LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 April 1934 VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. NED. VER. VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF. Lezing van den heer J. Buijs. In hotel ..Centraal" hield de heer J. Buijs van Driehuis voor het district Leiden der Ned. Vereen, van Chefs in het Grafisch bedrijf de derde en laatste causerie over verschillende drukmethoden. Bij deze laatste lezing bepaalde de heer Buijs zijn lezers ln hoofdzaak bij de diepdruk, een tegengesteld procédé van hoogdruk. Vol gens spr. is deze wijze van drukken fei telijk de duurdere methode en als plaat druk zeker de edelste methode. Er zijn verschillende wijzen van bewerking als handtechniek, hand- en chemische tech niek en foto-techniek. In een metalen plaat wordt de teekening gegraveerd of geëtst, waardoor dus het beeld verdiept in de plaat ls aangebracht. In de gemaakte verdiepingen wordt de inkt met een tam pon gewreven, waarna de plaat wordt schoongemaakt, zoodat alleen in de groe ven de inkt achterblijft. Hierna kan ae afdruk plaats hebben, waarbij de inkt iets bovenop blijft liggen. Met tientallen voorbeelden toonde de heer Buijs aan, hoe fraai en vol de afdruk ken zijn, die door den vakman gemakkelijk zijn te herkennen aan de fluweelig aan doende diepte. Bij de bespreking werd nader stilgestaan bij de stippelgravure en de groote zorg van de kunstenaars, vroeger aan hun werk be steed. Deze laatste cursusavond werd met een woord van byzonderen dank aan den heer Buys voor zijn interessante voordrachten door den voorzitter gesloten. o UITVOERING TOONEELVEREENIGING „TOT IEDERS GENOEGEN". Een geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemde tooneelvereeniglng een uitvoering in de concertzaal „Concordia". Muzikale mede werking verleenden „The Roto Colour Players". Nadat dit orkest zich eenige malen op verdiensteiyke wijze had laten hooren. verscheen de voorzitter de heer A. Arentsen voor het voetlicht en heette alle aanwezigen en in de eerste plaats de genoodigden van verschillende zustervereë- nigingen hartehjk welkom. Voorts hoopte spr. dat hetgeen dezen avond op verzoek geboden zou worden, in den smaak zou mogen vallen en riep de clementie in voor eenige nieuwe medespelenden. Op gevoerd werd het succes-bhjspel „Haar laatste wil" in drie bedryven, door J. W. v. d. Heiden Jr. en H. Bakker. Daar dit stuk hier door de vereen, reeds eerder werd opgevoerd, kunnen we een inhoudsopgave achterwege laten en volstaan met de mededeeling dat dit blijspel op keurige wyze is gespeeld. Dat alles zoo goed tot zyn recht is gekomen is te danken aan het vlotte spel der medespelenden, die hun beste beentje hebben voorgezet. Ook aan de aankleeding van het tooneel had men veel zorg besteed, evenals aan het kap- en grlmewerk van den heer Plet van der pyi en aan de regie. Het gul gegeven applaus na ieder bedrijf en aan het einde was dan ook volkomen verdiend. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Ten slotte volgde de huldiging van den heer de Ru, die tot eerelid benoemd werd. Een gezellig bal onder leiding van den heer Anton de Groot bracht het einde van dezen avond, waarvan velen genoten heb ben en waarop „T.I.G." met genoegen kan terugzien. o Aangehouden is de 18-jarige J. F. D. wonende alhier, die ten huize van een vriend uit een niet-gesloten linnenkast de somma van f. 8.38 had ontvreemd. In de Stedehjke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 2 April 31. Dinsdag 3 April 53, Woensdag 4 April 56, Donderdag 5 April 56, Vrijdag 6 April 58 en Zaterdag 7 April 55 personen. Totaal 309 personen. IJMUTDEN. 9 April 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.900.75; Griet per kist van 50 KG. f. 3214; Tongen per K.G. f.10.70; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 1413.50; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 18—15; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 152.50; Bot per kist v. 50 K.G. f. 1.601; Schar per kist van 50 K.G. f. 3.20 1.55; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 2915; Roggen per 20 stuks f. 145; Vleeten per stuk f. 0.900.75: Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 71.25; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 27 —15: Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2620; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.20—16.50: Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f. 165 50; Ka beljauw per kist van 125 K.G f.3412.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 93; Len gen per stuk f.0 950.80: Heilbot per KG. f. 1.150.80; Wijting per kist van 50 K.G. f.4.501.80: Koolvisch per stuk f. 0.20 0.03; Makreel per kist v. 50 K.G. f.64.50. 6 kisten versche haring f. 2.400.80 per kist. Levende Beugvisch: Gul f 0.630 27 per stuk; Kabeljauw f. 2.600.70; Leng f. 3.20 —0.40; Heilbot f. 0.94—0.64 per K.G.; Tar bot f. 0 80 per K.G. Doode Beugvisch: Groote Gul f.105.40 per 50 K.G.; Kleine Gul f.96; Kabeljauw f.18—1150 per 125 K.G.: Heilbot f. 0.9O— 0.70 per K.G.: Tarbot f. 0.90—0.62; Leng f. 3.600.20 per stuk: Vleet f. 2.400.47; Rog f. 18 per hoop. Aangekomen 12 Stoomtrawlers: ON. 85 met f.2380; IJM. 82 met f.3630; IJM. 64 met f.930; IJM. 87 met f.1230; IJM. 21 met f.1360; IJM. 56 met f.800; IJM. 94 met f. 1270; IJM. 97 met f. 900; IJM. 42 met f.1040; IJM. 177 met f.750; IJM. 491 met f.1420; IJM. 2 met f.2250, de kotter E. 549 met f.274; 7 beugers: VL. 167 met f. 920; VL. 204 met f. 800; VL. 86 met f. 720; VL. 197 met f. 500; VL. 195 met f. 1000; VL. 114 met f.930; VL. 190 met f.640; en 10 loggers: K.W. 51 met f.300; K.W. 112 met f.320; K.W. 91 met f.300; K.W. 130 met f.250; K.W. 31 met f.330; K.W. 89 met f.310; K.W. 175 met f.290; K.W. 151 met f.380; K.W 44 met f.430; SCH. 196 met f. 420. De besommingen zyn niet officieel. o DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Zaterdag heeft Henderson zyn ontmoe ting met Barthou te Parijs gehad. Ook Aghnides was daarby aanwezig. Na afloop werd het volgende communi qué gepubliceerd: ..Henderson en Barthou hebben den stand der ontwepaningsconferentie be sproken, speciaal de zitting van het bureau welke Dinsdag te Genève geopend wordt. Het onderhoud duurde vyf kwartier. Barthou heeft Henderson de verzekering gegeven dat byaldien in de zitting van het bureau der Ontwapeningsconferentie het voorstel zou worden ingediend, om de hoofdcommissie der conferentie tegen 23 Mei bijeen te roepen, de Fransche dele gatie zeer zeker dat voorstel zou steunen". De Fransche regeering is nl. van oordeel dat alleen de hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie. waarin de belang hebbende staten zitting hebben, bevoegd is te beslissen, of de beginselen, welke tot dusver aan de ontwapeningsbesprekingen leiding gaven, moeten worden prijsgege ven. Het feit, dat een zoo nabye datum als 23 Mei wordt gesuggereerd, voor de blj- cenroeping der hoofdcommissie, schynt er intusschen op te wyzen, dat men hoopt, het probleem in zes weken tyds voldoende op te helderen, om een vruchtbare dis cussie mogehjk te maken. Bij het verlaten van den Quai d'Orsay verklaarde de voorzitter der Ontwape ningsconferentie ,dat hy over zyn onder houd met minister Barthou zeer voldaan was en dat de gedachtenwisseling zeer nuttig was geweest. Henderson en Aghnides zijn reeds te Genève gearriveerd. De crediteuren op langen termyn van Duitschland zyn te Bazel byeengekomer.. Zy hebben een voorloopige overeenstem ming bereikt met betrekking tot de vor ming van een gemeenschappelyk front by de opening van de Berlynsche onderhan delingen inzake aanpassing van de hui dige betalingsregelingen. In Volkenbondskringen verluidt, dat de reeds geruimen tyd geleden voorgenomen nieuwe by eenkomst van de commissie van drie ter voorbereiding van de stemming in het Saargebied waarschyniyk op 16 April in Rome byeen zal komen, d.w.z. in het domicilie van den voorzitter van de commissie, baron Aloisi. Men vermoedt, dat de reis van den rapporteur voor Saar- problemen in het Volkenbondssecretariaat den Deen Krabbe, en van den Engelschen Volkenbondsambtenaar Hill, naar het Saargebied met deze a.s. byeenkomst in verband staat. o DUITSCHLAND. De kulturkampf Generaal von E'nem overleden. De rijksjeugdleider, Baldur von 6chirach, heeft te Hamburg voor 110.000 leden der Hitlerjeugd een rede gehouden, waarin hy er op wees, dat thans 80 van de arbei dersjeugd deel uitmaakt van de organisa tie der Hitlerjeugd. Er zyn echter nog kleine deelen der jeugd, aldus spreker, die voor zichzelf aanspraak maken op een afzonderiyk recht Er bestaat een blok der confessioneele jeugd, dat beweert, dat het dit aparte recht voor het vervullen van een speciale taak van noode heeft. Dat betwisten wy. wy erkennen geen afzonderiyk recht in het Duitsche rijk. waarin wy slechts één recht kennen, het recht van den staat. Tegenover deze laatste buitenstaanders, die iets aparts en iets anders willen, dient gy op te komen voor het principe der jeugd, voor het principe der onvoorwaar- deUjke eenheid, gemeenschap en saamhoo- righeia. Vervolgens begaf Baldur von Schirach zich naar de haven waar de plechtige in- wyding plaats vond van de drijvende jeugdherberg ..Hein Godenwind". Naar de Silezlsche Volksstimme meldt heeft het Duitsche episcopaat besloten de Duitschen katholiekendag die te Gleiwltz in Silezië zou worden gehouden, dit jaar over te slaan. Overleden is op zijn buiten by Münster de uit den wereldoorlog bekende generaal von Elnem. Karl von Einem werd 1 Januari 1853 te Herzberg in den Hartz geboren en heeft dus den leef tyd van 81 jaar bereikt. Na het gymnasium en de militaire aca demie te hebben bezocht, nam hij als vaandrig ln het 14de Uhlanen-regiment aan den oorlog van 1870 deel. Hetzelfde Jaar werd hij te velde tot luitenant bevor derd en op 23-jarigen leeftijd was hy reeds brigade-adjudant. In 1881 werd hij opgenomen in den generalen staf. Als overste werd hij in 1898 afdeellngschef in het ministerie van oorlog en in 1900 na zyn bevordering tot generaal-majoor werd hy benoemd tot departementsdirecteur en gevolmachtigde in den bondsraad. In 1903 volgde hy minister Gossler op als Pruisische minister van oorlog en werd tegelijkertijd bevorderd tot luitenant-ge neraal. In 1909 trad hij af als minister wegens den voortdurenden strijd met de regeering en den rijksdag om de credieten, die noodig waren voor de moderniseering van het leger. Tal van hervormingen had hij inmiddels uitgevoerd, nieuwe voor schriften uitgevaardigd voor alle wapens, nieuwe velddienstoefeningen, de infan terie uitgerust met nieuwe geweren en het door den oorlog bekend geworden veld- grauwe uniform ingevoerd. In den wereldoorlog voerde hy aanvan- kelyk het bevel over het 7de legercorps, later over het 3de legercorps, waarmee hy, tusschen Reims en de Ardennen, 't Cham pagne-gebied bezet hield. Na 1919 trok hy zich geheel terug en vestigde hy zich te Muelheim. Hij zal op staatskosten worden begraven. o ROEMENIE. Crisis voorloopig afgewend. De Roemeensche regeeringscrisls kan voorloopig als afgewend beschouwd wor den, daar de koning tydens den onder zijn voorzitterschap gehouden minister raad, zyn vertrouwen heeft uitgesproken in het kabinet-Tatarescu. FRANKRIJK. De actie der ambtenaren. De regeering publiceert een verklaring omtrent de bezuinigingsmaatregelen, waarin zij voornamelyk stelling neemt tegen de uitlatingen van de organisaties der door de bezuinigingen getroffen be langhebbenden. De regeering wil hierdoor de gemoederen der ambtenaren kalmee- ren en hen van het beleggen van demon straties afhouden. In regeeringskringen verwacht men geen ordeverstoringen en gelooft men. dat de onvermydelyke offers tenslotte toch door alle getroffen groepen aanvaard zullen worden. Van linksche zyde blyft men zich echter nog steeds scherp tegen de defla- tie-maatregelen der regeering verzetten, omdat men er ernstige gevolgen voor den toch reeds zoo noodlottigen economischen crisistoestand van verwacht. De nationale raad van de algemeene organisatie van ambtenaren heeft Zater dagavond een resolutie aangenomen, waar in wordt geconstateerd dat de bezuini gingsmaatregelen der regeering den toe stand der ambtenaren op leder gebied aanzleniyk treffen en dat de bezuinigin gen by alle autoriteiten zullen leiden tot een volkomen stopzetting der promotie en benoemingen. De nationale Raad heeft besloten de campagne tegen de belasting ontduiking te verscherpen en het bestuur op te dragen in samenwerking met het cartel van employé's in overheidsdienst alle maatregelen voor te bereiden, ook die voor een directe actie, welke er op bere kend zyn den onwil van alle ambtenaren tot uitdrukking te brengen. Aangezien de nationale raad. aldus wordt in de resolutie verder verklaard, er van overtuigd is. dat de deflatiepolitiek der regeering zal lelden tot nieuwe sala ris- en loons-verminderingen en verscher ping van de crisis, verklaart hy zich ac- coord met de onder leiding van het alge meene vakverband van den arbeid beslo ten actie, welke ten doel heeft de verlam mende uitwerking der deflatiepolitiek een halt toe te roepen en in het belang van alle arbeiders een werkelyke vernieuwing van het bedryfsleven te bevorderen. Gisteren is het tot bloedige incidenten gekomen ln Diedenhoven, alwaar een an ti-fascistische demonstratie zou worden gehouden. Ter voorkoming van botsingen had de politie uitgebreide maatregelen genomen. Uit de omgeving in gesloten groepen oprukkende betoogers, hoofdza kelijk communisten, werden opgevangen en verspreid. Spoedig waren reeds 200 manifestanten in arrest gesteld en onder gebracht tn de artilleriekazerne. Velen bleken gewapend te zyn. Toen eenige be toogers trachtte enkele arrestanten uit handen der politie te bevryden. loste de politie schoten in de lucht en, toen dat niet hielp rukte bereden politie op. By de toen ontstane botsingen werden 2 agen ten en verscheidene betoogers gekwetst. Twee gewonden moesten met vry ernsti ge kwetsuren in het ziekenhui worden opgenomen. De Lussatz en Venture Carbone, die beiden van den moord op rechter Prince verdacht worden, zyn ook voor den Vol kenbond te Genève geen onbekenden. In het archief van de opiumafdeeling komt de naam van de Lussatz voor ln verband met den handel in cocaine, terwyl Car bone in de registers van den Volkenbond voorkomt, omdat hy in 1924 wegens han del in vrouwen uit Egypte is verbannen. De Staten-Generaal van den Arbeid, welke te Parijs vergaderden, hebben de volgende resolutie aangenomen, welke door den secretaris-generaal van dien Bond, Jouhaux was opgesteld: De Algemeene Arbeidsbond eischt, dat doeltreffende maatregelen zullen worden getroffen ter voorkoming van den bur- j geroorlog. Hiertoe behoort op de eerste plaats de ontwapening en ontbinding van semi- militaire bonden, die door aanhangers van verschillende politieke richtingen zyn ge vormd. of die zelf als politieke partyen optreden. In dit verband wordt herinnerd aan den tekst van artikel 2 der verklaring van rechten van mensch en burger, waarin als een natuuriyk recht wordt geprocla meerd, verzet te plegen bij onderdrukking, welk recht de houding bepaalt der organi saties tegen gewelddadig optreden. Verder wordt herinnerd aan de be palingen der wet van 15 Februari 1872, volgens welke by belemmering der werk zaamheden of onwettige ontbinding van 't Parlement e bevoegdheden der Volks vertegenwoordiging op de algemeene raden overgaan die een buitengewone vergadering van gedelegeerden moeten by- eenroepen, welker besluiten door alle ambtenaren, vertegenwoordigers van het staatsgezag en bevelhebbers van het leger moeten worden uitgevoerd, daar zy zich anders schuldig maken aan schending hunner verplichtingen. Daarna werd een manifest van het Vak_ verbond goedgekeurd, waarin het econo misch program der vakvereenigingen wordt uiteengezet en dat onder andere betrek king heeft op het vraagstuk der deflatie, op openbare werken, de 40-urige werkweek, een nationalen economischen raad. steun voor den landbouw en den kleinhandel, bescherming der spaarders en controle der credieten. -o- ENGELAND. Gandhi geeft toe. Gandhi heeft de burgerlijke ongehoor zaamheid opgegeven. Dit besluit van Gandhi is het logische gevolg van het bericht, dat Gandhi het besluit heeft goedgekeurd van het Congres om de Swaraj (zelfbestuur-1 partij weer in het leven te roepen en bij de komende wetgevende verkiezingen in het strydperk te treden. Men gelooft, dat verkiezingen zullen worden gehouden in November. Er ls nog geen verklaring afgelegd over de politiek der partij, maar Birla, een Indisch han delsmagnaat en voorstander van het Con gres en vroeger lid der Ronde Tafelcon ferentie, zeide, dat de partij een sterke campagne zou voeren onder de openbare meening tegen de voorstellen van het Witboek. DE ONTWAPENING. LONDEN, 9 April (V.D.) De Maandag ochtendbladen behandelen uitvoerig den door de Fransche antwoordnota ontsta- nen toestand. De diplomatieke medewerker van de ..Daily Herald" schrijft, dat tusschen Lon den en Parys een merkwaardig en gecom pliceerd diplomatiek spel aan den gang is. De Britsche regeering tracht de Fransche regeering te bewegen tot prlncipleele aan vaarding van een zekere mate van Duit sche bewapening, zonder zichzelf ten aan zien van de garanties voor de uitvoering eener overeenkomst, definitief vast te leg gen De Fransche regeering tracht de Britsche regeering te bewegen tot princi- pieele aanvaarding van het denkbeeld der uitvoerings- en veiligheidsgaranties zonder zich ten aanzien van de Duitsche herbe wapening vast te leggen. Het gevaar be staat, dat het denkbeeld van verminde ring der bewapeningen ln alle stilte ter zyde wordt gezet. De „Marning Post" schryft, dat de Fran sche nota de Britsche vraag inzake den aard der verlangde garanties onbeant woord laat. De Franschen hebben blyk- baar geen haast met de interpretatie van hun behoefte aan veiligheid. Zy willen waarschyniyk eerst zien hoe de overeen komst eruit zal zien en vooral hoeveel bewapening Duitschland zal worden toe gestaan, alvorens zij hun eigen voorwaar den voor aanvaarding ervan zullen'mede- deelen. Het Fransche antwoord wordt in zooverre van belang geacht, dat het het tot nog toe altyd verworpen beginsel van gedeeltelyke herbewapening aanvaardt. Tegelykertyd is het echter duidelyk, dat volgens Fransche meening een dergelyke bewapening slechts toelaatbaar is, wanneer Frankryk niet behoeft te ontwapenen. Op dit punt scheiden zich de wegen van het Fransche en het Britsche plan. Deze scheiding is van zoo prlncipieelen aard, dat in feite alles erop wijst, dat de eenigprac- tlsch mogelijke overeenkomst de Italiaan- sche zal zyn, die beperkte bewapening van Duitschland onder handhaving der overige bewapeningen toestaat. Volgens de „Daily Telegraph" hoopt men thans in sommige kringen te Londen dat BELGIE. Politieke ongeregeldheden. Dinaso's hadden Zaterdagavond een ver gadering belegd in een particuliere woning te St. Marienburg ln Vlaanderen. Politieke tegenstanders, n.l. leden van de socialisti sche liga, die hiervan op de hoogte kwa men, bestormden het huls, drongen bin nen en sloegen alle meubelen kapot. Zij kwamen in een hevig gevecht met de Di naso's, waarby revolverschoten knalden. Een der indringers, een dokwerker werd door een kogel in de longen getroffen en in bedenkeiyken toestand naar het zieken huis overgebracht. Een der Dinaso's weid ernstig aan het hoofd gewond. De Dinaso's zagen zich genoodzaakt door een achter deur het belegerde en bezette huis te ont ruimen, terwijl de aanvallers van hun kant eveneens den aftocht bliezen. Politie en 't parket uit Antwerpen stellen ter plaaste een onderzoek in. Bij de Inwijding van het lokaal van het nationale legioen (fascistenaan den Antwerpschen Steenweg werd een fietser van het nationale legioen door communis ten aangevallen en tegen den grond ge slagen. Hij sprong overeind en bracht een zijner aanvallers een dolkstoot toe. De communist werd in uiterst zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het zieken huis overgebracht. De fascist werd aan gehouden. o OOSTENRIJK. De nieuwe Grondwet. De regeering heeft het voornemen, de nieuwe grondwet voor Oostenryk op 1 Mei af te kondigen. Deze dag zal tot een feest dag voor den geheelen staat verklaard worden. Groote toebereidselen voor op tochten en feestelykheden op den eersten Mei zijn reeds aan den gang. De opstel ling van de nieuwe grondwet zal nu met de grootste snelheid ten einde worden ge bracht. o TURKIJE. De uitlevering van Samuel Insull. Het Hoogste Gerechtshof van Turkye heeft de juridische bezwaren van Samuel Insull tegen zijn uitlevering afgewezen, zoodat zijn uitlevering aan de Vereenig- de Staten thans wel spoedig zal geschie den. o UIT HET VERRE OOSTEN. De Oost-Chineesche spoorweg. In het rapport over het bedrijf van den Oost-Chlneeschen spoorweg gedurende 1933, dat op 3 April door Roedie, den Sovjet-Russischen directeur gericht is aan de administratie van den spoorweg, wordt vastgesteld, dat ondanks de belemmerin gen de spoorweg het Jaar met voortreffe lijke financleele resultaten had kunnen sluiten. Betreffende de omstandigheden, waaronder het spoorwegbedrijf wordt uit geoefend, merkt het rapport op, dat men behalve van de economische crisis, te ly- den heeft gehad van de gebeurtenissen op militair terrein in de spoorwegstreek, ver der van het optreden der Koengoezen, de concurrentie van andere spoorwegen en waterwegen, en ten slotte van diverse maatregelen, zooals het stopzetten van het directe verkeer met den Oesoeri-spoorweg. In den loop van het jaar kwamen twee spoorwegongelukken ten gevolge van aan slagen voor, 38 overvallen van treinen door legertroepen, 197 plunderingen en overvallen van employé's, 60 moorden op employé's, 400 gyzelingen etc. Vervolgens constateert het rapport, dat ondanks dit alles de ontvangsten van den spoorweg omstreeks 36 millloen goudroebel hebben bedragen, terwyl de uitgaven 24 millloen bedroegen, waarvan echter slechts 16 mil lloen roebel direct tengevolge van exploi tatie van den spoorweg. Wanneer alle vor- I derngen betaald werden, zou de Oost-Chi neesche spoorweg meer dan 16 millioen I roebel in kasvoorraad hebben. een ontwapeningsconventie toch nog mogeiyk is. Uit de Fransche nota blykt echter, dat een dergelyke conventie niet het Britsche ontwerp tot grondslag zal hebben. Dit ontwerp houdt n.l. een aanzienlyke ver mindering der land- en luchtstrydkrach- ten in voor de zwaarbewapende mogend heden, en niet slechts een begrenzing tot den huidigen stand. Alles wat Frankryk bereid is aan te bieden is een begrenzing, die het in verband met de financieele mo- geiykheden in elk geval toch had moeten toepassen. Na Engeland, Italië en België erkent thans ook eindehjk Frankrijk het feit, dat een begrensde en geregelde her bewapening van Duitschland op grond eener overeenkomst verre de voorkeur ver dient boven een ongecontroleerde Duit sche bewapening met de waarschyniyk- held van een daardoor ontketenden bewa- peningswedstryd. De eenige andere mo- gelykheid die Frankrijk heeft, zou een poging rijn om zich tegen elke Duitsche bewapening te verklaren en deze met ge weld te verhinderen. Aangezien Groot- Brlttannië en Italië het moreele en juridi sche recht van Duitschland reeds hebben erkend en België het denkbeeld van een preventieven oorlog waanzin heeft ge noemd, zal Frankrijk daartoe bezwaarlyk kunnen overgaan. De „Daily Mail" verklaart, dat de Brit sche regeering een nieuw plan overweegt om tegemoet te komen aan de Fransche veiligheidswenschen en daardoor de ont wapeningsconferentie in leven te houden. De Britsche regeering zou bereid zijn tot een compromis door ingeval van schen ding der ontwapeningsconventie den eco nomischen boycot tegen den schuldigen staat af te kondigen. De „Times"-correspondent te Washing ton meldt, dat de houding der Vereenigde Staten inzake de kwestie der sancties over eenkomt met de verklaring, die Norman Davis verleden jaar Mei met goedkeuring van president Roosevelt heeft afgelegd en waarin gezegd wordt, dat de Vereenigde Staten bereid zyn ingeval van gevaar voor den vrede overleg te plegen met andere staten. Komt men daarby tot de beslissing dat een bepaalde staat een Internationale verplichting en daardoor den vrede heeft geschonden, dan zullen de Vereenigde Sta ten indien zy met deze beslissing accoord gaan, elke handeling nalaten die een ge- meenschappeiyke poging der andere sta ten tot herstel van den vrede zou kunnen belemmeren. De correspondent merkt daarbij op, dat deze verklaring slechts geldt wanneer een Amerika bevredigende internationale ontwapeningsconventie tot stand komt. LONDEN. 9 April. (V.D.). „Financial News" bespreekt in een beschouwing het verband tusschen de bewapeningskwestie en de valuta's in verschillende landen. Het blad schryft, dat de jongste Fransche nota de laatste hoop op een internationale ontwapeningsovereenkomst in rook heeft doen opgaan. Indien een overkomst tot stand zou zyn gekomen, zou dat thans nog slechts een tot begrenzing der bewapenin gen geweest kunnen zijn. Veel wyst er echter op, dat het in de komende jaren tot een verhooging van de uitgaven voor bewa pening in alle landen zal komen. Alles, wat men kan hopen, is nog slechts een regeling van het tempo waarin de wereld bewapent. Volgens het blad is Groot Brittannlë, dank zij een begrootingsoverschot in staat een uitbreiding zyner bewapening tot een zekeren graad te dekken uit de gewone middelen. Indien een bewapeiringswedstryd de Britsche regeering er niet toe beweegt, in grooten omvang snel verder te bewape nen een mogelykheid die niet volkomen uitgesloten kan worden geacht dan be staat geen reden waarom uitbreiding der bewapening de positie en de vooruitzichten voor den koers van het pond zou beïn vloeden. In Frankryk is de situatie daarentegen geheel anders Ondanks drastische bezuini gingsmaatregelen der regeering is de be grooting nog lang niet in evenwicht. Het dalen van de prijzen dat hoogstwaarschyn- lijk op de vermindering der uitgaven zal volgen zal de moeiiykheden om het even wicht te herstellen, waarschyniyk nog ver- grooten. Het ls daarom uitgesloten dat Frankryk in staat zal zijn ook slechts in bescheiden omvang uit de loopende mid delen zijn bewapening uit te breiden. Aan gezien leeningen te duur zyn en steeds moeiiyke verkregen kunnen worden, zal misschien een stadium worden bereikt, waarin de Fransche regeering voor de keus staat, of by een bewapeningswedstryd ach ter te blijven. of verdere bewapening door inflatiemaatregelen te financieren. Wan neer het Frankryk lukt, de franc op zyn huidigen koers te houden, zal in de komen de jaren een moment komen, waarop de handhaving van deze stabiliteit een on- overkomeiyke belemmering voor verdere bewapening zal zyn. De keus zal dan moe ten vallen op de bevordering van de veilig heid, of de stabiliteit van de franc. o PONCET TE PARIJS. PARIJS. 9 April. (Reuter). De Parysche bladen melden uit Berlyn, dat de Fran sche gezant. Francois Poncet, naar Parys is vertrokken. Men vermoedt, dat hij met minister Barthou over den toestand in Duitschland zal spreken en dat tevens de ontwapening ter sprake zal komen. Vermoedeiyk zal hij Woensdag a.s. weer naar zijn post terugkeeren. o BOYCOTT TEGEN BOYCOTT. NEW-YORK, 9 April (Reuter). Gister avond hebben ongeveer 10.000 Dultschers en Duitsch-Amerikanen een demonstratie tegen de boycott van Duitsche waren ge houden in het Ridgewood-Grove Stadion. Duitsch-vij andelij ke elementen tracht ten de vergaderingen te verstoren, hetgeen door een sterke politiemacht werd verhin derd. Eén persoon werd gearresteerd. Besloten werd de boycott met een boy cott te beantwoorden. o— BRANDEN IN POLEN. WARSCHAU, 9 April (Reuter). In Wol- hynië zyn zes plaatsen door branden ge teisterd, waardoor in totaal 78 boeren hoeven door het vuur werden vernield. De grootste brand woedde in 't plaatsje Hrynkow, waar 50 boerderijen in asch werden gelegd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2