De muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën". LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 18 April 1934 UIT DE RAADZAAL SPREEKCEL. FAILLISSEMENTEN. GEMENGD NIEUWS. Verzetplannen van eenige Officieren werden door ouderen verworpen. Losse nummers van ons Blad I ZITTING TOT 1 UUR 'S NACHTS! Zoo ooit bewezen is. dat een agenda zonder bepaald „groote" agendapunten het langst pleegt op te houden, dan is het wel weer gebleken ter jongste raads zitting. Op de agenda prijkten slechts een paar punten van eenlge beteekenls en het werd ruim 12 uur, voor deze was afgehan deld! De twee voorstellen uit den raad tot verhooging der subsidie aan de Ver. voor Schoolkindervoeding en -Kleeding, maakten, dat pas om 1 uur 's nachts het einde der zitting werd bereikt Zonder veel moeite werd thans na een nadere verklaring van wethouder Splin ter het voorstel van B. en W. inzake een onteigeningsprocedure ten behoeve van het saneerlngsplan Bouwelouwesteeg-Pa- radijssteeg aanvaard. De heer Wilbrink nam zijn voorstel tot aanhouden, waar over vorige maal de stemmen staakten, terug. De gebruikelijke wettelijke weg zal bij deze onteigening ook worden gevolgd, voor zoover zal moeten worden geproce deerd en dat is vermoedelijk wel het ver standigste. Groot misverstand schijnt geheerscht te hebben bij de overneming van Stadsver keer door de N.V. Eltax. Hoewel men niet enthousiast was over het voorstel, daar de Eltax in plaats van den kwartierdienst een half-uur-dienst zal invoeren met bo vendien kleinere bussen, was er tegen het voorstel zelf niet al te veel oppositie, daar anderzijds de gemeente nu geen subsidie zal behoeven te geven en de Eltax door het stationneeren van de bekende taxis op een vijftal plaatsen langs de routes naar Tuinstadwijk en de Kooi bovendien tegemoet komt aan de behoefte van ver voer. Beter iets dan niets! Totdusver is de exploitatie van deze autobus-lijnen niet loonend geweest en de gemeente mag derhalve blij zijn. dat zonder subsidie den dienst, zij het in beperkten vorm, kan worden voortgezet. Dat de Eltax ver moedelijk speculeert op het gebruik zijner kleine taxis, mag men deze N.V. toch niet kwalijk nemen. Het is o.i. de speculatie om het verlies op de autobus op te van gen. Onredelijks zit daar niets in, vooral niet waar de taxi-standplaatsen slechts worden gegeven, zoolang de busdienst wordt voortgezet! Het misverstand waarvan wij spraken, bestond daaruit, dat B. en W. blijkbaar niet goed georiënteerd waren. Toen de heer Groeneveld toch voorstelde om, even als bij Stadsverkeer het geval was ge weest, aan B. en W. op te dragen toezicht op de arbeidsvoorwaarden en op de loonen verklaarde de voorzitter, dat de Eltax het eerste wel wilde, doch het tweede waar schijnlijk niet. De heer Groeneveld hield echter voet bij stuk en won het pleit! Bij informatie bleek ons toen, dat de Eltax alle voorwaarden van Stadsverkeer over neemtWare dit direct bekend ge weest, het debat ware aanzienlijk bekort en B. en W. hadden geen echec geleden, althans voor zoover men het zoo mag noemen. Uit den treure is daarop nog eens de erfenis van het Uitbreidingsplan behan deld. De heer Schüller begaf zich voor het eerst op het terrein der Volkshuisvesting, doch zijn uitgebreide betoogen brachten het niet tot een overwinning. Wij vragen ons overigens af, of al die technische aangelegenheden wel in een raad thuis hooren en of het niet verstandiger is, die over te laten aan de bevoegde instanties. Behalve voor zoover het college tegemoet kwam aan de geuite verlangens en voor stellen. is er niets veranderd. De motie v. Stralen bracht een oud en afgegrasduind chapiter ter sprake, waar over wij niets meer te zeggen hebben. Het kwam ons overigens voor, dat de wet houder en de heer v. Stralen veelal langs elkaar heen debatteerden, daar de heer v. Stralen alleen verdedigde om de uitkee- ring aan georganiseerde werkloozen bij M. H. via de organisaties te doen plaats vinden de gestraften wilde hij wel uit schakelen terwijl de wethouder groc- tendeels bestreed een terugkeer van deze categorieën bij den Dienst van Sociale Zaken. Hoe het zij, de heer v. Stralen zag zijn motie verwerpen. Misverstand is o.L ook de ondergrond geweest voor de interpellatie v. Eek over het passeeren van de vrouw bij het op roepen van gegadigden voor de functie van directeur van M. H. Onaangenaam deed het daarom aan, wethouder Rom ij n zoo fel te zien uitvallen, waardoor na tuurlijk een gespannen en verbitterde situatie ontstond. Dat was onnoodig ge weest. Van beide kanten is niet altijd even juist gehandeld en even duidelijk! Als alle interpellaties eindigde tenslotte ook deze. Zooals te voorzien was, dat gebeuren zou. is de subsidie voor de Ver. voor Schoolkindervoeding en -kleeding ver hoogd, teneinde de voeding ieaeren dag van den schooltijd dus niet tijdens de vacanties te kunnen verstrekken in plaats van 3 x per week, zooals als gevolg der bezuiniging noodig was gebleken. Er waren twee voorstellen, een van mevr. Braggaar, een van de heeren Wilmer, Ber gers en Wilbrink, die hetzelfde beoogden, doch in cijfers verschilden door een ver schil in tactiek. Het voorstel der heeren is aangenomen met groote meerderheid en zoo is althans een poging gedaan om goed te maken wat bij de begrooting werd be dorven. Slagen zal deze poging eerst, wanneer Ged. Staten het besluit goedkeu ren en daarop zijn we niet geheel gerust. Maar laat ons het beste hepen. De nieuwe R.-K. raadsleden, de heeren Tobé en Lombert hebben zitting genomen. VERPACHTINGEN. Een lezer bepleit uit billijkheidsoverwe gingen de wenschelijkheid om de buffet ten in Den Burcht en de Stadsgehoorzaal voortaan bij publieke inschrijving te ver pachten. Uitgesproken: J. Barends, landbouwer, te Wassenaar Oostdorperweg 208. Rechter- comm. mr. A. B. Bommezljn; curator mr. M. Lodder, Den Haag. TWEEDE KAMER. ALLERLEI WERKZAAMHEDEN. In deze eerste vergadering na het Paasehreces is de Kamer begonnen met allerlei werkzaamheden af te doen. In de eerste plaats werd de nieuw-be noemde commies-griffier, mr. Cremers, beëedlgd; vervolgens werden de afdeelln- gen gehouden, Waarna deze hun voorzit ters en onder-voorzitters kozen; hierna re gelde de Kamer haar agenda voor de eerstvolgende dagen. De Kamer zal heden beslissen over In terpellatie-aanvragen van den heer Ku- pers inzake de verlaging der steunnormen en van den heer Vliegen inzake de uit wijzing over de Duitsche grens van 4 vreemdelingen door den burgemeester van Laren. WIJZIGING VAN DE NIJVERHEIDS-ONDERWIJSWET Dit wetsontwerp werd, na enkele op merkingen van den heer Thyssun, door Minister Marchant beantwoord (de afge vaardigde had vooral bezwaren tegen de verhooging van het examen-geld, maar de Minister achtte dit voor 's lands finan ciën noodzakelijk! goedgekeurd, met aan- teekening dat de sociaal-democraten en communisten tegen waren. Vooraf was het artikel inzake de examengelden met 5524 stemmen aangenomen. BURGERLIJKE STAND Evenzeer werd spoedig goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de voor schriften betreffende den burgerlijken stand, waarin verschillende vereenvoudi gingen worden voorgesteld. De heer Kool man wenschte die vereenvoudigingen nog verder uit te breiden, met name, wat de huwelijksformaliteiten betreft en Minister van Schaik beloofde dit te zullen over wegen. SALARIS-KORTING. Iets langer stond de Kamer stil bij het wetsontwerp inzake de salaris-korting voor de leden van den Raad van State, de Rekenkamer en de rechterlijke macht, de bij de wet geregelde salarissen. De heeren Joekes en J. ter Laan pro testeerden bij dit ontwerp nog eens tegen de hoogere korting voor de ongehuwden. welke zij niet rechtvaardig achtten, maar Minister de Wilde stond op een ander standpunt en wees er bovendien op. dat het hier de consequentie betrof van een reeds vroeger genomen beslissing. Welke reden is er nu vroeg hij om spe ciaal bij dit ontwerp tegen de toepassing van dat beginsel op te komen? De beide afgevaardigden bleken echter niet over tuigd en vroegen stemming over het be trokken artikel, dat met 5824 stemmen werd aangenomen; socialisten- commu nisten en vrijzinnig-democraten tegen. De goedkeuring van het ontwerp ge schiedde daarna met algemeene stemmen WIJZIGING PENSIOENWET. Een onderwerp, aan het bovenstaande verwant, vormde de wijziging der Pen sioenwet, de verhooging (met lVt*) van de pensioen-premie voor het rijksperso neel, welke verhooging voor provincie en gemeente eveneens verplicht wordt gesteld Ook hierbij werd een poging gedaan, om het voorgestelde te verzachten, met name voor het personeel van de lagere be- stuurs-organen. De heer van Braambeek stelde namelijk een amendement voor, om uit het ontwerp te schrappen de bepaling, dat provincies en gemeenten verplicht zijn eveneens tot de verhooging der pensioen premie over te gaan. Maar al dadelijk kwam de heer Suring zich daartegen ver zetten- omdat het goed ls, de verschil lende groepen van ambtenaren op gelijken voet te behandelen, een opvatting, waar mee de heer Smeenk het eens was. Even als natuurlijk de Minister: ook hij stelde ln het licht, dat er gelijkheid moet zijn voor de ambtenaren in publieken dienst. De meerderheid der Kamer gevoelde dit ook: het amendement werd met 5523 st. verworpen. Een ander artikel de bepaling nX, dat geen weduwen-pensioen wordt be paald over den tijd dat een weduwe in concubinaat leeft ontmoette eveneens bezwaar, en wel bij mej. Groeneweg. Maar Minister de Wilde stelde er tegenover, dat weduwen-pensioen dient te eindigen bij huwelijk, en dat men deze bepaling niet moet kunnen ontduiken door in concubi naat te gaan leven. De Kamer keurde het artikel met 5421 stemmen goed. Ook het wetsontwerp werd daarna aangenomen. BEVOEGDHEID INZAKE DE INVOERRECHTEN. Tenslotte kwam in behandeling het wetsontwerp, waarbij aan de Regeering bevoegdheid wordt verleend tot het In stellen- afschaffen, verhoogen of verlagen van invoerrechten op korten termijn, ten einde, in het belang van ons bedrijfsleven, desnoods onmiddellijk tegenover het bui tenland te kunnen optreden, of met het buitenland gemaakte afspraken dadelijk van kracht te doen zijn. Vier sprekers hebben hierover het woord gevoerd, de heeren Schilthuis. van der Waerden. Kortenhorst en Bierema en, be halve de derde, vonden zij allen deze wet, deze ver-strekkende bevoegdheid nog al gevaarlijk, maar omdat de Regeering bij Memorie van Antwoord enkele concessies had gedaan (o.a. is aan het ontwerp een tijdelijk karakter gegeven, tot 1937) zou den rij zich niet tegen het voorstel ver zetten. Toch maanden rij tot voorzichtig heid. Maar de heer Kortenhorst was over dit ontwerp zeer tevreden en riep uit. dat we met voile zeilen naar een actieve han delspolitiek moeten en daarom ging het ontwerp hem eigenlijk nog lang niet ver genoeg. In de stukken heeft de Regeering echter een politiek van economische vij andelijkheden als systeem opnieuw afge wezen. Vandaag zal Minister Oud de spTekers beantwoorden. HAGENAAR DE REVOLVERAANSLAG TE DEN HAAG, De dader zelf ook gewond. De verdachte van den revolveraanslag in een café in de Raamstraat te Den Haag, die zich gisteren bij de politie heeft aan gemeld, bleek zelf ernstig verwond te zijn weshalve aanstonds geneeskundige hulp voor hem is Ingeroepen. Het schijnt, dat de kogel, die het slachtoffer ln de long heeft getroffen, eerst door den linkerarm van verdachte ls gegaan. o EEN HOOFDIGE BOER. Te Zaandam kwam gistermorgen vroeg in de Zaan bij de gasfabriek de ambtenaar van de crisis zuivelcentrale. die aan boord was van een met twee rijksveldwachters bemande polltieboot. een melkboer van den Elverringdljk, die in een Jol melk vervoerde tegen. De ambtenaar, die frauduleus ver voer van melk vermoedde, sommeerde den boer aan den wal te komen en zijn bussen te laten onderzoeken. Inplaats van daaraan gevolg te geven nam de boer een roeispaan op en gaf daarmee een der rijksveldwach ters een klap. bracht zijn jol naar den wal en liet de bussen melk in de Zaan leeg- loopen. De politie heeft toen de jol „geënterd", waarbij deze kwam te kantelen, zoodat de boer te water geraakte. Toen hij eindelijk goed en wel aan wal was, nam hij opnieuw de roeispaan op om er den ambtenaar mee te lijf te gaan. Tenslotte is de man onder hevig verzet per politieboot naar het bureau gebracht, waar procesverbaal tegen hem is opgemaakt. N.R.Crt. HET DRAMA TE REEÜWIJK. Naar wij vernemen heeft de officier van Justitie te Rotterdam gistermiddag een onderhoud gehad met de Haagsche poli- tie-autoritelten ln verband met het drama te Reeuwijk. Van andere zijde vernemen wij. dat de politie door de familie Ebbinge Wubbe reeds destijds op de hoogte was gebracht met de mededeeling, door een vriend van den vermiste aan genoemde familie ge daan, dat hij Zondagmiddag 12 Novem ber dus den dag na de vermissing den M.T.S.-scholier nog had ontmoet. Alle inlichtingen, welke de Haagsche politie ontvangt, worden doorgegeven naar Rotterdam, waar de leiding van het onderzoek berust. VROUW DOOR TREIN GEDOOD. De 54-jarige vrouw C. v. V., werd, toen zij gistermiddag de spoorbaan nabij Half weg wilde oversteken, door een juist pas- seerenden trein uit Haarlem aangereden. De vrouw, die doof is, had den trein niet hooren aankomen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Per auto werd het stoffelijk overschot van de vrouw, die te Amsterdam woonachtig was, naar het O. L. Vrouwengasthuis overgebracht. Het treinverkeer ondervond een kwartier ver traging. o WEER EEN STERFGEVAL OP DE STREEFKERK. Een der leden van den etat-major van het ss. .Streefkerk", aan boord van welk schip typhus was uitgebroken, en die in het ziekenhuis te Port Said was opgenomen, ls thans overleden Het is de stuurmansleer ling Doeksen uit Vlieland. Dit is het tweede sterfgeval onder de Europeesche beman ning van de .Streefkerk", die thans op weg is naar Nederland. Aan boord is de toestand thans niet ongunstig. TEGEN STILSTAANDE AUTO GEREDEN. Gisteravond omstreeks tien uur heeft op den verkeersweg Den BoschNijmegen onder Heesch een ernstig verkeersonge val plaats gevonden. De heer K. uit Oss was bezig een lek ken band, welke hij even tevoren voor ten reserveband had verwisseld achter op zijn wagen te bevestigen, toen plotseling een auto, bestuurd door mej. v. d. L. uit Oss naderde. De heer K. wist nog op zij te springen en zich in veiligheid te stellen. Een botsing was echter onvermijdelijk, en het gevolg daarvan was, dat de auto van mej. v. d. L. over den kop sloeg en de wagen van den heer K. naar den an deren kant van den weg werd geslingerd. Mej. v. d. L. kwam met den schrik vrij, evenels een der inzittenden van de an dere auto, de echtgenoote van den heer K. Twee andere inzittenden van dezen wagen, de twee zoontjes van het echtpaar K., werden ernstig gewond en moesten naar het Liefdesgesticht te Heesch wor den overgebracht. BLIKSEM INGESLAGEN TE OSS. Gisteravond sloeg tijdens een hevig on weer de bliksem in den grooten voorraad schuur van den kolenhandelaar Van Ben- kom te Oss. De schuur stond spoedig in lichter laaie. Niet minder dan 10.000 K.G. kolen zijn verbrand, terwijl 20 kippen en eenige varkens een prooi der vlammen werden. De brandweer stond machteloos. De belendende perceelen konden behou den blijven. BUITENLANDSCH GEMENGD. HONDSDOLHEID. In een Hongaarsch plaatsje was een 44- jarige man, die door een dolle hond werd gebeten, opgenomen in een ziekenhuis. Toen de dokters den patient wilden behan delen kreeg deze een aanval van razernij, in welken toestand hij 7 personen beet. De slachtoffers zijn overgebracht naar het Instituut Pasteur te Boedapest. SOERABAJA, 17 April. (Aneta). Bij de voortzetting van de behandeling door den Zeekrijgsraad van de zaak tegen 16 officie ren van de „De Zeven Provinciën" werd voorlezing gedaan van het verhoor van den beklaagde den luitenant ter zee der tweede klasse E. M. Hornsveld. Dit verhoor toont aan dat de gedachten van beklaagde waren geconcentreerd op het forceeren van het herstel van de com municatie met den wal daar de bemanning in de sloepen de orders niet opvolgde, zoo dat het herstel van de communicatie met den wal het belangrijkste was teneinde tegen de muiters te kunnen optreden. Be klaagde gaf order een vlet te strijken. Hij zei tot den luitenant ter zee der eerste klasse Fels aan boord te blijven daar hij de oudste was. Hij zond geen luitenant ter zee der derde klasse naar den wal daar niemand in de buurt was en spoed ver- eischt werd, terwijl hij het herstel van de communicatie niet wilde toevertrouwen aan minderen. Beklaagde Fels noch Hornsveld hebben naar aanleiding van de voorlezing van hun verhooren iets op te merken of toe te voegen. Het verhoor van den luitenant ter zee der tweede klasse L. D. de Kroon brengt geen nieuws. Beklaagde achtte individueel optreden tegen de muiters dwaasheid. Hij wekte niet tot gezamenlijk optreden op, daar de luitenant ter zee Van Boven de leiding had, hoewel weinig kracht van hem uitging. Het verhoor maakt melding van het uit- valsplan van den officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse G. Smits, hetgeen niet aan alle officieren werd voorgelegd wegens den tegenstand van enkelen. Bovendien was de aanwezig heid vooruit van een aantal loyale, zeer streng bewaakte korporaals, naar het oor deel van den luitenant ter zee Van Boven een beletsel voor de herovering van het schip. Na het vallen van den bom uit het vlieg tuig is beklaagde naar beneden gerend. Hij heeft een tafellaken gehaald en als witte vlag uitgespreid. De luitenant ter zee der tweede klasse D. Dekker ging op initiatief van den lui tenant ter zee der derde klasse Baron De Vos van Steenwij k samen met hem naar het vooruit. Hij achtte schieten echter onverstandig, daar de andere officieren een prachtige schietschijf boden. De hoofdreden was echter dat hij niet kon schieten op menschen met wie hij altijd goed had kunnen omgaan. Beklaagde Dekker was onaangenaam getroffen door de berustende houding van de officieren tijdens de conferentie met de muiters, doch hij had later begrepen dat zulks het beste optreden was geweest. De officieren waren niet opgevoed ten behoeve van een handgemeen, doch indien zij de beschikking hadden gehad over een stel krachtige kerels hadden zij zeker een aan val gedaan. Het niet-gewelddadig optreden moti veert beklaagde o.a. door het besef van de gToote overmacht, alsmede de telegrafi sche opdracht om de bemanning te over reden, dus er mede te spreken. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met het voorlezen van het verhoor van den eersten luitenant ter zee der 3de klasse A. E. J. Modderman, die memoreert het geagiteerd aan boord arriveeren van den luitenant ter zee Reynierse, met de waar schuwende boodschap van den wal, d« scene bij de radio-hut, enz. Er was een leider, doch van leiding heelt beklaagde niets gemerkt, evenmin werd krijgsraad gehouden. Wel vond een confe rentie plaats van de luitenants ter zee der derde klasse, die tegen elk overleg waren, doch zich moesten onderwerpen aan de regeling, getroffen door den luitenant ter zee Van Boven, ln overleg met enkele ouderen. Voorts werd besloten dat de lui tenants ter zee der derde klasse bij een eventueel bespreking en bloc zouden stem men voor een ultvalsplan. Kort voor het einde van de muiterij waj het verschijnen van de boot „Kraus" aan leiding om te denken dat een loods ln aantocht was om het muiterschlp door Straat Soenda te loodsen. De houding van de Jongeren onder de officieren werd tijdens de vaart langs Su matra agressiever. Beklaagde behoorde tot hen, doch hem was de wettelijke verplich ting tot gewelddadig optreden niet bekend. Na voorlezing van dit verhoor wordt het monotoon verloop van de ritting voor het eerst onderbroken als de luitenant ter zee der derde klasse Modderman het woord vraagt en pertinent verklaart nooit door den luitenant ter zee Van Boven te zijn ultgenoodigd tot een conferentie ter be spreking van de houding der officieren. Evenmin heeft de heer Van Boven ooit rijn meening gevraagd. Dit wordt toegevoegd aan de voorgelezen verklaring. Na de pauze vangt de voorlering aan van het verhoor van den beklaagde den luitenant ter zee der derde klasse R. Rit- sema van Eek. Dit verhoor memoreert o.a. den uitroep van een korporaal bij het uitbreken van het oproer: „Waar blijft het intellect?" Beklaagde betreurt het gebrek aan lei ding. hij acht het vanzelfsprekend dat de jongeren achter Van Boven stonden, die echter werd beïnvloed door ouderen, ter wijl bij overleg de jongeren weinig hadden in te brengen. De jongeren bespraken een ultvalsplan en werkten dit uit. Dit plan verkreeg ech ter nimmer een meerderheid, speciaal de officier van den Marine Stoomvaartdienst der tweede klasse L. de Wilde, de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse C. M. W. van Balkom en de officier van gezondheid der tweede klasse H. C. Bos waren tegen dit plan, hoewel zij door beklaagde werden geattendeerd op het feit dat de sufheid van de schildwach ten kans op succes bood. Beklaagde gaf lulde uiting aan zijn ergernis over de overeenkomst met de muiters, die z.l. nimmer bindend was. Evenals de luitenant ter zee der derde klasse Modderman wenscht de luitenant ter zee der derde klasse Ritsema van Eek aanteekenlng van zijn verklaring, dat hij nimmer heeft geconfereerd over de door de officieren aan te nemen houding en slechts overleg heeft gepleegd over de te betrekken wachtpost. De verklaring van den beklaagde den luitenant ter zee der derde klasse J. A Agelink van Rentergem, behandelt voor de zooveelste maal het bekende verhaal. BATAVIA, 17 April. (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof beëindigde het ver hoor van de vijfde groep der muiters van de ..De Zeven Provinciën". De verdediger verzocht een reeks van getuigen décharge te hooren. DE A.S. STRATOSFEERVLUCHT VAN DR. JEAN PICCARD. Mevrouw Piccard. de echtgenoote van dr. Jean Piccard, tweelingbroer van den be roemden Belgischen stratosfeer-vlieger, professor Piccard. zal haar echtgenoot ver gezellen op den tocht naar de stratosfeer, welke deze voornemens is in Juli of Augus tus a.s. te Detroit (V.St.) te ondernemen. Mevr. Piccard zal den ballon besturen, terwijl haar echtgenoot de wetenschappe lijke Instrumenten zal bedienen ter bestu deering van de kosmische stralen. Men wil na zonsondergang opstijgen en tot het aanbreken van den dag in de lucht blijven. De bedoeling is slechts, om de be staande gegevens over de stratosfeer uit te breiden en niet, om records te breken. Dr. Piccard zal gebruik maken van den ballon en den gondel, waarin luitenant Settle en majoor Fordney verleden jaar 17Vs K.M. zijn gestegen. DE MEEST GELIEFDE PEETOOM VAN FRANKRIJK. Frankrijks meest geliefde peetoom is on tegenzeggelijk president Albert Lebrun. Hij heeft reeds 497 petekinderen en verwacht wordt, dat hij bij zijn aftreden, ln Mei 1939, meer dan 1500 petekinderen zal hebben. Natuurlijk niet iedere baby kan den pre sident tot peetoom hebben Hij of zij moet minstens het achtste levende kind uit één familie en van zuivere Fransche nationali teit zijn. De maatschappelijke positie van de ouders, plaats van inwoning of gods dienst zijn evenwel geen bezwaar. Dit peetoom-schap van den staatspresident is ingesteld tijdens den oorlog, door Poincaré. Gaston Doumergue. de huidige minister president is tijdens zijn presidentschap peetoom geworden van meer dan duizend kinderen. AANSLAG OP EEN MILITAIREN TREIN. Bandieten hebben ln Mandsjoerije een lading dynamiet op den weg gelegd, waar een uit 42 wagens bestaande militaire trein moest passeeren Het dynamiet ontplofte echter te vroeg, zoodat slechts de locomotief werd vernield. Er zijn geen slachtoffers. VLIEGTUIGONGELUK IN HONDURAS. Uit Teguclgalda (Honduras) wordt ge meld. dat op het traject YoroTegucigalda tijdens een hevigen regenstorm een vlieg tuig is verongelukt, waarbij de bestuurder en drie passagiers om het leven zijn ge komen. o MISLUKTE OVERVAL. Toen de Sevilla (Spanje) een handelaar in loterijbriefjes zijn winkel wilde openen werd hij overvallen door twee onbekenden. De man, die een bedrag van 11.000 pesetas bij zich had. schreeuwde luidkeels om hulp, waarop de belagers het hazenpad kozen, waarbij zij zich dekten door het voortdurend lossen van revolverschoten. De handelaar in loterij-briefjes werd zoo zwaar gewond, dat hij overleed, voordat hij nog in het ziekenhuis was opgenomen. zijn behalve aan ons Bureau oolc verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandeli Haven 2/4 Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Kiosk Prinsessekade. 1-9

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10