t PRINSES JULIANA Het winnende elftal der Leidsche Dames-Studenten. te Jaargang ZATERDAG 28 APRIL 1934 No. 22731 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DE$ ADVERTENTIENi! Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ZIJ WORDT MAANDAG 25 JAAR. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bl] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 OÜ! Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postdfèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per wede 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. BOUWEN AAN RIJKS- OF PROVINCIALE WEGEN. Bij bebouwing van langs een Rijks- of »n Provincialen weg gelegen perceelen blijken de bouwers somwijlen in de mee- te verkeeren, dat eene bouwvergun- j toestemming tot uitweg naar den Rijksweg of den Provincialen weg omvat. Aangezien echter zulk een uitweg kan >r in vele gevallen zal worden geweigerd, feordt de aandacht gevestigd op de nood- jfcelijkheid om tijdig vooraf uitwegver- anning aan den Rijkswaterstaat voor ooveel betreft een Rijksweg en aan Ge- fcputeerde Staten der provincie Zuid- lólland, voor zooveel betreft een provin cial weg, te vragen. Diegenen, die van plan zijn aan een weg V iorenbedoeld te bouwen, wordt geraden alvorens daartoe grond te koopen, of bouw voor te bereiden zich tijdig bij i Hoofdingenieur-Directeur van den jfcikswaterstaat, voor zooveel betreft een Rijksweg en aan Gedeputeerde Staten, poomoemd voor zooveel betreft een pro- "lincialen weg, te vergewissen, of uitweg tan worden verleend, en zoo ja, onder |ielke voorwaarden. 223 leiden, 28 April 1934. |Burgemeester en Wethouders van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRUEN, Secretaris. HINDERWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. K. van Wijk vergunning tot het oprichten van een ichting voor het bewerken van vleesch- eren in het perceel Nieuwe Beestenmarkt d. 6, kadastraal bekend Gemeente Lelden, «lie B. no. 1271; b. J. A. Voortman om rerunning tot het oprichten van een fa briek voer het bereiden van comsumptie- iis in het perceel van der Werffstraat no. [19. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. Nis. 957, 958. 959 en 2206; c. A. J. van Berge Henegouwen om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine, met bovengrond- sche aftapinrichting in het perceel Hooge- woerd no. 169, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie D. no. 951; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 12 Mei 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art, 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen. ten einde hun bezwaren mondeling loc te lichten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 28 April 1934. AFSCHEID H. v. d. SCHAFT. A s. Maandag zal de brigadier van politie H. van der Schaft den dienst met pensioen verlaten. Des namiddags te 2 u. 45 zal hij m de theoriezaal van het politie-bureau afscheid nemen van het korps. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Vergadering der Kamer te Sassenheim. Naar wij vernemen zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Dinsdag 8 Mei a.s. in Sassenheim ver gaderen. Dank zij een met de meeste bereidwil ligheid gegeven toezegging van Burge meester en Wethouders, zal deze vergade- hng in de Raadzaal worden gehouden. Het Bureau der Kamer werd bij het ne men van het besluit om ditmaal niet in Leiden te vergaderen, geleid door de over weging dat vooral in dezen tijd met zijn vele nooden een nauw contact met de in geschrevenen in de verschillende deelen van het district wenschelijk is en dat een goed opgezette vergadering ter plaatse naartoe bevorderlijk kan zijn. sassenheim, zoo hoopt men dan ook. zal ne eerste zijn van een geheele reeks van nergelijke vergaderingen. B ut ?ureau zal reeds 's morgens ten «aadhuize in vergadering bijeenkomen, organisaties en particulieren, die bepaalde ïfngelegenheden met het Bureau wen- j™en te bespreken, of met het Bureau «mms willen maken of de kennismaking riüo vernieuwen, zullen op die vergade- ~6 gaarne welkom worden geheeten. m»^krna zal des namiddags de gewone Behoud^ verEaderinS der Kamer worden I JUBILEUM J. M. DE KONING. Veertig jaar aan een school. Dinsdag 1 Mei a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn dat onze bekende stadgenoot, de heer J. M. de Koning, als onderwijzer benoemd werd aan de Christelijke school aan de Hooigracht (in 1909 verplaatst naar de Hoogl. Kerkgracht)Voorwaar een weinig voorkomend jubileum: 40 ja ren aan één school werkzaam te zijn. Geboren 4 Mei 1872 te Leiderdorp, op geleid aan de Chr. Normaallessen te Lei den, slaagde de heer De Koning 28 April 1893. Na een jaar aan een andere Chr. school te zijn geweest, benoemde de toen malige Schoolcommissie der Geref. Kerk A hem als onderwijzer aan de Hooigracht school, hoofd de heer G. Mulder. In October 1895 nam de Geref. School vereniging de Hooigrachtschool over en de heer De Koning met nog twee collega's bleven aan de school verbonden, onder het nieuw benoemd hoofd den heer J. Schaap Hzn., die later directeur der Chr. Kweekschool werd. Toen in 1909 de school werd verplaatst naar het huidige gebouw aan de Hoogl. Kerkgracht, verhuisde de jubilaris mede en zette zijn werk aan de school voort onder de leiding van den heer W. Vros, die in 1922 vervangen werd door het te genwoordige hoofd, den heer D. Meyer. Velen heeft de heer De Koning zien komen en zien gaan, onder vaak moeilijke omstandigheden heeft hij zijn arbeid ver richt, maar met trouw, opgewektheid en onverdroten ijver heeft hij zijn onderwijs gegeven en geeft het nog aan zijn leer lingen. met hen de wacht betrekkende bij het Kruis. Want Christelijk onderwijs te geven naar de aloude Gereformeerde belijdenis was zijn lust en zijn leven, zijn beginsel drong hem en Gods Kracht werd in zijn zwakheid volbracht. Bidden en werken, dat heeft hij steeds betracht. Zijn plicht te doen was hem steeds een genot. Met dank kan de jubilaris terug zien op zijn 40-jarigen arbeid en tal van oud- leerlingen zullen op 1 Mei a.s. denken aan de schoolbanken en vóór de klas „me neer De Koning." Die dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan, de school zal in feesttooi zijn Na tuurlijk! Ook de oud-leerlingen willen dien dag hun ouden meester gedenken. Een comité van oud-leerlingen heeft zich be reids gevormd, waarvan de penningmees ter is dr. J. de Bruyne Leiden, giro 153268. En velen zullen den heer De Koning en zijn familie willen gelukwenschen, waar toe in het gymnastiek-lokaal van de school, ingang Kaasmarkt, des middags van 35 en des avonds van 7"/:8V2 uur, gelegenheid wordt gegeven door het be stuur der school. Zoo wordt dien dag voor den jubilaris een monument van vreugde, dank en lof! NED. CHEM. VEREENIGING. De 74ste algemecne vergadering. In verband met de 74ste algemeene ver gadering der Ned. Chemische Vereeni- ging, welke op 23. 24 en 25 Mei hier ter stede gehouden wordt, heeft zich onder voorzitterschap van den burgemeester een eere-comité gevormd, terwijl de heer Felix Driessen als voorzitter van de commissie van ontvangst zal optreden. Woensdag avond 23 Mei heeft in de taveerne „Beu kenhof" de ontvangst plaats door den Leidsehen Chemischen kring. Donderdag morgen wordt in het organisch chemisch laboratorium de huishoudelijke vergade ring vehouden, waarna prof. dr. J. J. Blanksma zal spreken over „Intramolecu- laire atoom verschuivingen". 's Middags biedt de Ver. voor Vreemdelingenverkeer een boottocht over de Kager- en Brase- mermeren aan, waarna in de Lakenhal de officieele ontvangst door het gemeentebe stuur plaats vindt. Na afloop is er een officieel diner in „Hotel du Rhin" te Katwijk aan Zee. De Vrijdagmiddag wordt geheel in be slag genomen door sectievergaderingen, terwijl er in de middaguren gelegenheid bestaat om deel te nemen aan excursies naar vooraanstaande Leidsche industrieën laboratoria of musea. Maandag 30 April wordt onze Kroon prinses 25 jaar. Dit is een bijzondere ver jaardag, waardig om er even bij stil te staan. Want een kwarteeuw te bereiken vormt toch in elk menschenleven een mijl paal, waarbij men gaarne even terugziet en tevens vooruitkijkt. Meerderjarig in staatkundig opzicht is Prinses Juliana reeds op haar 18e jaar ge worden en zij kreeg toen rechtens zitting in den Raad van State, welks vergade ringen zij dikwijls bijwoont. Zij beweegt zich vooral in de laatste jaren veel in het openbare leven. Zij zocht en vond contact met de buitenwereld door haar Moeder te vergezellen bij verschei dene openbare plechtigheden, bij Ko ninklijke bezoeken, bij de opening der Staten-Generaal, en verder door haar be zoeken aan concerten en theaters, aan wetenschappelijke lezingen van bijzonde ren aard. enz. Als eere-presidente van het Nationaal Crisis-Comité neemt zij gere geld deel aan de vergaderingen in haar paleis, en met groote belangstelling volgt zij alle werkzaamheden. Onlangs nog heeft zij per radio ons volk tot milden steun aan het comité opgewekt. Evenwel, een openbare taak die haar in geregelde aanraking met ons volk brengt, is nog niet op haar schouders gelegd. Prinses Juliana heeft alle gelegenheid ge had, en nu nog, om zich voor te bereiden voor het hooge ambt, dat haar eenmaal zal worden toevertrouwd laat ons ho pen dat die tijd nog verre is. Zij heeft daarvan een uitnemend gebruik gemaakt. Dank zij den grooten tact en de wijze voorzorg van haar Moeder, zijn haar de beste leermeesters en leermeesteressen ter zijde gesteld om haar natuurlijken aanleg te ontwikkelen en haar de onmisbare kundigheden bij te brengen. Die rij van leermeesters en leermeeste ressen vormt een lange lijst. Zoo kreeg zij algemeen lager onderwijs van mejuffrouw B. Cohen Stuart, later van mejuffr. Dicke; Nederlandschmejuffr. J. M. V. v. Has selt; Vaderlandsche geschiedenis: prof. F. J. L. Kramer; wis- en natuurkunde; D. A. G. Bruggeman; aardrijkskunde: C. L. van Balen; Fransch: mejuffrouw A. E. Ooster- lee; Duitsch: L. A. van Andel; Engelsch: mejuffr. I. Bonebakker; teekenen en kunstgeschiedenis: mevr. E. Roelof s Bletkmann; vioolspel: mevr. A. J. Rack- witszDe Iongh; zangonderwijs: mejuffr. Catharina van Rennes; gymnastiek: mej. De Mello Mauser en verder van mej. R. Jonsson; godsdienstonderwijs: ds. Weiter. Later traden hoogleeraren als docenten op. Zoo gaf prof. dr. J. H. Gunning onder wijs in oude talen; prof. dr. J. W. Muller in Nederlandsch; prof. dr. A. A. van Schel ven in geschiedenis, later dr. N. Japikse; staatsrecht: prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; land- en volkenkunde van Ned.- Indië: prof. dr. J. C. van Eerde; staat huishoudkunde: prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Hier ter stede volgde zij van 1927 tot 1931 de colleges in staats- en volkenrecht, oud-Nederlandsch recht en Indisch adat- recht, verder geschiedenis der godsdien sten, algemeene geschiedenis, Nederland- sche letterkunde, Germaansche mytholo gie, Slavische literatuurgeschiedenis, enz. Onder leiding van prof. Huizinga werd in haar tijdelijke woning de villa ,,'tWaerle" te Katwijk om de veertien dagen een dispuut-avond gehouden. Zij bezat even wel geen diploma van toelating tot de universiteit en kon dus geen academische examens doen; daarom verzocht zij al thans aan het einde van haar examentijd eenige tentamina te mogen afleggen. Haar promotor, prof. Huizinga, getuigde van deze tentamina dat zij den naam „voor treffelijk" verdienden. Haar is door den Senaat dan ook het eeredoctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte ver leend. Bij haar promotie op 31 Januari 1931 werden aan de Prinses de volgende ka raktereigenschappen toegeschreveneen uitnemende ijver, lust tot onderzoek, hel der begrip en oorspronkelijkheid van geest. Deze eigenschappen werden door den promoveerenden hoogleeraar één voor één nader toegelicht en uiteengezet werd hoe de hoogleeraren die hadden leeren kennen. „En hoewel wetende" zoo voegde hij daaraan toe, „dat Gij zelf in de aller laatste plaats pleegt te gelooven aan eigen verdienste, kan ik niet nalaten uiting te geven aan de eerbiedinge sympathie van den Senaat voor die gelukkige verbinding van intellect en karakter". In het pas verschenen boekwerk „Trouw aan Oranje" heeft prof. Gunning haar ge- teekend als „een typisch Nederlandsche vrouw, met ongekunstelde natuurlijkheid en frissche spontaneïteit". Wanneer wij van haar aard en karak ter wat naders willen weten, dan raad plegen wij de boeken waarin over haar wordt geschreven. En dan treft ons tel kens weer hoezeer allen die haar kennen of gekend hebben, haar eenvoudigen aard prijzen. Trouwens, bij haar opvoeding zijn haar de nationale deugden van ons volk, arbeidzaamheid en huiselijkheid, eerlijk heid en eenvoud van den beginne af in geprent. Als kind reeds was zij er eigen lijk weinig op gesteld wanneer haar mede leerlingen op het schooltje in het paleis haar den voorrang lieten. En ook later als studente vond zij het doodgewoon wan neer haar mede-studenten bij het verlaten der colleges nooit wachtten tot de Prinses haar hoed en mantel van den kapstok had genomen. Trouwens, in dien ook voor een jonge vrouw zoo onbezorgden Leidsehen studen tentijd heeft zij zich immer verlustigd in een ongedwongen omgang met haar zelf gekozen vriendinnen, met wie zij op voet van gelijkheid placht om te gaan, ook in haar kampeertijd. En ook later bleef zij trouw in haar vriendschap, blijkende uit haar belangstelling in het levenslot van haar vriendinnen. De in grooten eenvoud aan de Leidsche hoogeschool doorge brachte jaren hebben er stellig veel toe bijgedragen, haar een eigen, vrijen kijk op het leven en op de onderlinge verhou dingen te schenken. Die eenvoud werd ook steeds in den huiselijken kring bij haar opvoeding be tracht. Niet alleen wanneer de leden van het koninklijk gezin bijeen zijn, maar ook elders spreekt Prinses Juliana steeds van ,mijn moeder" en „mijn vader", nooit van „de Koningin" of „den Prins". Het lijkt maar een kleinigheid, maar het teekent toch. Reeds in haar prille jeugd werd zij veels zins als een gewoon kind behandeld. Wan neer zij op school verzuimd had door het vergezellen van de Koningin bij officieele bezoeken, moesten de verzuimde school uren worden ingehaald en nog wel op de middagen waarop de andere kinderen vrij waren. Bij haar staatkundige meerderjarigheid werd haar een eigen woning in gereed heid gebracht, het paleis op den Kneuter dijk, maar zij bleef bij haar ouders in wonen: dat vond zij eigenlijk vanzelf sprekend. Sedert 1918 is in Europa de eigenaardige omstandigheid ontstaan dat vele vorsten huizen van hun luister zijn beroofd. Zoo komt het dat Prinses Juliana maar weinig bezoeken aan Hoven heeft gebracht. Maar toch is haar blik verruimd door vele rei zen naar het buitenland, meestal in ge zelschap van haar Moeder, naar Noorwe gen, Zweden, Zwitserland, Savoye, de Vo gezen, Engeland; in dat laatste land heeft zij nog in Juli 1933 vertoefd. Ook de Parijsche koloniale tentoonstelling van 1931 heeft zij bezocht, en zij kwam dade lijk weer na de droeve ramp welke de Nederlandsche afdeeling had getroffen. Ditmaal zal het geen uitbundig feest wezen in den lande op 30 April. Het droe vig sterfgeval van haar zoo beminde grootmoeder werpt een donkere schaduw op den verjaardag van onze Kroonprinses. Maar wij allen, die Oranje liefhebben uit dankbaarheid voor zooveel dat onze vorsten deden voor Nederland, wenschen haar in gedachte nog menig jaar van ge zondheid en geluk. En innig hopen wij dat, wanneer ook zij eenmaal geroepen zal worden om den troon te bestijgen, haar dezelfde kracht en gelijke wijsheid en be leid geschonken mogen worden om over ons land en volk te regeeren, als haar Moeder's voorbeeld haar heeft geleerd. BINNENLAND. Dr. Colijn over het „60-miilioen-plan" (Parlem. Overzicht, 4e Blad). Een wetsontwerp betreffende de huwen de onderwijzeres heeft het departement verlaten (Pari. Overzicht, 4e Blad). Dr. C. S. Sixma baron van Heemstra zou particulier secretaris van H. M. de Konin gin worden (Binnenland, 5e Blad). BUITENLAND. Barthou's verblijf te Praag (Buitenland 3e Blad). Von Neurath verdedigt nog eens het Duitsche Ontwapeningsstandpunt (Buiten land, 3e Blad). Engelsche en Fransche waarschuwing aan Duitschland inzake de transfer van Young en Dawesleening (Buitenl., Ie Bl.) Samper in Spanje kabinetsformateur (Buitenland, 3e Blad). LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. In de Lakenhal is gistermiddag door den voorzitter van de Leidsche Kunstvereeni- ging, mr. J. Slagter, de tentoonstelling ge opend van etsen en teekeningen van wij len G. C. Haverkamp. Mr. Slagter verwel komde met enkele vriendelijke woorden de aanwezigen, dankte den directeur van het Stedelijk museum „De Lakenhal", den heer A. Coert voor het andermaal beschik baarstellen van een zaal en sprak woor den van dank tot het bestuurslid dr. J. J. de Gelder, die de tentoonstelling in richtte. Dr. de Gelder wees er vervolgens opdat deze tentoonstelling de laatste in dit seizoen zeer verschilt van de vooraf gaande èn omdat het ditmaal grafisch werk betreft èn omdat de geest waaruit dit werk ontsproot een geheel andere is, daar zij gericht was op beschrijving van het aanschouwde en niet op een uitleven van het eigen innerlijk. Haverkamp had een groote liefde voor het detail, dat hij met zijn haast virtuoze teekenkunst vastlegde op de juiste plaats als onderdeel van het geheel en zoo ont stonden vaak breed opgezette teekenin gen, waarin echter «alles verwerkt was. Tijdens zijn korte leven Haverkamp overleed 50 jaar oud legde hij, die aan vankelijk niet voor de kunst zou worden opgeleid een enorme werkkracht aan den dag en zwierf hij door het geheele land. Hij teekende niet alleen met groote juistheid de Nederlandsche kerken, maar toonde tevens gevoel te hebben voor het wijde van het landschap, het prille van den bloesem en de lente-atmosfeer. Na deze korte toelichting op het ten toongestelde werd de tentoonstelling voor geopend verklaard. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren mej. C. A. Noordegraaf (Den Haag); idem Indisch recht de heer E. van Riemsdijk (Den Haag) en voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer J. C. Tiggelman (Breda). De Leidscne dames-studenten, die oij het alhier gehouden interacademiale tourncoi zoovele successen behaalden, wonnen o.m ook den hockey-beker. Op onze foto het Leidsche elftal: 1ste rij, zittende (links naar rechts) de dames' Meyers, H. Vos, Van der Haar, Hees en Van Lawick; 2derij: Van Weel, D. Vos en Böthlinck; 3de rij: Hesselink, Vree de en Ruys.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1