DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 April 1934 BUITENLAND. Redactie1507 Directie en Administr 2500 RECLAME. 9884 CHIEFWHIP DE ORISI-ZUTVELWET. Uiteenzetting door den heer Sicbrechts. Op uitnoodiging der veehouders- en inelkverkoopers-organlsatles sprak gister avond in ,.Den Burcht" de heer Siebrechts, leider der C.Z.C., over bovengenoemde wet. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer F. v. d. Kloot, die met een kort woord de vergadering voor geopend ver klaarde; een kort woord dat ook inhield de hoop dat de aanwezigen, die met de Crisis-Zuivelwet te maken hebben en daarvan geen gemak ondervinden, na dezen avond het werk van deze instelling beter zullen gaan waardeeren en. hen dui delijk gemaakt zal wezen, hoe moeilijk het is. dit schip varende te houden. De heer Siebrechts, daarna het woord verkrijgende, sprak eerst over de vele misverstanden, welke bestonden ten op zichte van deze wet; daardoor is er veel critiek, veel daarvan zal achterwege blij ven, Indien men meer in deze materie is ingewerkt. Fabelachtige bedragen worden er ge noemd, welke in Den Haag aan de leiders zouden worden betaald; spreker wenschte er den nadruk op te leggen, dat er slechts matige salarissen betaald worden. De controle-kosten op de boter zijn zeer gering, aangezien de bestaande controle- bureaux daarbij zijn ingeschakeld. In Nederland wordt geproduceerd 85.000.000 K.G. boter, daarvan blijft in Nederland 48.000.000 K.G, zoodat voor uit voer in aanmerking komt 37.000.000 K.G. Deze boter kost ons veel geld en moet dus weggewerkt worden. Het spreekt van zelf, dat wij daarom een nauw contact verkrijgen met de Rundvee- centrale. want om het overschot in ons land weg te krijgen, moet de productie verminderen. Daarom moeten er koeien uit de markt worden genomen. Daarom moet het zoo worden, dat de koe zal worden onderhouden met hetgeen het land geeft; het buitenlandsche krachtvoer moet er uit blijven, omdat wij geen gebrek hebben aan melk. Voor welke moeilijke vraagstukken de Centrale komt te staan, blijkt wel hieruit dat ook de bekende hopjes door de hef fing op boter in gevaar zijn gekomen. Deze firma kon niet meer exporteeren, gevolg ook daar reductie-geven op boter. Vervolgens moest onze grens gesloten worden voor het buitenlandsche product, omdat men dit artikel door goedkoope boter, ver beneden den kostenden prijs in Nederland kon invoeren. Aanvankelijk heeft men geprobeerd door den industrieprijs van onze melk te ver- hoogen, de consumptiemelk te redden; aan de verwachtingen heeft dit niet vol daan, de momenteel bestaande taxe-con- tracten met de daaraan verbonden vent vergunningen blijken de gewenschte oplos- ging te brengen. Alleen met het laatste houdt men de touwtjes in handen; het intrekken van een vergunning beteekent voor den melkhan delaar geen werk. Voor het volgende jaar zullen de vak- vereenigingen geheel worden Ingeschakeld zoodat alleen de groote lijnen uit Den Haag worden verstrekt en de Centrale slecht zal toezien op de naleving van de bepalingen. Tevens zal getracht worden den melk prijs te stabiliseeren. Als vast komt te staan, dat men behoort tot het gilde der knoeiers, zal men zich in Den Haag niet ontzien om de vergunning in te trekken. Een zeer bevredigende oogst van schrif telijke vragen was het resultaat van de uiteenzetting, vragen welke op dezelfde vlotte wijze werden beantwoord. De slui ting geschiedde dan ook met een woord van dank aan den spreker, waarmede de vergadering van harte instemde. LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ. De jaarvergadering. Dezer dagen hield het Leidsch Drank- weer-Comité zijn jaarvergadering. Te ruim acht uur opende de voorzitter de vergadering. Hij sprak er zijn groote vreugde over uit dat zoo velen gekomen waren. Hierna werden de notulen voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna volgde het jaarverslag van de secretaresse, waaruit bleek dat het L.D.C. een goed jaar achter den rug heeft. Wij noemen hier slechts de verschillende lezingen, de vertooning van de film der Fordfabrieken, den propaganda-avond. en ten laatste de schitterend geslaagde Blau we Week. De secretaresse werd dank gebracht voor haar keurig jaarverslag en voor het vele wrk dat zij in het afgeloopen jaar gedaan heeft. Als hoofdpunt van de agenda volgde nu de bespreking van de Blauwe Week actie. Evenals andere jaren zullen weder om blauwe bloempjes verkocht worden. Hiervoor is reeds toestemming verkregen. Echter niet zooals andere jaren, zal deze verkoop den Zaterdag na Hemelvaartsdag gehouden worden, maar op Zaterdag 26 Mei. Ook zal, indien toestemming van de politie wordt verkregen, de straat- propaganda stevig ter hand worden ge nomen. Twee auto's zullen de stad door kruisen en het publiek laten zien dat de Blauwe Week in het teeken staat van het veilig verkeer. Van de rondvraag werd driik gebruik gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter om half elf de ver gadering. ERYTHEMA INFECTIOSUM. Geen reden tot ongerustheid. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Gezondheidsdienst, dr. M. D. Horst deelt ons mede, dat zich hier ter stede onder de schoolkinderen verschei dene gevallen van erythema infectiosum (huidontsteking) voordoen. Zulks behoeft evenwel geen ongerust heid te wekken, aangezien de ziekte onge vaarlijk is. o De 35-jarige P. C„ wonende in de Nicolaas Beetsstraat had gistermiddag bij het vervoer van een ketel kokend water het ongeluk een gedeelte van den Inhoud over zijn handen en voeten te storten. Hij bekwam vrij ernstige brandwonden en is door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. DE VJYR.A. „Bloemen en Planten in huis en tuin", In de groote zaal van het Volksgebouw heeft de V.A.R.A.-medewerker S. S. Lan- tinga gisteravond voor de afdeeling Lei den een causerie met lichtbeelden gehou den over het onderwerp: „Bloemen en Planten in Huis en Tuin". De belangstel ling, welke er voor deze lezing bestond was omgekeerd evenredig met de 'belang stelling welke in 't algemeen voor bloemen en planten betoond wordt en de in teressante lezing had dan ook meer aan dacht verdiend. Op onderhoudende wijze vertelde de heer Lantinga aan de hand van een groot aantal scherpe lantaarn plaatjes tal van belangwekkende details over het zaaien, stekken, opkweeken en bewaren van allerlei soorten bloemen en vaste planten, vooral van die, welke in stadstuinen door amiateur-tuinlieden be handeld kunnen worden. Maar ook het nuttige vergat de heer Lantinga niet; naast het schoone dat de bloemen bieden plaatste hij het meer tastbare en deed mededeellingen over de cultuur van groen ten. Zoo gaf de heer Lantinga in ongeveer l'.'s uur tij ds een min of meer uitvoerige toelichting bij een 50-tal lantaarnplaatjes en na de pauze deed hij naar aanleiding van enkele gestelde vragen na deze mede- deelingen. Als attractie werden nog enkele planten en cactussen verloot. o CKR. MONDACCORDEONVER. „EXCELSIOR". Gisteravond hield de Chr. Mondaccor- deon-vereeniging „Excelsior" een zeer goed geslaagden propaganda- en ouderavond- De voorzitter der feestcommissie opende met gebed, waarna gezongen werd Psalm 25 10. Daarna was het woord aan den heer Vogelaar, die allen hartelijk welkom heette en er zijn vreugde over te kennen gaf, dat er zooveel meer belangsteling was dan de vorige keer. O.a. komt hiervoor dank toe aan de feestcommissie die de laatste week huis aan huis is gegaan om de ouders voor dezen avond op te wekken. Daarna werd aangekondigd, dat er over plan. 6 weken een feestavond zal worden georganiseerd in een grootere zaal, waar spreker hoopte alle aanwezigen tegenwoor dig te zien. Tenslotte sprak de Voorzitter der vereeniging nog een kort welkom tot de afgevaardigden van de Katwijksche mond-accordeonvereeniging „Crescendo". Hierna gaf „Excelsior" een paar num mers ten gehoore. welke alle met applaus werden ontvangen. Eenige voordrachten werden gegeven en de leeftijd van som mige declamators in aanmerking geno men. mochten die ook heel goed geslaagd genoemd worden. In de pauze gaven zich enkelen op als leden of donateurs. De avond werd beslo ten met twee coupletten van het Wilhel mus, welke staande gezongen werden, waarop de heer Wilschut sloot met gebed. o DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. De films van René Clair munten alle uit door groote origina liteit en een bewonderenswaardig-juiste weergave van den Franschen geest en de Fransche mentaliteit. Hij verstaat als weinig anderen de kunst om door 'n enkel tafreel, vaak verbluffend door zijn eenvou dige structuur, ons een blik te geven in hetgeen er woont en leeft te midden van het volk, waaruit hijzelf is voortgekomen. „Parijs danst" vormt daarop geen uitzon dering, geeft daarvan veeleer een bevesti ging. Hoe kostelijk wordt hier de volkomen levensware verhouding uitgebeeld tus- schen de eenvoudige Annabella (Thomy Bourdelle) en den taxi-chauffeur Jean; hoe prachtig-juist van toon zijn de op namen in de volksbuurten, waar tot diep in den nacht dansmuziek weerklinkt en hoe typeerend is het onophoudelijk ge twist der ongelooflijk welbespraakte taxi chauffeurs weergegeven. De intrige zelve vormt een alleszins aanvaardbaar verhaal, waarnaar iedereen met veel genoegen zal kijken. Clair's zeer persoonlijke visie stem pelt deze film tot een bijzondere. Voor de pauze draait ais hoofdfilm „De geveltoerist" met Albert Burdon in de titel rol. Deze film leent zich bij uitstek om zijn zorgen eens weg te lachen; het is misschien niet altijd humor van de hoogste orde, maar de talrijke koddige achtervolgingen en vechtpartijen zijn ruimschoots in staat om zelfs een Nurks een schaterlach af te dwingen. Alles bij elkaar dus een uitstekend pro gramma. Luxor-theater ,De Jantjes" hebben hun verblijf in de Sleutelstad met een week verlengd, hetgeen ons allerminst verwondert. Wij achten hen best in staat cm ook in de komende week nog voile zalen te trekken. Roxy-lheater „Ben Hur" met Ramon Navarro in de hoofdrol blijkt wel een van de meest attractieve films, welke ooit ver toond is en inderdaad moeten wij toe geven, dat dit een film is, welke men moet hebben gezien. Wie dit dus totnutoe verzuimde, krijgt dezer dagen de gelegen heid zijn fout te herstellen. En wij durven er een lief ding onder verwedden, dat er ook ettelijke bezoekers zullen zijn, die deze film voor de tweede, derde of zelfs de vierde maal gaan zien! Is dat niet de allerbeste aanbeveling? m m Casino-theater heeft met de „16-jarige voor den rechter" geen gelukkige greep gedaan. De tendenz, die er aan ten grond slag ligt, luidt; „de rechter mag geen schuldig uitspreken alleen op verklaringen van minderjarige getuigen" en dit motto is ongetwijfeld juist, doch de opbouw om dit ideaal te verwezenlijken is in deze film allesbehalve geslaagd en psychologisch heel erg twijfelachtig. We kunnen der halve geen buitengewone bewondering voor de film hebben. Beter zijn we te spreken over „Gentle man voor één dag", een vlotte, aardige film, waarin de in den laatsten tijd op den voorgrond tredende Douglas Fairbanks Jr. en de charmante Joan Blondell domi- neeren. Doch de meeste waardeering hebben we voor het voorprogram, waarin Polygoons' filmarchief ons eenige zeer Interessante beelden Iaat zien van het leven van H. M. de Koningin-Moeder. En verder draalt een uitstekende imitatie op de succesfilm „Menschen in het hotel". Dit enkele acten lang zijnde werk daarentegen is getiteld „Gasten in het hotel" en kostelijk van uitwerking. DE ALGEMEENE TOESTAND. Alarmeerende berichten. De Duitsche bewapening blijft in het centrum der belangstelling staan. De Times-correspondent te Rio de Ja neiro seint aan zijn blad: In verband met de verhooging der Duitsche begrootingen van leger, vloot en luchtvaart is het belangwekkend dat de pas gepubliceerde cijfers uitwijzen, dat in Februari 96 ton zirconium-erts uit Bra zilië naar Duitschland zijn verscheept. De correspondent voegt hierbij dat dit de eerste zending Zircoon is, die sedert 1914 naar Duitschland, dat tevoren een groot afnemer was. wordt gezonden. Het bedoelde erts dient ter bereiding van een iegeering, die bij de fabricage van zwaar geschut wordt gebruikt. Dat er ongerustheid gaat heerschen, bewijst het volgende: „Matin" en „Echo de Paris" melden op grond van berichten uit Straatsburg, dat in de Palts en in de Rijnprovincie toebereidselen getroffen worden om langs de gTens van de Saar Hitlertroepen te laten aanrukken voor het geval dat er in Parijs en in het overige Frankrijk on lusten uitbreken. De S.A.-afdeelingen hebben volgens de „Echo de Paris" be vel gekregen in dit geval terstond het Saargebied binnen te trekken. Het be treft met name de bruine regimenten Nos. 69, 245, 246 en 258 uit Trier en Bir- kenfeld. Uit de Palts zouden de bruine regimenten 17, 18, 22 en 23 oprukken. Van Duitsche zijde wordt hiertegen ge opponeerd in volgenden vorm. „Het gaat bij dit bericht om een ge vaarlijke poging tot bronnenvergiftiging, die geschikt is om bij het Fransche volk valsche opvattingen in het leven te roe pen over de gevoelens van het Duitsche volk tegenover Frankrijk. In Duitschland denkt geen mensch eraan, uit de moei lijkheden van een naburig volk eenig voordeel te putten, ondanks zekere erva ringen, die Duitschland van zijn kant in dergelijke omstandigheden opgedaan heeft. Het Duitsche volk is daartegenover van meening, dat niet moeilijkheden, maar de gezonde toestand en de gezonde ver houdingen bij den buurman voor het eigen land van nut kunnen zijn." Toch schijnt ook officieel Frankrijk de zaak niet te vertrouwen, want de garni zoenen aan de Oostgrens zijn opnieuw belangrijk versterkt! De chef van den staf der S A., Roehm, heeft de volgende proclamatie uitge vaardigd: Vijanden van het nieuwe Duitschland probeeren onder het mom van „Heimat- und Vaterlandsliebe" in het Saargebied S.A.-eenheden te vormen en tot werk zaamheid te brengen. Aangezien de leider politieke richtlijnen heeft gegeven en iedere poging tot illegale activiteit ten nadeele van de Duitsche zaak moet uit vallen, beteekent een vergrijp daartegen ongehoorzaamheid en landsverraad. Wie in het historische noodlotsuur van het Saarland geen ijzeren discipline kan hand haven, doch her oor leent aan de influis teringen van betaalde provocateurs en gewetenlooze elementen, is een verrader van volk en land en zal als zoodanig na de wederinlijving van het Saargebied bij het moederland in de rijen der dan te vormen S.A. niet worden opgenomen. Binnenkort zullen de besprekingen over een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland en Frankrijk en de sovjets wor den hervat. o SPANJE. Mislukte moordaanslag. Naar „El Debate" meldt, hebben Woens dag vier tot dusver onbekende personen een bomaanslag gepleegd op een auto welke bestuurd werd door José Antonio Primo de Rivera, den leider der Spaansche fascisten. Ook werden vanuit een vestibule een drietal revolverschoten in de richting van de auto afgevuurd. Primo de Rivera bleef wonder boven wonder ongedeerd, de auto echter werd ernstig beschadigd. De Marileensche politie stelt een onder zoek in. Er heeft zich geruimen tijd geleden op de Gem. H.B.S. aan de Burggraven- laan tusschen een leeraar en een leerling een incident voorgedaan, dat nog al wat beroering te weeg heeft gebracht. Hoewel het gebeurde denzelfden dag te onzer ken nis werd gebracht, hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat het hier een zui ver interne aangelegenheid betrof, welke waarschijnlhk zijn oorsprong vond in een verkeerde uitlegging of misvatting van een door den betrokken leeraar gebezigde uit drukking. Ook thans, nu andere bladen een andere zienswijze blijken te zijn toe gedaan, handhaven wij dit standpunt, tenzij de commissie van toezicht op het M. O. of het college van B. en W. het wenschelijk zouden vinden, daaraan ruchtbaarheid te geven. In het perceel Apothekersdijk 15 al hier is door de heeren J. C. Rotteveel en Joh. Th. Rotteveel heden geopend het sport-instituut „Training-Home", dat zon der twijfel in breeden kring belangstelling zal vinden. In de eerste plaats kan men hier rekenen op bevoegde leiding. De heei J. C. Rotteveel is gediplomeerd boks leeraar en scheidsrechter van den Ned. Boksbond (hij is o.m. leider van de ver- eeniging D.T.S., die in de voormalige Kweekschool voor de Zeevaart oefent) ter wijl zijn zoon de heer Joh Th. Rotteveel, gediplomeerd is voor heilgymnastiek en massage en tevens leeraar M. O. in de lichamelijke oefening is! In het ruime pand aan den Apothekersdijk zijn geen kosten gespaard om een keurige inrich ting te krijgen en men is daarin geslaagd. Beneden vindt men een ruime boks- met een aparte trainingzaal, benevens ruime kleedkamers en twee douches; boven is een zaal ingericht voor massage, hoogte- zon, heilgymnastiek, lichtbestraling en een heete luchtbehandeling. Al met al een in stituut dat aan vele eischen voldoet! De veehouders R. en S. hebben beiden bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van een schaap. DUITSCHLAND. Rede van Goebbels - Mueller doet weer een verzoeningspoging. Gisteravond heeft de Duitsche minister voor propaganda en volksvoorlichting dr. Goebbels, zijn aangekondigde politieke radio-rede gehouden. De minister besprak eerst de successen der Duitsche werkloos- held-bestrijding. Hij erkende echter daarbij, dat de arbei der in deze maanden ter weder in gang zetting van de productie zich voor een groot deel met loonen heeft moeten te vreden stellen, die niet toereikend waren om een met den hoogen cultuurstand van het Duitsche volk overeenkomend levens peil te voeren. Hij heeft zich hieraan met een heldhaftigheid zonder wederga onder worpen. Want hij heeft geleerd, dat het vaak noodzakelijk is, bij de oplossing van een probleem zware offers te brengen, om de oplossing van het andere eerst moge lijk te maken. Verder betoogde de minister weer eens, dat de nationaal-socialistische beweging zich bij de doorvoering harer principes door niets en niemand van de wijs laat brengen. Wanneer nu bepaalde bladen meenen, de Duitsche volksgemeenschap door het weer optrekken van confessioneele tegen stellingen te kunnen storen, dan geven zij slechts blijk, van den geest van den nieuwen tijd geen zier bemerkt te hebben, doch onderschatten zij van den anderen kant klaarblijkelijk de vastbeslotenheid, die ons bezielt, om zulke misdadige po gingen af te staan. Er Is in Duitschland noch een arbei ders-, noch een burger-, noch een pro- testantsche, noch een Katholieke, maar alleen nog een Duitsche pers. De confessies in haar vrijheid van wer ken te beschermen is de zaak der regee ring. Zij zal deze bescherming waarschijn lijk doeltreffender uitoefenen dan bladen en partijen. Verder zeide Goebbels o.a. niet te zul len dulden, dat het werk van het natio naal-socialistische „geloof" ook maar de geringste schade zou leiden. Rijksbisschop Ludwig Mueller en het geestelijke ministerie van de rijkskerk, hebben gemeenschappelijk een boodschap uitgevaardigd, welker inhoud bedoelt, den weg naar den vrede te wijzen in de Evan gelische Kerk. De voor alle Evangelische Christenen belangrijke boodschap behandelt den hul digen toestand der Kerken. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het op het oogen- blik de urgente taak is, de uiterlijke orga nisatie der Rijkskerk met alle kracht door te voeren, waarbij kwesties van geloof en belijdenis buiten beschouwing blijven. Van belang is, dat de kwestie der organisatie niet verbonden wordt met die van geloof en belijdenis. Daarom nadrukkelijk is aan een leek de organisatie-arbeid toever trouwd. De schilder Erwin Schulz, die onder ernstige verdenking stond den handgrana- tenaanslag Unter den Linden op 21 Maart 1934 te hebben gepleegd, zich sedert 1 Apr. 1934 in arrest bevindt, heeft bekend. o FRANKRIJK. Het Stavisky-schandaal - De regeering treedt op tegen stakende postbeambten. Voor de Stavisky-commissle verklaarde rechter Caujole, dat Prince tegen hem ge zegd had, dat Pressard een valsche ge tuigenis had afgelegd in de commissie van onderzoek in de Oustric-affaire en bevestigd had, dat hij twee brieven van Pressard had teruggevonden, waarin deze hem met betrekking tot de Stavisky-zaak schreef niets te doen, zonder hem er in te kennen, aangezien hij er zich persoon lijk mede bezig hield. Caujole verklaarde verder nog, dat Prince hem toevertrouwd had de brieven te willen doen photogra- pheeren door Sannie, een directeur van de „Identité Judiciaire", hetgeen niet is geschied, daar hij onmiddellijk daarop vermoord werd. In een bespreking zijn de gedelegeerden der oud-strijders het thans op alle pun ten eens geworden met de regeering. Het ministerie der posterijen deelt mede, dat op het centrale telegraafkan toor in de Rue de Grenelle opnieuw ge durende een uur door het unitarische per soneel is gestaakt. Orn half twaalf verzamelde het perso neel zich op de binnenplaats, waar en kele sprekers het woord voerden. De be tooging duurde tot half één. Ook in de provincie is het op verschil lende plaatsen tot nieuwe betoogingen, vooral van het postpersoneel, gekomen. Men gelooft, dat de linksche partijen In de Kamer het nemen van sanctiemaatre gelen ten scherpste zullen bestrijden. Intusschen gaat de regeering wat wonder! ingrijpen. Als eerste maatregel heeft de Fransche minister van Posterijen een inspecteur en 28 beambten o.a. twee vrouwen, van het Parijsche Telegraafbureau, wegens staking van den arbeid, ontslagen. DENEMARKEN. De zeeliedenstaking veroordeeld, Het permanente scheidsgerecht heeft gisteren de klacht behandeld der werk gevers tegen de organisaties van matrozen en stokers. De zeeliedenstaking wordt on wettig verklaard en de organisaties der stokers en matrozen ieder veroordeeld tot uitkeerlng van een schadeloosstelling van 20.000 kronen aan de werkgevers. Van eenige te Kopenhagen binnengeloo- pen schepen gingen de bemanningen direct aan land. Zij legden den arbeid neer. In de provincie is het hier en daar tot kleine botsingen gekomen. o ROEMENIE. Machinaties tegen koning Carol? In de Honsaarsche bladen wordt ge meld, dat de liberale partij van Roemenië er thans naar streeft de positie van koning Carol zoo moeilijk te maken, dat hij ge dwongen zal zijn te abdiceeren en naar het buitenland te wijken met mevrouw Lupescu, waarna de liberalen eep regent schap zouden willen instellen. Wij raden echter aan dit bericht té nemen met het bekende korreltje zout. o TURKIJE. Insull uitgeleverd. Samuel Insull is gisteren te Smyrna aan boord gebracht van het s.s. „Exilona", dat hem naar Amerika zal overbrengen. On middellijk nadat hij aan boord van het schip was gekomen, las de Amerikaansehe vice-consul in Smyrna, Berry, het door president Roosevelt onderteekende bevel tot arrestatie voor. Samuel Insull wordt tijdens den overtocht dag en nacht streng bewaakt. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Duitsch protest. De Tsjechische kunstenaarsvereniging „Manes" houdt te Praag op het oogenblik een caricaturen-tentoonstelling, welke opzien verwekt. Vooral de door de Duit sche emigranten tentoongestelde afbeel dingen beleedigen volgens Duitsche ziens wijze op de meest ongehoorde wijze rijks- Duitsche staatsburgers. Er bevinden zich o.a. caricaturen van Hitler, Hindenburg, Goering, Goebbels en Rohm. Het hakenkruis is in een geval samengesteld uit bloedige bijlen, in een ander geval uit lijken. In een nota aan het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Duitsche gezant te Praag, dr. Koch, hiertegen ern stig geprotesteerd. Hij verklaart, dat de expositie dezer caricaturen de betrekkin gen tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije in gevaar kan brengen en ver zoekt het ministerie van buitenlandsche zaken, zorg te dragen voor de onverwijlde verwijdering dér caricaturen. FINLAND. Het Lappo-proces. Het opperste gerechtshof te Helslng- fors heeft in het revisie-proces tegen de leiders der Lappo-beweging wegens voor bereiding van en deelneming aan de putsch te Maestsaelae in 1932 de meeste vonnissen van het hof bevestigd en in verscheidene gevallen zelfs verscherpt. De straffen van Kosola en Generaal Wal- lenius werden verhoogd tot een jaar ge vangenisstraf en verder een proeftijd van drie jaar, gedurende welke periode zij niet in den Finschen rijksdag verkozen kunnen worden. VEREENIGDE STATEN. Terugkeer van Roosevelt. De ontvangst van Roosevelt, die giste ren van vacantie is teruggekeerd, was grootsch. Meer dan 400 leden van het Congres begroetten den president aan het station. Duizenden toeschouwers juichten de familie Roosevelt toe. Zijn eerste regeeringsdaad was de on- derteekening der wet Johnson, welke be perkingen oplegt aan financieele trans acties met landen, die hun schulden aan Amerika niet hebben geregeld. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) L ImJjtoUSIs!?- 2—

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2