Noodweer teistert ons land. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 19 April 1934 BINNENLAND. Een windhoos te Mook. Tal van gewonden en groote materieele schade. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. DE NOODEN VAN DEN MIDDENSTAND. Urgentieprogram-1934 der drie Ned. Middenstandsbonden. De Hoofdbesturen der drie Nederland sche Middenstandsbonden hebben het noodzakelijk geoordeeld zich gezamenlijk te beraden over den toestand van den Nederlandschen middenstand en zijn noo- den in de huidige omstandigheden. Met lnachtname hunner onderscheiden uitgangspunten van levens en maat schappijbeschouwing. achten zij verwezen lijking van het onderstaande Urgentie program voor den middenstand thans noodzakelijk. Omtrent de toevoeging aan dit Urgentie- program van eenige andere belangrijke punten zal nog een nadere beslissing wor den genomen. I. Op zich zelf staande maatregelen. a. Beschikbaarstelling met staatsgaran tie van crediet voor gezonde midden standsondernemingen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. b. Beperking van vestiging door buiten- landsche zakenlieden. c. Verbod van toepassing van het Cadeaustelsel. d. Wettelijke regeling van het uitverkoop- wezen. e. Opening der mogelijkheid om kleine vorderingen, gerechtelijk, snel en goedkoop te innen. f. Verbod van het uitoefenen van bijbe trekkingen en het verrichten van neven werkzaamheden door overheidspersoneel: wettelijke voorziening ten aanzien van het verrichten van arbeid door personen in loondienst na volbrachte dagtaak. g. Wettelijke regeling van het afbeta lingsstelsel ter veiligstelling der belangen van kooper en verkooper. h. Opheffing van de bevoorrechting van het in N. V. of coöperatieven vorm ge voerde bedrijf boven het bedrijf der na tuurlijke persoon, welke door de stelsels van dividend- en tantièmebelasting en Inkomstenbelasting wordt mogelijk ge maakt. i. Opening van de mogelijkheid ook bui ten faillissement een accoord verbindend te verklaren. IL Algemeene Crisispolitiek. a. Bij crisismaatregelen ten gunste van landbouw en industrie worde ook met de belangen van den middenstand volledig rekening gehouden. b. Opzet en uitvoering van crisismaat regelen ten gunste van bepaalde bedrijfs takken geschiede zóó dat het particuliere bedrijf niet onevenredig wordt geschaad, het coöperatieve bedrijf niet in een be voorrechte positie wordt geplaatst en bln- nenlandsche ondernemingen niet bij bul- tenlandsche ondernemingen worden ach tergesteld. c. De werkverschaffing worde zóó gere geld. dat aan het particuliere bedrijfsleven geen werk wordt onttrokken, doch dat in tegendeel daaraan meer werk wordt toe gevoerd. HL Invoering van vestigingselschen Zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot invoering voor de diverse takken van middenstandsbedrijf van vestigingselschen op wettelijken grondslag. De wet geve daartoe aan den Minister Tan Economische Zaken de bevoegdheid om vestiging in een bedrijfstak te binden aan door de georganiseerde vakgenooten ontworpen en door hem gehoord den Middenstandsraad of een andere aan te wijzen instantie goedgekeurde eischen, waaraan nieuwe ondernemers en onder nemingen in de onderscheidene branches moeten voldoen, alvorens zij zich kunnen vestigen. Onder deze vestigingseischen worde in elk geval opgenomen: verplichte inschrij ving in het Handelsregister. Te stellen bekwaamheidseischen dienen evenzeer als voor de kleinondememing te gelden voor de afdeelingschefs en filiaal- leiders in de grootonderneming en voor de bedrijfsleiders der coöperaties. IV. Krachtiger onderdrukking van de ontoelaatbare concurrentiemiddelen. Met kracht worde opgetreden tegen de oneerlijke, doch ook tegen iedere in rui men zin soclaal-economischen ontoelaat bare concurrentie, ook door uitbreiding der wettelijke verbodsbepalingen. a. Naast het verbod van het Cadeau stelsel worde het rabatstelsel geregeld en het geven van kortingen aan leden van vereenigingen verboden. b. De wettelijke bepalingen op de oneer lijke concurrentie worden uitgebreid tot een aleemeene wet tot bestrijding der on eerlijke en der ontoelaatbare concurrentte in den rulmsten zin des woords. V. De taak van den middenstand. Tenslotte achten de bonden zich ver plicht den middenstand zelf met den mees ten klem onder oogen te brengen de eischen die zeer bijzonder in het huidig tijdsgewricht aan hem worden gesteld. Ieder middenstander streve bij voort during in sociaal en economisch opzicht naar de meest volkomen vervulling zijner maatschappelijke taak. Waar het voor de richtige vervulling van die taak dienstig kan zijn. ga hij over tot economische samenwerking met znn branchegenooten. Als één man tTede de middenstand toe in stands- en vakverband tot de organi satie. die naar richting en levensbeschou wing voor hem is aangewezen en volge hij in stipte discipline de leiding die door de organisaties wordt gegeven. De drie Nederlandsche Middenstands bonden zijn ervan overtuigd, dat alleen langs dezen weg de middenstand er in zal slagen de hem eigen plaats in de samen leving te behouden en te versterken. ONDERHANDELINGEN MET SPANJE. De Regeeringsdelegatie, welke de onder handelingen met Spanje zal voeren inzake de regeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, is dezer dagen naar Madrid vertrokken. STATISTIEK VAN DE BINNENVLOOT IN NEDERLAND. Blijkens de vorige mededeeling bedroeg het aattal schepen, waarvoor een geldig bevTachtingsboekje in omloop was, op 1 December 1933 11.717. Deze schepen ver tegenwoordigden een totale tonnage van 2.342.355 ton. Op 1 Maart bedroegen deze aantallen resp. 12.426 schepen en 2 659.332 ton. RECLAME- WAPEN U TEGEN GRIEP OF INFLUENZA Met dit nieuwe gemakkelijke middel. Indien U steeds het handige zakflacon netje Karsote Inhalatiemiddel bij U draagt, kunt U zich op gemakkelijke wijze behoeden voor verkoudheid, griep of in fluenza. Telkens wanneer gevaar voor be smetting dreigt, sprenkelt U enkele drup pels Karsote op Uw zakdoek en snuift de aangename, frissche dampen flink op. De bacteriën van verkoudheid of influenza, welke Uw ademhalings-organen binnen drongen, worden nu onmiddellijk vernie tigd. Ook indien U de bacteriën niet tijdig of onvoldoende bestreden hebt, en U reeds hun slachtoffer bent geworden, zal Karsote Uw griep of verkoudheid spoedig verdrijven: het slijm achter in de keel komt los, de verstopte neusgaten worden geopend, de moeilijke ademhaling wordt vergemakke lijkt. Wanneer U 's nachts wat Karsote op Uw hoofdkussen sprenkelt, zal de anti septische damp zijn werk doen, terwijl U slaapt. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 per fla con (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting in begrepen. 9627 WIJZIGING VAN DE IJKWET. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp van bovengenoemde strek king. De toelichting wijst erop, dat de IJk- wet niet meer voldoet aan de eischen, welke in het licht van de huidige opvattin gen en behoeften mogen worden gesteld. Zij is verouderd. Allerlei oude benamingen komen er nog in voor, die verwarring stichten. Er zijn in den handel gebracht tal van meet- en weegwerktuigen, die welhaast onontbeerlijk zijn, doch die bui ten de Ukwet vallen. Ook kon het voor komen, dat iemand, die op den openbaren weg ter afweging van aardappelen en groenten voor den verkoop gebruik maakte van een busje spersieboonen, door ons hoogste rechtscollege van rechtsvervolging moest worden ontslagen. Ook in vergelij king met liet buitenland is de Nederland sche IJkwetgeving in den loop der jaren belangrijk ten achter gekomen. Zoo is Nederland één der weinige landen, waar overheidstoezicht op benzinepompen en weegwerktuigen geheel ontbreekt. Een ge heel nieuwe Ukwet, die verdere overheids controle brengt, lijkt de regiering de beste oplossing. Het onderhavige wetsontwerp heeft die strekking. Het ontwerp geeft in de eerste plaats een regeling betreffende de grondslagen van maat en gewicht van de in Nederland als geldig erkende aanduidingen. Verder zijn er bepalingen met betrekking tot de stoffelijke voorwerpen, welke een maat- of gewichtsaanduiding dragen, de keuring, den dienst van het Ukwezen en straf bepalingen. NAT. CHRISTEN GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. District Zuid-Holland. Gisteren werd te Gouda de 73e alge meene vergadering gehouden van het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. Aan de vergadering ging een bidstond vooraf die geleid werd door den pastor-loei Ds. H. v. Dijken, Ned. Herv. predikant te Gouda. De morgenvergadering stond onder lei ding van den voorzitter Ds. J. W. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Schiedam. Nadat deze een openingswoord had gesproken, kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren Ds. G. Ve- nema, Ned. Herv. predikant te Loosduinen en G. v. Herwijnen van Dordrecht, aan de orde. die werden goedgekeurd. Gehoord het rapport van de commissie van controle werd de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. De heer J. v. d. Endt, voorzitter van de Goudsche afdeeling, leidde het onderwerp: .De zomer-propaganda" in. De afdee- lingen Den Haag (Laakkwartier en Zuid) en Rotterdam-Charlois deden mededeeling van hun arbeid. Besloten werd dat de afd. Voorburg Leidschendam de volgende algemeene ver gadering zal ontvangen. Na de morgenvergadering bood de afd. Gouda een koffietafel aan waarna het Gemeente-museum werd bezichtigd. In de middagvergadering hield Ds. J. Henri Ledeboer, dir. van het Centraal- bureau voor reclasseeringsinstelllngen. een causerie over: .Het werk van de Nat. Com missie tegen het Alcoholisme in verband met haar 25-jarig jubileum". Als referent trad hierna op de heer G. v. Roekei. secr. van den Armenraad te Arnhem, met het onderwerp: ..Maatschappelijk hulpbetoon en drankbestrijding" waarin geaccentu eerd werd dat de drankbestrijding behoort tot het veelzijdig werk van de maatschap pelijke steunverleening alsook de nood zakelijkheid dat een ambtsdrager in de kerk geheelonthouder is. Op het onderwerp volgde een levendige discussie. De vergade ring werd toegesproken door den heer W. C. F. Scheps van den Haag, namens den Prov. Bond van Afd. van de Ger. Ver. voor Drankbestrijding in Zuid-Holland en bijgewoond door Ds. A. J. Montijn van Utrecht, dir. van de N. C. G. O. V. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd gisteravond in het Blauwe Kruis een gezellige bijeenkomst gehouden, waaraan medewerking verleenden een kwartet uit de Chr. zangvereeniging „Hosanna": het gezelschap „Jong leven" en een declamator DE REMMEN-WEEK TE HAARLEM. Het aantal vracht-auto's personen auto's en motorfietsen, dat de politie te Haarlem op den tweeden dag op verschil lende plaatsen in de stad heeft gecontro leerd, bedroeg niet minder dan 291! Drie- en-twintig bestuurders kregen een proces verbaal. omdat de remmen van hun voertuigen niet deugden. Eén personen auto, welke bestuurd werd door een garagehouder uit Alphen aan den Rijn, moe -1 in beslag genomen worden, omdat f).-' handrem en de voetrem vrijwel niet werkten! VERVAARDIGING VAN BUIZEN VOOR GAS- EN WATERLEIDING. De Ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben ingesteld een commissie in zake de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Neder land; aan deze commissie zijn de volgende vraagpunten voorgelegd: 1. In hoeverre verdient het aanbeveling, dat van Regeeringswege de oprichting van een fabriek, die zich zal bezighouden met de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding, wordt bevorderd? 2. Welke materialen moeten het meest geschikt worden geacht voor vervaardi ging in Nederland? 3. Op welke wijze zou eventueel de onder 1 bedoelde bevordering kunnen plaats vinden? Tot leden der commissie zijn benoemd: ir. J. L. M. Asselbergs, hoofdinspecteur van den arbeid te Breda; prof. F. K. Th. van Iterson. directeur der Staatsmijnen in Limburg, te Heerlen; de directeur van de N. V. Waterleiding Maatschappij „Over ijssel"; de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening; de referen daris bij het Departement van Economi sche Zaken G. J. Teppema; de vertegen woordiger van het Staatsstudiebureau der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, te IJmulden, ir. A. H. Ingenhousz. Tot secretaris der commissie is benoemd de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. HOEVEEL HOTELS, CAFE's ENZ. ZIJN ER IN ONS LAND. In de dezer dagen verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de publicatie van de voorloopige uitkomsten van de 31 December 1930 gehouden bedrijfstelllng wederom voortgezet. De gegevens hebben thans betrekking op de belangrijke be drijfsgroepen van de hotels, restaurants, café's pensions en tehuizen, waardoor voor het eerst in ons land over volledige offi- cieele gegevens van deze takken van be staan kan worden beschikt. Er werden totaal 3309 hotels, al of niet tevens restaurants, café of pension geteld, met 13756 daarin werkzame personen w.o. 6032 vrouwen. Van het totaal waren er 755 met slechts 1 persoon, terwijl niet minder dan 2062 tot de grootte-klasse 2-5 perso nen behoorden. Het totaal aantal personen en tehuizen bedroeg 8905. met 13050 perso nen w.o. 10787 vrouwen. Er waren 6310 pen sions metl daarin werkzame persoon, 2520 behoorden tot de grootte-klasse 2-5 per sonen. Het was niet mogelijk een splitsing te maken tusschen café's en restaurants; het aantal café's, al of niet tevens restaurants, bedroeg 16887 met 36177 personen, waar onder 14043 vrouwen. 7876 café's telden slechts 1 persoon, 8432 2-5 personen. Ver der waren er nog 1409 café s, al of niet tevens restaurants, met 2975 personen, waaronder 1428 vrouwen, waaraan een winkel in kruidenierswaren was verbonden, terwijl tenslotte nog 2323 café-(restau rants) als nevenbedrijf werden uitge oefend. In deze laatste waren behalve het bedrijfshoofd 1603 personen, waaronder 1364 vrouwen werkzaam. Van de vrouwen waren 803 de medewerkende echtgenoote van het bedrijfshoofd. De publicatie bevat verder een verdeeling van het personeel naar een drietal leeftijdsgroepen en eenige gegevens omtrent oe krachtwerktuigen. Deze laatste kwamen zeer weinig voor en bestonden vrijwel uitsluitend uit electro- motoren gedreven met gekochten stroom. ECONOMISCH-TECHNOLOGISCH INSTITUUT. Naar wij vernemen is naast prof. H. A. Kaag tot directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Tilburg be noemd prof. dr. J. E. de Quay en tot se cretaris dr. J. A. Wever. Aan het Instituut zal thans worden verbonden een psycho-technische afdee ling, waarvan prof. dr. J. E de Quay, pro fessor in de psycho-techniek en in de be drijfswetenschappen aan de Handels- Hoogeschool, hoogeschool voor sociale en economische wetenschappen te Tilburg, de leiding op zich zal nemen. Voor dit doel zullen verschillende loka liteiten als laboratorium worden inge richt. Dit laboratorium zal niet alleen dienen voor het zuiver wetenschappelijk „research-work" en zal zich niet enkel beperken tot de opleiding van de aan de Tilburgsche Hoogeschool ingeschreven stu denten, doch het zal ook gebruikt worden voor het verrichten van onderzoekingen voor de praktijk, zooals psycho-technische keuringen naar geschiktheid en aanleg van candidaten voor verschillende beroe pen. keuringen in verband met de be roepskeuze, het samenstellen eventueel verbeteren van opleidingsmethoden voor al voor de geschoolde beroepen, toepas sing van verschillende arbeidsmethoden in het bedrijf en dergelijken. o WAGENMEESTERS BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal binnenkort duor de Ned. Spoorwegen een groot aantal wagenmecsters worden aangesteld. Niet alleen zullen alle wagenmeester- vacatures worden aangevuld, maar zal het kader wagenmeesters belangrijk worden uitgebreid. o DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" is gistermorgen van Batavia vertrokken met vier passagiers voor Pa- lembang en vijf voor tusschentrajecten. Onder deze laatsten bevindt zich de di recteur van de K.L.M. de heer Plesman, die van Alorstar naar Amsterdam mee reist. P. Tb. H. M. DOBBELMANN. In den ziektetoestand van het Kamerlid den heer Dobbelmann is verbetering ge komen. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 70 jaar is te Santpoort, waar hij de laatste jaren woon de. overleden de heer C. P. Verkade, die tal van Jaren directeur geweest is van Latensteln's Stijfselfabrlek N.V. te Koog aan de Zaan. De veiligheidslaan van de K.N.A.C. is thans te Utrecht. Een hevig onweer, gepaard gaande met een orkaanachtige wind en zware slag regens. heeft gistermiddag verschillende deelen van ons land geteisterd. Bij Mook (nabij Nijmegen) richtte een windhoos ernstige schade aan. Nabij het spoorweg viaduct, terzijde van het klooster van de paters Passlonisten aldaar ls een nieuwe kerk in aanbouw. Men was met de werk zaamheden zóó ver gevorderd, dat de over kapping bijna voltooid was. Tijdens het noodweer bevonden zich vijf werklieden op het bouwwerk. Plotseling werd door de hoos de kap opgelicht. De staaldraden, waarmede de spanten geschoord waren, knapten af. Zware balken braken door en direct daarna stortte met donderend ge- geheele gevaarte omlaag ln het kerkge bouw. Er werd een groote ruïne geschapen en de vijf menschep lagen tusschen de brokstukken. Direct schoot hulp toe, die de arbeiders uit hun benarde positie be vrijdde. Het ergst bleek er aan toe te zijn de timmerman P. Huibers, uit Heumen. Deze had het bewustzijn verloren; een ge neesheer constateerde verscheidene bloe dende wonden, een gecompliceerde arm breuk en een hersenschudding. Per zieken auto werd de man naar het Canisluszie- kenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toe stand was gisteravond zorgwekkend. Van de anderen had F. A. van Resteren uit Mook, vrij zware wonden bekomen. Hij kon echter naar zijn woning worden overge bracht. De overige drie mannen kwamen er met lichte kneuzingen af, ofschoon zij door het gebeurde ten zeerste ontdaan waren. Een van deze arbeiders ontsnapte op merkwaardige wijze aan den dood. Hij be vond zich ln een ruimte ln den vloer van de kerk, toen een zware balk naar beneden kwam. De balk viel schrijlings over het gat. zoodat de doodelijk ontstelde man er met slechte lichte wonden afkwam. Op eenigen afstand van de kerk werd het dak van een loods door de hoos op genomen en een eind verder neergesmakt. Ook in het Zuidelijk deel van Nijmegen heeft de wind geducht huisgehouden. Hier werden verscheidene boomen ontworteld. In Nijmegen zelve beperkte het onheil zich tot afgerukte schoorsteenen en afgewaaide dakpannen, terwijl op de Nieuwe Markt een ijsco-wagentje door een rukwind ver nield werd. De plotseling opstekende storm veroor zaakte te 's-Gravenhage twee persoonlijke ongelukken. Op een bouwwerk aan het einde van de Laan van Poot is de 34-jarige granietwer ker L. Z. uit de Delagoastraat aldaar door een windstoot, met een gedeelte van het dak tegen den grond geslagen. De man is met inwendige kneuzingen naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Aan het einde van de Laan van Meev- dervoort is in een moestuin een schutting omgewraid. De 7-jarige jongen H. van R. uit de Rhododendronstraat werd onder de vallende schutting bedolven en brak daar bij het rechterbeen. De iongen is naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd Gistermiddag tusschen twee en drie uur is het motorschio „Marchiena". ge laden met grint en afkomstig uit de Rijn streek op het Usselmeer, nabij Oosterleck, door een zware regenbui overvallen en ge zonken. De belde opvarenden, schipper Boertlen en zijn knecht, hebben zich met de grootste moeite in een sloep kunnen redden. Na dat zij eenige uren op zee hadden rond gedobberd. zijn zij door een voorbijko mende zeilboot opgepikt. Nat en verkleumd zijn de schipper en de knecht te Enkhuizen binnengebracht, waar zij in een hotel zijn opgenomen e Tijdens het onweer is op de Maas bij Rotterdam een zeilboot met aanhangmotor door een hevigen rukwind vol water gc- loonen en omgeslagen. Vijf menschen, die zich in de boot be vonden. de 53-jarige D. H. en zijn 19-jarige zoon D. H. uit de Abcoudestraat, de 47- jarige A. M. en zijn 14-jarige zoon H. M. uit de Putschelaan en de 17-jarige A. R. uit de Vlasakkersstraat geraakten te water. Schippers, die met hun schepen in den omtrek lagen of voeren hebben onmid dellijk hulp verleend, de drenkelingen op. gepikt en het zeilschip overeind geholpen. De vijf menschen, die van de Bergsché Plas kwamen en op weg waren naar Maas- dam, zijn aan boord van een der schepen van droge kleeren voorzien, waarna z(j hun tocht vervolgd hebben. Voor Umuiden werd, volgens de „Tel." de motorbotter „Ura 32", schipper Rens Kramer, op zee door een zware bui over- vallen, waarbij door den buitengewoon sterken wind de mast bij het dek afknapte De „Urk 32" was op de vlschvangst toen er omstreeks drie uur een storm op kwam zetten, die de kracht van een orkaan aan- nam. De bemanning, die bevreesd was dat het schip van de netten zou worden los geslagen, meende het vlschtulg nog wel te kunnen binnenhalen. Toen dit echter niet mogelijk bleek, was het ook reeds t« laat om het groote zeil te strijken De botter kwam door den hevigen storm zoo scheef te leggen, dat het water op het dek kwam en de machinekamer begon binnen te stroomen. De bemanning waande zich dan ook reeds verloren toen op het meest kritieke moment de mast bij het dek at- knapte, waardoor de wind het vaartuig met minder kracht beukte en het schip zich vanzelf weer oprichtte. Na de bul stoomden onmiddellijk de loodsboot en de sleepboot „Stentor" ter assistentie, doch van deze hulp behoefde geèn gebruik te worden gemaakt. Op eigen kracht is de „Urk 32" met het vischtuig en den overboord geslagen mast de haven binnengekomen. De reeds binnen zijnde Urkers van de andere vaartuigen kwamen de zeer ontstelde bemanning direct te hulp om van de tuigage nog te redden wat er te redden viel. Tijdens den storm geraakte gistermid dag een verplaatsbare los- en la ad brug, die op rails loopt, van de steenfabriek Hoogewaard te Heerewaarden plotseling los. Het gevaarte reed tegen eon hooimijt en sloeg vervolgens over den kop. Het bovenstel van de brug kwam tegen een dak van een huls, dat op de fabriek staat terecht. Het dak werd hierdoor bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij echter niet plaats. De brug. die voor een groot deel vernield is, liep belangrijke materieele schade op. In de afgeloopen nacht is tijdens een hevig onweder de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den heer Janssen te Haaren bij Megen. De geheele boerderij stond spoedig in lichterlaaie. De vlammen sloegen over naar de stallen. Alles brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Een aantal varkens, eenige koeien en een ezel kwamen ln de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Gisterennacht sloeg de bliksem, tijdem een hevig onweer, in de boerderij van den landbouwer Sllgte te Raalte. De boerderij brandde totaal af. Een paard, zes koelen en 10 varkens kwamen ln het vuur om, Verzekering dekt de schade. De Tel. meldt: Boven Steenwij k ontlastte zich een kort maar hevig onweer- hetwelk gepaard ging met hevige windstooten en regenvlagen. In het naburige Blesse werden een schaap en twee lammeren in de weide doodge slagen. Daarop sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond door den landbouwer H. de Vries, eigenaar H. W. Vlsscher te Steenwijk. Van de elf koeien die op stal stonden, werden er drie gedood, alsmede een paard. Het overige vee kon door de buren worden gered. In een oogenblik stond de boerderij in lichterlaaie en brandde tot den grond toe af. Huis en inboedel waren verzekerd. Ook boven een gedeelte van Friesland woedde een hevig onweer. De bliksem sloeg in den toren te Westenneer. Er ont stond geen brand, doch wel werd schade aangericht. Te Haskerhorne werd een pink van den heer K. in de weide gedood. Eenige licht- palen werden gedeeltelijk beschadigd. De lucht werd ineens zoo zwart, dat de men schen angstig werden. Gelukkig deden zich. voor zoover valt na te gaan. geen doodelijke ongelukken voor. UIT NED. OOST-INDIE. CLANDESTIENE LOTERIJ. BANDOENG, 18 April (Aneta). Bij een Chinees is een clandestiene loterij groot f. 2.000.000 ontdekt. Een gedeelte van de loten was reeds voor den verkoop ver stuurd. Voor een bedrag van f. 4000 aan loten is zoek. ONDERZEEËRS TE EMMAHAVEN. PADANG, 18 April (Aneta) - De onder zeeërs K XIV en K XV zijn gisteren te Emmahaven gearriveerd na een zware reis als gevolg van een defect. KANTOOR VAN ARBEID. BUITENZORG. 18 April. (Aneta). Met ingang van 21 Juli is benoemd tot hoofd van het Kantoor van Arbeid E. A. C. den Hamer, thans hoofd van de afdeeling Ar beid. Wetgeving en Statistiek. DE BANDJIRSCHADE. SOERABAJA, 18 April. (AnetaDe door den bandjir ln Kedlri aangerichte schade wordt geraamd op f. 200.000. Het over stroomde land beslaat een oppervlakte van veertig vlerkante kilometer. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. De onlangs door corpsrouw uitgestelde voorstelling van „N.V. De Litteratuur", dooi; het Leidsch Studenten Tooneel. zal thans den 4en Mei in den Leldschen Schouwburg plaats vinden. Het stuk is geschreven door Hans H. Ortner de regie is van Louis van Gaste ren. décor en vertaling van de leden zelf. J. R. te L. Gebruik maken van flit spuit of iets dergelijks. L. J„ te L. Inderdaad staat het den werkgever vrij andere personen ln dienst te nemen. Uw handelwijze is niet goed te keuren en zou onder bepaalde omstan digheden strafbaar kunnen zijn. Wat uw tweede vraag betreft, moet op gemerkt worden, dat niet bekend is. of de steunregeling in de andere gemeente gunstig voor u is. Stel u daarvan onver wijld op de hoogte. In elk geval schijnt het aan te bevelen het werk te aanvaarden. D. O., te L. U kunt niets anders doen dan een nieuw getuigschrift vragen. C. v. d. S., te L. Er moeten door U nog rentezegels geplakt worden. Wel is het mogelijk, dat er wijziging in de loon- klasse is gekomen. •—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10