LEIDSCH DAGBLAD - Blad BUITENLAND. Donderdag 26 April 1934 ALG. NED. FASCISTENBOND. Rede van dr. M. A. J. Brinkgreve. Gisteravond werd in „Den Burcht" door den A.N.F.B. de eerste openbare vergade ring na de reorganisatie, gehouden, waar bij het woord werd gevoerd door dr. M. A. J. Brinkgreve. Dr. Brinkgreve gaf in zijn voordracht „De corporatieve staat" een uiteenzetting van dezen staatsvorm, zooals de AJf.F.B. die in de toekomst in ons land mogelijk en wenscheUjk acht. Zoowel van de zijde van tegenstanders alsook uit eigen gelede ren wordt voortdurend en niet ten on rechte aangedrongen op meer klaarheid omtrent 't begrip corporatieve staat, zoo als wij die in ons land hopen te ver wezenlijken, aldus spr. Vooral sociaal-etlsch, doch ook staat kundig wilde spr. dezen staatsvorm be schouwen. De corporatieve staat is de staat, waar in de gilden en bedrijfsschappen eener- zijds en de standen anderzijds over ver ordenende bevoegdheid beschikken. De essentlëele verhouding der gilden of cor- poratiën is de verhouding: „met elkaar, voor elkaar". Het gebied, waarbinnen een landelijk of plaatelijk bedrijfsschap of gilde dan wel een stand of standsgroep bevoegd is, wordt bepaald door de belangen, die de leden gemeen hebben of gemeenschappelijk stellen. Daaruit vloeit voort, dat de verorde nende bevoegdheid gevaar voor het alge meen belang met zich kan brengen: dus noodzaak van overheidstoezicht. Het perk, waarbinnen het volk zich over de wijze, waarop dit toezicht wordt uitgeoefend, kan uitspreken, is de volks vertegenwoordiging. Verder vloeit uit de gebiedsbepallng van gilde en stand voort de noodzaak voor de overheid om algemeene richtlijnen te blij ven aangeven. Deze algemeene richtlijnen worden be- bepaald door beginselen. Het perk, waarbinnen het volk zich over deze beginselen kan uitspreken, is de volksvertegenwoordiging. Eindelijk vloeit uit de gebiedsbepaling der gilden en standen voort, dat er groote gebieden van overheidsbevoegdheld zijn, waarmee de gilden en standen slechts middellijk te maken hebben. Van het gebruik, dat de overheid van haar bevoegdheid maakt, geeft zij reken schap aan de volksvertegenwoordiging. De volksvertegenwoordiging heeft bij in voering van den corporatieven staat geen bemoeienis meer met groepsbelangen. Zij wordt gekozen volgens beginselen en spreekt zich uit krachtens beginselen. Zij regeert niet, doch steunt de regee ring met haar vertrouwen; de in de volksvertegenwoordiging tot uiting ko mende bezwaren zijn voor de regeering vingerwijzingen, aan de Kraan biedt de volksvertegenwoordiging het middel om te beoordeelen, wanneer het wenschelijk is in de regeering wijziging te brengen. En eindelijk vormt de volksvertegen woordiging het lichaam van hoogste be roep, waar zij, die hun belangen door de regeering geschaad achten, de uitspraak van onafhankelijke .goede mannen" kun nen vragen. De volksvertegenwoordiging wordt dus in den corporatieven staat in eere her steld; het zal géén broodwinning meer zijn, maar een eereambt het volk te ver tegenwoordigen. De corporatieve staat vorm dus geen tegenstelling tegen de democratie. In tegendeel de gilden en standenordening „zuivert" de democratie van valsche en ziekelijke woekeringen en opent den weg tot verdere ontwikkeling. In onzen tegenwoordigen tijd wordt het woord democratie vaak als scheldwoord gebruikt. Volkomen ten onrechte, volgens spr. Democratie is het beginsel dat iedere mensch het recht en den plicht heeft om zijn eigen leven te leven en daarmede de verantwoordelijkheid van dat leven heeft te aanvaarden. Wij mogen ons hier in Nederland met onze fascistische staatsgedachte niet het huidige Italië als voorbeeld voor oogen stellen, hoewel ook Mussolini's uiteinde lijke doelstelling die van de „gezonde democratie" is. De corporatieve staat, waarvoor de Corporatieve Concentratie in Nederland ijvert, bouwt voort op het erfgoed van ons volk. Fascisme is de richting, die de verhou ding van overheid tot onderdanen, van leider tot volgelingen, van meester tot leerlingen ziet als gezag tot gehoorzaam heid, welke wederzijds tucht eischen en onderstellen, op verantwoordelijkheid en vertrouwen berusten, in trouw zich vereenigen. De tegenstelling tusschen enkeling aan den eenen kant en ,.de gemeenschap", de tegenstelling tusschen liberalisme en staatssocialisme is daarmede opgeheven en niet alleen deze. Ook de tegenstel ling tusschen de overschatting van de enkele persoonlijkheid en de overschat ting van het overgeleverde gebruik om dat immers de leiders geroepen zijn de erfenis der eeuwen te houden, doch enkel om ieder in volle vrijheid eigen leven te laten leven. Na de pauze beantwoordde de leider, jhr. Groeninx van Zoelen, een aantal vragen. Door de politie werd tijdens de verga dering tegen een van de A. N. F. B.-leden proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van een oranjeband om den bovenarm. o FEESTAVOND LEIDSCHE BILJARTCLUB „DE POOL". Gisterenavond gaf de Leidsche biljart club ,De Pool" een feestavond ter gelegen heid van haar 11-jarig bestaan in café „De Pool", Langebrug alhier. Deze feestavond werd met uitzondering van één lid, dat verhinderd was, bijge woond door alle leden, alsmede door ver schillende genoodigden en donateurs der club. Nadat door den Voorzitter der club en den Voorzitter der Feest-commissie een openingswoord was gesproken, werd met het programma een aanvang gemaakt, en al heel spoedig was er een vroolijke stem ming onder de aanwezigen, dank zij de door de Feest-Commissie aangebrachte versiering, en het goede orkest, verzorgd door de heeren A. Hanselaar, J. Ii. Schramp en L. Zitman, allen alhier, die met tus- schenpoozen voor goede muziek en voor drachten zorgden. Tot circa drie uur bleef men gezellig bijeen. DE GEWEIGERDE AUTOBUSLIJN LEIDEN—WASSENAAR. Beroep bij den Raad van State. Voor den Raad van State, afdeellng geschillen van bestuur, is de heer H. Bol huis te Noordwijk in beroep gekomen te gen een besluit van Ged. Staten, waarbij vergunning werd geweigerd voor het in dienst brengen van een autobus-dienst WassenaarLelden. De heer Kraak-Steeman. secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders, pleitte voor appellant. In de verbinding Wasse- naarsche SlagVoorschoten is nog niet voorzien. De verkeersvoorziening Leiden- De Vink dient dringend verbeterd, nu de Spoorwegen aan de Vink geen halte meer hebben. Het gedeelte Voorschoten-Leiden is echter voor het rendabel maken van de exploitatie van belang. De heer Van der Lelie zelde namens B. en W. van Leiden, dat er van de zijde van B. en W. alleen bezwaar bestaat te gen begin- en eindpunt van de lijn in een gedeelte van het traject door de binnen stad. De heeren Modderman en Montijn, resp. het woord voerend namens de N.ZB, en de H.T.M. achten de voorgestelde lijn overbodig. De Kroon zal later een beslissing nemen VRIJHEID VAN ONDERWIJS. Rede van dr. C. Beekenkamp. In de gisteravond gehouden jaarverga dering van de Leidsche Houtschool heeft na afhandeling van de gewone huishoude lijke zaken (waarbij, ondanks enkele fi- nancleele moeilijkheden, waarmee een beginnende school altijd te kampen heeft, met voldoening een gestadige groei kon worden geconstateerd.i Dr. C. Beekenkamp een rede gehouden over bovenstaand on derwerp. Spr. begon met erop te wijzen, dat dit onderwerp actueel is. omdat er een staatsabsolutistlsch streven door de we reld vaart, dat elke vrijheid, ook de vrij heid van onderwijs, aantast. Behalve dit verschijnsel is er een zeker gevoel van ontstemming binnen de gelederen der voorstanders van bijzonder onderwijs over de te veel ingrijpende staatsbemoeiing In een recente fransche studie over dit onderwerp wordt gewezen op drieërlei op lossing van het vraagstuk der verhouding: staat en school. De eerste, die van het staatsmonopolie, vindt toepassing in Rus land, in Italië, in Duitschland. De school is daar Instrument in de handen van den Staat ,om de kinderen op te voeden in de door hem gewenschte richting. Met de wenschen der ouders wordt geen rekening gehouden. De vrijheid van onderwijs is daar dood. Ondanks mooi-klinkende ver zekeringen over respecteeren van gewe tensvrijheid en bewaring van het histo risch gewordene, vormt de N.S.B. ook in Nederland een gevaar voor de vrije school, waartegen spreker waarschuwt. Vervolgens bespreekt hij de kwestie, of de tweede oplossing, die van de vrije school zonder overheidsinmenging, niet gevaarlijk is in haar consequenties. Want de vrijheid, die spr. voor zich op eischt- moet dan toch b.v. ook aan socialisten, of godloochenaars gegeven worden? Spr. aarzelt niet hierop bevestigend te ant woorden. Ouders, van welke levensover tuiging ook, hebben het recht hun kin deren op te voeden, volgens het beginsel, dat zij voor juist houden. En de Overheid heeft niet te oordeelen over de vraag, of zij dat beginsel juist acht. Goed gebruik van de vrijheid impliceert intusschen waken tegen misbruik ervan. Wanneer op een school gezagsondermij nende of met de goede zeden strijdige leeringen worden verkondigd, dan is over heidsingrijpen geboden. Doch dit draagt dan niet het karakter van vrijheidsbe knotting doch van vrijheidsbescherming. De derde oplossing, de z.g. vrije school met zeer vergaande overheidscontrole, dreigt het type te worden, waaronder de bijzondere school in Nederland na de wet- 1920 ressorteert. Ook hierin ligt een ge vaar: de belangstelling der ouders voor de school gaat verslappen en men legt zich vrijwel zonder eenig protest neer bij verslechteringen, die moesten aange bracht worden ter wille van de bezuiniging Uit het voorafgaande trok dr. Becken- kamp de slotsom, dat thans weer de be langstelling voor het ideaal der vrije school moet verlevendigd worden, omdat er het gevaar dreigt, dat de vrijheid van onderwijs geheel en al onder den voet ge- loopen wordt (staatsabsolutisme) of zoö aan alle kanten wordt besnoeid, dat de bijzondere vrije school een semi-overhelds- instelllng wordt. Alleen levendige belang stelling der ouders voor de school van hun eigen kind en offervaardigheid om zelf te betalen, wat uit de staatskas niet betaald wordt, kan het Ideaal van de vrijheid van onderwijs redden. Op deze rede. die met groote aandacht werd aangehoord, volgde een interessante discussie, waarbij een drietal aanwezigen den referent de gelegenheid bood. zijn standpunt ten aanzien van dit vraagstuk nader toe te lichten. HET CIRCUS AMAR. Wij vernemen, dat het gemeentebestuur tot voorwaarde gesteld heeft, dat de voor stellingen op Zondag niet voor 7 uur 'snamiddags mogen beginnen. De directie van het circus Amar deelt ons daarom mede. dat het haar dus ook niet mogelijk zal zijn de aangekondigde matinée op Zondag door te laten gaan en dat derhalve slechts één matinée en wel op Zaterdag om 2 u. 30 zal plaats hebben. De reeds voor de Zondag-matinee gekochte kaarten kunnen öf ingeruild öf voor de Zaterdag- matinee benut worden. Wij vernemen verder, dat morgen tus schen 5 en 6 uur 's middags een reclame optocht waarin behalve artisten en ruiters van het circus ook 16 olifanten mee gaan, door de volgende straten zal worden ge houden Rijnsburgersingel. Steenstraat. Princesse- kade, Boommarkt. Vischmarkt, Steen- schuur Rapenburg. Kort Rapenburg, Prin- cessekade. Turfmarkt. N. Beestenmarkt, Steenstraat. Rijnsburgersingel. Tevens wordt ons medegedeeld, dat de directie van het circus Amar door bemid deling van den Rijksdienst voor Arbeids bemiddeling aan „Artis" te Amsterdam, de Diergaarde te Rotterdam en Burgers Dierenpark te Arnhem één prachtige lesuw ten ggscheftke heeft gegeven. RECLAME. 27 CATARRH BELETTE HAAR TE SLAPEN. Elk jaar werd het erger. Tot onverwacht uitkomst kwam. „Karsote Inhalatie-middel", schrijft zij nu. „is voor mij een uitkomst geweest. Verscheidene jaren lang leed ik aan catarrh en het leek wel elk jaar erger te worden. Behandeling, medicijnen enz. konden niet veel uitrichten, maar Karsote heeft mij werkelijk totale verlichting ge bracht, ofschoon ik tot nu toe nog slechts één flesoh gebruikt heb. Ik bad er eerst niet het minste vertrouwen ill. Ik dacht alleen, ik zal het ook eens probeeren, net als andere dingen. Toen begon ik me, tot mijn verwondering, beter te voelen en gezonder te slapen, nadat ik een paar maal 's nachts wat Karsote op mijn hoofdkussen gesprenkeld had. Nu is de catarrh heelemaal verdreven". Mej. G. E. R. De doordringende damp van Karsote opent spoedig de verstopte neusgaten, verwijdert het vastzittend slijm achteruit de keel en vergemakkelijkt de ademhaling. Hoewel Karsote zulk een sterke, bacterie- doodende kracht heeft, is het een aan gename damp om op te snuiven en het heeft een zeer verzachtenden Invloed op de ontstoken en pijnlijke slijmvliezen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten h f. 0.90 per flacon (zak formaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. OPENING GROEPHUIS DER C. J. M. V.-PADVINDERS. Een groote verbetering. De tweede Leidsche groep van de N.P.V., de C. J. M. V.-padvinders, hebben sinds gisteravond de beschikking over 'n prach tig groepshuls, gelegen aan de Van der Werffstraat, hoek Oude-Vest: waartoe namelijk de voormalige bewaarschool is ingericht. In tegenwoordigheid van vele ouders, leden van het afdeelingsbestuur, de leiders van de andere Leidsche groepen en vertegenwoordigers van de Chr. Óranje- vereeniging, de 3-Octobervereeniglng en de vereeniging „Koninginnedag" is het groephuis gisteravond officieel in gebruik genomen. Oubaas L. Questroo Jr. opende de bijeenkomst door het lezen van een gedeelte van Psalm 103, ging voor in gebed en heette de verschillende autoriteiten en de ouders van harte welkom. Na de groote medewerking, welke de leiding van het ge meentebestuur mocht ondervinden, speet het spr. ten zeerste, dat het college van B. en W. aan zijn voornemen aanwezig te zijn bij de ingebruikneming geen gevolg had gegeven. Spr. memoreerde de vroe gere huisvesting van de groep en dankte de leiding van de Leeuwengroep voor het afstaan van een deel van het eigen groep huis aan de C.J.M.V. padvinders. Op ver zoek van oubaas Questroo verrichtte daar na hopman Stokhuizen als assistent- districtcommissaris de opening door de vlag te breken. Verschillende sprekers voerden daarna het woord: namens het afdeelingsbestuur sprak ds. Van Apeldoorn, die de groep een nieuwe vlag aanbood en de jongens op wekte steeds het goede voor oogen te houden. Namens het metsjesgilde dat reeds bloemen had gestuurd werden nog gordijnen aangeboden voor het groephuis terwijl namens de groep den leider een foto van het nieuwe groephuis werd over handigd. Op voorstel van den heer Frank, die de Leidsche Politie Sportvereeniging vertegenwoordigde, werd besloten een nieuwe onderafdeeling op te richten en deze dan de Van der Werff-groep te noe men. Nadat de thee was gebruikt, werd het nieuwe groephuis in oogenschouw ge nomen. Behalve de groote zaal welke tevens als gymnastiekzaal gebruikt zal worden omvat het huls een voortrek kerslokaal, een verkennerskamer en een afdeeling voor de welpen. In de verschil lende afdeelingen waren de gewone werk zaamheden reeds aangevangen, zoodat de ouders en belangstellenden gelegenheid hadden nader kennis te maken met het werk der padvinderij. Allen waren vol lof over de prachtige huisvesting van de groep; moge de reden van een spoedige verhuizing thans gebrek aan ruimte zijn! zijn! o LEIDSCHE VOORJAARSBEURS. De banketbakkers-tentoonstelling. Zoowel gistermiddag als 's avonds over trof het bezoek de verwachtingen. In de groote zaal was een gezellige drukte. De bezoekers werden daar inge licht over de artikelen, die daar waren geëxposeerd. In het cabaret, waarvoor de toegang kosteloos is, was het propvol. Henri Mar- chand zong zijn chansons en levensliedjes, zeer tot genoegen van het publiek. De tentoonstelling duurt tot en met Vrijdagavond. Op de banketbakkers-tentoonstelling, welke na afloop van den cursus 1933'34 wordt gehouden tijdens de Voorjaarsbeurs in de Stemkamer der Stadsgehoorzaal, on der leiding van den heer C. J. M. Titulaer, leeraax in garneeren, boetseeren en suiker- trekken, zijn gisteren door de jury de na volgende prijzen toegekend: J. Onderwater, café-restaurant „Zomer- zorg", eere-prijs (met lof der jury); A. van Haasteren, Sociëteit Minerva", eere- prijs (met lof der jury); J. Schooneveld, Leidsche Broodfabriek, eerste prijs; De Groot, Leidsche Broodfabriek, tweede pr.; A. Breteyn, café-restaurant „Zomerzorg", tweede prijs. Verder zijn er 3 derde prijzen en 2 eer volle vermeldingen toegekend. Deze prijzen zijn uitsluitend toegekend voor de vrije inzendingen; de verplichte stukjes staan geheel apart. ——o ORANJE-GARDE. De Oranje-Garde hield gisteravond in gebouw „Patrimonium" een club-avond, die in verband met het behaalde succes bij de J.l. Zaterdag gehouden bollen- marsch, een eenigszins feestelijk karakter droeg. In deze bijeenkomst, welke afge wisseld werd met het zingen van vader- landsche liederen, hield de heer J. Over- duln een referaat over „Ken, o jongeren, uw schoone landshistorie". Voorts is besloten om op Zaterdag 5 Mei een wandel- en fietsmlddag te organl- eeeien, DE ALGEMEENE TOESTAND. De reizen van Suvlch en Barthou. Suvich heeft gisteren zijn bezoek aan Londen beëindigd. Hedenmorgen is hij per vliegtuig naar Brussel vertrokken en hedenavond wordt hij te Rome terugver wacht. Gisteravond heeft hij een verklaring afgelegd voor de Engelsche en buitenland- sche pers. Hij zeide onder meer: „Onze besprekingen zijn gehouden in den tradl- tloneelen geest van vriendschap, die tus schen Engeland en Italië bestaat en die een der grondpijlers in de Europeesche politiek en een belangrijke steun voor den vrede Is. Zooals bekend verbleef ik niet voor een speciale opdracht te Londen. Het is ook niet mijn taak geweest, onderhan delingen in te leiden of voorstellen te doen; waar mijn bezoek echter - ofschoon het reeds eenlge maanden geleden voor bereid was - toevallig in een voor de Europeesche politiek gewichtig oogenblik viel, heb ik de gelegenheid gehad voor een vreedzame gedachtenwissellng met de Engelsche regeering, vooral inzake de ontwapeningskwestie. Bij deze besprekingen konden wij vast stellen, dat er eensgezindheid tusschen de opvattingen bestaat, vooral ten aanzien van de noodzakelijkheid, dat overeenstem ming moet worden bereikt tusschen alle geïnteresseerde mogendheden. Het bloote feit van overeenstemming door een conventie zelfs al zou die niet voldoen aan alle bij de opening der Ontwape ningsconferentie gekoesterde verwachtin gen zou van zooveel gewicht zijn, dat het beschouwd zou moeten worden als een definitieve stap tot herstel van het ver trouwen en van den goeden wil der na ties". Suvich verklaarde verder, dat het nog te vroeg was om een verklaring af te leggen over de Ialiaansche politiek op de plenaire zitting te Genève op 29 Mei. Men staat voorloopig nog onder den Indruk van de laatste Fransche nota en moet de situatie, die daardoor ontstaan is, nauwkeurig be- studeeren. Italië ls echter nog steeds van mee ning, dat het Italiaansche ontwapenings memorandum de eenig begaanbare weg naar de oplossing der ontwapenings kwestie is. Suvich liet doorschemeren, dat naar zijn meening ook thans nog de mogelijkheid van een diplomatieke gedachtenwissellng bestaat. De Italiaansche staatsman zeide verder, dat hij bij de Londensche besprekingen uiting heeft gegeven aan het standpunt van Mussolini, volgens hetwelk bij de ont wapeningsonderhandelingen geen blok tegen Duitschland mag worden gevormd. Hij gaf toe, dat ook de Donaukwestie be sproken is. Het is bekend, dat Italië de toetreding van andere staten tot het Donaupact wenscht. Onjuist is het, dat hij te Londen zou hebben onderhandeld over een mogelijke leening aan Italië of aan Oostenrijk. De Fransche minister van bultenland- sche zaken Barthou heeft te Krakau een rede gehouden voor Poolsche en Fransche pervertegenwoordigers, waarin hij ver klaarde van zijn bezoek aan Polen een uit stekenden indruk te hebben gekregen. Het bondgenootschap beteekent voor geen der betrokkenen een juk. Elk der onder teekenaars behoudt zijn vrijheid en onaf hankelijkheid van oordeel, doch op grond van het bondgenootschap onderzochten de verdragsluitende partijen de problemen, beschouwd van eikaars standpunt uit. Hij besloot zijn verklaring met de woor den: „De laatste dagen waren goed voor Polen en Frankrijk, goed voor hun vriend schap, hun bondgenootschap en hun een heid, en ook goed voor den vrede van Europa". Geen, die den vrede oprecht wil, zou door de Fransch-Poolsche onderhandelin gen bezorgdheid kunnen voelen. Wanneer de verdragen in den zin en den geest, waarin zij bedoeld zijn, uitgevoerd zullen worden, zou leder de voordeelen ervan plukken, die men ervan verwachtte, doch de algemeene orde zou er niets bij verlie zen, integendeel. Barthou gaat nu naar Praag. Benesj be groet zijn komst in de „Prager Presse" aldus: Tsjecho-Slowakije begroet Barthou met gevoelens van oprechte vreugde. Het ziet in hem een der toegewljdste vrienden van de Tsjecho-Slowaaksche republiek die Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaardij, de heer C J. Hofman, leer ling van den machinistencursus, verbon den aan de Ambachtsschool alhier. Met Ingang van 1 Mei as. wordt de Rijksklerk H van Dam overgeplaatst van Kantoor Leiden D.B. Inv. en Accijnen 2e Kantoor naar den Haag Kantoor Inv. en Accijnzen. Heden heeft de heer P. Ginjaar in het hoekpand MaresingelMarnixstraat een manufacturenwinkel geopend. Het huis vroeger een gesloten woning is tot den grond toe afgebroken en daarna door den aannemer J. Th. Wurzer in moderne stijl opgebouwd. In den winkel vinden wij een ruime keuze in alle moge lijke manufactuurswaren, terwijl in een apart vertrek een groote sorteering in karpetten en linoleums ligt opgeslagen. De Stscrt. No. 79 bevat de statuten betreffende de alhier gevestigde N.V. Voorschotensche Melkhandel. De politie heeft terzake van desertie bij de landmacht aangehouden G. S., zon der vaste woon- of verblijfplaats, die zich voor nachtverblijf aan het politiebureau meldde. Door de afdeelingen van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel ls met algemeene stemmen de heer P. Moltmaker wederom candidaat gesteld voor Bondsvoorzitter en als can didaat voor raadslid-vertegenwoordiger de heer A. Sasburg, machinist bij de Ned. Spoorwegen alhier. Door de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is voor scheidsge recht-woordvoerder candidaat gesteld de heer P. L. Hessing, commies bij de Ned. Spoorwegen aan het Station hier ter stede. Wij verwijzen naar de advertentie in dit Blad betreffende een feestavond van de Leidsche Chr. Oranjevereenigllng ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Het nieuwe „Prin ses Julianalied" van Arnold Spoel, zal ouder diens Leiding uitgevoerd gorden. haar bij velschillende gelegenheden heen geholpen, zijn geestelijk en politiek con. tact met Frankrijk te verdiepen en te vet. sterken. Deze vreugde van de geheel, Tsjecho-Slowaaksche openbare meening ij te gemotiveerder, daar onze vriend komt om de oprechtheid van de Fransch- Tsjecho-Slowaaksche vriendschap en soli, dariteit te bekrachtigen. Deze is onze trots geweest en blijft ons gelijk dat der Kleine Entente belangrijkste politiek, en cultureele goed, onze zekerste steun Wij behoeven niet te verbergen, dat een zoodanige bevestiging van onze vriend, schap, een dusdanige feestdag der Tsje- cho-Slowaaksche-Fransche betrekkingen niet zonder gToote politieke en internat», nale beteekenls is. Politieke vriendschap, pen vormen met het oog op den huidigen toestand van Europeesche onrust, Euro- peesch wantrouwen, en binnen- en buiten- landsch politieke experimenten een belangrijke waarde. Zij vormen een ga- rantle voor de verzekering van den vrede in Europa. Wij heeten Barthou bij ons In waarheid vrienschappelijk welkom. De regeering der Sovjet-Unie heeft., ten- einde een verbetering der betrekkingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te demonstreeren, Duitschland voorgesteld een protocol te onderteekenen dat de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid der Oostzee-staten garandeert. De Duit- sche regeering ls echter van meening, dat de onafhankelijkheid en onaantastbaar heid der Oosteee-staten niet bedreigd wordt en dat een dergelijk protocol de betrekkingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie niet verbeteren kan. Derhalve heeft zij het aanbod der Sovjet-regeering afgewezen. o DUITSCHLAND. Redevoeringen van von Papen en Goebbels. Te Dortmund heeft von Papen een rede gehouden, waarin hij krachtig stelling nam tegen de aanvallen op de R.K. De Duitsche yice-kanselier zeide in zijn rede het te becritiseeren, „dat aan Duit- schers, die tegenover den ontwikkelings- gang der Duitsche geloofsbeweging scep tisch staan, het verwijt van politieke reactie wordt gericht en dat men den Katholieken bisschoppen, die de confes sioneel grondslagen hunner kerk verde digen, tot verwijt maakt, dat zij Ceu- trumspolitiek voerden". Volgens sprekers meening eischt de groote tijd, waarin wij leven, van allen, die in het openbare leven staan, ook een grootere en meer omvattende en dui rechtvaardige visie op den strijd des gees- tes, een visie, die den Duitschen volks genoot niet lichtvaardig de goede trou ontzegt. Daarentegen zeide Goebbels te Dusse! dorf, na eerst over de bestrijding der werkloosheid etc. de welbekende gemeen plaatsen te hebben geuit, o.a.: Wanneer thans weer het Centrum den nieuwen staat tracht te saboteeren, moe ten de hooge heeren toch niet gelooven, dat zij onze meesters zijn. Wanneer zij zich vandaag met huichelachtlgen schijn en met een huichelachtig masker verbergen toch zijn zij herkend. Het volk heeft voor den strijd, die zich in de Protestantsche kerk afspeelt in dezen ernstigen noodtljd geen begrip. Het volk zou veel eerder be grijpen, dat de kerk zich bezig hield met het ware Christendom en vervuld zou zijn van dank, dat men haar behoedt heelt voor het aanstormen van de goddeloozen en het bosljewisme. Het nationoal-socra lisme staat op den bodem van positie! Christendom, maar het duldt geen gewe tensdwang, doch handelt volgens het prin cipe, dat een ieder op zijn eigen manier zalig worden moet. Het volk is den strijd moe. Het wil den vrede, maar niet tegen den staat, maar voor den staat. Een regeering, die 320 millioen Mark in één winter voor de armsten des volks heelt uitgegeven, heeft het niet noodig haai Christendom te bewijzen. Deze regeering mag het niet toelaten, dat, nadat de klassenstrijd overwonnen is, het Duitsche volk in een godsdienst strijd gedreven wordt. Wij laten de kerk met rust, maar de kerk moet ons ook met rust laten. Duitschland wil den vrede en moet den vrede willen, want Duitschland heeft tientallen jaren noodig om zijn groote binnenlandsche politieke taken te vervullen. Wanneer anderen aanvalswa penen hebben, hebben wij er recht op juist zoo veel wapenen te bezitten, dat wij onze grenzen kunnen beschermen. Wij zijn be reid tot het laatste geweer te ontwape nen, wanneer de anderen hetzelfde doen. De bruine bataillons zijn niet voor dca oorlog, maar voor den vrede georganiseerd Zij zijn het heir, dat voor altijd in Duitscn- land iedere poging tot omwenteling moet verhinderen. Wij willen een nieuwe eco nomische ordening uitvoeren; daarom is alles verbonden met sociaal werk. Daarom staat achter de SA de Duitsche jeugd. Die moet ln onzen staat ingroeien. Op 1 Mei zal ons Duitsche volk voor ée wereld treden, een nieuwe groote golf van innerlijken opmarsch zal over Duitsch land gaan. Met den ouden geestdrift en in het revolutionnaire élan zullen wij de massa's met ons meesleepen en wee den genen, die gelooven zich te kunnen ver grijpen aan den nationaal sociallstischen staat. Wij staan op wacht. De revolutie is voor het volk gemaakt en wordt voor het volk uitgevoerd. Het bruine leger ls de garde van onze revolutie en staat in on- verbrekelijken trouw tegenover den staat en den leider. o FRANKRIJK. Trotzky naar Turkije? Voor de commissie tot onderzoek van de gebeurtenissen op 6 Februari ver klaarde Frot, dat de hem toegeschreven dictatoriale plannen volkomen gefanta seerd waren. Hij heeft slechts zijn plinn' gedaan door gestrengheid aan te bevelen ten opzichte van de politieke formaties en een maximum van welwillendheid ten oP" zichte van de oud-strijders. Hij heeft non" bevel gegeven tot schieten. De poliW heeft uit rechtmatige zelfverdediging Be' schoten. Trotzky is uit Barbizon verdwenen. Hi) logeert bij kennissen tot beslist is, waar heen hij gaat. Waar wordt niet vermelil De Turksche regeering heeft verklaar» dat zij Trotzky toestaat naar het Prinsen eiland in de Zee van Marmora terug 14 keeren, onder de oude voorwaarden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2