LEIDSCH DAGBLAD - Blad TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN. Dinsdag 10 April 1934 ENGELAND. Het Lagerhuis over de stijging der Dultsche defensie-begrooting Amerikaanse he gezant te Dublin overleden. In het Lagerhuis heeft afgevaardigde Boothby de volgende vragen gesteld aan den minister van Buitenlandsche Zaken: Bent u opmerkzaam gemaakt op de aan zienlijke toeneming der begrooting voor de uitgaven van de marine, het landleger en de luchtvaart van Duitschland? Bent u van plan diïect stappen te nemen om het doel van deze hooge uitgaven vast te stel len? Vormen deze hoogere uitgaven een schending van het Verdrag van Ver sailles? Ook afgevaardigde Spears stelde Simon de vraag of deze in het bezit is van eenige informatie over de aanzienlijke toeneming der Duitsche begrooting. Voorts wilde hij [weten, of de minister van plan is eenige stappen te doen om een schending van het verdrag van Versailles door Duitschland te verhinderen, in het bijzonder met het oog op de Duitsche uitgaven voor een lucht vloot met een militair karakter. Simon antwoordde: De Duitsche begroo- tingsvoorstellen voor marine, landleger en voor de luchtvaart zijn officieel op 26 Maart gepubliceerd. In vergelijking met 1933 zijn zij als volgt hooger: de marine- uitgaven, welke over 1933 183 millioen R.M. hebben bedragen, zijn voor 1934 op 233 millioen R.M. vastgesteld, d. 1. 50 millioen hooger: voor het landleger: in 1933 472 millioen, in 1934 647 millioen, d. i. 175 mil lioen R.M. meer. Voor de luchtvaart waren in 1933 uitgetrokken 78 millioen, voor 1934 wordt begroot 210 millioen R.M., dus 132 millioen R.M. meer. De Engelsche regeering heeft deze aan gelegenheid in ernstige overweging. Ik heb den Britschen ambassadeur te Berlijn ver zocht bij de Duitsche regeering over deze aangelegenheid informaties in te winnen. Boothby (cons.) vroeg wanneer de mi nister in staat denkt te zijn in de aange legenheid een nieuwe verklaring af te leg gen. Simon antwoordde: Ik hoop deze week nog inlichtingen te ontvangen. Tenslotte heeft afgevaardigde Boothby nog gevraagd of de Engelsche regeering met het oog op de verhooging der begroo tingen voor de Duitsche marine, leger en luchtvaart en met het oog op den alge- meenen toestand op het Europeesche vaste land direct stappen wil doen ter vergroo ting van de Engelsche luchtvloot. Mac Donald antwoordde, dat de regee ring de door den interpellant genoemde punten zorgvuldig overweegt. Op het oogenblik kan hij evenwel niets naders zeggen dan hetgeen door Baldwin reeds op 8 Maart is verklaard. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Simon mede. dat Eden de zitting van het bureau der ontwapeningsconfe rentie bijwoont en dat hij dus niet mede kan deelen. welke actie de Britsche regee ring van plan is te ondernemen met het oog op deze voorgenomen Duitsche ver meerdering der bewapeningsconferentie. Met betrekking tot de door Boothby ge stelde vragen en het antwoord van Simon wordt over de Duitsche weerbaarheids- begrooting van Duitsche zijde mede gedeeld, dat het verdrag van Versailles op geen enkele wijze voorziet in de beperking van het financieel deel der Duitsche weer- baarheidsbegrooting. De verhooging is noodig wegens de voorbereidingen van de in het oog gevatte reorganisatie van het Duitsche leger, van een leger met een langen diensttijd tot een leger met een korten diensttijd, waarmede belangrijke kosten zouden zijn gemoeid. De vergroo- ting der uitgaven voor de marine worden gemotiveerd met de mededeeling. dat het scheepsmateriaal der rijksmarine ver ouderd zou zijn, aangezien het thans in gebruik zijnde materiaal een gevaar zou beteekenen voor de bemanningen. De ver hooging der voor het ministerie van lucht vaart uitgetrokken uitgaven vindt haar reden in de gedeeltelijke vervanging van éénmotorige verkeersvliegtuigen door meer-motorigen. een maatregel, welke vereischt wordt voor de vergTooting der veiligheid in het luchtverkeer. Voorts wordt een deel der kosten besteed aan luchtbescherming. Mac Dowell, de Amerikaansche gezant te Dublin, is aan een door de regeering te zijner eere gegeven officieelen maaltijd, gisteravond plotseling ineengezakt en kort daarna gestorven. Aan den maaltijd namen de leden van den uitvoerenden raad van den Ierschen Vrijstaat en die van het corps diplomatique deel. Mac Dowell stond op om de geluk- wenschen te beantwoorden, maar terwijl hij sprak, zag men hem wankelen en tot ontzetting der aanwezigen, viel hij voor over op de tafel. De Valera, die naast hem zat, ondersteunde hem terstond. Naar ver luidt was zijn dood het gevolg van een hartverlamming. Mac Dowell had pas op 27 Maart zijn geloofsbrieven aan de Valera overhandigd. Hij was de eerste gezant, die zijn geloofsbrieven niet aan den gouver neur-generaal aanbood. -o- FRANKRIJK. De oud-strijders. Doumergue, de minister-president .heeft het bestuur van den Bond van Oud-strij ders ontvangen en aan dit bestuur uiteen gezet, dat de regeering het onvermijdelijk acht ook aan de oud-strijders en slacht offers van den oorlog te vragen genoegen te nemen met een pensioenkorting van 3 pCt., behalve voor de zwaar verminkten. De conferentie werd, bijgewoond door maarschalk Pétain, Germain, Martin, Rivollet en de ministers van Oorlog, Fi nanciën en Marine. Er heerschte een har telijke stemming. Na afloop van het onderhoud weigerden de oud-strijders een verklaring af te leg gen, maar de algemeene Indruk is, dat de onderhandelingen op den goeden weg zijn en dat een overeenkomst waarschijnlijk is. De oud-strijders zullen een definitief besluit nemen in een buitengewone natio nale vergadering, welke binnenkort bijeen zal komen. Deze is bepaald op 12 dezer. Men be rekent daardoor een bezuiniging van 1278 lnillioen frs. RUSLANDS TOELATING TOT DEN VOLKENBOND. GENEVE, 10 April. (Reuter). Het vraag stuk van de toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond zal, naar algemeen wordt aangenomen, ter sprake komen als Litwinov, de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, deze week te Genève komt in verband met de bijeen komst van het bureau der ontwapenings conferentie. In Volkenbondskringen hoopt men, dat het mogelijk zal blijken een regeling tot stand te brengen, zoodat Rusland op de aanstaande Volkenbondsvergadering in September als lid van den Bond zal wor den toegelaten. Er zijn echter eenige ernstige hinder palen, welke het tot stand komen van een regeling belemmeren, nJ. dat Sovjet-Rus- land een aantal voorwaarden stelt, waar mede eenige andere leden van den bond niet kunnen instemmen en voorts de om standigheid dat Zwitserland tot dusver Sovjet-Rusland niet heeft erkend. Vooral dit tweede punt acht men een groot bezwaar daar de Volkenbond zijn zetel op Zwitsersch grondgebied heeft en zekere waarborgen en faciliteiten van de Zwitsersche regeering ontvangt. De kans is ook niet groot, dat Zwitser land zijn houding ten aanzien van Sovjet- Rusland wijzigt, daar het plunderen van de Zwitsersche legatie te Moskou en het vermoorden van den Zwitserschen zaak gelastigde aldaar nog steeds niet verge ten en vergeven Is. o DE ACTIE DER FRANSCHE AMBTENAREN. PARIJS, 10 April (Reuter). De auto nome bond van ambtenaren heeft besloten om ten opzichte van de bezuinigingsdecre ten der regeering een protestpolitiek te blijven voeren, en zoo noodig over te gaan tot krachtiger actie, totdat de uitvoering der decreten tot mislukking zal zijn ge bracht. o DE BEURSCONTROLE IN AMERIKA. WASHINGTON. 10 April (Reuter). - De financieele commissie van den Senaat nam vandaag met 15 tegen 8 stemmen een amendement op de Fletcher-Raybrun Bill (wet op de beurscontrole) van Senator Glass aan. Dit amendement houdt in, dat aan een commissie, bestaande uit 3 personen, welke benoemd worden door president Roose velt, alle volmachten worden verleend, welke oorspronkelijk aan de Federal Trade Commission en de Federal Reserve Board zouden worden verstrekt. Goed ingelichte kringen beoordeelen dezen maatregel gunstig en beschouwen het besluit als een overwinning voor de New-Yorksche beurs. Het voorstel tot in stelling van deze commissie is uitgegaan van Whitney, den president van de New- Yorksche beurs. De financieele commissie van den Senaat was ook bereid de vaststelling van de mi nimum surplusdekking voor beurstrans acties in den door Whitney verzochten geest te wijzigen. o BELANGRIJKE BESPREKINGEN IN CHINA. LONDEN. 10 April. (Reuter). De „Times" meldt uit Sjanghai, dat alle mi nisters van de nationale Chineesche regee ring gistermiddag uit Nanking zijn ver trokken aan boord van een kanonneer boot. De ministers begeven zich naar Nantsjang, om met den voorzitter van den politieken raad van Peking, generaal Roeang Foe en maarschalk Tsjang Kai Sjek den toestand in Noord-China te be spreken. De Japanners hebben onlangs aange drongen op een hervatten van de onder handelingen tot herstel van het normale verkeer tusschen China en Mandsjoekwo. Men verwacht hoogst-belangrijke maat regelen. IJMUIDEN, 10 April 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.850.70; Griet per kist van 50 KG. f. 3016; Tongen per KG. f. 10.70: Middelschol per kist van 50 KG. f. 20; Zetschol per kist van 50 KG. f. 21.50 17.50; Kleine Schol per kist 50 KG. f. 14 1.90: Bot per kist van 50 KG. f.34; Schar per kist van 50 KG. f.60.75; Roggen per 20 stuks f.11—8.50: Vleeten per stuk f2.50 0.63; Pieterman en Poontjes per kist v. 50 KG. f. 62.50: Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.2019; Middel Schel visch per kist van 50 KG. f. 22.5022; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 22.50—17.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 169.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 4216 50; Gullen per kist van 50 KG. f. 124.70; Lengen per stuk f. 10.90; Heilbot per KG. f. 0.95— 0.90; Wijting per kist van 50 KG. f. 5.40— 2.30; Koolvisch per stuk f. 0.430.12. Aangekomen 9 stoomtrawlers: IJM. 158 met f.967; IJM. 131 met f.1057; IJM. 140 met f. 944; IJM. 176 met f. 1176; IJM. 69 met f.963: IJM. 88 met f.990: IJM. 196 met f.2197: IJM. 7 met f.2036; IJM. 190 met f.1972; de Deensche kotters E. 4 met f. 223; E. 264 met f. 643; en de loggers SCH. 35 met f. 502 en KW. 38 met f. 396. ROEMENIE. Arrestatie van officieren? De officieele persdienst te Weenen ver neemt van particuliere zijde uit Boekarest In Roemenië zijn een aantal actieve offi cieren gearresteerd. Te Boekarest zijn de kolonel van den generalen staf, Precup, en de majoor van den staf der genie, Nlcoara, gearresteerd. Ook te Klausenburg en in Bessarabië zijn een aantal officieren gearresteerd, wier namen tot nu toe niet bekend zijn geworden. De arrestaties schijnen verband te houden met een samenzwering ter ver wijdering van een persoon uit de naaste omgeving van den Koning, Er wordt op gewezen, dat van dit particuliere bericht nog geen officieele bevestiging is ontvan gen. DUIKERS BIJNA VIERHONDERD METER ONDER WATER. ROME, 10 April (V.-D.) Twee duikers die proefnemingen deden met een nieuwe duikeruitrusting slaagden er gisteren nabij Porto Fino in, tot ruim 390 meter onder water af te dalen. Zij verklaarden, dat tot op een diepte van ongeveer 300 meter het zicht nog tamelijk goed was. Daarna werd het echter zeer snel geheel duister. o DE REDDINGSACTIE VOOR DE „TSJELJOESJKIN." MOSKOU, 10 April (V.-D.) Een radio gram uit het Schmidt-kamp der „Tsjel- joesjkin"-bemanning meldt, dat het weer sedert gisteren een ongunstige wending heeft genomen. De bij het kamp gelande vlieger Slepnew, die voornemens was eenige leden der bemanning naar Van- karem te brengen, vertoeft nog in het kamp, aangezien hij zijn start in verband met de weersgesteldheid moest uitstellen. Ook de vliegers die van Vankarem naar het kamp wilden vliegen hebben hun start uitgesteld. De vijf personen, die per vliej- tuig uit het kamp van Prof. Schmidt r.aar Vankarem waren gebracht, zijn gisteren per vliegtuig naar Wellen getransporteerd, aangezien hun gezondheidstoestand van het verblijf op het ijs ten zeerste geleden had, o— VORSTELIJKE VERLOVING? CANNES. 10 April. (Reuter). Kroon prins Frederik van Denemarken is giste ren weer uit Cannes vertrokken. Hij nam plaats in den waggon van koning Gustaaf van Zweden, die uit Nice was gekomen. In denzelfden waggon had ook prinses Ingrid van Zweden plaats genomen. Ondanks het gepubliceerde dementi trekt men uit deze omstandigheid te Can nes de gevolgtrekking, dat een verloving tusschen den Deenschen kroonprins en prinses Ingrid op handen is. ■o- OPHIR GEVONDEN? LONDEN, 10 April. (Reuter). Volgens berichten uit Addis-Abeba, de hoofdstad van Abessinië, heeft een Fransch ontdek kingsreiziger het uit den Bijbel bekende „Goudland Ophir" ontdekt. De ontdekkingsreiziger, genaamd Bey- ronde Prorok, verzekert, alle mijnen ge vonden te hebben, waar in vroeger tijden groote hoeveelheden goud werd gewonnen. o ADVOCAAT TERECHTGESTELD. AIX EN PROVINCE, 10 April. (Reuter). Hedenmorgen om 5.40 is de vroegere advocaat Sarret door middel van de guil lotine ter dood gebracht. Sarret heeft in 1925 een ex-priester met zijn geliefde om het leven gebracht en de lijken vernietigd. De misdaad werd pas 5 jaar later ontdekt. Hij verrichtte de daad tezamen met de gezusters Schaidt, die volkomen onder zijn invloed stonden, en tot 10 jaar tuchthuis zijn veroordeeld. De President der Republiek had zijn verzoek om gratie afgewezen. Gisteravond verzamelde zich een aan zienlijke menigte voor de gevangenis van Aix. Het geluid drong tot Sarret d-oor en hij begreep, dat het uur der terechtstel ling was gekomen. Hij werd zeer zenuwachtig en de cipier had groote moeite hem te kalmeeren. Toen hem om 5 uur hedenmorgen werd meegedeeld, dat zijn verzoek om gratie was verworpen, kleedde hij zich aan, wei gerde geestelijken bijstand, bedankte zijn verdediger en deed het verzoek om vlug voort te maken. Hij dronk een kop thee, maar weigerde de gebruikelijke sigaret. Op de vraag van den rechter van instructie, of hij nog Iets te zeggen had. antwoordde Sarret, dat hij het slachtoffer der ongerechtig heid was geworden. Kort daarop werd het vonnis voltrokken. ■o- NIEUW KLOKKENSPEL TE YPEREN. YPEREN. 10 April. (V.D.) Binnen afzienbaren tijd zullen de klokken van Yperen weer over het land van Vlaande ren weerklinken. Dit "Beroemde klokkenspel is, zooals bekend, op 22 November 1914 door Duit sche granaten in brand geschoten en in vlammen opgegaan. Thans is uit de asch van de oude stad een nieuwe herrezen en weldra zullen over de heldere daken hiervan tonen uit de nieuwe Belfroi te beluisteren zijn. De groote klok, met een gewicht van 36 centenaars, welke alleen bij bijzondere gebeurtenissen zal worden geluid en de 36 kleine klokken van het carillon, zijn op hun plaats gebracht. Jef Denijn. de beroemde Mechelsche beiaardier brengt het klavier in orde, dat voor de bespeling van het carillon zal worden gebruikt. Oorspronkelijk zou Koning Albert op den 20sten Mei, eersten Pinksterdag, het nieuwe klokkenspel te Yperen Inwijden. Inplaats daarvan zullen thans de meest vooraanstaande beiaardiers van België, ter eere van de nagedachtenis van den overleden Belgischen koning een concert geven. De inwijdingsplechtigheid is bepaald op 29 Juli. Hierbij zullen koning Leopold III en koningin Astrld aanwezig zijn. De groote klok draagt een inscriptie waarop o.a. het volgende te lezen staat: „Ik bezing de vreugdevolle herrijzenis van Yperen. In het jaar 1933. op den 500sten jaardag van de consecratie van de kerk van den beschermheilige van de stad Yperen. ben ik opgehaneen in de Belfroi welke in den wereldoorlog 19141918 is vernietigd en welke uit zijn asch is her rezen". De nieuwe toren wordt versierd door vier standbeelden. Twee hiervan stellen voor graaf Baldwin van Vlaanderen en zijn vrouw, tijdens wiens bestuur de eerste toren van Yperen In het jaar 1200 werd gebouwd. De beide andere beelden zijn van koning Albert en koningin Elisabeth, onder wiens regeering de nieuwe toren tot stand is gekomen. DE ZAAK-ONNES VAN NIJENRODE. EEN JUBILEUMZITTING. Vandaag beleeft het Nijenrode-proces een Jubileum: de vljf-en-twlntlgste zitting. De zitting wordt bijgewoond door den officier van justitie mr dr. Van Thiel en de substituut offieren mrs. Overbosch, de Blécourt en Reilingh. De eerste getuige van vandaag is de rechter-commissaris mr. P. H. Smits. Ge tuige vertelt, dat hij ln het begin van de instructie Koning gedurende een heelen dag heeft, gehoord. Deze ontkende toen alles. Aan het slot van het verhoor las ge tuige de verklaring van Onnes aan Koning over. Onnes had n.l. verklaard, dat Koning meer van de zaak wist en hem gechan teerd had. Koning gaf toen toe. meer van de zaak af te weten en wel te willen spre ken. als hij eerst met zijn advocaat mocht overleggen Getuige mr .Smits had toen met den advocaat van Koning, mr. Leven- bach getelefoneerd en deze was eekomen. Koning had aan Onnes gevraagd: „Is het werkelijk zoo, dat je me van chantage be schuldigt?" Onnes had toestemmend geant woord en Koning had toen uitgeroepen: „Ik heb er genoeg van". Pres,: „Was het een dramatisch onder houd?" Getuige: „Onnes was opgewonden en Koning boos". Koning had, nadat hij van chantage was beschuldigd, een bekentenis afgelegd. De president brengt nu het gebeurde In het instructiegebouw ter sprake, waarbij Johanknegt en zijn secretaresse contact met elkaar zouden hebben gehad, omdat Johanknegt een flauwte kreeg. Getuige verklaart, dat het hem onwaar schijnlijk voorkomt, dat de lezing van Van Cooten en Bleyenburg juist is. Van een aanval of flauwvallen heeft hij nooit iets gemerkt, noch heeft Johanknegt er ooit iets van gezegd Getuige kan natuurlijk niet zien. wat er op de gangen gebeurt, maar hij is er zeker van. dat Johanknegt en juffrouw Nöggerath nooit samen zijn weggegaan uit get's kamer. Pres.: „Dus Bleyenburg heeft een valsche voorstelling van het geval gegeven tegen over den Officier te Utrecht". Getuige: „Daar komt het wel op neer". Officier (tot get.): ..Hebt u ooit meege maakt. dat Johanknegt een aanval had". Getuige: „Neen! nooit". Getuige vertelt dan nog, dat Johanknegt steeds probeerde de Utrechtsche recher cheurs en den agent Claassen te sparen. De details kwamen steeds van de zijde van juffrouw Nöggerath. B;i Johanknegt moest ieder woord er uit worden getrokken. Officier: Hebt u de rechercheurs on afhankelijk van elkaar gehoord en apart laten zetten?" Getuige: „Ja, hun verklaringen weken sterk van elkaar af". Officier: „Welken indruk maakte Koning op u, toen hij zijn bekentenis aflegde?" Mr. Muller Massis protesteert tegen deze vraag, welke dan niet wordt toegelaten. Een oogenblik later ontstaat er een debat over een vraag van mr. Muller Massis, die daarmede de mate van be trouwbaarheid van Johanknegt wil vast stellen. De president laat ook deze vraag niet toe, nadat de officier geprotesteerd had. Bleyenburg wordt dan weer voor het hekje geroepen. Hij is merkbaar zenuw- achtg. Van Cooten moet naar de wacht kamer. Bleyenburg handhaaft zijn lezing van het gebeurde in het instructiegebouw. Officier: „Ik vraag acte van de ver klaringen". Bleyenburg: „Zooeven, vóór de zitting begon, zei nog een advocaat tegen mr. Muller Massis, dat hij ook van contact tusschen verdachten in het instructie- gebouw kan meespreken". De president gaat niet verder op dit onderwerp in. Het verhoor van Bleyenburg wordt dan voortgezet, hij blijft bij zijn eerder afge legde verklaringen, ook inzake het op maken van de processen verbaal van de verklaringen van Johanknegt c.s. President: „Het is een schandaal dat er een politieman als u, rondloopt". Mr. Kappeyne: „Daar protesteer ik tegen". Getuige Bleyenburg (opgewonden): „Ja, ik protesteer óók, 't is een schande, dat u dat zegt". Pres.: „Dat verbaal vermeldde niet, hoe 't is opgemaakt. Ik noem 't een groot schandaal, dat dergelijke stukken opge- COMMUNISTEN VEROORDEELD. WARSCHAU, 10 April. (Reuter). Het districts-gerecht van Radow heeft na een kort proces acht communisten tot in totaal 31 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De drie voornaamste beklaagden kregen elk vijf jaar. o LEVENSLICHT IN VLIEGMACHINE AANSCHOUWD. STOCKHOLM, 10 April, (V. D.) De Zweedsche vlieger kapitein Ahremberg, heeft onlangs zijn jongste passagier ver voerd. Deze moest namelijk nog geboren worden toen de machine vertrok met aan boord de aanstaande moeder, die op weg was naar een der ziekenhuizen. De oudste passagier, die van kapitein Ahremberg. die als piloot van de Zweed sche Luchtvaartmaatschappij reeds meer dan 400.000 mijl heeft afgelegd en 64.000 passagiers heeft vervoerd, den luchtdoop heeft ontvangen is een grijsaard van 94 jaar, die verklaarde nog voor zijn dood een luchtreisje te willen maken. o DE BEDOLVEN MIJNWERKERS IN JAPAN GERED. TOKIO, 10 April (V.D.) De vijftig Ja- pansche mijnwerkers, die gisteren tenge volge van een ontploffing in een kolen mijn bij Akal op Noord-Hondo werden in gesloten, zijn vanmorgen vroeg allen ge red. Slechts negen hunner hadden ver wondingen opgeloopen. stuurd worden aan de rechtbank, het is een groot gevaar voor justiciabelen en voor de rechtszekerheid." Mr. Muller Massis: „Hij vertrouwde op Johanknegt, die tien aanbevelingen van commissarissen van politie had. Bleljen- burg wilde de daders". Bleijenburg: „Ik word hier afgemaakt." Pres.: „Van afmaken is geen sprake, 't gaat hier om de waarheid." Mr. Muller Massis: ,,'t Is wel merkwaar dig, dat de getuigen a charge er hier zoo goed afkomen, u kon net zoo goed Johan knegt een hevig standje geven, omdat hij te goeder naam bekend staande politie mannen meesleept." Pres.: „Als ik leder een standje gaf, hadden we een extra zitting noodig." Verd. Onnes: „Getuige Koning heeft minstens zeven melneeden afgelegd." Pres.: „Dat is een andere kwestie." Verdachte: „Ja, dat begTijp ik, 't is een getuige tegen mij." Bleijenburg komt dan terug op 't liedje, dat ze zouden hebben gezongen bij Johan knegt („Hoe lang moeten we nog lie- Bleijenburg: „Hoe was die melodie dan eigenlijk?" Pres.: „Ja, dat kan juffrouw Nöggerath misschien vertellen." Juffr. Nöggerath is blijkbaar niet muzi kaal, want ze kan 't ons op deze jubileum zitting niet voorzingen. Van Cooten wordt nu voorgeroepen. Ook hij handhaaft zijn verklaringen. De president voegt hem toe: „ik heb 't al tegen Uw collega ook gezegd, ik vind 't een schandaal wat U hebt gedaan. U zet niet in Uw verbaal, dat U overtuigd was, dat er fantasie in de verklaringen stond. Die verbalen zijn later naar Amsterdam gestuurd en toen bleek pas, hoeveel fan tasie er in stond. Van Cooten antwoordt met enkele woorden, hij blijft kalm en mag gaan zitten. De Officier vraagt vervolging. De Officier mr. Van Dullemen staat dan op en verzoekt de rechtbank volgens art. 293 W. v. Strafrecht een onderzoek te bevelen naar meinëed, gepleegd door de rechercheurs Van Cooten en Bleyenburg. De rechtbank willigt dit verzoek in en gelast een onderzoek naar de verkla ringen van v. Cooten en Bleyenburg en de president deelt mede. dat de zitting ge durende een uur wordt geschorst. De wet schrijft n.l. voor, dat in geval door den griffier dadelijk een proces-verbaal wordt opgemaakt. Mr. Muller Massis: „Ik zou ook nog wel Iets willen zeggen over het verzoek van den Officier, dat eigenlijk al is ingewil ligd. PI. becritiseert de wijze, waarop te gen deze twee getuigen is opgetreden, en hij vraagt waarom Koning niet werd ver volgd, toen er twee belangrijke en perti nente verklaringen tegenover zijn getui genverklaringen werden gesteld. Pres.: „Och, meneer Muller Massis, als ervaren strafpleiter, moet u toch weten, dat het verschil er dik boven op ligt; bo vendien is de rechtbank daarvan geen ver antwoording schuldig". Mr. Muller Massis: „De verdediging ver zoekt er acte van. dat zij protesteert tegen het verzoek van den Officier". Mr. Kappeyne verzoekt voor de schor sing, welke de president heeft bevolen, nog enkele getuigen te hooren. Incident. Dit wordt toegestaan, en een hevig incident beleven we nog, als de Utrecht sche politie-fotograaf Garnler wordt ge hoord. Hij doet verklaringen, welke voor een deel met die van v. Cooten en Bleyen burg kloppen. Hierdoor komt dan vast te staan dat de rechercheurs op deze punten, over andere gedeelten kon Garnler niet oordeelen, de waarheid spreken. Verd. Onnes merkt op: „Alweer een meineed". De pres. vat vlam en vaart scherp tegen den verd. uit. Deze laat zich ook niet on betuigd. Mr. Muller Massis' woorden wer ken kalmeerend. Hij zegt tegen verd. dat hij het in principe met hem eens is, maar dat zijn uiting niet tactisch was. Het verhoor van Garnler wordt voort gezet. Voorts blijkt, dat op een der foto's uit het Utrechtsche dossier een persoon is weggeretoucheerd. De pres. windt zich op en noemt het schandelijk. Een incident ontbrandt dan over de ordekwestie. Eenige malen zijn er belangstellenden in en uit de zaal gegaan. De president heeft den veldwachter opdracht gegeven, dat ook de tweede deur moet worden ge sloten. Een oogenblik later klinkt achter uit de zaal een opgewonden stem. Het blijkt, dat mr. Kokosky de zaal wil ver laten en er door den veldwachter niet wordt uitgelaten. Mr. Kokosky: „Mijnheer de president... ik protesteer, ik zit hier niet presentlef, dit wordt me te kras. Ik wensch de zitting te verlaten om niet meer terug te komen. Ik moet naar mijn kanton". Pres.: „U gaat zitten en komt er niet uit", Mr. Kokosky: „Ik zal mij tot den deken wenden en me beklagen". President: „U brutale mond bevalt me niets. U verontrust de orde door achter uit de zaal te roepen. U gaat zitten en blijft ln de zaal". Mr. Kokosky neemt ln de achterste ad- vocatenbank plaats. Het verhoor van Gendeer wordt dan 10 minuten geschorst. (Wordt vervolgd). ■o- OUDERLIJK GEZAG EN DIENSTPLICHT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de zaak van een moeder, die geweigerd heeft dat haar zoon zich onderwierp aan den dienstplicht. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank en opnieuw rechtdoende ver oordeelde het de moeder tot f. 200.boete of 40 dagen hechtenis, wegens het opzet- teiyk niet voldoen aan de wet door mls- brulkmaken van gezag. Ook de rechtbank had haar veroordeeld tot f. 200.boete of veertig dagen hech tenis o— 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2