IlEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 28 April 1934 S v., groot genoegen constateerde spre- I rS; °kt de belangstelling voor den B. V. L. Ir™1, hier in de omgeving in steeds stij- fcn j i heweegt. Spr. kan zich voorstel- 4""kt men zich de vraag zou stellen: UIT RUSLAND. RECEPTEN. BUSLICHTINGEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Johannes H. A. Boogaarden rerin schipper, Woubrugscheweg 5, v. Wou Irueée Pieter Th. Heemskerk en gezin, rbeider Raadwijkstraat 28, v. Nieuwveen Janna C. v. Egmond echtgen. v. D. ;«diik zb. Pr. Hendrlkstr 6a V. Rijns- Sfre Wijntje Heijns echtgen. v. G. Voch TT z b. Zuldelnde 17a, v. Ter Aar eertle J van wyk, dienstbode, Rletveld- IePad 5a, v. Zevenbergen GIJsbertus Domburg, veehouderskn. Aarkade 32, v Zevenhoven. Vertrokken: Cornelia D. van Kreke, n. iitiden Oegstgeesterlaan 5, z.b., Dorpsti. b GIJsbertus van Glnkel en gezin, vee- muder n Waarder, Westelnde 111, van 'ortstéekterweg 32 Cornells L. Jongen- reer controleur, n. Bodegraven, v. d. niegelstraat 15, v. Stationsstraat 35 larten Visser en gezin, veehouder Steek "we(, 88 naar Zwammerdam, Buiten- dorpstraat Cornells Verhagen, z.b., steekterweg 88, n. ld. Sophia N. Mole naar dienstbode, v. Boetzelaerstr. 39, n. 's-Gravenhage, Rljswljkschestraat 117 Adam H. Beumer, z.b. Llndenhovenstr. 53 n 's-Gravenhage, Boekhorststr. 44a. BOSKOOP. in het veillngsgebouw heeft een openbare vergadering plaats gehad, uitge- ichreven door de plaatselijke commissie Men communisme en fascisme. Als spreker trad op de heer J. Spron- kers, uit Hillegersberg. over „Voor socia- isme, tegen communisme en fascisme". Na de lezing, die door het vrij talrijk op'okomen publiek met aandacht werd revolgd, was er gelegenheid tot debat, vaarvoor een drietal personen zich op- raven. De arbeiders zangvereeniging „Nieuw leven" verleende hare medewerking. Door den rijksveldwachter te dezer teatse, is proces-verbaal opgemaakt tegen a alhier wonend persoon, wegens het 'trlijke feit, dat deze ten nadeele van arbeider M. eenige eenden ozettelijk doodgeslagen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Annie Janny. d. v. W. Blijleven i T. van t Kruis. Overleden: E. H. v. d. Laan, 53 j. Ondertrouwd: G. A. Kouwenhoven 28 j., 1 Ter Aar en C. C. Nleuwenhuizen, 21 j. NIEUWVEEN. DE BUITENPLAATS „SASSENOORD" VERKOCHT. Hordt gesticht voor achterlijke kinderen. Het in de wijde omgeving bekende bui- i „S assenoord" is verkocht aan de Con- atie va nde Eerw. Zusters Ursulinen nn het moederhuis te Bergen. De geruch ten der laatste maanden zijn nu vast- lande feiten geworden. Algemeen was men ten hoogste benieuwd wat de toe- ftomst van „Sassenoord" zou zijn, dat na Bet plotseling overlijden van mr. J. C. van ïriel Sasse nu reeds ruim twee Jaren onbe woond stond. Veel vreemdelingen bezich tigden het groote heerenhuis met zijn toschrijke omranding, dat echter geen kooper kon vinden. De kans was ook [uiterst gering, dat een particulier zich er sou willen vestigen. Met alle respect voor |ons dorp, het natuurschoon bepaald zich hoofdzakelijk tot „Sassenoord", als wij de landelijke vergezichten er buiten houden. Eindelijk heeft het dan toch een nieuwe |eigenaar gevonden! Wat de aanwending van het gebouw be treft vernemen wij, dat het een gesticht gordt voor achterlijke kinderen, onder lei ping van de Zusters Ursulinen. Dezelfde Me heeft reeds zoo'n inrichting in Den Haag. echter zonder voldoende tuingele- Renheid. „Sassenoord" zal nu een soort nacan tie verblijf worden, waar de „Haag- Khe bleekneusjes" eenige tijd komen [doorbrengen. Bovendien krijgt het ge sticht een vaste bevolking, zoodat het ook |gedurende den winter bewoond zal zijn. Over eventueele bouwplannen kunnen fij vermelden, dat aan den westkant een [vleugel zai worden aangebouwd. Dat het taieuwe gesticht met omgeving een bedui dende oppervlakte zal beslaan, blijkt wel mieruit, dat de boerderij naast de R.K. kerk met een oppervlakte van ruim 22 H.A. rveneens is aangekocht, naar verluidt voor f. 50.000 en wel van de Nationale Levens verzekering-Bank te R'dam. Voorloopig pillen slechts 5 H.A., onmiddellijk achter pet buiten, worden benut voor tuinland en »sch aanplanting. Dat een en ander voor onze plaats een te'angritke opleving beteekent, lijdt geen twijfel. Zij nog gemeld, dat men het ge sticht tegen Augustus a.s. hoopt te be- feekken. OUDE WETERING. I pROPAGANDA-AVOND VAN DE B. V. L. Verschillende sprekers. In Hotel Van den Bosch alhier had de IPropaganda-avond plaats van de afd. ■Oude-Wetering, Nieuwe-Wetering en Huig- sloot van den B. V. L„ welke samenkomst Ijn verband met het overlijden van H. M. Idc Koningin-Moeder moest worden ult- (gesteld. De zoal was geheel gevuld toen de voor zitter der plaatselijke commissie dokter van der Bijl een woord van welkom toe- |:'®P tot de aanwezige autoriteiten, de lieden van den Landstorm en de overige be- 1 lansstellenden. IBende i vlw j" mcI1 z]cn ae vraag 'zuu si/enen rinoi B.' v- L- in ons van groote beroe- vrij gebleven land wel reden van Imet Spr- beantwoordde deze vraag I srhilS volm°ndig ja en wees op de ver- 1,1. Hpe groepen ln ons volk, zoowel aan I cen '„cr" als aan de rechterzijde, welke hoi rti^venv?rPen van de bestaande ver- wek+e üo in den staat nastreven. Hij allen op, op den ingeslagen weg voort te gaan, opdat de afdeelingen zich minstens in gelijke kraoht mogen hand naven en zoo mogelijk nog verder zullen uitgroeien. Hierop deelde spr. mede dat er, ten einde den onderllngen band te versterken plan nen bestaan tot aanschaffing van een eigen vaandel. Pastoor Aarts, die dezen avond als lid van de plaatselijke commis sie zou worden geïnstalleerd, is zoo vrien delijk geweest voor dit vaandel een ont werp te maken, dat ln de zaal was opge hangen. Spr. spoorde allen aan ter bestrij ding van de kosten een kleine bijdrage te geven. Hierna had door den voorzitter van de afd. Zuid-Holland West, den heer Rooy- aards de installatie plaats van mr. J w Peek, burgemeester van Alkemade tot eere-voorzitter en van den pastoor p j Aarts tot lid van de plaatselijke commissie. De heer Rooyaards herinnerde er aan, dat het vorig jaar besprekingen hadden plaats gehad, welke er uiteindelijk toe hadden geleid, dat de afdeelingen Oude- en Nieuwe-Wetering voortaan zouden behoo- ren tot de afdeellng Zuid-Holland West en niet meer tot die van de Stelling van Amsterdam. Vervolgens richtte spr. zich tot burgemeester Peek en pastoor Aarts en zette ln een uitstekende gedocumen teerd betoog de motieven uiteen, welke naar zijn meening beide heeren hebben doen besluiten zich in hunne resp. func ties voor de pi. commissie beschikbaar te stellen. Hierop was het woord aan burgemeester Peek, die dank bracht voor de tot hem ge richte uitnoodiging om het eere-voorzit- terschap der afdeelingen te aanvaarden, aan welke uitnoodiging hij inmiddels met groot genoegen gevolg had gegeven. Bijna dagelijks moet ik vergaderingen en be sprekingen houden, welke allen tot onder grond hebben, de wijze, waarop aan de inwoners in deze zeer zorgelijke tijden op eenigerlei wijze steun kan worden ver leend. Hier bij de Landstorm is het juist het tegenovergestelde. Hier wordt door de leden niet gevraagd, doch hier wordt ge geven. De leden geven zich geheel belang loos en zijn zelfs bereid, wanneer het on verhoopt ooit noodig mocht zijn hunne haardsteden te verlaten en het wettig ge- Zag metterdaad te steunen en te verdedi gen. Dit alles maakt, dat er in de B. V. L. een sfeer is, die spr. zeer sympathieke is. Het is spr. gebleken, dat deze beide afdee lingen in deze gemeente wel de bloeiendste zijn en spr. stelde haar aan de overige dorpen der gemeente ten voorbeeld. Na de pauze hield ds. P. Nobes, predi kant van de Ger. Kerk te 's-Gravenhage- West een propaganda-rede, waarin hij het karakter van het Nederlandsche Volk schetste en de hechte band aanwees, welke dit volk bindt met het Huis van Oranje. Spr. besprak de verschillende groepen uit ons Volk, die er naar streven de bestaande orde omver te werpen en wees erop, dat ieder Nederliander, die meent, dat 't Staats bestuur in andere banen moet worden güeid volop de gelegenheid heeft om dat na te streven langs legale wegen. Men be snare ons Nederlandsche Volk met zijn eigen traditie alle import ten deze uit het buitenland. Noch het Italiaansche Fas- ciime. noch het Duitsche Nationaal- Sdcialisme behoeven wij, doch wij wen- schen als vrije Nederlanders voort te leven. Met een geestdriftige peroratie besloot de met groote aandacht gevolgde spreker zijn rede. Vervolgens was het woord aan den res. majoor Boots, commandant van de afd. Zuid-Holland West, die een uiteenzetting gaf van de organisatie van den Land storm over het geheele land en van de afd. Zuid-Holland West in het bijzonder. Aan het einde van zijn uiteenzetting verzocht hij aan den burgemeester de prijzen van de onlangs gehouden schietwedstrijden te willen uitreiken. Onder een toepasselijk woord werden de prijzen daarop door den burgemeester uit gereikt. De winnaars waren: wisselbeker de heer W. van Steyn. Scherpschutters le klasse de heeren J. P. Vrijburg, G. Roos, G. A. van Beek, L. van de Hoorn, W. Roe- loffs en P. van der Luit. Scherpschutters 2e klasse de heeren G. van der Luit, J. Struive, H. Bouwmeester en H. de Jeu. Dan was het woord aan den secretaris van de afd. Zuid-Holland West, luitenant D. J. Karres, die een woord van nagedach- nis wijdde aan de Koningin-Moeder. Aan alle leden zal een foto van Mare Majesteit worden uitgereikt. Voorts vroeg hij de aandacht voor het Landstorm-blad, en beval het lezen daarvan ten zeerste aan, ook al wegens de groote preventieve wer king' welke er van uitgaat. Tot slot sprak pastoor Aarts nog een kort woord en gaf op geestige wijze een uiteenzetting betreffende het ontwerp van het vaandel. Hiermede was deze avond, die enkele malen werd onderbroken door een film voorstelling ten einde. Was de avond ge opend met het eerste couplet van het Wilhelmus, aan het einde werd het tweede couplet gezongen: in de beste stemming gingen alle aanwezigen huiswaarts. De afdeelingen kunnen op een bijzonder goed geslaagden propaganda-avond te rugzien. ROELOFARENDSVEEN Vergadering „Veendcr- en Lijkerpolder". In café „De Vier Heemskinderen" ver gaderden de ingelanden van den Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. Tot voorzitter werd herkozen de heer W. v. d. Zwet Pzn. De notulen werden voorgelezen on goedgekeurd, waarna de heer B. v. d. Meer Jr. namens de commissie van onder zoek verklaarde alles in de beste orde te hebben bevonden. De rekening werd goed gekeurd, sluitende aan inkomsten met f. 5976.44, uitgaven f. 5649,77; batig saldo f. 326,97. De begrooting werd vastgesteld op f. 6707.65: de omslag voor 1934 op f.15 per H.A. Tot leden van de commissie van onderzoek werden voor 1934 benoemd de heeren J. v. d. Meer Czn„ G. Rietbroek en E. S. Rodewijk, plaatsvervangers de heeren E. Elsgeest Azn., Joh. Klein en E. J. van Ruiten. In antwoord op een desbetreffend schrij ven zal aan Ged. Staten worden medege deeld. dat geen termen aanwezig zijn het salaris van bestuur en ambtenaren met lO'/n te verlagen, gelijk dit college voor stelde. Het bestuur ontving machtiging streng op te treden tegen hen, die achter stallige polderlasten verschuldigd zijn. Overwogen zal worden een sluiswachter te benoemen en schutgeld te heffen. Enkele klachten zullen door het bestuur worden onderzocht. ADMINISTRATIEVE HERVORMINGEN IN RUSLAND. (Nadruk verboden}. De Sovjet-Unie was tot nu toe het meest gecentraliseerde land van de wereld en dat ondanks het bestaan van al die ope rette-republieken en autonome gebieden. Alles werd van Moskou uit geleid, voor elke kleinigheid moest de gewestelijke overheid de centrale regeering vragen. En aangezien de sovjet-staat tevens eigenaar is van alle fabrieken, mijnen, spoorwegen, stoomvaartlijnen, groote landbouwbedrij ven enz., moest dit tot onhoudbare toe standen leiden. De centralisatie, die alles overzichtelijk moest maken, leidde begrij pelijkerwijze tot een chaos. Ten einde raad besloot de sovjet-regeering een ad ministratieve hervorming door te voeren, waarbij het geheele administratieve sy steem van het land een volkomen veran dering zou ondergaan. De hervorming brengt wijzigingen zoowel in het bestuur van het kleinste dorp als van het volks commissariaat te Moskou, zoowel in de gewone administratie als bij de industrie en den landbouw. De eerste stap van de decentralisatie bestond daarin, dat de gewestelijke ln- dustrieele en andere lichamen, die tot nu toe niets anders te doen hadden dan de bergen paperassen, die eiken dag uit Mos kou kwamen, naar de directies van de af zonderlijke ondernemingen door te sturen nu tot werkelijke leidende instellingen zijn gemaakt. Voortaan zullen deze ge westelijke bureaux het economische leven van hun streek hebben te leiden. Dit zal natuurlijk eveneens op bureaucratische wijze geschieden, maar die bureaux be vinden zich tenminste vlakbij, zij zijn in elk geval beter op de hoogte van de plaat selijke nooden en mogelijkheden dan het departement ergens te Moskou, duizenden kilometers ver weg. Een herhaling van den toestand, waarbij fabrieken op de meest onwaarschijnlijke plekken gebouwd werden, ver van de grondstoffen, vaak ver van een spoorweg, wordt nu minder waar schijnlijk. De centrale lichamen behouden alleen de leiding van die bedrijven, welke voor het geheele Rijk van belang zijn. De ten top gevoerde centralisatie heeft in Sovjet-Rusland een bureaucratie ge schapen, talrijker dan eenig land ooit heeft gekend. Behalve de ontelbare afdee lingen van de departementen, die voort durend aangroeiden, bestonden te Mos kou en andere groote steden allerlei „trusts", „combinaties", „vereenigde be sturen" enz. Al die instellingen hadden een huiveringwekkend talrijk leger van ambtenaren, die aldoor paperassen vol kladden. Die paperassen waren een ware plaag voor het land. De directeuren van de fabrieken, de Ingenieurs, zelfs de mees terknechts waren aldoor bezig met het in vullen van de toegezonden vraaglijsten. Het was een bron voor duizenden carrica- turen, maar het economische leven en de productie leden er onder. Vaak zaten de menschen met de handen in hun haar: Moskou vroeg nJ. de gekste, onwaarschijn lijkste dingen. Nu zijn die bureaux gedeeltelijk geliqui deerd. gedeeltelijk tot meer logische pro porties teruggebracht. Dat bracht natuur lijk een ware slachting (alleen in den vorm van ontslag) onder de ambtenaren. Duizenden en duizenden mannen en vrou we. die dag in dag uit ijverig penden en zich onmisbaar achtten, zijn aan den dijk gezet. Daarnaast ligt het in het voornemen van de sovjet-regeering de directeuren der administratie ter plaatse en de chefs TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, z. van A. Voordouw en M. van Leeuwen. Overleden: L. P. Sassen, 10 m. J. Snij ders. 6 m. S J. v Smoorenburg. 10 m. Getrouwd: J. P. v. d. Weijden, 28 jaar en Fransen, 22 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. Oly', van Nieuwer-Amstel A. C. Kasteleijn, van Alkemade A. M. Kroon, van Leiden A. J. Vuljk, van Rijnzaterwoude. Vertrokken: G. V. W. Koeleman. naar Heithuizen N. J. v. Eyg. naar Voorhout J. C. M. Speet, naar Cothen J. H. Lam. naar Nieuwkoop C. J. v. d. Kroon, naar 'sGravenhage W„ de Bruyn Jzn., naar Amsterdam G. Kentie, naar Wasse naar M. J Veenswök, naar Nieuwer- Amstel J. Fransen, naar Nieuwkoop A. J. Hartveld, naar Voorhout. WADDINXVEEN. Burgeriyke stand. Geboren Mattheus Theodoras, z. v. A. A. Moons en W. M. Mourits; Hugo, z. v. H. Hoogendoorn en L. Vermeer; Nlcolaas Marinus, z. v. W. de Wit en G. de Heer; Hendrik Sübrand. z. v. H. S. de Vries en M. van Dorp; Willem, z. v. J. Berghoef en W. Wilhelmus. ZWAMMERDAM Burgeriyke Stand. Ondertrouwd: Corstiaan van der Knijff Jm. 27 J. en Antje Konyn jd. 29 J. Jan Konyn jm. 30 j. en Johanna Catharina Edelman Jd. 24 j. Cornells van Oos- terom jm. 30 j. en Elisabeth Wilhelmina Maria Verburg jd. 25 j. te Leimuiden. Kerkelijke verkiezing. De uitslag van de alhier gehouden stemming, ter verkiezing van 2 leden van het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente, wegens benoeming van de heeren W. v. d. Brink en J. H. Linschoten tot kerkvoogd luidt als volgt: totaal uit gebrachte stemmen 69; volstrekte meer derheid 35. Hiervan verkregen de heeren H. de Kraijf 39, A. Zwaan Gzn. 33, J. A. v. Termeü 32 en P. Hoogenboom 29 stem men, terwijl voorts nog op elk der heeren P. v. Dam W, v. d Brink cn J. H. Linscho ten 1 stem was uitgebracht. Gekozen is dus de heer H. de Krayf, terwijl voor de tweede vacature volgens het kerkeiyk reglement een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. der ondernemingen tot werkelyke bestuur ders te maken. De directeuren der fabrie ken, sowchozen en andere sovjet-onder nemingen, die tot nu toe naar de püpen van de voorzitters en secretarissen van al lerlei instellingen moesten dansen, krijgen de macht hun bedryf te leiden. De tal- ryke gemachtigden van de afzonderiyke .sectoren' VOOR KLEIN EN GROOT. Een huishoudentje van man en vrouw van twee volwassenen dus brengt, wat de keus en de bereiding van het voed- afdeelingen" enz., die het sei betreft, weinig moeliykheden mee. werk van den directeur heetten te con troleeren en hem alleen beletten iets te doen, die de sovjet-ondernemingeen tot een terrein van onafgebroken intriges en kuiperyen maakten, kregen ontslag. De controle bevindt zich voortaan in de han den van den directeur, hy wordt een daadwerkeiyke directeur, leider. Het nieuwe decreet breidt aanzieniyk de rechten van de directeuren van de ge combineerde ondernemingen uit. Die di recteuren kregen tot nu toe de ingenieurs en technici uit Moskou toegezonden, waar by maar al te vaak bleek, dat de door Moskou benoemde ingenieurs en technici wel goede communistische propagandisten waren en wellicht de noodige tantes en ooms met veel connecties hadden, maar des te minder begrip van de taak. die hun toegewezen was. Om zich van die inge nieurs te ontdoen moest de directeur van zijn kant intriges tegen zyn ondergeschik ten voeren, connecties zoeken, die nog ln- vloedryker waren dan die van ae pas be noemde ingenieurs. Nu zal de directeur zelf zijn ondergeschikten mogen kiezen, volgens hun gewoonte vervallen de bols- jewiki van het eene uiterste in het an dere. Vroeger had de directeur in het ge heel geen gezag, was hy afhankeiyk van tientallen menschen, moest hy zich voor allerlei Instanties om futiliteiten, die niets met zyn eigeniyk werk uitstaande hadden rechtvaardigen. Nu wordt diezelfde direc teur plotseling tot autocraat gebombar deerd met byna onbeperkte volmachten. Naast al die hervormingen heeft de sov- jetregeering besloten een onverbiddelijken stryd te voeren tegen de bureaucratische gewoonten, die den communistischen on dernemingen zoo eigen zyn. Wy hebben reeds boven geschreven over die paperas sen, die een ware plaag van'het moderne Russische leven vormen. De sovjet-burger kan geen stap doen zonder invul-biljetten te krijgen met honderden vragen, die hoe genaamd niets met de zaak uitstaande hebben. In Duitschland vraagt men u te genwoordig by elke gelegenheid, hoe het met uw afstamming staat: hebt u geen Joodsche grootmoeder? Bent u wel een echte „Ariër"? In Sovjet-Rusland worden u ook eiken dag vragen over uw afstam ming tot in het vierde of vyfde geslacht gesteld, waarby de zyiynen evenmin ver waarloosd worden. Daar gaat het echter niet om de vraag, of u wel een echte „Ariër" bent, doch om de vraag of u geen „kapitalistischen" grootvader, oom enz. hebt gehad. Zulk een familielid of een pope (geestelyke) in de familie is in Rus land net zoo'n ramp als een Joodsch fa milielid in tegenwoordig Duitschland. Naast deze „belangryke" vragen krygt u in Rusland eiken dag anders, even „be- langryke" vragen te beantwoorden. Al die antwoorden worden gecontroleerd, gere gistreerd. ln de noodige vakken onderge bracht. De pennen kurassen, de machines tikken, laden worden opengeschoven en gevuld, kasten worden volgepropt met paperassen en al die ambtenaren van alle rangen zyn overttlgd nuttig werk te ver richten, onmisbaar te zyn. De sovjet-re- geering heeft besloten die paperassenla- wine tot een minimum terug te brengen. Geheel zonder die paperassen kan een in wezen bureaucratisch systeem als het bol sjewistische niet werken, naar uw groot ouders, ooms en tantes blyft men ook na de hervorming informeeren (stel u voor, dat iemand, wiens overgrootvader of oud oom een pope was of een eigen fabriekje had. ingenieur aan een bolsjewistische fabriek wordt! het geheele regime zou toch gevaar loopen! tenminste dat is de algemeene overtuiging onder de bolsje- wiki), maar de overige vragen worden voor een groot gedeelte afgeschaft of tot een minimum teruggebracht. Na hun overwinning hebben de bolsje- wiki het z.g. „college-principe" ingevoerd, d.w.z. dat aan het hoofd van elk depar tement, elk administratief lichaam, elke economische organisatie enz. een college stond in plaats van één directeur. Het be stuur en de leiding van één persoon heet te tot nu toe een „zuiver kapitalistische instelling" te zyn. Nu worden al die col leges afgeschaft. Aan het hoofd van elk volkscommissariaat zal in 't vervolg alleen de volkscommissaris en zyn twee helpers staan, waarby de eigenlyke leiding in de handen van den volkscommissaris rust; de helpers hebben alleen datgene te doen, wat hij hun opdraagt, en hem tydens zyn afwezigheid of ziekte te vervangen. Daar elk volkscommissariaat in Rus land een geweldig terrein te bestryken heeft en de funeste gevolgen van ver door gevoerde centralisatie voor iedereen dui delijk zyn, zyn z.g. „raden" ingesteld, elk uit 4070 leden bestaand (een soort de partementaal parlement), waarvan min stens de helft door de-gewestelyke afdee lingen gezonden worden. Deze raden zul len om de twee maanden byeengeroepen worden ter bespreking van den toestand en om den leider in staat te stellen een overzicht te krijgen. De decentralisatie en de uitbreiding van de rechten en plichten van den directeur zullen ongetwyfeld heilzame gevolgen heb ben. Er blyft echter één orgaan, aan de afschaffing waarvan de sovjet-regeering niet denkt, n.l. de cellen van de communis tische partij. De directeur van de fabriek of van een groep fabrieken heeft vérgaan de volmachten gekregen, hy kan inge nieurs benoemen en ontslaan, het bedryf naar eigen inzicht leiden enz., maar de macht van de communistische cel blyft bestaan. En die autocraat met de haast onbeperkte macht zal zich naar den wil van den secretaris van de cel moeten schikken. Doet hy het niet, dan wordt naar Moskou een denunciatie gezonden, dat de directeur „contra-revolutionnair" Is. Dat is in Sovjet-Rusland voldoende om iemand te vernietigen. En die „cellen" zyn nu niet de eenige machthebbers. De nieu we wet heeft overal de z.g. „politieke af deelingen" opgericht, wier taak het is toe zicht uit te oefenen op de politieke ge zindheid van het geheele personeel, te be ginnen met den oppersten chef en te ein digen met den laatsten daglooner. Het ge vaar, dat de hervorming, die op zich zelf zeer goed is, tot een nieuwen stryd zal leiden en de gewenschte ontspanning niet zal brengen, is dan ook zeker niet denk beeldig. Eenlgszins anders wordt echter het ge val. als het huisgezin bestaat uit „klein tjes" en „gxooten": dan moet rekening worden gehouden met verschillende be hoeften, wan felteUjk stelt elke leeftyd zyn bepaalde elschen aan de voeding. Het kind ontleent aan het voedsel de stoffen, die noodig zijn voor zyn groei; de volwas sene put er de kracht uit voor het ver richten van arbeid en vindt er ook de noo dige aanvulling in voor het onderhoud van zyn lichaam. Het kind zal zyn voedsel beter verdragen in niet al te zwaar ver teerbaren vorm, terwyl de volwassene ee- wooniyk minder hooge eischen zal stellen aan de verteerbaarheid; het kind is nog heel goed tevreden met den natuurlyken smaak van de voedingsmiddelen, terwyl de volwassene den smaak der spyzen graag zal „verhoogen" door toevoeging van spe cerijen en andere „pittige" genotmiddelen Hoe handelt de huisvrouw, om beide partijen te geven wat hun toekomt? Ze kiest eenvoudige, degelijke levens middelen en bereidt die op eenvoudige, smakeiyke wijze. Ze hecht niet aan groote porties vleesch. maar ze geeft aan groen ten en de vrachten een ruime plaats in het menu. Ze komt nu en dan te hulp aan de verteerbaarheid der gerechten door te zorgen voor fyne verdeeling en door verwijdering van al te harde bestand- deelen. In bepaalde gevallen, wanneer 't hoofd gerecht alléén voor de kleintjes een te' zwaren maaltyd zou vormen, zorgt ze voor een eenvoudig bygerecht, dat vooral aan de kinderen ten goede komt. Ze combi neert b.v. met een hoofdgerecht van bruine boonen met spek een schaaltje appelmoes; met een gerecht van witte boonen een portie gestoofde tomaten of tomatenpuree of wel (in den winter) wat bietensla. Gezeefde bruine boonensoep (4 pers.)' 500 G. (1 pond) bruine boonen. 3 L. water, 2 groote uien, 50 G. ons) boter. 4 groote aardappelen, 1 tablet Maggi's ossenstaartsoep, ongeveer 15 G. (l'/t afgestreken eetlepel) zout Laat de gewasschen bruine boonen een nacht in het water weeken; kook ze gaar in hetzelfde water (ongeveer l'/i uur.) Giet de pan uit op een zeef, vang het uit lekkende water op en wrijf dan boven de thans leege pan de boonen door de zeef fyn, af en toe wat van het kooknat toe voegende, om de massa meer handelbaar te maken. Verdun ten slotte de doorge zeefde purée met de rest van het opge vangen kooknat, voeg er het zout. by, het met wat koud water aangemengd soep tablet en de in blokjes gesneden aardap pelen; laat alles met elkaar aan de kook komen en doorkoken tot de aardappelen zacht zijn. Fralt intusschen de gesnipperde uien in de boter lichtbruin; meng ze op het laatste oogenblik door de soep. Bruine boonen met spiek en uien (4 pers.) 500 G. (1 pond) bruine boonen, 250 G (»/2 pond) rookspek, 4 groote uien, ongeveer 10 G. (1 afgestreken eet lepel) zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Laat de gewasschen boonen een nacht weeken ln ruim koud water; kook ze in hetzelfde water zachtjes gaar (ongeveer lVi uur) en voeg er na uur het zout by. Bak intusschen het in dobbelsteentjes ge sneden spek op een zacht vuur lichtbruin;' schep er de kaantjes voorloopig uit en laat in het overbhjvende spekvet de fyn- cesnipperde uien ook lichtbruin bakken. Schep ten slotte de boonen met een schuimspaan in een schaal; roer er de ge fruite uien, de kaantjes en de Aroma door. Witte boonen met tomaten (4 pers.) 500 G. (1 pond) witte boonen, 1 K G. tomaten. 1 ui, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, ongeveer 10 G (1 afgestreken eetlepel zout, 2 thee lepels Maggi's Aroma. Laat de gewasschen boonen een nacht weeken in ruim koud water; kook ze in hetzelfde water zachtjes gaar (ongeveer. 1V> uur) en voeg er na Vs uur het zout bij. Kook intusschen de gewasschen. stukge sneden tomaten en de gesnipperde ui zon der toevoeging van water gaar; wryf het mengsel door een zeef, verwarm het op nieuw en bind het (als dit tenminste noo dig bhjkt) met wat aangemengde bloem of maïzena. Roer er dan de boter door, de Aroma en wat zout. Schep de boonen met een schuimspaan over in een schaal roer er de tomatenpurée door of presen teer die in een afzonderiyke schaal by de boonen. (In plaats van tomatenpurée past ook appelmoes heel goed bij de witte boonen: ln dat geval worden de boter en de Aroma door de boonen geroerd, terwyl het schaal tje appelmoes afzonderlyk erby wordt ge geven.) Stationsplein en Perron H. S. RL Op werkdagen: Richting: DR. BORIS RAPTSCHDÏSKY. Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.—* 3.—* 3— 6.55 15.40 10.30 10.30 20.20 13.30 13.30 1520 14.30 16.15 1615 17.40 16.50 1825 22.— 19.15 22.45 22.45 Des Maandags en daags na een feestdag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3— 3— 3— 22.56 22— De trein van 22 uur 45 geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Station Heerensingel. Bus aan den trein, niet op perron Vertrek der posttreinen op werkdagen tg 1235 16,27 18.44

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7