LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Burgerlijke Stand v. Leiden TELEGRAMMEN. N.Y. LEIDSCH DAGBLAD KUNST EN LETTEREN. Woensdag 4 April 1934 RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Losse nummers van ons Blad GEBOREN: Hendrik, Z. van B. Buitendijk en K. Rietkerken Mattheus Antonius. Z. van C. G. Baart en J. A. Wijngaarts Antonia Jacoba Maria, D. van J. M. A v. Haasteren en M. C. Pieterse Elisabeth Sophia Me- gelina, D. van J. P. v. d. Kraan en S, C. Korimcak Elisabeth, D. van A. Siera en W. C. v. Rossum Frederik, Z. van P. W. Otto en H. Buis Piet, Z. van P. Dubbelaar en Chr. J. Onderwater Hu- bertus Petrus Hendrikus, Z. van J. P. v d. Berg en J. v. d. Werft Jantina, D. van G. Ruaschenberg en L. J. Sijbrand Maria Anna, D. van C, J. Duivenvoorden en C. E, Wolters Nan Johannes, Z. van P. T. Malipaard en A. C Dol Elisabeth Helena, D. van L. v. d. Weijden en J. van Amsterdam Robert, z. van C. J. L. Besse en A. W. Segboer Paulus Gerar- dus, Z. van H. J. Christiaanse en Th. M. Eijmer Cornells Jacob, Z. van J. de Jong en M. Barnhoorn Maria, D. van A. J. Groen en M. Jacques Wilhelmina Janna D. van Th. J. Beurse en L. Wassenaar Theresia Maria, D. van S. Damhuis en J. H. Riep Maria. D. van Chr. Dekker en E. v. d. Pol Johanna Antonia, D. van Th. L. Hebinck en A. v. d. Berg Wil helmus, Z. van L. P. v. Oosten en A. Vonk Mattheus Cornelis, Z. van H. Vasten hout en A. E. M. Lek Willem Gerardus, Z. van J. J. v. d. Berg en W. Carree Johanna, D. van C J. v. Weeren en J. Walraven Jannetje. D. van J. Hoppen brouwer en E. v. Putten Martina Maria, D. van Th. P. Merts en M. M. v. d. Hoeven J Antonius Gerhardus, Z. van G. E. A. Boersema en E. Geisler Abraham, Z. van D. Voorzaat en E. de la Rie Catha- rina Anna Maria, D. van J. P. A. M. v. d. Staak en C. A. Lagerberg Adrianus Jacobus, Z. van H. Rooij akkers en C. J. Verberg Margaretha Elisabeth, D. van H. J. v. Opstall en C. J. Baert Jan Willem Bastiaan, Z. van B. Owel en W. H. Honders Willem Rutger, Z. van J. van Zwet en L. S. Schot - Gerardus Joh. Z. v. G. A. Schoonwater en J. v. d. Hoeven. o ONDERTROUWD. Th. A. Sikking jm. 30 j. en H. C. M. Evers jd. 30 o OVERLEDEN. P. M A. van der Krogt, Dochter 2 w. H. J. v. d. Neut, Zoon 14 maanden A. W. Böhl, ongeh. Vr., 56 j. J. B. Tig- gelman, Z. 9 j. A. Hoogendoorn, D. 7 mnd. C. A. Hekker, Z. 23 j. J Chr. VoUgraff, Z. 23 J. o GEVESTIGD. Samsoedin geb. Artlnah Nitihardjo. Me relstraat 42 C. W. v. d. Bosch, kantoor bediende, Mariënpoelstr. 2 S. F. Braan en lam., zetbaas cantine, Tesselschadestr. 10 J. C. de Bruijn en fam., onderbaas, Tomatenstr. 20 a H. Bijlstra, gouver nante, Zoeterw. singel 89 J. M. Bijle- veld, dienstbode. Zoeterwoudsche singel 91 Wed. J. H. M. v. TolCarsjens. Thor- beckestraat 30 Wed. A. VensDoot en fam.. Koninginnelaan 13 C. J. v. Driel, dienstbode. Nieuwe Rijn 16 J. v. Dijk, K. Raamsteeg 77 E. C. v. Egmond, Witte singel 88 J. v. Gorkum, dienstbode, Schelpenkade 40 J. Irlacher, dienstbode, Havenkade 2 a K. Klok, vischhandelaar, N. Beestenmarkt 30 A. v. Leeuwen, L. Rijndijk 40 D. F. Ligtvoet en fam., rei ziger, Leeuwerikstr. 4 J. C. Martens en fam.. handelsreiziger. Nieuwe Rijn 86 E. Massink en fam.. arbeider N.S., Mauritsstr. 77 A. A. Onderwater, dienstbode. Rijnsb. weg 92 C. den Os en fam., chauffeur, Fr. v. Mierisstr. 32 a J. Overduln, koopman, Wasstr. 15 H. F. Ch. de Pauw Gerlings, Oegstgeesterln. 16 E. Peeks, dienstbode, Heerenstr. 39 W. Philipse en fam., ass. rijksbel., Tesselschadestr. 13 a A. Rakké en fam., buffetbediende. Morschweg 38 J. C. v. Reenen. serveerjuffr., Middelweg 18 J. Ros, dienstbode. Nic. Beetsstr. 34 W. A. Snijders, buffetjuffr., Stations plein 3 G. Verlind, Hoogewoerd 82 a E. P. Voomeveldt, Oude singel 146 M. C. Zut, dienstbode, Gortestr. 98. o VERTROKKEN: E. v. Ameringen, Den Haag, Bezuiden- hout 37 C. E. Bax, Alkemade, Rijpwe- tering 107 J. Blom, Den Haag. Nassau Dillenb.str. 18 A. B. de Bruijn. Den Haag. Herderslaan 64 L. E. Christiaan se. Utrecht. Nic. Beetsstr. 24 M. Dörr, Boskoop. Nieuwstr. 106 J. Dreef. Lei derdorp. Munnikerweg 4 S Drukker, Den Haag, v. Beverninghstr. 153 J. Dubbeldeman, Oegstgecst, Nassaulaan 21 N. v. Dijk, Valkenburg, Rijnstroomlaan 21. P. Eijs, Leiderdorp, Acacialaan 1 A. L. de JonghFaas, Kuinre, Hoofdstr. A. J. J. Fischer, Bingen, Waldstr. 11 C. P. J. Foks, Maastricht, Ziekenhuis Cal- variënberg W. A. C. Haverkamp en fam., Oegstgeest, Emmalaan 73 Wed. W. A. ObermanHarders, Amsterdam, Olympiakade 12 E. Heckman, Dussel- do'rf, Feldstr. 42 G. den Heeten en fam. Hillegersberg Balsmijnstr. 24 A. Hofstra Amsterdam. J. v. Goyenkade 23 K. W. Hölscher, Niederaden A. Kapfenberger en fam., Oegstgeest, Sumatrastr. 12 B. P. v. d. Klaauw, Den Haag, Engelenbur- gerstr. 74 W. H. C. Klein, Rotterdam, Haringvliet zz. 74a H. H. M. Koetsier en fam.. Middelburg, Markt C 11 A. Le pelaar en fam.. Leiderdorp. Acacialaan 1 H. Lepelaar en fam., id. id. J. J. Smit—Liese, Deli N.O.I. A. J. Molen kamp, Oegstgeest, Rijnzichtweg 161 Wed. G. BartNoorden, Anna Paulowna, Stoomweg 61. Breezand J. G. den Ol der, Noordwljk, Voorstr. 109 W. J. van Os en fam., Oegstgeest, Endegeesterstr. weg 7 J. v. d. Reyden, Den Haag, Fred. Hendrikl. 286 W. F. Sap. Loppersum, Stationslaan A. F. Scholte, Baardera- deel. Heilaard A. 3m: Zegwaart, Dorp straat 161 W. A. en fam., Deli N. O.I. L. v. Veen en fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg 76 J. v .Vrieswijk en fam., N.O. Indië Th. Ph. v. d. Waai en fam., Ginneken. Nassaulaan 65 F. II. J. A. WUmar, Oegstgeest, Rijnzichtweg F. M. Winkler. Amsterdam. 2e Costerp.str. 1031 M. Zettel, Oegstgeest, F"*cntes- selaan 28. o FRANSCHE BEZUINIGINGEN. PARIJS. 4 April (Reuter) De Minis terraad zal heden het eerste deel der wetsontwerpen afhandelen, die dienen tot het in evenwicht brengen der begrooting, o.a. door salaris-verlagingen. Aan een dagbladcorrespondent heeft de minister van financiën, Germain Martin, in dit verband verklaard, dat de financieele sa neering van het land de moreele en finan cieele krachten der bevolkihg niet te boven gaan. Men moet slechts den moed en den wil tot handelen hebben. Vaak genoeg is verklaard dat de Fransch valuta de ge zondste ter wereld is, doch als men deze reputatie wil handhaven, moet er voor gezorgd worden, dat de openbafe lasten de valuta niet in gevaar brengen. Door bezuinigingen aan verschillende ministe ries zal een bedrag van 620 millioen francs verkregen worden. Door reorganisatie van de spoorwegen hoopt men 200 millioen francs te kunnen bezuinigingen De kwestie der uitkeeringen aan de frontstrijders is nog niet opgelost. o— CONFERENTIE IN JAPAN. TOKIO 4 April. (Reuter). Officieus wordt medegedeeld dat op 28 Mei as. te Tokio een conferentie van Japansche ge zanten zal plaats hebben, waaraan o.a. zullen deelnemen Salto, de Japansche ge zant in de Vereenigde Staten. Matsudeira, de gezant te Londen en Ota, de gezant te Moskou. De conferentie zal worden voorgezeten door den minister van buitenlandsche zaken Hirota, De conferentie zal de volgende onder werpen behandelen: De algemeene politieke situaties van Japan. Japan's houding tegenover Amerika, Rus land. China en Mandsjoekwo. Japans verhouding tot den Volkenbond. Voorbereiding van de komende vloot- conferentie Japans houding ten aanzien van de economische kwesties van China. Deze conferentie zal van groot belang zijn, aangezien hier de richtlijnen zullen worden bepaald voor de geheele Japansche buitenlandsche diplomatie. o RUSLAND EN DE VOLKENBOND. BEVAL, 4 April. (Reuter). Uit Moskou wordt gemeld, dat de kwestie van het toe treden van Rusland tot den Volkenbond, in weerwil van de berichten in de buiten landsche pers. in Rusland zelf nog niet acuut wordt geacht. Men is hier van oordeel, dat dit eerst zal geschieden als de politieke toestand zoo dreigend is in Europa, dat de vrede gevaar loopt. In dit geval zal evenwel de Sovjet-Unie eischen. dat de Volkenbond zich niet mengt in de binnenlandsche politiek van Rusland. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Deze week begon met een gecombineerde Maandag en Dinsdagmarkt te Rotterdam, waar een flinke aanvoer was van versch gekalfd vee en eveneens een flink kwan tum weidekoeien. Voor de Crisis Rundvee Centrale was minder aanbod, slechts 160 stuks. De 2 cent per K G. verlaging van de officieele prijzen waren oorzaak dat er minder werd geleverd en ook de kwaliteit was zeer inferieur. In den vrijen handel werden zeer hooge prijzen gevraagd, met het gevolg in den aanvang een lusteloozen handel, zoowel in melkvee als in weide- koeien. De kooplui gaven echter niets af met verlies en onder deze omstandig heden waren de prijzen niet lager, doch bleef er vrij veel onverkocht. Te Gronin gen, Purmerend en Gorinchem een zelfde flauwe stemming, terwijl de prijzen zich in eenigszins dalende richting gingen be wegen. Toch varieerden de prijzen van beste melk- of kalfkoeien zich nog van f. 200f. 225 tot aan f. 250 per stuk toe. Mindere soorten f. 140f. 180 per stuk. Weidekoeien f. 110f. 180. Het schrale wéér werkt een vlotte han del in mager weidevee zeer tegen, mede de hooge prijzen. Op de slachtvee-afdeelingen waren de aanvoeren ook nogal flink. In verhouding was hierin de handel beter. Voor goede kwaliteiten waren de prijzen zeer vast: f. 0.58—f. 0.62, 2de kwaliteit f. 0.52—f. 0.56. 3e kwaliteit f0.45f0.50slachtstleren van f. 0.45—f. 0.54 per K G. geslacht ge wicht. Vette kalveren tevens vrij goede aan voeren vooral uit Noord-Brabant. De prij zen gingen slechts een weinig omlaag: doch uitsluitend de mindere soorten waarvoor 1822 cent werd besteed. Betere kwaliteiten van f0.24f. 0.35. Alles per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren gingen door de hoo- gere regeeringsprijzen voor de vrouwe lijke dieren, ter bevordering van de in krimping van den veestapel nogal aan zienlijk hooger in prijs, f. 5f. 8.50 en stiertjes f. 2.50—f. 4.50. Zware fokkers f. 10f. 18 per stuk. Op de wolvee-afdeelingen waren ge ringe aanvoeren en beste kwaliteiten wer den heel weinig te zien gegeven. Goede waar was dan ook weer duur; 1-jarige schapen f 18f. 24, voor de beste soor ten. Zware oude schapen nog iets hooger. We vernemen dat de nieuwe invoer vergunningen van schapenvleesch in Frankrijk weer op een bevredigend con tingent zijn vastgesteld, doch de consen ten bereikten nog niet onze exporteurs. De varkensmarkt geeft over het geheele land een flauwe tendenz. De varkens centrale neemt momenteel ln sommige streken veel af en in de groote vrieshuizen zijn enorme hoeveelheden opgeslagen. Niettegenstaande heeft men alle moeite om de prijzen nog eenigzins in toom te houden. Men heeft nog altijd met een groot surplus te kampen, waar men geen afzet voor kan vinden. De prijs was voor zuivere soorten 18 tot 18'/; ct., enkele 19 cent. Licht goed 1617 cent per pond levend. .VAN DER S. DOLLFUSS NAAR LONDEN? WEENEN, 5 April (V.-D.) Bondskan selier dr. Dollfuss schijnt voornemens te zijn ln de tweede helft van de maand naar Londen te reizen. De opening van de Oos- tenrijksche tentoonstelling op 19 April a.s. zal het officieele motief zijn, doch van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het initiatief van Engelsche zijde is uitge gaan. Binnen enkele dagen zal een defini tief besluit worden genomen. o— FRAUDULEUZE HANDEL. BOEDAPEST. 4 April (Reuter) De hier woonachtige Hongaarsche staatsbur ger Max Glas, die zich met Paschen naar Bruenn had begeven, is daar door de Tsjecho-Slowaaksche politie gearres teerd, onder beschuldiging van fraudu leuze handelingen. De gearresteerde had met een Chineeschen generaal een con tract afgesloten over de levering van een groote hoeveelheid munitie, waarvoor hij de koopsom reeds had ontvangen. In plaats van de munitie heeft Glas evenwel een spoorwegwagen met oud ijzer geleverd. ——o GEVAARLIJKE VONDST. SINGAPORE, 4 April (Reuter) Bij huiszoeking heeft de politie 1000 dyna- miet-patronen met 100 slaghoedjes in beslag genomen. In verband hiermede zijn twee Chineezen gearresteerd. Men ver moedt. dat de springstoffen, welke vol doende zijn om geheel Singapore op te blazen, uit steengroeven zijn gestolen. o DUITSCHER IN MEXICO VERMOORD. MEXICO CITY, 4 April. <VD.). Gis teren is nabij Atoyac de Duitscher Eduard Weissgerber door onbekenden vermoord, terwijl de Duitscher Wilhelm Blum door dezelfde daders ernstig gewond werd. Naar verluidt zou men hier met een wraak neming te doen hebben. o DRIE RUSSISCHE VLIEGERS VERDWENEN. MOSKOU, 4 April (VU.). Drie Rus sische vliegers die uit Anadir waren op gestegen om de bemanning van de „Tsjeljoesjkin" te redden, zijn sedert hun start verdwenen. Men maakt zich over hun lot ten zeerste ongerust. o BOSCHBRAND IN LOTHARINGEN. WEISSENBURG (Lotharingen), 4 April. (Reuter). In het district Pfaffentich is eergisteren een bosohbrand uitgebroken, die zich door den sterken Oostenwind snel uitbreidde. Ofschoon terstond uitgebreide maat regelen tot blussching genomen werden en zelfs de hulp van militairen werd ingeroe pen, kon niet verhinderd worden dat 60 morgen bosch werden verwoest. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer of sigaret. o EEN KRANKZINNIGE BRANDSTICHTER. KOPENHAGEN, 4 April. (Reuter). Onder de bevolking van het zuidelijke deel van het eiland Seeland heerscht groote onrust, door de brandstichtingen welke door een uit het gekxenhuis ontsnapte krankzinnige gepleegd zijn. In den vorigen nacht heeft deze onge lukkige in de nabijheid van Naestved op twee plaatsen brand gesticht. Een brand kon spoedig gebluscht worden doch bij den andere werd een geheel ge bouw in den asch gelegd. De sterke politiemacht is op de been gebracht om den dader te vatten. Om zich tegen den brandstichter te be schermen houden de boeren tezamen met hun knechts des nachts de wacht en laat men in de huizen het licht branden. o DE KWESTIE INSULL. ISTAMBOEL, 4 April. (Reuter). Insull verklaarde aan zijn verdedigers: „Ik ben niet bang naar de Vereenigde Staten terug te keeren, de autoriteiten kunnen mij onmiddellijk aan de Ameri- kaansche ambassade uitleveren. Het eenige wat is vrees is een confrontatie met mijn politieke tegenstanders. Ik ben overtuigd, dat zij mij aan hun politieke ambities zullen opofferen. Indien de toestand nor maal was. zou ik niet bang zijn." Hedenochtend is mevrouw Konyouma- joglov, die de gastvrouw van Insull te Athene was. hier aangekomen, doch haar werd niet toegestaan aan wal te gaan, aangezien zij geen Turksch visum heeft. Het schijnt, dat zij voornemens is Moestapha Kemal een petitie te overhan digen namens alle internationale vrienden van Insull. De advocaten van Insull verklaren, dat hen niet is medegedeeld, dat hun beroep niet ontvankelijk is. o SMOKKELEN VAN VERDOOVENDE MIDDELEN. KALRO, 4 April. (Reuter). In een proces tegen 31 leden van eenzelfde fami lie. die allen beschuldigd werden van het smokkelen van verdoovende middelen op groote schaal, zijn 21 veroordeeld tot straffen, varieerend tusschen 18 maanden en 5 jaar gevangenis met 300 tot 1000 Egyptische ponden boete. Ónder de veroordeelden is een inlandsch politie-officier. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. ARINE HUGENHOLTZ OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 86 jaren is hedenmorgen overleden Larens' oudste schilderes Mej. Arine Hugenholtz. De schilderes, die met wijlen Anton Mauve tot de eersten behoorde, die in Laren werkten, werd den 20sten Septem ber 1848 te Haarlem geboren. Als kind kreeg zij haar eerste lessen bij van dei- Hul aldaar en op 25-jarigen leeftijd be zocht zij, na voor haar opvoeding eenige jaren in Zwitserland te hebben doorge- braoht, de Rijksacademie te Amsterdam, waar zij werkte onder leiding van Prof. Allebé. Drie jaren later vestigde zij zich te Den Haag en schilderde toen veel te Scheveningen en Katwijk. In 1885 kwam zij met wijlen Anton Mauye voor het eerst naar Laren en ln 1894 vestigde zij zich daar voor goed. en nam haar intrek in hotel Hamdorff, waar zij tot haar dood bleel wonen. In ditzelfde jaar liet zij haar atelier bouwen aan den Nieuw-Larenweg, waarin zij nog tot voor zeer korten tijd werkte. Bekendheid verwierf zij met haar land schappen van de ruime Larensche helde en Larensche dorpsgezichten, benevens door het schilderen van goed gecompo neerde figuurstukken. Jaarlijks ging zij eenige maanden naar Parijs, waar zij eveneens werkte. De aquarellen die zij daar maakte verkocht zij in Amerika. Op haar 80sten verjaardag viel Arlnê Hugenholtz een grootsche huldiging ten deel. waarbij bleek, hoe de collega's haar als mensch en kunstenaresse waardeerden en hoogachtten. o NIEUWE UITGAVEN. Albert Einstein „Mijn kijk op het Leven" uitgave van Holkema en Warendorf NV. Dit boek is geen roman, maar een ver zameling van brieven, redevoeringen en gedachten van den grooten philosoof Ein stein, die in vijf hoofdstukken onderge bracht, een indruk trachten te geven van zijn opvattingen over het leven, over poli tiek en pacifisme, over het Duitschland van heden, over het Jodendom en over de wetenschap. Het is niet allen grooten geesten ge geven in zoo klaren, eenvoudlgen trant te schrijven als Einstein in dit boek. Of hij zich richt tot Japansche schoolkinderen (blz. 31), of wel een verklaring geeft van de relativiteitstheorie (blz. 205). het is alles even concreet, even simpel van be woordingen. hoewel niet simpel van betee- kenis. Deze groote Jood. met zijn groot, warm hart, spreekt In de eerste plaats tot ons als mensch en niet als geleerde. Einstein is pacifist en tegenstander van den dienstplicht. Algemeene dienstplicht beteekent voor hem een broeinest van on gezond nationalisme en volgens zijne meening is het de Fransche revolutie, aan wie wij naast groote sociale winsten, dezen vloek te danken hebben. Hij, de individua list, haat den kuddegeest en wie met plezier op de maat van de muziek in de rij kan loopen. is voor hem reeds verachtelijk. Nuchter en scherp ontleedt hij alle mis lukte pogingen van de ontwapeningscon ferenties der laatste Jaren; hij spaart daarbij niemand. En even nuchter, scherp en logisch toont hij ons aan. dat de wereld onvermijdelijk een nieuwen oorlog tege moet gaat. want zoolang er legers zijn. zal ieder min of meer ernstig conflict oorlog tengevolge hebben. Einstein is Jood en hij is er trotsch op, hij beschouwt het als een geschenk van het lot tot het Joodsche volk te behooren. Hij is drager van de tradities van zijn ras, maar verre van deze tradities te koesteren als 'n onvruchtbaar geschenk, wekt hij in tegendeel zijn stamgenooten op ze aan te wenden tot het vernieuwen van de Jood sche gemeenschap. Einstein is een groot wijsgeer en natuur kundige en een geleerde van onverganke lijke reputatie. Hij gelooft in het doel der wetenschap ten dienste van een Inter nationale, cultureele samenwerking. Hij heeft diep geleden onder de uitsluiting der geleerden uit de centrale landen van bijna alle wetenschappelijke, internationale ge beurtenissen. tijdens en na den oorlog door onverzoenlijke, invloedrijke personen uit de winnende landen tot stand gebracht en die een ineenstorting van de te voren zoo levendige, internationale samenwerking tengevolge gehad. Einstein is voor alles mensch; een diep en warmvoelend mensch. Een mensch die zeer geleden moet hebben onder de smaad en teleurstellingen, die het leven hem naast roem en eerbewijzen gebracht heeft en die nochtans een wonderlijk optimisme ten opzichte van zijn medemenschen heeft bewaard, want volgens zijn eigen woorden: „kan hij niet aan de menschen wanhopen, omdat hijzelf mensch is en het is hem daarom een troost dat er nog menschen zijn van wier kracht en oprechtheid hij overtuigd is". Het boek ls uitstekend vertaald: wat slordig uitgegeven vele brieven zijn b.v. ongedateerd" en de bundel zou overzichte lijker geweest zijn wanneer er een inhouds opgave aan was toegevoegd: maar wij be velen het een ieder aan te lezen, die wat meer van een onzer grootste tijdgenooten wil weten. o Herinneringsalbum Koningin Emma. Bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co. te Amsterdam verscheen een album „Grepen uit het leven van Koningin- Emma." Het bevat een uitvoerig historisch over zicht, alsmede talrijke afbeeldingen, ook betreffende de plechtige uitvaart. Een verzorgde en interessante uitgave! De prijs bedraagt f. 1.25. Maandblad „De Brandweer". Verschenen is het eerste nummer van „De Brandweer", een populair technisch maandblad onder leiding van den heer ir. A. M. Schippers. Bedoeling is om iedereen op de hoogte te houden van den modernen stand van de brandweer. In dit eerste nummer wordt geschreven over den brand in het motorschip „Indra- poera", preventieve maatregelen tegen brand en explosiegevaar in electrische Installaties, de reddingswagens der Am- sterdamsche brandweer en brandverzeke ring van automobielen. DE OVERVAL TE LOPIK. Te Lopik werd op 15 Februari in een caié een openbare vergadering der N.S.B. gehouden met den heei* Holswilder uit Jaarsveld als spreker. Na afloop zijn de spreker en zijn metgezellen door een troep met messen, knuppels en steenen gewa pende mannen in liet donker overvallen en ernstig mishandeld. Zeven verdachten stonden gisteren voor de rechtbank te Utrecht terecht. Eén der verdachten er kende, dat hij de ruit en een lantaarn van de auto had stukgeslagen en toen de presi dent hem naar de reden vroeg, antwoordde hij, dat hij dit in zijn drift had gedaan. Verschillende andere verdachten ver klaarden, dat ze wel ln de schuur waren gedrongen, maar dat ze niet aan het ge vecht of het gooien hadden deelgenomen. Het was er pikdonker en dus hadden ze ook niet kunnen zien wie het wel hadden gedaan. Verschillende andere getuigen ver klaarden nog, dat ze de woorden: „sla ze dood en maak ze kapot" hadden gehoord en wezen verschillende verdachten aan, die bi) de vechtpartij waren herkend. De Officier van Justitie noemde dit een typisch geval van openlijke geweldpleging sprak van een bende die daar terreur heeft geoefend, constateerde dat de stokken en steenen opzettelijk moeten zijn aange voerd, zoodat van een vooruit beraamd complot moet worden gesproken. Hij noemde dit een zeer ernstig feit, en elschte tegen ieder der zeven verdachten een ge vangenisstraf van acht maanden. Uitspraak over 14 dagen. o BELASTINGONTDUIKING OP GROOTE SCHAAL. De zanger van het levenslied C. P. te Bloemendaal stond heden voor de 4e Kamer der Amsterdamsche arrondisse mentsrechtbank terecht, verdacht van ontduiking der inkomstenbelasting. Op 3 Januari werd hij te dier zake bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Hij kwam tegen dit vonnis in verzet. De officier van justitie requireerde he den f. 3.000 boete subsidiair 100 dagerj hechtenis benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger bepleit te vrijspraak subs, verzachting. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van den groen- tenhandelaar H. A. S. uit Woerden, die door de Haagsche Rechtbank is veroor deeld tot 14 dagen hechtenis, ter zake, dat hij op 7 Juli van het vorig jaar met een door hem bestuurde auto te Benthui zen links van den weg reed, waardoor de zich aldaar bevindende wielrijder D. Mets werd overreden en gedood. Het Hof ver nietigde het verstekarrest, waarbij dit vonnis werd bekrachtigd en opnieuw rechtdoende, veroordeelde het S. tot de zelfde straf. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningenradlo: Baloeran; Cottica; Dempo; Flandria; Gelria; Joh. v. Oldenbarnevelt; J. P. Coen; Klipfontein; Kota Agoeng; Kota Pinang; Mam. v. St. Aldegonde; Oranla; Poelau Laut; Poelau Tello: Statendam; Stuyve- sant; Venezuela; Volendam; Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nedgrlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent p.er woord Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGERVORS1, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN. H. Rijnd. 106 Kiosk Prinsessekade. BniiiiiBriiisiiiïini'itir'jitiiiT'i'ifli'iiTeiisijisijiïtitirTTCiii'iirBTitiiBtBitf'iJtEa Bij Kemlnk en Zoon N.V. te Utrecht ver verschenen 't 3e en 4e deel der serie „Wij en onze planten". Het derde deeltje heeft tot onderwerp „Het kweeken van de mooiste eenjarige zaaiplanten" en werd samengesteld door J. H. Meyer, hoofd van de afd. beplantin gen der gemeente Hilversum. Het vierde deeltje behandelt „De rozen in den tuin" en werd verzorgd door E. J. Ludding. Prijs per deeltje is f. 0.55. f?-l J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2