Lesse nummers van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 13 April 1934 BOUWKUNSTIG SCHOON. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIII IHlUHHHHHIlHIIIUIIHIUIIIIUIlHIlUHHil LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCHOOLNIEUWS, RECLAME. DE LAKENHAL. Thans vragen de achtervleugels van het Paviljoen onze aandacht. De Oostelijke vleugel bereikt men door een gewone deur opening, die niet zooals de bogen aan de Pers medewerkt om de ruimtewerking van het Paviljoen te versterken. De lengte, breedte en hoogteverhoudingen geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen. Gelukkig heeft men hier kunnen bewa ren een oude sajetmolen en een hand weefgetouw, voorwerpen, die men een kleine honderd jaren geleden, toen de weverij nog huisnijverheid was, in het voorste vertrek gelijkvloers van tallooze arbeiderswoningen kon vinden. Er zijn trouwens in de oude arbeidersbuurten van onze stad nog tal van huizen aan te wij zen, waarin men een ruim voorhuis vindt, dat veelal thans voor winkel of bergplaats wordt benut. Ook is hier opgesteld een fraaie trap uit de 2de helft der 18de eeuw en afkom stig uit de Luthersche kerk. Merkwaar dig is de zware vorm der balusters onder de leuning, waarbij den vervaardiger blijkbaar den vorm van het onderbeen van een krachtig ontwikkeld menschvoor oogen moet hebben gestaan. Verder staan hier een aantal vitrines met gedenkpenningen en eerepenningen en hangen er een paar glazen kastjes met diverse ridderorden en andere eere- teekenen, allerlei voorwerpen, waardoor verschillende takken van cultuurgeschie denis en krijgsgeschiedenis worden toege licht. We begeven ons thans naar den Wes telijken vleugel, eveneens te bereiken door een gewone deuropening, die evenwel straks nog aanleiding zal geven tot een bijzondere opmerking. Deze vleugel ls ar chitectonisch niet meer In den ouden staat, doch beantwoordt daardoor des te beter aan de bestemmming, welke men er aan heeft gegeven, nd. die van Katho lieke kapeL Zooals men zich herinnert, is de Oud- Katholieke Kerk In de nabijheid van het St. Annahofje aan de Hooigracht, eeni- ge jaren geleden afgebroken ten behoeve van de uitbreiding van het St. Elizabeths- gesticht. Men weet verder, dat een nieuwe Oud-Roomsche Kerk ls verrezen aan den Zoeterwoudsche-Singel, een pittoresk mo dern bouwwerkje dat destijds ook van een passend modern kerkmeubllair is voorzien. Het oude kerkmeubilair ls toen vrij spoedig in het bezit van de Laken hal gekomen. Het personeel van de Laken hal heeft toen op uiterst voorzichtige wijze het altaar met de barokke retabel en een paar deuren met hun omlijsting weggebroken en de schilderijen wegge nomen of uit de muren gelicht. Doordat in die dagen de Jan Steen tentoonstelling begon, het was in 1926, werd de reorganisatie van een en ander op zijn nieuwe plaats van bestemming, aan anderen opgedragen, hetgeen even wel eveneens onder het wakend oog van den heer Coert, destijds adjunct-direc teur, geschiedde. Deze ontwierp ook de architectuur van het vertrek, dat tot kapel zou worden in gericht. In de eerste plaats werd de vleu gel hooger opgetrokken, met een pilaster- stelling waardoor de Westelijke muur op strenge en rustige wijze werd geleid. Aan de Oostzijde en Zuidzijde bracht men, tegen het advies van den heer Coert, in de hoogte drie vensters aan, wat voor deze ruimte van het goede te veel was. Aan de Oostzijde doet thans slechts één practisch dienst. Dat ééne hooggeplaatste raam geeft voldoende licht, om een my stieke sfeer in dit interieur te handhaven. Die aan de Zuidzijde zijn door groene gordijnen afgesloten, waarachter de arge- looze bezoeker een orgelgalerij zou kun nen vermoeden. Dat lijkt ons dus alles heel juist opgelost. In de hoogte ls de ruimte afgesloten door een flauw-ellipsvormig gewelf. Het geheel heeft volkomen het aanzien en de sfeer van een kapel ,die voor den dienst gereed ls. U vindt natuurlijk bezoekers worden er nogmaals aan herinnerd! ln de kapel, links aan den muur, een korte be schrijving. Wij zullen het hier iets uitvoe riger doen. Zoowat alles, wat we hier aan meubi lair, groot en klein zien, is van ongeveer 1680. dus in den weelderigen, levensvol len barokstijl van Lodewijk XIV. Het ge schilderde houten altaarretabel is tegen den achterwand geplaatst en beheerscht da geheele ruimte zonder die te verdrin gen. Ook bi] typische barokkerken, als de „Theresiakerk" aan het Westelnde te Den Haag of de „Mozes en Aaron" te Amster dam ontdekt, men een weelderigen, rijk- versierden altaaropstand die den gehee- len achterwand beheerscht. We zien dan, dat de retabel ln de eerste plaats gevormd wordt door dubbele getorste kolommen, dus kolommen, die schroefvormig zijn ge wonden. Ze zijn zwart gemarmerd geschil derd terwijl in de windingen zich in ver guld snijwerk, druiventrossen, wingerd bladeren en korenaren omhoog slingeren, zinnebeelden van het brood en de wijn van het Laatste Avondmaal, de substan ties welke de priester bij de Mis nuttigt als het lichaam en 't bloed van Christus. De kolommen zijn bekroond met ver gulde Corinthische kapiteelen. De archi traaf daarboven bezit een bloklijst, met dien verstande, dat de blokken hier niet den strengen dorischen vorm bezitten, doch den consolevorm met acanthusblad. Het geheel is bekroond met een gebogen en gebroken fronton. De uiteinden daar van zijn versierd met twee engelenfiguur tjes de Vrede met den palmtak en de Gerechtigheid met de weegschaal. Daar tusschen troont de Liefde. Want tusschen de deelen van het fronton is een nis op gesteld, waarvan de boog een schelpver- sicring bezit. In deze nis staat, hoog alzoo boven de eigenlijke altaartafel, het witte beeld van den Verrezen Christus met het kruis naast zich. Naar de elschen der liturgie betreedt men het altaar met drie trappen. De tafel is gedekt met bijbehoorende dwaal. Boven de altaartafel staat de tabernakel, die niet oorsDronkelijk bij dit geheel behoort, do"h men moet critlsch kijken om het dadelijk op te merken. Op de tabernakel staat het crusifix. Terzijden ontdekt men een zestal zware koperen kandelaars. Ook verdere altaar- benoodlgdheden zijn aanwezig als: het Misboek, de canonborden, de misbei Het RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG. Tevergeefs van alles geprobeerd. Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen zijn schrijven ls voor iedere be langstellende ter inzage hoe hl) geleden had aan rheuinatlek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitgesproken, vervolgt de heer H.: „Na gebruik van uw probaat middel Kru schen Salts ben ik nu van mijn rheuma- tische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeefs Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap bespeuren. Ook mijn spit in den rug een ondraaglijke pijn was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publi- ceeren in de dagbladen." G. H„ te V. j Rheumatische toestand is het gevolg j van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van I Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur j zacht maar volkomen uit het lichaam ver- I wij derd wordt. Andere zouten in Kruschen j verhinderen, dat het voedsel in de inge wanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid onder mijnen. Daarom zal „de dageiijksche dosis" Kru schen niet alleen rheumatisehe pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme verfrisschen en vernieuwen. 9295 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a I f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. middenstuk van de barokke retabel wordt gevormd door een altaarstuk in fTaai ge sneden vergulde lijst. Het stelt voor „De Aanbidding der Koningen", en is geschil derd door W. van Ingen te Utrecht. Hoe wel artistiek niet van den eersten rang is het toch een goede schilderijweer geworden. Want toen het in 1926 van zijn oorspronkelijke plaats werd verwijderd was er niet veel moois meer aan. Doordat gedurende ongeveer 250 jaren kaarsen- dampen en andere dampen er op inge werkt hadden, was het met een huid van ondefinlëerbare kleur overtrokken en ten overvloede hier en daar sterk beschadigd. Ook ontdekte men op een bepaalde plaats over de geheele breedte een rij spijker gaten. De heer Coert heeft het toen gron dig schoongemaakt, gerepareerd en op verschillende plaatsen bijgeschilderd in ouden trant. Dat deed hij trouwens met meerdere schilderijen die hier hangen en waarvan één het respectabele aantal van 85 spijkergaten bezat, terwijl hij een an der evenals bij het altaarstuk zeer be langrijke deelen moesten worden bijge schilderd. Doch van dit alles ziet men nu niets meer. Het lijken totaal ongeschon den oude stukken. Tot den inventaris behooren ook twee oude deuren met hun omlijsting, die op de oorspronkelijke plaats ter weerszijden van het altaar waren geplaatst. Dat ging ln de nieuwe ruimte niet. De eene bracht men aan in de toegang tot de kapel. De andere plaatste men te gen den Westmuur. Ze doen het daar uit stekend en harmonieus. Ook al omdat het, voor zoover de omlijsting betreft, ver eenvoudigde en verkleinde modellen van het altaarretabel zijn. Beide bezitten vlakke, gemarmerde pilasters, die ook al door den heer Coert moesten worden bij werkt. De doorbroken frontons bezitten precies denzelfden vorm en bevatten een soortgelijke nis. In de eene staat een Ma donna met Kindje, in de andere een beeld van St. Joseph. Vóór de beelden is een koperen bakje met kaarsenhouder ge plaatst. De deuren zelf zijn weer beschilderd en bevatten voorstellingen van gewijden aard, o.a. Abrahams Offerande. Het spreekt wel van zelf. dat ook deze schilderingen moesten worden bijgewerkt. Over de schilderijen spreken we nu ver der niet meer. Even merken we nog op, dat tot den inventaris ook de Kruisweg staties behooren. die de aandacht trek ken, doordat hierop niet meer of minder realistische voorstellingen staan, doch al leen wapenschilden, waarop in de ge- wenschte volgorde verschillende emble men van Christus' lijden zijn voorgesteld. De kapel maakt door haar harmonische verhoudingen en de even harmonische rangschikking van het meubilair een rus- tigen en stemmigen indruk. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. RECLAME. KAAS-UITVOER NAAR ITALIË. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van heden de uitvoer van Edammer, en Goudakaas naar Italië zal zijn verboden zonder daar toe strekkend Certificaat. Met de uitgifte van deze certificaten is belast de heer J, A. Geluk, te 's-Graven- hage. o BLOEMBOLLENEXPORTEURS- CENTRALE. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is benoemd tot lid van het bestuur van de Nederlandsche Bloembollenexporteurs-centrale de heer J. C. van den Berg, te Heemstede. Prijs per 'tube 35 <t. Groote tube óO ct. VERGADERING NED. INDUSTRIE EN HANDELSRAAD. Te 's-Gravenhage hield de Ned. In dustrie en Handelsraad gisteren een zeer druk bezochte vergadering, die o.m. werd bijgewoond door mr. J. J. Wintermans oud directeur-generaal van den landbouw Ook ir. Bonthuis, Inspecteur van den landbouw en dr. Molhuyzen, secretaris van het Kon, Ned. Landbouwcomité waren aanwezig. De voorzitter, de heer P, J. Blink, her innerde aan de oprichting der vereenlglng in November 1932. Thans bestaat de ver- eeniging uit 39 organisaties en heeft bijna 20.000 leden De heer J. Schilthuls, lid van het be stuur, schetste de bijzondere beteekenls van handelsverdragen, in het huidige tijdsverband en de noodzakelijkheid tot saneering van bepaalde bedrijfstakken. Spr. wees er op, dat de regeering den laat- sten tijd krachtig streeft naar het tot stand komen van handelsverdragen. Het is noodig den export te bevorderen. Ons arbeidsvermogen ls zoo groot, dat het onmogelijk is ons tevreden te stellen met de binnenlandsche markt. Indien de uit voer beperkt wordt, dan wordt automa tisch de invoer tegengegaan, want deze twee zijn zelfstandig onbestaanbaar. Er zijn er die ons willen dringen in de rich ting der autarkie, maar spr. acht deze eilandvorming voor ons onbestaanbaar. Uit den chaos der contingenteeringen is volgens spr. een basis aan het groeien voor een nieuw ruilverkeer. Op den inge slagen weg moet dus worden voortgegaan. De weg naar herstel is misschien nog niet ingeslagen, maar in ieder geval ls de achteruitgang tot stilstand gekomen. De voorzitter vestigde nog speciaal de aandacht op de onmisbare medewerking van het particuliere bedrijfsleven. Van een toestand van passiviteit op het gebied der handelspolitiek zijn wij vrij plotseling in een toestand van groote activiteit op dit gebied geraakt. Het aanvankelijk insti tuut ter bevordering van het normale handelsverkeer met Dultschland heeft zich omgevormd tot een orgaan dat dit stre ven betracht ten aanzien van alle landen. Uit de vergadering werd ongemerkt, dat getracht wordt hier te lande brouwgerst te verbouwen, terwijl de regeering zoo juist faciliteiten heeft verleend voor den invoer van brouwgerst uit Cechoslowakije Waar blijft de samenwerking dan tus schen landbouw en industrie? De verbouw van gerst gaat immers in het belang van den landbouw. Het zelfde zou gelden voor mout. De heer Blink sprak over de verwach tingen, die het verloop van de crisis biedt voor landbouw, industrie en handel. Liet men de crisis uitwoekeren. dan was het evenwicht veel sneller hersteld dan nu alom in het economische leven op kunst matige wijze wordt ingegrepen. Gaan wij naar een nieuw evenwicht van het pro ductieproces met verlating van veel wat in de laatste eeuwen Ls opgebouwd? Spr, ge looft dat de eerstvolgende evenwichtstoe stand niet veel zal verschillen van den vorige. Voor industrie en handel geldt hetzelfde, zoodat van groote veranderin gen in die productie-apparaten geen sprake zal zijn. Vrees ten aanzien van het voortbestaan van Industrie en handel be hoeft niet. te worden gekoesterd. Men meent wel eens, dat wij van onzen export moeten afzien en moeten terug- keeren tot den toestand van voor 1900. Spr. gelooft, dat onze export ons heeft be hoed voor éen catastrophe tijdens den wereldoorlog. Voor het verlaten van den export ls dan ook geen aanleiding. De heer Blink voorspelde herleving van den wereldhandel en geloofde, dat de in dustrieën, die voor export werken, haar moeite beloond zullen zien. De voorz. sprak hierna over den land- bouw-crisissteun. Voor een belangrijk per centage betreffen de crisismaatregelen producten van industrie en handel. Alle groepen, die er mede te maken hebben, dienen in de te nemen maatregelen ge kend te worden. De raad heeft dan ook besloten van zijn gevoelen in deze aan de regeering en aan alle bevoegde Instanties kennis te geven en in Mei a..s. een demon stratieve vergadering te beleggen van bi] deze zaak betrokken vereehlgingen en personen ton einde blijk te geven van de eenheid van het Nederlandsche bedrijfs leven met deze actie. ste gaan kiemen wanneer de boom gaat herleven. Door dan de noodige middelen toe te passen, wordt het kwaad „aan den wortel" aangetast. Dit doet men door te spuiten met zoogen. Bordeausche pap, in de praktijk vaak eenvoudig blauwe pap genoemd. Voor kleine tuinen, waar het betreft het spuiten van enkele boomen maakt men deze pap 't eenvoudigst door gebruik te maken van zoogenaamd nor maal pappoeder. Dit laatste ls in de meeste zaken waar tulnbouwartikelen worden verkocht, verkrijgbaar. Van dat poeder neme men twee en een kwart ons en menge het met water tot een papje en roere het daarna in 10 liter water. Men heeft dan het gewenschte spuitmateriaal en bespuite daarmede den boom. Van ver schillende gereedschappen kan men hier voor gebruik maken. Een sproeier, zooals bijv. ook voor het bespuiten van aardap pelen wordt gebruikt, is al zeer doelmatig Bovendien zijn er ln den handel geelko peren handspuiten verkrijgbaar, waar mede de vloeistof zeer fijn over den boom Is te verdeelen: alles moet zou goed mo gelijk woTden geraakt. De beste tijd voor deze bespuiting is het tijdstip, waarop de zoogenaamde gemengde knoppen open zijn, maar de eigenlijke bloemknoppen nog zijn gesloten: dit is in de tweede helft van April meestal het geval, het wordt dus nu hoog tijd de voorbereidingen te treffen. Maar met bovenbeschreven behandeling zijn we er nog niet. Ongeveer een week na den bloei is het tijd voor een tweede be spuiting. Hiervoor wordt bovengenoemde stof niet gebezigd, maar wordt de z.g.n. Californische pap aangewend. De grond stof hiervoor koopt men eveneens in den tuinbouwhandel in den vorm van een doorzichtige bruine vloeistof. Hiervan menge men 1 liter op 75 liter water. Men krijgt dan een geelachtige, kwalijk rie kende stof, welke eveneens met de zelfde spuit over de boomen wordt gespoten. Wanneer men dus een en een derde maatje van die bruine olie mengt in 10 liter water, heeft men één emmer Califor nische pap sproeistof. En om nu twee vliegen in één klap te dooden. ga men als volgt te werk. Men menge 30 gTam lood- arsenaat met een weinig water tot een papje en menge dit door de bovengnoemde 10 liter Californische pap sproeistof. Door met dit mengsel te spuiten bestrijdt men niet alleen de gevreemde schurftziekte, maar tevens doodt men de larve, welke de wormstekigheid veroorzaakt, een minstens even groot kwaad als de schurft. Maar dan moet men bovengenoemd mengsel aanwenden, één week na den bloei, niet later. Loodarsenaat is een zwaar vergif en moet in de noz geopende kelk van de jonge vrucht worden gespoten. Wacht men langer dan genoemde tijd na den bloei, dan sluit de kelk zich en wordt de scha delijke larve niet gedood. Het wormste kigheid veroorzakend insect vreet n.l. van uit de kelkholte naar het klokhuis en moet dus direct worden gedood. Deze be spuiting van Californische pap en lood arsenaat heeft in ons land meestal maar éénmaal plaats, n.l. binnen een week na den bloei. Zooals we opmerkten ls lood arsenaat een zwaar vergif en dient men hiermede voorzichtig om te gaan. Dus geen resten bewaren, handen en gereed schappen goed reinigen en restanten van het poeder achter slot bewaren in een fleschje met duidelijk opschrift. Loodarse naat is in elke drogisterij verkrijgbaar. De schurft is ook met deze tweede be spuiting nog niet volkomen vernietigd. Vooral wanneer de zomer nat is en dus de atmosfeer vaak broeierig, dient meermalen met Californische pap gespoten, steeds in de sterkte van 1 en een derde maatje bruine olie op 10 liter water. Vele fruit- kweckars. doen dat vijf a zes maal in den zomer. Vaak worden daarvoor in groote boomgaarden motorspuiten gebezigd in navolging van de Amerikanen. Deze zijn n.l. meesters in het kweeken van ziekte en ongediertevrij fruit, 'getuige de groote hoeveelheden gave vruchten welke we ln de winkels voor de ramen zien. Maar die onovertroffen qualitelt wordt voorname lijk bereikt door te spuiten op bovenbe schreven manier. Natuurlijk worden daar voor machines gebruikt, terwijl in hoofd zaak schrijven voor liefhebbers met tuinen van matigen omvang. Tot slot wijzen we er nog op. dat een flinke bemesting niet achterwege moet blijven. Hoe beter de boomen in conditie zijn. hoe gemakke lijker aangebrachte schade wordt hersteld GEVAARLIJKE ZIEKTE BIJ APPELS EN PEREN. Elk jaar ontvangen wij vragen naaf aanleiding van beschadigde appels en peren: de beschrijving van 't ziektebeeld luidt ongeveer als volgt: De vruchten ver- toonen op de schil bruin-zwarte vlekken, welke niet zelden barsten. Tijdens de be waring gaan deze plekken snoedig tot rot ting over. De bladeren van de boomen zijn eveneens bruin gevlekt en gaan geheel of gedeeltelijk dood. Bovendien sterven de jonge loten, en niet zelden geheele tak ken. Ons antwoord luidt dan steeds, dat de boom wordt geteisterd door een gevaar lijke ziekte, de zoogenaamde schurft (Fusioiadium). De bestrijding bestaat uit het verzamelen en verbranden van de aan getaste bladeren en takken terwijl „te zijner tijd" een uitvoeriger beschrijving van de te brengen bestritdingsmaatrege- len zal worden gegeven. Deze tijd ls nu gekomen. De ziekte (zwam) waarvan hier sprake is overwintert op het hout (ge zande hout) met zoogen. splren. Deze laat- zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST. Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Kiosk l^rinsessekade. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 15 APRIL. BENTHUIZEN. Ned, Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds, van Apeldoorn van Leiden; nam. 6 uur^ leesdienst. Geref. Gem.: Voorm, halftien en nam, 2 en 6 uur, leesdienst, BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm, halftien (Bed, H.A.) en nam, 6 uur (H.A. en Dankz.). ds. KTulshoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm, halftien en nam 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Haumerse. Vrije Evang. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, dienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, (Bed, H.D.) en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. BIJdemast. Rem. Kerk voor Vrljz. Hervormden: V.m, 101/4 uur, ds. Bloemhoff van Hello. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Waardenburg. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. P. E. C. Eerhard van Hillegom. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam, 5 uur. ds, Meijerlng. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorin, halftien en nam. halfzevrds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee. ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Valk van Rotterdam. Remonstr, Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nienhuis. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm, 10 uur. ds. Jan sen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. James van Delfshaven; nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie. ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W. van Wijngaarden. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. Krljkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Zaterdag nam, half- acht, prof. Wisse van Apeldoorn; Zondag voorm. 10 en nam. 5 uur (H. A. en Dankz.) prof. Wisse. Ned Prot. Bond: Voorm. halfelf, prof. L. J. van Holk van Leiden. Pinkstergemeente (Oude Post): Heden- nam, 8 uur, paster v. d. Wouden van Rot terdam. VALKENBURG. Ned. Herv. kerk: Voorm. 10 uur en nam, halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEIDSCHJENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bid stond gewas) en nam. 5 uur, ds. Vermet, Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. Boukema. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm, halftien en nam. 6 uur. ds. de Looze van IJsselmuiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Smidt. Chr. Arg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WOUBRUGGÉ. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Jellema, Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Speelman van Nieuwveen. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oldebroek A. H. J. G. van Voorthulzen te Rijssen. Te Scherpenzeel J. C. Wolthers te Putten (Geld.) Te Zuid- Beyerland T. van Asch te Wierden. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Wanswerd I. de Wolff té Mussel. Te Rockanje J. Duiven te Ntjega- Opeinde, 1 ■«Mrf.eieri'sr I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14