LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 10 April 1934 INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. WETENSCHAPPEN. Muizenplaag leidt tot paniek. Burgerlijke Stand v. Leiden het aantal zijstraten ln het belang ran het verkeer zooveel mogelijk te worden beperkt. En vervolgens moet in aanmerking worden genomen dat het verkeer zich voorname lijk richt naar centrale punten of zich beweegt tusschen de verschillende stads wijken onderling; het verkeer binnen een bepaalde wijk, d.wz. tusschen de straten van één en dezelfde wijk en alleen dit verkeer zou van de vermindering van de lengte der bouwblokken profiteeren is onbelangrijk te achten en rechtvaardigt niet het alsnog projecteeren van een groot aantal zijstraatjes, nj. na ongeveer elke 20 huizen, waartegen bovendien, gelijk gezegd, overwegende bezwaren van economlschen aard moeten worden aangevoerd. Immers, doordat de bouwblokken meestal zoo smal mogelijk zijn ontworpen, zullen de bedoelde zijstraatjes in den regel zoo kort zijn, dat daaraan niet kan worden ge bouwd De voor deze straatjes noodige gronden wordt geheel aan de bebouwing onttrokken, terwijl de overblijvende bouw grond niet productiever wordt. Daaren boven ontstaat een vergrooting van de oppervlakte straat, waarvan de aanlegkos- ten uit den aard der zaak op de reeds verkleinde - bouwterreinen komen te drukken, zoodat de kosten van het bouw rijp maken van die terreinen worden ver hoogd, zonder dat de aantrekkelijkheid van de aan de zijstraatjes gelegen gronden toeneemt. Om deze redenen zijn B. en W. van mee ning. dat de motie-Groeneveld niet moet worden aangenomen. V. Voorstel van den heer Manders. lui dende: „Ondergeteekende geeft de Raad in over weging te besluiten de op het uitbreidings plan doorgetrokken Oegstgeesteriaan op dezeifde breedte te bepalen, als deze op het uitbreidinesplan aanvankelijk was gedacht, ai. van 25 M., zijnde de breedte, die het reeds bestaande gedeelte van de Oegstgees teriaan heeft". Wat betreft dit voorstel merken B. en W. op. dat deze aangelegenheid van zelf ter sprake zal komen bij het voorstel tot door trekking van de Oegstgeesteriaan; zij achten het beter, dat de beslissing over dit detailpunt tot de behandeling van bedoeld voorstel wordt uitgesteld. VI. Voorstel van den heer Manders. lui dende: „Ondergeteekende geeft re Raad ln over weging te besluiten om. wanneer het uit breidingsplan ten opzichte van het perceel, in eigendom toebehoorende aan C. C. van den Bosch aan den Zoeterwoudschen Singel ongewijzigd wordt goedgekeurd, te trachten dit eigendom bij minnelijke schikking aan te koopen. of wel het anders te onteigenen" De bij het thans geldende uitbreidings plan op het bedoelde perceel ontworpen straat is ongewijzigd gebleven en deze straat kan niet worden gemist. Wanneer te zijner tijd tot aanleg van de straat wordt overgegaan, zal de noodige grond van den eigenaar moeten worden gekocht of door onteigening moeten worden verkregen. Aanneming Tan het voorstel-Manders moe ten B. en W. ontraden. Ten slotte vestigen B. en W. de aandacht op het volgende. In de practljk wordt dik wijls de behoefte gevoeld aan het uitbou wen van slaapkamers in de kap aan de achterzijde van de woonhuizen, waardoor dus de achtergevel hooger wordt opgetrok ken dan de voorgevel en met betrekkelijk geringe kosten ruimere slaapkamers kun nen worden verkregen; de kap wordt dan echter niet over de geheele diepte van het huis doorgevoerd, zoodat een gedeelte daar van feitelijk plat wordt afgedekt. Daar tegen behoeft ln het algemeen geen be zwaar te bestaan, mits het platte dak zich niet over een te groote diepte uitstrekt. De bij het uitbreidingsplan behoorende bebou- wingsvoerschrlften kennen evenwel geen gedeeltelijke afdekking met een kap. Waar deze afdekking is voorgeschreven, moet de kao derhalve over de volle diepte van het gebouw reiken. B. en W. zouden het wenschelijk achten, dat'alsnog de bedoelde wijze van bouwen wordt mogelijk gemaakt. EEN NIEUWE RIJV^RORDENING. 18 Januari 1928 deelden B. en W. mede. dat zij voornemens waren mede naar aanleiding van desbetreffende beraadsla gingen het samenstellen van een nieuwe verordening op het Rijden nader te over wegen. Nadat de behandeling van deze aangelegenheid was vertraagd door den Stadhuisbrand, waarbij het voorstel van den Commissaris van Politie betreffende herziening van de Rijverordening verloren ging, hebben B. en W. aan een bijzondere commissie verzocht een nieuwe verorde ning samen te stellen, aan de hand van een sedert ingediend nieuw voorstel van den Commissaris. Deze commissie bestond uit de heeren T. Groeneveld en J. Wil brink, leden van den Raad, AIL. Gathier, hoofd eener bijzondere school. G. E. E. Kuijntjes. consul van den A.N.W.B.. den Adjunct-Directeur der Gemeentewerken, den Inspecteur van Politie, belast met de afdeellng Verkeer, en den Secretaris van de Commissie voor de Strafverordeningen. Op 1 Mei 1933 ontvingen B. en W. het zeer uitvoerige rapport van de commissie, waarbij deze o.m. het ontwerp indiende van een geheel nieuwe verordening op het Verkeer te land. Met de voorstellen der commissie kun nen B. en W. zich in hoofdzaak geheel vereenigen. Een woord van erkentelijkheid voor het omvangrijke werk, dat de be doelde commissie heeft verricht, mag niet ontbreken. Het uitgangspunt voor het ter hand nemen van de herziening van de veror dening op het Rijden was de omstandig heid, dat deze verordening, dateerende van 1912. sedert haar vaststelling op talrijke punten ls gewijzigd en aangevuld, waar door de overzichtelijkheid van de veror dening grootendeels verloren ls gegaan. Dit klemt te meer, doordat de bepalingen van de bestaande verordening, behoudens enkele meer op zichzelf staande voor schriften, gesplitst zijn In die betreffende het rijden met voertuigen en die nopens het rijden met motorrijtuigen en rijwielen, hetgeen tengevolge heeft, dat tal van be palingen twee malen ln de verordening voorkomen. Bovendien ligt het voor de hand, dat, aangezien het verkeer sedert 1912 op ongekende wijze in omvang ls toe genomen, de onderhavige verordening niet meer op de hoogte van den tijd kan zijn, znodat ook uit dien hoofde algeheele her ziening daarvan alleszins noodzakelijk is. Voorts bestaat het bezwaar dat de be staande verordening slechts op een ge deelte van het verkeer betrekking heeft (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ONTEIGENING. Vergun mij Mijnheer de Redacteur eenlge kantteekeningen te plaatsen bij het I ingezonden schrijven van Mr. Nord Thom- son in Uw blad van 5 dezer. Al is het voor een leek moeilijk en mis- i schien onbegonnen werk tegen een advo- caat te schrijven, bang ben ik nu eenmaal niet, en daarom, vooruit dan maart Ten eerste is het, naar ik meen, de be- j doeling van den verhuurdersbond, alleen voor kleine perceelen waar alleen de waarde een rol speelt, deze methode toe te passen, en misschien met enkele kleine factoren rekening te houden. En zou dan ln zulk een geval de uit spraak niet, op verzoek der partijen, door den kantonrechter kunnen plaats hebben: deze ls toch zeker ook onpartijdig en plaat selijk beter bekend dan de Rechtbank, Nu schrijft de geachte inzender: „de deskundigen zullen trachten onpartijdig te zijn"; neen geachte heer. de deskundigen behooren onpartijdig te zijn, en mogen de deskundigen bij een taxatie de eigenaren dan geen goed hart toedragen? De Rechtbank doet dit toch ln sommige gevallen ook wel: of ls het, als een adco- caat voor zijn cliënt de clementie der Rechtbank in roept, slechts een paskwil? En nu de kosten; de geachte Inzender doet het voorkomen of de deskundigen (taxateurs) honderd procent meer bereke nen, als de kosten van Rechtbank, griffie en procureur bedragen, maar dit kan ik met mij ten dienste staande cijfers bewij zen als onjuist. Immers als de inzender bedoelt, de pro- cureurskostcn door den Rechtbank toege kend; deze zijn ln vele gevallen niet hoog, maar de bijkosten, te betalen door de winnende en verliezende partij aan den advocaat, daar valt men dikwijls van om. Neen, hier komt werkelijk de jurist om den hoek, en dit ls, naar ik meen, niet de bedoeling van den verhuurdersbond. J, J. DE CLER. i zij het ook een zeer belangrijk gedeelte n.l. het rijverkeer; wenschelijk is een ver ordening, welke zooveel mogelijk alle door de gemeende uitgevaardigde voorschriften, die het verkeer in deze gemeente be- heerschen, omvat. Met het bovenstaande als uitgangspunt is nu een geheel nieuwe verordening ont worpen. waaraan B. en W. den naam ver ordening op het verkeer te land zouden willen zien gegeven, daarin de ruimere strekking tot uiting brengende, vergeleken bij de bestaande verordening op 't Rijden. Voorts is bij de samenstelling van de ver ordening uitgegaan van een geheel nieuwe indeeling van de verschillende voorschrif ten, welke zooveel mogelijk in afdeelingen bijeengevoegd zijn op grond van het on derdeel der materie, hetwelk zij betreffen. In de bestaande regels zijn tal van wij zigingen aangebracht en verschillende niéuwe voorschriften zijn opgenomen, waarvan de wenschelijkheid door de prac tljk ls aangetoond. De meerderheid van de commissie is van gevoelen, dat met het stelsel, dat de Raad over de wegafsluitingen in alle dé tails zelf beslist moet worden gebroken.. Zij is van meening, dat het aanbeveling verdient het deskundige element op dit punt meer naar voren te brengen en een regeling te treffen, waarbij een grootere soepelheid ten aanzien van de totstand koming. wijziging of opheffing van de wegafsluitingen dan thans wordt ver kregen. Daarbij zij er op gewezen, dat bij de tegenwoordige samenstelling van den Raad, welke geheel naar de stroomingen in de politiek geschiedt, het min of meer van het toeval afhangt, of er personen in zitting hebben, die met de techniek van de verkeersregeling van welk vraagstuk de Ingewikkeldheid toeneemt, naarmate den intensiteit van het verkeer grooter wordt, en weike in een oude stad als Lel den, met haar tallooze smalle straten en bruggen, bijzondere moeilijkheden biedt door studie of practijk eenigszins nader bekend zijn. In overeenstemming met hetgeen te dezer zake ln vrijwel alle groote en mid- delgroote gemeenten in ons land reeds ls geschied, zou de meerderheid dus het vaststellen van de wegafsluitingen willen zien overgelaten aan B en W.. echter met dien verstande, dat dit college daartoe niet overgaat, dan na het hooren van een speciale commissie. Deze Verkeerscom- missie zou kunnen bestaan uit 5 leden, te weten 3 Raadsleden en 2 buiten den Raad staande personen, die op het gebied van het verkeer als deskundig kunnen worden beschouwd. Het geringe aantal leden ga randeert een vlotte werkwijze, terwijl het contact met den Raad door de in de com missie te benoemen Raadsleden wordt be waard en verder van 't deskundige element buiten het gemeentebestuur profijt zal worden getrokken. De Directeur der Ge meentewerken en de Commissaris van Politie waren aan deze commissie als ad viseurs toe te voegen, terwijl zij de be voegdheid dient te hebben desverlangd nog van anderen advies te vragen. De meerderheid meent, dat de inscha keling van deze commissie mogelijke be zwaren tegen het geven van de door haar voorgestelde bevoegdheid aan B. en W. voldoende ondervangt. Overigens behoeft de werkkring der commissie niet tot de hier bedoelde wegafsluitingen te worden beperkt, doch ware haar eén ruimere ad- viseerende taak met betrekking tot het verkeer, dus niet alleen waar het de ver- keersverordening geldt, toe te kennen. Het komt de commissie voor. dat zij als zoo danig hier ter stede nuttig werk zal kun nen verrichten. De minderheid der commissie heeft tegen deze regeling bezwaar. Zij ls van meening, dat in den Raad voor de wegaf sluitingen steeds groote belangstelling en toch ook wel kennis van zaken bestaat en ziet derhalve geen grond om de bevoegd heid des Raads in dezen aan B. en W. over te dragen. De meerderheid merkt hiertegenover op, dat de in den Raad bestaande deskundig heid ln de Verkeerscommlssie tot haar recht kan komen en dat overigens h. 1. de instelling van die commissie aan even- tueele verdere bezwaren alleszins tegemoet komt. f DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Doodelijk ongeluk bij Haarlem. Gisteravond tegen 10 uur werd aan de Haarlemsche politie door treinpersoneel medegedeeld, dat een electrische trein uit Den Haag was blnnengeloopen, die bloed sporen vertoonde. De machinist ver klaarde. dat hij bij den onbewaakten overweg aan den Munterslaan een schok had gevoeld. Een onderzoek werd ter plaatse Ingesteld en men vond een deer lijk verminkt lijk van een man op leeftijd. Het stoffelijk overschot is naar het St. Ellzabeths-zlekenhuis te Haarlem overge bracht. De identiteit van het slachtoffer ls nog niet bekend, evenmin op welke wijze de man onder den trein ls gekomen. GENERAALS IN HET CACHOT. Een afdoende demonstratie. Twee gepensioneerde generaals uit Den Haag, die zich verdienstelijk maken op 't gebied van het Ned. Roode Kruis, waren, eenige dagen geleden te Hoorn voor een inspectie. Door den Burgemeester wer den de heeren rondgeleid en op 't stad huis lieten zij zich een kopje koffie uit stekend smaken. Het gesprek kwam op een oud cachot, dat zich nog onder het Hoornsche stadhuis bevindt en de heeren wilden deze merkwaardlgen kerker wel eens zien. „Daar hebben we nog nooit ln gezeten!" zei de eene generaal en samen gingen ze vol belangstelling de kleine, duffe ruimte binnen. „Doet u de deur nu maar dicht", zei de burgemeester, en al dus werd de sensatie net echt. Neen, hee- lemaal heusch echt, want toen men de deur \,eer open wilde maken, slaagde men daarin niet. Een smid werd er bij gehaald, maar geen enkele looper paste op het slot. Een koevoet moest er bij te pas komen. De hengsels werden doorgevljld, een paar knechts moesten trekken en de gevan gen generaals moesten duwen. Zoo lukte het na drie uren zwoegen en angstige spanning de belde generaals ln vrijheid te stellen. Zij zullen zich over deze grondige en afdoende kennismaking met het Hoornsche cachot zeker niet be klaagd hebben! (Vad.) o AUTO GESLIPT. Gistermiddag om half één, ls een per sonen-auto, bestuurd door dokter Tjeb- bes uit Utrecht, rijdende in de richting Woensdrecht, ter hoogte van Rilland Bath door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. De dokter werd uit den wagen geslingerd en kwam in een sloot terecht. Zijn vrouw, die met een zui geling achter in den wagen gezeten was. maakte de buiteling mede, doch zij en de baby bleven ongedeerd. De heer Tjebbes kwam met een nat pak en den schrik vrij. Alle drie inzittenden zijn op advies van een toevallig passeerenden genees heer uit Goes, ter observatie in het zie kenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. De auto werd geheel vernield. o DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermorgen ls te Nunspeet de vrouw van den heer H„ bij haar huishoudelijke werkzaamheden met een electrischen i stroom is aanraking gekomen en gedood. INBREKERS GEARRESTEERD. De vermoedelijke daders van de in den nacht van Vrijdag op Zaterdjg plaats ge had hebbende inbraak in het kantoor der scheepswerven van de firma A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJsel zijn in samen werking met de Rotterdamsche recherche aldaar gearresteerd. Het zijn de 45-jarige A. T„ de 27-jarige C. N. en de 28-jarige H. B.. allen te Rotterdam. Zij zijn in het hoofdbureau van politie te Rotterdam op gesloten. N.R.Crt. o KAS VAN ONTVANGER VERDWENEN. Op het bureau van den gemeente-ont vanger te Stavoren kwam men gisteren tot de ontdekking, dat een kistje met een bedrag van ongeveer f. 1300 uit een kast was verdwenen. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De loodgietersknecht J. H. H„ te Gro ningen. die de vorige week van een dak is gevallen en zwaar werd gewond, ls aan de gevolgen van zijn kwetsuren over leden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. LAFHARTIGE DAAD. Tijdens een vergadering van het „Vader- landsche Front" in Bludenz in Vorarlberg (Oostenrijk) heeft een onbekende door een venster in de vergaderzaal een schot gelost. Het schot trof een fabrieksarbeid ster in den rug. Zij werd zwaar gewond. o VEEMMOORD OP EEN SCHUTZBUND- LEIDER TE WEENEN? In de woning van den districtslelder van den ontbonden vroegeren Schutzbund Koerbl, te Weenen verschenen gisteren vier mannen, die zich voor rechercheurs uitgaven. Zij zelden opdracht te hebben Koerbl naar het politiebureau te brengen. Koerbl moest ln een auto plaats nemen en zij reden met hem naar een punt bui ten de stad. Daar staken zij hem met messen en verwondden hem doodelijk. Hij is naderhand in het ziekenhuis overleden. Men beschouwt deze moord als een wraakneming van vroegere Schutzbund- leden wegens het feit, dat Koerbl op 12 Februari als eerste op het door hem ver dedigde gemeentewoningcomplex in het 10e district de witte vlag heeft geheschen Later heeft hij zich voor de regeering uitgesproken en deze verklaring is door de radio voor propagandadoeleinden ge bruikt. BENDE VERVALSCHERS ONTDEKT. Millioenen aan valsch bankpapier en leeningstukken. Een groote Internationale bende valsche munters, die reeds gedurende een Jaar Engelsche bankbiljetten en verschillende gouvernementszegels namaakte, en boven dien tot een bedrag van meer dan een millloen pond sterling stukken van een Poolsche staatsleenlng had vervalscht, ls door Scotland Yard ontmaskerd. Nadat in de voornaamste Europeesche hoofdsteden een onderzoek had plaats ge had. ontcfekte men dat de bende haar zetel te Warschau had. Een ambtenaar van Scotland Yard reisde naar Warschau, waar in een sombere voorstadswijk de werk plaats der valschemunters werd ontdekt. Achttien aanhoudingen hadden plaats. De te Warschau gedane ontdekkingen zullen van sensationeelen aard kunnen zijn. Misschien ls het totaal bedrag der vervalschingen nog veel grooter dan een millloen p. st. Aangezien de aanvoerders der bende te Londen zouden vertoeven of op weg naar Londen zouden zijn, nam de Bank van Engeland een werkzaam aandeel in het onderzoek. Zondagavond deed de Engelsche politie dringende waarschuwingen toekomen aan vele havens en vliegterreinen om op bin nenkomende reizigers, leden der bende, te letten. Of van de vervalschte documenten reeds een aantal in omloop zijn gebracht, is nog niet bekend. De pers rekent met de moge lijkheid dat de handel ln de staatsleenlng waarvan de stukken zijn vervalscht de in 1927 door de Engelsche bankiers Lazard Brothers uitgegeven 7 proc. Poolsche lee ning van twee millloen p. st. voorlooplg zal worden gestaakt. De „News-Chronicle" bevat over deze aangelegenheid reeds eenlge mededeelln- gen, waaruit o.a. blijkt dat de bende zou bestaan uit minstens 20 leden o.w. bekwa me gTaveurs. Een deskundige noemde de vervalschte bankbiljetten „perfect". Ze waren niet geteekend, doch op platen ge graveerd. o AANSLAG OP TREIN WEENEN—PARIJS. TWEE DOODEN, VIJFTIEN GEWONDEN. De express WeenenParijsLonden, welke gisteravond 10.55 uur uit Weenen is vertrokken, is hedenochtend nabij Osterie ontspoord, doordat de rails over een afstand van 12 Meter door kwaad willigen waren verwijderd. De stoker werd gedood en de machinist zwaar gewond, doordat de locomotief om sloeg. Van de reizigers werden er vijftien ernstig gewond. Nader wordt gemeld, dat de trein te 10.55 uur gisteravond uit Weenen is ver trokken; een deel van den trein was be stemd voor Salzburg-München en een deel voor Persau, Frankfort. Nederland. Het ongeval had plaats ln de nabijheid van Linz. De gewonden zijn alle Oosten rijkers. onder hen zijn zes postbeambten. o MIJNRAMP IN JAPAN. Tengevolge van een mljngasontplofflng in een kolenmijn ln het district Ishikl nabij Fikushima op Noord-Hondo (Japan) werden vijftig mijnwerkers bedolven. Omtrent hun lot is nog niets bekend en men weet niet of men er in zal slagen, de Ingesloten arbeiders te redden. Het reddingswerk ls echter onmiddellijk met kracht ter hand genomen. o EEN BOEK VAN DIMITROFF. Sensationeele nieuwe feiten over het ontstaan van den brand ln het rijksdag- gebouw te Berlijn zullen onthuld worden in een boek. getiteld „Belangrijke en nog niet gepubliceerde feiten", dat door Georgi Dimitroff, op het oogenbllk wordt geschreven, zoo heet het tenminste. Hoewel de doktoren Dimitroff volstrek te rust en kalmte hebben voorgeschreven, werkt hij bijna dag en nacht te Moskou, om dit boek zoo spoedig mogelijk te vol tooien. o UIT MINNENIJD, Uit Chemnitz wordt geseind, dat te Thalheim in het Ertsgebergte gisteravond een 30-jarige lithograaf uit Crottendorf, een door drie meisjes bewoonde kamer in een kleine kousenfabriek binnendrong en de drie meisjes neerschoot, waama Ce dader het wapen op zich zelf richtte en zich doodelijk verwondde. Een der meisjes was terstond dood, terwijl een tweede doo delijk gekwetst is. Het derde meisje ls licht gewond. Met dit meisje had de dader een verhouding. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 71/4 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.); Nam. half- acht (Bidstond visscherij), ds. P. Honkoop van Den Haag. NED. HERV. KERK. Aangenomen; Naar Sexbierum, H. W. Lovink te Gramsbergen. Bedankt: Voor Enter, H. W. Lovink te Gramsbergen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen; Te Westzaan, J. A, Barth te Borsselen, RECLAME- 9104 EEN GENEESMIDDEL TEGEN GASVERGIFTIGING. In de Vereenlglng van Weensche Artsen heeft groot opzien gebaard een voordracht van den jongen Hongaarschen Arts dr. Imre Weiss, assistent in het „Child Spltal" het instituut voor kankeronderzoek te Weenen. Deze voordracht handelde over de genezing van door gas vergiftigde per sonen. Dr. Imre Weiss heeft tot groote ver. rasslng van de aanwezigen artsen be wezen, dat hij een middel heeft gevon den tot genezing door een Inspuiting waarmede een ten doode opgeschrevene tot het leven kan worden teruggebracht. Over zijn uitvinding heeft dr. Weiss nog het volgende medegedeeld: Reeds ln mijn studententijd hield ik mij ln het bijzonder bezig met de studie van de biologie. In samenwerking met den Weenschen professor dr. Felix Duetsch heb ik op dit gebied verschillende proeven genomen. Het gaat hier om de algemeen bekende kleurstof methyl-blauw, waarme de de Nobelprijswinnaar professor War burg en ook verschillende Skandinavischo biologen zich hebben bezig gehouden. Ik ben uitgegaan van de waarneming, dat de weefsel-cellen van het menschelijk orga nisme voortdurend moeten kunnen adem halen, wil het leven ln stand blijven. Deze ademhaling wordt biologische oxidatie genoemd en wordt mogelijk gemaakt door inwerking van verschillende stoffen. Wan. neer deze stoffen op een of andere wijze, b.v. door vergiftiging uitgeschakeld, of buiten werking worden gesteld en hun biologische functie niet meer kunnen ver richten, sterft het weefsel en gaat het organisme ten gronde. Het methyl-blauw is ln staat het oxy- geen op te nemen en in het organisme te brengen waar het noodig is. Voor het ge val, het organisme vergiftigd is door het licht- of cyaangas, waardoor de stoffen, welke het exygeen opwekken, worden uit geschakeld, kunnen wij een zoodanige sa menstelling met methyl-blauw, aanwen den, dat het leven behouden blijft. Dit, omdat het methyl-blauw, met suiker ver mengd, en op bepaalde wijze gebruikt, die biologische functie kan vervullen, die noodig is voor de oxydatle der weefsel cellen. Bij gasvergiftiging moet men van deze samenstelling tieib c.M.3 door lntra- vena inspuitingen geven. Mijn proefne mingen hebben verrassende resultaten opgeleverd. Nadeeligc gevolgen van de zwaarste gas vergiftigingen heb ik weten te voorkomen door een enkele inspuiting. Personen, die reeds buiten kennis waren, zijn weer tot het bewustzijn gebracht en konden volko men genezen, het ziekenhuis verlaten. Vergiftigingsgevallen door licht- of cyaan gas konden door mijn methode absoluut genezen worden. Ik ben van plan mijn proefnemingen verder voort te zetten op het gebied van vergiftiging door de gevaarlijke oorlogs- gassen. Aangezien deze vergiftiging geluk kig momenteel nog geen slachtoffers maakt, heb lk op dit gebied geen voldoen de ervaring. De Weensche reddingsbrigade heeft mijn methode in gebruik en reeds met groot resultaat toegepast in gevallen van zelf moord of ongelukken door licht- of syaan gas. Slachtoffers waarvan men dacht dat zij niet meer te redden waren, zijn op deze manier tot het bewustzijn terugge bracht. Het Oostenrijksche ministerie voor openbare gezondheid heeft voor de Ween sche reddingsbrigade de aanschaffing van het methyl-blauw-praeparaat, dat wij „Chomosmon" genoemd hebben, verplich tend gesteld. Met dit praeparaat zal bin nenkort ln de groote steden van Europa proefnemingen worden gedaan. RECLAME 9106 Wanneer muizen niet onmiddellijk afdoend wor den bestreden, kan men, evenals de Heer A. te IC, voor het geval komen te staan, dat huisraad noch levensmiddelen veilig zijn voor besmetting, ver nieling en vraatzucht Alleen een werkelijk vergif, zooals „Rodent", is in staat muizen en ratten vol komen uit te roeien. De Heer A. schreef ons. dat hij met één doosje Rodent in 3 avonden 113 mui zen gedood had. Zorg, dat U steeds een doos Rodent van 50 of 90 cent in huis hebt, welke o.a. elke drogist U kan leveren. Imp.Fa B. Meindersma Den Haag. B52 GEBOREN: Petrus Wilhelmus, z. van H. Brandt en J. Bolstier Miriam Veronlka, d. van T. de Haas en B. Grzesny Pieter, z. van P. Kluivers en M. Hulsman George, z. van A. Zweistra en E. M. van Ham Willem Johan, z. van C. M. v. Schooten en T. Blokker Jan Pieter, z. van W. F. Waterland en A. M. W. van Gijn Johan. nes Wilhelmus, z. van J. G. Luynenburg en C. A. van Diemen Pieter Hermanus Jacob, z. van H. Kade en J. Riethoven Rudolf Willy, z. van P. F. Sijtsma en E. A. Meijer Maria Hermina. d. van A. Verbooy en A. Schotel Janetta, d. van H. v. Laar en J. Nagtegaal Maria, d. van P. Mar ij t en J. Onvlee Frederik Willem, z. van F. W. Veltman en J. v. d. Helm. OVERLEDEN. J. L. Draalsma-v. Maas, vrouw, 59 jaar G. Oosterhuls. wedn., 83 jaar C. van Kampen-v. d. Lans, vrouw, 43 Jaar E. J. Schouten-Brugman, vrouw, 49 jaar A. Koorenhoff, ongeh. vrouw, 62 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10