Sensationeele Wielerkunst. 75*te Jaargang ZATERDAG 7 APRIL 1934 No. 22713 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN i 30 Cts. per régel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noorüeinclspletn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTJ Voor Leiden pêr 2 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wéék „-0.31? Franco per post l.'2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van L. J. van Leeu wen om vergunning tot het oprichten' van een brood- en koekbakkerij in het perceel Groenhazengracht no. 10, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie F. no. 1335; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 21 April 1934 des voonniddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn ïij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- ierwet voor het gemeentebestuur of een djner leden zijn verschenen, ten einde hun >ezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 April, 1934. VRAAGT OM DE LEGITIMATIEKAART! De Directie van de Lichtfabrieken ver zoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen. Volgens ingekomen bericht vervoegde zich een dezer dagen iemand bij een in gezetene. die ten onrechte voorgaf van de Lichtfabrieken te komen voor het na zien van een verbruikstoestel. Aangezien het meermalen voorkomt, dat personen zich voor den verkoop of repa ratie van toestellen aandienen als behoo- rende tot het personeel der Lichtfabrie ken, van de Gasfabriek of de Electrische Centrale wordt er nogmaals op gewezen, dat, behalve de. uniformpet, waaraan de meeste ambtenaren en werklieden der fa brieken, die bij het publiek aan huis ko men, direct herkenbaar zijn, iedere amb tenaar en werkman in het bezit is van een legitimatiekaart, welke op verlangen moet worden getoond. Het publiek wordt dan ook aangeraden bij twijfel aan de juistheid van de opge geven functie met betrekking tot de Licht fabrieken, vertoon van de legitimatie- kaart te eischen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing; J. J. van Kempen, Heeren straat 53, Leiden. Kruidenierswaren, ga ren en band. HOOFDSTEMBUREAD TWEEDE KAMERVERKIEZING. Bij Kon. besluit van 4 April zijn voor het tijdvak van 16 April 1934 tot 15 April 1938 benoemd buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in: Kieskring VII; tot lid onze stadgenoo- ten A. Couvee, ir. G. L. Driessen, oud-di recteur der gemeentewerken; mr. D. A. v. Eek; F. G. Rosier, oud-referendaris ter gemeente-secretarie; tot plaatsvervan gend lid: prof. mr. E. M. Meijers, hoog leeraar; C. L. van Buuren, gepensionneerd schout-bij-nacht-titulair en G. P. E. Weijer, referendaris ter gemeentesecreta rie. eveneens allen alhier. VIJFDE VOLKSBIJEENKOMST. Een onwaardig besluit. De laatste Volksbijeenkomst in dit sei zoen werd door omstandigheden niet op Woensdag, maar op Vrijdagavond gege ven, hetgeen van nadeeligen invloed bleek op het bezoek. En helaas was de kwali teit der bezoekers nog niet eens omge keerd evenredig aan de kwantiteit, want de voorstelling van het schimmenspel door Frans ter Gast, was nog slechts en kele minuten oud. of een gedeelte van het publiek gaf door ontijdig applaus en gejoel op ondubbelzinnige wijze blijk het gebodene niet bepaald op prijs te stellen. Ongetwijfeld was dit gedeeltelijk te wij ten aan den conférencier, den heer Joop Breemer, wiens voordracht alles te wen- schen overliet en wiens stemgeluid niet bij machte was om zelfs ook het oor van de bezoekers op de voorste rijen te berei ken. In den loop van de voorstelling nam het rumoer zoodanige afmetingen aan, dat de voorzitter der Commissie, de heer R. van Eecke zich genoodzaakt zag haar te onderbreken en de oproer-kraaiers in krachtige termen wees op het orfgepaste van hun houding. De commissie, aldus de heer Van Eecke, heeft er naar gestreefd om dit jaar iets anders te brengen dan het alledaagscheiets op het gebied van kunst. Zij vraagt daarvoor allerminst waardeering, maar wel belangstelling en aandacht, het gaarne aan het publiek overlatend uitspraak te doen welk soort van ontspanning het in volgende jaren bij voorkeur wenscht. De Commissie over weegt reeds nu de Volksbijeenkomsten na een glorierijk 80-jarig bestaan, wegens de verminderende belangstelling af te schaf fen; incidenten ais zich op dezen avond hebben voorgedaan, kunnen dat besluit slechts doen verhaasten. Die bedreiging miste haar uitwerking niet; weliswaar verliet een deel der toch al niet talrijke bezoekers de zaal, doch voor de resteerenden kon het programma zonder verdere stoornis worden afge werkt. Des heeren Breemers voordracht bleef een groote handicap voor het onverdeeld genieten van het gebodene, dat ongetwij feld getuigde van kunstzin van den ont werper der sierlijke en vaak geestige sil houetten. Aan het einde van den avond heeft de heer Van Eecke nogmaals het publiek opgewekt zijn oordeel over de voorstellin gen van het afgeloopen seizoen ter kennis van de Commissie te brengen, opdat deze met zijn wenschen rekening kan houden bij de keuze voor het komende seizoen. De avond werd volgens goede, oude gewoonte besloten met het zingen van het Wilhelmus. Fpto Bleuzé. De illustratiepers brengt ons meermalen plaatjes van wieleracrobaten, die op het dak van duizelingwekkend-hooge wolken krabbers hun sensationeele toeren ver richten. Het Amerikaansche voorbeeld heeft hier ter stede navolging gevonden in de personen van de heeren Thijssen en Bojrer, gich noemende de TeosoniSche kunstwielrijders, die gistermiddag van het heerlijke weer gebruik maakten om op het dale van een pand aan de Pieterskerk- gracht een beetje te gaan oefenen. Te oor- deelen naar het gemak waarmede deze equilibristen zich bewogen, voelden zij zich hier blijkbaar veiliger dan op den beganen grond. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. - „Het eerste recht van het kind is welkom te zijn", is het thema, dat aan de tendenzfilm „Uit 't dagboek van een vrouwenarts", naar een manuscript van Thea von Harbou, ten grondslag ligt en waarin de positie van de ongehuwde moeder heel delicaat wordt uitgewerkt. Het verhaal is gauw verteld: het arme typistje en haar geliefde, arme student en het te verwachten kind, waarvoor de vrouwenarts geen misdaad wil plegen en ten slotte de mislukte zelfmoordpogingen van het vertwijfelde meisje. Een onder werp dus, dat alleen door een uitermate teere behandeling tot een bizondere film kan uitgroeien. Vooral dank zij Hertha Thiele, die door sober, beheerscht spel, vrij van alle overdreven opschik, haar repu tatie opnieuw bevestigd heeft, is dit doel in alle opzichten bereikt, onder een ar tistieke regie van Dr. Wendhausen. Men moet waardeering hebben voor de felle tegenstellingen, die er opgesloten liggen in het welkom aan een pasgeborene. Maar naast de kunstzinnige beteekenis, is het toch vooral de les, die door jongere men- schen uit deze tendenzfilm ter harte moet worden genomen. En daarom moet men deze rolprent gaan zien, en nog eens gaan zien. „De slag bij Verdun-Douaumont" is een anti-oorlogslifm van uitstekend ge halte. zoodat het programma deze week zeer bezienswaardig is. Trianon-Theater. - Sedert Adolphe Phi lippe d'Ennery, de in 1811 geboren Parij- sche tooneeldichter zijn „De Twee Wee zen" schreef, heeft dit stuk in tallooze theaters triomphen gevierd: nu heeft het zich ten tweeden male van de bioscoop meester gemaakt men herinnert zich nog dit drama uit de „zwijgende" periode en men wist er ditmaal een alleszins spannende „sprekende" verfilming van te vervaardigen.* Men kent het droevige verhaal van de beide meisjes, die naar Parijs trekken, om er haar brood te verdienen. Maar zij val len, ieder afzonderlijk, in handen van gewetenlooze schurken: Henriëtte wordt ontvoerd door Graaf de Linières, Louise krijgt, als bedelaresje, een afschuwelijk bestaan te slijten bij de gruwelijke vrouw Frochard met haar twee zoons: de wreeóe Jacques en de goede Pierre, die haar, zoo veel hij kan. het lijden tracht te verzach ten. Gescheiden van elkaar, doorstaan zij in het groote, beangstigende Parijs haar moeiten en haar zorgen, totdat alles ten- slote nog goed afloopt: wij gaan heen, met de overtuiging dat het leven der weesjes weer blij en zonnig worden zal: Louise vindt haar moeder terug en zal van haar blindheid genezen worden, Hen riëtte krijgt ook een veilig tehuis. Dit stuk bevat alle elementen, die tot het gemoed spreken: het ligt er soms wat dik op, maar dat hindert niets. Wij zijn nog niet heelemaal vernuchterd en kun nen dus nog uitstekend genieten van de tallooze effectvolle gebeurtenissen, die zich afspelen in het leven van deze on gelukkige wezentjes, die zoo hoopvol naar de groote stad trokken, maar wier erva ringen zoo bitter teleurstellend zijn. Mee slepend is het spel, vooral van de beroem de Yvette Guilbert als Vrouw Frochard, van Pierre en Jacques en de beide meisjes, terwijl de regisseur voor vele dramatische contrastwerkingen heeft gezorgd, in het bijzonder tijdens de snelle afwisseling tusschen de vrome kerk- en de ruwe kroegscènes. Op deze pakkende wijze ver filmd. heeft het oude drama nog niets van zijn groote aantrekkingskracht verlo ren: het effect culmineert in het moment, waarop Vrouw Frochard door den dood van den ruwen Jacques krankzinnig wordt. De regisseur slaagde erin de grenzen naar het „drakerige" niet te overschrijden: een zeer groote verdienste. Ook voor het oog zijn er vele buitengewoon geslaagde op namen, die deze film uit cineastisch oog punt eveneens aantrekkelijk maken. Wij houden er ons dan ook van overtuigd, dat „De Twee Weezen" als van ouds, volle zalen zullen trekken. Voor de pauze een veelverscheidend kleingoed, waarin nogmaals de teraarde bestelling van wijlen H. M. Koningin Emma. Luxor-Theater. - De Jantjes zijn in Luxor! „De Jantjes": het successtuk van Herman Bouber, dat maandenlang het Nederlandsche publiek in z'n greep ge vangen heeft gehouden en een faam ver worven heeft, welke die van alle andere revues en operettes volkomen heeft over schaduwd! Toen er hier te lande Inder tijd plannen werden beraamd om over te gaan tot de vervaardiging van een Neder - landsch film, lag het voor de hand dat men trachten zou beslag te leggen op een onderwerp, waarvan men met absolute zekerheid vaststellen kon dat ons volk er onmiddellijk met groote interesse op rea- geeren zou. Dat men toen „De Jantjes" heeft uitverkoren was een gelukkige zet der maatschappij „Cinetone. die er onge twijfeld in slagen zal winst te halen uit deze eerste Nederlandsche klank-film- poging! En dan winst naar tweeërlei kant: financieele en artistieke winst! Want bij alle waardeering voor de film „De Jantjes" moet worden opgemerkt, dat het gebrek aan routine samenstellers en spe lers nogal eens parten heeft gespeeld. Vooral de inzet van het stuk werd daar door wat onbeduidend, misschien niet het minste door een daar niet steeds boeiende dialoog. Vrijwel alle medewerkenden wer den gekozen uit het Nederlandsche ar- tisten-milieu en het spreekt vanzelf dat zij zich vreemd en onwennig gevoeld heb ben in het verblindende licht der enorme lampen. Dat Eij niettemin eulkej over bet algemeen, voortreffelijke resultaten te be halen wisten, pleit voor de bekwaamheid van regisseur Jaap Speyer en voor de ver scholen film-talenten van acteurs en actri ces! En dat opent waarlijk veelbelovende aspecten voor een volgende proefneming, die niet lang op zich zal laten wachten. Werd niet reeds dezer dagen melding ge maakt van plannen tot verfilming van „Bieeke Bet", „Een Zomerzotheid", „Malle Gevallen", e. a.? De film „De Jantjes" dan mag als zeer geslaagd worden genoemd. Zij vraagt dringend onze belangstelling en zij heeft daar recht op door het dikwijls uitsteken de spel. door het fraaie werk van den Hongaarschen cameraman Farkas, door de populaire liedjes en composities van Louis Davids, Margie Morris en Rido en door de meerendeels alleszins bevredigende geluid-verzorging! Men heeft in deze be kende revue-schets uit het matrozenleven en den Amsterdamschen Jordaan den juisten snaar getroffen; er is sfeer, er is stemming, er is de bonte wisseling van de lach en de traan. De film lééft! Zij gaf nieuwen vorm en nieuwe gestalte aan een brok Jordaan-.,gebeuren". dat slechts heel langzaam in de memorie was gaan ver vagen en nu met één sprong weer naar voren is gekomen. Dolle Dries, Blauwe Toon en Schele Manus: zij zwalken weer door die historische buurten van de hoofd stad. waar het leven zich voltrekt in altijd durende felle bewogenheid, waar de bewo ners te hoop loopen om de „mooie jon gens" te zien fuiven en vrouwelijke wis pelturigheid onophoudelijk tot ernstige vechtpartijen aanleiding geeft Het zijn Willy Castello (als Dries), Jan van Ees (als Toon) en Johan Kaart Jr. (als Manus), die van de drie mannelijke hoofdrollen een goede vertolking geven en verreweg de beste van hen is Johan Kaart, wiens creatie van Schele Manus bijna weergaloos is. Kaart speelt zonder eenige onwennigheid, beheerscht elke situatie en mag een film-acteur van groot- sche allure worden genoemd! Opvallend goed is verder het spel van Henriette Davids en Sylvain Poons, die met hun Schlager „Draaien" uitbundige successen oogsten, van de ingetogen Suzie Klein (als Blonde Greet), van de veelzijdige Fientje de la Mar (als Jans) en van Marie Wester hoven in haar fijne karakterteekemn; van Moeder Betje. Roxy-Theater. - Het programma dat deze week in het theater aan de Haar lemmerstraat vertoond wordt, omvat twee films welke reeds eerder in Leiden ver toond werden, maar èn „De zoon van den Radjah" èn „Zijn zwaarste strijd" hebben zooveel aantrekkelijks, dat ook nu weer ten volle genoten kan worden van spel en sensatie. Ramon Novarro speelt de hoofd rol in de Indische film op onverbeterlijke wijze en worat bijgestaan door een schare artisten met klinkende namen. Met niet minder spanning dan bij de vorige vertoo ningen volgde men ook thans deze rol prent, welke naast opwindende gevechten een sterke liefdesgeschiedenis omvat. Wallace Beery's rol in de film „Zijn zwaarste strijd" waarin Jackie Cooper zijn partner is, zal elkeen nog volkomen heu gen. Maar deze reprise wordt toch met niet minder aandacht gevolgd: het ver haal. een aaneenschakeling van span nende momenten, leent er zich dan ook ten volle toe. Onze stadgenoot, de heer A. L. De- menint is bij beschikking van den minis ter van financiën benoemd tot adjunct accountant der directe belastingen in tij- delijken dienst. Het jaarverslag van de 3-October- Vereeniging, uitgebracht in de ledenver gadering van 31 Januari j.l. is in druk verschenen. Gistermiddag is een 3-jarige jongen in het water van de Haven gevallen. De heer J. J. v. d. Meer bedacht zich geen oogenblik, sprong geheel gekleed te water en slaagde erin den drenkeling behouden op het droge brengen. UMUEDEN, 7 April. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.20—0.90: Griet per kist van 50 KG. f. 32—16; Tongen per KG f. 1.200.65; Middelschol per kist van 50 KG. f.16; Zetschol per kist van 50 KG. f.2117.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 13.50—1.30: Bot per kist van 50 KG. f. 0.600.20; Schar per kist van 50 KG. f. 1.700 65: Roggen per 20 stuks f.98; Vleeten per stuk f. 1.10; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 5.402.30; Groote Schelvisch p. kist van 50 KG. f.2114; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 16.5014; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 159: Kleine Schel visch per kist van 50 KG f. 81.80; Kabel jauw per kist van 125 KG. f.2614: Gul len per kist van 50 KG. f. 4.702.60; Len gen per stuk f. 1.500.70;: Heilbot p. KG. f. 0.850.30; Wijting per -kist van 50 KG. f. 3.801 40; Koolvisch per stuk f. 0.32 0.02; Makreel per kist van 50 KG. f. 3.80 f2.70. Aangekomen 9 stoomtrawlers: RO. 15 met f.1130: RO. 46 met f.3026: IJM. 86 met f. 1353: IJM. 8 met f. 1170; IJM. 1 met f.900: IJM. 4 met f.663; IJM. >35 met f.934: IJM 28 met f.964:JWvL 70 met f.1019; de Deensche kotter E 392 met f. 797 en E. 400 met f. 542, en de loggers KW. 159 met f.709; KW. 149 met f.653; SCH. 402 met f. 366. BINNENLAND. Gematigd optimisme over Indië; me morie van antwoord aan de Eerste Kamer (5e Blad). De algemeene vergadering der Chr. Hist. Unie te Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). De aardappelsteun; geen inhouding op de minimumprijzen meer. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Groote brand bij Waalwijk; vijf woonhui zen en een schoenfabriek in de asch ge legd. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rond de Ontwapening. (Buitenland, le Blad). De Kulturkampf in Duitschland. (Bui tenland, le Blad). Uit de Oostenrijksche concentratiekam pen. (Buitenland, le Blad). Veertig slachtoffers bij een ramp ia Noorwegen. (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Zooals aangekondigd, is gisteren het Fransche antwoord aan Engeland te Londen overhandigd. Daarover wordt ge-, meld dat de Fransche regeering de vraag of Frankrijk bereid is, deel te nemen aan een overeenkomst tot beperking der be wapening waarbij ook Duitschland be trokken is, nog niet kan beantwoorden. Men moet eerst weten hoe sterk de strijd kracht is, welke volgens de meening van Engeland aan Duitschland moet wofden toegestaan, terwijl de Fransche regeering ook eerst wil weten, welke strijdmacht Frankrijk hier tegenover zal kunnen stellen. Zoodra de Fransche regeering hierover duidelijke inlichtingen heeft ontvangen, kan een oordeel worden geveld. Voorloopig blijft Frankrijk trouw aan de grondstelling der hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie. Frankrijk kan niet toestemmen in de Britsche voorstel len van 29 Januari, waarbij tegelijkertijd een zekere bewapening van Duitschland wordt toegestaan en ontwapening aan. Frankrijk wordt opgelegd.. Ook moet men bedenken, dat de wetti ging van de bewapening van Duitsch land soortgelijke eischen tot bewapening van andere mogendheden met beperkte bewapening met zich zal brengen. Naar verder verluidt, zal de minister van buitenlandsche zaken, Barthou de garanties, welke volgens het inzicht van Frankrijk onmisbaar zijn. om een over treding van de internationale ontwape ningsovereenkomsten te vermijden, aan den Britschen miniter van buitenlandché zaken eerlang uiteenzetten. De ministerraad heeft dit Fransche antwoord eenstemmig goedgekeurd. Ook de door Barthou gestelde verbale nota is eenstemming door den Franschen mi nisterraad goedgekeurd. Men rekent er op, dat de Fransche re geering binnen een week, in een nieuwe nota, haar opvattingen over de garanties aan de Britsche regeering zal mededeelen en dat op deze basis nieuwe onderhande lingen zuilen plaats hebben. Men kan aannemen, dat de Fransche regeering ook de kleine entente met de ontwikkeling van deze vraagstukken op de hoogte houdt. In welingelichte kringen te Londen ziet men evenwel een stap in de goede richting in het feit, dat Frankrijk heeft toegestemd in het Britsche voorstel tot verdere besprekingen. De „Journal" schrijft, dat de nota in zekeren zin de inleiding is tot een reeks besprekingen, die niet alleen zullen wor den gehouden tusschen Londen en Parijs, maar ook tusschen Londen en Rome bij het bezoek van Suvich aan de Engelsche hoofdstad, tusschen Parijs en Boekarest ter gelegenheid van het bezoek van Titu- lescu aan Parijs en tusschen Parijs, Praag en Warschau ter gelegenheid van de Oost-Europeesche reis van BaVthou. Onder deze omstandigheden aldus het blad moet men er rekening mee houden, dat wellicht bij het onderhoud van Henderson en Barthou besloten zal worden, dat de bijeenroeping van de hoofdcommissie uitgesteld zal worden. De „Petit Parisien" verwacht, dat de hoofdcommissie tegelijk met den Volken bondsraad voor midden Mei bijeengeroe pen zal worden, in het vermoeden, dat de diplomatieke gedachtenwisseling zoo ver gevorderd zal zijn, dat de beslissende ont wapeningsonderhandelingen kunnen be ginnen. Norman Davis heeft een bezoek ge bracht aan sir John Simon en met hem de Jongste ontwikkeling van de ontwape ningskwestie gesproken In het bijzonder

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1