759te Jaargang VRIJDAG 13 APRIL 1934 No. 22718 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERSOHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otè. Bureau NoorHein3spleiri Telefoonnummer* Voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquei en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.33 '4^ portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat een af schrift van het proces-verbaal der op 22 Maart 1934 in deze gemeente gehouden zitting van de Commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, tot het aanhooren van bezwaren ten aanzien van het plan van onteigening voor het ver- breeden en verbeteren van den Haarlem merweg, benevens een afschrift van het advies dier commissie omtrent de inge diende bezwaren .overeenkomstig artikel 13 der Onteigeningswet ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 April 1934. 9360 NAAR DE BOLLENVELDEN. Aanvangende Zondag 15 April zal de H. T. M. weder bloembollenritten organl- seeren en wel van het Plein te Den Haag via Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Sas- senheim, Oegstgeest en Haagsche Schouw. Ook de Ned. Spoorwegen en de N. Z. H. T. M. zullen zóó noodig extra treinen en trams laten loopen tusschen Lelden en Haarlem, evenals de Duitsche rijksspoor wegen, die verscheidene goedkoope treinen heeft ingelegd. SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER". Geslaagde kinderuitvoering. Bovengenoemde vereeniging had gister avond in „Concordia" als eerste in de rij harer zustervereenigingen een kinderuit voering georganiseerd, welke zoowel voor de jeugdige executanten als voor de be zoekers een succes is geworden. De kinderen hebben op velerlei gebied hun beste beentje voorgezet en de clemen tie, welke de voorzitter, de heer J. A. Pee- man, van te voren inriep, behoefde dan ook allerminst betracht te worden. Zeker, er werden de bij jeugdige debutantjes ge bruikelijke foutjes gemaakt, maar daar naast getuigde het gebodene van zóó dege lijke voorbereiding en ijverige studie, dat er achteraf slechts plaats overblijft voor waardeering en lof. Het is moeilijk te zeggen welk onderdeel van het programma nu wel het meest in den smaak is gevallen. Waren het de aar dige liedjes van de zangclub onder leiding van mej. Karola Albrecht; het tableau van de voetbalclub, waarover de heer J. G. de la Bije den scepter zwaait; was het de dansclub, die onder leiding van den heer Anton de Groot een keurige menuet uit voerde of was het 't fraaie tableau der korfbalclub? Of was het misschien de op voering van het komisch spel „Er gaat me 'n licht op?" De keuze was inderdaad moei lijk en wij zouden het eene te kort doen, wanneer wij het andere prezen. Daarom in het algemeen een woord van waardeering voor hen, die dezen avond hebben voorbereid en voor hen, die de uitvoering tot een succes maakten. De leiders der verschillende clubs werden door voorzitter Peeman met veel vriende lijke woorden en bescheiden cadeaux ge huldigd. Eenige leden der Roto Colour Players luisterden den avond op verdienstelijke wijze op. maatschappij voor toonkunst. Jubileum 1834—1934. Naar wij vernemen, hebben de plannen voor de viering van het honderdjarig be staan van de Mij. voor Toonkunst die op 12 Mei 1834 werd opgericht een vasteren vorm aangenomen. De feesten welke ongeveer half Mei a.s. zullen plaats vinden, zullen bestaan uit: ,1e dag: een receptie, voorafgegaan door uitvoering van eenige muziekwerken door ensembles van leerlingen van de muziek school; 2de dag: een concert te geven door de leeraren en leeraressen van de muziek school; 3de dag: een groot Jubileum-concert, fs geven door het Concertgebouw Orkest uit Amsterdam. Tevens zal verschijnen een herinnerings boekwerk, verlucht met verscheidene por tretten en platen, waarin de geschiedenis der Mij. gedurende de eeuw van haar be staan zal zijn beschreven. De leden der Mij. en genoodigden, in schrijvers op het Jubileumfonds, hebben toegang op deze feesten. Zij, die nog niet ingeschreven hebben op het fonds of nog niet lid zijn van de Mij. en van deze bij zondere omstandigheid gebruik willen maken, dat het Concertgebouw Orkest hier ter stede een concert komt geven, kunnen zich n0g opgeven aan den heer H. P. II. wurtz, Rapenburg 87 Leiden voor een bij drage aan het fonds of als lid aan den secretaris G. W. Groen. Julianalaan 17, Degstgeest. 1- da'a der receptie er. uitvoeringen zul len nader bekend gemaakt worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Manufacturen- handel en Confectiefabriek v.h. A. Waals Haarlemmerstraat 114 en 136, Leiden. Overleden directeur A.. A. Waals, Oegst geest. dd. 8 Apr. 1934. „Den Kouden Hoek", Oude Vest 235, Leiden, verlofzaak. N.V. Hotel Restaurant „de Kaag", War mond. Uittredend commissaris W. Cou- wenberg, Leiden, dd. 1 Oct. 1932. Niouwe commissaris J. van Vliet, 's-Gravenhage. D. Parlevliet, Sandtlaan 22. Rijnsburg, export van bloemen en planten. Uittre dend eigenaar D. Parlevliet, Katwijk aan Zee, d d.l Dec. 1933. Uittr. gevolm. J. Tim- mers. Rijnsburg, dd. 1 Dec. 1933. DE ARBEIDSBEURS. Op den 12den April 1934 waren 3218 (v. j. 3015) werkzoekenden ingeschreven. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Naar wij vernemen zal aan de deze maand te houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij worden voorge steld om, evenals in 1932. over het afge- loopen jaar geen dividend uit te keeren. EEN WILDE KOE. Hedenmorgen omstreeks 7 uur was de 35-jarige J. M. B. uit Rijpwetering op den Oude Singel bezig met vee te lossen uit een boot. Een koe, die zich aan boord blijkbaar ver maakt had, geraakte daarover zoo ont stemd, dat zij haar geleider tegen een muur dnikte, zoodat deze gedwongen was het touw los te laten en het daarna op een loopen zette. Op den hoek van de Korte Scheistraat versperde de 69-jarige A. van V. uit Alphen haar den weg, doch met een energieke beweging van haar kop werd deze hindernis tegen den grond geloopen. Daarmede had het wilde dier ook al haar krachten verspild, zoodat omstanders haar konden grijpen. De schipper van V. bleek een schouder ontwricht te hebben en moest zich in het Academisch Ziekenhuis onder geneeskun dige behandeling stellen. De N. Z. H. heeft een vouwblad uitge geven, waarin verscheidene wandelingen, door de bloeiende bollenvelden worden aanbevolen, terwijl daaraan tevens een prijsvraag verbonden is. Door een commissie uit de Chr. Ge organiseerde Werkloozen onder voorzit terschap van den heer J. Crama is bij de sluiting van het ontspanningslokaal in .Nathaniël" de concierge van dit gebouw gehuldigd. De heer Crama somde de ver diensten van den heer De Knegt op en bood hem namens de bezoekers een rook- fauteuil aan. Mej. De Knegt werd met een fraaie clivia verrast. Ontroerd dankte de heer De Knegt de bezoekers van het ont- spanningslokaal voor de geschenken. Wij vestigen de aandacht op een in dit Blad voorkomende advertentie betref fende het optreden van kapitein Mortado, zich noemende „De levende wonderfon tein", Zaterdag- en Zondagavond in „Concordia". Deze heer geniet het twijfelachtige voorrecht de bezitter te zijn van doorboorde hand- en voetpalmen, een herinnering aan een minder prettig be zoek bij een kannibalenstam op de Stille Zuidzee-eilanden. Men leze de bijzonder heden in de advertentie! Los op de straat liggende stecnen beteekenen met het tegenwoordige auto verkeer een niet te onderschatten gevaar. Dit bleek weer eens gisteravond, toen op de Hoogewoerd een klinker door een band van een passeerende auto werd weggeslin gerd en met groote kracht door de spiegel ruit van den fotohandel B. vloog. Gelukkig werd niemand getroffen. IJMUIDEN, 14 April. vischprijzen. Tarbot per KG. f. 1—0.80; Tongen per KG. f. 1.200.80: Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 19—6.30; Schar per kist van 50 KG. f. 3.601.50; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.50—2.10. Aangekomen de kotter O. 45 met f. 242 en de logger SCH. 135 met f. 447. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Flandria, Gelria, Indra- poera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Joh. de Witt, Klipfontein, Kota Agoeng, oKta Ba- roe, Kota Pinang, Marn. v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Tello, Van Rensselaar, Rotterdam (H. A. L.), Springfontein, Sta tendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen- radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. UITVOERING VAN „TOONKUNST" MOZART-RESPIGHI-ROUSSEL. In steeds stijgende lijn bewegen zich de concerten van het „Toonkunst"-koor on der de knappe, rustige en gedistingeerde leiding van Richard Boer. Dat konden wij gisteravond weer ervaren in Mozart's „Requiem" en Respighi's „Lauda per la Nativita del Signore" (Lofzang op de ge boorte van den Heiland), werkjes waarin aan een doorzichtige, gave, bekoorlijke klankkleur, aan lichte nuanceeringen, aan juiste stemverhoudingen, onnoemlijk zware eischen gesteld worden. Steeds meer wordt door dezen veelzijdigen dirigent aan zijn koor geschaafd en ieder maal worden wij getroffen door een merkbare vooruitgang. Men volgt steeds soepeler en nauwlet tender zijn muzikale intentie's, zoo rustig en zeker aangegeven. Men speurt in hem immer meer ook den waardevollen ken ner der koortechniek. Allereerst dan hoorden wij het „Re quiem": wel niet Mozart op zijn grootst wij missen teveel het machtige myste rie van den Doodmis, gevolg wellicht van Mozart's zonnige geloofsovertuiging maar toch brengt het naast inzinkingen, vele episoden, die het stempel van 'scom ponisten ontzagwekkend genie dragen. Den meesten muziek geïnteresseerden is het mysterieuse en tragische ontstaan van het werk natuurlijk bekend. (Het verhaal van den valschen graaf en diens geheimzinnigen bode!) Wij wel den daarover dus verder niet uit. Mozart schreef het „Requiem" met gedachten aan het eigen sterven neer: zijn uitput ting belette hem de voltooiing, zijn leer ling Franx Xavier Süszmayer belastte zich daarmee. Langdurig is gestreden over den omvang dezer afwerking, doch sinds Brahms hierover zijn licht deed schijnen, weet men wel zoo ongeveer, hoe groot bei der aandeel ls. Hoe dan ook: het blijft in ieder geval wèl waarschijnlijk, dat Süszmayer geweten heeft, hoe Mozart zich de laatste deelen: het slot van het „La- crymosa" bij het aan de schuld der menschheid herinnerende „Homo Reus" brak hij af het „Sanctus", het „Bene dictus" en het „Agnus Deï", gedacht had. Richard Boer voelt den Mozartgeest zeer juist aan, daarbij moet de voorberei ding uiterst minutieus geweest zijn, tech nisch zoowel als naar den geest. Wij den ken hierbij al dadelijk aan de biddende inzet der „Introïtus", waarmee het kerke lijke karakter streng is aangeduid. Hoe wonderbaarlijk jubelt hierin op de so praan solo „Te decit hymnus", vooral wanneer men 't geluk heeft, deze te hoo- ren zingen door iemand als Jo Vincent! Ook Michael Haydn gebruikte deze melo die van het oude koraal „Meine Seel er hebt den Herrn" op dezelfde plaats in zijn B dur Requiem. Het ontroerend ern stige „Kyrie Eleison" stijgt op, waarna men de 6-deelige sequens, het suggestieve „Dies Irae" beluistert, ongetwijfeld het meest imposante deel. Energiek, met kern achtig geluid zong Ravelli de inzet van het „Tuba Mirum" in wondere samen zang met de trombone. Dramatisch ondanks bescheiden middelen is de kracht van het „Rex tremendae". over gaand in het wijdingsvolle, lieflijk-vloeien de, inhourijke „Recordare" inrondovorm, onovertroffen weergegeven, qua homoge niteit en expressie door de solisten, die ons wederom troffen door hun bewonde renswaardige artistieke en zangtechnische talenten, vooral ook in het „Offertorium" Wat nog meer te noemen? Het aangrij pende „Lacrymoso", de korte, maar in drukwekkende fuga „Quam olim Abra- hae" in opvallend rhythmische beweeg lijkheid door het koor gezongen, of het „Hostias", het laatste dat Mozart geschre ven heet te hebben en dat in volle over gave werd gebracht? Geluk gezegd: het valt moeilijk te gelooven dat hij in het geen nog volgt, geen aandeel gehad zou hebben.Indien Süszmayer dit waarlijk ge heel zelfstandig schreef speciaal het Agnus Deï en Benedictus dan was deze toch niet zoo'n „ezel", als waarvoor Mo zart hem steeds uitmaakte! Rechtvaardige lof voor dit alles: edel, zeer beschaafd was de klankkleur, de zekerheid opvallend, een enkele weifeling bij het „Hosanna" en den inzet van het „Agnus Deï" wellicht uitgezonderd. Sterk ook de geestelijke inleving! Een speciaal compliment voor de subliem-etherische zang der sopranen, die in tegenstelling tot wat de partituur aangeeft het „Voca me cum benedictus" zonder de alten zongen De heer Martijn gaf een goede ondersteuning op het orgel. De reprise op algemeen verzoek van de reeds verleden jaar door Toon kunst uitgevoerde, in 1930 door Respighi geschreven „Lauda" was ook ons bijzon der welkom! Deze romaansche parallel van Bach's „Weihnachtsoratorlum", waarin oud en nieuw zoo wonderbaar verbonden zijn men kan het tegen woordig ook wel! deed naar meerder modern werk verlangen. Gelijk een pri mitief Italiaansch schilderij van Fra An- gelico met blauw-wazigen achtergrond, met liefde en met voorzichtige verven ge penseeld, glijdt deze ijle, pastorale ge- loofsverbeelding aan ons voorbij: Grego- riaansche mystiek in hedendaagsch ge waad, klaar, simpel, in zoet-vloeiende stem voering geschreven, in subtiel weefsel van oude kerksoorten en teere tertsen- en kwintenverglijdingen, uitstralend rust, wijding, intieme poëzie. Geïnspireerd op het nobele gedicht van Jacopone da Todi ontstond een sober, zuiver-glanzend kunst werk, stemmig door kleur, lijn en rythme. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening De sovjets en de Vol kenbond Rondreis van Moesjanoff. Het Duitsche antwoord op de Britsehe vragen betreffende de redenen voor het verhoogen van de Duitsche begrootingen voor leger, vloot en luchtvaart is door het Foreign Office te Londen ontvangen. Van officieele zijde wordt echter nog geen commentaar verstrekt. Volgens de Daily Telegraph verluidt, dat de door Duitschland aangevoerde argumenten zijn, dat het verdrag van Versailles geen clausules bevat, welke de huidige uitgaven van Duitschland voor bewapening aan ban den leggen. De verhooging van de leger- begrooting vindt zijn verklaring in de voorbereidingen, die genomen worden voor de omzetting van de beroeps-rijksweer in een militie met korten diensttijd, waarvoor groote bedragen noodig zijn voor accomo- datie en uitrusting. De hoogere vlootbe- grooting is veroorzaakt door de vervanging van verouderde tonnage, in welk opzicht langzamer en minder uitgebreid te werk wordt gegaan dan volgens het verdrag ver oorloofd is. De hoogere luchtvaartbegTOO- tlng aldus tenslotte dit bericht van de Daily Telegraph is het gevolg van de noodzakelijkheid van verbetering van de gebruikte types en van de arbeidsvoor waarden in de civiele luchtvaart, terwijl hierop tevens van invloed zijn de overzee sche vluchten gelijk die. welke door den Zeppelin zijn ondernomen. Bevredigen zou zoo 'n antwoord zeker niet Onder leiding van Barthou is een eerste ontwerp opgesteld van de nota. waarin de Fransche regeering aan Londen haar op vatting zal uiteenzetten over de waarbor gen voor de uitvoering van een eventueele ontwapeningsconventie Nadat de civiele en militaire deskundi gen die het ontwerp op het oogenbük be- studeeren. hun meening daaromtrent zul len hebben te kennen gegeven, zal het aan den ministerraad worden voorgelegd. Er zullen dus nog wel enkele dagen mee heen gaan, voordat de nota naar Londen zal worden afgezonden. Zooalsgemeld. hebben Benesj en Titu- lescu besprekingen met Boris Stein gehou den over een erkenning van sovjet-Rus land door de Kleine Entente. Na de laatste bespreking verklaarde Benesj, dat de erkenning van sovjet-Rus land door de Kleine Entente thans on middellijk volgen zal nadat Moskou de met Stein getroffen regeling officieel zal hebben goedgekeurd. Benesj voegde aan deze mededeeling toe, dat waarschijnlijk tijdens de zitting van den Volkenbondsraad in Mei bespre kingen tusschen de raadsleden zullen ge voerd worden ter voorbereiding van de toetreding van sovjet-Rusland tot den Hoe onzegbaar veel wordt hier van 't koor gevergd aan heldere klankverzorging, aan fluisterende pianissimi (boccachiusa), aan serene zuiverheid. Maar bovenal ook aan religieuse contemplatie! Het volko- mene is eerst na eindelooze studie te be reiken! Maar wij zeggen niet teveel, wan neer hier vastgesteld wordt, dat dit op vele momenten benaderd werd. De uitvoe ring voerde ons naar mystieke verten: men slaagde erin een verheven sfeer te bereiken. Het mysterie, de ernst, de wij ding waarden rond ons. Mede dank zij de medewerking van de 6 instrumentalisten (soms voor ons gevoel iets te luid) en de solisten Jo Vincent kinderlijk-vroom zong zij, blijkbaar zonder eenige moeite haar hooggeschreven partij Suze Lu- ger, wier goudglanzende alt van een ont roerende bewogenheid was en die met merkbare liefde en toewijding zong, als mede Louis van Tulder. Allen gaven zich in groote harmonie over aan Richard Boer, wien de eer toekomt, deze partituur waarvan de vele sublieme invallen het doorspelen steeds tot een ongekend genot maakt, in pure klanken te hebben omge zet. Het koor heeft zich hierin overtrof fen! Met waardeering hebben wij ook de medewerking van mej. Kuenen aan den vleugel gevolgd. Interessant was tusschen beide werken in de noviteit, het „Concertino" van Roussel: deze lang niet meer jonge Franschman gaat met zijn tijd mee! Rank, geestig en vlot is deze modern ge tinte en geraffineerd geïnstrumenteerde compositie, die wellicht door haar poly- tonaliteit nog velen heeft bevreemd, hoe wel zij relatief toch nog gematigd is. Vooral het heerlijke Presto in het mee slepende walstempo werd luchtig gespeeld door het Ned. Kamerorkest, dat in Mo zart wederom het bewijs had geleverd ac curaat en met nobele klankverzorging te kunnen accompagneeren. Ook hierin kon den wij het juiste inzicht van den diri gent, die niet schroomt Leiden iets nieuws e brengen, waardeeren. Hem viel dezen avond veel hartelijke hulde ten deel een mooie bloemenhulde en 'n plaquette van Mozart namens 't koor ook de so listen, het koor en het orkest werden meermalen in het applaus betrokken. Dit gecombineerde concert der beide Toonkunstmaatschappijen heeft veel waar achtig muzikaal genot gebracht De prach tig gevulde zaal mocht er dankbaar voor zijn! BINNENLAND. Regeling en samenstelling van den Raad van State. (Binnenland, 5e Blad). Wijziging der pensioenwet; memorio van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 5e Blad). Saneering van de haringvisscherijbe perking van het aantal netten. (Binnen land, 5e Blad). Aljechin won de 4e schaakpartij om het wereldkampioenschap tegen Bogoljubow. (Sport, 6e Blad). De Bloembollentijd vangt aan; opgave van diverse route's. (3e Blad). Eerste steenlegging der koelinrichting van „Flora" te Rijnsburg. (4e Blad). BUITENLAND. Rondom de Ontwapening. (Buitenland, le Blad). Insull op weg naar Amerika. (Buiten land. le Blad). De Fransche oud-strijders aanvaarden ir. principe pensiocnverlaging. (Buiten land, le Blad). Volkenbond. De Kleine Entente zal dit toetreden zooveel mogelijk bespoedigen. De ernstige hinderpaal is volgens Benesj het feit van de niet-erkenning van sov jet-Rusland door nog tal van volken bondsstaten uit Amerika en voorts door Nederland, België, Bulgarije, Luxemburg, Portugal, Siam en Zwitserland. De Zwitsersche erkenning zal niet zon der strijd kunnen plaats vinden, want velen in Zwitserland zijn ertegen, doch men vermoedt toch. dat Motta, die een overtuigd voorstander van de universali teit van den Volkenbond is, de erkenning zal kunnen doorzetten, indien daarvan de toetreding van sovjet-Rusland tot den Volkenbond afhankelijk zou zij.n De Bulgaarsche minister-president, Moesjanoff, heeft te Parijs een bezoek ge bracht aan Barthou en Doumergue, met wie hij een onderhoud had over den po- litieken toestand op den Balkan. Vandaag zal Moesjanoff een onderhoud hebben met Lamoureux,'den minister van handel, betreffende het verleenen van fa ciliteiten voor den invoer van Bulgaarsche tabakken in Frankrijk. Op 17 April zal Moesjanoff naar Londen reizen en vandaar naar Berlijn, Rome en Boedapest. DUITSCHLAND. De Kulturkampl. Ondanks de pogingen tot het brengen van overeenstemming tusschen rijksbis schop Mueller en de predikanten van den Ffarrernotbund bestaan er nog geen tee kenen, die op een verzoening wijzen. De bond heeft integendeel met algemeene stemmen besloten den strijd volgens de tot dusverre gehuldigde princioes voort te zetten. Verder verluidt, dat de evangelische pre dikanten een beroep zouden hebben ge daan op den Paus ter vorming van een eenheidsfront tegen het Duitsche neo- paganisme. FRANKRIJK. Oudstrijders accoord met pensioenverlaging. De nationale raad van de nationale ver eeniging der oudstrijders heeft aan het slot van zijn congres een door een dele gatie aan den premier, Doumergue over handigde resolutie aangenomen, welke 't antwoord vormt der oudstrijders op den oproep van den premier zelf besluiten te nemen in den geest van verlaging der pensioenen en zekere bezuinigingsmaat regelen. De oudstrijders hebben voor 1934 als uitzondering een verlaging der pensioenen met 3"/o aanvaard, welke op 1 Juli van kracht wordt, wanneer de regeering voor dien positieve resultaten heeft bereikt tot saneerine, in de eerste plaats door verbe tering van de openbare en particuliere moraal opruiming onder de schanda len, herziening van voor den staat on gunstige leveringscontracten, bestrijding van belastingontduiking, en verder door economische saneering en staatsher vormingen. De oudstrijders zullen in de eerstvolgende maanden de pogingen der regeering nauwkeurig volgen en. wanneer deze ontoereikend of ineffectief blijken, hun eigen program der nationale vernieu wing doorzetten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1