HONIG'5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL C, F. MEERPOEL [DSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 April 1934 BUITENLAND. algemeene toestand. duitschland. frankrijk. oostenrijk. noorwegen. BRIEVEN UIT BERLIJN. PFAFF - ADLER NAAIMACHINES spanje. LAND- EN TUINBOUW. Barthou te PraaK Anti-oorlogspact— in Amerika. over Barthou's besprekingen te Praag volgend officieel communiqué uitgege- 'e,nn <je drie langdurige besprekingen, Lelke Barthou en dr. Benesj op 26 en 27 iDril hebben gehad, bespraken beide mi- Esters alle actueele buitenlandsche poli ce kwesties. In het bijzonder waren mderwerp der gedachtenwisseling het •obleem Midden-Europa en de economi se samenwerking tusschen de Donau- aten en de samenwerking tusschen de ionaustaten en de andere belangheb- nde staten. De beide ministers consta- lêerden een volledige overeenstemming. Éi bevestigden steeds weer de beslissingen telke hun regeeringen in deze aangele genheid hebben getroffen en waarover zij Lf bij hun jongste manifestaties in het lijzonder voor zoover het het verdrag van Jome betreft een verklaring aflegden. T De andere kwesties, in het bijzonder het lalkanverdrag, de poliiek tegenover de Peine Entente, de kwestie van den Vol- lenbond en vooral het complex ontwape- siDgskwesties werden evenzeer besproken. [Het algemeene onderzoek der betrek kingen der landen van de Kleine Entente Et hun buren en tot Frankrijk maakten jet den beiden ministers mogelijk hTTn facties in overeenstemming te brengen ]t.av. de samenwerking In Midden, en post-Europa. Benesj en Barthou hebben ander gelukgewenscht met de geluk- resultaten van hun vriendschappe lijke besprekingen, welke onafgebroken laats vonden in absolute overeenstem- hing. I Volledige overeenstemming dus! I gen rapport, dat door de bevoegde jingen ontmoedigend genoemd wordt, is i Norman Davis uitgebracht aan Roo- voor de kansen op succes bij de ikomst van de algemeene commissie [ontwapeningsconferentie te Genève. crisis op de ontwapenlngsconferen- fcnl waarschijnlijk binnen een maand Weken, zeide Norman Davis, wiens igkeer naar Genève onzeker is. Vertegenwoordigers* van de volgende ulf Amerikaansche staten onderteeken- _j een anti-oorlogspact: de Vereenigde Jaten van Amerika, Bolivia, Cuba, Ecua- ■r, San Salvator, Guatemala, Venezuela, nnama, Nicaragua, Honduras, Costarica li Haïti. schen Duitschland en Sovjet-Rusland jcrdt op papier nog altijd gestreden over jet door Duitschland geweigerde Sovjet horstel in een verklaring de veiligheid fler Baltische landen te garandeeren. Tieuwe gezichtspunten doen zich daarbij ter niet voor. o Transfer-conferentie begonnen Verdediging van Von Neurath. De conferentie tusschen de vertegen- 'ordigers der crediteuren der Duitsche itenlandsche schulden op langen en idden-langen termijn en de vertegen- irdigers der Rijksbank is gistermiddag sngekomen. Leon Fraser, de president der Bank ir Internationale Betalingen te Bazel, Jd met algemeene stemmen tot voor- ;Ler gekozen. Tot conferentiesecretaris 'erd benoemd de directeur der Rijksbank lessing. Er heeft een voorlooplge gedachtenwis- 'ing plaats gehad over het transfer- ibleem, welke leidde tot vorming van ee sub-commissies met technisch ka- kter, die direct aan het werk zullen an. De conferentie zal heden haar werk amheden voortzetten. Officieel wordt medegedeeld, dat zoo- '1 de Britsche als de Fransche regeering 'itschland hebben gewaarschuwd, dat voorstellen tot stopzetting van de be- ingen op grond van de Young- en Da s-leeningen ernstig zouden worden op- Ivat. [Men neemt aan, dat de Britsche am- pssadeur de aandacht heeft gevestigd op Ffeit, dat de leeningen geplaatst zijn wider intergoevernementeele auspiciën, ipe „Daily Telegraph" schrijft, dat deze Tnrschuwing als een bom in Berlijnsche kancieele kringen viel. Hetzelfde blad prijft, dat de effectenbeurs in den laat- |en stap van de regeering een aanwlj- 1 ziet, dat de autoriteiten er niet voor ™en terugdeinzen hun reeds vroeger jute bedreiging toe te passen en clearing I te voeren, wanneer Duitschlands voor aarden al te schriel mochten uitvallen. [ster von Neurath heeft een rede ge- Wen voor de Duitsche pers. Hij zeide „Het is nimmer ons doel geweest, de (estie van het toekomstige Duitsche be- JPeningsrégime eenvoudig door eenzijdige SMten en mataregelen op te lossen. De Megeenng is zich steeds bewust geweest rh "k'k en 's er z'c'1 00k thans nog «bewust, hoe zegenrijk juist een accoord F het ontwapeningsprobleem zou zijn het herstel van het vertrouwen en r de politieke en economische toekomst alle landen". Daarom blijven wij. zoo ging de minister pier. het spoedig tot stand komen van »n j0nven''c' wenschen. Wij houden vast jr °e 'oorstellen en concessies, zooals wij F onlangs hebben gedaan. Alle bewerin- *u. alsof wij ons niet alleen zouden heb- n,? FSesteld op de voorbereiding eener pensieve bewapening, dqch ons ook ™ea van aanvalswapens, verwijs ik met ibpfTO beslistheid naar het rijk der 'en Het staat thans niet meer aan ons iu aan de andere mogendheden onze en concessies te belichamen in in 'a°' Hu de Fransche regeering den r ons ingeslagen o.i. eenig juisten weg t versperd, kan het niet onze zaak wit em opnieuw te openen b "in ons volkomen bewust van den on de moeilijkheden der situatie, Seschapen door den jongsten iriicnk p- O115 standpunt is echter in Jm°reel en politiek opzicht te ste- !kkpii-n .8rd dan bat wij de verdere ont- toujpn m -r dingen met ansst tegemoet sBeaTïï?e,¥n zien. leuratiT .e reseerlng staat, aldus von l Engtoï J"»* haar overtuiging. -"avBcne en Itahaanscfcre regeeringen RECLAME. 8744 hebben reeds lang aangegeven, welke op lossing h.l. moet worden gezocht; haar meeningen stemmen over het algemeen met de Duitsche overeen. Ook de neutrale landen hebben onlangs met nadruk uitge sproken, dat spoedig een ontwapenings conventie tot stand moet komen, welke rekening houdt met het beginsel der pari teit. Zoo kunnen wij verwachten, dat de wetten van het verstand en van de billijk heid ten slotte toch den doorslag zullen geven. Voor zoover het haar raakt, heeft de Duitsche regeering daarvoor alle voor waarden geschapen. Slechts een tegen aanvallen beveiligd Duitschland kan de vredes-functles vervullen, welke het In het centrum van Europa te vervullen heeft. Een weerloos rijk moet volgens alle wetten der geschiedenis ten slotte leiden tot een strijd om de macht en tot een uiteenruk ken van het vasteland van Europa. Duitschland blijft ook nu nog zijn hand ter verzoening uitstrekken: het komt slechts aan op de andere regee ringen of zij deze hand willen aangrijpen. Ter vergemakkelijking en ter bevorde ring van de Internationale besprekingen heeft de Duitsche regeering dezer dagen een specialen gevolmachtigde benoemd. Von Neurath besprak in zijn rede vóórts met name het Fransche standpunt in zake de ontwapening en zeide, dat de militaire clausules van het verdrag van Versailles niets bevatten over het verdrag der Duit sche defensie-begrooting. Het Fransche standpunt komt hierop neer, zoo zeide hij, dat de zwaarbewapende landen over de ontwapeningskwestie moeten beslissen en dat Duitschland geduldig moet af wachten, wat er besloten wordt, zonder dat het iets mag verlangen of mag doen, als de andere landen na acht jaar nog twee of vijf of tien jaar zonder resultaat onderhandelen en daarbij hun eigen bewapening voortdurend vergrooten. Duitschland heeft het verdrag van Ver sailles tot de laatste letter vervuld, nu moeten de anderen hun verplichtingen ook nakomen. Wij hebben bij voorbaat afstand gedaan van alle aanvalswapens, wij heb ben verklaard, dat wij ook de verst gaande bewapeningsbeperking zullen aanvaarden, als de anderen het ook doen. Wij hebben ons accoord verklaard met een effectieve controle, hebben concessies gedaan op luchtvaartgebied; thans kan men, zoo be sloop de minister, Duitschland niet ver wijten, dat het den anderen landen zijn besluit opdringt. De beruchte prof. Banse, wiens boeken reeds verboden waren, is nu ook van zijn titel beroofd en ontslagen. De mogelijkheid van Kamerontbinding. De constltutioneele commissie van de Kamer heeft met 21 tegen 3 stemmen een voorstel aangenomen, waardoor den pre sident der republiek de bevoegdheid wordt toegekend, de Kamer te ontbinden, zonder eerst de goedkeuring van den Senaat ge vraagd te hebben. Een voorstel, dat een desbetreffend be sluit door den minister-president gecon trasigneerd moet zijn, werd verworpen op de overweging, dat de president een der gelijk besluit niet zal nemen, zonder voor af uitvoerig overleg met den minister president te hebben gepleegd. De Nationale Raad als romp-parlement bijeengeroepen. De beslissing over de bijeenroeping van den nationalen raad als romp-parlement met betrekking tot het in werking treden van de nieuwe Oostenrijksche grondwet is gevallen. De bondsregeering zal de nieuwe grond wet langs parlementairen weg van kracht doen worden. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat reeds vandaag de noodverordening der regeering gepubliceerd wordt, waardoor het apparaat ter aanneming van de nieuwe grondwet in gang wordt gezet. In de regeeringsverordening wordt aan den tot de christelij k-sociale partij behoo renden tweeden president van den natio nalen raad, den afgevaardigde Ramek, op gedragen, het presidium van den natio nalen raad op zich te nemen. Ramek heeft daarop den nationalen raad tegen Maandag tien uur bijeengeroepen. Op de agenda staan drie punten: 1. Formeele goedkeuring der tot nu toe bestaande verordeningen der regeering, die op grond van de oorlogsmachtigingswet zfln uitgevaardigd. 2. Goedkeuring van de nieuwe bonds- grondwet. 3. Ratificatie van het Concordaat met het V&tic&ëiii Bij de openingszitting zal een eiganaar- dige procedure gevolgd worden. Men zal ervan uitgaan, dat de op 4 Maart 1933 tengevolge van de toenmalige presidents crisis onderbroken zitting van den natio nalen raad nog voortduurt. Onmiddellijk na de afhandeling der agenda zal de nationale raad ontbojiden worden. De algemeene belangstelling concen treert zich thans op de houding der beide oppositie-partijen, n.l. die van de groot- Duitschers en die van den Landbund. Naar van welingelichte zijde verluidt, zullen deze beide groepen in den natio nalen raad een gemeenschappelijke prin- cipieele verklaring afleggen. In regeeringskringen worden levendige bemoeiingen gedaan, om een debat over de punten der agenda in de plechtige Maandagzitting onder alle omstandighe den te vermijden. De beide oppositiepartijen zullen echter eerst kort voor de zitting van den natio nalen raad op Maandag haar definitieve houding bekend maken. Begrootingssurplus. De minister van financiën, Lund, heeft bekend gemaakt, dat in de eerste drie kwartalen van het loopende belastingjaar een surplus is bereikt van 11 millioen kro nen, vergeleken met een deficit van 21 millioen kronen in de overeenkomstige periode van het voorafgaande belasting- laar. (Van onzen correspondent). DE JOODSCHE STAATSBURGERS. Berlijn, 24 April. Een der moeilijkste vraagstukken, die met de ontwikkeling van het Nieuwe Duitschland verband houden, is en blijft dat der behandeling van de joodsche staatsburgers van Duitsche nationaliteit. Ik wil bij voorbaat verklaren, dat ik er in de verste verte niet aan denk, op deze plaats op het joodsche vraagstuk in het algemeen en in Duitschland in heb bij zonder in te gaan. Daarover bestaat een literatuur, die bijna een eigen gebouw noodig maakt om alles onder te brengen, wat hierover geschreven is. Geleerden en politici, joden en niet-joden, hebben door de eeuwen heen hun meening verkondigd. Ik wil die literatuur niet met een leeken- oordeel komen vermeerderen. Maar ik meen als Journalistiek berichtgever, dat de lezer er recht op heeft, zoo nu en dan eens over de situatie in Duitschland van dit bijzondere standpunt gezien, op de hoogte gehouden te worden. En ik ben mij daarbij bewust, een teer onderwerp aan te roeren. Waarom hier naar de grootst mogelijke objectiviteit gestreefd zij. Als goed Nederlander moet ik op den voorgrond stellen, dat ik er geen oogen- blik aan denk, de behandeling der Duit sche joden, en in het algemeen van het joodsche ras, door het Hitler-régime ook maar in eenig opzicht goed te praten. Er zijn ook in Nederland anti-semieten van zuiver Duitsch-natlonaal-socialistisch ka rakter. Doch op elke 10.000 landgenooten zal er wel hoogstens één zijn, die voor het standpunt der Hitlerianen tegenover de joodsche medemenschen te vinden is, en als zich de joden in Nederland in de op winding van deze tijden niet zelf isolee- ren, dan lijkt ons het gevaar voor be smetting wel uiterst gering. Maar blijven wij bij de situatie in Duitschland. Dan moet al dadelijk geconstateerd worden, dat een zeer groot percentage van de Duitsche bevolking eigenlijk nim mer, ook niet op den beruchten boycot dag van den eersten April 1933, van harte het standpunt van fanatieke anti-semie ten als Streicher (met zijn beruchte hetz- blad „Der Stürmer"), Göbbels, Esser en zoovele anderen, van harte gedeeld heeft. Het anti-semietisme in Duitschland heeft steeds een .veel meer defensief dan offen sief karakter gehad. Dat het ten slotte onverkwikkelijke zichtbare vormen aan nam, is natuurlijk aan de enorme poli tieke successen van de Hitlerbeweging te danken geweest, die nu eenmaal dit hef tig anti-semietlsme en men vraagt zich in Hltlerkrlngen nog heden af, of dit wel verstandig was in haar vanen geschre ven had. Spreekt men heden met verstandige voormannen in de Hitlerbeweging, dan kan men vaak genoeg de meening hooren verkondigen, dat dit vraagstuk heel an ders aangepakt had behooren te worden. En het is wel interessant, dat vooraan staande Duitsche joden mij herhaaldelijk in dienzelfden geest op mijn vragen heb ben geantwoord. Men was en is het n.l. in die joodsche kringen wel degelijk met de Hitlerbeweging eens, dat in het bijzon der in Duitschland de joodsche bevolking, na 1918 aangevuld met uit het Oosten ge komen immigranten, die het typisch- joodsche karakter nog onvervalscht be waard hadden, langzamerhand ln een reeks beroepen, van welke dat van arts, advocaat, beursman, bankier, tooneelspe- ler, schrijver, journalist en handeldrij vende middenstander te noemen zijn, een zoo groot percentage der meest invloed rijke posities had weten te veroveren, dat daardoor het sterker worden van anti- joodsche bewegingen onvermijdelijk werd. Een onlangs overleden joodsch professor van genialen aanleg, een man van hooge RECLAME. 206 K astmeubels in elke gewenschtê uitvoering Alleen de betere merken bij Breastraat 171 - Leiden Reparaties aan alle merken onder garantie. Benoeming van Samper tot kabinetsformateur. De benoeming van Samper minister van handel en industrie in het kabinet Lerroux tot kabinetsformateur heeft groote verbazing gewekt bij velen, aan gezien men, hoewel erkennende, dat hij een republikeinsch persoonlijkheid is, hem toch niet beschouwde als een op den voor grond tredend leider. Men veronderstelt echter, dat juist dit misschien een gunsti ge omstandigheid geacht zal moeten wor den ten opzichte van het succes zijner pogingen om een zoo breed mogelijke parlementaire regeeringsbasis tot stand te brengen. Men meent zelfs te mogen voorspellen, dat hij achter zich zal krij gen de agrariërs, de aanhangers van Maura, de liberale democraten, de pro gressisten, de nationaal-republikeinen en de radicale partij. Intusschen zet Samper zijn besprekin gen voort, waarbij, naar het schijnt de grootste moeilijkheid zal zijn het vinden van geschikte persoonlijkheden voor de schillende portefeuilles, daar Samper tot dusverre wel aanbieding tot medewerking heeft gekregen van groepen, maar nog niet van personen.^ De vrijgelaten generaal Sanjurjo is te Lissabon gearriveerd onder een ovatie van vele uitgeweken Spanjaarden, die echter spoedig zullen repatrieeren. Ook de pre sident van Portugal verwelkomde den ge neraal ontwikkeling en uitnemende karakter eigenschappen, heeft mij verleden jaar persoonlijk verzekerd, dat hij in hooge mate betreurde, dat op zijn gebied, de medische wetenschap, aan vrijwel alle Duitsche universiteiten en ziekenhuizen het joodsche element dank zij onder linge protectie zoozeer overheerscht, dat hij deze invasie als uiterst pijnlijk ging ondervinden. Hitleraanhangers en verstandige, sinds generaties in Duitschland wonende joden nu, verkondigen nog heden, dat het na- tionaal-socialisme veel verstandiger zou gedaan hebben, indien het zich met deze hoogstaande joodsche kringen „aan de groene tafel" zou hebben gezet om ln een gemeenschappelijk plan-de-campagne maatregelen voor te bereiden, die aan beider standpunt zoo veel mogelijk tege moet gekomen zouden zijn. Een feit is het n.l., dat de goede elementen onder de Duitsche joden evenmin als de verwoede antisemieten der Hitlerbeweging, deze joodsche invasie en deze onmogelijke ver houding goedkeurden. De heethoofden echter, de heer Streicher aan het hoofd, wilden radicale maatregelen en vergaten daarbij, welke onmenschelijke consequen ties en welke verderfelijke buitenlandsch- politieke gevolgen zulk een onbekookt ra dicalisme voor Duitschland onvermijdelijk met zich moesten brengen. Het is langzamerhand bekend geworden dat zelfs Hitier, op 30 Januari 1933 rijks kanselier geworden, kort voor den eersten April van dat jaar nog bereid bleek in te gaan op de waarschuwingen van eenlge raadslieden, die er bij hem op aandron gen den beruchten boycot af te blazen, ofschoon het reeds zijn wensch geweest was, dat deze boycot een concessie aan zijn S.A.-mannen, die al te lang opgevoed waren ln de zonderlinge theorie, dat „de Joden aan alles schuld hebben" tot eén enkelen dag beperkt zou blijven. Men was In Zuid-Duitschland, waar Streicher de leiding van de rijks-actie in handen had, Hitier intusschen vóór geweest en ver klaarde eenvoudig, dat het al te laat was om de zaak nog af te commandeeren. „Te laat" bleek het ook, om dit radi cale anti-semletisme van het programma der Hitlerbeweging (het Immers „onver anderlijke programma") nog tot een ge matigde actie tot verkrijgen van gezonder verhoudingen om te werken. Men had A gezegd, en moest nu, zij het ook ten deele a contre coeur, ook B zeggen. En de ge volgen zijn voor de Duitsche joden inder daad verschrikkelijk genoeg geweest. Zij zijn heden nog wel ongestoord werkzaam als winkelier, als leiders van banken en handelsondernemingen, maar ln staats dienst is vrijwel geen enkele jood meer, in de redacties der bladen zijn nog slechts weinige joden werkzaam, die bewijzen konden, dat ze ln den oorlog voor Dultsch land gebloed hebben. En zelfs deze cate gorie wordt met den dag kleiner. En voor al in de kleinere steden bemerken de Jood sche winkeliers en handeldrijvenden, dat ze met den dag meer klanten verliezen en hun vrijheid slechts theoretische beteeke- nis heeft. Maar toch ware het onjuist, de dingen nu zoo voor te stellen, alsof onder den indruk van een „koud progrom" de joden in Duitschland feitelijk tot een mensch- onwaardig bestaan veroordeeld zijn. Ja, ik kan zelfs den indruk niet geheel van mij afzetten, dat duizenden Duitsche jo den, die naar het buitenland de wijk ge nomen hebben, verstandiger gedaan zou den hebben, indien zij rustig in Duitsch land gebleven waren. Willen wij aan den eenen kant niet ontkennen, dat de joden hier zeer, zeer zware tijden doorgemaakt hebben en dat vele onschuldigen met dc wellicht schuldigen (corruptie, communis tische agitatie, enz.) geleden hebben aan de andere zijde moet toegegeven wor den, dat de anti-Duitsche actie der jood sche emigranten in het buitenland nog dagelijks een voorstelling van zaken geeft, die met de waarheid in flagranten strijd is. Men kome naar Duitschland, bijvoorbeeld naar Berlijn met zijn nog altijd zeer sterke en ten deele nog zeer kapitaalkrachtige joodsche bevolking en houde de oogen goed open. Wat ziet men dan? In de dure koffiehuizen, restaurants en lunchsrooms zitten de joden als vroeger en bezetten vrijwel alle plaatsen Ze komen aangereden in de duurste auto's, vullen weer de schouwburg- en concertzalen, koopen of huren prachtige villa's in de buitenwijken, zijn weer stamgasten in Kempinski's „Slot Marguardt" nabij Postdam, nemen weer als vroeger deel aan de watersport, waar de fraaiste jachten in hoofdzaak joodsche passagiers blijken te hebben kortom: ze zijn blijkbaar over de moeilijkste tijden heen en schijnen geen zichtbare zorgen meer te kennen Natuurlijk hebben ze wél zorgen Zorgen om familieleden, die broo deloos geworden zijn, zorgen om hun positie te midden van een massa, die nog altijd onder den invloed van de revolutlon- naire gebeurtenissen staat. Ze zijn tot op zekere hoogte gedeclasseerd. Maar ze schij nen toch over zooveel vitaliteit en veer kracht te beschikken, dat ze langzaam maar zeker machtige bastions heroveren en hun plaatsen in het society-leven her nemen. En verzet daartegen is eigenlijk niet waarneembaar. Ze hebben, door hun ..Kulturbund Deut- scher Juden". die hier in Berlijn dagelijks, in een reeks andere groote Duitsche steden binnenkort. zulver-joodsche concerten, theatervoorstellingen en opera-ODVoeringen van uitnemend artistieke gehalte garan deert ook een middelpunt, een soort reser vaat, van joodsche cultuur verzekerd. En het is wel typisch voor de Duitsche men taliteit dat de vergunning daartoe hun reeds vóór den boycotdag van den len April 1933 door de nieuwe regeering ver leend was. Kortom: onze waarneming bevestigt den indruk, dat het Duitsche volk als geheel voor een offensief antisemitisme eigenliik nooit te vinden geweest is, en dat, bij een verstandige houding van het Duitsche jodendom ten slotte een samenleven mo gelijk zal blijken, dat veel minder ongunstig zal zijn dan men in het begin van 1933 gevreesd had. Gevaar voor de Duitsche joden komt tegenwoordig minder van de Hitlerbeweging dan van het niet-Duitsche jodendom, dat zich bij zijn actie niet af vraagt, of de joden binnen Duitschland's grenzen wellicht het gelag te betalen üehben. ROLAND. AANLEGGEN VAN GRASVELDEN. Een lezer vraagt mij of ik een grassoort kan opgeven, waarop geloopen kan worden zonder dat het grasveld als zoodanig er onder lijdt. Naar aanleiding van deze vraag diene het volgende. Meer en meer worden in ons land aan gelegd zoogen. speelweiden, graslanden welke zijn bestemd om er kinderen op te laten ravotten. In liefhebberstuinen van eenigen omvang wil men dit voorbeeld graag volgen. Men wil daar groote gras velden (meestal gazons genoemd) welke grasvelden geheel passen in den tuinaanleg en die dan tevens als speel terreinen moeten dienen. In tuinen van kleinere afmeting tracht men de toch al kleine gazons zoo groot mogelijk te maken door de paden zooveel mogelijk te laten vervallen. En zoo ziet men dan hier en daar dat het grasveld tot aan de tuin kamer doorloopt, zoodat men dus uit het huls op het gazon stapt. En nu is het opvallend dat wanneer van deze grasvel den veel gebruik wordt gemaakt om er op te loopen, het gras zeer sterk in den groei wordt belemmerd niet alleen, maar niet zelden een gele kleur krijgt, vaak dood gaat. En dit niettegenstaande een uitste kende behandeling en prima verzorging van den bodem. En dit is te meer opmer kelijk, om dat zoo iets in andere landen, bijv. in Engeland, wel kan. Laatst genoemd land is zeer bekend om de schitterende grasvelden in tuinen en parken, waarop regelmatig spelen worden gehouden, zon der dat de qualiteit van het veld er schade van ondervindt. We moeten in dit verband even opmerken dat de Engelschen veel aan de grondbewerking en aan het dage- lijksche onderhoud ten koste leggen. Wan neer men daarvan de cijfers kon zien zou men tot de overtuiging komen, dat de gazons de meest kostbare gedeelten zijn van de tuinen, vooral door het vele ar beidsloon van maaien, rollen, spuiten, wieden enz. waaraan meestal zeer goed de hand wordt gehouden. Maar ook al zou men dit in ons land zich willen getroosten, ongetwijfeld komt hier een factor bij, waardoor de grasvelden beter aan hun doel beantwoorden. De grond is meestal van een andere hoedanigheid, houdt ge makkelijk water, zonder ook bij aanhou denden regen te nat té zijn. De meestal zeer kalkhoudende bodem sluit niet spoe dig af van lucht, ook niet wanneer er veel op wordt geloopen, iets wat in ons land wel het geval is. En wanneer de bodem hermetisch sluit, is een normale graswei niet mogelijk. Wel ontwikkelt zich dan spoedig en zeer welig het mos, het welk de nog aanwezige grasresten ver moordt. Uit bovenstaande blijkt dat bij het onderhoud van een grasveld het water een groote rol speelt. Vóór het zaaien van het zaad is het van belang, dat de grond flink diep wordt losgemaakt, liefst tot op het grondwater. Hiervoor is twee, soms drie steek omwerken vaak noodzakelijk. Deze diepe bewerking heeft tot resultaat, dat zich geen ondoorlatende lagen meer in den grond kunnen voordoen. Deze lagen, welke we in kleibodems aantreffen in den vorm van leemlagen en op zand als oerbanken zijn oorzaak, dat in droge tijden het grond, water niet tot onder het bereik van de wortels kan stijgen en in natte dagen dat het water niet kan wegzakken. Bij deze bodembewerking kan de bovenste grond laag boven worden gehouden, tenminste wanneer er geen wortels van onkruid- planten in voorkomen. Zeer lastig zijn in dit opzicht de madeliefjes, het drieblad, paardebloem, kweek, paardestaart enz. Tevens moet tusschen de eerste en tweede laag een flinke partij stalmest worden verwerkt, liefst oude, goed vergane specie. Wanneer de grond laag ligt, dus van nature vochtig is, dient men door het aanbrengen van 'n draineer-inrichting te zorgen, dat het overtollige water vlug kan afvloeien naar de naburige sloot. Poreuse, speciaal daarvoor in den handel gebrachte roodsteenen bulzen kunnen daarvoor ge bruikt, terwijl men elders met succes wil genhout aanwendt. Hoe diep deze drains in den grond moeten liggen en hoever de rijen uiteen, hangt af van den meer of mindere vochtigheid van den grond. De diepte varieert van 40 tot 60 c.M. en de afstand van 612 M. Wanneer bovenge noemde voorbereiding is getroffen en het terrein in de gewenschte ligging is ge bracht, wordt gezaaid. De maand April is hiervoor wel zeer geschikt. Van ouds geldt, dat er een „r" in de maand moet zijn' wil men met succes gras zaaien. Meestal is April vochtig genoeg. We gebruiken ongeveer 2 K.G. graszaad per 100 vierk. Meter oppervlakte, t Liefst gebruikt men meerdere grassoorten dooreen. Zoo bren gen de meeste zaadhandelaren verschil lende mengsels in den handel, welke laat ste zijn geschikt voor droge en natte gron den. voor plaatsen waar volop de zon schijnt, terwijl tevens mengsels voor be schaduwde tuinen worden aangeboden. Door het zaad een weinig roode menie werken is zeer goed om de vogels den lust tot wegpikken te benemen. Na het zaaien flink inharken en daarna aanrollen of aanplakken, op lichte gronden zelfs flink aantrappen. De regen doet nu de rest. Zoodra dit mogelijk is wordt het gras met een machine gemaaid en tevens gerold. Dit laatste vooral is aan te bevelen. Eéns per maand wordt gemest met kunstmest, liefst vooraf opgelost^ in water. Of men strooit het uit als het gras volkomen droog ls. Is dit laatste niet het geval dan zal meestal plaatselijk verbranden het gevolg zijn. waardoor het veld natuurlijk zeer wordt ontsierd. Om de vier weken gebruikt men per 100 vierk. Meter 2 K G. chili- salpeter. Bij groeizaam weer zal meestal twee, soms driemaal per week gemaaid moeten worden. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11