N AT IO N A L E EEN GEVOELIGE MAAG Het Dictatorschap en de Volkenbond 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 April 1934 Vierde Blad No. 22719 Nationale en internationale regeeringen. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam hooge vaste rente D Buitenl. Weekoverzicht. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. Het veiligst verweer buitenlandsch gemengd. 1 3 DOOR VISCOUNT CECIL. Europa is overgeleverd aan geruchten. Diplomaten en ministers van buitenland- sche zaken komen en gaan van de eene hoofdstad naar de anderen en confereeren in het geheim. De belangrijke figuren uit het internationale drama wisselen van ge dachten en de pers vangt er een deel van op. Het publiek dat de groote beteekenis van de ingewikkelde kwesties begrijpt, raakt in de war en voelt zich weinig op zijn gemak door dit surrogaat voor de dik wijls misbruikte openhartige politiek van Genève Viscount Cecil. In de eerste plaats is daar natuurlijk de kwestie van ontwapening of herbewape ning dat wil zeggen de keuze tusschen de beperking en regeling der militaire mach ten in het belang van de gezamenlijke naties of de herleving van den ongelimi- teerden bewapeningswedloop Uit dit ge schilpunt is nu een veel voornamer vraag stuk opgerezen n.l. of internationale orga nisatie voor den vrede in den een of an deren vorm uitvoerbaar is. Of een terugkeer tot de oude internationale anarchie met al haar verschrikkelijke gevolgen, niet onver mijdelijk schijnt. Het is verleidelijk om de kwestie te be schouwen als een geschil tusschen auto cratie en democratie. Inderdaad dulden sommige autocratische staten geen vermin dering der nationale soevereiniteit, welke noodzakelijk is voor internationale samen werking. Het verlaten van den Volkenbond door Duitschland, het verzoek van Italië om drastische herziening van het Volken bondsverdrag. helpen de meening verbrei den, dat net dictatorschap onvereenigbaar is met den Volkenbond. Laten wij van harte hopen, dat dit niet het geval zal blijken te zijn. Het zou werkelijk ontzet tend zijn, als Europa verdeeld werd in twee groepen, bestaande uit aanhangers van de autocratie en de democratie. Ik vertrouw dat er geen reden is zulk een droevige ge beurtenis te verwachten, In principe schijnt er geen aannemelijke reden te zijn, waarom het zou gebeuren. In de eerste plaats loopt het verschil niet zoo zeer over de democraties. dan wel over parlementaire instellingen. Duitschland en Italië worden geregeerd door dictators, die zonder twijfel den steun hebben van de groote meerderheid hunner medeburgers. Zonder dien steun zouden zij nooit de macht hebben kunnen verkrijgen en als hun populariteit eens verdween zou de be langrijkste schraag waarop hun heerschap pij rust. verdwijnen De parlementaire in stellingen zijn in beide landen opgeheven, klaarblijkelijk zonder ernstig verzet. Wat Japan betreft, dat zich ook uit den Volkenbond teruggetrokken, heeft, zij op gemerkt. dat het voor een westerling moei lijk te begrijpen is tot hoever de democra tie daar gegaan is. Vijfenveertig jaar ge leden. was Japan een feodale staat, die geregeerd werd door drie groote families. Menigeen zal u verzekeren, dat dit in de kern nog zoo is en altijd zoo geweest is. Eenige jaren geleden scheen er een be weging in opkomst te zijn, speciaal onder de handeldrijvende klassen, welke er op ge richt was de Japansche democratie te ver wezenlijken. Als de geschiedenis van de Mandsjoerijsche gebeurtenissen wordt neergeschreven zou het bests kunnen uit komen, dat een van de voornaamste mo tleven van de Japansche actie de wensch jan de feodale leiders was de democratie in de kiem te smoren door het scheppen van een militair incident. Als dat zoo is, blijkt het plan opmerkelijk succesvol te hebben gewerkt. Aan den anderen kant schijnt er onder ie overige dictatorschappen geen bijzon dere vijandelijkheden tegen den Vol kenbond te bestaan. Turkije heeft er zich onlangs bij aangesloten. Polen en Joego-Slavië zijn altijd actieve leden ge weest. Rusland waarvan de regeering misschien het best kan worden omschreven als een door despotisme getemperde oligarchie, heeft zich nog nooit zoo vriend schappelijk jegens den Volkenbond betoond als nu De conclusie blijkt daarom te zijn. dat een dictatorschap, hetzij al dan niet de mocratisch van origine, niet noodzakelijk vijandig tegenover internationale organi satie behoeft te staan. Maar het keurt wel de gevolmachtigde regeeringen en de vrije parlementaire instellingen af. Dat is in de eerste plaats een zaak van nationaal be lang. Er is geen bijzondere reden, waarom andere landen bezwaar zouden hebben tegen het besluit van de Duitschers en Italianen dat de parlementaire instellin gen hun niet aanstaan. Het eenige punt is. dat. het zonder een dergelijk instituut voor de groote massa der bevolking moei lijk is eenieen directen en constanten in vloed op de handelingen der regeering mt te oefenen Niemand weet bijvoorbeeld m hoeverre het Duitsche volk in zijn ge heel achter de anti-semietische politiek van de bewindvoerders staat en of alle Italianen den corporatieven staat goed gezind zijn. Dat zou internationaal van geen belang zijn tenzij President Roosevelt gelijk heeft en dat geloof ik oprecht, wanneer hij zegt: „De schuld voor het in gevaar komen van den wereldvrede ligt niet bij een volk, maar bij de politieke leiders van het volk", en wanneer hü hoopt, „dat de oorlog door regeeringen zal worden veranderd in vrede door volkeren" Als dat waar is ligt het voor de hand, dat hoe grooter het aandeel van een volk in zijn grondwet is, des te vredelievender de politiek van dat land zal zijn. Het kan niet waar zijn ik gei-jof het dan ook niet dat aJle autocratisch geregeerde s'aten naar het oorlogszuchtige neigen. Maar het schijn' wel een feit t zijn, dat landen niet vertegenwoordigende lichamen zich bij uitstek tot den vrede aangetrokken voelen. Volgens mij behoorer. mijn eigen land, de Vereenigde Staten, en in tegenstelling met de beweringen van sommige menschen, Frankrijk, tot de meest vredelievende staten onder de grootere naties en kan men van de kleinere landen zeggen, dat hun gehechtheid onmiddellijk verband houdt met de constitutioneele bevoegd heden hunner bevolkingen. Hetgeen ons niet behoeft te verrassen. Onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de arbeidersbevolking het meest van den oorlog te lijden. In de meeste landen toonden de beter gesitueerde klas sen in den laatsten oorlog ongetwijfeld grooten moed en toewijding. Het kan zelfs wel waar zijn, dat zij het grootste deel der officieren verschaften en dat naar verhouding het aantal gevallen officieren hooger was dan het aantal manschappen. Toch waren in het algemeen de ontberin gen van de gewone soldaten grooter en hun werk minder belangrijk. Het voor naamste deel der belooning kwam aan de officieren en toen de legers gedemobili seerd werden en de na-oorlogsche depres sie inzette hadden in het bijzonder de armere klassen er onder te lijden. In vroeger jaren was dit gewoonlijk niet het geval. De oorlogen werden uitgevochten door betrekkelijk kleine beroepslegers en het meerendeel werd er slechts indirect door beïnvloed. Gedurende de Napoleon tische oorlogen ging het leven in Engeland gewoon zijn gang De oorlog was in het geheel niet die allesomvattende gebeurte nis van 1914—1918. Een onzer grootste romanschrijfsters Jane Austen, die zich veel met het dagelijksche leven van de arbeidersklasse en den middenstand bezighoudt en die de meeste van haar boeken in oorlogstijd schreef, spreekt er nauwelijks over. Dat zou tegenwoordig niet meer kunnen gebeuren. Tijdens den laat sten oorlog was er bijna geen huis in het land, van het schamele hutje tot het kas teel, dat niet zijn contigent aan het leger afstond en waarvan de bewoners niet dagelijks in hevige angst de steeds groeiende doodenlijst beschouwden. Geen wonder dan ook, dat dit land diep paci fistisch is en met toenemend ongeduld luistert naar hen, die uchthartig over een nieuwen oorlog spreken. De volkeren zijn dus voor den vrede. President Roosevelt heeft gelijk. Daaruit volgt dat de directe controle over de poli tiek van hun land een belemmering voor den vrede beteekent, Dat wil niet zeggen, dat parlementaire lichamen naar het Angelsaksische model de beste regeerings- vorm voor alle landen is. Zoo dacht men er in Engeland en elders over tijdens de rustige dagen van de negentiende eeuw. Weinig menschen zullen dat nu nog on derschrijven. Men erkent thans, dat het regeeren volgens het parlementaire stel sel een moeilijke zaak is. Wij Engelschen hebben het geleerd in zevenhonderd jaar van experimenteele ervaring. Ons volk weet, dat zekere bijna onlogische com promissen noodzakelijk zijn voor het suc ces. Zij hebben leeren begrijpen, dat de meest brillante politicus niet altijd de meest betrouwbare is. Boven alles waar- deeren zij de geweldige waarde der ver draagzaamheid als politieke deugd. Om zich een juiste meening over politieke voorstellen te vormen, beseffen zij, dat zij de onvolmaaktheden van de menschelijke natuur in aanmerking moeten nemen. Dergelijke kwaliteiten zijn noodzakelijk voor de zuivere werking der parlementaire instellingen. Zij kunnen niet in één dag worden bereikt en behalve, wanneer zij bestaan is het maar al te zeer aanneme lijk, dat de parlementaire machine onvol doende zal werken. Maar ik aarzel niet als mijn overtuiging te erkennen, dat een volk met zulke deugden in staat zal zijn bui tengewoon juist te oordeelen zoowel over algemeene kwesties als over politieke per sonen. Aan een dergelijk volk kunnen ge rust de bevoegdheden op het gebied der stemgerechtigdheid en het parlement ge geven worden. Anderen doen wijs zich tevreden te stellen met een minder vol maakten vorm van politieke vrijheid. (Nadruk verboden). RECLAME. Zure oprispingen, opeenhooping van gassen, opgeblazenheid, maagbrand, mis selijkheid en slechte spijsvertering zijn in vele gevallen gevolgen van een maag die ongesteld is geraakt door een overmaat van aciditeit. Om de maag weder in staat te stellen haar spijsverterings-werk op normale, ongestoorde wijze te kunnen verrichten, zonder eenig bezwaar gebruikt men Gebismureerd Magnesium. Dit zuur werend middel, dat zijn sporen reeds vele jaren geleden verdiend heeft, neutrali seert bijna onmiddellijk de schadelijke overmaat van zuur. Het stelt U in staat te eten wat U wilt, stilt de pijn der ge prikkelde maasvliezen en verzekert U een geregelde, ongestoorde, pijnlooze spijsver tering. Gebismureerd Magnesium is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f.1.— per flesch of f. 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. 8377 RECLAME. 9381 Een Lijfrente-Polis der „Nationale". geeft een VERADEMING! Te Genève heeft de Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie weer eens ver gaderd en aangenaam heeft het aange daan te zien, hoe niemand het echec der conferentie voor zijn rekening durfde te nemen! Dat is o.i. de goede zijde van deze bijeenkomst geweest. Verder is er immers niets gebeurd! Uit de weigering van de verantwoordelijkheid voor de mislukking blijkt zonneklaar, dat de strooming on der de volken tegen den oorlog toch als een factor van beteekenis wordt aangesla gen; reden te meer, om deze strooming zoo krachtig mogelijk te maken. Van on deren op zal het heil in dezen moeten komen, het kan niet genoeg worden her haald Voor de zooveelste maal is den grooten mogendheden nog eens een uitstel ver leend om te trachten het met elkaar eens te worden. Weliswaar duurt dit uitstel nu niet erg lang, n.l. tot 30 dezer, maar het is er niettemin. Tevens is echter op spoed aangedrongen, wat in dezen geen luxe mag worden genoemd. Over het algemeen genomen is de po sitie van Frankrijk er niet slechter op ge worden, zooals uit een tweetal belangrijke gebeurtenissen valt af te leiden. In de eerste plaats is Engeland thans ernstig met den ouden bondgenoot in bespreking over z.g. waarborgen inzake de veiligheid en in de tweede plaats komt er in Enge land en ook elders kentering in het vertrouwen, dat aanvankelijk daar in de Duitsche bedoelingen werd gekoesterd. Dit als gevolg van diverse feiten, culmi- neerend in een belangrijke stijging van de Duitsche begrootingen voor leger, vloot en luchtmacht. Zelfs zou men mogen spre ken van een terugkeer tot het oude wan trouwen tegenover het Derde Rijk Hoezeer dit wantrouwen ook in offi- cieele kringen is doorgedrongen, moge blijken uit het vragen van inlichtingen door de Engelsche regeering te Berlijn over die verhoogde begrootingen. Officieel is het antwoord van Hitler's regeering nog niet bekend, doch hetgeen daaromtrent officieus verluidt, is weinig geschikt om de stemming in Engeland gunstiger te stemmen. Feitelijk wordt immers gezegd: het verdrag van Versailles spreekt niet over de hoogte der defensie-begrootingen! Daarnevens wordt dan nog wel een ver klaring gegeven, maar deze is ook bere kend op wijzigingen die nog moeten wor den goedgekeurd.... Wederom verzuimde Duitschland de gelegenheid, om gunstig voor zich in te nemen! En dat tegenover de mogendheid, waarop het anders de oogen gevestigd houdt. Neen. zienderoogen verdwijnt de meer gunstige verhoudingen voor de Duitsche buitenlandsche politiek! Daarentegen schijnt voor den Volken bond weer een betere tijd aan te breken, nadat zijn prestige door het heengaan van Japan en Duitschland sterk had ge leden. Het toetreden van sovjet-Rusland, dat eenige jaren terug nog onbereikbaar leek, schijnt voor de deur te staan. De sovjets voelen veel voor de toetreding, nu gebleken is, dat zelfs in het Verre Oosten de invloed van den Bond toch grooter is geweest, dan werd vermoed. Instinctmatig wordt toch aangevoeld, dat, had de Vol kenbond niet als rem gefungeerd, het Japan der militairen en dat was het Japan van de actie in Mandsjoekwo, in China en tegen Rusland ongetwijfeld zou hebben toegeslagen. En trots het ge schreeuw over de paraatheid van het roode leger, is het een openbaar geheim, dat de sovjets voor een oorlog, zoo ver van hun basis, niet gereed waren en de herhaling van den vroegeren oorlog tegen Japan vrij zeker was geweest. De Japan sche militairen zijn evenwel opgehouden door de actie van den Volkenbond, en dat heeft voldoende kans geboden om Japan de oogen te doen open gaan voor ae gevolgen, die zelfs bij een succes tegen de sovjets dreigden van andere zijde. Merkwaardig is dientengevolge de om zwaai in de Japansche politiek, waardoor in het Verre Oosten een krachtige ont spanning is ingetreden, zoodat het oor logsgevaar momenteel geweken schijnt. Er blijven echter gevaarlijke aspecten en dientengevolge is er alles voor te zeggen, dat de sovjets zich ook voor de toekomst zooveel mogelijk willen dekken. Een lid maatschap van den Volkenbond hoe is er vroeger niet door de sovjets gescholden op dit instituut! zou preventief wer kenHet schijnt, dat de sovjets, nu er geen directe haast bij het geval meer is, enkele voorwaarden stellen, waarvan de voornaamste is een erkenning de jure door alle leden van den Bond, hetgeen een prestige-winst zou opleveren van beteeke nis. Op zich zelf is dit verlangen niet zoo vreemd; wanneer men als lid van eeni- gerlei vereeniging toetreedt, is het im mers vanzelfsprekend, dat men door de andere leden voor vol wordt aangezien! Typisch is, dat de sovjets niet erkend zijn door diverse kleinere landen, w.o. ook Nederland en Zwitserland. Op deze lan den zal nu wel de noodige druk worden uitgeoefend! Vooral op Zwitserland, waar daar toch de Volkenbondsstad is gelegen en slechts een erkenning de sovjet-afge vaardigden alle rechten kan waarborgen, waarop zij recht hebben. Misschien is uit bovenstaande ook te verklaren, waarom uit Japan ten opzichte van den Volkenbond weer gunstiger ge luiden klinken, al blijft men natuurlijk voor een terugkeer naar Genève den eisch stellen van een erkenning van het gebeu ren in Mandsjoekwo, zij het ook in den vorm van een zich neerleggen bij den gang van zaken zonder meer REVOLVERSCHOT IN EEN CAFÉ. De dader voortvluchtig. In een café aan de Raamstraat No. 5 te 's-Gravenhage, heeft gisteren omstreeks vijf uur een onbekende bezoeker een revol verschot gelost op een anderen bezoeker, die evenals eerstgenoemde slechts zeer kort daar aanwezig was geweest. Het slacht offer werd in de rechterborst getroffen en is achterovergevallen, waarna de dader onmiddellijk de vlucht nam en op straat uit het gezicht verdween, voordat de onthutste caféhouder gelegenheid had ge had, hem achterna te rennen. De getroffene is de 30-jarige parketvloe renlegger Th. L. uit de Tasmanstraat. Hij is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch niet levensge vaarlijk was. In de omgeving van het café verzamelde zich een menigte nieuwsgierigen, die echter door bereden politie op een afstand werd gehouden. Inmiddels stelde de jusli- tieele dienst een onderzoek ter plaatse in, tot op het oogenblik zonder positief resul taat. Het café is ontruimd en tijdelijk ge sloten. RUMOERIGE VERGADERING. De voorzitter raakt handgemeen. Te Arnhem is een vergadering gehouden van de Nat. Soc. Nederlandsche Arbeiders Partij, onder leiding van dr. E. H. van Rappard (uitgever van het blaadje de „Nationaal Socialist"), waar het zeer ru moerig is toegegaan. Op de bijeenkomst werd uiteengezet, hoe heerlijk het in Duitschland voor werkenden en werke- looze arbeiders is. In den aanvang bemerkte de voorzitter, dat eenige Israëlieten bij het genoodigde publiek plaats hadden genomen. Dezen weigerden de vergadering te verlaten. Met behulp van eenige geestverwanten heeft dr Van Rappard daarna deze bezoekers uit de zaal verwijderd. Inmiddels werden wederom drie personen opgemerkt, van wie één door zijn Joodsch uiterlijk opviel. Ook dezen werden uit de zaal verwijderd, hetgeen echter niet gemakkelijk ging. In- tusschen geraakte de heer Van Rappard handgemeen met eenige bezoekers. Van weerskanten werden flinke klappen uitge deeld. Het tumult nam nog toe, toen met kopjes en glazen werd gegooid. De voor zitter is bloedend in het gelaat gewond. (Hbld.) HET NEDERLANDSCHE TOONEELGILDE Te Den Haag is opgericht, schrijft men aan het „Vad.", de vereeniging „Het Ne derlandsche Tooneelgilde". De vereeniging stelt zich voor. elke po ging te steunen, die overeenkomt met haar doel. Zij beoogt dus niet concurrentie met de bestaande gezelschappen; zij wil alleen den strijd aanbinden tegen vooze en leege tooneelkunst, tegen minderwaardige speculaties op instincten, die niets met kunst hebben uit te staan en tegen alles wat tooneelkunst voor andere dan waar lijk kunstzinnige doeleinden tracht te misbruiken. Waar de tegenwoordige tooneeltoestan- den van dien aard zijn, dat de kunstenaars veelal geen gelegenheid hebben hun op voeringen rustig en zorgvuldig voor te bereiden, opgejaagd als zii wnrdan door materieele zorgen, heeft „Het Nederland sche Tooneelgilde" een studio gesticht, dat zich geheel los van eenige commer- cieele bemoeienis alleen in dienst der tooneelkunst stellen kan. De organisatie is van dien aard, dat men driemaal zoo veel tijd aan de voorbereiding der opvoe ringen kan besteden. „Het Nederlandsche Tooneelgilde" hoopt in den loop der tijden dit studio op te voeren tot een toonaangevend tooneel- centrum. De leiding van het studio is opgedra gen aan Eduard Veterman, die een der weinig voorkomende figuren in de too- neelwereld is, waarin zich dramaturg, regisseur en tooneelbouwer vereenigen. Verder zijn tot de vaste kern van kunste naars toegetreden de heeren: Louis de Vries, Adolphe Engers, Dick van Veen, Frits van Dongen, Piet Rienks en de dames Annie Verhulst, Ank van der Moer en Ceesje Speenhoff. Met enkele andere da mes en heeren zijn de besprekingen nog gaande. Men is van plan in den loop der tijden voortdurend een nauwe samenwerking te zoeken met Nederlandsche schrijvers, schil ders en componisten en wellicht een proefstudio te vormen, om de Nederland sche tooneelschrijfkunst een gelegenheid tot experimenteeren te geven. RECLAME. 9357 tegen tandbederf ligt in het geregeld bor stelen van tanden en kiezen met IV0R0L, De Nederlandsche Tandpasta. En zelfs in Amerika klinkt luider de stem van de voorstanders van een zich aansluiten bij den Volkenbond als het ge weten der wereld! Dat stemt vreugdevol, al doet men goed zich over deze aanslui ting nog niet direct een dorado te droo- men; het is nog niet zoover, dat deze voor de deur staat. WETHOUDER GESCHORST. Op fooien uit. De gemeenteraad van Stein (L.l, heeft een wethouder voor de tweede maal in zijn functie geschorst wegens pogingen tot het verkrijgen van „fooien" bij on derhandelingen over grondaankoop. Het besluit werd met 65 stemmen genomen, Eenige maanden geleden werd de wet houder ook geschorst, maar deze schor sing moest worden ingetrokken. (Hbld.) ERNSTIGE VAL. Te Middelburg is de gehuwde werk man J. B G. uit de Rozenstraat toen hij per rijwiel huiswaarts reed in botsing ge komen met twee honden, die uit de Pijp- straat de Molstraat in kwamen rennen. G. kwam te vallen en is bewusteloos, met verwondingen en met een hersenschud ding opgenomen en binnengebracht in de Openbare Leeszaal. Later is hij op me disch advies naar het Gasthuis vervoerd. MOORD OPGEHELDERD. Een moord op zekere vrouw Klischatz, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in de keuken van haar woning in Essen- Borbeck doodgeschoten werd aangetroffen, is volledig opgehelderd. Haar man, die Zondag gearresteerd werd, heeft in den genoemden nacht aan een mede-arbeider, den 24-jarigen mijn werker Islakar, den sleutel van zijn wo ning gegeven met de opdracht zijn vrouw te wurgen. Zou dit hem niet gelukken, dan moest hij haar doodschieten. Islakar probeerde de vrouw te wurgen, waarbij een hevige strijd ontstond, tijdens welken hij de vrouw neerschoot. Later kwamen Klischatz en Islakar bi] elkaar. Het pistool wierpen zij in een schacht, waar het later door de moord- commissie ontdekt werd. De beide daders waren van plan, de ver zekeringssom op het leven van de vrouw samen te deelen. Dader en aanstoker bevinden zich in arrest. o DE REDDING VAN DE BEMANNING VAN DE TSJELJOESKIN. De laatsts zes geredden uit het Tsjei- joeskinkamp waren de waarnemende expe ditieleider de kapitein van de Tsjeljoeskin, twee marconisten en twee machinisten. Bij de laatste vlucht naar het kamp zijn ook acht honden per vliegtuig naar Wan- karem overgebracht. De vlieger Slepnef heeft prof. Schmidt, wiens gezondheidstoestand opneming in een ziekenhuis gewenscht maakte, in twee uur en dertien minuten van Wankarem naar Nome in Alaska overgebracht. Stalin. Molokof. Woroftsjilof, Koerbytsjef en Idanof hebben een telegram gezonden aan de vliegers Lyapidofski, Molokof Ke- mamn, Slepnef Wodooianof en Doronin, waarin zij de vliegers hulde brengen voor de redding van de bemanning van de Tsjeljoeskin en hun bewondering uitspre ken over de daarbij betoonde onversaagd heid. Zij deelen voorts mede aan het Centrale Uitvoerend Comité te zullen voorstellen hun den titel van held der Sovjet Unie te verleenen en hun mecaniciens de orde van Lenin tot te kennen. Bovendien zullen zij voorstellen allen bij de redding betrokke nen een jaar extra salaris te verleenen. Dezelfde volkscommissarissen hebben een adres gericht aan Schmidt, Bonrof, Woroin. Krerkel en alle anderen geredden, waarin zij hen geluk wenschen met hun behoud en hulde brengen aan den man nenmoed. waarmede zij twee maanden lang de ontberingen op het ijs hebben ver dragen. Zij zullen voorstellen aan alle geredden alsmede aan Oetsjakof en Petrof de orde van de Roode Ster te verleenen en te Mos kou een gedenkteeken op to richten voor den Pooltocht van de Tsjeljoeskin. Boven dien zullen zij voorstellen aan alle gered den een belooning van twee jaar uit te keeren. DE ZWEEDSCHE KONING GEWOND. Bij het. tennisspelen te Parijs deed ko ning Gustaaf van Zweden gisteren een val, waarbij hij zijn bovenlip scheurde en een ernstige wonde opliep aan zijn linkerknie. Na verbonden te zijn. wilde de koning ondanks de opgeloopen wonden het spel toch voortzetten. GROOTE BRAND TE KORTRIJK. Een zware brand heeft de linnenfabriek der gebroeders Bevernage, te Kortriik in de asch gelegd De oorzaak van den brand is onbekend Een groote voorraad goederen is een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt ongeveer vier milloen Belgische francs. HUIZEN INGESTORT. In het Italiaansche bergdorp Crondona. bij Arquata Scrivia, zijn gisternacht vijf huizen ingestort. Tot nu toe zijn 9 dooden en eenige gewonden geborgen,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13