GEGARANDEERD 100% ZUIVERE VIRGINIA TABAK! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 April 1934 TELEGRAMMEN. LAND- EN TUINBOUW. de bijeenkomst van het bureau van de ontwapeningsconferentie, welke op 10 de zer plaats zal hebben. Ook de kwestie van de garanties is ter sprake gekomen. Norman Davis wacht nog op instructies uit Washington, of hij zich naar Genève moet begeven tot het bijwonen van de zitting van het bureau van de ontwape- nings-conferentie. Eden zal Maandagochtend naar Ge nève vertrekken. Henderson en Aghnides zijn reeds naar Parijs vertrokken, vanwaar zij zich naar Genève zullen begeven. Naar uit Moskou verluidt zal Litwinoff om gezondheidsredenen vermoedelijk niet deelnemen aan de April-bljeenkomst van het bureau der ontwapenings-conferentie maar zich doen vertegenwoordigen door den sovjet-Russischen gezant te Helsing- lors, Boris Stein. Men wijst er op, dat Amerika zich in geen geval zal vastleggen op een regeling waarbij het land tot sancties zou worden gedwongen. Wel is Amerika bereid, in ge val oorlog dreigt, met de mogendheden te beraadslagen en dan, indien het Ame rika blijkt, dat deze of gene der strijden de partijen de aanvaller is, van iederen steun aan dien aanvaller af te zien. Doch ook hiertoe is Amerika slechts be reid, zooals Norman Davis in 1933 reeds betoogd heeft, i ndien overeenstemming tusschen de mogendheden wordt bereikt ten aanzien van een effectieve ontwa pening. o DUITSCHLAND. De „Kulturkampf" - Vonnissen wegens mishandeling van gevangenen. Openlijk wordt thans de „Kulturkampf" erkend! De „Voelkische Beobachter" pu bliceert een artikel van Alfred Rosenberg, waarin deze o.m. schrijft: Toen de Centrumpartij zich tegelijk met de andere oude partijen ontbond, schreven wij, dat nu deze historische periode ten einde was gekomen, wij een gesneuvelde niet meer wilden slaan. Wij hebben in dien tijd het voormalige Centrum en zijn leiders alle mogelijkheden gegeven om het onwrikbare politieke feit van nat.-soc. re volutie te aanvaarden en zich daarmede ook innerlijk in den loop van den tijd te verzoenen. Wij zijn er ook vast van over tuigd, dat het grootste deel van de voor malige centrum-kiezers innerlijk met het resultaat van den thans beslisten strijd tevreden is en aanving zich politiek en za kelijk. ja ook wat hun wereldbeschouwing betreft, te verzoenen met de triomfee- rende beweging. Dit feit hebben echter klaarblijkelijk de voormalige Centrumleiders, voornamelijk de Centrumprelaten, ook gemerkt en se dert eenigen tijd kunnen wij een beweging opmerken, die door hooge instanties ge ïnspireerd, er op uit liep de kanselpreek tot werktuig van nationale en sociaal- politieke beïnvloeding te maken. Een heele reeks van Centrumgeestelijken en andere Centrumleiders zou alle reden gehad heb ben den nationaal-socialistischen staat dankbaar te zijn, dat hij een dikken streep getrokken had onder liet verleden, want het zou maar al te zeer begrijpelijk zijn geweest, wanneer de nieuwe regeering een buitengewone rechtbank zou hebben inge steld om de rol van de Centrumleiders, bijv. in de separatistische beweging in het Rijnland na te gaan. Wij weten ook te nauwkeurig, dat ook een groot aantal Cen trumgeestelijken in deze separatistenbe weging verwikkeld was. Voortgaande wijst Rosenberg er op, dat ook de overige Centrumleiders onaange tast door de Duitsche revolutie zijn heen- gekomen en dat o.a. de meest verbitterde tegenstander van het nationaal-socialisme. dr. Bruening, ongedeerd in Duitschland leeft. Dat alles, aldus gaat het artikel verder, moet men zich bewust zijn om de aanmatiging juist te waardeeren, wanneer nu in het gevoel van nieuwe veiligheid door verschillende hooge kerkelijke instan ties het nationaal-socialisme bijna het recht ontzegd wordt, ook zijn wereldop vatting te propageeren. Kardinaal Faulhaber in München heeft het wachtwoord gegeven en een aantal bisschoppelijke toespraken heeft dezen aanval voortgezet. Het essentieele in het geheele omsmel- tingsproces van onzen tijd ligt daarin, dat een openbare activiteit niet in den zin van socialen of religieuzen klassenstrijd mag worden gevoerd, maar slechts van het al- gemeene Duitsche standpunt uit. In de slotalinea van het artikel wordt dan nog gezegd: Wij gelooven, dat met de genoemde aan vallen van voormalige Centrumleiders een stemming moet worden gemaakt om even tueel martelaren te voorschijn te brengen. Waar het voormalige Centrum in feite zijn aanhangers tegenwoordig voor 't grootste gedeelte ook innerlijk in het nationaal so cialistische kamp ziet, lijkt het marte laars-maken het laatste middel om reli gieuze vervolgingen aan te geven en mot deze vertoogen de nog aanwezige reserves te mobiliseeren door 'n beroep op eeuwen oude religieuze begrippen. De nationaal- sociallstische staat heeft de vrijheid van het religieuze leven van oudsher erkend en zal die niet aantasten, maar hij zal nu als te voren, zoo noodig met krachtigen nadruk, moeten eischen, dat, nadat de parlementstribune van het Centrum ver laten werd, niet de kansel in de kerk ver wisseld wordt met het spreekgestoelte in den Rijksdag. Een 64-jarige R.-K. priester, pater Leo nard Jansen, is te Aken tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens be weerde laster en agitatie tegen de regee ring. Na afloop van de gevangenisstraf zal pater Jansen .voor eenigen tijd in een concentratiekamp worden opgesloten. De nationaal-socialistische regeering heeft voor de bladen een verbod uitge vaardigd om een bericht van de „Kölni- sche Volkszeitung" over te nemen, waar in een eigenhandig schrijven van den H. Vader werd gepubliceerd, dat een Paasch- groet bevatte aan de Katholieke Jeugd van Duitschland. In een strafzaak tegen dr. Hoffmann, ambtenaar bij den crimineelen dienst, en eenige andere verdachten, beschuldigd van mishandeling van aan hun zorgen toevertrouwde gevangenen, heeft de recht bank te Stettin het volgende vonnis ge veld: Hoffmann wordt veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling en mis bruik van ambtsbevoegdheid tot 13 jaar tuchthuis. FRANKRIJK. De korting op de loonen. IDoumergue heeft gisteren Jouhaux ont vangen en een delegatie van het Kartel der openbare diensten. Hij zette in een lang en hartelijk onderhoud in bijzonder heden de redenen van nationaal belang uiteen, die den doorslag hebben gegeven voor de verlaging der ambtenaarssala rissen. Nadat reeds Donderdag op het hoofd telegraafbureau te Parijs bij de aflossing pogingen waren gedaan om den dienst te ontredderen als protest tegen de nieuwe bezuinigingsmaatregelen herhaalden de in cidenten zich gisteren in versterkte mate. De ploeg die moest afgelost worden ver hinderde om twaalf uur de in dienst ko mende beambten aanfhet werk te gaan. Betoogers trokken in troepen door het ge bouw. Men zong de Internationale en uitte vijandige kreten tegen de regeering. Pas na anderhalf uur werkte de dienst weer ge- 'regeld. In alle stilte, doch in aanwezigheid van zijn echtgenoote, is het stoffelijk overschot van Stavïsky te Parijs teraarde besteld. Twee andere ambtenaren in zijn dienst worden veroordeeld resp. tot vijf jaar ge vangenis en vijf jaar tuchthuis wegens hetzelfde delict. Drie „assistenten" worden veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling tot resp. tien jaar, zes jaar en negen maanden gevangenis. Tenslotte nog een medeplichtige tot 300 mark boete. Twee veroordeelden verliezen de bur gerlijke eererechten voor resp. vijf en drie Jaar. Het proces had plaats met gesloten deuren. Officieel wordt hieraan toegevoegd: Op persoonlijk bevel van minister-pre sident Goering, die den autoriteiten de correcte behandeling van alle arrestanten tot onvoorwaardelijken plicht heeft ge maakt en met strenge straf gedreigd heeft tegen eventueele mishandelingen en an dere excessen, is dit proces aanhangig gemaakt en door de centrale van het O. M. te Berlijn met den grootsten spoed be handeld. Het vonnis beleekent dat exces sen in den nationaal-socialistischen staat niet geduld worden en met onverbidde lijke scherpte vervolgd. Dit alles wijst op het leugenachtige van de in het buiten land verspreide gruwelberichten over mis handelingen in de gevangenissen en con centratiekampen. Maar de vonnissen dan? OOSTENRIJK. De burgemeesters van Weenen. De concentratie-kampen. In den laten avond zijn gisteren de on derhandelingen over de benoeming der vice-burgemeesters van Weenen geëindigd. Tot eersten vice-burgemeester is benoemd majoor Lahr, lid der Heimwehr. tot tweeden vice-burgemeester Dr. Joseph Kresse, lid der Chr. Soc. Partij, tot derden vice-burgemeester Dr. Winter. Aan den burgemeester Schmitz zijn vol machten verleend, die de bevoegdheden van vroeger verre overtreffen. Sailer, de directeur van de strafgevan genis van Linz. waaruit, zooals men weet, voor eenige dagen twee nationaal-socia- listen en drie Schutzbund-leden zijn ont snapt, benevens twee hooge gevangenis- ambtenaren. zijn in arrest gesteld. Een gerechtelijk onderzoek is tegen hen ingesteld. De Oostenrijksche regeering heeft voor de eerste maal een officieele mededeeling gedaan over de toestanden in de Oosten rijksche concentratiekampen. Op een receptie van de buitenlandsche pers deelde de staatssecretaris voor het veiligheids wezen Karwinsky mede, dat zich in de concentratiekampen tegenwoordig in totaal 750 nationaal-socialisten en 114 sociaal democraten bevonden. Bij de nationaal-socialisten gaat het om personen die deels hun straf al uitgeze ten hebben, maar verder nog onder be waking moesten blijven; anderdeels gaat het om personen die verdacht worden van nationaal-socialistische agitatie. Elk geval op zich zelf is tot in alle finesses onder zocht door de hoogere autoriteiten. Ge ruchten over dooden. mishandelingen en vechtpartijen met de bewakingsmanschap pen, zijn onjuist. De gevangenen bevinden zich in huizen en met drie of vijf man in een kamer. Zij worden geregeld genees kundig onderzocht. In elk kamp is een arts. De behandeling der gevangenen is volgens beoordeeling van neutrale waar nemers heel wat beter dan die in de con centratiekampen van Duitschland en Tsjecho-Slowakije In den laatsten tijd hebben zich in de kampen 42 gevallen voorgedaan van buikloop, maar niet ern stig. De patiënten zijn naar een hospitaal gebracht: 18 ervan zijn reeds weer ont slagen, anderen volgen spoedig. De nazi-leiders Schattenfroh en Frauen- feld leven nog steeds, in tegenstelling met andersluidende berichten. In verband met de veranderde houding van de nationaal- socialisten sinds ongeveer een maand, zijn de laatste weken 200 nationaal-socialisten uit het concentratiekamp ontslagen. De nationaal-socialistische gevangenen die zich vrijwillig verplichten niets meer tegen de regeering te ondernemen, worden dadelijk vrij gelaten. Op een vraag hoeveel nationaal-socia listen in de gevangenis zaten, bleef Kar winsky het antwoord schuldig. Het aan tal sociaal-democraten ln de gevangenis werd aangegeven met 2000 2500. Het concentratiekamp Kaisersteinbruck wordt binnenkort opgeheven; de gevange nen worden overgebracht naar Wöllers- dorf. In de concentratiekampen bevindt zich geen enkele Duitsche onderdaan. Tenslotte maakte Karwinsky bekend.dat de regeering thans bereid is toe te staan dat buitenlandsche persvertegenwoordi gers de concentratiekampen bezoeken. ERNSTIGE NATUURRAMP IN NOORWEGEN. 40 SLACHTOFFERS. OSLO, 7 April (V.-D.) Aan de Ta- fjord ln de nabijheid van Aalesund is ten gevolge van een springvloed een steile rotswand plotseling ingestort en in zee terecht gekomen. Ongeveer veertig per sonen stortten mee omlaag en kwamen om het leven. o DE AMERIKAANSCHE BUITENLANDSCHE HANDEL. WASHINGTON, 7 April. (V.D.). Roose velt's buitengewone adviseur voor den bui- tenlandschen handel George Peek, heeft gisteren een radiorede gehouden, die in belanghebbende Amerikaansche kringen nogal wat opzien heeft gebaard. In de eerste plaats wees hij erop, dat de uitvoer der Vereenigde Staten sedert 1929 met 75'/o was gedaald en dat Roosevelt zeer bezorgd was over de positie van de Amerikaan- ischen export. Voor de eerste maal sedert den oorlog heeft Engeland, welks hegemo nie in den buitenlandschen handel Ame rika reeds twintig jaar lang had veroverd, in het afgeloopen jaar een hoogeren uit- voer gehad dan de Vereenigde Staten. Peek stelde voor de uitbreiding van den Amerl- kaanschen buitenlandschen handel o.a. de •instelling van een regeerings clearinghouse ,voor, dat de Amerikaansche kooplieden zou kunnen inlichten omtrent de zaken- mogelijkheden. Voorts zou men door inter nationale overeenkomsten de tariefmuren moeten ondermijnen en verder de tus- schencredieten aan handelaars, die op de verschillende buitenlandsche markten werken, moeten uitbreiden. NIEUW SPOOR IN DE MOORDZAAK PRINCE PARIJS, 7 April. (V.D.). De met het onderzoek naar de moordzaak Prince be laste inspecteur van politie Bony, is gis teren telefonisch naar Parijs teruggeroe pen, waar hij nieuwe instructies heeft ge kregen. Bony, die in de Fransche pers hevig is aangevallen en er zelfs van be schuldigd wordt met de werkelijke moor denaars van den raadsheer Prince te heu len, verklaarde tegenover persvertegen woordigers, dat hij ondanks alles zijn on derzoek zal voortzetten. Meer dan ooit was hij ervan overtuigd, dat de drie onlangs gearresteerde mannen, Lussat, Carbone en Spirito de moordenaars van Prince waren. Dat zij alle drie een alibi hadden trach ten aan te geven, beteekende weinig, aan gezien hun verklaringen op verschillende punten met elkaar in strijd waren. Het was slechts de vraag voor wiens rekening de drie hun misdaad hadden uitgevoerd. Doch ook deze vraag hoopte hij spoedig op te lossen. Bony verklaarde reeds een spoor te volgen, waarover hij zich nog niet ver der ;kon uitlaten. Hij hoopte in ongeveer twee weken zijn onderzoek beëindigd te hebben en dan het onweerlegbare bewijs voor de schuld der drie gearresteerden en hun opdrachtgevers te kunnen overleggen. ALARMTOESTAND IN SPANJE OPGEHEVEN. MADRID. 7 April. (Reuter). De minister van binnenlandsche zaken heeft medege deeld, dat de regeering besloten heeft den alarmtoestand terstond op te heffen. De 4 regeering is van meening, dat de gewone wetten thans voldoende zijn om de orde in het land te doen handhaven. Verder heeft de regeering besloten zeer krachtig op te treden tegen het in brand steken van kerken, hetgeen in den laat sten tijd wederom sterk is toegenomen. In Madrid, Valencia, en Saragossa en Barcelona duurt de staking nog steeds voort. Te Barcelona is de politie een anarchis tenbende op het spoor gekomen, die voor nemens was de vooraanstaande plaatse lijke autoriteiten te vermoorden. Te San Fernando bij Cadiz hebben drie anarchisten met pistolen gewapend den portier van de gevangenis overrompeld en vijf hunner partijgenooten, die onder ver denking van moord waren opgesloten, be vrijd. Ook te Madrid treden de anarchisten zeer brutaal op. In het centrum der stad hebben vijf anarchisten een winkel leeg geroofd, waarna zij ongehinderd konden ontkomen. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch totdusver werd geen spoor van de plunderaars gevonden. VEREENIGDE STATEN. De Russische schulden. Naar verluidt, zijn de onderhandelingen met de Russische ambassade over de rege ling der Russische schulden zoozeer ver traagd, dat de Amerikaansche regeering heeft besloten, geen credieten aan Rusland te verleenen, voor de Russen definitieve voorstellen ter regeling der schulden heb ben gedaan. Dit heeft alleen betrekking op de voor den handel met Rusland gestichte bank voor den buitenlandschen handel, en 't besluit is formeel medegedeeld aan de Russische ambassade. Wel heeft Rusland voorgesteld, een be drag in eens te betalen, maar een defini tief voorstel omtrent de grootte van dit bedrag heeft 't nog niet gedaan. ZUID-AMERIKA. Krui et ten op.stand in Bolivia Groepen kadetten van de Militaire School zijn aan het muiten geslagen. ZIJ maakten zich meester van de lokalen van het hoofdbureau van politie en trachtten brand te stichten in het regeeringspaleis. Ten slotte werden zij door generaal Lanza gedwongen zich over te geven. De gene raal heeft hen teruggebracht naar de militaire school. Officieele communiqués deelen mede, dat de regeering den toestand meester is zoowel in de hoofdstad als in de rest van het land. RECLAME. 8967 CHIEFWHIP TERREUR IN DE OEKRAÏNE. WARSCHAU, 7 April (Reuter) Vol gens een bericht uit het plaatsje Nowa Ul- raina in Sovjet Rusland is daar een orga nisatie van Oekrainische terroristen ont dekt, welke onder de leiding staat van een oud-officier van het Oekrainische natio nale leger. Behalve den leider zijn nog vier andere leden van de organisatie ge arresteerd. Zij worden ervan verdacht den voorzitter van de plaatselijke collectieve organisatie, Atamanski, te hebben ver moord. Ongetwijfeld wacht de arrestanten de doodstraf. o EEN SCHEEPVAART-CONFERENTIE? LONDEN, 7 April. (Reuter) Het door Nederland, Noorwegen, Denemarken en Zweden ingediende voorstel om te Lon den een Scheepvaartconferentie te hou den, wordt op het oogenblik door den mi nister van handel. Runciman, onderzocht. Men veronderstelt, dat het voorstel door de sub-commissie van het ministerie, die zich reeds sedert maanden bezig houdt met het vraagstuk van mogelijke hulp aan de Engelsche scheepvaart, zal worden onderzocht. Indien een der staten, welke hun scheepvaart subsidieeren, zooals Amerika, Frankrijk, Italië en Japan hun houding zouden wijzigen, zou dit van grooten in vloed zij op de geheele situatie. Als een dezer staten echter zou mededeelen, dat hij eventueel bereid zou zijn het verlee nen van subsidies aan zijn scheepvaart maatschappijen te staken, zou dit niet zonder invloed blijven op het voornemen van Engeland de scheepvaartconferentie bijeen te roepen. BEZETTEN DE JAPANNERS PEKING? PEKING, 7 April (Reuter) Uit Kal- gan wordt gemeld, dat gisteren een escader Japansche bommenwerpers en jacht vliegtuigen boven de stad verschenen en vlugschriften omlaag wierpen, waarin de aanstaande bezetting van de stad door de Japanners werd aangekondigd. Een Chi- neesche luchtdoel-batterij heeft de vlieg tuigen beschoten, evenwel zonder succes. De Japanners wierpen hierop een aantal bommen.. o DE FRANSCHE BEZUINIGINGS MAATREGELEN. PARUS, 7 April. (V.D.)Het Fransche kabinet vergadert Dinsdag a.s. opnieuw ter behandeling van de reorganisatie der spoorwegen en het tweede gedeelte van het bezuinigingsprogram. Aangezien bij de nieuwe bezuinigingsmaatregelen ook de oud-strijders offers zullen moeten brengen, heeft men tot nu toe aangenomen, dat de regeering op bijzondere moeilijkheden zal stuiten. Uit welingelichte politieke kringen verneemt men echter, dat zich vermoede lijk weinig moeilijkheden zullen voordoen. De regeering heeft de bedoeling de pen sioenen der oud-strijders met 3 te kor ten. De ernstig verminkten zullen van deze korting echter uitgezonderd worden, evenals de hertrouwde oorlogsweduwen, die slechts een bedrag van 500 francs per jaar ontvangen. Door dezen maatregel hoopt de regeering een bedrag van ongeveer 200 millioen francs te bezuinigen. Daarbij komen de 700 millioen, die men uit de vermeerdering der staatsinkomsten hoopt te putten, zoodat naar boven afgerond on geveer een milliard francs hpzuinigd kan worden. Aangezien door de eerste bezuini- gingsbesluiten reeds 2.76 milliard werd verkregen, zal het totale bedrag aan be zuinigingen 3.76 milliard beloopen. Het tekort bedraagt ruim 4 milliard, zoodat de regeering nog een bedrag van 300 millioen francs zoekt om het laatste gat te stoppen. MISLUKT EENHEIDSFRONT TE PARIJS. PARIJS, 7 April (V.-D.) De C. G. T., het Algemeen Vakverbond, heeft voor morgen een groote protestbetooging tegen de bezuinigingsmaatregelen der regeering aangekondigd. Aan deze betooging zullen deelnemen de leden der moderne vakbon den, de ambtenaars-vereenigingen en de links-georienteerde oudstrijders-organisa ties. Ook het Communistische Vakverbond, de C.G.T.U., was uitgenoodigd om deel te nemen aan de vorming van een gemeen schappelijk afweerfront tegen de regee- ringsmaatrcgelen. Aangezien de commu nisten echter tegelijkertijd in hun pers sabotage van de sociaal-democratische actie en pogingen tot ordeverstoringen aankondigden, heeft de directie van het Palais des Sports, waar de betooging zou worden gehouden, op het laatste moment geweigerd de zaal te verhuren. Vermoede lijk zal de betooging nu niet doorgaan, en de socialistische pers doet den communis ten de hevigste verwijten en acht elke mo gelijkheid tot vorming van een eenheids front tegen de regeering voorloopig uitge sloten. CRITIEK OP DE BLOEMBOLLEN - SANEERING. Naar aanleiding van het bericht dat in de algemeene vergadering der Ned. Bloembollenkweekerscentrale warme hulde is gebracht aan den minister van econo mische zaken voor de genomen saneerings- maatregelen en aan het bestuur der Centrale voor de uitvoering, -bevat het Weekblad voor Bloembollencultuur een redactioneel artikel, waarin betoogd wordt dat men daarin niet een uitspraak van het bloembollenbedrijf mag zien. Het blad wijst op de vele gebreken, zoo wel van de in Den Haag ontworpen maatregelen als van dg wijze waarop deze lijn uitgevoerd, met als gevolg: „Otduiking op groote schaal, moeilijke of onmogelijke controle, gemodder en geschipper, stij gende onvoldaanheid". De samenstelling der algemeene verga dering van de Centrale besprekende, be twijfelt het blad of de als leden ver tegenwoordigende vereenlgingen, op één uitzondering na. wel voldoen aan den eisch der statuten, dat zij de belangen van de bloembollenteelt in den ruimen zin des woords moeten bevorderen. Daar de statuten der Centrale geen enkelen invloed toekennen aan de leden en dezen evenmin het bestuur benoemen, omdat aan den minister uitsluitend alle bevoegdheden zijn toevertrouwd, doet tenslotte de samenstelling der algemeene vergadering er niet veeTtoe. Als men het maar niet doet voorkomen, alsof de hulde, betuiging dier vergadering het oordeel van het bloembollenvak zou zijn, aldus besluit het Weekblad voor Bloembollen cultuur zijn beschouwingen. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE1507 2500 (op 2 lijnen) DIRECTIE en ADMINISTRATIE Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Dat het in de eerste week van de gras maand een en al levendigheid was op de markten kan niet geheel worden gezegd. De aanvoeren waren over de geheele linie wel wat opgevoerd, maar de koopersjrleven nog zeer schuchter. De welders zien tegen de hooge prijzen op en tevens zijn de weiden nog kaal, zoodat er nog slechts wat graskalveren of pinken in kunnen. De handel was dan ook op deze afdeeling uiterst lui. Desondanks bleven de prijzen hoog. We zagen nog een koppeltje prima dieren aan een Noord-Hollandschen mester verkoopen voor f. 185 per stuk Verder nog een flinke rij mooie jonge dieren voor f. 167.50 voor hier in de omgeving, doch voor de rest ging het met een of twee tegelijk. Bene den de f. 150 per stuk was er evenwel geen knap beest los te maken. Op de afdeeling versch melkvee was de handel al even saai en de boeren die, of een vet beest hadden gemarkt, of 'n partij kaas dezen morgen hadden verkocht, ont vingen minder geld dan de vorige week, zoodat er van dien kant ook al slecht werd geboden. Er bleef dan ook nogal wat on verkocht staan. In het Noorden des lands, n.l. Leeuwar den en Zwolle, was gisteren het verloop der markten al niet anders, met eveneens iets opgevoerde aanbiedingen, terwijl ook voor het slachtvee een merkbaar flauwer stemming was. Stieren bleven door ge ring aanbod nog prijshoudend. Vette kal veren eveneens, met verder dalende prij zen. De nuchtere kalverenmarkt bleet door ruimen aankoop voor de crisisrund- veecentrale vrijwel op de oude prijzen ge handhaafd. Voor het goede wolvee was ook voldoen de animo ten behoeve van den export om behoorlijke prijzen te kunnen noteeren. Reeds werd op de nieuwe consenten voor Frankrijk gekocht, in de hoop in de komende week weer af te leveren. Het is eigenaardig, dat het vleesch-exportbureau deze zaken zoo geheimzinnig behandelt. Openbaarheid zou toch een algemeen boerenbelang zijn. De boer weet nu niets en men is geheel afhankelijk van de enkele exporteurs die de uitvoervergunningen in handen krij gen. Laat het vleeschexport bureau regel matig de cijfers publiceeren van wat uit gevoerd mag worden. Dit zou een moreele steun zijn en tevens wellicht vele gemakken veroorzaken, afge zien nog van de belangrijk financleele zijde. Ten slotte de varkensmarkt, die voor de vette en zouters in de afgeloopen week uiterst kalm en voor de magere varkens en biggen bepaald een slecht verloop had, met dalende prijzen. VAN DER S. 8—

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2