Eerste steenlegging eener koelcel te Rijnsburg. 758le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 April 1934 Vierde Blad No. 22718 Durf der Veilingvereeniging „Flora". GEMENGD NIEUWS. FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité, o Foto Bleuzé. De eerste-steen-legging der koellnrichting van de veilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg geschiedde door prof. dr. E. van Slogteren. Links van hem de architect, de heer T. Kraan uit Oegstgeest. Gisterenmiddag had op het terrein ach ter het gebouwencomplex der Veilingver eeniging „Flora" te Rijnsburg de eerste steenlegging voor de te bouwen koelcel ats. Aanwezig waren o.a. Burgemeester Bosschieter, Wethouder Schoneveld, prof. ran Slogteren van Lisse, de architect de heer T. Kraan van Oegstgeest, het bestuur van „Flora" en afgevaardigden van diverse Teillngsvereenigingen, boerenleenbanken tnz. De Voorzitter van het Veiling Bestuur, de heer F. Kralt heette allen hartelijk wel kom en zette het doel der cel, n.l. voor- en doorkoeling van bloembollen, waardoor de tloel wordt vervroegd, uiteen. De kosten dezer koelcel worden goedge maakt door de hoogere prijzen, die voor deze vroege bloemen bedongen kunnen worden. Deze zijn geraamd op f. 55.000; men hoopt In Augustus met den bouw ge reed te zijn. Spr. memoreerde nog uitvoe rig de stijgende omzet der veiling, blijkend uit de cijfers over het eerste kwartaal 1933. Hartelijk dank bracht hij prof. van Slogteren voor zijn vele waardevolle advie- een. De eerste steenlegging geschiedde door prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse, in het In aanbouw zijnde ge bouw. Prof. v. Slogteren verrichtte de steenleg ging met een met bloemen versierde truf fel, hem aangeboden door den architect, den heer T. Kraan uit Oegstgeest. Prof. v. Slogteren sprak waardeerende woorden tot het bestuur van „Flora", dankte voor de vriendelijke woorden door de heeren Kralt en Kraan tot hem gericht en wees op den moed en de voortvarend heid der Rijnsburgers. Dat zij deze nieuwe kans aangrijpen om hun product te verbeteren, dient hooge- lijk gewaardeerd te worden. Spr. is reeds sinds 17 jaren bezig zich de noodige ken nis der bolgewassen eigen te maken. Hij hoopte, dat deze eerste koelinrichting door vele andere gevolgd zal worden en dat de hier genomen proef mag slagen. Zeker heid omtrent de uitkomsten kan spr. niet geven; wel mag men verwachten, dat op een zeker tijdstip de gekoelde bollen ver der zullen zijn dan zulks zonder het koe len het geval zou zijn; ook de kwaliteit zal beter uitvallen. Men krijgt zoodoende een voorsprong op de concurrentie. De toekomst van Rijns burg mag men, dank zij energie en op timisme der bewoners, met vertrouwen te gemoet zien. De burgemeester van Rijnsburg de heer Bosschieter wees vervolgens op de snelle ontwikkeling van het veilingwezen te Rijnsburg en huldigde het vooruitziende beleid van het Bestuur. Ook in deze moei lijke tijden is weer het initiatief genomen om door den bouw der koelcel te komen, tot meerderen groei en bloei van Flora! Tenslotte sprak hij de beste wenschen voor de toekomst uit en hoopte op zicht bare resultaten in het komende seizoen. Nadat de heer Braun uit Noordwij k het woord had gevoerd, bracht de heer Kralt alle sprekers dank, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den Nieuwen Rijksweg nabij de kruisslng van de Vredelaan te Laren heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad. De 38-jarige mevrouw de Graaff, wonende te Laren, reed op het rijwielpad. Zonder om te kijken stak zij plotseling den weg over. met het gevolg dat zij door een auto, bestuurd door den heer J. uit Utrecht werd gegrepen. Zij werd eenige meters meegesleurd. Het slachtoffer bleef in bewusteloozen toestand op den weg liggen. Per brancard is mevr. G. naar het St. Jans Ziekenhuis overgebracht. Een geneesheer constateerde een ge broken arm, een gebroken schouderblad en ernstige hoofdwonden, benevens in wendige kneuzingen. De toestand van het slachtoffers ls ernstig. De auto is in be slag genomen. VANDALISME. Gedurende een aantal weken reeds maakt een vandaal de markten te Rotter dam onveilig. Hij heeft de gewoonte met een scherp mes damesmantels stuk te snijden, waarbij hij zeer voorzichtig te werk gaat. Tot nu toe heeft men hem niet kunnen betrappen. Gisteren heeft hij zeven slachtoffers gemaakt. In de plaat selijke bladen wordt tegen den man ge waarschuwd. De politie zoekt hem. BRANDEN. Gisteravond omstreeks 9 uur brak een zware brand uit in de woning van den heer L. van Loon te Huissellng bij Ravenstein. De brand ontstond in het achterhuis, waar in een klompenmakersbedrijf werd uitge oefend. In de groote voorraad hout, spaan ders en klompen, vond het vuur gretig voedsel en weldra sloegen de vlammen over naar het woonhuis, dat met stroo was ge dekt. De bewoners, die zich reeds te ruste had den begeven, konden zich ternauwernood redden. Toen omstreeks 10 uur de brandweer uit Ravenstein arriveerde, was het pleit reeds beslecht. Het pand en heel de inboedel en inventaris waren in vlammen vergaan. Ook eenige varkens en een partij kippen kwa men in het vuur om. De inboedel was laag verzekerd. De oor zaak van den brand ls onbekend. Te Best is de hout-opslagplaats van den heer Louwers door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. De belen dende perceelen konden worden behouden. Verzekering dekt slechts ten deele de schade, die aanzienlijk is. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de brand te Waalwijk, waarbij vijf woon huizen, een schoenfabriek en vier land- bouwschuren in vlammen zyn opgegaan, ontstaan is, doordat een 9-jarige jongen bij een schuur met brandende lucifers heeft gespeeld. De jongen heeft bekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK. Gistermiddag is in een hal van een kruitfabriek in Vonges bij Dijon, waar jachtkruit werd vervaardigd, een ontplof fing ontstaan. Een 41-jarig arbeider werd gedood, een ander gewond. De explosie was zoo hevig, dat het dak van de fabriekshal werd vernield en de vensterruiten van de nevengebouwen werden versplinterd. SPADA WEIGERT VOEDSEL. De beruchte Corsicaansche bandiet André Spada, die een week geleden van de gevangenis te Ajacclo naar Marseille was overgebracht voor een onderzoek van zijn geestelijke vermogens, heeft sedert zes dagen geen voedsel tot zich genomen. Hij verkeert voortdurend in een toestand van godsdienstige exaltatie en doet den geheelen dag niets anders dan bidden. In de gevangenis te Ajacclo was zijn gedrag den laatsten tijd eveneens zóó eigenaardig dat men besloot een nieuw onderzoek naar zijn geestvermogens te doen Instellen. Thans zijn eenige medische deskundigen aangewezen om hem te observeeren. NASPEL VAN EEN MIJNONGELUK. Voor het parlementsgebouw te Praag speelden zich gisteren opgewonden scènes af. 88 weduwen van slachtoffers van het mijnongeluk bij Ossegg waren met 78 kin deren naar Praag gekomen om de hun toe gezegde, maar nog niet uitbetaalde, onder steuning uit de particuliere inzamelingen op te eischen. Een sterk politlecordon ver hinderde de vrouwen het parlement te betreden, waarbij het tot een handgemeen kwam. Verscheidene vrouwen vielen in onmacht, evenals een aantal kinderen. Na geruimen tijd gelukte het de rust te herstellen, nadat een delegatie van tien vrouwen tot den president van de Kamer werd toegelaten. De vrouwen vertelden dat zij sedert het ongeluk één keer 200 kronen en voor hun kinderen onder 14 jaar 150 kronen hadden ontvangen. Zij eischten nu de verdeeling van het geheele ingeza melde bedrag. DE TSJELJOESKIN-BEMANNING. Van Oesjakoff den leider der reddings expeditie, is bericht ontvangen, dat nog 22 schipbreukelingen van de „Tsjeljoeskin" gered en naar Kaap Vankarem overge bracht zijn. Op de ijsschots bevinden zich thans nog slechts zes personen. Ook deze zullen waarschijnlijk spoedig in veiligheid worden gebracht. Nader wordt gemeld: Volgens een bericht uit Moskou zijn thans ook de laatste zes leden van de be manning van den ijsbreker Tsjeljoeskin in veiligheid gebracht De geredde beman ning zal zoo spoedig mogelijk naar Moskou worden gebracht, waar zij op zijn vroegst begin Juni zal aankomen. Er zal den man nen een plechtige ontvangst worden bereid. DE KUNSTDIEFSTAL TE GENT. Nog geen spoor. In de zaak van den diefstal van een der paneelen van het beroemde altaarstuk De Aanbidding van het Lam Gods in de St. Baafskerk te Gent is nog geen klaarheid gekomen. De politie van het parket te Gent heeft haar opsporingen voortgezet en verschillende personen ondervraagd. Een dezer personen is in dienst geweest van een tante van den kanunnik van der Gheyn, den conservator van de kunst schatten van de Gentsche Kathedraal. De man zou zich vroeger al eens te Kortrijk aan het stelen van een schilderij van An ton van Dijck hebben schuldig gemaakt. Het is dus zeer goed mogelijk dat de dief niet in het buitenland, maar heel wat min der ver moet worden gezocht. Volgens een ander gerucht zou het ge- RECLAME. 9288 Een goede gevel siért het huis. Ziet ge een blij geïicht dan is de gevel een pijp, gestopt met stolen paneel zich nog altijd in de kerk bevinden en ergens verborgen zijn. Men heeft daarom nogmaals de kerk in allé hoeken doorzocht, zonder resultaat. Bevestigd wordt, dat in den rijkscatalo gus, opgemaakt door de directie van het Belgisch Koninklijk Museum, het verdwe nen paneel met een waarde van 12 mil- lioen francs staat ingeschreven, terwijl dezelfde catalogus aan het geheele drie luik een waarde toeschrijft van niet min der dan 250 mlllioen. Hoewel de minister van Openbaar On derwijs en Schoone Kunsten, Lippens, thans in het buitenland vertoeft, heeft zijn departement een onderzoek Ingesteld naar de wijze waarop de Aanbidding van het Lam Gods in de Gentsche Kathedraal wordt bewaard. Ook in den ministerraad is gewezen op de verregaande nalatigheid van de geestelijkheid der St. Baafskerk die het nimmer noodig heeft geoordeeld de talrijke schilderijen en andere kunstvoor werpen welke van deze kerk een waar museum maken, des nachts te doen bewa ken. Het is niet onmogelijk dat de regee ring zelf maatregelen zal treffen teneinde hetzij door overbrenging van het Lam Gods naar een museum te Gent of te Brussel, of door een andere afdoende wijze herhaling van dergelijke diefstallen te voorkomen. (Vad.) BEDELAARS NAAR CONCENTRATIE KAMPEN. Het vraagstuk wat te doen met de hon derden beroepsbedelaars, die tot dusver de straten van Madrid onveilig maakten, is door de autoriteiten opgelost door eenige concentratiekampen voor deze menschen in te richten. Meer dan 600 bedelaars zijn reeds geïnterneerd in een kamp. dat voor- loopig te Guadalajara is ingericht. Binnen kort zullen nog eenige kampen op de Bale- caren worden ingericht. Sedert 1 Maart zijn reeds meer dan 1500 bedelaars uit de straten der hoofd stad verwijderd. In dezelfde periode zijn van gemeentewege bijna 127.000 gratis maaltijden verstrekt, terwijl meer dan 14.000 personen In de gemeentelijke te huizen onderdak hebben gekregen. Deze maatregelen worden door de bevolking zeer toegejuicht, daar de bedelarij een ernstige plaag in de hoofdstad was geworden. De in de concentratiekampen geïnter neerde bedelaars zullen worden verplicht te werken, doch zij zullen voor hun werk worden betaald. DE NIEUWE CITY FILM PRODUCTIE. Wij ontvingen een opgave van de City film-productie seizoen 19341935; 25 filmwerken staan op het nieuwe pro gramma, Behalve de film „Ich kenn dich nicht, und liebe dich" met Willy Forst en Magda Schneider noemen wij„De Pic colo van Dalmassi-hotel" met Dolly Haas en Harry Liedtke; „Anny en Anny", met Anny Ondra; .Maskerade", onder regie van Willy Forst met Olga Tschechowa en Hans Moser; „Die Stimme der Liebe" met Marcel Witrisch, Kurt Vespermann en Maria Biesing; „De Non van Sint Veith" onder regie van Thea von Harbou met Hertha Thiele. Theodoor Loos en Rudolf Klein Rogge; de weensche film „Früh- Hngs Stimmen" onder regie van Paul Fejos met Adèle Kern van de Weensche Staats- opera en Szöke Szakall; „Das Lied vom Glück" met den bekenden tenor Herbert Ernst Groh; „De Dubbelganger", naar den gelijknamigen roman van Edgar Wallace met Gerog Alexander en Gerda Maurus; „Carnaval der Liefde" met Herman Thi- mig en Lien Deyers; „De Liefdesdiplo- maat", spelend ten tijde van Keizer Frans Joseph, waarin Georg Alexander en Grethe Theimer de hoofdrollen spelen; „Een Bruiloft aan de Wolfgangsee" met muziek van Robert Stolz: „Sehön ist es, verliebt zu sein" met Herbert Ernst Groh en Karin Hardt enz. BRIGITTE HELM. Onlangs slenterde ik 's middags om 'n uur of één door de schijnbaar uitgestorven U.F.A.-atellers. Plotseling hoor ik van verre muziek. Door gangen en hoeken, over trap pen en trapjes ga ik de geluiden achterna. Waar zou ik terecht gekomen? Plotseling ik in een hoek van de groote geluids- lilmhal, afgedekt door coulissen, die daar toevallig staan. Wat zie ik? Een reusachtig groote gobelinstoel en daarin een blonde, slanke vrouw: Brigitte Helm, die een be langrijke rol vertolkt in de nieuwe U.F.A - "lm „Goud" Zij heeft haar oogen gesloten ®n het hoofd in den nek; zachtjes tikt zij met den voet de maat van de tango mee. ivoor haar op een kleine houten kist staat een koffergramofoon. Voorzichtig ,om de kunstenares niet te storen, zet een tooneel- knecht steeds een andere plaat op, en zoo brengt mevrouw Brigitte haar mid dagpauze door. „Het zou me interesseeren, indien u mij iets over uw rol in deze film zou willen vertellen." „Ja, weet u, de rol, die ik speel, is voor mij iets heel aparts. Ik ben hierin de zeer zelfstandige dochter van een zeldzaam rijken vader. Ik ben van mijn prilste jeugd gewoon, mijn leven zóó in te richten, zoo als het mij het beste lijkt. Ik studeer, doe aan eiken mogelijken tak van sport, reis veel en bekommer mij overigens in het ge heel niet om de wereld. Nu ben ik juist van een wereldreis teruggekomen en vind In het huis van mijn vader logé's. De gasten van mijn vader interesseeren mij heel weinig, en Ik bemoei me met deze in dringers zoo weinig mogelijk. Door een toeval echter luister ik een gesprek af, dat mijn vader met een heer voert. Ik heb aanleiding aan te nemen, dat de man, die op het oogenblik onze gast is, niet veel goeds voor heeft. Men gevoel voor recht vaardigheid komt hiertegen in opstand, en nu rust ik niet «erder, voordat ik dezen man heb leeren kennen. Het ongeloofelijke gebeurt, ik, de moedige globetrotter, raak op het eerste gezicht verliefd. Maar mijn liefde wordt niet beantwoord. Denk u eens in, ik noodig hem uit bij mij thee te komen drinken. Weerspannig en kwaad, wil hij absoluut niet begrijpen, dat ik hem wil bijstaan en hem voor intriges wil waar schuwen. Hij wil niet begrijpen, dat ik, de vreemdelinge, hem wil helpen tegen mijn eigen vader. Hij blijft zwijgzaam en neemt na korten tijd afscheid. Ik ben echter met den wensch bezield, hem te helpen. Mijn plan gelukt, ik heb hem geholpen, en bij een tweede bezoek bij mij thuis, ls hij het, die mij voor mijn bijstand bedankt. De vonk is ontbrand, ook hij is op mij ver liefd. Maar hij blijft zijn meisje trouw, ergens bulten wacht zij op hemWe reiken elkaar tot afscheid de hand. Hij gaat naar zijn meisje en mij blijft slechts zijn herinnering. De kleine gramofoon speelt een harts tochtelijke wals, en weemoedig klinkt zij door de kamer. „Deze rol ls zeer zeker eigenaardig en het einde in deze film is origlnieel. Wie is uw partner?" „Mijn partner is Hans Albers, en u zult van hem toch wel vasthoudendheid en trouw verwachten." In de hal begint een druk heen-en-weer- geloop. „Ziet u," zegt Brigitte Helm, „zoo ver vang ik mijn middageten door muziek. Dat is voor mij de beste ontspanning en het geeft mij nieuwe kracht voor mijn werk." Direct daarop beginnen de opnamen weer. o PAUL WEGENER REGISSEERT. Wat is het toch. dat het zoo moeilijk maakt over Paul Wegener te schrijven? Men zit tegenover hem, ziet hem. hoort hem spreken, weet zooveel van hem, heeft blijvende indrukken aan hem te danken en toch durft men niet graag een oordeel over 41" persoonlijkheid te vor men. Zijn persoon maakt een zeer ge sloten indruk. Na vele jaren treedt hij weer op als filmregisseur. De UFA-film „Die Freundin eines grossen Mannes" met eJssie Vihrog, Theodoor Loos, Hans Brausewetter, Harry Frank en Hedy Heising, is de eerste ge luidsfilm, die Paul Wegener geënsceneerd heeft, en wel het voorspel voor een nieuwe periode van zijn roemvolle kunstenaars loopbaan. Wegener, de „golem", de regisseur, de artist, de Boeddha, de student van Praag, de natuurvorscher en verzamelaar veelvuldig zijn de indrukken en herinne ringen, die in onze gedachten de verschil lende stadia niet zoo makkelijk, en dan is intusschen een nieuwe generatie opge komen, die niets meer van de stomme- iilm weet. Maar ook voor haar is de naam Paul Wegener een vaststaand begrip van iets, dat uit het Duitsche theater- en film leven niet weg te denken is. Het is moei lijk, de menschen en de rollen, waaraan zijn naam verbonden is, te scheiden. De man, die hier zit, met het breede gezicht, dat is de golem. En deze zoo naarvoren tredende jukbeenderen, de vreemd schuin staande oogen behooren bij den levenden Boeddha uit die beroemde stommefilm. Het wezen van den man met het Mongoolsche gezicht en zijn hartstochtelijke liefde voor de Aziatische cultuur (zijn verzamelingen en wetenschappelijke studiën zijn bekend en beroemd) stralen kracht uit. kracht, die zich uit in het opzoeken van de fijnste menschelijke gemoedsbewegingen in een lol, die het demonische geloofwaardig weet te maken, kracht, die bij het leiden van de artisten. in zijn hoedanigheid van regisseur, indruk maakt. Maar overal is deze kracht doordrongen van geest, ner gens heeft zij een ruwe uitwerking, steeds wordt zij bestuurd door een grooten wil. Voor de artisten, die onder zijn leiding werken, een gelukkige combinatie en, zoo als zij allen met nadruk zeggen, een groote gebeurtenis. Kalm, met enkele woorden zegt hij. hetgeen belangrijk is een regis seur, die weet, wat hij wil. Maar deze wil dwingt hij den artisten niet op, iedereen laat hij zijn eigen ontwikkelingsmogelijk heden ontplooien. De stap tot geluidsfilm-regisseur leek hem niet zoo moeilijk toe. „Bedenk u toch, dat ik meer dan twintig stommefilms heb gemaakt, deels als auteur, regisseur en hoofdrolspeler in één persoon. Intusschen is de techniek zoover gevorderd, dat het veel eenvoudiger is, regie te voeren dan vroeger. En-aan dialoog-regie ben ik door het tooneel al lang gewend. Waarom ik niet eerder naar de geluidsfilm ben ge gaan? Ik was zoo lang op een tournée in het buitenland, dat ik eerst langzaam weer aansluiting gekregen heb. Deze film, „Die Freundin eines grossen Mannes" speelt zich af in het theater-milieu, en daarmee „PARIJS DANST." René Clair's „Parijs Danst" (,Le 14 juil- let") met de bekende actrice „Annabella" is hier deze week te zien. De sfeer van Parijs wordt in deze film mooi getroffen, gelijk Clair zulks deed in zijn „Sous les toits de Paris". Hierboven ziet men „Anna bella" in een der aardige scène's, genie tend van haar „ijsco". Haar tegenspeler is Georges Rigaud als taxichauffeur. Nog werken in deze film o.a. mee Raymond Cordy, beroemd uit „A nous la liberté" en Paul Olivier; zij beiden zorgden voor geest en humor in dit echt Parijsche verhaal. ben ik zeer goed vertrouwd. Het is een comedie, en misschien zal men er ver wonderd over zijn, dat ik zulk een thema behandel. Maar ik ben van meening. dat men elke opgave, onverschillig van welken aard, als opgave moet aannemen, en zich er geheel en al in moet verdiepen. De allereerste wet van de film moet altijd zui verheid van stijl zijn. En ik heb getracht, een comedie in ruiveren stijl te maken." Het is zijn eerste geluidsfilm. En dit keer heeft Paul Wegener geen nieuwe wegen be treden. maar men kan zeer zeker verwach ten, dat hij dat doen zal. Want deze man verbindt met een fanatieke liefde voor de film een onwankelbaar geloof aan zijn toekomst en interesseert zich altijd voor nieuwe technische ontwikkelingsmogelijk heden. Binnenkort zal ook Nederland zijn eerstë product, „Die Freundin eines grosses Mam. nes" kunnen zien.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13