75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 April 1934 Derde Blad No. 22714 GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. RECLAME 9038 AUTOBUS OMGESLAGEN. Verschillende passagiers gewond. Zaterdag heeft nabij de Burgervlotbrug tusschen Alkmaar en Den Helder een VTlj ernstig auto-ongeval plaats gehad. De bus yan de autobusonderneming van Gebrs. De jong uit St. Annaparochie, in gebruik voor 19 personen en gebouwd op een Chevrolet- chassis, slipte tengevolge van de gladheid van den weg op het oude asfaltgedeelte, dat daar vrij rond ligt. De chauffeur heeft nog getracht in het juiste spoor te komen en over een lengte van ongeveer 20 meter den 10 M. breeden grasberm bereden. Vermoedelijk heeft hij uit angst voor het diepe kanaal een te scherpen bocht gemaakt om weer op het vaste wegdek te komen, met het gevolg, dat de bus kantelde en de 15 passagiers, waaronder een baby van 2 jaar, bijna alle door glasscherven zijn gewond. Drie passa giers bekwamen vrij ernstige verwondin gen. Alleen de baby. de chauffeur en de eigenaar van de auto bleven ongedeerd. Een der inzittenden brak een sleutelbeen, terwijl een jongetje zijn arm brak. Drie passagiers, waaronder de baby, konden van Alkmaar uit de reis naar Hoek van Holland vervolgen. Twee dames uit Leeu warden bekwamen ernstige kneuzingen en moesten onder behandeling van dr. Van Dam te Alkmaar worden gesteld. Na het ongeval verleenden het allereerst genees kundige hulp dr. Schmidt uit St. Maar tensbrug en dr. van Hesteren uit Warmen- huizen. De gekwetsten werden door passeerende automobilisten naar het centraal zieken huis in Alkmaar vervoerd. De rijksweg Alkmaar—Den Helder heeft over het algemeen een modern asfaltdek. Op het gedeelte waar het ongeluk ge beurde, is het wegdek echter nog van z.g. glad asfalt voorzien, dat vooral bij regen weer voor het verkeer zeer gevaarlijk is. EXPRESSE BRIEF VERMIST. Namens een firma op de Heerengracht te Amsterdam werd aangifte gedaan van ver missing van een expressebrief inhou dende een effect, nominale waarde 1000.- voorzien van coupons, geadresseerd aan een bank in Polen en ter verzending aan geboden aan een der bijkantoren der Pos terijen te Amsterdam. Volgens bericht van den geadresseerde heeft hij den brief niet ontvangen. o BRANDEN. Voorbijgangers zagen Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur rook komen uit den Cen trumbioscoop in de Vlamingstraat te Den Haag. Twee hunner gingen het theater binnen en zagen dat het tooneel in lich terlaaie stond. Zij zijn het blusschingswerk begonnen. Plotseling sprong echter de straalpijp uit de bendeling, zoodat hun bluschmlddel faalde. Voor in de zaal, bij het brandende tooneel, vonden zij echter een tweede slang en daarmede heben zij de blussching voortgezet. Inmiddels was de brandweer in de Vla mingstraat aangekomen. Drie stralen wer den uitgelegd, twee door den bioscoop en een over het dak. Toen was het met den brand gedaan. Spoedig was de rook opge trokken en toen bleek het tooneel te zijn leeggebrand. De schade, die niet gering Is. bepaalt zich tot de eenvoudige tooneelinrichtlng en het dak. Tegen deze schade is de di recteur, de heer L. Fresco, verzekerd, evenwel niet tegen de bedrijfsschade. Voorloopig kan niet gedraaid worden. Hoe de brand ontstaan is was niet na te gaan. Kortsluiting schijnt buitengesloten te zijn. Alle stoppen waTen intact. Zaterdagnacht is te Ooy bij Nijmegen afgebrand de mandenmakerij met winkel van den heer Van Eek. De brandweer stond machteloos tegenover de felle vuurzee. Alles brandde af. Een groote voorraad teenhout is verloren gegaan. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Oldenzaal is brand ontstaan in de levensmiddelenzaak van den heer P. Borg huis. De zaak, welke gelegen is in de Bis schopstraat brandde tot den grond toe af. De belendende perceelen, waaronder een warenhuis van den heer de Boer, bekwa men zeer veel brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Oss is brand ontstaan in een land- bouwschuur van den heer Brok aan de Spaarderstraat te Oss. De vlammen deel den zich weldra ook aan de boerderij mede De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon, daar zij niet genoeg water tot haar beschikking had. tegen de vlammenzee niets uitrichten. Dientengevolge brandden de kapitale boerderij en de schuur geheel uit. De gewoners konden zich tijdig in vei ligheid brengen. Zij wisten nog wat vee te redden. Een dertigtal varkens, alsmede honderd kippen kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel, landbouwgereed schap, landbouwmachines, een groote voorraad hooi en stroo werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Bussum zijn twee kapperssalons, ter wijl de bewoners afwezig waren, geheel uitgebrand. De salons zijn eigendom van den heer Wobers, aan de Nassaustraat al daar. De brand was bemerkt door een juist voorbijgaanden agent. De brandweer wist de belendende perceelen te sparen. De ge heele inboedel werd een prooi der vlam men. De schade wordt aanzienlijk geacht In de machinekamer van het aan Sovjet Rusland verkochte s.s. „Jason" der K. N. S. M., dat ligplaats heeft aan de terreinen van de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam is gisteravond te ruim kwart over zeven brand uitgebroken. Het vuur is vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende cigaret ontstaan in de zich aan stuurboordzijde van de machinekamer be vindende bergruimte, waar gereedschap pen, poetskatoen en andere zaken waren opgeslagen. Daar alles vet was van de olie, dreigde er een ernstige brand te ontstaan, doch door het krachtig optreden van het aan boord zijnde personeel de Russische be manning is reeds op het schip aanwezig waren de vlammen spoedig gebluscht. De schade is niet ernstig. De brandweer, die dadelijk na het ontstaan van de brand was gewaarschuwd en met de „Jan van der Heyde" was uitgerukt, kon haar werk zaamheid bepalen tot een onderzoek naar de oorzaak van den brand. Door blikseminslag is gisteravond brand uitgebroken in de Parochiekerk te Meerloo (L.). Ondanks het blusschingswerk der brandweren uit Venlo en Horst is een groot gedeelte van de kerk uitgebrand. Aangrenzende huizen, waaronder de pastorie, die door den vonkenregen, een oogenblik gevaar liepen, konden behouden blijven. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur wan delden de twee zusters Bos op den Soest- dijker Straatweg te Utrecht in de richting de Bilt. In dezelfde richting reden twee auto's. Plotseling staken de meisjes den straatweg over, met het gevolg dat de 18- jarige jongedame Bos onder een der auto's kwam en zoo ernstig gev/ond werd dat zij spoedig na het ongeval overleed. De chauffeur van de tweede auto verklaarde dat den chauffeur geen schuld treft. De auto is door de politie in beslag genomen. o DOOFSTOMME MISHANDELT MOEDER EN ZUSTER. In het gezin van de wed. Vieroveri te Wateren gemeente Diever (Dr.) heeft de doofstomme zoon Johannes zijn moeder en zuster in een aanval van razernij vreese- lijk mishandeld. Beide bracht hij tal van steken toe met een els. Vooral het meisje werd ernstig getroffen. Een van haar armen brak en met een punt van de els werd een long geraakt. Zij is naar het zie kenhuis te Groningen overgebracht. De dader is door de politie in arrest gesteld. Voor eenige dagen werd de dader door zijn broer ernstig mishandeld waarvoor- laatstgenoemde een zware straf opliep. Thans heeft het slachtoffer op zijn beurt de vrouwen uit het gezin onder handen genomen. Hbld. o TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Zaterdagavond is de 80-jarige schipper Salainons, misleid door de duisternis, in de Weteringstraat te Meppel te water geloo- pen en verdronken. o TWEEJARIG KIND DOOR HET GEBRUIK VAN VERGIFTIGE MEDICIJNEN OVERLEDEN. Te Almelo is in het algemeen zieken huis overleden een 2-jarig kind van de familie Echlosser dat in een onbewaakt oogen gedronken had uit een flesoh medicijnen, bestemd voor uitwendig ge brek voor een ander kind uit hetzelfde huisgezin. Deze medicijnen bevatten een vergif, waardoor het kind ontzettende pijnen kreeg en geopereerd moest worden. Na een tweede operatie is het kind ge storven. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BOSCHBRAND BIJ BERLIJN. Gistermiddag heeft een groote bosch- brand bij Frohnau aan de Jaegerstieg bij Berlijn 25.000 a 30.000 vierkante meter 120- a 150-jarig sparrebosch vernield. Toen de brandweer, kort na het uit breken van den brand arriveerde, stond het dichte hakhout in vollen vlam. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen en ondanks het snelle Ingrijpen breidde het zich steeds uit. De geheele omgeving was spoedig in een dichte rook gehuld. Met behulp van S.A.-troepen ging men het vuur systematisch te lijf en na een paar uren was men den brand meester. o IN MOTORBOOT VERONGELUKT. Bij Brive-la-Gaillarde, ten Zuiden van Limoges, maakten drie jongelui 'n tochtje met een motorboot op de Corezze. Na eenigen tijd weigerde plotseling de motor en het bootje dreef met groote snelheid naar de geopende sluis van een stuwdam. Twee inzittenden wisten zich te redden, doch de derde kwam in het water terecht en verdronk. ZEILBOOT OMGESLAGEN. In de buurt van Lissabon is op de Taag tengevolge van een hevigen windstoot een zeilboot omgeslagen. Aan boord bevonden zich de eigenaar, diens vrouw en drie kinderen van 3, 12 en 17 jaar, zoomede een matroos. De eigenaar, diens oudste zoon en de matroos konden zich zwem mend redden, terwijl de vrouw en de beide kinderen verdronken.' —o GROOTE BRAND TE BOULOGNE SUR MER. Te Boulogne sur Mer is een groote hoe veelheid jute, welke uit Indië was inge voerd, in den nacht door tot nu toe on opgehelderde ooraaak in brand geraakt. 800 balen jute zijn een prooi der vlammen geworden: De zending was bestemd voor Noord-Frankrijk. o TREINRAMP IN BRAZILIË. Volgens een mededeeling van de Asso ciated Press uit Rio de Janeiro ontspoor den in het Mantiqueragebergte in Brazilië, de locomotief en drie personenrijtuigen van een sneltrein, die van een steile hel ling vielen en volkomen vernield werden. Er zijn negen dooden, acht zwaar ge wonden en vier licht gekwetsten geborgen. Het Mantiquer-gebergte ligt ongeveer 150 kilometer ten Noord-Westen van Rio de Janeiro. o VERBOD TEGEN HAARVERVEN. De Deensche minister van justitie heeft een decreet uitgevaardigd waarbij het ge bruik van haarverf wordt verboden, tenzij aangetoond kan worden, dat de verf geen schadelijke bestanddeelen bevat. Naar aanleiding van dit decreet heeft de voorzitter van den Deenschen kappersbond verklaard, dat dit voor dames het einde beteekent van de gewoonte om het haar te laten verven, aangezien volgens de des kundigen er nog geen middel gevonden Is om deze verf te bereiden zonder ingre diënten, die eën Schadelijke uitwerking hebben. DE RAMP IN NOORWEGEN. VERHAAL VAN EEN OOGGETUIGE. De catastrofe, die het bij Ta-fjord ge legen Noorsche land Zaterdagnacht geteis terd heeft, is de zwaarste, welke Noor wegen sinds 1905 getroffen heeft, toen bij een instorting bij Loen 61 personen het leven verloren. De meest omvangrijke hulp- en reddings maatregelen zijn getroffen, zoowel van re- geerlngs- als van particuliere zijde, om de bevolking steun te brengen. Onder de dooden. wier aantal, zooals gemeld, veertig moet bedragen, bevinden zich elf mannen, twaalf vrouwen en zeven tien kinderen. De Ta-fjord Is een der heerlijkste na tuurmonumenten der West-kust van Noor wegen. De hooge rotswanden, beiderzijds van de fjord, stortten in den nacht bijna loodrecht, met donderend geraas, In de zee neer. De plek waar de rotsen neerkwamen, ligt ongeveer twee kilometer van de Ta- fjord verwijderd. De overlevenden vertellen, dat zij om streeks drie uur in den nacht door een ont zettend gekraak uit hun slaap gewekt werden. Nog voor men wist wat er gebeurd was, sloeg de eerste vloedgolf tegen de kust. Heel de streek is thans één ruïne. Onge veer dertig gebouwen zlj.n door de vloed golven in stukken gebeukt. De lijken der slachtoffers zijn meeren- deels naar de Tafjord meegesleurd, zoodat de berging ervan met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. Omtrent deze ramp bevat de „Aalesund Avis", het dagblad uit het naburige Aale- shund, een indrukwekkend verhaal van een ooggetuige, een toevallig tijdens de ramp in het dorpje Ta-fjord aan de fjord van dien naam, vertoevende predikant.. Een boven de naar Korsnaes voerende fjord uitstekende rots, aldus deze getuige, is naar beneden gestort, met het gevolg, dat de vloedgolven het dorpje Ta-fjord aan de eene en Fjoeraa aan de andere zijde van de fjord hebben geteisterd. Tegen drie uur 's nachts hoorde men een 'luid gedreun en spoedig daarna kwam de eerste golf, die nog niet buitengewoon krachtig was en geen belangrijke schade aanrichtte. Verscheidene personen be schouwden deze eerste golf echter als een waarschuwing en slaagden erin, zich In veiligheid te brengen. Even later kwam de tweede vloedgolf en onmiddellijk daarna de derde. Deze laatste golf was van een geweldige kracht en spoelde zevenhonderd meter het land in, tot aan het hotel te Ta-fjord. Op zijn weg sleurde sleurde de golf hui zen en loodsen met zich mee; alles werd met den grond gelijk gemaakt en toen het water terugtrok bleef slechts een woeste puinhoop over. Onder de vernielde gebou wen bevinden zich zes woonhuizen, die door het woeste water in stukken werden geslagen. Ook een transformatorhuls werd vernield. Hier worden 22 personen vermist. Van het postkantoor werden alle vensters vernield en het water drong het gebouw binnen, doch verder werd geen groote schade aangericht. Een man slaagde erin zijn kind te red den. door. toen hij de golf zag naderen, op een rots te klimmen, waar het water hem tot aan de heupen kwam, met de eene hand klemde hij zich vast aan de rots en met de andere hield hij zijn kind omhoog, waardoor beiden gered werden. De oogge tuige zelf zette alle deuren van zijn woning open, waardoor het water door het huis stroomde zonder het huis weg te rukken. Het dorp den vloedgolf geteisterde dorp biedt een troosteloozen aanblik. Door de hevige verwoestingen wordt het bergings werk der onder de puinhoopen bedolven ge wonden ten zeerste bemoeilijkt. Ook voor Fjoeraa had de vloedgolf cata- strophale gevolgen In dit dorp worden 17 personen vermist. Een bootenhuis en een opslagplaats en alle in de haven liggende booten werden door den vloedgolf losgerukt en drijven In de fjord rond. Zoowel te Ta-fjord als de Fjoeraa was men verscheidene uren na de ramp nog zonder verbinding met de buitenwereld en kon men ook over water geen verbinding zoeken, aangezien alle booten of weggerukt of beschadigd waren. Zoodra het bericht van de ramp in de omgeving bekend werd kwamen de bewo ners uit de naburige dorpen met booten, om assistentie te verleenen. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat de vloedgolf ook op andere plaatsen aan den over van de fjord schade heeft aangericht. De plaatselijke overheid schat de schade, die aangericht is in den Ta-fjord aan sche pen en gebouwen op 450.000 kronen. In dit gedrag is niet inbegrepen de groote schade aan wouden en akkers. De rots. die het ongeluk veroorzaakt heeft, was 400 M. hoog en 200 M. breed en daar de fjord zeer diep, maar slechts 600 M. breed is. moesten de gevolgen van het neerstorten wel gewel dig zijn. Bejaarde lieden hadden reeds lang geleden voorspeld, dat de rots op een goeden dag in zee zou storten. Tot dusverre Is men er in geslaagd 5 lijken te bergen. Men heeft geen hoop nog meer omgekomenen te kunnen bergen, daar de fjord volkomen verslijkt Is. Het geheele gebied naar deze zijde toe is als leeggemaaid. Alle boomen en gebouwen zijn verdwenen. GEVECHT MET INBOORLINGEN IN NIEUW-GUINEA. In de wildernissen van Nieuw-Guinea heeft een gevecht plaats gehad tusschen inboorlingen en een politiemacht, waarbij 19 inlanders werden gedood en 17 gewond; ook drie inlandsche politiebeambten wer den door pijlen gewond. De politie was op zoek naar drie inlan ders, die een opzichter in het district Kar- minantina hadden vermoord. De Inboor lingen hadden zich verschanst en pas na een gevecht van zes uren konden zij over meesterd worden. Het betreffende district staat nog niet onder het beheer der regeering en de in landers zijn hier erg oorlogszuchtig. Ge leidelijk zal hier de onderwerping gê- schieden. LIEBE BLÜHT AUF ALLEN WEGEN. Gedurende de Paaschweek heeft de première plaats gevonden van de nieuwe Fritz Hirsch Operette „Liebe blüht auf allen Wegen", een vervolg op „Das Drei maderlhaus", het speelt twintig jaar later De muziek is van Franz Schubert, volgens een arrangement van den Weenschen Schubert-deskundige prof. Carl Lafite. Dr. A. M. Willner en Heinz Reiéhert schreven het libretto. Josef Ziegler heeft de muzikale leiding in handen. Gerard Vroom ontwierp de decors en Harry Dres- selhuys de costuums. In Dreimaderlhaus schenkt de schoone Hanneri haar hart aan den eleganten ba ron von Schober; Franz Schubert trekt zich dan bescheiden terug. „Liebe blüht auf allen Wegen", dat twintig jaar later speelt, staat nog onder invloed van Schu bert's fijnen geest door een speeluurwerk, zijn huwelijksgeschenk aan Hanneri. Uit haar huwelijk met baron von Schober zijn drie kinderen geboren: Franz, een jong student, de 18-jarigee Hanneri en de kleine Georg. Van de figuren uit Dreima derlhaus zijn er intusschen zeer velen verscheiden, zelfs de oude huisbewaar ster van het Siebenterhaus. De oude Tschöll, de vader van de drie mooiste meisjes van Weenen, is nu grootvader Tschöll, die het middelpunt is in het ge zin der familie von Schober. Zijn dochter Hanneri, barones von Schober. is nu een statige matrone; ook haar echtgenoot is de middelbare leeftijd aan te zien. Dan is er nog Novotny, die in de afgeloopen twintig jaar een beroemd criminalist is geworden. Nieuwe figuren zijn, behalve de kinderen van het echtpaar von Schober: de vurige, jonge comtesse Aranka, haar oom graaf Oroszy, Helene Stumpf, het lieftallige vriendinnetje van de jonge Hanneri en de jonge baron Hans von Gumpenberg. Daar rondom groepeert zich een heel familie- en gezelschapsleven uit dien tijd. Fritz Hirsch, die groot succes heeft ge oogst met zijn creatie van vader Tschöll in Dreimaderlhaus, is nu grootvader Tschöll. Elly Krasser speelt de rol van barones von Schober. Haar echtgenoot treedt heel weinig op den voorgrond, deze rol wordt vervuld door den tooneelspeler Blume. Frledel Dotza is de jeugdige Han neri en Fritz Geiger is haar broer Franz. De rol van den jongsten broer, Georg, wordt als travesti gespeeld door een klein meisje uit Weenen, Lucie Werzer, van het Theater a. d. Wien. De directeur, Hubert Marisehka, heeft een verbintenis met haar aangegaan voor het uitbeelden van di verse kinderrollen, doch stond haar voor deze Schubert-opvoering af. Albert May Is Hans von Gumpenberg, die onmiddel lijk zeer bekoord is van Hanneri, en zij vindt in hem haar eerste en eenige lief de. Voor de rol van het vriendinnetje Helene koos men Gertie von Elmpt. Ook Herbert Weissbach en Walter Triebei zijn van de partij. De parelen van Franz Schubert's com posities zijn door Carl Lafite samenge vlochten tot een guirlande, waarin glan zen: Sah' ein Knab' ein Röslein steh'n.., Leise flehen meine Lieder.., Blühen Ro sen dir in Winterzeiten.Ich weiss nur das Eine, ich will es gestehen... en:j Guck' a'Bisserl. Liebe blüht auf allen Wegen, zal hier vertoond worden op Vrijdag 20 April a.s., des avonds om acht uur in den Schouw burg. o ONTHULLING BORSTBEELD Dr. WILLEM ROYAARDS. In den foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam kwamen Zaterdagmiddag een aantal kunstenaars, acteurs en actrices, zoomede vele leden van de familie van wijlen Dr. W. Royaads bijeen, om tegen woordig te zijn bij de onthulling van diens borstbeeld. Als voorzitter der commissie, die zich hiervoor gevormd had, sprak dr. P. C. Boutens. Spr. droeg het borstbeeld, dat vervaar digd ls uit brons, over aan het gemeente bestuur. Namens het gemeentebestuur aanvaard de vervolgens de heer Walrave Boissevain het borstbeeld. Mevrouw Royaards dankte tenslotte het Koninklijk Huis en allen, die mede gewerkt hadden aan de totstandkoming van het borstbeeld, terwijl zij het ge meentebestuur dank zegde voor de plaats, daarvoor afgestaan. DE VLIEGRAMP IN COLUMBIA'S OERWOUD. Volgens aanvullende berichten uit Bo gota zou ook de mecanicien Hancke, diie bij 't neerstorten van het vliegtuig In het oerwoud-moeras gewond werd, inmiddels zijn overleden. Aan den oever van de Sipi- rlvler is een lijk gevonden, dat vermoede lijk van Hancke is. De directeur Marshall, die bij den val van het vliegtuig een beenfractuur opliep, heeft twee weken lang van de levensmid- delen- en watervoorraad van 't vernielde vliegtuig geleefd. Toen de voorraden uit geput waren, werd hij tenslotte gedwongen het oerwoud in te trekken, waar hij door Indianen gered werd. o VIJF MAN DER „TSJELJOESKIN" GERED Naar uit Vankarem gemeld wordt, zijn de piloten Slepner, Kamanln en Molokoff opgestegen, ten einde een poging te doen, de schipbreukelingen van de „Tsjeljoeskin" te redden. Bij de landing op het door de leden der bemanning op het ijs ingerichte vlieg veld brak de rechter as van het landings- stel van Slepher's vliegtuig. Het vliegtuig zal ter plaatse worden gerepareerd en daarna weer opstijgen. De beide andere vliegtuigen landden vlot en hebben vijf leden van de „Tsjel- joèskin"-bemanning aan boord genomen en hen naar Vankarem overgebracht. o BERGBEKLIMMERS VERONGELUKT. Bij een poging de Viererspitze in Beieren te beklimmen zijn de 23-jarige student Ul- rich Dinkilmann en de 18-jarige studente Ilse Inzenhauser, beiden uit Stuttgart, omgekomen. Hun lijken zijn geborgen. Verder is Rudolf Bauer uit Munchen door een val van den Bruennstein om het leven gekomen,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9