Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 14 April 1934 l t i FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. Landlooper„Dank Je welhet heeft me best ge smaakt." Dienstbode„Non, Ik zal er wel voor op m"n kop krijgen. Ik heb ]e bij vergissing het eten van Fifi ge geven en hij wil het jouwe niet hebben." (Passing Show) „Nee, MaryIk geloof toch dat lk een close-up Zal nemen." (Humorist), Loket-beambte, tot treuzelende dame„O zult nog maken, dat al die menschen hun trein missen." Dame „En dat zou net goed zijn. Het zou je maat schappij een lesje geven I" (London Opinion). Jan Bruins, tot Marie Johanna Elizabeth Wlllemse? „Het spijt me zoo, liefste, maar lk vrees dat er geen plaats genoeg voor je is in mijn hart." (Humorist.) „Daar is die man van het afbetalingsmagazijn weer, lieve." „Goed; lk kom binnen een minuut beneden. Geef hem een stoeL" „Dat heb ik ai gedaan, maar hij zei, dat hij de piano moest hebben." (Humorist). Manlief; „De menschen die te lui zijn om hier naar boven te klimmen weten niet wat ze hebben gemist i" (Humorist). Gunstige ontwikkeling der Engelsche Staatsfinanciën - Lage rentevoet voor Engelsche leeningen - Koersherstel van Fransche Staatsfondsen - Verlaging van den rentevoet voor Dnitsche Obligatiën? Gunstige stemming voor Binnenlandsche beleggingswaarden - Daling der winst van het Unileverconcem - Verbetering van den Kubberprijs. Op de valutamarkt heerscht sinds eeni- gen tijd een betrekkelijke rust. Natuur lijk komen ook thans koersschommelingen voor, maar deze blijven binnen beperkte grenzen, zelfs voor die valuta's die, van het goud losgelaten, zoo gemakkelijk een speelbal van de speculatie zijn. Het scherpst zijn de fluctuaties in den jong- sten tijd nog in het Pond Sterling ge weest. dat voorbijgaand een zeer vaste houding aan den dag heeft gelegd, waar op inmiddels weder eenige reactie is ge volgd. De teruggang is, naar men mag aannemen, het directe gevolg van inter ventie van het Engelsche Valuta-Egalisa tiefonds. dat destijds door de regeering is gevormd, om door aan-, resp. verkoopen van Ponden te scherps koerssprongen van het Pond te verhinderen. Zonder deze officieele interventie zou de koersstijging van het Pond ongetwijfeld een veel groo teren omvang hebben aangenomen. Het vertrouwen in deze valuta is immers aan zienlijk toegenomen door de publicatie van de eindcijfers der Engelsche begroo ting over het afgeloopen jaar. Terwijl bij de opstelling dezer begrooting in April van het vorige jaar gerekend was op een overschot van een paar millioen, blijkt het surplus in werkelijkheid ruim 31 mil lioen Pond te bedragen, ondanks het feit, dat aan Amerika ruim 3 millioen Pond Sterling is verstrekt als z.g. „token"-be- taling op de oorlogsschuld, terwijl boven dien 7 3/4 millioen. Pond in een nieuw gevormd amortisatiefonds is gestort, met welke bedragen in de begrooting geen re kening was gehouden. In werkelijkheid heeft de schatkist dus een veertig millioen Pond meer ontvangen dan zij het vorige jaar had geraamd. Ook wanneer men in het oog houdt, dat men bij het opstellen van een begrooting in Engeland meest zeer conservatief te werk gaat, zoodat vaak „meevallers" het eindbeeld gunstiger maken dan verwacht was, kan het bovengenoemde resultaat wel buitengewoon bevredigend worden ge noemd, vooral in de tegenwoordige om standigheden, nu de regeeringen bijna overal met groote tekorten hebben te kampen. Het gunstige, in het afgeloopen jaar behaalde resultaat, dat des te meer in het oog springt, wanneer men het ver gelijkt met het geweldige tekort van ruim 32 millioen Pond in het voorafgaande jaar, is voor een deel toe te schrijven aan een verbetering in het bedrijfsleven, waardoor de belastingen ruimer zijn gaan vloeien en de werkloosheid is verminderd. Aan een uitbreiding van den afzet in het buitenland is deze niet te danken ge weest: integendeel. De Engelsche goede- renuitvoer was in 1933 nog 2.4 millioen Pond Sterling kleiner dan in het vooraf gaande jaar en bleef c.a. 14 millioen Pond Sterling bij 1931 ten achter. In zooverre heeft de opheffing van den gouden standaard en de hiermede ge paard gaande koersdaling van het Pond Sterling dus niet aan de verwachtingen beantwoord. Wel heeft de Engelsche bin nenlandsche markt een belangrijke ople ving te zien gegeven, doordien de buiten- landsche concurrentie op de Engelsche markt belemmerd werd zoowel door de koersdaling van het Pond als door de pro tectionistische maatregelen. Of deze ont wikkeling op den duur voordeelig zal blij ken voor het Engelsche bedrijfsleven, mag intusschen worden betwijfeld. Aan een uitbreiding van de binnenlandsche markt zijn bepaalde grenzen gesteld, en als deze bereikt zijn. zal Engeland des te meer af hankelijk zijn van de wereldmarkt. Ook Groot-Brittannië zal op den duur slechts gebaat kunnen zijn met een geheele of gedeeltelijke slechting van de tolmuren, al verkeert het Britsche Imperium, dank zij zijn uitgebreid grondstoffen-gebied en de mogelijkheden van goederenruil tus- schen de Britsche landen onderling, dan ook in een betrekkelijk gunstige positie. Tot het, alleszins bevredigende eind resultaat der Engelsche begrooting heeft ook het feit bijgedragen, dat de schatkist in het afgeloopen jaar een bedrag van 10 millioen heeft kunnen sparen aan rente, door conversie van de oorlogsleening in een leening met lageren rentevoet. In het nieuwe jaar zal de bezuiniging uit dezen hoofde nog verderen voortgang kunnen maken. Reeds is overgegaan tot uitgifte van een nieuwe 3°/o leening van 150 millioen, tot een koers van 98°/o, van welker opbrengst 105 millioen zal wor den aangewend voor aflossing van ver vallende 4 schatkistbiljetten, terwijl de rest dient voor consolidatie van vlottende schuld. Dat de Engelsche schatkist tot zulk een betrekkelijk lage rente leeningen kan opnemen, ondanks de risico's, die beleg ging van gelden in een van het goud los gemaakte valuta met zich brengt, is in de eerste plaats te danken aan het vertrou wen. dat de Engelschman zelf in zijn ruil middel en zijn staatsfinanciën stelt. Voor den doorsnee-Engelschman is „een Pond" nog altijd „een Pond" gebleven, ook al doordien het prijsniveau in Engeland slechts weinig gestegen is (Dat het in andere landen gedaald is, daarvan geeft men zich geenerlei rekening). Maar ook uit het buitenland vloeien nog altijd aan zienlijke bedragen naar de Londensche markt, waar zij voor een deel ook op lan gen termijn worden uitgezet, hetgeen tot de daling van de kapitaalrente het zijne bijdraagt. Deze gelden zijn voornamelijk afkomstig van Amerika en van Frankrijk. In Amerika gevoelt men zich nog altijd niet zeker ten aanzien van de koersontwikkeling van den dollar, vooral met het oog op eventueele verdere valuta-experimenten der regee ring. zoodat men er vaak de voorkeur aan geeft, zijn geld voor een deel in Engeland uit te zetten, waar de regeering in elk geval minder lichtvaardig met de belangen der natie speelt. In Frankrijk heeft de onrust in verband met de financieele schandalen en de beduchtheid voor het loslaten van den gouden standaard wegens den ongunstigen toestand der staatsfinan ciën geleid tot export van kapitaal op groote schaal, dat zich eveneens voor een belangrijk deel naar Londen heeft gericht. Dank zij de krachtige wijze, waarop de tegenwoordige Fransche regeering de sa neering der staatsfinanciën heeft aange pakt, is de kalmte in Frankrijk aan het terugkeeren. Reeds is. door het eerste deel der bezuinigingsmaatregelen voor het herstel der financiën, van het totale tekort van 4 milliard francs, 2,7 milliard wegge werkt, terwijl goede hoop bestaat, dat ook het overblijvende bedrag zal kunnen wor den gevonden, zonder al te veel strubbe lingen met de oud-strijders, die zich een korting op hun pensioenen moeten laten welgevallen. Hiermede is Frankrijk nog wel niet aan het einde van zijn financieele nooden; in de eerste twee maanden van dit jaar is de opbrengst der belasting bijna 600 milüoen francs bij de raming ten achter gebleven, zoodat zeer vermoedelijk voor het volgende jaar verdere bezuini gingen noodzakelijk zullen blijken. Men zal echter reeds veel gewonnen hebben, wanneer het evenwicht in de begrooting hersteld ls en de regeering 't heft krachtig in handen blijkt te kunnen houden. Alsdan zal met den terugkeer van het vertrouwen ook de mogelijkheid ontstaan van een ver laging van de rente !op staatsleeningen door vrijwillige conversie, wat een aan zienlijke bezuiniging voor de schatkist met zich kan brengen. Voorloopig moet de Fransche regeering, om aan de noodige middelen te komen, nog een buitensporig hooge rente betalen. Zoo zijn de Fransche spoorwegen, - wel ker obligatiën door een bijzondere over eenkomst met den Staat feitelijk Staats garantie genieten, dezer dagen overgaan tot uitgifte van 15-jarige obligatiën met een rente van 6°/o, tot een koers van 94,2 De rente van 4 «Ie, waartegen de Neder- landsche regeering kan leenen, steekt hiertegen wel zeer gunstig af. De betere financieele vooruitzichten in Frankrijk hebben zich weerspiegeld in een koersherstel voor Fransche fondsen, van welke b.v. de op de Amsterdamsche beurs genoteerde 4I/;°/o schatkistbiljetten 1932 van 77 3/4 op 811/4 zijn gekomen. Dult- sche obligatiën zijn daarentegen gedrukt gebleven. Ter voorbereiding van de in de tweede helft van April te Berlijn te hou den transferbesprekingen, zijn de verte genwoordigers van de Amerikaansche, En gelsche, Zwitsersche, Nederlandsche en Zweedsche crediteuren van Duitschland bijeengekomen, om een gemeenschappelijk front tegenover de Duitsche voorstellen te kunnen vormen. Vermoedelijk echter zui len ook ditmaal zulke „voorstellen" wel weder neerkomen op een „dictaat" van Duitsche zijde, waartegen weinig te doen zal zijn. Reeds bij de vorige transferbe sprekingen is maar al te duidelijk ge bleken, dat Duitschland, als debiteur, zijn voorwaarden oplegt, zich daarbij beroe pend op zijn beperkt bezit aan buiten- landsche deviezen, wat het overmaken van de verschuldigde rente- en aflossingsbe dragen niet zou toelaten. Dat dit be perkte deviezenbezit nog altijd groot ge noeg is, om aanzienlijke bedragen in te koopen aan eigen obligatiën tot de lage koersen, waarop deze als gevolg van de verschillende maatregelen zijn gevallen, is een verwijt, waarop men in Duitschland maar niet verder ingaat. Reeds thans heeft dr. Schacht te kennen gegeven, dat hij bij de aanstaande bespre kingen een algeheele stopzetting van de overmaking van gelden voor rente en af lossing zal aankondigen, terwijl hij blijk baar daarnaast zal aansturen op een ver laging van de bij de Konversionskasse te storten rente. Hierdoor zullen de houders van Duitsche fondsen dus dubbel worden getroffen, daar immers de voor de stor tingen bij de Konversionsklasse uitgereikte „scrips" slechts voor een deel der werke lijke waarde kunnen worden verzilverd. Het is wellicht mogelijk, dat ook thans weder door bijzondere overeenkomsten tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering de Nederlandsche houders in een speciaal gunstige positie zullen komen te verkeeren, waardoor zij, evenals voor de in de tweede helft van 1933 en de eerste helft van 1934 vervallende rentebedragen de volle 100 °/o kunnen ontvangen, zij het ook met vertraging. Mocht het echter tot een verlaging van den rentevoet op Duitsche leeningen komen, dan zal deze ongetwijfeld ook Ne derlandsche houders treffen. Op het on rechtvaardige van zulk een renteverlaging behoeven wij nauwelijks ln te gaan. De betrekkelijk hooge rente op Duitsche fond sen bevatte immers een soort van risico premie. waarvan de noodzakelijkheid juist door de gebeurtenissen van den jongsten tijd wel duidelijk is gedemonstreerd. Wan neer Duitschland zijn verplichtingen na kwam, zou deze risicopremie vanzelf komen te vervallen en zou de rente automatisch dalen. Van binnenlandsche beleggingswaarden waren staatsfondsen eenigszins verdeeld. De 4 pet. 1931/33 daalden iets beneden pari. Het is mogelijk, dat men hierbij te doen heeft met ruiltransacties in de 4 pet. gegarandeerde Indische leening, die eenigszins is opgeloopen tot c.a. 98 pet. Op het oogenblik. waarop wij dit schrijven, is het resultaat van de uitgifte der nieuwe staatsleening nog niet bekend. Verwacht werd echter, dat dit bevredigend zou zijn, ook omdat „vrije inschrijvingen" in tame lijk grooten omvang naast conversie- aanvragen binnenkwamen. Van de dalen de tendenz van den rentevoet voor staats leeningen profiteeren andere soorten bin nenlandsche beleggingswaarden w.o. ge- meenteleeningen en pandbrieven der goede hypotheekbanken. Reeds is een enkele hypotheekbank weer overgegaan tot afgifte van 4 pet. pandbrieven tot den koers van 99 pet., terwijl eenige andere den koers, waartegen 4pet. pandbrieven beschikbaar worden gesteld, hebben ver hoogd tot lOl'/i pet. De 4'/t pet. leeningen Amsterdam zijn tot boven de 99 pet. geste gen; ook de Rotterdamsche leemngen zijn verder in koers opgeloopen. De aandeelenmarkt bleef daarentegen ongeanimeerd, ofschoon de koersen van sommige fondsen zoo nu en dan iets kon den aantrekken. In de industriëele afdee- ling konden Philips', die tegen het eind der vorige week een scherpe reactie te zien hadden gegeven, zich iets herstellen, hoewel de uitvoercijfers van radio-artike len voor Maart niet zeer gunstig waren. Met een waarde van f. 1.97 millioen bleef de export ca. vier ton bij de vorige maand en meer dan zes ton bij de overeenkom stige maand van het vorige jaar ten ach ter. In het eerste kwartaal van dit jaar werd voor een waarde van f8.05 millioen uitgevoerd, d.i. ca. f. 2Vi millioen minder dan in denzelfden tijd van het vorige jaar. Ook de uitvoer van gloeilampen was in de eerste drie maanden van dit jaar geringer dan in het vorige jaar; hij bedroeg r.l. f. 1.77 tegen f. 2.25 millioen. Aandeelen Unilever zijn betrekkelijk weinig in koers veranderd. De aankondi ging van een slotdividend van 2 pet. waar door het totale dividend 4 pet. wordt tegen 6 pet. vorig jaar vormde geen verrassing, omdat men in verband met de minder be vredigende financieele resultaten dër dochtermaatschappijen van het Unilever concem niet met een hoogere uitkeering rekening had gehouden. Ook het inmiddels gepubliceerde jaarverslag opent geen nieuwe perspectieven. De winst is door verschillende oorzaken, de abnormaal lage verkoopprijzen van boter en reuzel, de knellende wettelijke voorschriften en be perkingen, de prijsdaling der door onder maatschappijen geproduceerde grondstof fen enz. gedaald van f. 18.82 tot f. 14.00 millioen. In het reservefonds wordt dit maal gestort f. 1 millioen tegen f. 2.82 mil lioen vorig jaar. in de reserve voor diverse belangen daarentegen f. 2.75 millioen tegen f. 1.50 millioen vorig jaar. De liquiditeits positie van het concern blijft gunstig. Hoe wel in den loop van 1933 meer dan f. 22 millioen werd besteed voor aflossing van obligatiën, bedragen de beschikbare mid delen, bestaande uit kasmiddelen, baar- goud, schatkistbiljetten en voorschotten op korten termijn nog altijd f. 35.75 millioen tegen f. 41.69 millioen aan het eind van het vorige jaar. Omtrent de vooruitzichten be vatten de verslagen geen mededeelingen; wel wordt verklaard, dat het bedrijf zoo veel mogelijk is aangepast aan de beper kende maatregelen, die door regeeringen zijn genomen. Aandeelen Aku werden gunstig beinvloed door de verdere stijging van den uitvoer van kunstzijde in Maart tot 801 ton, waar door de export in het eerste kwartaal ge stegen is tot 2223 ton tegen 2051 ton in de eerste drie maanden van 1933. De gemid delde prijs per geëxporteerde Kilogram is gehandhaafd op f. 1.98, d.i. iets hooger dan om dezen tijd van het vorige jaar. Rubberaandeelen waren tamelijk vast gestemd. Een belangrijke toeneming van het rubberverbruik in het eerste kwartaal is weliswaar vrijwel gecompenseerd door een overeenkomstige stijging der productie, maar de hoop op restrictie heeft den rub- berprijs toch sterk omhooggedreven. Op goudbasis berekend bedroeg deze in het eerste kwartaal te Londen gemiddeld 3 3/32 pence, d.i. omstreeks dubbel zoo hoog als de doorsneê-prijs in het eerste kwartaal van het vorige jaar. De Ne- derlandsch-Indische rubberondernemingen hebben dan ook reeds belangrijke hoe veelheden uit oogst 1934 kunnen afdoen, tot een aanmerkelijk hoogeren doorsneê- prijs dan die, welke voor oogst 1933 werd behaald. In suiker- en tabaksaandeelen is weinig omgegaan, evenals in aandeelen Ko ninklijke Petroleum. Het koerverloop blijkt uit het hieronder volgende staatje: HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, 12 April van Port Said n. Genua. HEEMSKERK, 12 April van Hamburg te Amst. HOLLAND—O. AZIE LIJN. WAALKERK, 13 April van Japan te Rot terdam. ZUIDERKERK, uitr., 12 April te Shanghae. KON. PAKE TV. MIJ. VAN SPILBERGEN, 12 April van Beira te Zanzibar. KON. NED STOOMB MIJ. BOSKOOP, thuisreis, 11 April van Callao. IRENE, 12 April van Hamburg te Amst. AJAX, 13 April van Kopenhagen te Aal- borg. BENNEKOM, Liverpool n. Londen, pass. 12 April n.m. 7 u. 40 Lydd. FAUNA. 12 April van Cadix te Bonanza. HEBE, 12 April van Danzig te Stettin. HERCULES, 12 April van Bourgas naar Varna. HERMES, 12 April n.m. 11 u. 30 van Amst. te Hamburg. JUNO, 12 April van Vigo n. Lissabon. MEROPE, 13 April van Amst. te R'dam. STUYVESANT, 11 April van Amst. te Pa' ramaribo. TIBERIUS, 12 April van Jaffa naar Bur- riana. TITUS, 12 April van Genua n. Alexandria ULYSSES, 13 April van Amst. te R'dam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK, R'dam n. New York, was 12 April 2 u. n.m. 170 mijlen W. van Lands End. BILDERDUK, R'dam n. Norfolk, pass. 12 April Dungeness. HALCYON LIJN. MAASBURG, 12 April v. R'dam n. Narvik. KON HOLL LLOYD AMSTELLAND, 13 April van Hamburg te Amst. ZEELANDIA, uitreis, 12 April 12 u. 's mid- dags van Las Palmas. ORANIA, 14 April v.m. 8 u. van B. Aires te IJmuiden verwacht. MIJ. NEDERLAND. TAJADOEN. 13 April van Java te R'dam. JAN Pz. COEN, wordt Zondagochtend 6 u. van Batavia te IJmuiden en 10 u. te Amst. verwacht. ROTT. LLOYD. INDRAPOERA. uitr.. pass. 13 April Dover. BUITENZORG, thuisreis, pass. 12 April Sagres. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN TRITO, 12 April van Belfast n. Amst. MAMURA, 9 April v. Singapore te Pauillac. BATAVIER V, 13 April van R'dam te Gra- vesend. ROTTERDAM, tank, naar Amst., was 12 April 1 u. 45 v.m, 1600 mijlen W.Z.W. van Lands End. JONGE ANTHONY, naar Hamburg, was 12 April 2 u. n.m. 170 mijlen Z.Z.W. van Lands End. GRUTTO, 12 April van R'dam te Londen. JEANNETTE, pass. 12 April Dover. RIJNSTROOM, 12 April v. Amst. te Leitt. JOSEFINA, 9 April van Singapore naar Bangkok. EEM. 8 April van R'dam te Abö. Aku 43Vi. 44 7/8, 46. Philips 242, 238'/-, 241 3/4, 240 3/4. Unilever 79, 77 1/4. 78'/;, 76 3/4. Redjang Lebong 160 (cum. d.v.) 139 (ex div.) 133, 139. Kon. Petroleum 165'/;, 162 3/4, 163, 162 1/4. Handelsver. „Amsterdam" 177'A, 175, 17', Amsterdam Rubber 104'/;, 103'/:, 1051/4 Serbadjadi 33'/2, 32, 34 1/4. Deli Batavia Rubber 471/4, 45 3/4, 48 3/8. Deli Batavia Tabak 128, 1241/4, 128, 127 1/4. Deli Mij. 124. 123, 125'/;. Senembah 146, 143 1/4, 145, 1441/4. 2-4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14