NATIONALE GEBRS. AMAR CIRCUS De Fransche nota aan Engeland. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 April 1934 BUITENLAND. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Daalt Uw rente? niet converteerbaar Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. Duitschland de hinderpaal voor een overeenkomst. LAATSTE ONTSPANNINGSAVOND VOOR CHR. WERKLOOZEN. i Met medewerking van A.N.U. In „Concordia" vond gisteravond de laatste ontspannings-bijeenkomst plaats van de Chr. Werkloozen, georganiseerd door het ontspanningscomité van den Leidschen Chr. Besturenbond. Deze avond werd geopend door den voorzitter, de heer Slegtenhorst, die allen welkom heette. Spr. bracht hartelijk dank aan hen, die steun verleenden, om zoodoende den last van de werklooze kameraden te helpen ver lichten. Ook aan de medewerkenden, het Leidsche dilettanten-symphonie-orkest „Ad Nostram Utilitatum" onder leiding van den heer W, J. Smolders, de pianiste me). Rie Blok en den humorist, den heer Spaanderman. Deze laatste avond i3 een succes gewor den! Het programma was buitengewoon verzorgd. Het symphonie-orkest AN.U., dat wij in langen tijd niet hoorden, blijkt zich in sterke mate ontwikkeld te hebben, zóó zelfs, dat wij het aan zangvereenigin- gen, die bijv. een oratorium met orkest begeleiding willen uitvoeren, kunnen aan bevelen! Moge het spoedig eens tot een zoodanig samenwerking komen! Mozart's ..Titus" ouverture werd met élan gespeeld, de klank kon hier nog fijner! Nog meer waren wij voldaan over de weergave van Haydn's bekende sym- phonie in G-dur (met de paukenslag), waarvan vooral het beroemde Andante genuanceerd vertolkt werd. Dat was kranig werk! De heer Smolders heeft nu een ensemble, waar hij werkelijk veel uit halen kan. De leden zijn uitstekend gediscipli neerd! 't Is dan ook aangenaam naar hen te luisteren, ook in de begeleiding van Karl Ditters v. Dittersdorf's Concert voor cembalo, door mej. Blok met veel verve op de piano uitgevoerd. Het accompagne ment was uit den aard der zaak wat zwaar; dit concert is dan ook slechts be doeld voor een begeleiding van twee violen en een violoncel. In 't algemeen worde meer rust. min der jagen (een fout van veel dilettanten orkesten) aanbevolen, maar dat neemt niet weg, dat wij met respect de verschil lende prestaties konden volgen. Men moge zóó voort blijven werken, onder leiding van den heer Smolders, die bewezen heeft dit ensemble op een voor dilettanten reeds alleraardigst niveau te kunnen brengen! De heer Spaanderman verhoogde de stemming met zijn humoristische voor drachten. Waren vóór de pauze de klassieken aan het woord, nadien vergastte A.N.U. het gehoor voornamelijk op luchtige muziek, die eveneens buitengewoon in den smaak viel. Opvallend was de aandacht, waarmee de aanwezigen dit serieuze concert volg den: men bleek deze uitvoering op hoogen prijs te stellen! Een mooi besluit, waarop organisatoren, zoowel als medewerkenden met tevredenheid kunnen terugzien. DE DIERENASYL-BAZAAR. De bazaar ten bate van het Dierenasyl is gisteren zoowel 's middags als 's avonds druk bezocht. In de middaguren voerden eenige leerlingen van het Leidsch Muziek Lyceum dansjes met toepasselijken zang uit. Een en ander viel zeer in den smaak. Ook in de avonduren was het bezoek zeer groot en maakten de verschillende stands goede zaken. Namens de jury, bestaande uit de heeren Van Dooren en Van Zwie- ten de Blom, voor den kalenderwedstrijd werden met enkele hartelijke woorden de extraprijzen uitgereikt. Nog verzocht men ons er de aandacht op te vestigen, dat hedenavond een da mes-koortje onder leiding van mevrouw Maart je Offers zal medewerken. „DE STEM DES VOLKS". Het zesde lustrum. 27 November a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de Arbeiders-zangvereen. ,,De Stem des Volks" werd opgericht. Het ligt in de bedoeling dit 6e lustrum op waardige en grootsche wijze te herden ken Plannen hieromtrent zijn reeds ter sprake gebracht. Op het jubileum-concert zullen diverse groote koorwerken met so listen en orkest uitgevoerd worden. Daar naast zal tevens den donateurs (trices) een cabaretavond worden aangeboden in de Stadsgehoorzaal. Er is een jubileum-commissie gevormd die zich tot aak heeft gesteld onder de vele vrienden en vriendinnen van de „Stem" zoowel binnen als buiten Leiden, gelden te verzamelen om de vereeniging bij het herdenken een passend geschenk aan te bieden. Deze commissie is vol ver trouwen in het slagen van haar plannen aan het werk gegaan. De samenstelling is ais volgt: Ch. v. d. Zeeuw, voorzitter; A. F. Vrede- veldt Jr., secretaris; mevr. Oudshoorn v. d. Burg, penningmeesteressemevr. Ten Haken-Boon; mevr. Wijland-v. d. Burg: mevr. Carton-De Koning; de heer Wagenmaker. Het secretariaat is gevestigd: Pieter de la Courtstraat 107. De penningmeesteresse woont: Atjehstraat 37. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht de heeren W. L. J. van Har- tingsveld (Leiden) en C. D. Cleyndert (Oegstgeest.) De tot majoor bij het 8ste regiment veldartillerie benoemde kapitein jhr. H. Laman Trip, van het 6e regiment alhier, is bestemd tot hoofdinstructeur bij eerst genoemd korps te Ede. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit al hier tot conservator bij de zoölogie: dr. H. Wolvekamp, thans tijdelijk werkzaam, en tot prosector bij de anatomie: J. Goed- bloed. Onze stadgenoote, mej. G. Wester- veld is te Amsterdam geslaagd voor het examen apothekers-assistent DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. De Fransche nota aan Engeland is thans gepubliceerd, men zie hiernaast. In zeker opzicht is zij een verrassing, want de in houd beteekent feitelijk, dat van verdere voorbesprekingen nu wel niet meer zal kunnen komen en de algemeene commis sie volledig op den voorgrond wordt ge schoven. De Duitsche uitbreiding der de fensie-begrooting en het niet willen te- rugkeeren naar Genève leveren Frankrijk de redenen voor zijn optreden. Ongerust maakt men zich echter te Ge nève niet. Naar men daar meent, aldus het „Vad." hebben drie overwegingen vooral de Fransche regeering bewogen om thans reeds in het antwoord aan Enge land 'n principieele berusting in Duitsch- lands herbewapening en dus in het plan Mussolini te bespreken. In de eerste plaats geeft de Fransche regeering met het oog op de openbare meening in Frank rijk zelf de voorkeur er aan dat niet zij, doch de algemeene commissie het eerst de zwenking zal voltooien. De Fransche regeering wil zich als het ware achter de uitspraak der algemeene commissie ver schuilen. en de wijziging van het werk plan der conferentie zich als het ware door de algemeene commissie doen op dringen. In de tweede plaats wil Frankrijk met het oog op de Kleine Entente en Polen en de Scandinaafsche staten niet den schijn wekken aan de algemeene commis sie eenige beslissing door een voorafgaan de overeenkomst tusschen de groote mo gendheden te willen opdringen. In de derde plaats hoopt de Fransche regeering vermoedelijk dat de openbare meening in Engeland die zich in deze richting reeds ontwikkelde, over eenige weken nog meer dan thans het geval is voor het inzicht gewonnen zal zijn over de noodzakelijkheid van omvangrijke uit- voeringswaarborgen. De preciese onder handelingen daarover met Engeland zou den dan over eenige weken met betere vooruitzichten voor Frankrijk kunnen ge voerd worden dan op het oogenblik mo gelijk zal zijn. De Fransche nota verhoogt de waar schijnlijkheid van een bijeenkomst der algemeene commissie op ongeveer 23 Mei. Hoe het zij, men blijft in Volkenbonds kringen gelooven dat de kansen op de ver wezenlijking van het plan Mussolini door het Fransche antwoord aan Engeland niet ernstig zijn geschaad en dat een derge lijke verslechtering van de kansen voor den door Mussolini aanbevolen uitweg ook niet de bedoeling van Barthou is geweest. Weliswaar voorziet men nog eenigen tegenstand van Italië tegen een bijeen komst der algemeene commissie onder deze omstandigheden, daar Duitschland dan natuurlijk nog niet in de conferentie zal zijn teruggekeerd, doch men hoopt toch dat Mussolini zich zal laten overtui gen, dat een bijeenkomst der algemeene commissie met het doel om het plan Mus solini als grondslag voor het verdere werk te aanvaarden de eenige mogelijkheid biedt om van het doode punt weg te komen. DUITSCHLAND. Uiteenzetting van Roehm. Rijksminister Roehm, de chef der S.A. heeft voor de buitenlandsche pers een uit eenzetting gegeven over de nationaal- socialistische revolutie en de S.A., waarin hij verklaarde, dat iedere schending der rijksgrenzen niet alleen het rijksleger, maar het geheele volk tot den laatsten man bereid zal vinden fanatieken tegen stand te bieden. In dit verband kan gezegd worden, aldus Roehm, dat de S.A. garant is voor den vrede in Midden-Europa. Wij gelooven niet, dat het Marxisme dood is, al heeft het ook geen verzamelplaats meer. Evenzoo is het ons duidelijk, dat de reactie nog leeft. Na de nationaal-socialis- tische revolutie hebben de reactionnaire kringen zich helaas tot ons gewend en be toogd, dat zij al altijd nationaal zijn ge weest. Wij hebben evenwel geen nationale, doch een nationaal socialistische revolutie gemaakt, omdat wij een bijzonder belang hechten aan het woord socialistisch. Wij zullen de reactionnaire kringen meedoo- genloos vernietigen, wanneer zij het moch ten wagen hun reactionnaire gezindheid tot uiting te brengen. De opvoeding van het Duitsche volk tot nationaal-socialis- tisch denken vindt haar voorbeeld in de S.A. Van R.K. zijde is een streng verbod uit gevaardigd voor studenten betreffende de z.g. „Mensuren". FRANKRIJK. De 6 Febr.-commissie Trotzky. In de parlementaire commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen van 6 Februari is het bij het verhoor van den voorzitter der Action Frangaise tot ru moerige tooneelen gekomen. De verhoorde verklaarde, dat hij allen leden der Action Frangaise opdracht had gegeven zich te bewapenen met revolvers, opdat zij zich in geval van een aanval zouden kunnen verdedigen. Deze verklaring wekte onder de commissieleden heftige verontwaar diging. Trotzky bevindt zich nog steeds in zijn villa te Barbizon. Het regeeringsbevel tot zijn uitwijzing uit Frankrijk is hem nog niet officieel medegedeeld. Er is een bewakingsdienst rond de villa ingesteld. RECLAME. Een Beleggings-Polis der „Nationale" is OOSTENRIJK. Grondwet gereed. De nieuwe grondwet is gereedgekomen. De verkiezing van den bondspresident zal geschieden door de burgemeeslers van Oostenrijk en wel op gTond van een door den bondsraad opgesteld voorstel, waarin de namen van 3 in aanmerking komende persoonlijkheden zullen worden opgeno men. In de landen zullen de corporatief opgebouwde landdagen voor de aanstel ling van den Landeshauptmann eveneens voorstellen met 3 candidaten doen. De bondspresident zal op voorstel van den bondskanselier telkens een der drie voor gestelde personen, tot Landeshauptmann benoemen. Hij kan dezen ontslag geven en moet daartoe overgaan, wanneer de landdag het eischt. De gemeentelijke ver tegenwoordiging zal in den vervolge Ge meentedag heeten. Ook de gemeentedag is op corporatieven grondslag opgebouwd. Een volgende ministerraad zal beslissen over de kwestie van een overgangswet en zal definitieve besluiten nemen over het van kracht worden van de grondwet. DENEMARKEN. Ongeregeldheden te Kopenhagen. Te Kopenhagen is het gisteravond tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In een in het Oosten der stad gelegen park hield nJ. ondanks het verbod der politie de re- volutionnaire vakvereenigingsoppositie een betooging, waar ongeveer 4000 personen verschenen waren. Kort na den aanvang der betooging trad de politie op, teneinde de menigte uiteen te drijven. Bij de hierop ontstane botsingen werd de commandant van de bereden politie en een tweede ruiter door steenen ernstig aan het hoofd gewond. Een der beide getroffenen viel bewusteloos van zijn paard. Ook de paar den werden met stokken en steenworpen bewerkt, fietsen werden hun voor de bee- nen geworpen. In de stadswijk bij den haven schoolden in den loop van den avond herhaaldelijk menschenmenigten samen, hetgeen telkens weer tot ingrijpen der politie aanleiding gaf. Op eenige plaatsen werden door de demonstranten barricades opgericht, die door de politie werden opgeruimd. Te Esbjerg wordt het werk heden hervat. ZUID-SLA VIE. Reorganisatie der regeering. De regeering Oesoenowitsj is gereorgani seerd. doch de politiek blijft ongewijzigd, verzekerde de premier. UIT HET VERRE OOSTEN. China en keizer Poe-ïi Geen Amerik. vlootbezoek aan Japan. De Chineesche regeering heeft besloten den leden van de keizerlijke dynastie van Mantsjoekwo voor te stellen uit China te vertrekken, indien zij keizer Poe-Yi er kennen, Bovendien heeft de Chineesche regeering de pensioenen voor de leden dezer dynastie geblokkeerd. De Japansche pers meldt dat het bezoek, hetwelk een Amerikaansch eskader in Juni a.s. aan Jokohama zou brengen, door de Amerikaansche autoriteiten om technische redenen is afgezegd. RECLAME- SPANJE. Werkverschaffing. De Spaansche ministerraad heeft een crediet goedgekeurd van 30 millioen peseta voor het aanleggen van nieuwe spoorlijnen in werkverschaffing. Voor het construeeren van bruggen werd een bedrag van 1.112.000 peseta's beschikbaar gesteld en bijna 2'/« millioen peseta voor het aanleggen van I nieuwe wegen. StandplaatsSCHUTTERSVELD. Na een glorieuze rondreis door de groot ste steden der wereld en het tournee door Noord-Afrika, Algiers, Tunis, Mekka, Egypte, Syrië, Palestina, Griekenland, Tur kije, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joego slavië, Italië, Frankrijk en België, komen wij eerstdaags in LEIDEN en hebben het genoegen U de prachtigste circus-presta ties van 1934 te vertoonen. Zeg niet, dat gij (het circus Amar reeds kent, omdat ge het al gezien hebt, want het circus Amar is geheel vernieuwd en gereorganiseerd, in één woord, gemaakt tot een model circus. Het is de modernste en meest luxleuse circus, die ge ooit gezien hebt. Het pro gramma bestaat uit 25 eerste rangs num mers, welke zonder tusschenpauzes afge werkt worden in de rijbaan van het circus en op een afzonderlijk tooneel Deze dub bele speelruimten stellen ons in staat U het prachtig programma in versneld tempo, zonder ophouden, te toonen juist als een film. De diergaarde is aanzienlijk vergroot. Zij omvat de mooiste verzameling van wilde beesten o.a, tijgers, leeuwen, ijsbeeren, wilde buffels, enz. enz. alsmede een kudde van 16 olifanten. Zonder twijfel zullen de vele liefhebbers eens een kijkje gaan nemen in de circus Gebrs. Amar, dat hen met dezelfde gastvrijheid zal ont vangen als den vorlgen keer. 9951 GEBOREN: Christina Maria, d. v. M. P. Kuipers en E. M. Kramer Catharina Maria, d. v. M. P. Kuipers en E. M, Kramer Helena Johanna, d. v. L. Favier en J. Freke Marianne, d. v. A. v. Polanen en P. Spie renburg Jacobus Adrianus Johannes, z. v. J. A. J. Vis en G. Rljling Maria Pieternella, d. v. A. F. Zwart en S. V. d. Blom Aafje, d. v. P. v. d. Oever en M. H. Dool Antonia Josephina, d. v. W. de Wildt en A. J. Mai Johan, z. v. J. v. d. Velden en M. de Waal Albert Jacobus, z. v. M, J. v. Iperen en M. Brokken Johanna Maria, d. v. J. v. d. Melj en J. v. Zuijlen Fetronella Helena, d. v. M. Lagendijk en H. M. Kroon. ONDERTROUWD. P. Masurel Jm. 24 j. en I. v. Riet jd. 22 j. o GEHUWD. J. I. v. Amsterdam jm. en G. Ruiten beek jd. H. W. Bilderbeek wedn. en M. C. Neuteboom jd. C. J. Koevoet jm. en G. M. Rewijk jd. J. F. Raaphorst jm. en J. v. Dorp jd. Th. A, Sikking jm. en H. C. M. Evers jd. C. J. Zwetsloot jm. en A. F. Kienjet jd. OVERLEDEN. L. Korpershoek z. 2 m. IJMUIDEN, 19 April. Tarbot per KG. f. 1.301.20; Tongen per KG. f. 1.250.70; Middelschol per kist van 50 KG. f. 33; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 255.10; Schar per kist van 50 KG f. 9.501.80; Tongschar per kist van 50 KG. f. 3024; Roggen per 20 stuks f.12 ll;Pieterman en Poontjes pel' kist van 50 KG. f. 15.50—8.50, Groote Schelvisch per kist van 50 KG. "f. 2.5G18.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 19.5018, Kleinmiddel Schelvisch per kist van .50 KG. f. 16.5010; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 13.50—6.10; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.3833; Gullen per kist van 50 KG. f. 9.508; Lengen per stuk f. 2.09—0.35; Heilbot per KG. f. 1.100.75; Wijting per kist van 50 KG. f. 5.80—2; Koolviseh per stuk f.0.190.09; Makreel per kist van 50 KG. f. 8.50—6.30. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 19 met f. 1911; IJM. 31 met f.3017; IJM. 78 met f.2321; de beugers VL. 204 met f.548; VL. 197 met f. 1063; VL. 190 met f. 787; en de loggers KW. 40 met f.944; SHV. 84 met f. 562. Levende beugvisch: Kabeljauw f. 4.40— 0.85 per stuk; Gul f. 0.950.21 per stuk; Leng f. 4.40—1.30 per stuk; Vleet f. 2.80— f. 2 per stuk; Tarbot f. 1.15—1.10 per KG.; Heilbot f. 1.20—f. 1 per KG. Doode beugvisch: Wijting f.65.50 per 50 KG.; Groote Gul f. 12—7.70 per 50 KG.; Kleine Gul f. 12.509.50 per 50 KG Ka beljauw f. 27.50—24 per 125 KG.; Leng f. 2.40—0.40 per stuk; Vleet f. 2.800.45 per stuk; Tarbot f. 1.10 per KG.; Heilbot f. 0.90 per KG. In een Engelsch witboek, dat alle nota's inzake de ontwapening dit jaar gewisseld bevat, is ook de jongste Fransche nota op genomen. Deze luidt: Bij note verbale d.d 28 Maart, aangevuld door een mededeeling van den staatssecre taris van Buitenl. Zaken van 10 April, heeft de Britsche regeering der Republiek verzocht haar te laten weten, of zij bereid is als grondslag der ontwapeningsconven tie het Britsche memorandum van 29 Jan. 1934 te aanvaarden, zooals het gewijzigd werd in overeenstemming met de Duitsche voorstellen, welke Eden op 1 Maart aan de Fransche regeering medegedeeld heeft. De Britsche regeering formuleerde deze vraag in de veronderstelling, dat een ac- coord uitvoeringswaarborgen van de con ventie mogelijk zou maken. Zij wenscht anderzijds de meening der Fransche regeering te kennen over den aard van deze waarborgen. Maar op denzelfden dag, waarop de En- gelsche gezant zich van deze opdracht kweet, publiceerde het Staatsblad te Ber lijn de reeds op 12 Maart door de Duitsche regeering vastgestelde begrooting voor 1933/34. Een bestudeering van deze begroo ting wees zonder eenige mogelijkheid van twijfel voor de ministeries van Leger, Vloot en Luchtvaart een verhooging der uitgaven aan met 352 millioen mark. De Britsche regeering was niet minder onder den indruk van den omvang dezer verhooging der uitgaven dan de Fransche regeering. Zij legde den nadruk op den ernstigen aard er van door den stap van haar gezant te Berlijn bij den Duitschen minister van Buitenl. Zaken, De ophelderingen die zij ontvangen heeft, zijn minder een rechtvaardiging dan een bevestiging. In werkelijkheid en zonder den uitslag der onderhandelingen af te wachten, die aangeknoopt waren, heeft de Duitsche re geering haar besluit willen opleggen om de herbewapening voort te zetten, onder alle vormen, binnen grenzen, waarover zij zich het recht aanmatigt om alleen te oordeelen en in strijd met de bepalingen van het verdrag, dat, bij ontstentenis van elke conventie, nog steeds het statuut van Duitschlands bewapeningen blijft bepa len. Zij wil onmiddellijk in sterke verhou dingen niet slechts de macht van haar leger, maar ook die van haar vloot en luchtvaart uitbreiden. In dit laatste opzicht is het des te min der mogelijk voor de buren van Duitsch land om de over hen hangende bedreiging te verwaarloozen. omdat onlangs talrijke vliegvelden zijn ingericht in de gedemili tariseerde zone, steeds in strijd met het verdrag. Tegelijkertijd laat de Duitsche regeering er zich minder aan gelegen liggen om de para-militaire organisaties af te schaffen of haar een burgerlijke bestemming te geven, dan om er het gebruik voor oor logsdoeleinden van te volmaken. Het is voldoende, om er zich van te overtuigen, om de andere begrootingen, dan die der nationale verdediging na te Weike verklaring men er ook achteraf aan poogt te geven, deze zoo buitenge woon ernstige feiten geven aanleiding tot eenzelfde opmerking en conclusie. zi.i bewijzen, dat de Duitsche regeering, welbewust of niet, de onderhandelingen onmogelijk heeft gemaakt, waarvan haar initiatief de grondslagen vernietigd heeft. Deze vaststelling schrijft aan de regee ring der Republiek haar plicht en haar antwoord voor. Alvorens zelfs na te gaan, of een overeenkomst tot stand kan wor den gebracht over een stelsel van waar borgen, doelmatig genoeg om de onder- teekening mogelijk te maken van een conventie, die een belangrijke herbewa pening van Duitschland zou legaliseeren moet Frankrijk zijn zorg voor de voor waarden van zijn eigen veiligheid op den voorgrond stellen, waarvan zij trouwens die der andere betrokken mogendheden niet afscheidt. Een terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond dien het zoo overijld verlaten heeft, had de gelegenheid kunnen bieden en de geldmiddelen om ten minste gedeel telijk deze bezorgdheid weg te nemen. In haar nota van 17 Maart heeft de regeering der Republiek haar eensgezindheid met de Britsche regeering vastgesteld over de noodzakelijkheid om van dien voorafgaan- den terugkeer van Duitschland in de ge meenschap der staten een onmisbare voor waarde te maken voor de onderteekening der ontwapeningsconferentie. Sedert hebben tal van regeeringen, door dezelfde bezorgdheid gedreven, dezelfde meening verkondigd. Deze aanwezigheid van Duitschland te Genève zou niet minder onmisbaar zijn om een bevredigend stelsel van uitvoerings waarborgen te verwezenlijken. Maar ten aanzien van dit essentieele punt heeft Eden uit Berlijn geen enkele gunstige uit komst kunnen meebrengen en het stilzwij gen bij de Jongste mededeelingen wettigt geen betere verwachting. De Fransche regeering zou harerzijds in beginsel niet kunnen afzien van de essen tieele en noodzakelijke voorwaarde, welke zij gesteld had. Zij kan des te minder de verantwoordelijkheid voor zulk een ge vaarlijke vergadering aanvaarden, op het oogenblik, waarop de herbewapening be vestigd, voorbereid en ontwikkeld wordt zonder eenige rekening te houden met de onderhandelingen die aangeknoopt zijn, juist op den wensch van Duitschland, De ondervinding van den jongsten oor log, waarvan Frankrijk de gruwelen meer dan eenig ander land heeft meegemaakt, schrijft het voor om voorzichtig te zijn. Zijn wil tot vrede nioet niet verward worden met een verzaking van zijn ver dediging. Frankrijk is de Britsche regeering dank. baar, omdat zij mee heeft willen werken om een doelmatig artikel te zoeken om de ontwapeningsconventie met waarborgen te omringen: het betreurt dat een buiten- landsch initiatief plotseling de onderhan delingen verijdeld heeft welke door de beide regeeringen met goeden wil en in goed vertrouwen werden gevoerd. Het is aan de ontwapeningsconferentie om haar taak te hervatten, welke niet moet worden opgegeven in het stadium, waarin zij deze achterliet, toen zij de re geeringen uitnoodigde voort te gaan tot een gedachtenwisseling buiten haar om, welke geen resultaat heeft opgeleverd. Frankrijk is tijdens alle onderhandelin gen trouw gebleven en wil trouw blijven, evengoed aan de beginselen, waarvan het altijd is uitgegaan in de algemeene com missie, als aan de statuten van den Vol kenbond, die de hoeder is van den wereld vrede. De Fransche regeering twijfelt er niet aan, dat zij in de a.s. vergadering de steeds zoo kostbare medewerking der En- gelsche regeering zal genieten om dezen vrede te versterken door de waarborgen, die de algemeene veiligheid verelscht. 0—1 I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2