TOM DE NEGERJONGEN. HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. Trouw aan Oranje Prinses Juliana LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 11 April 1934 UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJBERICHTEN. UIT RUSLAND. INGEZONDEN. FIRMA B. DE KLER SCHEEPSTIJDINGEN. verslag werd met een warm applaus be loond. Tot Jury om het ingezondene voor de prijsvragen als voor het puntenstelsel te keuren werden hierop door den voorzitter aangewezen de heeren C. van Vulpen, A. j Duyvenvoorden en H. A. N. Jansse. 'Door den heer P. Zegwaard werd na mens de Commissie van Toezicht verslag uitgebracht van de gehouden cursussen. De z.g. kleine cursus, was aangevangen met 11 leerlingen en eindigde met 10 leerlingen. Aan 6 leerlingen kon slechts het diploma worden uitgereikt. De 2-ja- rige cursus, aanleg en onderhoud van tui nen, eindigde met 11 deelnemers. Aan alle cursisten kon het diploma worden ver strekt, aan 5 ervan zelfs met de toevoe ging met veel vrucht. Hierop werd door den heer C. van der Salm een interessan te en leerzame lezing gehouden over de rozencultuur. Deze lezing werd met aan dacht gevolgd. Na de pauze bracht bij monde van den heer Duyvenvoorde de Jury verslag uit van de gehouden Keuring. Voor prijs vraag I, luidende 3 Hortensia's werd aan den heer A. O. van Tol een lsten prijs toegekend. Voor prijsvraag II 3 bloeiende potplanten bestaande uit Zinerarlas, aan den heer J. Zegwaard 1ste prijs. Voor prijsvraag III de mooiste lauwerkrans: le prijs J- Sietinga met 28 p.; 2e pr. H. Schip per met 25 p.; 3e pr. P. Kelderman met 22 p. Voor het puntenstelsel werden toe gekend 1 vaas Freesia Buttercup 9 p.; 1 takje Vanda Tricoler 8 p.; 1 Clivia 10 p.; 1 veldheimia Capensls 10 p.; Inzender P. Zegwaard; 1 Caladium Hybr. 9 p.; 1 Be gonia Rex 10 p.; 1 Cycl. in stekpot 9 p.: inzender G. Verlint; inzending kropsla Meikoningin 9 p. inzender J. Anderson. Na gedachtenwisseling en behandeling der vragenbus werden tot Juryleden om de Ingeleverde tuinteekenlngen te keuren benoemd de heeren H. C. Voorhoeve. J. P. Huner en A. J. Duivenvoorden. Hierop vólgde sluiting. - Toen v. W. uit Voorhout met zijn vrachtauto van de Backershagelaan de Sciiouwlaan wilde inrijden, kwam daar juist de tram voorbij. Hoewel de tram bestuurder remde kon een aanrijding niet voorkomen worden. Het voorstel van den auto1 werd geheel ontzet en ook het tram- rijtuig kreeg eenige schade. ALPHEN. De wachtkamer der S. S. De werkzaamheden betreffende de restauratie van de 3e kl. wachtkamer der S.S. aan het station alhier zijn geheel ge reed gekomen. De wachtkamer, die giste ren in gebruik werd genomen is, wat het interieur betreft, belangrijk verbeterd. Het geheel heeft een mooi aanzien gekregen. Tevens werd zooals gemeld een buf fet in deze wachtkamer aangebracht dat eveneens is geopend. Het geheel beteekent een belangrijke verbetering. Mooie uitvoering Chr. Kinderkoor „Sursum Corda". Voor deze jaarlijksche uitvoering be stond ook nu weer een groote belangstel ling, wat niet valt te verwonderen, gelet op de zeer mooie programma's die door dit kinderkoor worden uitgevoerd. Ook dit jaar heeft het ijverige bestuur met den eminenten directeur den heer J. van Beek uit Woerden weer alles in het werk gesteld om het publiek een mooien zangavond te geven. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 95: 1 werd de avond, na in gebed te zijn voorgegaan, geopend door den eere voorzitter den heer A. J. Dekker. Als entree werd door het koor ten gehoore ge bracht „Het voorjaar" van Ramshorst, dat zeer mooi en zuiver werd gezongen en dezen avond veel goeds voorspelde. Spe- cieel willen wij ook nog noemen het „Wie geliedje" gezongen door een duet. Niet al leen de meer bekende alt van jongejuf frouw Kerkhoven doch ook de zang van de jeugdige Saton was zeer goed. Dit nummer ontlokte een zoodanig applaus dat het moest worden herhaald. Ook de talrijke speelliedjes vielen zeer te roemen. Zoowel zang, eostumeering en verlichting wekte bij menigeen bewondering! Verschillende nummersmoesten dan ook worden her haald. Zeer fantastisch was de verlichting bij het schitterend uitgevoerde „Sproei- liedje", doch het hoofdnummer van den avond werd het magnifiek uitgevoerde zangspel „Zonneklaartje", waaraan door ruim 100 kinderen werd deelgenomen. Zoo wel het algemeen koor als de alt-solo deden het talrijk publiek bijzonder ge nieten. Het geheel werd een buitengewoon geslaagde avond, waarop koor, bestuur en directeur met succes kunnen terugzien. De heer Dekker was dan ook bij de slui ting wel aller tolk, toen hij bijzondere woorden van dank bracht aan den direc teur, den pianist den heer de Jong en niet minder aan de dames Waardenburg en Kelderman die zich zooveel moeite hadden getroost voor de verzorging der costuums. Alhier werd met aanvankelijk 30 leden opgericht een RK. gemengde zang vereniging. Tot directeur werd benoemd ue heer W. Mizee uit Leiden, terwijl het bestuur werd samengesteld uit de heeren J- v. d. Bosch, voorz,; N. J. Verkleij, secre taris; J. Rombout, penningmeester en de dames M. Schavemaker en L. Enthoven. Deze week is het 50 Jaar geleden dat alhier de eerste steen werd gelegd voor den bouw van de R.K. Parochiekerk alhier. Bij den ontvanger der directe belas tingen alhier is onder de letters B. B. aan kg, gewetensgeld ontvangen f. 46.12 en f. 16.10. o KOUDEKERK. De collectes over de maand Maart ge houden in de Ned. Herv. Kerk voor de Diaconie brachten ruim f. 119, de offer blokken ruim f. 17 op. De collecte langs de huizen ten bate van de Ned. Herv. Meisjesvereeniging bracht ruim f. 117 op. De melkprijs alhier is met 1 cent per i verlaagd en bedraagt thans 8 cents Per liter. WADDINXVEEN. Gegund. Aan den aannemer J. Sekerio ls ge gund de bouw van een dubbel woonhuis voor den heer Ph. van Gelder, als laagste inschrijver voor f. 5584. De prijs voor zoete melk ls verlaagd en bedraagt nu 8 ets. per Liter. o WOUBRUGGE. Raadsagenda. Morgen komt de Raad der gemeente des voorm. te halftien in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling van de vol gende punten: 1. Notulen en mededeellngen. 2. Inge komen stukken. 3. Voorstel tot vaststel ling kohier hondenbelasting. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. B. A .van der Laan. 5. Voorstel tot benoeming van een schoonmaakster van het raadhuis. 6. Idem van de O. L. School 7. Voorstel tot verhuur van grasgewas. 8. Idem van tuingrond. 9. Voorstel tot ver koop van de O. L. school te Hoogmade. 10. Rondvraag en wat verder ter tafel komt. Het werpen van voorwerpen en stof fen in het openbaar water de Woudwate ring hetgeen bij politieverordening is ver boden, neemt weer grooter omvang aan, klachten hierover kwamen ten raadhuize binnen met het gevolg dat de politie op dracht heeft gekregen hierop streng toe te zien en bij overtreding proces-verbaal op te maken. Men zij dus gewaarschuwd en geve het afval aan den vuilnisophaal dienst. o ZWAMMERDAM. Loop der bevolking. Gevestigd: uit Haarlem, Wilhelmina Maria Jacoba Bonarius en Maria Jacoba Bonarius. beiden zonder beroep. Overtocht 46 uit Amsterdam. Geertruida Johanna Blokker, zonder beroep, Buitendorpstraat 154 uit Leiden, Theodora van der We reld, dienstb., Utrechtsche straatweg 94 uit Westdongeradeel, Wybren Eelkema, vee houdersknecht, Utrechtsche straatweg 17 uit Wervershoof, JOhanna Maria Hau- wert, zonder beroep. Overtocht 46 uit Alphen a, d. Rijn. Johannes Jacobus van Es. veehoudersknecht, Oud-Bodegraafsche weg 135. Vertrokken: naar Bodegraven, Maurits- straat 10. Johannes Maarten Molenaar en gezin, koopman. Dwarsstraat 156 'b naar Bodegraven, Nieuwerbrug, Weijland 29, Helene Pröll, dienstb., Lagenburg 14 naar Beckum, Duitschiand. Maria Brink- scheider, zonder beroep, Overtocht 46 naar Boskoop. Burgemeester Colijnstraat 227, Arie Zaal, boomkweekersknecht, Spoelwijk 84 naar Bloemend aal, Aerden- hout, klooster St. Franciscus, Elfriede Anna Agnes Nlggenaber. religieuse, Over tocht 46 naar Leiden. Frans van Mieris- straat 36, Johan Noorlander, metselaar, Schoolstraat 93. Op het terrein van het Patronaate- gebouw alhier werden verkocht 68 schapen geweid ten bate der R.K. Kerk en 36 schapen voor de vereeniging het Wlt-Gele Kruis. De kerkschepen brachten in totaal op f. 1242 en die voor het Wit-Gele Kruis 644. IJMUIDEN, 11 April 1934. Tarbot per kilo f 1—0.80, griet per kist van 50 kilo f. 3414. tongen per kilo f. 1.050.70, middelschol per kist van 50 kilo f.21, zetschol f.23. kleine schol f.20— f. 2.20, bot f. 3.20—0.80, schar f.3—1.25, tongschar f. 23—22.50, roggen per 20 stuks f. 138, vleeten per stuk f. 20.40, pieter man en poontjes per kist van 50 kilo f. 9.50—2, middel schelvisch f. 27, kleinmid- del schelvisch f. 2417.50, kleine schelvisch f-1810.50, kabeljauw per kist van 125 kilo f3410,50, gullen per kist van 50 kilo f.185.50, lengen per stuk f. 1.500.33, heilbot per kilo f. 1.10—0.70, wijting per kist van 50 kilo f. 7.501.90, koolvisch per stuk f, 0.400.08, makreel per kist van 50 kilo f. 5.50—3.50. Aangekomen 10 stoomtrawlers: B 3035 met f.3044, IJM 37 met f.2692, IJM 59 met f.2448, IJM 14 met f.1291, IJM 49 met f. 2390, IJM 147 met f1282, IJM 54 met f. 1155, IJM 130 met f.1626. IJM 123 met f.1322, IJM 161 met f.770, en 2 kot ters E 227 met f. 563, E 379 met f. 1211 en 5 loggers: KW 62 met f.457, KW 127 met f. 496, KW 28 met f. 326, KW 162 met f307 en SCH 250 met f. 573 besomming. RECLAME. 4733 HET ONDERWIJS IN RUSLAND. (Nadruk verboden). Het is algemeen bekend, dat het aantal analphabeten in Rusland steeds zeer groot is geweest. In elk Russisch document stond vroeger vermeld, of de eigenaar ervan de moeilijke kunst van lezen en schrijven ver stond of niet. Bij elk verhoor, bij elke ge tuigenverklaring werd onmiddellijk ge vraagd: „Kunt u lezen en schrijven?" De schrijver dezer regelen heeft in zijn stu dentenjaren eens voor een speciale hooge- school een bepaald document aangevraagd; de commissaris van politie, die dat papier tje uitreiken moest vroeg: .Kunt u lezen en schrijven?" In het document stond in de rubriek, die op deze in Rusland wéinig verspreide kunst betrekking had,, te lezen: „De toonder kan lezen en schrijven, hij is student aan die en die hoogeschool". Deze aanteekening wekte later hilariteit bij de professoren in het buitenland. Minder bekend is in het Westen, dat Rusland vóór den oorlog hard bezig was deze achterlijkheid te overwinnen. Ln de ilO jaar. die verloopen waren tusschen de eerste en de tweede revolutie, groeide het aantal leerlingen van 5.5 tot 9 5 millioen. De bevolking der lagere scholen steeg van 4 882.000 in 1905 tot 8.040.000 in 1916. een stijging dus van 85 Dat maakte natuur lijk het oprichten van nieuwe scholen noo- dig. In de jaren 19111916 werden in Rus land 20 172 nieuwe scholen gebouwd. En dat ondanks de moeilijkheden, die de oorlog met zich meebracht. Ware de oorlog niet geweest, dan was er in Rusland reeds in 1922 de algemeene leerplicht ingevoerd. Bij zonder verdienstelijk maakte zich op het gebied van onderwijs de zemstwo. de auto nome lichamen van het platteland, een soort provinciaal bestuur. De oorlog en vooral de revolutie en de burgeroorlog met al hun ontzettingen en ontwrichtingen leidden tot een volkomen ineenstorten van het onderwijs. Vele onder wijzers sneuvelden aan het front of tijdens den wereldoorlog, nog meer onderwijzers en onderwijzeressen vielen als slachtoffer van den burgeroorlog. Het nieuwe regime trachtte wel verbetering in den toestand te brengen, doch zonder zichtbare resultaten. In 1922 bleven er slechts 75 van de voor- oorlogsche scholen over. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit. In den zomer van 1917, toen Lenin en zijn volgelingen al hun krachten inspanden om zich van de macht meester te maken en zij dus het volk aller lei wonderen moesten beloven, verklaarde Lenin nadrukkelijk, dat een der eerste maatregelen van het nieuwe regime zou zijn een einde te maken aan het analpha- betisme. In den loop, van een paar jaar zou er in geheel Rusland geen enkele an- alphabeet te vinden zijn In werkelijkheid is natuurlijk het tegenovergestelde ge beurd: het aantal analphabeten nam toe. Bij de volkstelling van 1920 waren 68 van de bevolking analphabeet. En eerst bij de volkstolling van 1926 is het percentage tot 60 »/o gedaald en werd op deze wijze de toestand van vóór den oorlog hersteld. Het wonder van het volkomen verdwijnen van het analphabetisme dat de bolsjewiki in een ommezien beloofden te bewerkstelligen, is nu, 16 jaar na de bolsjewistische revo lutie. nog steeds een vrome wensch. De werkelijke opbouw van het onderwijs begon in Sovjet-Rusland eerst in 1924. toen het aantal leerlingen voor het eerst het vooroorlogsche peil had bereikt. Geleidelijk nam het aantal 'leerlingen aan de lagere scholen toe (gemiddeld met. 67 per jaar). In 1927 konden reeds 70 °/o van alle kinderen van den schoolleeftijd lager on derwijs krijgen. Nu bedraagt het percen tage plm. 95 Met een zeker optimisme kan men dus zeggen, dat nu alle kinderen in staat zijn lager onderwijs te kriigen. Dat is vóór alles de verdienste van het onderwijzend personeel. De Russische on derwijzer heeft zich altijd door een groote offervaardigheid onderscheiden De Rus sische onderwijzer (-es) beschouwt zijn (haar) werk niet als een .vak", maar als een roeping, als een soort plicht tegenover het onwetende volk In het vooroorlogsche Rusland gebeurde het vaak, dat dochters van rijke ouders onderwijzeres werden, het moeilijke leven, vol ontberingen van een LEIDERDORP. Devondeii voorwerpen: Een autowiel. muchtingen te bekomen ter secretarie. 233. Daar zag hij aan een boom een vreemdsoortigen tak. De tak was heele- maal krom gegroeid, het leek haast wel een hoepel, dacht Tom. Zooiets kon je al tijd wel gebruiken. Tom hakte den tak met veel moeite met zijn kapmes van den boom af. 234. Met zijn nieuw bezit liep Tom de [mannen achterna. Hij zag, hoe de touwen, die de apen aan de kooi hadden vastge maakt, nog altijd achter liet gevaarte aan sleepten. En heel voorzichtig maakte hij aan het eene eind van dien krommen tak de beide touwen vast, en liep toen mee. om te ziep om welken boomstam hij nu eens het andere eind zou kunnen heen slaan. dorpsonderwijzeres leidden temidden van de ruwe, uiterst primitieve massa, alleen omdat zij het als haar plicht beschouwden wat meer licht in de afgelegen dorpen te brengen. Deze offervaardigheid bestaat ook nu en alleen deze opvatting van de taak van den onderwijzer maakt het mogelijk voldoende leerkrachten te vinden voor de vele nieuwe scholen. Want op zich zelf heeft het be staan van den onderwijzer of de onder wijzeres in tegenwoordig Rusland nog min der aantrekkelijks dan vóór de revolutie. De salarissen zijn uiterst laag. Een Rus sische onderwijzer zou het salaris van zijn Nederlandschen collega als ongehoord hoog en zijn levenswijze als het summum van luxe beschouwen. Nog erger is, dat dit veel lagere salaris, dat daarbij in de vol komen waardelooze papieren roebels uitge drukt is, niet uitbetaald wordt. Het blad „Za Kommoenistitsjeskoje Proswesjtsje- nije", het officieele orgaan van het volks commissariaat van onderwijs van de Sov jet-Unie. publiceert eiken dag klachten uit alle gedeelten van Rusland over het niet uitbetalen van het salaris aan de onder wijzers. De volkscommissaris van onderwijs ■begrijpt natuurlijk, dat deze toestand on houdbaar is, daarom eischt zijn blad van de overheid, dat zij haar verplichtingen tegenover de onderwijzers nakome. Het of ficieele bolsjewistische blad noemt den tegenwoordigen toestand een „hemelter gend schandaal", spreekt van den „cata- strophalen toestand van het onderwijzend personeel", doch zonder eenig resultaat. Ten einde raad wendde de redactie van dat blad zich tot de hoogste vertegenwoordigers van de justitie met het verzoek de schuldi gen te vervolgen, een einde te maken aan dit schandaal, doch de volkscommissaris •van justitie haast zich niet aan het verzoek van zijn collega te voldoen. De achterstal ligheid bij het betalen van het armzalige salaris wordt steeds grooter. Daar de papieren roebel slechts 'n denk beeldige waarde heeft en zijn koopkracht uiterst miniem is. hebben de onderwijzers recht op betaling In natura. op een zeker rantsoen dus. Doch ook deze rantsoenen worden niet altijd verstrekt. In de meeste districten hebben de onderwijzers sinds December niets gekregen, in vele districten hebben de onderwijzers voor het laatst hun rantsoen levensmiddelen in October- November gekregen. De onderwijzers be klagen zich bij hun superieuren, sturen klachten aan het officieele orgaan van het departement van onderwijs; de redactie van dat blad waarschuwt, smeekt, dreigt, maar het resultaat is even bedroevend. De onderwijzeres ondervindt behalve de moeilijkheden, die uit dat niet betalen van het salaris en het niet verstrekken van het rantsoen volgen, nog andere onaangenaam heden, die het gevolg zijn van het feit, dat zij een vrouw is Het bovengenoemde blad ,Za Kommoenistitsjeskoje Proswesjtsje- nije" publiceert op dit gebied bijzonder heden die wij maar liever niet nader zullen bespreken. Het gevolg hiervan is, dat het steeds moeilijker valt menschen te vinden, die het ondankbare werk van een onderwijzer (es) zouden willen verrichten. De overheid moet zich dus met onvolwaardige krachten behelpen. Kort geleden heeft de Sovjet- regeering een commissie benoemd, die een onderzoek moest instellen naar de voor bereiding van de onderwijzers (-essen). Het bleek, dat er onder het onderwijzend per soneel vooral op het platte land veel menschen zijn, die zelf een lagere school moesten doorloopen. Veel onderwijzers wisten de allereenvoudigste dingen op het gebied van de spraakkunst niet (zij wisten bijv. niet, wat een onderwerp, een gezegde is, wat een zelfstandig naamwoord, een voornaamwoord ls enz terwijl hun be kendheid met de rekenkunde ook veel te wensehen overliet (onderwijzers, die breu ken kunnen vermenigvuldigen, worden als „goed geschoolde krachten" beschouwd, de meeste onderwijzers van beide geslachten vonden breuken een veel te gecompliceerde materiel Wat er onder dergelijke omstan digheden van het onderwijs terecht komt, is niet moeilijk te raden. De volkscommis saris vaardigde nu een bevel uit, dat alle onderwijzers verplicht zijn een specialen cursus te volgen, waarop zij wat meer van deze geleerdheid kunnen opdoen en dreigt iederen onderwijzer te ontslaan, die weigert de cursussen te volgen maar waar nieuwe leerkrachten te vinden? De arme kinderen, die tot „meester" een dergelijken onwetenden man hebben, moe ten nog bovendien onder de moeilijkst denkbare omstandigheden onderwijs krij gen. Het officieele orgaan van het Rus sische departement van onderwijs deelt n.l. mede. dat de scholen in de meeste dorpen en zelfs in zeer veel steden niet verwarmd worden en dat bij de felle koude in Rus land. De kinderen moeten in de klas hun overjassen en pelzen aanhouden (voorzoo ver zij ze hebben). De inkt is natuurlijk steeds bevroren. Het gebeurt dan ook vaak, dat de scholen eenige dagen achter elkaar, soms weken achtereen gesloten blijven, omdat het te koud is Daarbij komt. dat er overal gebrek is aan de meest onontbeerlijke leermiddelen. Schriften, pennen en potlooden zijn een luxe waarop je uiterst zuinig moet zijn. Zelfs leesboeken zijn moeilijk te krijgen. En heeft de onderwijzer na vele smeek beden en eindeloos geschrijf aan de ontel bare instellingen ze eindelijk gekregen, dan blijken het in den regel boeken van ver schillende auteurs en uiteenloopende uit gaven te zijn, met het gevolg, dat van klassikaal lezen geen sprake kan zijn, zoo klaagt het blad van het departement van onderwijs een de redactie van dat hoog- officieele blad erkent, dat de volkscommis saris en zijn helpers machteloos zijn hierin eenige verandering te brengen. Indien er ondanks deze wantoestanden nog iets van het onderwijs terecht komt dan is dat te danken aan de overgave waarmede vele onderwijzers (essen) hun werk verrichten, aan de menschen. die hun laatste have moeten verkoopen om wat levensmiddelen voor de eigen kinderen te koopen, die in onverwarmde lókalen les geven koude honger en gebrek lijden, maar op hun plaats blijven en hun plicht vervullen. Het is de Russische offervaardig heid. Dr, BORIS RAPTSCHINSKY. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AAN DE INGEZETENEN VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Een der instituten voor maatschappelijk werk, dat zijn taak in enkele jaren zich enorm heeft zien uitbreiden en in een dringende noodzaak blijkt te voorzien, staat uit den aard van zijn werkzaamheid telkens opnieuw voor groote tekorten. Geen tekorten in geld, maar in voorraden. Het bestuur van de Stichting „Het Leid- sche Brokkenhuls" ziet zich dan ook ge noodzaakt wederom een beroep te doen op Uw aller medemerklng. De voorraden klee ding linnengoed, beddengoed, bedden, meubilair enz zijn aanzienlijk gedund, zoo dat onze Stichting zich genoodzaakt zag de laatste weken weder velen te moeten teleurstellen. Hoevelen. die dit lezen, hebben nog wel een bruikbaar costuum. een Jas, onderklee- ding. een mantel, dekens, lakens, enz. die niet meer gebruikt worden. Doe er afstand van; bewaar ze niet langer! Geef zoo veel mogelijk weg aan het Leidsche Brokken- huis. Een uitgebreid dames-comité is geregeld bezig, geheel belangeloos de ingekomen goederen te sortoeren, herstellen en orde nen. en op de verkoopdagen staan deze dames hun clientele te woord met een voorkomendheid en geduld, om vooral voor de gegadigden elke gedachte aan bedeeling uit te sluiten; om deze reden worden de geschonken goederen dan ook verkocht en wel tegen een héél laag prijsje, nauwelijks voldoende om de kosten van het ophalen en repareeren der goederen te dekken. U allen kunt er toe medewerken, dat dit zoo nuttige werk kan voortgezet worden. De schoonmaak is een goede gelegenheid, in Uwe kasten en op Uwe zolders eens goed schoonschip te maken, en vergeet dan vooral niet het Leidsche Brokkenhuis Even een bericht aan ons secretariaat: Witte Singel 50. Leiden, Tel. 2697 (b.g.g. 68) en de goederen worden ten spoedigste bij U afgehaald. Alles is welkom, mits In dusdanigen staat dat het zoo noodig gerepareerd kan worden RECLAME. 9201 ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllll) VERSCHENEN Nederland en Oranje Eén in verleden, heden en toekomst onder redactie van M. J. LEENDERTSE Verschenen ter gelegenheid van den 25en jaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prijs ing. 4.90 - geb. 6.75, VOORHANDEN BIJ: OUDE- EN NIEUWE BOEKHANDEL NIEUWE RIJN 45 - TEL. 885 LEIDEN. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiia MIJ OCEAAN. PEIZANDER, Java naar Amsterdam, pass. 10 April Gibraltar. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, 9 April van Oxelo- sund naar Vlaardingen. ROZENBURG, 10 April van Castro Urdiales te Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. GROOTE KERK, thuisreis, 10 April te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. HOOGKERK, uitreis, 7 April van Genua. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis 10 April van Genua. KON. NED STOOMBOOT MIJ. AJAX, 10 April van Amsterdam te Kopen hagen. CALYPSO, Middl. Zee n. R'dam, pass. 9 April Gibraltar. CERES, 10 April van Reshadye te Izmir. OBERON, 10 April van A'dam te San Juan FAUNA, 10 April van Gibraltar naar Cadix. BAARN, 10 April van Cristobal n. Buena Ventura. BODEGRAVEN, 10 April van A'dam naar Chili. POSEIDON, 10 April van Amsterdam n. Bremen GANYMEDES, 10 April van Middl. Zee te Amsterdam. ROTT. LLOYD. KOTA AGOENG, uitreis, pass. 10 April Point de Galle. KERTOSONO, thuisreis, 10 April te Barce lona. zal 11 April de reis voortzetten. BLITAR, uitreis, pass. 10 April Finisterre. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN WOENSDRECHT, A'dam naar Constanza, pass. 10 April Gibraltar. SLIEDRECHT, 9 April van Novorossiek te Batoum. SCHELDE, sleepboot, A'dam n. Hongkong, was 7 April 12 u. 's middags op 10 gr. 33 min. N.B. en 62 gr. 33 min. O.L. EBRO, sleepboot, 3 April van Setubal te Madeira. LAUWERZEE, sleepboot, 9 April vah Tan- ger naar Algiers. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7