CENT CIRCUS AMAR R. H. W. a"es f. Heem 'n "AKKERTJE" SENORITAS FRUITS0DA zegt niets Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 April 1934 Derde Blad No. 22728 BINNENLAND. En dot voor 'n Karei I! jmr VICE-ADMIRAAL J. F. OSTEN. Op zijn verzoek eervol ontslagen. Vice-admiraal J. F. Osten. I Blijkens de Staatscourant van gister- ®d is op zijn verzoek mét ingang van lei wegens langdurigen dienst, met t voor de langdurige diensten eervol en de vice-admiraal J. F. Osten. Wannes Franciskus Osten, te Batavia 14 September 1879 geboren, werd res- ievelijk in Juni 1902 en Augustus 1913 ter zee 2de klasse en eerste in December 1927 kapitein ter zee. 1931 kwam zijn benoeming tot Schout Nacht af. Als luitenant ter zee 1ste vertrok hij in 1926 naar Indië, toen ft flottiljevaartuig „Soemba" daar- bracht. Kort daarop werd hij com- idant van den kruiser „Sumatra", en hij in 1929 repatrieerde, werd hij bij marinestaf geplaatst. Zijn verblijf in vaderland was echter van korten duur, it in het jaar 1931 werd hij, als opvol van vice-admiraal ten Broeke Hoekstra ;ewezen tot vlootvoogd in Nederl.-In- in welke hooge functie hij in Decem- be: 1932 werd bevorderd tot vice-admi- In October 1933 werd hij eervol van Junctie ontheven en keerde hij weer ir het moederland terug. -admiraal Osten is drager van de fnde onderscheidingen: officier in de van Oranje-Nassau, krijgsverrichtin- sAtjeh 1896—1900 en 1906—1910. eere- ^■eien in zilver ter erkenning van uit ende daden bij den watersnood in 1926 de bronzen medaille van het Ned. Olym- Isch Comité. RECLAME. 9957 uil zoon nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. PROF. L. A. VAN ROYEN. Eervol ontslag als hoogleeraar te Delft Prof. t. A. van Roijen. Pi Kon. besluit Is met ingang van «Ptember 1934. aan L. A. van Roijen, |ujn verzoek, eervol ontslag verleend als Kleeraar aan de Technische Hooge- ool te Delft, met dankbetuiging voor de langrijke in deze betrekking bewezen kusten. Prof. van Royen is 9 October 1865 te uhnchem geboren. Hij studeerde aan de óp i?i. Arnhem en ging in 1881 naar »L' ,A- Breda. In 1885 werd hij be ls»f p 2e luitenant der artillerie. Van \89.2 was leeraar aan de K.M.A. Bi h? O 1894 werd gedetacheerd re"- vestingartillerie en vervol- ptLi i1988 bij de artillerie-constructie- hii S.ia n' In 'aatstgenoemd jaar werd Hlv,r°pemd tot hoogleeraar aan de Tech- BechL'0?gesch°°1 te Delft, waar hij e technologie doceerde, ter m-"?5 een vÜftal jaren voor- Voorts ■tier va ■Geduri r,peJan t Munitiebureau, tor van d een 2estal weken is profes- Seweert oyen °ok minister van Oorlog van s ad interim van Marine, n.l. tot 24 April 1926, In het a 8. in'?e„.Geer- Bi.' de voorbereiding -dvo.i 5- van 'n departement van Seel v!rlglns rezen er voor hem toen ten afi Jtvaren, dat hij meende te moe- Pm toen op' 1)5 heer Lamb0°y voIïde I°ei?®e"J'erking met prof. I. de Vooys hanitnS 7an R°yen een leerboek der "awschs technologie. MR. J. J. I. HARTE VAN TECKLENBURG. Afscheid van den Raad van State. Gistermiddag heeft de vice-president van den Raad van State met een harte lijk woord, mede namens de overige leden afscheid genomen van Staatsraad mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, die de ver gadering van het college voor de laatste maal bijwoonde. Jhr. Beelaerts van Blokland wees er op, dat de Raad in mr. Harte van Tecklen burg een lid verliest, dat gedurende een lange reeks jaren men zou haast kun nen zeggen, gedurende een bij het col lege ongekend langen tijd zijn beste krachten aan de vervulling van zijn be trekking ais Staatsraad heeft gegeven. Na zijn studies aan de Universiteit te Utrecht op zeer eervolle wijze te hebben volbracht immers hij zag in die jaren nog gelegenheid naam te maken met de oplossing van een universitaire prijsvraag werd mr. Harte van Tecklenburg al ras gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Dat zijn kundigheden daar werden op prijs gesteld, blijkt genoegzaam uit het feit, dat in 1901 bij het optreden van het kabinet-Kuyper aan mr. Harte van Teck lenburg de moeilijke post van minister van Financiën werd aangeboden, welken hij tot het optreden van het Ministerie- De Meester in 1905 heeft bezet. Drie jaren later na het eervol ontslag van Staatsraad Berganslus werd mr. Har te van Tecklenburg tot lid van den Raad van State benoemd, welke betrekking hij tot op heden onafgebroken heeft vervuld. Van de verschillende afdeelingen, waar in mr. Harte van Tecklenburg zitting heeft gehad, moge thans met name slechts worden genoemd de afdeeling Bui- teniandsche Zaken, waarvan hij na het overlijden van Staatsraad Asser het voor zitterschap tot heden heeft bekleed. Verschillende omstandigheden hebben meegewerkt, dat mr. Harte van Tecklen burg wellicht langer dan ooit eenig ander lid als waarnemend vice-president met de leiding der zaken belast is geweest. Zoowel gedurende de ziekte van mr. Van Leeuwen als na het overlijden van Graaf van Lynden vpn Sandenburg, heeft hij gedurende vele maanden, als oudste in dienstjaren, de plaats van den vice- president moeten innemen. De nauwgezette en plichtsgetrouwe wijze waarop hij zijn betrekking heeft vervuld, gepaard aan de hoffelijke vriendelijkheid, die zijn optreden jegens een ieder ken merkte, maken aanspraak op aller waar deering en dankbaarheid. Het heeft het College verheugd dat het H. M. de Koningin heeft behaagd bij mr. Harte van Tecklenburg's scheiding uit het ambtelijk leven, zijn verdiensten te er kennen door zijn benoeming tot Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. De vice-president besloot aan mr. Harte van Tecklenburg namens de leden bij zijn heengaan uit hun midden het beste toe te wenschen. HET JUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Zeer druk bezochte receptie. Hoewel het weer niet in alle opzichten medewerkte, is het 12'/;-jarig ambtsjubi leum van mr. S. J. R. de Monchy als bur gemeester van Arnhem, toch onder groote belangstelling van alle kringen van de burgerij gevierd. Na de huldiging door het politiecorps, door den gemeenteraad, door het college van wethouders, door de gemeente-amb tenaren en door het comité uit de burgerij, ving in den namiddag een receptie aan in de raadszaal ten gemeentehuize, die in een bloementuin was herschapen. De receptie was zeer druk bezocht. Onder de velen, die den jubilaris, zijn echtge- noote en gezin kwamen complimenteeren, merkten we o.m. op den Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra met het voltallige college van Gedeputeerde Staten, benevens den Griffier, jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hurgronje, de burgemeesters uit omlig gende plaatsen, tal van plaatselijke mili taire. rechterlijke en civiele autoriteiten, vertegenwoordigers van Arnhemsche orga nisaties en kerkgenootschappen enz. In de avonduren vond een fakkeloptocht plaats, voorafgegaan door een zanghulde. De burgemeester had hiervoor met zijn ge zin. den Commissaris der Koningin, het College van Wethouders en het huldigings comité op het balcon van „Musis Sacrum" op het Velperplein plaats genomen. Nadat eenige zangvereenigingen een aantal lie deren ten gehoore had gebracht, ving het défilé aan. De stoet werd gevormd door verscheidene tientallen organisaties op allerlei gebied, sportvereenigingen. pad- vindersgroepen. buurtvereenigingen. mu- ziekvereenigingen, scholen enz. De vele wasfakkels. welke werden meegedragen, verleenden aan het geheel een feeërieken aanblik. Een duizendkpppige menigte sloeg het défilé gade en juichte den jubileeren den burgemeester hartelijk toe. Na afloop vond in den foyer van „Musis Sacrum" de slotplechtigheid plaats. Mr. de Monchy werd nogmaals namens het huldigingscomité toegesproken, waama deze een woord van warmen dank voor dezen on verge telij ken dag sprak. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Najaarsbeurs van 1120 September. De Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs deelt ons mede, dat in afwijking van den oorspronkelijk -jastgestelden datum de aanstaande na jaarsbeurs zal worden gehouden van 11 tot en met 20 September 1934. De beurs zal zooals gewoonlijk alleen op Zondag 16 September gesloten zijn. EEN NIEUWE HOLLANDSCHE FILM. In Juni gereed. Gelijk reeds gemeld wordt door de N.V. Cinetone een nieuwe Hollandsche film vervaardigd, n.l. „Bleeke Bet." Een gedeelte van deze film. de opname van de bollenvelden, zal naar het Pathé- couleur-systeem gekleurd worden. Het werk komt vermoedelijk in Juni Maar. RECLAME, 9955 JAAR VERGA WIRING NED. BIOSCOOP BOND. Ongelooflijk! Toch is het zoo. Karei I Senoritos Thans 3 cent Die moet U probeeren Want ze zijn buitengewoon. In alle opzichten superieur. Het is immers Karei I Koop vandaag nog een doosje 10 stuks voor sléchts 30 cent Er is maar één Karel i VESTIGINGSVERDRAG MET BELGIË. Wetsontwerp tot goedkeuring ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 20 Februari 1933 te Genève tusschen Nederland en België gesloten vestigings- en arbeidsverdrag. Dit verdrag regelt de vestigings- en ar beidsvoorwaarden, dat Nederlandsche on derdanen in Nederland en bepaalt, dat de onderdanen van elk der beide landen op het grondgebied van het andere land in rechte en in feite op voet van volkomen gelijkheid met de onderdanen van dat land worden behandeld voor wat betreft de uitoefening van elke werkzaamheid op het gebied van handel, nijverheid, geld wezen en in het algemeen, van elke werk zaamheid van economischen aard. Zij zul len alle ambachten en beroepen kunnen uitoefenen (met uitzondering van de na te noemen) onder voorwaarde, dat zij zich gedragen naar de in elk land geldende wetten en verordeningen. Uitgezonderd zijn de openbare ambten, beroepen en betrekkingen met inbegrip van het beroep van notaris, procureur en deurwaarder, de beroepen van advocaat en wisselagent, de colportage en ambu lante beroepen, de vischvangst in binnen- en territoriale wateren, de kustvaart, het loodswezen in het algemeen en de inwen dige havendienst. De Nederlandsche wet telijke bepalingen, die voor de uitoefening van deze beroepen zooals b.v. dat van apotheker en van geneesheer) het bezit van bepaalde Nederlandsche diploma's eischen, blijven onverkort van kracht. Bij het thans ter goedkeuring aange boden verdrag is een groote zekerheid met betrekking tot de rechten der onderdanen het gevolg. De verleening van onderstand aan- en de overneming van de wederzijdsche on derdanen en oud-onderdanen zonder na tionaliteit, zal met België in een afzon derlijk verdrag worden geregeld. Waar omtrent de onderhandelingen tusschen de regeeringen nog loopende zijn. Het verdrag bevat voorts een bepaling, dat de wederzijdsche onderdanen in het andere land niet alleen niet aan den mi litairen dienst zullen kunnen worden on derworpen, doch eveneens van den z.g. burgerlijken dienstplicht zullen zijn vrij gesteld. Verder schept het een regeling van de wederzijdsche informatie, die kan strekken tot een betere regeling van het verkeer op de arbeidsmarkt tusschen beide landen en een regeling van het verkeer op de arbeidsmarkt tusschen beide landen en een regeling, die een vergemakkelijking beteekent van het verrichten van arbeid door z.g. grensarbeiders. OPENING JULIANA-KANAAL. Op Maandag 7 Mei. Naar wij vernemen, aldus de Msb., ligt het in het voornemen van den minister van Waterstaat Maandag 7 Mei a.s. het Julianakanaal van Maasbracht tot Born en de kolen-overlaadinrichting van de Nederlandsche Spoorwegen te Born in dienst te stellen. In verband met de tijdsomstandigheden zal deze plechtigheid een zeer eenvoudig karakter dragen. Het aantal genoodigden zal zeer worden Inperkt „Door het publiek worden steeds hoogere eischen aan de programma's gesteld". In de nieuwe feestzaal van Hotel Kras napolsky te Amsterdam, werd de jaarver vergadering van den Noderlandschen Bioscoop-Bond gehouden. In zijn openingswoord releveerde de voor zitter, de heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht, dat de exploitatie van het bios coopbedrijf in het afgeloopen jaar in sterke mate door de tijdsomstandigheden be ïnvloed is geweest. Het zal de taak zijn van de leiders der bioscoopondernemingen om zich zooveel mogelijk aan deze omstan digheden aan te passen, hoewel spreker zich niet ontveinsde dat het bezuinigen op de exploitatielasten in het bioscoopbedrijf veel meer begrensd is dan in tal van an dere ondernemingen. In dat verband wees hij erop. dat rekening gehouden moet wor den met de hoogere eischen, die steeds weer door het publiek aan de bioscoop programma's worden gesteld en aan welke eischen de bioscoopdirecties behooren tege moet te komen, teneinde de belangstelling van het publiek voor de bioscopie te be houden. Het stemt intuschen hoopvol, dat het bioscoopbedrijf in Nederland de crisis tot nu toe vrij goed is doorgekomen, hetgeen zijns inziens voor een groot deel te danken is aan de krachtige organisatie van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, waarin de saamhoorigheld van alle film en bioscoopondernemers bij herhaling op voortreffelijke wijze aan den dag is ge treden. Bij de behandeling van de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1934 werd besloten wederom aan de Stichting Bio- Vacantieoord een subsidie te verleenen van f250tevens werd een voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen, om over te gaan tot de uitgifte van gedrukte maande- lijksche mededeelingen aan de leden. Bij de daarna gehouden verkiezingen werd de heer D. Hamburger Jr, uit Utrecht die periodiek moest aftreden, bij enkele candidaatstelling tot voorzitter herkozen. Ook de periodiek aftredende leden van het Hoofdbestuur de heeren E. Alter, directeur van de N.V. City Film te 's Gravenhage en B. D, Ochse, directeur van de N.V. Poly goon te Haarlem werden herkozen. Tenslotte werd een voorstel van de leden van de Afdeeling .Het Zuiden" (omvat tende de provincies Noord-Brabant en Limburg) in handen gesteld van het Hoofd bestuur om daarop te gelegenertijd prae- advies uit te brengen, strekkende om uit sluitend tot het lidmaatschap van den Ne- derlandschen Bioscoop-Bond toe te laten hen, die het bioscoopbedrijf als hoofdmid del van bestaan uitoefenen, alsmede om te verbieden het leveren van films aan bui tenstaanders ter vertooning in plaatsen, waar een vaste exploitatie van een lid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond geves tigd is. Aan de jaarvergadering is een korte plechtigheid voorafgegaan ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de nieuwe Filmbeurs in de, nieuwe groote feestzaal van Hotel Krasnapolsky. In een toespraak, welke de voorzitter van den Bond, de heer D. Hamburger Jr. bij deze gelegenheid hield, werd dank gebracht aan de directie en commissarissen van de N.V. Hotel Krasnapolsky. die bij den bouw van de nieuwe feestzaal rekening hebben gehouden met de wenschen van den Ne derlandschen Bioscoop-Bond ten opzichte van de inrichting der Filmbeurs, die eiken Maandag in dat gebouw wordt gehouden. IN EEN WEEK NAAR INDIE. Versnelde luchtdienst begint volgende week. Zooals reeds werd gemeld begint vol gende maand de versnelde luchtdienst tusschen Amsterdam en Batavia. De reis zal dan een week duren. De „Tel." geeft thans eenige nadere bijzonderheden. De nieuwe versnelling van den dienst is ■mogelijk geworden door twee factoren. In de eerste plaats dat men 's zomers niet meer de Zuidelijke route in Europa be hoeft te nemen, dus, den omweg over Mar. seilleBrindisi vermeden kan worden en in de tweede plaats dat men ook voor de uitgaande vluchten AmsterdamAthene in één dag zal vliegen. Vroeger werd dit in twee étappes gedaan met een landing in Boedapest. Het wordt thans zoo dat men, den eersten dag uit Amsterdam in Athene aan. komt, den tweeden dag van Athene naar Rutbah vliegt den derden dag van Rutbah naar Dj ask, den vierden dag van Dj ask naar Jodpoer, den vijfden dag van Jod- poer naar Calcutta, den zesden dag van Calcutta naar Bangkok, den zevenden dag van Bangkok naar Singapore en den vol genden dag van Singapore naar Batavia, waar men reeds voor 12 uur 's mi'Hags arriveert, hetgeen men dus als een hal ven dag kan rekenen. In 1929 vloog men er nog 12 dagen over en in 1931 tot nu 9 dagen, thans iets meer dan een week. Op den terugweg van Batavia naar Amsterdam bestaat het groote voordeel, dat men het daglicht tegemoet vliegt. Dan kan men het traject gemakkelijk in zes dagen vliegen. Woensdags uit Batavia is men dén volgenden Woensdag alweer in Amsterdam. Het eerste vliegtuig dat in deze nieuwe dienstregeling vliegt is de „Ijsvogel", welke 3 Mei uit Amsterdam vertrekt. Uit Batavia gaat 2 Mei de .Pelikaan" den nieuwen dienst invliegen. 25 DIESELTREINEN AFGELEVERD. Onze spoorwegmedewerker schrijft: In 't geheel heeft gisteren „Werkspoor" te Amsterdam en Utrecht 25 treinstellen voor de nieuwe Diesel-Electrische tractie van de Ned. Spoorwegen afgeleverd. ARIE TUK OVERLEDEN. Gistermorgen is op 83-jarigen leeftijd overleden Arie Tuk, de bekende oud-com mandant van de reddingboot te Terheyde, redder van meer dan 100 menschenlevens. RECLAME. De Directie van het Circus AMAR, dab op 27, 28, 29 en 30 dezer zich op het SCHUTTERSVELD bevinden zal, deelt ons mede, dat zij besloten heeft, om, met het oog op de mogelijkheid ieder gelegenheid te geven om de voorstellingen bij te wonen, 500 plaatsen heeft gereserveerd met 50 °/d reductie voor de werkloozen voor de eerste voorstelling. Voor de laatste voorstelling zal heb aantal dezer reductieplaatsen ongelimi teerd zijn. Zij deelt het publiek verder mee, dat er alleen zitplaatsen in het circus zijn. Een stoet, bestaande uit de artistcn, de cavalerie en de 16 olifanten, zal zicfa bewegen over de hoofdstraten der stad op Vrijdag 27 Aipril om 5 uur nam. DE WERKVERSCHAFFINGEN. Het loon op de z.g. pendagen. Zoowel in het vrije bedrijf als in de werk verschaffing bestaat dikwijls de gewoonte, dat het loon over de eerste 2 a 3 dagen als z.g. pendagen wordt ingehouden. Wordt een arbeider nu in de steunregeling op genomen en krijgt hij in de betrokken week het loon der pendagen uitbetaald, dan vond tot dusverre 2/3 deel van dat loon als aftrek op het steunbedrag plaats. De minister van sociale zaken heeft nu goedgevonden, dat bij het bepalen van de steunuitkeering geen rekening wordt ge houden met het loon der pendagen, onder voorwaarde, dat over de pendagen zelf geen uitkeering ingevolge de crisissteun regeling is verstrekt. N.R.Crt. DORUS RIJKERSFONDS. In de te Den Helder gehouden 10e jaar vergadering van het Dorus Rijkers-Fonds zijn als nieuwe leden van het hoofdbe stuur benoemd de heer W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhage en mevrouw M. de Boer-Jongkees te Den Helder. De voorzitter deed imededeeling, dat van de oprichting van het Fonds alleen te Den Helder f. 51.000 zijn uitgekeerd aan de oud-redders van schipbreukelingen. MASSA OVERPLAATSING BIJ DE SPOORWEGEN. In verband met de reorganisatie in den trein- en goederendienst met de a.s. Zomerdienst bij de Ned. Spoorwegen wordt een groot aantal personen (van sommige stations 15 en 16 personen) naar andere stations overgeplaatst. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K.B. is met ingang van 1 Mei 1934 bij het Rijksinkoopbureau benoemd tot onder-directeur in vasten dienst J. Jonker Jr., thans tijdelijk onder-directeur. Bij K.B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, Ir. E. L. C. Schiff, te Voorburg, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. Op verzoek is met 1 Mei eervol ont slagen M. H. J. M. Quaedvlieg als burge meester van Schaesberg. Naar wij van de directie der Neder landsche Persil Maatschappij N.V. ver nemen, is haar nieuwe fabriek te Jutphaas bij Utrecht thans zoover gereed, dat zij op Woensdag 2 Mei a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. De uitbreiding heeft het tevens noodig gemaakt het aantal werkkrachten te ver- hoogen. Gistermiddag heeft in het gebouw van de A.VR.O. op de Keizersgracht te Amsterdam, onder groote belangstelling de aanbesteding plaats gehad van de nieuwe studio te Hilversum. Er waren 102 inschrijvingen. De laagste was van de N.V. van Heeswij k te Best voor f. 323.500.— UIT NED. OOST-INDIE. HET VERZET IN KEPOEH. SOERABAJA. 24 April. (Aneta). Om trent het verzet in Pasoeroean wordt na der gemeld: Gisteravond zijn de assistent resident en de regent naar Pasoeroean vertrokken voor het instellen van een on derzoek. Nog 10 personen werden gear resteerd. Op een groot aantal slagwapens werd beslag gelegd. Vandaag zal een ster ke politiemacht naar Kepoeh vertrekken voor verdere arrestaties en huiszoeking op groote schaal. De bevolking van Ke poeh staat bekend als lastig en roerig. Zij heeft steeds geschillen met andere dessa's Kepoeh is berucht door de vele houtdief stallen. o LANDSADVOCAAT SEMARANG. BUITENZORG, 24 April. (Aneta). Ver leend is eervol ontslag uit 's lands dienst aan den Landsadvocaat te Semarang mr, A. A. A. Knappert. In zijn plaats is be noemd mr. J. van Oldenborgh. RECLAME. 9954 LIMONADEFABRIEK TE LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9