LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 April 1934 RECHTZAKEN. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. VRA&ENRUBRIEK. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. WAT KUNNEN WIJ AAN DEN HEMEL ZIEN? vm Varia uit de Vogelwereld. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 749. TELEGRAFISCH WEERBERICHT V. h. Kon. Ned. Meteorol. lust. te De Bildt. Hoogste Stand 773.4 te Seydisfjord. Laagste Stand 746.1 te Ingoe. Verwachting tot den avond van 8 April: Zwakke tot matige Oostelijke tot Z. Iwind. Half- tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen in het Oosten; in het Westen waarschijnlijk eenige regen. Zelfde tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Sinds gisteren breidt de Groenlandsche (hoogedruk zich meer naar het Zuid-Oosten uit, waardoor de barometer bij IJsland weer zeer hoog werd. Tegelijk trok het Noorde lijkste minimum van het lage drukgebied, waarvan de as van de Noordzee over Noord- iWest-Frankrijk tot in de Golf van Biscaye en Noord-Spanje reikt, langzaam naar Schotland. Hierdoor nam opnieuw de snel heid van arctrische stroomingen uit de Poolzee naar het Zuid-Westen toe, waar door op IJsland de vorst terug kwam en op Janmayen een storm uit Noord woedt met temperatuur van 14 gr. C. De hooge druk in het Noord-Oosten wordt van steeds minder beteekenis en breidt zich naar het Zuiden uit. De Invloed der depressie in het verre Noord-Oosten blijft beperkt tot Noord-Scandinavië, waar de vorst iets minder wordt. Bij het meer bewolkte deel en de grootere ivochtigheid der atmosfeer was in onze om geving en in Frankrijk en West-Duitsch- land de nacht veel zachter. Over het vaste land beweegt zich in de vrije atmosfeer een luchtstroom uit Zuid-West met tempe raturen nog niet hooger dan de gemid delde winter-temperaturen. In Zuid-Frank rijk kwamen nog onweersregens voor. In Schotland viel neerslag in den vorm van sneeuw en hagel. Voor onze omgeving is het vooruitzicht van het weer niet geheel zeker en zullen bewolkte perioden met een weinig regen afwisselen met minder be wolkte perioden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 8 gr. C. (46 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. V.m. te 9 u. 14 min.; n.m. te 10 u. 05 min. Voor Maandag. V.m. te 10 u. 58 min.; n.m. te 11 u. 31 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 7.13 n.m. tot 4.50 v.m. Zondag: 7.15 n.m, tot 4.47 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 7 April: op: 2 u. 48; onder: 10 u. 18. 8 April: op: 3 u. 17; onder: 11 u. 46. DE ONNES VAN NIJENRODE-ZAAK. De belangstelling voor Onnes-zitting was heden weer zeer groot. Als getuige zullen o a. worden gehoord de detective Johan- knegt en zijn vroegere assistente juffrouw Nöggerath. De verdachte Onnes verklaart er prijs op te stellen dat de verklaringen van zijn vrouw ter zitting worden voorgelezen op dat ook hij er kennis van kan nemen. De president zegt dit voor ditmaal toe. Het verhoor van getuige rechercheur Bleyenburg wordt dan voortgezet. President: Waarom hebt U nooit ge sproken over dat z.g. contact in het in structiegebouw tusschen Johanknegt en juffr. Nöggerath tegenover den rechter commissaris. Getuige: Ik heb 't gezegd aan mijn su perieuren Brandt en Hamsen in Utrecht. President: Maar niet aan de officier te Utrecht. Ik maak U attent op de ernst van de verklaringen. De Rechter-Commissaris verklaart 't anders. Die zult U tegenover U krijgen. Getuige: Ik kan er niets aan doen. De president stelt verdere vragen over Verschillende bijkomstigheden. Mej. Nöggerath vertelt dan o.a. wanneer zij den detective 't eerst hoorde praten over Nijenrode. De officier toont aan hoe nauw het ver band was tusschen de rechercheurs en Johanknegt. Getuige verklaart voorts naar aanleiding van de verhooren, afgenomen door de re chercheurs aan Johanknegt, juffr. Nögge rath en Reyinga, dat de verbalen door zijn detective en zijn assistenten zelf werden opgemaakt. Johanknegt dicteerde deze grootendeels. Er werd nogal in gefanta seerd. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De derde partij voor het wereldkam pioenschap tusschen Aljechin en Bogol- jubow is remise geworden. De stand is nut Aljechin 2 pnt., Bogoljubow 1 punt. Bij Meyendell is de 11-jarige de W. van hier, uit een boom gevallen. Hij brak zijn linkerbeen en is naar het Acad. Zie kenhuis alhier vervoerd. Het verbouwen van perceel Bree- straat 177 (hoek Steenschuur) is opge dragen aan den heer J. J. Kol, aannemer te Voorburg, Architect is de heer A. van der Heyden, alhier. Morgenavond geeft het Rotterdamsch Volkstooneel (leider Willem Goossens) in „Concordia" een opvoering van het volks stuk „Blonde Greet" (Greta v. d. Knaap). Dit gezelschap bestaat uit krachten van het vroegere ensemble van wijlen Marius Spree. DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" (uitreis) is uit Singapore vertrokken en landde te Bandoeng. o HEISTELLING BIJ HAZERSWOUDE OMGEVALLEN. Gistermiddag is bij het inslaan van de zware palen, welke noodig zijn voor de nieuwe brug in den provincialen weg on der de gemeente Hazerswoude, een groote heistelling omgevallen. Het gevaarte kwam terecht op het dak van een arrestanten- lokaal, dat vrijwel geheel werd vernield. Gelukkig bevond zich niemand in het ge bouw, zoodat zich geen persoonlijke on gelukken voordeden. De schade, aan het gebouw toegebracht, is echter aanzienlijk. Het auto-verkeer ondervond door een en ander eenige stagnatie. o VERBETERING IN HET BOOM- KWEEKERSBEDRIJF TE BOSKOOP. Naar het schijnt, is in den laatsten tijd in het boomkweekersbedrijf te Boskoop eenige verbetering te constateeren. Het aantal werkloozen is sinds eenige weken in niet onbelangrijke mate teruggeloopen tengevolge van meerdere werkgelegenheid op de kweekerijen. Weliswaar is het be drijf nog verre van loonend, doch nu men door de oude voorraden heen is, zijn ver schillende artikelen in prijs gestegen. Bij vele kweekers heerscht dan ook de mee ning, dat men het diepste punt van de depressie in het boomkweekersbedrijf voorbij is. ERNSTIGE VERGIFTIGING TE WASSENAAR. Een slachtoffer. Gisteravond zijn bij een familie aan de van Zuylen van Nijeveltstraat, te Wasse naar, bestaande uit twee zusters en een broer, vergiftigingsverschijnselen opgetre den, die zich uitten in duizeligheid en bra kingen. De 54-jarige mej. N. B. is vrij spoedig daarna overleden; haar zuster, de 50-jarige mej. A. B. is overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, Haar toestand is op het oogenblik redelijk. De broer, de heer J. B. ondervond geen ernstige gevolgen. De braakresten zijn inbeslag genomen. De officier van justitie heeft het lijk in beslag laten nemen en de sectie opgedra gen aan dr. Hulst te Leiden. Vermoedelijk is de vergiftiging ontstaan door gebruik van ondeugdelijk voedsel. DE NIEUWE GEZANT VAN TSECHO - SLOWAKIJE. Hedenochtend om half elf heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. de Graeff den nieuwen gezant van Tsjecho-Slowakije, dr. I. Krno ter over handiging van diens geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, ontvangen. UIT NED. OOST-INDIE. Ir BOYNGER OVERLEDEN. BANDOENG, 7 April (Aneta) Over leden is de aan het Hoofdbestuur der Staatsspoor en Tramwegen werkzame in genieur der eerste klasse van Tractie en Materieel R. J. H. Boynger. o BRAND OP TABAKSONDERNEMING. DJOKJAKARTA. 7 April (Aneta). Op de tabaksonderneming War.oedjojo. negen paal van de stad Djokjakarta, toebehoo- rende aan de N.V. Klatensche Cultuur Mij., zijn twee tabaksloodsen door brand ver nield. Kwaadwilligheid is hierbij in het spel. Enkele arrestaties hadden plaats. o DE MER API. SOLO. 7 April (Aneta). De wacht van den Vulcanologischen Dienst te Selo meld de gisternacht 3.04 een gloedwolk van de Merapi. Te 3.10 werd een aschwolk in Oostelijke richting waargenomen. Te 3.30 vond weer een eruptie plaats. In Selo is weinig, in Tjepago en omliggende desa's en para's is veel asch gevallen. Mevr. C. D.v. H., te A. Ziet U onder de advertentie-kolommen. In dezen tijd van het jaar is een reeks van merkwaardige verschijnselen aan den hemel heel dikwijls te zien. Het is de reeks der zoogenaamde halo-verschijnselen Over het algemeen is dit niet zoo bekend omdat de verschijnselen, welke hier bedoeld wor den, over dag en in de nabijheid van de zon te zien zijn. Het zonlicht is echter zoo verblindend, dat men die verschijnselen niet goed kan waarnemen zonder de oogen door een of andere lichtfilter te bescher men. Daar men niet gewoon is zulke fil ters te gebruiken, vallen de bedoelde ver schijnselen niet op en zijn daarom vrij onbekend. In één vorm kent echter wel iedereen een enkel verschijnsel uit de reeks, name lijk als kring om de maan, die op heldere winteravonden nog wel eens heel duide lijk te zien is. Nu en dan vertoont deze kring om de maan zich als een grooten, witten, soms heel zwak roodachtig ge- kleurden cirkel. De straal van dezen cir kel, in booggraden uitgedrukt, is onge veer 22 graden. Binnen den kring schijnt de hemel iets donkerder dan daarbuiten. Wanneer men goed kijkt zal men in de meeste gevallen zien, dat de hemel niet ge heel helder is. Hij is bedekt met een fijnen, eenigszins streperigen sluier van z.g. cir ruswolken, d.w.z. een nevel van ijskristal len, die op een hoogte van 810 duizend meter in den dampkring zweven. In den winter zal men zich over het voorkomen van zulk een ijsnevel in den dampkring niet behoeven te verbazen. In den zomer schijnt dit vreemd maar het is niet meer vreemd wanneer men weet, dat onder normale omstandigheden de tempe ratuur in den dampkring 5.5 graad Cel sius afneemt met eiken duizend meter grootere hoogte. Dit beteekent, dat op een hoogte van b.v. acht duizend meter in den zomer de temPeratuuT 44 graden lager is dan op den grond, dat het dus op die hoogte 20 graden kan vriezen, zoodat de aanwezigheid van zoo'n ijsnevel zeer goed te verklaren is. Waarom hieraan zooveel woorden ge wijd? Om de eenvoudige reden, dat de aanwezigheid van dien ijsnevel een nood zakelijke voorwaarde is voor het ontstaan van het genoemde lichtverschijnsel. De lichtstralen, die van de maan of de zon uitgaan, zullen namelijk, wanneer zij op hun weg de ijskristalletjes uit dien ijsnevel ontmoeten, niet alleen z.g. gebroken, dat wil zeggen van hun oorspronkelijke rich ting afgeleid, maar ook in hun samenstel lende kleuren ontleed worden. Men kan een eenvoudige proef nemen om dit ver schijnsel beter te begrijpen, namelijk het licht van de zon of van een kunstmatige lichtbron laten vallen op een glazen prisma en nagaan waar, d.w.z. in welke richting ten opzichte van de lichtbron, men het spectrum ziet, hetwelk bij die proef ont staat. Men zal steeds zien. dat het zij waarts van de lichtbron ligt. Nu kan men zich gemakkelijk voorstel len, dat de proef gedaan wordt met een groot aantal prisma's, die b.v. in een kring rondom de lichtbron worden geplaatst. Men zal dan ook een kring van spectra zien rondom de lichtbron. Elke lichtstraal, die zoodanig op een bepaald Prisma valt, dat de gebroken straal precies in het oog van den waarnemer te recht komt, schijnt dus te komen uit de richting van het brekende prisma en niet uit die van de lichtbron. In den dampkring nu gebeurt hetzelfde als bij de proef, die wij genomen hebben. Lichtstralen van de zon of de maan val len op onnoemelijk veel uiterst fijne ijs kristalletjes die in den dampkring zweven, en worden daarin gebroken. Zij komen natuurlijk niet allen terecht in het oog van den waarnemer. Slechts een klein ge deelte doet dat en wel die lichtstralen, die op ijskristallen waren gevallen, welke een bepaalde plaats innemen ten ODZichte van de zon of de maan. Men kan langs wis kundigen weg nagaan welke ijskristallen aan deze voorwaarde voldoen en men zal dan zien, dat deze kristallen gerangschikt zijn in geometrische figuren, die volkomen overeen stemmen met de gekleurde cn witte lichtkringen,-bogen, vlekken en ban den, die wij kennen onder den naam: haloverschiinselen. Het zou ons te ver voeren op deze wis kundige aangelegenheid dieper in te gaan en het is hier voldoende de verschillende deelen van deze reeks van lichtverschijn selen in het kort te beschrijven. In de eerste plaats hebben wij het een voudige geval, dat wij een lichtcirkel om de zon of de maan zien. Alle ijskristalle tjes, die de gebroken lichtstralen in ons oog terecht doen komen, liggen dan in een cirkel gerangschikt. Of neen. zoo eenvoudig is dit niet. Dit gebeurt slechts schijnbaar. De lichtstralen, die in ons oog komen, schijnen uitgezonden te zijn door de ijs- deeltjes en daar wij een lichtcirkel zien, krijgen wij den indruk, dat die ijsdeeltjes in een cirkel zijn gerangschikt. Dit kan echter niet, want als wij gingen narekenen hoe dik de ijsnevellaag dan wel zou moeten zijn, zou het blijken, dat deze veel dikker moest zijn dan zij werkelijk is. De ver klaring is dan ook andeTS. Zil. die wis kunde hebben geleerd, zullen gemakkelijk inzien, dat de ijskristalletjes in een ellips liggen in het horizontale vlak van de laag ijskristalletjes, die betrekkelijk dun is. Deze bijzonderheid moest hier even vermeld worden omdat zij verklaart waarom de top van den lichtkring altijd zooveel dui delijker is te zien dan het onderste gedeelte dat trouwens in vele gevallen niet eens te zien is. De lichstralen die van de top van den kring komen leggen namelijk een veel korteren weg door de luchtlagen onder de ijskristallenlaag af dan de lichtstralen, die van het onderste gedeelte van den kring komen, en worden dus veel minder dan deze verstrooid voordat zij het oog van den waarnemer bereiken. Wij kunnen uit den aard der zaak den hierboven beschreven kring veel meer bij de zon dan bij de maan men want de zon is er eiken dag terwijl de maan slechts en kele avonden in de maand schiint. Maar de kring om de maan kunnen wij gemak kelijker zien dan dien om de zon, tenzij wij de oogen beschermen, óf door er een stukje gekleurd glas voor te houden, óf door zoo te gaan staan, dat de zon achter een muur of een huis verborgen is en haar rechtstreeksche stralen ons oog niet kun nen treffen en verblinden. De kring om de zon is altijd vrij sterk spectraal gekleurd en het rood is daarbij naar de z on gekeerd. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat bij den regenboog, die trouwens op een geheel andere wijze ont staat, het rood van de zon afgekeerd is. Er komen wel eens menschen bij mij, die vertellen, dat zij zoo'n mooien regenboog om de aon hebben gezien. Natuurlijk be doelen zij den halo, want de regenboog vertoont zich altijd tegenover de zon. De omgekeerde volgorde der kleuren ten op zichte van het middelpunt van den kring js hen dan ontgaan. Slechts weinig menschen zullen weten, dat er nog een tweede kring om de zon of om de maan kan ontstaan, namelijk een met een straal van 46 booggraden. Deze is vrij zeldzaam en bij de zon, meestal zoo lichtzwak, dat alleen de geoefende waar nemer hem zal vinden, bij de maan bui tengewoon zeldzaam omdat het maanlicht zooveel zwakker is dan het zonlicht. Weer iets meer bekend zlin de bijzon nen en bijmanen, hoewel de laatsten zeld zaam zijn. Men vindt in verschillende be richten wel eens vermeld, dat bijzonnen zijn gezien boven de zon. Dit is een mis verstand. Bijzonnen vertoonen zich alleen naast de zon en wel het meest op of even bulten den kring van 22 graden, dikwijls geheel alleen, dus zonder dat de kring zichtbaar is. De bijzon ziet er uit als een sterk ge kleurde lichtvlek, meestal van de zon af uitloopende in een witten, eenigszins pun tige streep. Rood (naar de zon gekeerd) en blauw zijn de domineerende kleuren. De gekleurde bijmaan is vrij zeldzaam. Wanneer men zeer oude berichten leest over kometen en de daarbij gevoegde af beeldingen ziet krijgt men wel eens den in druk of een bijmaan voor een komeet is aangezien. Men bracht de kometen dik wijls in verband met een of andere bloe dige gebeurtenis. Welnu, de roode kleur was al bijzonder geschikt om bijgeloovige en vreesachtige lieden op de gedachte te brengen van bloed, vooral in tijden, dat er veel oorlogen werden gevoerd. En de ho rizontale staart van de bijmaan wekte dan de gedachte aan een vlammend en bloedig zwaard op. Er zfjn ook bijzonnen bij den grooten kring doch deze zijn uiterst zeldzaam, kunnen dus hier onbesproken blijven, evenals de overige deelen uit de reeks der halo-verschijnselen, waarvan de behan deling tot een later artikel moet worden uitgesteld. C. N. (Nadruk verboden.) Verspreiding van zaden door Vogels. Zooals Ridley heeft aangetoond, veror beren de zaadetende vogels in een droog seizoen meer zaden, die onbeschadigd de ingewanden passeeren, dan in een natte periode. Uit de defaecatie van 38 Spreeu wen in een droog jaar kweekte men 57 planten, tot 6 soorten behoorende, op, terwijl die van hetzelfde aantal vogels na een natten zomer 23 planten in 4 soorten gaf. Uit de door 24 Huismusschen in een droog jaar uitgescheiden zaden ontwik kelden zich 59 planten in 4 soorten, ter wijl men uit een gelijk aantal na een natten zomer 18 planten in 2 soorten ver kreeg. De literatuur maakt melding van een aardkluit, 6'/t ons wegende, afkomstig van een poot van een Roode Patrijs; die kluit bleef drie jaren onaangeroerd, waarna men ze onder een glazen klok plaatste en vochtig hield, met het gevolg dat zich 82 planten ontwikkelden in 3 soorten. Dr. Collinge kweekte uit de excrementen van 3 Spreeuwen 27 planten in 6 soorten. Van 40 Houtduiven, gedood door een Slecht valk, raakten ter plaatse, waar deze zijn prooi den krop had opengereten, de door die duiven verorberde zaden verspreid: uit deze zaden schoten planten in 25 soorten op. De krop van een Houtduif be vatte 986 roggegraszaden, 108 klaverza den, 113 klaver-bladen, 80 onkruidbloe sems en 561 gerstekorrels, waarvan er ze- keer eenige de vermaling in den krop zouden overleefd hebben. „Eigen terrein" in het Vogelleven. AMSTERDAM, 7 April. Verdeelde markt. Oliewaarden en Rub bers goed prijshoudend. Industrieele fond sen. Suikerwaarden en Tabakken nauwe lijks prijshoudend. Amerik. fondsen weinig veranderd. Duit- sche obligaties flauw. Ned. Staatsfondsen onregelmatig. De week is te Amsterdam op uiterst kalme wijze gesloten, terwijl van een be paalde algemeene tendenz niet kon wor den gesproken. De koersbeweging was af hankelijk van eenige toevallige vraag of aanbod en daardoor kwamen zeer groote verschillen voor. Oliewaarden waren vast. Hoewel de winsten tot fracties beperkt bleven. De berichten dat verschillende Ameri- kaansche petroleum-magnaten naar Lon den vertrekken, waaruit men concludeert dat aldaar een internationale petroleum- conferentie zal plaats hebben, maakte een goeden indruk. Koninklijke stegen tot 166. doch sloten iets beneden dezen prijs. Rubbers konden zich iets verbeteren. Amsterdam Rubbers stegen 1 pet., terwijl zich voor Interconti nental Rubber eenige vraag openbaarde. Van de Industrieele fondsen daalden Phi lips bij den inzet ruim 3'/t pet. Later trad een licht herstel in. Aku's en Unilevers nauwelijks prijshoudend. Ned. Ford weinig veranderd. Suikerwaarden gedrukt. H.V.A.'s verloren bijna 2 pet. als gevolg van de reactie van den New Yorkschen productenprijs. Tabakken verdeeld doch lui. Scheep vaarten herstelden zich iets. Amerik. fond sen blijven op peil. Duitsche obligaties waren flauw. Young- leening daalde tot 37>/«. Van de Ned. Staatsfondsen waren 4 pet. obligaties flauw. LEIDEN, 7 April. Botermarkt. Fabrieks- boter (prima) f. 1.55; Boerenboter (prima) f. 1.25—1.40 per KG. Handel kalm. Turfmarkt van 27 April. Aanvoer lange turf 150.000 stuks. Prijzen per 1000 stuks f. 8—f. 9. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. Leiden en Om streken", 6 April. Roode Kool per 100 stuks f. 4.208.70: Savoye Kool f. 7.5014.40; Pieterselie f. 4.50—7.70; Prei f. 0.90—3; Radijs f. 0.60— 2.20; Kropsalade f. 1.507.90; Selderie f. 0.501.50; Kroten gek. per 100 kilo f.3 tot f.7; Witloof f.5—20; Boeren Kool f. 4.106; Postelein f.3235: Spinzazie f.3 tot f.10; Uien f. 2.20—3.30; Wortelen f.4— 8.20; Spruiten I f.1019; Andijvie 4092. ALPHEN AAN DEN RIJN, 6 April. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spinazie per 100 KG. f.610; Dunsel f. 22; Seldery per 100 bos f.0.200.80; Kropsla I per 100 stuks f. 7.508; Krop sla n f. 14—5. Eierenveiling. Aanvoer 7000 stuks. Kip eieren per 100 stuks f.22.80; Eendeieren f. 2—2.10. BOSKOOP, 6 April. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling". Rozen per bos: Briarcliff 4249 ct.f Butterfly 4660 ct.; Columbia 3542 ct.: Golden Ophelia 4752 ct.; Mac. Keiler 44 tot 58 ct.; Else Poulsen f. 11.40 ct.; Rosa- landia 4363 ct.; Edith Helen 5064 ct.; Hadley 2545 ct.; Chas. P. Kilham 2434 ct.; August Noach 2646 ct.: Ellen Poul sen 21 ct4 Gemengde rozen 2427 ct. Diversen per bos: Clematis, Nelly Moser 37 ct.; idem Miss Beekman 1828 ct.; id. Burg. Ie Coultre 80 ct.; Lelie's 40 ct.; Azalia mollusbloemen 4060 ct.: Lathyrus 1015 ct.; Rhododendron bloemen 30—50 ct. Cerasus Hisakura f. 2.102.60; Aronskel ken f. 1.40; Gerbera 39 ct.; Seringentakken 4151 ct.: Narcissen 15 ct.; Tulpen 1416 ct.; Diversen per stuk: Azalia Indica 37 tot 75 ct.; Rhododendron planten 2024 ct.: Azalia mollus planten 4059 ct.; Hor tensia's 4155 ct.; Cactusplantjes 6 ct. Eierenveiling. 6 April. Voor kipeiereil werden ter veiling alhier prijzen besteed van f. 2.402.50 per 100 stuks. In „The British Warblers" (London, 1907 1914) ontwikkelde H. E. Howard zijn theorie aangaande „territory in bird life", die in 1921 onder dien titel afzonderlijk te New-York is uitgegeven. Howard's opvattingen in deze, hoewel mede door waarnemingen in de vrije na tuur van andere ornithologen geschraagd hebben nimmer algeheelen ingang gevon den. In „British Birds" (Dec. '33) voeren D. en dr. L. Lack argumenten tegen de toepasselijkheid in haar vollen omvang van Howard's theorie aan. Indien het genesteld zijn van een vo gelpaar in een „eigen terrein", met uit sluiting van een tweede paartje derzelfde, dus niet in kolonies broedende soort, een primair vereischte voor het voortbestaan dier soort is aldus genoemde auteurs kon men verwachten, dat het in de vogel wereld een universeel verschijnsel zou zijn. Dit nu is geenszins het geval, terwijl vele onder de best tierende vogelsoorten koloniebroedsters zijn. Bovendien is er geen overtuigend be wijs. dat „eigen terrein" (waarmede dus bedoeld wordt: een begrensd gebied, waarin het mannetje van het eenige daar in wonende vogelpaar eener bepaalde soort „heer en meester is"), van belang is om in 't noodige voedsel voor de jon gen te kunnen voorzien. Meerdere vogel soorten, die binnen een bepaald terrein nestelen, zooals kolonie-broedsters doen, verschaffen zich hun voedsel niet uit dat „terrein", maar op een willekeurige plek, waarop voor hen iets van hun gading te vinden is; zij dulden het, dat andere in dividuen derzelfde soort zich binnen hun woongebied komen voeden, terwijl af en toe het uitverkoren wijfje het territo rium van haar eega negeert en zich bin nen dat van een ander mannetje op houdt. In werkelijkheid, zoo zeggen de schrij vers, is het „eigen terrein" niets meer dan het „zang-centrum" van een mannetje, waarin het bij uitstek zingt en pronkt, en aangezien deze acties hun hoogtepunt bij het begin van het broedseizoen bereiken, wordt een „eigen terrein" slechts tijdens die periode strikt gehandhaafd. A. A. VAN PELT LECHNER. Arnhem, April 1934. -BS!O LEIDERDORP, 6 April. Aanvoer 3250 stuks; kippeneieren f. 2.302.70 per 100 St.; eendeneieren f.22.30 per 100 stuks: Boter f. 0.700.70 per pond.; kaas 1527 cent per pond: kippen f. 0.500.75; konij nen f. 1.151.30; eenden f. 0.50. VEUR, 6 April. Gele komkommers le soort f. 21.1024; idem 2e soort f. 14.90 17.50; idem 3e soort f. 10.3011.20; Krop sla le soort f. 5.908.50; idem 2e soort f. 3.10—4.90; Stoofsla f.21—25; Peen f.22— 24; Andijvie per KG. f.0.2024; Spinazie 3648: Postelein 3536; Rabarber per 100 bos f.10—11; Snijboonen f. 138—144; Radijs f. 2.50—3.30; Prei f. 2.10—3.60: Sel dery f. 1.201.90; Aardbeien f. 2.10—4.20 per 100. VEUR, 6 April. Vrije veiling: 13817 kip eleren; prijs van f.2.052.70; kippen f. 0.60 1.20; konijnen f. 0.551.70; duiven 15 tot 20 cent. WESTLAND, 6 April. Westlandsche Bloe menveiling. Anjers f. 5.508.20; Calla f. 7—9; Briar cliff f. 3.40; Keizerin f. 6.90; Gerbera f.7— 8 per 100; Jap. Lelies f.911; Amarylli- kelken f.9; Lelium Filipenza f.6 per 100? Irissen 1836 ct.; Bartigon 2330 ct.;i Copland 1318 ct.; Elisabeth 1927 ct.; Clara Butt 20—25 ct.; Pitt 24—31 ct.; Yel low 2226 ct.; Le Notre 1722 ct.; San ders 1522 et. per dozijn; Plumosa 3043 ct.; Sprengery 3351 ct.; Lathyrus 2642 ct.; Anemonen 814 ct.; Muurbloemen 9—14 ct. per bos; Hortensia f. 0.651.65; Azalea f. 0.751.65; Cineraria 1228 ct. per pot: Madelieven 815 ct.; Violen 519 ct.; Primula Vera 3555 ct. per bak. Middelprijs van de bij den bond West- land aangesloten veilingen van 6 April. Aardappelen 5565 ct. per kg.; aard beien f. 1.402.60 per kg.; andijvie 4080 ct. per bak; bloemkool f.1025 per 100; boerenkool 3055 ct. per kist; druiven f. 1.452.60 per pond: dunsel 34 ct. per kg.; eieren f. 2.70—3 20 per 100; dubbele boonen 45 ct. per 100; kelen f. 0.30f.1; peen f.69.50; peterselie f.35.50; prei f. 1.402.80; radijs f. 1.204.50: rhabarber f. 2—8.50 per 100 bos; postelein 12—26 ct. per kg.; sla f. 3—7.80 per 100 krop; snij boonen f. 0.601.20 per kg.; spinazie 38 ct.; stoofperen 12—15 ct.; witlof 10—16 ct. per kg. 8-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3