LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 April 1934 RECHTZAKEN. FINANCIEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 748. Hedenmiddag 3 uur: 748. telegrafisch weerbericht I. b. Koa Ned. MeteoroL Inst te De Biidt. Hoogste stand 760.3 te La Coruna. Laagste stand 742.5 te Hollyhead. [envachting tot den avond van 27 April. Meest matige Zuidelijke tot Westelijken 1)1 koord-Westelijken wind. Zwaar bewolkt iet opklaringen. Kans op enkele regen- itjes. Weinig verandering in tempera- buitenlandsch weerbericht. degedeeld door bet Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Ijfog steeds strekt een uitgebreide de- reisie. welker kern over Engeland ge- >gen is. zich over het geheel waarnemings febied uit. Overal heerscht regenachtig jeer, al zijn de hoeveelheden neerslag, die UjetEpt worden niet zeer groot :Vlls- Ven had met 10 m.M. de grootste hoe- ftibeid.) Over IJsland is de druk stijgende i bestaat eenige kans op een afsluiting Snde depressie in het Westen door een L ran hoogen druk. Geheel zeker is dit Eet. daar de berichten uit Zuid-Groen- bd ontbreken en ook uit deze omgeving bn scheepsberichten ontvangen zijn. Hoogstwaarschijnlijk blijft het weer ten Klit hetzelfde karakter behouden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. 148 gr. F.). 12 uur 's midd 10 gr. C. (50 gr. F.). 3 uur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.). 0GWATERT1JDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. IVoorm. te 1.10 uur; nam. te 1.27 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. inderdag van 7.46 u. n.m. tot 4.09 u.- v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 26 April: onder 3.15 uur; op: 15.53 uur. SPANJE. Moeilijke crisis. Zooals gisteren nog gemeld, is het toch ^>t een crisis gekomen over de. amnestie wet. Lerroux is afgetreden. Het document dat de aanleiding was in de regeerings-crisis, is gepubliceerd. Zamora geeft daarin scherpe critiek op let parlement en op het kabinet. Hij ver- 7)t de Kamer vooral, dat zij kunstgrepen left aangewend om den aanstichters van iet complot van 10 Augustus 1932 amnes tie te verleenen, en toont zich met name irstoord over de passage, waarbij aan ze- ire militaire tegenstanders van het be nd wordt toegestaan zich weer op hun it te installeeren. De publicatie van dit document heeft uizlenlijke beroering veroorzaakt en aan 'ding gegeven tot vele geruchten, o.a. 'er de mogelijkheid van aftreden van imora. De oplossing van de crisis wordt uiter- late moeilijk geacht. In ingewijde krin- len heerscht sterk pessimisme. Opvallend is de houding van de Katho- leke pers en van den leider der Katho- ieke Volksactie, dr. Gil Robles, die beiden (en terugkeer van Lerroux bepleiten, in laats van de macht voor zich zelf op te Ischen, zooals zij dit Zondag J.l. nog tij- lens de betooging in El Escorial gedaan ebben. In den afgeloopen nacht hebben Gil obles, de leider van de Katholieke Volks- itie en Martinez Velasco, de leider van je Agrariërs en Francisco Cambo, de lei- er van de Catalaansche Liga geconfe- ud. Zij zijn overeengekomen den weg versperren aan elk nieuw kabinet, dal et een gelijksoortige samenstelling heeft k het aftredende. Verder is Robles van oordeel, dat de [olks-actie zich thans voor de regeering "it verklaren, in verband met de hou- 'ng van de linkerzijde, in het verloop van de Corteszitting, (aarln het aftreden van de regeering- erroux officieel werd medegedeeld, riep F monarchistische afgevaardigde Hono- .Maura plotseling „Leve de Koning!", «leen een ontzettend tumult verwekte V de republikeinen, president der republiek is de ge- hrlkelij ke consultaties begonnen. Dat de toestand ernstig ls, bewijst het fit, dat voor geheel Spanje de alarmtoe- 4nd is afgekondigd. Gisteravond is een bomaanslag gepleegd >P den Spaanschen minister van binnen- Mdsche zaken. De aanslag werd gepleegd P net oogenblik, dat de minister in zijn luto wilde stappen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be- docl1 ^et schijnt, dat bij den aan- niemand werd gewond. UIT HET VERRE OOSTEN. Japan's dreiging. Japansche zijde blijft men verkla- hphiln af'eS>8en, die het kennelijk doel eooen, ontspanning te wekken. Zoo zeide [i a; JaPansche vertegenwoordiger te Ge- dnvtk JaPnn als het ware als een stond bij het ziekbed van China. Volt ®Kren nog andere doctoren, o.a. de nbond, maar Japan voelde dat alleen ,5n® de juiste was en dat de ge- sehrpvïï, ^ie tte andere artsen voor- verw kkrUSt 'n het Verre Oosten kon- HAAGSCHE RECHTBANK. De 31-jarige J. van E., de 20-jarige J. S. en de 35-jarlge H. R. allen los werk man uit Alphen, en thans gedetineerd, hebben zich te verantwoorden gehad ter zake van poging tot diefstal met braak en inklimming gepleegd in den nacht van 21 op 22 Januari j.l. in de consisistorteka- mer van de Gereformeerde Kerk te Ter Aar. Uit de getuigenverklaring bleek, dat de verdachten zich toegang hadden ver schaft door openschuiving van een raam, waarna zij na twee deuren te hebben ge opend in de consistoriekamer kwamen, alwaar zij gepoogd hebben de brandkast te forceeren. Door het breken van een boor konden zij hierin niet slagen. Bij het slot werd een boorgat aangetroffen. Bij de aanhouding werd op den verdachte v. E. een boorbeugel bevonden. In de brandkast was een bedrag van on geveer f. 95 toebehoorend aan de diaconie aanwezig. De sleutel was in het bezit van den predikant Ds. Warnink. De drie verdachten legden een volledige bekentenis af. Zij hadden vooraf het plan beraamd om de inbraak te plegen, S. zou op den uitkijk gaan staan, doch later is hij ook binnengegaan. Van de zijde der verdediging was de po- lltie-deskundige de inspecteur J. Waltman gedagvaard, ten einde te worden gehoord over de vraag of de ter zitting aanwezige voor een deugdelijk middel zou zijn om er een brandkast mede te openen. De deskundige verklaarde hierop niet te kunnen antwoorden alvorens de brandkast in kwestie te hebben gezien. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, constateerde dat on danks de opgeworpen -ondeugdelijkheid, de verdachten er toch in geslaagd zijn een gaatje in de brandkast te boren en derhalve hier in ieder geval van een straf bare poging sprake is. De verdachte R. heeft een reeks misdrijven te zijnen laste en ook S. heeft meer op zijn kerfstok. Van E. wien volgens spr. de zwaarste straf toekomt heeft zich reeds herhaaldelijk aan misdrijf schuldig gemaakt. Rekening houdende dat er ook andere zaken tegen de verdachten loopen waarvoor zij zullen worden gestraft requireerde de officier tegen v. E. Vit Jaar en tegen R. en S. ieder 8 maanden gevangenisstraf. N.V. BEIERSCH BIERBROUWERIJ „DE AMSTEL In de heden gehouden jaarlijksehe alge- meene vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesre kening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 9'/i"/« op de gewone, 6% op de preferente aandeelen en op f. 350. per winstbewijs. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, jhr. C. A. de Pesters, werd als zoodanig herkozen. Hij ontkende niet dat veel van de aan China voorgestelde hulp een nuttig doel had, maar wegens de bijzondere toestan den in Cfilna kon de afloop schadelijk zijn. De Chineesche vertegenwoordiger te Den Haag, Wellington Koo verklaarde: „De verklaring van Tokio betreffende Japan's politiek in China getuigt duidelij ker dan ooit van de traditloneele aanvals- en expansiepolitiek van Japan op het Azitlsche continent en meer speciaal ten opzichte van China. Zij bevestigt een keer te meer zijn arglistig verlangen om, ten nadeele der souverelne rechten van China en bij uitsluiting der rechtmatige belan gen der andere mogendheden, de onmete lijke natuurlijke rijkdommen van Oost- Azië en de onbegrensde mogelijkheden van China als afzetgebied, onder controle te nemen en te monopoliseeren. Een dergelijke politiek is rechtstreeks in strijd met het bevorderen van vrede en orde in het Verre Oosten. Het Chineesche volk, bewust van zijn rechten en plichten als onafhankelijk en souverein volk, wenscht niet de op niets berustende leer van de Japansche hegemonie in Azië te onderschrijven en het kan als vaststaande worden aangenomen, dat de andere mo gendheden niet gedwongen kunnen wor den zich met die leer te vereenigen. Sinds de laatste dertig jaren werd de vrede in het Verre Oosten niet verstoord behalve door Japan, wiens „continentale" politiek, zooals in 't memorandum-Tanaka is uiteengezet, een werkelijke factor van wanorde is geweest, waarvan getuigen de talrijke incidenten in vroegere jaren en nog niet lang geleden de onverhoedsche aanval van Japan op Moekden in Septem ber 1931, het bombardement van Sjang hai in Januari 1932 en de bezetting van geheel Mandsjoerije en Jehol. De beste waarborg voor den vrede in het Verre Oosten ligt niet in het onderbreken van vriendschappelijke en vruchtbare sa menwerking van de Westersche mogend heden met China, maar in het loslaten door Japan van zijn politiek van wreed imperialisme in Azië en in een nauwgezette naleving door Japan van zijn verdrags verplichtingen" Amerika heeft den Japanschen gezant Saito om opheldering gevraagd en deze beloofde te Tokio nadere gegevens te zul len Inwinnen. Men wil ta Amerika blijk baar zoo lang mogelijk vermijden, om zijn standpunt uit te stippelen, in de hoop, dat Japan zal terugkrabbelen! Intusschen houdt men rekening mei het gebeurde, want president Roosevelt heeft het voornemen, het Congres volmachten te vragen voor de uitbreiding der Ameri- kaansche vloot tot aan de in de verdra gen vastgestelde grens. In samenhang daarmede zal hij van het Congres supple- toire credieten tot een bedrag van onge veer 1500 millioen vragen voor den aan bouw van nieuwe oorlogsschepen. Het tijdstip voor het begin van den aanbouw behoudt hij zich voor. Een goed verstaander o CUBA. Saiarisverhooging ambtenaren. President Mendieta heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de ambtenaren een saiarisverhooging krijgen tusschen de 10 en 60"'ii. Tevens heeft hij bij decreet de uitoefening der advocatuur aan vreemde lingen verboden. HEINEKEN'S BIERHANDEL. In de hedenmorgen gehouden Jaarlijk sehe algemeene vergadering van aandeel houders der Commanditaire Vennoot schap Heineken's Blerhandel werden de balans en verlies- en winstrekening onver anderd goedgekeurd. Besloten werd om evenals het vorige jaar op de preferente aandeelen een dividend van 6 "/o uit te keeren. In het college an commissarissen kwam geen verandering. o AANSLUITING TUSSCHEN MIDDELBAAR EN HOOGER ONDERWIJS. EEN COMMISSIE INGESTELD. In Februari 1933 richtte de „Interaca demiale Commissie terzake onvoldoende opleiding", ingesteld door de faculteiten der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht en van de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft en de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, tot den Minister van Onderwijs een adres, waarin zij wees op de haars in ziens weinig bevredigende resultaten van de opleiding aan de hoogere burgerschool, als vooropleiding voor de academische studie in de exacte en de technische we tenschappen. Dit adres vond in de kringen van het middelbaar onderwijs begrijpelijke be langstelling. In een „Open Brief", Juli 1933, richtte het bestuur der „Vereeniglng van Direc teuren van Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus" zich tot de „Interaca demiale Commissie" met een drieledig pro test tegen dit adres. Reeds daarvóór had het hoofdbestuur der „Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs" bekend ge maakt, dat deze het adres op de jaarver gadering der vereeniging, in Augustus, in behandeling zou nemen. Dit geschiedde na een inleiding van den heer O Boike- stein, over „De aansluiting tusschen het middelbaar en het hooger onderwijs". Gevolg van deze vergadering was, dat de besturen van de vier samenwerkende vereenlgingen van leeraren bij het voor bereidend hooger en middelbaar onder wijs (de Algemeene Vereeniging van Lee raren bij het Middelbaar Onderwijs, het Genootschap van Leeraren aan Nederland- sche Gymnasiën, de R.-K. Leerarenveree- niglng St. Bonaventura en de Vereeniging van Leeraren bij het Christelijk Middel baar Onderwijs) den heer Bolkesteln ver zochten, zijn medewerking te verleenen tot het samenstellen van een commissie, die de aansluiting tusschen het middel baar (en gymnasiaal) en het hooger on derwijs in vollen omvang in studiie zou nemen, en daarover een rapport zou uit brengen. Na overleg met verschillende fa culteiten van universiteiten, met verschil lende organisaties op het gebied van het onderwijs, en met bijzondere personen, is de commissie tot stand gekomen in de volgende samenstelling: Voorzitter: G. Bolkestein, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onder wijs, te Amsterdam; Secretaris: Dr. W. L. D. van den Brink, leeraar aan een gemeen telijke H.BS. met 5-j. c. te Amsterdam. Verdere leden: a. van de zijde van het hooger onderwijs1 alphabetlsche volgorde) Dr H. J. Backer, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen; Dr. T. Brand- sma, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; Dr. Ernst Cohen, hoogieeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht; Dr. J. van Dam, hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; Dr. Ph. Kohnstamm, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht, en aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; Dr. C. J. van Nieuwenburg, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Mr. V. H. Rutgers hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam; Dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam; Dr. W. van der Wou- de, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden b. van de zijde van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs. alphabetische volgorde)Dr. L. Alma, rector van het Bar- laeus-gymnasium te Amsterdam; Dr. H. J. E. Berth, directeur der Rijks H.BS. te Deventer; Dr. E. J. Dijksterhuis. leeraar aan de Rijks H.B.S. te Tilburg: Dr. S. El- zinga, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs te Haarlem; Dr. M. de Haas. rector van het R.K. Lyceum te Tilburg: Dr. C. de Jong, conrector van het Stedelijk Gymnasium te Leiden; Dr. H. de Noo Bzndirecteur der Rijks H.B.S.te Vlissingen; Dr. F. J. Reltsma, directeur der Christelijke H.B.S.. te Rotterdam; Dr. K. Spreij. leeraar aan het Christelijk Lyceum të Hilversum. DE MOORD TE WASPIK. Verdachte legt een bekentenis af. De 30-jarige ongehuwde P. van O. te Capelle, die gearresteerd was in verband met den moord te Waspik op den 72-ja- rigen J. Kools, heeft hedenmorgen tegen over de marechaussee te Waalwijk een volledige bekentenis afgelegd. JOODSCHE VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal in den Raad van Beheer van het Hooge Volkcnbonds-Com- mlssariaat voor de Duitsche vluchtelin gen, welke Raad op 2 Mei a.s. te Londen zal bijeenkomen, Nederland vertegenwoor digd zijn door prof. mr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken. o DE BESPREKINGEN MET ENGELAND. De voorbereidende EngelscheNeder landsche handelsbesprekingen zijn heden gesloten. Er is geen datum vastgesteld voor de opening der eigenlijke besprekingen. De leider der Ned. delegatie dr. Hirschfeld. keert morgen naar den Haag terug om nader met de reg&fipg overleg te pj£g£jL BLIJVEND AANDENKEN AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Plan van de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose. In de vergadering van het bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot testrilaing der tuberculose werd door qtil voorzitter de voorloopige mededeeling ge daan- dat besloten is pogineen aan te wenden om ter l-.prinnering aan dt nage dachtenis van H.M. de Koningin-Moeder een blijvend getuigenis van erkentelijkheid voor alles, wat Zij in het belang der lij dende menschheid. vooral voor de tuber culosebestrijding deed, tot stand te bren gen. De bedoeling is, dat het geheeie Ne derlandsche volk in de gelegenheid zal worden gesteld hierin bij te dragen. Welke vorm dit blijk van dankbare herinnering zal aannemen, zal nader worden beslist. De penningmeesteres van het Comité inzake den bloemenafscheidsgrcet aan wijlen H.M. de Koningin-Moeder, deelt, mede, dat tengevolge van de groote deel name der Nederlandsche vrouwen het aanzienlijk bedrag van bijna f. 9700.is overgebleven om aan Oranje-Nassau Oord te worden overgedragen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Gisteravond omstreeks 12 uur merkten voorbijgangers dat op de Leidsche Vaart t« Bennebroek een auto stond, waarvan de kap open was, terwijl op het reservoir een trechter geplaatst was. Door den langen duur van het oponthoud opmerkzaam ge maakt ging men de politie waarschuwen, daar men vreesde dat een ongeluk gebeurd was. Te omstreeks vier uur hedenmorgen begon de politie uit Heemstede In de Leidsche Vaart te dreggen. Te circa negen uur werd vlak voor den steiger van de Hollandsche Cultuur Maatschappij het lijk opgehaald van den handelsreiziger W. uit Haarlem. In den wagen vond men een autojas en een aotetasch, waarin een be drag van f. 100. Men vermoedt, dat de verongelukte water heeft willen scheppen om den motor af te koelen. Daarbij is hij te water geraakt en ver dronken. o DE NOOD IN HET BANKETBAKKERS BEDRIJF. De Nederlandsche Banketbakkers Ver eeniging heeft een telegram gezonden aan den voorzitter van de Tweede Kamer en den Ministerraad, waarin wordt aange drongen op maatregelen tot verruiming van den verkoop op Zondag, opdat niet nog meer slachtoffers worden gemaakt door deze beperking van verkoopgelegen- held. CONTINGENTEERING. Naar wij vernemen zal de Staatscourant van hedenavond eenige Koninklijke Be sluiten bevatten, waarbij de contingentee- rlng van den invoer van enkele artikelen, welke per 1 Mei hs. afloopt, wordt ver lengd. De contingenteering van den invoer van gloeilampen wordt voor 6 maanden onge wijzigd verlengd. De contingenteering van schoeisel wordt voor 12 maanden verlengd; echter zijn wijzigingen in de percentages gebracht. Voor schoenen, laarzen, pantoffels, ge heel of voor het grootste deel van leder vervaardigd, is het contingent bepaald op 35 pCt. van den gemiddelden invoer per 12 maanden in 1929, 1930 en 1931 (aantal). Voor schoenen, laarzen, pantoffels, zon der of niet voor het grootste deel van lader, caoutchouc, gomelastiek of rubber, is het contingent eveneens bepaald op 35°.'o van den gemiddelden invoer per 12 maan den in jaren 1929. 1930 en 1931 (aantal). Voor schoenen, laarzen, pantoffels, ge heel of voor het grootste deel van caout chouc, gomelastiek of rubber, is het con tingent bepaald op 35"/» van den gemid delden invoer per 12 maanden in de jaren 1930 en 1931. Voor leestklaar schoenwerk ls het con tingent bepaald op 100"/o van den gemid delden invoer per 12 maanden in de jaren 1930 en 1931 (aantal). In de contingenteering van veekoeken, welke voor 3 maanden veriengd wordt., is eenige wijziging gekomen in de verdeeling der groepen. Tot heden waren er 9 groepen van vee koeken. Thans is dit aantal teruggebracht tot 5. Voor lijnkoeken, grondnotenkoeken, so- jakoeken, cocoskoeken en alle andere koe ken is het contingent bepaald op 100 °'o van het gewicht van den gemiddelden 3- maandelijkschen invoer in het tijdvak 1 Juli 1931—30 Juni 1933. o- DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.27 uur is het K.L.M.- vliegtuig „de Havik" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich zes passagiers, respectievelijk drie met be stemming naar Batavia, één voor Medan, één voor Cairo en een voor Bagdad. Het vliegtuig neemt mee 308.438 KG. post, 49.990 K.G. pakketpost en 155 440 KG. lading. De „Rijstvogel" is uit Singapore ver trokken en te Bangkok aangekomen (thuisreis). De „Oehoe" uitreis, vloog heden van Calcutta naar Bangkok. Naar ons gezantschap te Rome heeft doen weten, zal de Italiaansche Regeering met ingang van 1 Mei a.s. de afgifte van vergunningen tot invoer van levend vee, uit Nederland afkomstig, hervatten. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op f. 0.41 per K.G. UIT NED. OOST-1NDIE. NIEUWE WACHTGELDREGELING. Ingaande 1 blei a.s. BUITENZORG, 26 April. (Aneta) Vast gesteld is een nieuwe wachtgeldregeling, welke 1 Mei a.s. in werking treedt. Het voornaamste punt dezer nieuwe regeling is dat met Ingang van 1 Augustus a.s. het wachtgeldpercentage voor de eerste twee Jaar wordt teruggebracht van 60 proeent op 50 procent. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 26 April. Vastere markt. Kon. Olies en Philips vast. Kunstzijde-aandeelen gedrukt. In- dustr. fondsen, Tabakken en Rubbers weinig veranderd. Suikers. Scheepvaarten en Redjangs hooger. Amerik. fondsen goed prijshoudend. Duitsche obligaties weinig veranderd. Ned. Staatsfondsen prijshoudend. m De stemming was iets beter, dank zij 't verdwijnen van Fransch aanbod in Kon. Olies, waarvoor wat vraag in de plaats trad, dat aan dekking van blanco posities moet worden toegeschreven. De handel was bij den inzet vrij groot, maar kromp spoedig in. De eerste koers stelden zich op 150 pCt., waarna een kleine verbetering intrad. Perlak was aangeboden en daalde ruim 4 pCt.; Amerikanen waren weinig veran derd. Van de Industr. fondsen waren Phi lips vast gestemd, de opening was 2 pCt. beter en later kon nog 1 pCt. worden ge wonnen. Aku's en de Amerikaansche soorten waren flauw en in doorsnee 1 pCt. lager door de prijsverlaging van het pro duct in de V. S. Unilevers waren verwaarloosd en nage noeg onveranderd, evenals Ned. Ford. Rubbers ondergingen weinig verandering. A'dam Rubbers openden 1 pSt. lager maar later werd de stemming beter en werd het verlies ingehaald. Tabakken op peil. Suikerwaarden ver keerden in herstel. H.V.A.'s stegen ruim 1 pet. Scheepvaar ten lagen vaster. Ned. Scheepvaart Unies verbeterden met 1Redjangs liepen een fractie op. Amerik. fondsen gaven een lich te stijging te zien en eenige belangstelling van City Service. Duitsche obligaties stil, maar prijshoudend evenals Ned. Staats fondsen. Oude schuld was zwakker. WISSELKOERSEN. Engeland 7.551/! (7.56 1/4)Duitschland 53 17'/! (57.90); Frankrijk 9.76 (9.75 3/4); België 34.55'/! (34 55); Zwitserland 47.89 (47.86); Denemarken 33.80 (33.80); Zwe den 39.(39.—); Noorwegen 38.— (38. New York 1.47 1/4 (1.47). Prolongatie 1.3/4 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 25 April. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Komkommers 1021; Roode kool 1.107,00; Savoye kool 9.90—12.60; Pieterselie 2.10—2.90; Prei 0.50 2.80; Radijs 1.002.70; Kropsalade 0.50 3.10; Selderie 0.500.70; Wortelen 18, per ICO stuks; Kroten, gek. 36; Peulen 100102; Postelein 1521; Spinazie 2.50 4.00; Tomaten A 28; Uien 2.103.50; Wortelen 1.70—10.00, per 100 K.G Andij vie per kist 4095. LEIDEN, 29 April—5 Mei. Noteering Melkveiling „Leiden" Consumptlemelk le klas f. 5.00, 2e klas f. 4.75, 3e klas f. 4.50; Industriemelk f. 3.204.50. Rotterdamsche Industrie Federatieprijs voor melk voor industrie 2228 April f. 3 60 BARNEVELD. 26 April. Eierenmarkt. Aangevoerd 2.050.000 eieren. Prijs f.2 10 2.80 per 100 stuks. Handel vlug. BENTHUIZEN, 25 April Aanvoer4433 kippeneieren f. 2.152.60 per 100; 134 Een deneieren f. 2.352.50 per 100. Sia 3 ets. per krop. Bloemkoolplanten 5075 ct. per 100. Kaas 2023 ct. per pond. GOUDA, 26 April. Aangevoerd in totaal 2342 stuks, waarvan 101 slachtvarkens; vette van 17—18 cent per pond, levend met 2 pet. korting. Londensche van 1314 ct. per pond, levend met 2 pet, korting; 604 magere varkens f. 1624 per stuk; 1298 biggen f.49; Geldersche biggen f. 1014; 10 runderen f.170225; 285 nuchtere kal veren f.46; 1 graskalf; 34 lammeren f.5 7.50; 9 bokken en geiten f.25; handel redelijk. Algemeene markt: 352 partijen kaas; prijzen le kw. met rijksmerk 1721; 2e kw. met rijksmerk 14—16, handel traag: 1204 ponden boter: Goeboter 6065 cent per pond; Weiboter 5060 ct. per pond, handel matig; 179.600 stuks eieren: kip eieren van f.22.20 per 100 stuks; eend eieren f. 2.302.50 per 100 stuks, handel vlug. Coop. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 200.300 kipeieren; prijzen 56/58 KG. f. 1.50 —f.2 per 100 stuks; 58/60 KG. f.2—2.10; 60/62 KG. f. 2.10—2.20; 62/66 KG. f. 2.20— 2.40: Bruine 58/68 KG. f. 2.10—3.10; Kleine eieren f.1 801.90; aanvoer 3500 eenden eieren; prijzen f. 2.102.60 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 25 April. Spina- zi 46 ct. Andijvie 46 ct. per K.G. Sla f. 0.504.30 per 100 krop. Aardbeien 26 38 ct. per doosje. Peulen f. 3.103.80 p. 10 pond. TER AAR, 25 April. Centrale Veiling. Spinazie 814 ct., Sla f. 0.503.80; Velten 616 ct., Peulen per pond 3036 ct., Snij- beonen per pond 33—40 ct., Aardbeien per doosje 36 ct., Postelein per kilo 913 ct.. Bloemkool 638 ct.; Witlof per kilo 1113 ct,; Raapstelen f. 1.401.50. VEUR. Eierenveiling Café .Het Wapen v. Veur". Aangevoerd 48063. - 47129 kippen eieren f 2.102.50; 812 eendeneieren f. 2.40 2.60: 122 ganzeneieren f. 0.070.12; 302 kippen f. 0.301.15; 2 eenden f. 0.60; 47 konijnen f. 0.251.75; 11 duiven f. 0.15 0.30. VOORSCHOTEN, 25 April Kippen eieren f. 2 102.70 per 100; Eendeneieren f. 2.10—2.50- Ganzeneieren 6—7 ct. p. stuk Kievietseieren 12 ct.; Kippen 0.800.35; Konijnen 3.180.28; Hanen 0.801.05; Duiven 0.220.24 per stuk. WADDINXVEEN, 25 April. Aanvoer 4671 eieren. Kippenseieren f. 2.102 50. Eenden eieren f. 2.10—2.25 per 100 stuks. Handel vlug. WESTLAND. 25 April. Middenprijs van de bij den Bond Westland aangesloten veilingen v. 25 April. Roode aalbessen 3.50 —4.10; aardbeien 1 55—5.40 p. Kg.: and.vie 3078 ct. p. bak; asperges 3248 ct, per bos; bloemkool 1732. idem 2e srt. 1017, idem 3e srt. 410 per 100; eieren 2.60 3 30 per 100; dubbele boonen 85100 per K.G.; kelen 50130 per 100 bos; peen 7—29 per 100 bos: perziken le srt. 2028 ct., idem 2e srt. 918 ct. per stuk; posa telein 12—16 ct, per K.G.; prei f. 1.00— 2.40; radijs f. 1.002.50rabarber f. 1,20 —3,00; seldery f. 1.00—2.30 per 100 bos; snljboonen T. 0.80—1,10 per K.G.; spinazie 10—26 ct. per kist; tafelperen 20—24 ct. per K.G.; tomaten 40—66 ct.; witlof 6—12 ct. per K.G. W

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3