DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID EN DE HOOGSTE WAARDE VOOR UW GELD. Het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 28 April 193}' 10 VOO, 175 Een afdeeling voor Medische Wetenschappen vanmiddag geopend. Hedenmiddag heeft in de bovenzaal der Sociteit „Amicitia" de officieele ope ning plaats gehad van de afdeeling voor Medische Wetenschappen van het Neder landsch Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum. Dr. J. G. de Lint heeft daarbij een voor dracht ter inleiding gehouden, waaraan het volgende Is ontleend: Openingsrede van Dr. J. G. de Lint. Van den aanvang af heeft bij de op richting van het Natuur-Wetenschappe- lijk Museum de bedoeling voorgezeten om ook een geschledkundige-geneeskundige afdeeling aan het Museum te verbinden en heden is het ons een genoegen deze afdeeling te mogen openen. Wij zijn daar dankbaar voor en wel in de allereerste plaats aan den directeur van het mu seum, dr. C. A. Crommelln, die met zoo grooten ijver en enthousiasme het mu seum gesticht heeft en tot zoo grooten bloei wist te brengen. In de laatste jaren krachtdadig bijgestaan door zijn mede directeur dr. C. J. van der Klaauw. Om een medico-historische afdeeling te stichten is materiaal noodig en met dit doel voor oogen hadden wij in het Insti tuut voor Geschiedenis der Genees-, Na tuur- en Wiskunde geregeld byeenge- gebracht, alles, wat hoewel niet recht streeks behoorende tot de taak en do cumentatie. die het Instituut zich gesteld heeft, eventueel voor een geneeskundige afdeeling van het Museum in aanmerking zou kunnen komen en met goedvinden van de Curatoren van het Instituut zijn in de eerste plaats deze voorwerpen af gestaan. Leiden's Universiteit herbergt verschillende verzamelingen van groote geschiedkundige waarde. Hiertoe behoort de beroemde verzameling anatomische praeparaten, door de opvolgende hoog leeraren in de anatomie te Leiden bijeen gebracht. die met de kast van Albinus onder het beheer van prof. Barge in zijn nieuw anatomisch laboratorium een waar dige plaats verkreeg, nu wetenschappe lijk geordend en volkomen up to date bewaard. Door de vastlegging als deel uitmakende van het Natuurwetenschap pelijk museum zijn deze collecties voor verwaarloozing door latere, eventueel niet historisch voelende anatomen, gevrij waard. De verzameing van verloskundige in strumenten is bij de overbrenging van het oude naar het nieuwe ziekenhuis in een groote, buitengewoon practisch ingerichte museumzaal van de nieuwe verloskundige afdeeling, onder de goede zorgen van prof. P. C. T. van der Hoeven, uiterst overzichtiglijk gerangschikt. Ook deze verzameling is uit een geschiedkundig oog punt uiterst belangrijk. Een derde Leidsche medico-historische verzameling van een zeer speciaal karak ter is die van de chirurgische instrumen ten, gewoonlijk de „Solingen-Collectie" genoemd. Tijdens de geschiedkundige ten toonstelling ter gelegenheid van het elfde Nederlandsche Natuur- en Geneeskundig congres, in 1907 hier ter stede gehouden, is een groot gedeelte van deze instru menten door dr. F. N. G. de Feyfer geca talogiseerd en tentoongesteld. Daarna is de geheele collectie wederom opgebor gen in een viertal vitrines op een zolder van het oude academische ziekenhuis. Bij de verhuizing van de heelkundige af deeling, heeft prof. Suermond de instru menten door een zyner assistenten laten uitzoeken en in eenige glazen kasten doen plaatsen. Door de groote welwillendheid van prof. Suermond, werd ons vergund de doubletten voor ons museum te verkrij gen. in totaal ongeveer 125 stuks. Waar deze verzameling van oude chirurgische instrumenten de kern vormt van de nieu we afdeeling, deelde spr. hierover tal van interessante bijzonderheden mede. De Feyfer heeft in de bovengenoemde cata logus een artikel geschreven onder den titel van: „Solingen's nalatenschap," waarin hij een korte biographie geeft van Solingen, die in 1641 te Gorinchem gebo ren werd, zelf zijn instrumenten gesmeed en vervaardigd heeft en deze. bij testa ment. van 30 Mei 1685, gepasseerd bij no taris J. van Cleybergh, aan het Collegie ofte die van de faculteit op de universi- teyt te Leiden, vermaakt heeft. Deze col lectie is in den loop der tijden steeds uit gebreid met de heelkundige werktuigen van latere chirurgen aan de Leidsche Universiteit, o.a. van den hoogleeraar F. B. Albinus, in het jaar 1778, welke in 1782 nog aanmerkelijk vermeerderd werd door de overneming van de verzameling van den hoogleeraar E. Sandifort. De instrumenten van Solingen, die in het museum te zien zijn, zijn eenvoudig van vorm en van prachtig staal vervaardigd, ze geven een soliden indruk en zouden, het slot der tangen en de handvatten der messen uitgezonderd, aan de eischen der asepsis kunnen voldoen. De instrumenten van Solingen zijn bijeen geplaatst met een reproductie van zijn door Bary geschilderd portret en alle van een korte beschrijving voorzien De zelfde methode is in de geheele afdeeling toege past, maar de overige instrumenten zijn in groepen, op bepaalde operaties betrekking hebbende, bijeengevoegd. Zoo geeft een groep van instrumenten een goed over zicht van de geschiedenis der steenopera tie. Merkwaardig is het feit dat deze kunstbewerking, die in vroegere eeuwen zoo veel talrijker uitgevoerd moest worden dan tegenwoordig, zoo verschillende me thoden deed ontstaan om het corpus uiucti te kunnen bereiken en een kunstgreep vormde, die zoo verwoestend werkte, dat de mortaliteit buitengewoon groot was. Te waardeeren is het daarom, dat de Leidsche hoogleeraar Rau, van wien ook instrumen ten aanwezig zijn, de steenoperatie ook academisch beoefend en verbeterd heeft. Een volledig overzicht van deze operatie zou een apart zaaltje in een museum kun nen wettigen, wat ook gezegd worden van de breukoperatie, die met de steensnijding tot de verrichtingen van de rondtrekkende kwakzalvers heeft behoord. De breukopera tie is echter veel vroeger in de handen van de beroepschirurgen terecht gekomen, zoodat w ijreeds bij de ouden zooals Celsus beschrijvingen van deze kunstbewerking aantreffen. Ook hier zijn belangrijke spe cimina van de benoodigde werktuigen te zien: van Ledran, Garangeot, Moreau, Thomas en Frëre Come zijn instrumenten aanwezig. Plaatsruimte heeft ons belet om de reproducties uit het handschrift van Caspar Stromayr ten toon te stellen: een 130-tal gekleurde afbeeldingen, waarbij alle phasen van de operatie, de mogelijk heden, die zich daar bij kunnen voordoen, de benoodigde instrumenten alsook de door Stromayr verbeterde breukbanden, zijn af gebeeld. Het museum bezit slechts enkele speci mina van verloskundige instrumenten, waaronder zich een paar oudere hefboo- men of vectus en een zeer merkwaardige cephalotribe, een in onze oogen zeer moorddadig instrument, een geschenk van Prof. van Leersum. bevinden. Laten wij hopen, dat dit gedeelte in den loop der tijden aangevuld kan worden! De tandheelkundige instrumenten zijn in een afzonderlijke vitrine geplaatst en hier zijn fraaie voorbeelden van oude pellika- nen, koevoeten en sleutels te zien, die ons een beeld kunnen geven van de verschrik kingen van vroeger tijden toen met een kies ook gewoonlijk de kaakrand werd weg gerukt. Rondreizende tandentrekkers ge bruikten wel een degen om mede te trek ken en dit reclame-instrument werd met de punt onder de kies gestooten. Door de degen bij het handvat te nemen, werd door een langen hefboom een ontzettende kracht uitgeoefend en de kies vloog in de lucht! Wij willen trachten om onze. ver zameling uit te breiden met reproducties van nog oudere instrumenten en vooral op het gebied van prenten en caricaturen is nog heel wat bijeen te brengen. Ik mag niet van de instrumenten afstap pen, zonder melding gemaakt te hebben van het oudste wat wij bezitten en ons geschonken door Prof. van Leersum. Het is een, Instrumento da salasso per uso veterinario, van ltaliaansch maaksel, door Manfredi vervaardigd op het einde der 16e eeuw. Een tweede exemplaar van dit ader- laattoestel met zijn zes verschillende in strumenten, door een scharnier bijeenge houden, bevindt zich in het Wellcome Museum te Londen. Het is tevens het eenige exemplaar, dat wij van een vee- artsenijkundig instrument bezitten. Toen het Instituut pas opgericht was. heeft Prof. Weve de vriendelijkheid gehad zijn belangstelling te toonen door een ver zameling brillen als een historisch over zicht van de evolutie van den bril. te schenken. Ook deze verzameling is nu in het museum ondergebracht en in een twee tal vitrines opgesteld. Modellen en repro ducties van de oudste vormen, origlneele brillen en lorgnetten van later tijden tot ongeveer 't midden der vorige eeuw maken ook deze verzameling tot een historisch zeer belangrijke. Ten slotte hebben wij nog een afdeeling „Curiosa". Hier kunnen wij het kussensloop van Boerhaave zien, ons door een zijner nazaten geschonken: gen brief en een ge dicht aan A. van Royen door "den prae- ceptor mundi geschreven en ten geschenke gegeven door Prof. van Leersum; verder een chirurgynsbul van een Duitscher, die, wilde hij zich kunnen onderwerpen aan het examen voor chirurgyn te Amsterdam, natuurlijk eerst poorter van die stad moest worden! Het merkwaardige van dit ge schenk van dr. Hendriks uit den Haag is wel. dat het bewijs van poorterschap er bijgevoegd is. Alle voorwerpen in de geneeskundige af deeling zijn met een verklarend bijschrift voorzien en getracht is om ze zoo over zichtelijk mogelijk te rangschikken. Voor ieder instrument is gezocht naar de oor spronkelijke beschrijving en afbeelding, wat in menig geval lang geen gemakke- lijken taak was. Een woord van warmen dank mag hier niet ontbreken aan den heer Steffelaar, die met. groote zorg en nauwkeurigheid ons hierbij geholpen heeft. Tenslotte vroeg spr. de aandacht voor iets, wat aan deze opening een eenigzins feestelijk cachet geaeft. Collega Nuyens heeft in het Tijdschrift tot bevordering der Geneeskunde van December 1933 n.l. de aandacht gevestigd op een grooten Nederlander, den te Gro ningen in 1534 geboren anatoom VolcheT Coiter. Ter eere van dezen man, die voor 400 jaren het levenslicht aanschouwde, is een kleine tentoonstelling in het museum bijeengebracht van zijn zoo uiterst zeld zame werken Bovendien hebben wij het groote voorrecht, al is het maar voor kor ten tijd het geschilderd portret van Coiter te kunnen tentoonstel en. ons daartoe met groote vriendelijkheid door het Stad- tisches Museum te Neurenberg afgestaan. Dr. B. W. Th. Nuyens, voorzitter van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde, heeft hier na een voordracht gehouden over Volcker Coiter. dit ter inleiding van de Coiter- tentoonstelling, die vanmiddag eveneens in het Nederlandsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum geopend is. Aan deze voordracht is het volgende ontleend: Voordracht van Dr. B. W. Th. Nuyens. Coiter werd in 1534 te Groningen gebo ren uit een magistratengeslacht. Van zijn jeugd is weinig bekend. Op 21-jarigen leeftijd verlaat hij zijn vaderland en komt daar nimmer terug. In de jaren 1564/65 en 1565/66 werd hij met Jul. Caes. Arentius en Camillus Bur- gognonus als 3de hoogleeraar in Chirur gie en Anatomie te Bologna benoemd. Bo vendien werd hij in 1565 tot hoogleeraar in de anatomie aan de universiteit van Parugia aangesteld. Poor kwaadspreken, laster en Intriges, wellicht ook omdat hij tot den Hervormden Godsdienst behoorde werd Coiter niet opnieuw benoemd en verliet hij Italië. RECLAME. 158 CHIEF In 1567 was Coiter lijfarts van Lodewijk Hertog van Beieren en Paltsgraaf 'aan den Rijn te Amberg. In 1569 werd hij benoemd tot Stadsgeneesheer te Neurenberg. In 1576 trok Coiter als legerarts met den Paltsgraaf Johan Casimir naar Frankrijk om de Hugenoten bij te staan. Na dien tijd is niets van hem bekend. Waarschijn lijk is hij in den veldtocht gebleven. Coiter was een zeer wetenschappelijk man. Hij schreef veel over ontleedkunde. Twee kleine werken in 1564 en 1566 over topografische anatomie in tabellenvorm en twee groote werken. Het eerste hiervan verscheen in 1572 en handelde over: Ver betering van zijn eerste publicaties van 1564 en 1566; anatomische verhandelingen over het oog en het gehoororgaan; een embryologische verhandeling over de ont wikkeling en groei van het kippen-kuiken uit het ei; ziekte-geschiedenissen van chi rurgische gevallen; verslagen van lijkope ningen. Hij deed veel aan vivisectie. Hij verrichtte vivisectie op elk dier dat hij machtig kon worden; deed nieuwe ont dekkingen op ontleedkundig gebied, ont dekte de giftblaas achter de tanden der adders enz. enz. Zijn tweede groote werk dateert uit 1575: Uitgave van de Lessen van Fallap- pius over de gelijkvormige deelen van het menschelijk lichaam: de weefselleer. Hij gaf in dat zelfde werk een verhandeling over het skelet van allerlei vogels en vier voetige dieren, welke skeletten hij zelf maakte en waarvan hij als zeer goed tee kenaar zelf de platen teekende. Coiter was een veelzijdige geleerde, die echter steeds miskend en doodgezwegen is. In de moeilijksteomstandigheden, bij veel tegenwerking, heeft hij wetenschap pelijk veel gepresteerd. Hij behoort als eerste te staan, door zijn werken en door het feit dat hij op jeugdigen leeftijd hoog leeraar was aan twee beroemde universi teiten. op de ranglijst der talrijke Noord- Nederlanders, die zich verdienstelijk maak ten bij het bevorderen der geneeskunde. Vervolgens begaf men zich naar de over zijde, waa r de nieuwe afdeeling en de tentoonstelling bezichtigd werden. LEIDSCHE VOORJAARSBEURS. Officieele sluiting van een geslaagde actie. Gisteravond had onder groote belang stelling de sluiting plaats van de Leidsche Voorjaarsbeurs, georganiseerd door de afd. Leiden der Ned. Ver. v. Huisvrouwen. De voorzitster, mevr. Pel, dankte de standhouders voor hun medewerking en voor het vertrouwen, dat zij in het Be stuur gesteld hadden, waardoor het door gaan van deze Voorjaarsbeurs mogelijk ge worden was. Spr. betreurde het, dat zoo weinig Leidsche firma's er aan deelgeno men hadden, doch gezien het feit, dat de deelnemers zeer tevreden zijn, zoowel over de organisatie als over de resultaten van deze Voorjaarsbeurs, sprak de voorzitster den wensch uit, dat bij een volgende ge legenheid een groot aantal Leidsche zaken vertegenwoordigd zal zijn. Behalve aan de deelnemers is het bestuur eveneens groo ten dank verschuldigd aan de autoriteiten en de directie der Lichtfabrieken voor de ondervonden medewerking; voorts be dankte spr. den secretaris en organisator van de beurs, den heer v. d. Burg, die moeite noch zorgen gespaard heeft om de Voorjaarsbeurs te doen slagen. Met een vriendelijk woord werd het strijkje geme moreerd, dat voor de gezelligheid tijdens de cabaretvoorstellingen heeft gezorgd, terwijl de radio-distributie voor muziek ln de overige zalen zorgde. Voorts werd lof toegezwaaid aan de di rectie van den particulieren nachtveilig heidsdienst voor de zorgvuldige bewaking en het toezicht zoowel op den dag als ge durende den nacht. Natuurlijk hebben de directie van de N.Z.H.T. en de fa. v. d. Schuyt veel bijge dragen tot het welslagen van deze beurs, door het beschikbaar stellen van gratis reizen per tram en boot, terwijl de firma Pel aan menig bezoeker (ster) een doos bonbons uitreikte. Niet in staat zijnde om alle standhou ders persoonlijk te bedanken en alle in zenders met name te noemen, wilde de voorzitster een uitzondering maken voor de Leidsche firma De Koning, die met eere de Leidsche winkelstand hoog hield en bovendien wilde spr. de fa. Douwe Eg berts vermelden, die voor een rustig zitje onder het zenot van een geurig kopje thee of koffie zorgde. Na nog de dames der commissie van bijstand te hebben be dankt, ga ie voorzitster, mevr. Pel, ten slotte hel ntwoord op de vraag, die haar by de opening gesteld werd, n.l. zal deze Voorjaarsheurs geen fiasco bhjken te zyn? Volmondig kon het bestuur thans bij de sluiting v klaren, dat van een succes ln- stede van eer fiasco gesproken mag wor den. Met deze woorden sloot de voorzitster de Leidsche Voorjaarsbeurs, DUBBEL JUBILEUM BIJ TEMPLUM SALOMONIS. Van de heeren Swaan en v. d. Linden. Aanstaanden Dinsdag wordt er by Tem- plum Salomonis, ln den bekenden boek handel en het antiquariaat alhier een dubbel jubileum gevierd. Het ls nameiyk op dien dag precies veertig jaar geleden, dat de heeren J. van der Linden en J. J. Swaan by genoemde firma in dienst traden. Op 30-Jarlgen leeftyd kwam van der Linden by Templum Salomonis als con cierge in dienst. Hy, alsmede zyn echtge- noote M. v. d. LindenWerkhoven mogen op een voortreffeiyken staat van dienst terugzien. Maar in een bedrijf als dat van Burgersdyk en Niermans omvat de taak van een concierge veel meer dan men op pervlakkig zou meenen. Van der Linden b.v. ls onder meer de man, die by de vel lingen van Templum Salomonis zyn on schatbare diensten heeft verleend. In den loop der 40 jaren was hij op 140 veilingen present en we zijn niet ver van de waar heid af als we het aantal transacties waarby van der Linden actief heeft mede gewerkt, schatten op ruim een half mil- lioen. Duizenden boeken en wetenschap pelijke werkendie Leidsche en andere hoogleeraren tijdens hun leven naarstig byeen hadden vergaard, kwamen tenslotte op de vellingen van Burgersdljk en Nier mans terecht, waarby al deze werken mede door de handen van Van der Linden gingen. Hoeveel zendingen zal hy in den loop der jaren niet verzorgd hebben? Aan deze veilingen nam ook de heer Swaan een werkzaam aandeel. Deze kwam als jongmaatje bij de heeren Burgersdijk en Niermans In dienst. Door zyn trouwe plichtsbetrachting en zyn groote yver werden hem al spoedig werkzaamheden opgedragen, waaraan groote verantwoor- deiykheid verbonden was. Hy was 't, die al spoedig belast werd met het nummeren van de ter veiling ingeleverde werken en het rangschikken voor deze veilingen van de duizenden en duizenden werken. Zoo als bekend is bestaat één nummer op de veiling vaak uit een groot aantal boeken, zoodat het aantal boekwerken, dat aan zyn goede zorgen was toevertrouwd, in de millioenen loopt Maar was dit nog niet vol doende, op hem rust het beheer en de verzorging van een belangryk onderdeel van het wereldberoemde antiquariaat, n.l. dat van de tydschrlften. In wetenschap pelijke kringen is het van algemeene be kendheid, dat de afdeeling „tydschriften" van Templum Salomonis tot een der uit gebreidste behoort, die er in binnen- en buitenland in een antiquariaat te vinden is. Van dit tydschriftenbezit is de heer Swaan de wandelende encyclopadie, zoo dat hy op de vele vragen, de uitgebreide collectie tydschriften betreffende, steeds de noodige inlichtingen kan verstrekken. Het zal iedereen duideiyk zyn, dat de heer Swaan by Templum Salomonis een on misbare kracht moet genoemd worden. By hen, die geregeld de veilingen te Lelden en elders o.a. ook te Amsterdam (veiling bibliotheek van het Leesmuseum) hebben bygewoond, zijn de stille krachten van der Linden en Swaan geen onbekenden en wij weten zeker, dat velen van hen gaarne de gelegenheid zullen willen benutten om den jubilarissen op hun feestdag bhjken van hunne belangstelling te geven. Hier toe bestaat gelegenheid op Dinsdagmor gen a.s. -ten kantore van Burgersdijk en Niermans. o LUCHTPOST VOOR INDIE. De directeur van het P.T.T.-kantoor alhier deelt mede, dat voortaan de bus- lichtingen voor correspondentie, welke per luchtdienst Amsterdam-Bandoeng wordt verzonden zyn vastgesteld als volgt: Bus hoofdkantoor des Woensdags vóór middernacht; bijbussen des Woensdags uiteriyk op zoodanig tijdstip, dat opname kan geschieden in de boven de bussen aangegeven voorlaatste lichting. Voortaan kan ook correspondentie voor Griekenland met den luchtdienst Amster dam-Bandoeng worden vërzonden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Voorschotensche Melkhandel N.V., Leiden. (Ned. Stscr.: 25 April 1934, Byvoegsel Nr. 812. Directeur: C. C. Hoogendoorn, Leiden. Commissaris: J. H. Peters, Voorschoten. Maatschappelijk kapitaal: f.1000, geheel geplaatst en ge stort. Wijziging: Jachthaven „Cicco", Nic. Kie ken, Verl. Dorpstraat, Warmond. Nic. Kie- }sen (H.V.), CIRCUS AM AR. Een keurig programma. Een circus, het bhjft zyn bekoring hou-1 den. Die verlichte tent, die scherpe geur, I die bonzende muziek, het zyn factoren, I die alleen al de eigenaardige sfeer schep. I pen, die er rondwaart om het clrcuslevtsj waarvan de groote „men" alleen de goede I zijde ziet, het klatergoud. Dat die bekoring blii.ft._het was glsto-1 avond by de openingsvoorstelling van heil Fransche circus Amar, dat na zes jaarl hier is teruggekeerd, duldeiyk merkbaafl De groote tent liep goed vol, al was rul „uitverkocht" dan ook geen sprake, eil honderden nieuwsgierigen verlustlgdal zich op den Rynsburgerslngel aan dul aanblik der feeëriek verlichte facade ui aan de muziek, die ook tydens de vooi-f stelling naar buiten doordringt. Binnen hing de bekende atmosfeer val het circus-tentenkamp, dat met betel men spoed was opgebouwd. Een 20-tir nummers worden voor de pauze byte zonder eenige onderbreking „afgewerl| De aanwezigheid van een tooneel na! de piste feitelyk is juister geze boven-achter de piste geeft daai gereede gelegenheid. Het rijn nummers -a| de meeste variatie: paardendressra.l jongleeren, lassowerpen, acrobatiek, du-1 sen, clownerie, hondendressuur, wat ntei I al. In bonte mengeling volgen zy elkaatl op. En ieder nummer is, al is 't dan nietl steeds fonkelnieuw, van goede kwaliteitl Wie kan b.v. op het gebied der paarden-1 dressuur nog iets nieuws brengen? Heil hoogeschool-ryden, de vryheidsdressuui, zy zyn uitnemend en het zy'n edele dieren die de piste bevolken. We zullen begrypelykerwys het lijvige program niet op den voet volgen en wil len uit de bonte verzameling slechts hier en daar een greep doen. Om te beginnet zy dan vermeld het optreden van zegge zestien olifanten, voorgeleid door den heer Amar Srdie alle zestien op schitterende wijze proeve van bekwaamheid afleggen, tot zelfs het voortrollen op een yzeret kogel toe. Het ls inderdaad af! Daarnevens zij uitverkoren mr. Thommey als slan- genmensch aangekondigd, hetgeen zeer Juist ls uitgedrukt. Het schijnt, dat deie heer zonder gebeente is geboren, zoo vouwt hy zich dubbel, soms bykans driedubbel. Voeg daarby twaalf „hoogspringers", een troep Chineezen enz. enz. Heel goed is ook de hondendressuur en voorts het clownnummer der Babuzioi, doch speciaal het optreden van Germain Aéros, een nummer van komische acroba tiek, dat byzonder geslaagd mag heeten De man die een sphinx doet lachen.... Na de pauze komen de „wilde dieren", Leeuwen, tygers en witte beren, stuk voor stuk prachtdieren, een sieraad voor hun „soort". Vooral het nummer der tij gers, wederom van den heer Amar Sr, dient geprezen. Hebt u wel eens een dan sende tyger gezien? Hier kunt u dat! Van de dansen zy speciaal de Russische dans genoemd. Alles by elkaar genomen een mooi en boeiend programma, dat iedere liefheb ber van het circusmilieu zal bevallen, Gisteravond was het succes welverdiend! Jammer, dat een ongeval een lichte schaduw wierp op den openingsavond. Bil het nummer trapeze-werken van het trio Hammerschmidt kwam het vrouwelijk! lid. de 32-jarige B. A„ door het mislukken van een der toeren te vallen, ongeveer van ruim de halve hoogte van het circus. Een poging haar nog op te vangen en zoo althans den ergsten schok te breken, mis lukte en zy viel in de piste, waar zij bleef liggen. Terstond werd zij weggedragen en medisch onderzocht, zy bleek ernstige in wendige kwetsuren te hebben gekregen et is naar het Acad. Ziekenhuis getranspor teerd. Ook in 1926 overkwam haar een ongeval. Het is de harde werkeiykheid van het circusleven dat grootendeels ons ontgaat. Het circus Amar heeft tevens een uit gebreide collectie van dieren in een me nagerie samengebracht, een klein „Artis", die den ganschen dag vanaf 10 uur 's mor gens is te bezichtigen. AANGEHOUDEN. Als verdacht van diefstal van hout I» door de politie alhier aangehouden de 25- jarige H. V. de H. en als verdacht vst poging tot oplichting zekere G. F. M. ow 50 jaar en zonder vaste woon-of verblil'" plaats. Laatstgenoemde trachtte hier ter ste® advertenties voor een te Amsterdam i'er' schynend weekblad te winnen, doei wendde de opbrengst te eigen bate aan. M'

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2