75,le Jaargang DINSDAG 10 APRIL 1934 No. 22715 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENt 30 Pt*, pér régel voor advertenttën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctè. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vpor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTf Voor Leiden per 3 maanden 1.2.36; per weé6 1.0.-18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week O.fO Franco per post 1.2.35 if portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 16 APRIL 1934, des namiddags te 2 uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en Installatie van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren H. L. J. Tobé en H. Lombert. 2o. Benoeming van een lid van de Com missie van Financiën (vacature: de heer Mr. H. F. A. Donders). 3. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Strafvorderingen (vacature de heer Mr. H. F. A. Donders.) 4. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (vacature: de heer H. M. Simonis.) 5o. Benoeming van een lid van de Com missie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de Gemeente Leiden (vaca ture: de heer Mr. H. F. A. Donders.) 6. Benoeming van een voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der Gemeente Leiden (vacature: de heer Mr. H. F. A. Donders.) 7o. Benoeming van zeven leden van de Noorder-Commissie en van zeven leden van de Zuider-Commissie tot wering van Schoolverzuim. (62) 8o. Benoeming van twee leden van het bestuur der vereeniging „de Ambachts school." (61) 9o. Benoeming van een onderwijzeres aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Langebrug A. (63) lOo. Rekening, dienst 1933, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (64) llo. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van strook jes grond aan de van der Werffstraat hoek Korte Paradijssteeg, den Witten Singel, de Breestraat hoek Diefsteeg, de Donkersteeg hoek Ouden Rijn, de Groenesteeg hoek Waardgracht, de Doelensteeg hoek Doelen- gracht en aan de Tesselschadestraat. (65) 12o. Voorstel inzake de verhuring van het winkelhuis Breestraat 92 aan B. J. Timmerman. (66) 13o. Voorstel inzake de verhuring van de perceelen Breestraat 114b en 114c aan H. D. Sala. (67) 14o. Voorstel: a. tot verkoop aan J. en M. Koudijs te Noordwij kerhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg onder de gemeente Noordwijkerhout; b. tot verhuring aan M. Koudijs te Noordwijkerhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg onder de gemeente Noordwijkerhout. (68) 15o. Voorstel inzake de verpachting van de exploitatie van de buffetten ln de Stads-Gehoorzaal aan W. F. van Ingen Schenau Jr. (69) 16o. Voorstel om met den Raad van de Gereformeerde Kerk te Oegstgeest een overeenkomst aan te gaan tot het in erf pacht ontvangen van een stukje grond aan de Mauritslaan in die gemeente, ten be hoeve van de vestiging van een hoog spanningsstation door de Electriciteits- fabriek. (70) 17o. Voorstel inzake wijziging van de met de gemeente Leiderdorp aangegane overeenkomst betreffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Eleetrici- teitsfabriek. (71) 18o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen M. J. Poot te Voor schoten, strekkende tot vergoeding van schade wegens vernieling van een gas meter en beschadiging van de zich in zijne woning bevindende en aan de gemeente Leiden toebehoorende electrische toestel len en geleidingen bij een brand ten zijnen huize. (72) 19o. Voorstel: a. tot opheffing van het gilde der waagwerkers en tot het treffen van daar mede verband houdende voorzieningen; b. tot intrekking van een verorde ning en van een drietal raadsbesluiten, op 't sub a bedoeld gilde betrekking hebbende c. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 27 Juli 1916 (Gemeenteblad No. 15), regelende de heffing van weegioonen en plaatsgelden aan de Gemeentewaag en van weegioonen aan de Vette Varkens- markt te Leiden. (73) 20o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 30 September 1929 (Gemeente blad No. 22), houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het gymna sium, de hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus en de hoogere burgerschool .voor meisjes te Leiden; BIJEENKOMST VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Sprekers Generaal C. J. Snijders en mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff. Gisteravond vond in de feestelijk ver sierde Stadsgehoorzaal een propaganda- avond plaats van het Verbond voor Natio naal Herstel, welke g Vjpend werd door den voorzitter der afdeeling Leiden, mr. C. P. de Vries. Deze herdacht met een enkel woord het verscheiden van H. M. Koningin Emma; staande luisterde men eerbiedig naar het spelen van het „Wil helmus". Spr. heette voorts welkom den eere-voorzitter, generaal C. J. Snijders, den gep. generaal Swart, lid van het hoofdbestuur, den onder-voorzitter mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, de ver tegenwoordigers der afdeelingen uit de omgeving, de afdeeling Amsterdam die met 33 leden onder leiding van vice-admi- raal b/d Quant aanwezig was en de leden der afdeeling uit Leiden, de, aldus spr., lauwe stad, die zoo moeilijk voor een ideaal is warm te krijgen. Als eerste spreker voerde generaal Snijders het woord, die met een luid ap plaus begroet werd. Deze sprak over „Na tionale idealen". Politiek en idealen ver dragen elkaar slecht, aldus spr. Het beeld van het vele en vaak voortreffelijke werk wordt vertroebeld en misvormd door de politieke ondeugden. De nationale weder geboorte in te luiden is het doel van het Verbond. De beschaafde wereld is ver ontrust door de politieke verdeeldheid, eenerzijds gevolg van de verwording dei- politieke stelsels, anderzijds van de mach tige stroomingen, gevoed door extremisti sche en utopistische partijen. In enkele landen heeft dit tot fascisme geleid. In Nederland kan men hervormingen langs vreedzamen en wettigen weg tot stand brengen. Het Verbond rekent hierbij op de medewerking van eiken Vaderlander, die gelooft in de nationale idealen. Géén volk kan zonder deze leven. Een natie, die slechts in stoffelijke belangen opgaat, mist elke drijfkracht naar edeler doel einden Geen nationaal zelfbewustzijn kan haar deel zijn, geen eerbied van andere volken kan het verdienen. Nationale idealen kunnen niet kunstmatig aange kweekt worden; zij liggen in het volks- b. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 30 September 1929 (Gemeente blad No. 23,) houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan de kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Leiden en aan de aan die kweek school verbonden afzonderlijke cursussen; tot intrekking van het Raadsbesluit van 30 Januari 1933 (Ingek. Stukken No. 27) inzake toepassing van een tijdelijke korting op de bezoldiging van het sub a en b bedoeld onderwijzend personeel. (74) 21o. a. Herstemming over het voorstel van den heer Wilbrink, tot aanhouding van het voorstel, vervat in Ingekomen Stukken No. 51, sub c„ inzake dagvaarding voor de Arrondissements-Rechtbank van de eigenaren van perceelen, begrepen in het onteigeningsplan Lange Bouweiouwe- steegLange Paradijssteeg, die het van wege de gemeente gedane bod niet aan vaarden, teneinde de onteigening van hunne perceelen te hooren uitspreken en het bedrag der schadeloosstelling te hoo ren bepalen; b eventueele voortzetting van de behandeling van het voorstel, vervat in Ingekomen"Stukken No. 51, sub c. (51) 22o, Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een vaste brug over de Stadsmolensloot tegenover de Thorbeckestraat. (75) 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een garage met twee bovenwoningen ter plaatse van den bestaanden toegang naar het politiebureau en van het gesloopte perceel Lange brug 103. (76) 24o. Voorste] inzake de exploitatie van de twee bestaande autobuslijnen binnen de gemeente door de N.V. Eltax. (77) 25o. Praeadvies op de voorstellen en moties, ingediend bij de vaststelling van het plan van uitbreiding voor deze ge meente in de raadsvergadering van 6 November 1933. (78) 26. Praeadvies op de motie van den heer van Stralen inzake de wijze van aanmel ding door en uitbetaling van de onder steuning aan door de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunde georganiseerde werkloozen. (57) 27o. Interpellatie van den heer van Eek inzake de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van Directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van Jac. Raar om vergunning tot het oprich ten van een drukkerij in het perceel Le vendaal No. 25, kad. bekend Sectie E. No. 1354 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1934. 9143 karakter, 't Nederlandsche volk vindt deze in zijn nationale traditie. Het heeft eeuwenlang voor zijn vrijheid gevochten, maar is er zegevierend uit gekomen. Zulk een volk kan niet arm zijn aan idealen, maar het moge deze aankweeken en hooghouden. Spr. besprak vervolgens uitvoerig de verhouding tusschen Staat en individu, in verband met het standpunt der N.S.B. De nationaal-herstellers verwerpen het „staatsabsolutisme" waarvan zij in de fascistische nabuurstaat zulke ontstellende voorbeelden zien. Als Nederlanders houden wij vast aan het historisch ideaal der persoonlijke, geestelijke en staatkundige vrijheid die echter begrensd behoort te zijn binnen de perken van het wettig ge zag. Ware vrijheid voor ons allen is slechts bestaanbaar onder de hoede van een sterk gezag. Die vrijheid zou slechts bij de ware democratie aanwezig zijn. Jaren lang is men echter gebukt gegaan onder een „valsche" democratie uit wanbegrip. Spr. noemde als gevolg daarvan straat terreur en ophitsende pers, beleediging van het Koninklijk Huis, muiterij etc. Gelukkig heeft de tegenwoordige regee ring met de reiniging dezer Augiusstal een begin gemaakt; zij is met de zuivering begonnen, maar er is nog veel te doen, als herstel van het openbaar karakter van het onderwijs, verwijdering van anti- of a-nationale onderwijzers en gezags ondermijnende elementen uit de weer macht. De Staat kan en mag niet toelaten, dat openlijk op zijn ondergang wordt aange stuurd. Onbetrouwbare personen moeten uit de staatsorganen geweerd worden, maar daarbij moet de rechtvaardigheid betracht worden, ook tegenover anders denkenden. De regeering heeft dit tegen over de N.S.B. wel uit 't oog verloren; haar houding lijkt ten deze op fascisti sche willekeur. (Applaus). Voor Nederland zou een fascistische staat absoluut onbe staanbaar zijn. Wij zijn geen volk voor gelijkschakeling van bovenaf. Wij willen vrijheid van gedachte, van geloof, van meeningsuiting. geen rassenhaat, geen uitschakeling van de volksstem. Daarom ook geen dictator, geen Caesarisme. Dat is onvereenigbaar met de Nederlandsche historie. Nooit zullen wij dulden, dat er aan onze vorsten wordt geknaagd; ons volk zou nooit toestaan, dat 't gezag schuil gaat achter een oppermachtigen minister-president. De oude leuze „Oranje Boven" mag geen holle klank worden! (Geestdriftig applaus). Wy hebben geen dictator noodig, zoolang wij met liefde en aanhankelijkheid kunnen opzien tot het Oranjehuis! Want bij onze Oranjevorsten is steeds het beginsel van een krachtig gezag met de volksvrijheden gepaard gegaan. Als tweede factor noemde spr. het ko- meii tot de nationale vrijheid van ons volk. Helaas loopen tweedracht en inner lijke verdeeldheid steeds als een chroni sche kwaal door onze geschiedenis. Het Verbond is tegen de uitwassen en de ver wording der partijpolitiek, tegen het par- tijegoïsme met zijn persoonlijke bevoor deelingen, tegen het verouderd en ver basterd parlementarisme, dat de regeer ders heeft verlaagd tot speelballen van de partijen. Spr. sprak zich uit voor grondwetsherziening, teneinde te komen tot opheffing van de verderfelijke even redige vertegenwoordiging. Het gemis aan eenheid der natie uit zich ook in den klas senstrijd. De maatschappij is echter thans rijp voor herstel van den socialen vrede; de belangentegenstelling is een waandenk beeld. Het solidariteitsbesef moge opnieuw in ons volk doordringen. Tenslotte wees hij uitvoerig op de nationale offerzin. De Staat is er voor allen, doch dit kan slechts waarheid worden, wanneer allen voor de Staat zijn. Ieder stelle het staatsbelang boven per soonlijke eer en genot. Nog behandelde hij het groote belang eener effectieve weer baarheid van Nederland en Nederlandsch Indië. Onze weermacht is na den wereld oorlog in ernstige mate het slachtoffer geworden van bezuiniging en inkrimping en gekomen beneden het onontbeerlijk minimum ter handhaving van onze ver dediging. Haar verder af te takelen, ware onverantwoordelijk. Het Verbond keert zich daarom tegen de V.D. en de S.D.A.P., die thans wel hun nationale draai heb ben genomen, maar anti-nationaal blij ven, zoolang zij hun eisch van eenzijdige nationale ontwapening handhaven. Gelukkig beginnen de nationale gevoe lens te ontkiemen; moge het Ned. volk met zijn vele voortreffelijke eigenschap pen tot een beter bestaan worden opge voerd. aldus eindigde spr. Mr. De Vries dankte hierop generaal Snijders, dien hij huldigde om zijn hooge plichtsbetrachting. Na de pauze was het woord aan mr. dr. Van Gybland Oosterhoff, die de hooge ontwikkeling der techniek besprak, welke echter ten ondergang schijnt te voeren, hetgeen hij uitvoerig uiteenzette. Zij voer de tot een chaos; maar het ergste is, dat ook een geest van verderf door het Westen is gevaren. Spr. voerde een plei dooi voor het eigen land, dat gemaakt werd door zijn cultuur en geschiedenis. De voorvaderen, die met „goed en bloed" vochten, is geen frase. Voor het Vaderland staat het Verbond op de bres. De volkeren vallen uit elkaar; „Herziet u als volk!" Alles is ons ontsnapt, maar uit bloed en tranen zal een nieuwe wereld opbloeien. Doch daartoe mogen wij niet egoïstisch, noch materialistisch zijn. Een nieuwe geest naar „één-zijn" is nood zakelijk voor den opbouw van den nieuwen tijd. Spr. betwijfelde het of de andere partijen nu plotseling zoo nationaal ge worden zijn en besprak in dit verband uit voerig de halfslachtige houding der S.D.A.P. Ons volk moet niet „gelijk", maar „omgeschakeld" worden en daartoe is allereerst noodzakelijk, dat de roode on derwijzers „er uit" gaan, ook besprak hij den verkeerden invloed der Radio (V.A.R.A.Spreker hekelde het défaitisme en de misleiding der volksgedachte, spe ciaal het „Indië los van Holland". De geest moet anders worden. De S.D.A.P. is er op uit in het ministerie opgenomen te worden en de Regeering wil dat. Het spijt spr., dat iemand als Coltjn, die zooveel stemmen van andersdenkenden verkreeg, nu met de S D AP. aan het „flir ten" is. Het rood der N.SB. moet „oranje" worden. Tenslotte wees hij erop, dat het christelijk-godsdienstige besef aan het volk niet ontnomen mag worden. Men mag niet spelen met den godsdienst ten behoeve der nationale gedachte. Met het „Oranje en Vaderland" zal men rustig staan temidden der „woedende baren," merkte spr. tenslotte op. Mr. de Vries dankte ook dezen spreker, wees er op, dat men eveneens zal beginnen met het „schoonmaken" van onze stad en sprak een opwekkend slotwoord Met het zingen van het „Wilhelmus" werd deze bijeenkomst, die een vrij goede belangstelling genoot, gesloten. DR. J. N. BAKHUYZEN VAN DEN BRINK. Dr. J. N Bakhuyzen van den Brink, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Kralingen (Rotterdam), bij Koninklijk besluit van 9 Maart 1934. No. 23. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft met ingang van 2 Juni 1934 emeri taat aangevraagd aan het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. AUTOBUSDIENST. Bij K.B. is ongegrond verklaard het be roep van K. Bolhuis te Noordwijk-aan-Zee tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 4 Juli 1933, waarbij aan hem vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst van Leiden, over de Vink. Haagsche Schouw, Rhijnhof en Morschweg naar Leiden en omgekeerd. CHR. ORATORIUM-VEREENIGING „CON AMORE." Voor haar eerstvolgende Oratorium-uit voering heeft bovengenoemde vereeniging in studie genomen „Saul" van Georg Friedrich Handel in de bewerking van Friedrich Chrysander. Dit boeiende werk met zijn dramatisch gegeven vraagt be halve koor en orkest, de medewerking van een vijftal solisten en een jongens koor. De bezetting van het orkest is groo- ter dan gewoonlijk bij Handel-werken: naast hobo's, fagotten, en trompetten wendt Handel, voornamelijk in den be roemden treurmarsch bij Saul's dood, ook fluiten en bazuinen aan. Bij de begroeting van den overwinnenden David wordt het zingen der vrouwen begeleid door klokken spel Verder zijn, zooals altijd bij werken van dezen componist, cembalo (vleugel) en orgel in de orkestbezetting opgeno men. Het koor heeft naast solisten en or kest een mooie en dankbare taak in dit werk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Visscherij-Maatschappij Orion. Van Wassenaerkade 25, Katwijk aan Zee. Uittredend Directeur: K. Haas noot Jr.. Katwijk aan Zee. Uittr. Comm.: A. Parlevliet, Katwijk aan Zee en A. van Duyvenbode, Katwijk aan Zee. Nieuwe Directeur: A, van Duyvenbode, Katwijk aan Zee. Nieuwe Comm.-Secr.: D. van Duyvenbode, Katwijk aan Zee. Nieuwe President-Commissaris: P. van Duyven bode, Katwijk aan Zee. De Wethouder van Financien is wegens uitstedigheid, verhinderd morgen spreekuur te houden. Maandag 16 April hoopt onze stadge noot Wouter v. d. Hoven den dag te her denken, dat hij vóór 40 jaren als blikken- sluiter bij de firma Tieleman en Dros in dienst trad. Gistermorgen is de 42-jarige mej. Ph. v. d. G.—Van G op den Oude-Rijn tengevolge van uitglijden te water ge raakt. De 19-jarige loodgieter J. Tegelaar, die het ongeval van den overkant af ga desloeg, sprong geheel gekleed te water en bracht de juffrouw behouden aan den wal. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op een in dit Blad voor komende advertentie, waarin wordt aan gekondigd, dat het sedert kort hier Ier stede bestaande Nieuw Leidsch Orkest onder leiding van den heer Jac. Blitz mor genavond voor het Gem. Radiodistributie bedrijf zal optreden. Gistermiddag is de 10-jarige M. H„ wonende in de Prinsenstraat, die met een vriendje aan het spelen was op het ter rein van de melkinrichting „De Land bouw" op den Rijnsburgersingel in aan raking gekomen met heete stoom, door dat in de fabriek plotseling een stoom- kraan werd opengedraaid. De jongen kreeg brandwonden aan het linkerbeen en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. BINNENLAND. Schuldvordering aan Duitschland; een uiteenzetting van de officieele regeling. (3e Blad). De tijdelijke korting op salarissen rech terlijke macht, enz.; memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. (Binnen land, 3e Blad). De ontwikkeling en ontspanning van werkloozen; verhooging van het rijks subsidie. (Binnenland, 3e Blad). De kwestie-Zwertbroek; het hoofdbestuur der S.D.A.P. benoemt een commissie van onderzoek. (Binnenland, 3e Blad). Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg bij Haarlem. (Gemengd, 3e Blad). De 25ste zitting van het Onnes-proces; vervolging wegens meineed van de twee Utrechtsche rechercheurs. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Vragen in het Engelsche Lagerhuis over de stijging der Duitsche defensie-begroo ting. (Buitenl., le Blad). Naar een overeenkomst met de Fransche oud-strijders? (Buitenl., le Blad). Belangrijke besprekingen in China. (Buitenl., le Blad). Aanslag op een express-trein in Oos tenrijk. Een doode en vijftien gewonden. (Buitenl. Gemengd, 3e BI. en Tel. le Bl.) Groote vervalsching in Polen ontdekt met vertakkingen in Engeland. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft aan de leden van het groote bureau der conferentie een rapport met verschillende bijlagen doen toekomen, waarin een overzicht over de ontwikkeling van de ontwapeningskwestie sedert 1933 wordt gegeven. Van eenige beteekenis in dit rapport is slechts het ontwerp van het arbeidspro- gram eener controle-commissie in tien artikelen. Geruchten, dat Barthou op reis naar Warschau Berlijn zou aandoen, worden ontkend en lijken ook weinig waarschijnlijk DUITSCHLAND. De weermacht nat. soc. onderricht De Kulturkampf. Rijksweermmister overste-generaal von Blomberg heeft, naar de „Voelkische Beo- bachter" meldt, de volgende beschikking uitgevaardigd ..Het eerste jaar der nationaal socialis tische staatsleiding heeft de bases gelegd voor de politieke en economische reorgani satie van de natie. Het tweede jaar stelt de noodzakelijkheid van de geestelijke generatie der natie met de leidende gedachten van den nat. soc. staat op den voorgrond. Een overeenkom stige scholing is daarom ook een belang rijke taak van alle den nieuwen staat met hun wil dragende organisaties. Dat geldt ia bijzondere mate voor de weermacht, die de hoeder en verdediger van het nationaal socialistische Duitschland en van zijn levensruimte naar buiten is. Ik gelast derhalve, dat in den vervolge aan het onderricht over politieke actueele problemen in de weermacht door alle dienstinstanties verhoogde beteekenis moet worden gegeven en verhoogde aandacht geschonken Teneinde een uniforme uitvoe ring van het onderricht inzake politieke actueele problemen te waarborgen zal het rijksweerministerie in den vervolge ge drukte ..richtlijnen voor het onderricht in zake politieke actueele problemen" als bij lage uitgeven Volgens dr. Syrup. president van het Rijksbureau voor arbeidsbemiddeling is de werkloosheid gedaald van 5.6 tot 2.8 mil- lioen. De bisschop van Trier heeft een herder lijk schrijven uitgevaardigd, gericht tegen het moderne Duitsche heidendom. „Steeds meer", aldus de bisschop, „wagen het vertegenwoordigers van een moderne heidensche wereldbeschouwing de geloovi- gen te na te komen. Zij prediken een gods dienst van het ras en het bloed, die in on overbrugbare tegenstelling staat tot de ge loofsleer onzer H. Kerk. ja tot de grond waarheden van het Christendom en die de verleiding tot het nieuwe heidendom en tot afval van Christus tot gevolg heeft".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1