VEL0 STOFZUIGER TOM DE NEGERJONGEN fio4¥ria&&^'°L LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 April 1934 RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. boog militair gerechtshof. De stranding van de Krakatan. Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende gisteren de zaak tegen den kapitein luitenant ter zee C. C. F. J„ den luitenant ter zee 2e klasse B. P. en den kapitein ter zee J van R., in verband met het gebeurde met de „Krakatau". De dagvaarding in deze zaak luidde als volgt: dat het aan hunne schuld, althans aan die van een of meer hunner, te wijten is dat H. Ms. mijnenlegger „Krakatau" op 11 October 1932 in het Oosterwater van Soe- rabaj3 is gezonken of gestrand, waardoor levensgevaar is ontstaan voor een of meer opvarenden van dien oorlogsbodem, ande ren dan beklaagden of een of meer hunner. De schuld van beklaagde, althans van een of meer hunner bestaat hierin, dat zij, met grove veronachtzaming van zooveel nadenken als zij als normale zeeofficieren in de concrete omstandigheden, waarin zij verkeerden, behoorden aan te wenden, het gevaar niet hebben voorzien, waarin het schip bij sterke opvoering der vaarsnel- held en der schroefomwenteilngen in on diep vaarwater, met openstaande patrijs poorten en openstaande waterdichte deu ren op het mijnendek, moest, althans kon, komen te verkeeren en is komen te ver- keeren, om met grof verzuim van voor omschreven mate van nadenkendheid heb ben nagelaten, voorzorgsmaatregelen te treffen om dat gevaar af te wenden. Er waren twee getuigen a décharge ge dagvaard, n.l. de officier van den marine- stoomvaartdienst le klasse Roosa en de luit. ter zee 2e kl. v. d. Blink. De President, mr. Schepel, meende, dat over de feiten, in het rapport omtrent het onderzoek vermeld, geen verschil van mee ning was. De beklaagden gaven dit toe. Bij het verhoor verklaarde beklaagde J„ I dat de officier van de wacht reeds order I gegeven had, de deuren te sluiten zoo dra er eenig water stond. Van een hellen van het schip was toen nog geen sprake. Beklaagde P. begreep, dat er op moest worden gerekend, dat de mogelijkheid be stond, dat met meer omwentelingen moest worden gevaren dan normaal. Toen bekl. bemerkte, dat die snelheid inderdaad hoog werd opgevoerd, heeft hij den commandant biet gewaarschuwd. Hij vermoedde, dat die opvoering van zeer korten duur zou zijn in verband met een aangekondigde inspec tie Zoodra er slagzij kwam begreep hij, dat de machinekamer buiten haar boekje ging. Hij gaf order het schip stil te leggen. President: Uw order kwam te laat. De officier van den Marinestoomvaart dienst 1ste kl. Roosa wordt vervolgens als getuige gehoord. Vroeger was hij op de Krakatau", waarop hij ongeveer 4 jaren diende. Kort vóór de inspectie ls hij ver plaatst. President: Is het mogelijk in ondiep wa ter toch met lagen invloei te varen, al hoewel dit niet gebruikelijk was? Getuige: Bij matige vaart wel, maar bij grootere snelheid is het gevaar voor ver stopping groot, vooral in modderig water. Op „volle kracht" wordt daarom niet overgegaan zonder order Van de brug. President: Hier heeft de inspecteur aan de brug gevraagd: Kan ik mijn gang gaan? en hij heeft daarop een bevestigend ant woord ontvangen. Beklaagde J. worden vervolgens nog eenige vragen gesteld. Bij het schaften vond hij het niet noodig de deuren te slui ten. Bekl. is 2'/« jaar commandant geweest van de Krakatau. Hij is meer dan 1000 maal door het. Oostervaarwater gestoomd. Nooit heeft hij de deuren gesloten gehad. Eekl. had de overtuiging, dat de comman dant der marine de orders gaf. Hij had niet verwacht, dat men daar op volle kracht zou gaan stoomen. Dit was hem niet medegedeeld. President: U was commandant en ver antwoordelijk voor de veiligheid van het schip, u had U dus moeten vergewissen van de snelheid. Beklaagde: Ik had order gegeven: geen grootere snelheid dan 100 slagen. De deuren moeten bij kalm water steeds open staan. De Krakatau is een mijnen- iegger en bij dichte deuren kan zij geen mijnen leggen. Had ik vermoed, dat de 100 slagen zouden worden overschreden, dan had ik de deuren natuurlijk doen sluiten. Maar ik achtte dit uitgesloten. Vervolgens worden aan beklaagde v. R. vragen gesteld. De president wijst erop, dat de commissie van onderzoek zijn be leid niet heeft bewonderd. Een order om trent inspectie was niet zeer duidelijk Maar het lag toch voor de hand en het was ook uit de order te lezen, dat eerst bulten het ondiepe water met vol ver mogen zou worden gestoomd. Beklaagde geeft toe, dat het bevel niet overduidelijk was. Wel was duidelijk, dat de inspectie onmiddellijk zou beginnen als het schip onder stoom zou gaan. Het bevel was drie dagen tevoren uitgegeven. De commandant had dus kunnen rekenen met vol vermogen. In verband met het vaarwater had de commandant toen maat regelen moeten nemen. Vóór het bereiken van de ondiepte hadden de deuren geslo ten moeten zijn geweest. Deze opvatting is volkomen in overeenstemming inet de vastgestelde voorschriften. De comman dant had deze order moeten nagaan, moe ten analyseeren en aan de hand van de kaart zijn gedragslijn moeten vaststellen. Was hij het met één en ander niet eens geweest, dan had hij aan beklaagde vra gen kunnen stellen. Met de deuren had schipper v. R. zich niet te bemoeien. Dit was een veiligheidsmaatregel en ging bui ten beklaagde om. Beklaagde zegt, nog dat hij er geen oogenblik over gedacht heeft, dat de of ficier van de wacht niet de orders had, welke hij noodig had, n.l. omtrent de maximum snelheid in het ondiepe tra ject en het gesloten zijn van de deuren. (Reeds in een deel van onze vorige oplage geplaatst). Na de pauze neemt de advocaat-fis caal. mr. Brants, requisitoir. Hij herinnert er aan dat de drie officieren terecht staan wegens overtreding van art. 169 van het w- v. s. Het staat vast, dat levensgevaar aanwezig is geweest bij de opvarenden van de „Krakatau". Het ongeval ls bui tengewoon goed afgeloopen. .Na enkele seconden is het schip gekan teld Tientallen menschenlevens had het ongeval kunnen kosten. RECLAME. 9382 DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE Mü. PREDIKBEURTEN. voor zondag 15 arpril. leiden. Doopsgez. Kerk: Voorm. half elf, ds. Bonga. Eglise Wallonne: dix heures et demle. M. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf. ds. H. A. ten Bruggencate van Voorburg. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. half elf, ds. D. Sypkens van Soestdijk. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer Kroon. Vrije Kath. Gem. (St. Bon. kapel, Vree wijkstraat 19): Voorm. half elf, Gez. H. Mis. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfeif (jeugddienst met koorzang), ds. J. E. Uit man van Moerkapelle. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. half tien ds. J. Schoneveld; nam. half zeven, ds. J. Stehouwer (Bidstond Gewas). Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer J. Zonneveld. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk: (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. 6V2 uur, ds. J. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) Voorm. half tien en nam. 6 uur leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat) Voorm. 10 uur. ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur, ds. G. Mulder (Voorber. H. A.i Geref. Kerk (De Ruijterstraat)Voorm. 10 uur, ds, G. Mulder (Voorb. H A.)nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Wijnen van Oldenbroek. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Oussoren van Ambt-Vollen- hove. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm., 10 uur ds. de Bruijn van Alphen; nam. 5 u„ ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (H.A. en Dankz.), ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer Stroo van Koudekerk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Voorb. H. A.) en nam. halfdrie (H. A.), ds. Aalders. LISSE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Nauta van Woubrugge. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. Kan men nu spreken van collectieve fout? Spr. gelooft dat deze vraag beves tigend moet wórden beantwoord. Alle drie zijn tegelijk onoplettend geweest. Zou die collectiviteit echter niet bestaan, dan blijft nog de subs, tenlastelegging over, die ieder hunner aansprakelijk stelt. De inspectie werd begonnen vlak vóór men een gevaarlijk ondiep gedeelte van het vaarwater naderde. Het is wel gebleken,' dat geen verstan dig zeeman het in zijn hoofd zal krijgen zijn schip met de grootste vaart over zulk een ondiepte heen te jagen. De heeren hebben eenvoudig op elkander gerekend en verzuimd overleg te plegen. Spr. meent echter dat van geen straf rechterlijke verantwoordelijkheid kan wor den gesproken. De strafrechter moet de vraag beantwoorden: „Kan redelijkerwijs één hunner worden verweten, dat zij niet anders hebben gehandeld?" Spra gelooft van niet. De kolonel Van R. had geen aanleiding te denken, dat niet alles in orde was. Maar hij bemoeide zich wel met wat er op het schip gebeurde. Hij nam de inspec tie in de hand. Nu is het niet bewonde renswaardig, dat de commandant van het schip met de armen over elkaar bleef zit ten, maar hij had toch wel reden daartoe omdat de kolonel Van R. de leiding had overgenomen. Hij had geen reden aan te nemer., dat op uiterste vermogen zou worden geva ren. De houding var overste J. is ook niet bewonderenswaardig. Maar strafitch terlijke schuld is ook niet te zijnen aan zien aanwezig. Bij geen hunner acht spr. strafrechter lijke schuld aanwezig, weshalve hij requi- reert tot vrijspraak van alle drie de offi cieren. De drie verdedigers hielden hierna hun pleidooien en drongen eveneens op vrij spraak aan. Uitspraak 27 April. noorden, t Ned. Herv. Kek: Voorm. halftien, ds. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. noordwijk binnen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfeif, ds. Sou- tendijk van Rotterdam, noordwijk aan zee. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk in H. V.: Nam. 3 uur, de heer Kroon. noordwijkerhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. rijnsaterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jongens van Leimuiden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. rijnsburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H.A.), ds. Peter; nam. 5 uur, dr. Honders van Wassenaar. Kerkzaak Voorm. halftien, de heer Heij- mans van Leiden; nam. 5 uur (H. A.), ds. Peter. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Feenstra van Scheveningen; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. Broekstra: nam. 6 uur, ds. Feenstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. VOORHOUT Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Fortgen?: nam. 5 uur de heer J. de Groot van Leiden. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. .Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur. leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymzaal Raadhuis)Nam. 7 uur, de heer J. B. Schouwink van WASSENAAR. Ned. Herv. Gem.: Geen opgave ont vangen. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. A. J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H.A.). ds. L. Zwaan van Zwammerdam; nam. half zeven (Dankz). leesdienst. Ohr, Geref. Kerk (Polder)Voorm. half tien en nam. halfzeven, leesdienst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm halftien. leesdienst: nam. halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref Gem.: Voorm .kwart voor 10 uur, mej. A, G. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Anlo M. A. Beek, cand. te Wassenaar. Te IJsselstein O. J. van Bootselaar te Linschoten. Beroepen: Te Heelsum (Geld.) (toez.) Th. Hettinga uit Streefbeek (Z.H.). Te Marum L. Knier te Birdaard (Fr.). Bedankt: Voor Huizum (Fr.) (Evang.) en voor Zaandam-Oost (Evang.) A. v. d. Hoe ven te Vollenhove. het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. De nieuwe splitsingsnormen voor de parallel-aldeelingen van lagere en hoogere klassen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Van der Hoeven, inzake boven genoemd onderwerp heeft minister Mar- chant het volgende geantwoord: 1. Het is den minister bekend, dat het Kon. besluit in onderwijskringen groote ongerustheid heeft gewekt. 2. Het is niet mogelijk thans reeds te ramen, welke bezuiniging voor 's Lands schatkist het Koninklijk besluit van 8 Februari 1934 (Staatsblad No. 47) tenge volge zal hebben. Nauwkeurig zal dit trou wens nooit zijn aan te geven, omdat liet getal leerlingen, dat de scholen voor voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs bezoekt, voor een deel afhankelijk is van de heerschende economische omstandig heden en de invloed hiervan aan alle con trole ontsnapt. 3. De ondergeteekende stelt zich voor de beslissingen omtrent de „moeilijke geval len" zoo spoedig mogelijk te nemen. Of dit zóó tijdig zal kunnen geschieden, dat op een redelijk oogenblik de leerlingen van plaatsing zeker zijn, de lesroosters gereed zullen wezen en in de leeraarsbenoeming zal kunnen zijn voorzien, zal in niet ge ringe mate afhankelijk zijn van de data, waarop zoodanige gevallen aan zijn beslis sing worden onderworpen. 4. Het komt den ondergeteekende voor, dat het stellen van normen overbodig is. Er zullen .indien het getal leerlingen hier toe aanleiding geeft, zooveel banken in de lokalen moeten worden geplaatst als met het geven van vruchtdragend onderwijs vereenigbaar is. Mits de rectoren en direc teuren hierbij de vereischte medewerking verleenen, zal het raadplegen der inspectie veelal onnoodlg zijn. 5. Voor wat betreft de vakken, welke moeten worden gegeven in lokalen, die het gestelde maximum getal leerlingen niet kunnen bevatten, zal, evenals tot dusver, splitsing der klassen mogelijk blijven. 6. Het geven van vruchtdragend onder wijs in eindexamenklassen van ongeveer 30 acht de ondergeteekende mogelijk. Hij heeft overigens geen reden om aan ande ren, die meenen verder te kunnen gaan, een andere grens te stellen dan een zoo danige, die wel algemeen als maximum zal worden aanvaard. Als zoodanig is het getal van 36 gekozen. Dat in klassen met nog meer leerlingen het onderwijs nooit vruchtdragend zou kunnen zijn, zou hij niet gaarne beweren. Men bedenke, dat de jonge menschen, voor wie men klassen van 30 a 36 leerlingen te groot acht, enkele maanden later op de collegebanken zullen plaats nemen en alsdan zelf zullen hebben te zorgen, dat onderwijs, gegeven aan groe pen, die vaak een veelvoud van 36 sterk zijn, voor hen vruchten draagt. De toestand van 's Lands middelen ge doogt niet de ouder normen te handhaven. 7. Ten aanzien van een lyceum gelden in den bovenbouw de vereischte getallen leerlingen voor parallel-afdeelingen der klassen van de afdeeling gymnasium, van de afdeeling H.B.S. B en van de afdeeling H B S. A afzonderlijk. 8. De ondergeteekende kan de noodzake lijkheid en zelfs de wenschelijkheid van een aanvullende regeling voor de verreke ning met het rijk van de schoolgelden van leerlingen in niet gesubsidieerde gesplitste klassen bij het bijzonder onderwijs niet in zien. Onder de bestaande omstandigheden toch moeten maatregelen, die het volgen van het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs vergemakkelijken, zooveel mogelijk achterwege blijven en behooren dan ook kleinere parallelafdeelingen dan het Koninklijk besluit voor subsidie in aan merking brengt zoo weinig mogelijk te worden gevormd. De regeling, in deze vraag aangegeven en als veel eenvoudiger en veel billijker aangeprezen, gaat uit van de onderstelling, dat het mogelijk is de kosten van onverplichte parallelafdeelin gen juist te berekenen. De practijk heeft echter geleerd, dat dit niet het geval is. 9. Deze vraag onderstelt blijkbaar, dat de wet heeft bedoeld financieele gelijkstelling te brengen tusschen openbaar en bijzonder voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs. Zoodanige gelijkstelling heeft echter uitsluitend voor de lagere scholen in de bedoeling gelegen en geenszins voor de hierbedoelde scholen. Overigens beoogt de ondergeteekende door het bevorderen van de opneming van een nieuwe bepaling in het Koninklijk be- 239. Maar daar werden ook al meteen vier speren klaar gehouden. De leeuw zou zijn vrijheid niet weerkrijgen; dat waren de negers met elkaar eens. Als hij niet goedschiks mee wou naar den koning, dan maar hem dood meegenomen, maar ver liezen wilden ze hem niet weer. En daarom stonden ze alle vier klaar met hun wapens, wat voor mijnheer Leeuw lang geen vriendelijke aanblik was. 240. Juist op het oogenblik dat hij zijn hoofd, afgeschrikt door de vier speren, weer wilde terugtrekken tusschen de houtjes, werd er iets op hem gegooid. Het was een rijpe, meloenachtige vrucht, die daar in de bosschen veel voorkwam. En die vrucht spatte op het waardige hoofd van ons leeuwtje in duizend stukken, en het sap droop hem langs oogen en de wangen. sluit, als bedoeld in zijn dd. 4 April j.l. aan den voorzitter der Tweede Kamer gezonden antwoord op de desbetreffende vraag van den heer Tilanus, o.a. de gelegenheid te scheppen, zooveel mogelijk het ontstaan van ongelijke toestanden bij het openbaar en het bijzonder voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs tegen te gaan. 10. Dat in verband met onzekerheid van het getal te vormen parallelafdeelingen 't getal lesuren, voor de onderscheidene lee raren beschikbaar, niet van te «voren vast staat, is op zichzelf niet een nieuwe toe stand. Men dient hierbij in het oog te houden, dat de vigeerende salarisregeling voor de leeraren een garantiebepalir.g bevat, die in vele gevallen voorkomt, dat met een vermindering van het getal paral lelafdeelingen aanstonds ook een vermin dering der salarissen zou gepaard gaan. Van een onmogelijken toestand kan dus ten deze niet worden gesproken, 'n Nieuwe regeling van de salarissen van de leeraren is in overweging. Omtrent den inhoud daarvan kan thans echter nog geenerlei toezegging worden gedaan. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De mildere natuur heeft de weilanden in enkele dagen een frisch groene kleur gegeven en al is er dan ook nog niet veel gras, de boer liet reeds veel vee los van de stallen, zelfs zien we al veel versch melkvee buiten. De hooibergen raken leeg en dit noodzaakte reeds velen het vee buiten te brengen. Als gevolg van de betere weersgesteld heid was er een ruimere omzet in mager vee voor de vetweide. De markt hier ter plaatse was gisteren zeer ruim voorzien. Zelfs de lammerenmarkt was geheel met weidevee bezet. Het was een zeer drukke markt. We zien dan weer eens duidelijk hoe hoogst noodzakelijk het ls, het plan tot uitbreiding van het markt- en par keerterrein zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Men dient hier toch in aanmer king te nemen, niet alleen de belangen der marktbezoekers te dienen, doch ook die van onze stad. Klachten omtrent de tegenwoordige situatie kwamen al meer malen in het openbaar tot uiting. Vooral van de zijde van den Veehandelarenbond is langen tijd op de gebreken gewezen. Zooals gezegd was de aanvoer gisteren hier groot en wel in hoofdzaak mager weidevee. hetwelk sleepend prijshoudend werd opgeruimd; f. 110f. 190 per stuk. Versch melkvee was er niet zoo veel aangeboden en daarin was tegen de be doeling van de crisiswetgeving in, een tamelijk vlotte handel. De boer koopt koeien die hij noodig heeft in zijn bedrijf en de opbrengst van de producten telt in dit verband blijkbaar niet mee. We zien in het Noorden des lands hetzelfe gebeu ren. Dinsdag te Groningen waren de boe ren uit deze provincie zelve de grootste koopers, waardoor de kooplieden uit het Zuiden met de prijzen niet mee konden komen. Dit was dan ook de reden, dat er hier te Leiden gisteren heel weinig Gro- ningsch vee aan de markt was. Ook te Leeuwaren en Zwolle was gister een vlot ten handel met vastere prijzen. De weide- tij d sprak ook hier een woordje mee. Voor de Crisis Rundveecentrale wordt momen teel heel weinig geleverd. Gister waren hier slechts 90 stuks, waarvan meer dan 30 stuks werden afgewezen, als zijnde niet aan de eischen te voldoen. Voorts was er ook een groot aanbod van slachtvee, doch hierin was de handel ongunstig, met zakkende prijzen. Zeker f. 10f. 15 per stuk lager dan de vorige week. Vette kalveren eveneens op groo tere schaal aanwezig, met hetzelfde resul taat, 1630 cent per pond levend. Uiterst prima kwaliteit kon begin der week nog iets meer opbrengen. Op de wolveeafdeelingen was de aan voer gewoon. De handel kalm, met even zwakkere prijzen. Voor export was in hoofdzaak Frankrijk aan de markt. Don derdag waren te Delft de eerste jonge weidelammeren aan de markt, afkomstig uit Winschoten. Ze werden verkocht voor f. 8f. 8.50 per stuk, dus aanzienlijk hoo ger dan vorig jaar. Dit hadden we dan ook reeds voorspeld. De Texelaars zullen dus zeker f. 12f. 13 gaan kosten dit voor jaar. De varkensmarkten waren over de ge- heele linie zeer flauw gestemd. VAN DER S. RECLAME- 9358 C P. B., te A. De oppervlakte van be doeld stuk grond bedraagt 2347,537 M. 2. A. V., te H. De kantonrechter kan, na een daartoe ingestelde vordering, on middellijke tenuitvoerlegging van zijn vonnis tot ontruiming bevelen. De ont ruiming zal daarna zonder verdere aan maning of andere formaliteiten door twee daartoe door den kantonrechter te be noemen getuigen worden ten uitvoer ge legd; binnen 24 uur moet de minuut van het vonnis aan de veroordeelde partij be- teekend worden. De agent van politie had met de zaak nog niet te maken. U hebt niet het recht de deur te forceeren; wel kunt u uw eigen dommen terugvorderen. J. L„ te L. De handelwijze verdient inderdaad afkeuring. Het terug te vor deren bedrag zal waarschijnlijk te gering zijn om te gaan procedeeren. Herhaal in elk geval uw verzoek om terugbetaling van het verschuldigde bedrag. Van Z., te A. De loting voor de mili tie geschiedt in Den Haag. Deze geldt voor het geheele land. Men neemt het register van de grootste gemeente (dus Amster dam). Bij loting wordt daaruit een naam aangewezen. Die naam vormt dan in alle gemeenten het begin van de alphabeti- sche reeks van dienstplichtigen. Is het contingent aan het einde van het alpha- betisch register nog niet bereikt, dan wordt vooraan bij de A. begonnen. Be trokkenen krijgen bericht van de gemeen te-secretarie. De loting geschiedt vóór de keuring. 3—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11