TOM DE NEGERJONGEN LEIDSCH DAGBMi - Tweede Blad UIT DE OMSTREKEN. Dinsdag 3 April 1934 uLrt-n AALSMEER. „De Jonge Spelers". Dit gezelschap onder leiding van Ben Groeneveld, heeft een tooneelavond gege ven in „De Oude Veiling". Opgevoerd werden: „Kindertragedie" en „Symen sonder Soetichheidt." Ook nu weer gaven „De Jonge - Spelers" schitterend spel te zien; hun optreden was weer een groot succes. De avond werd geopend door den heer Tuinhof de Moed, die tevens een pro pagandistisch woord sprak voor verster king der moderne arbeidersbeweging. De belangstelling was groot. „Vreugde zij ons Doel." Deze Tooneelvereeniging heeft haar winterseizoen besloten met de opvoering van „De Ridder van den Kouseband". Ook nu is weer veel genoten. Er was voor dezen tooneelavond, welke In café „De Tuin bouw" werd gehouden, flinke belangstel ling. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Veer, is tot boekhouder van de spaarbank der ver- eeniging „Nut en Genoegen", benoemd de heer D, Jongkind Mzn. te Aalsmeer-Oost. BENTHUIZEN. Raadsagenda. De Raad komt morgenavond te 7.30 uur ln openbare vergadering bijeen. Punten: 1. Notulen en mededeelingen. 2. Verzoek bestuur Chr. zangvereeniging van de openbare school een lokaal te mo gen gebruiken tot het houden van repe tities. 3. Rekening bouwvereenlging dienst 1933. 4. Rekening 1932 en begrooting 1934 drinkwaterleiding. 4. Voorstel afschaffing los- en laadrechten suikerbietenverbou wers. 6. Kohier hondenbelasting. 7. Wijzi ging begrooting 1933 en 1934. 8. Rond vraag. 9. Sluiting. Voor rekening van den heer L. Voor winden, is de bouw van een burgerwoon huis opgedragen aan den aannemer J. v. Noort. HILLEGOM. Eerste plechtige H, Mis. Gisteren was het feest voor heel Katho liek Hillegom, maar in het bizonder voor de parochianen van St, Martinus: Pater Monaldus, in de Wereld A. Goemans Antz., van de Orde van St. Franciscus, droeg te 9 uur zijn eerste Plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God op. De Kerk was schitterend met planten, palmen, witte seringen en witte tulpen versierd en ge heel met belangstellenden gevuld. De jonge Priester werd geassisteerd door den pastoor der Parochie als Presbyter-as- sistens, door pater drs. B. de Goede als diaken, door pater S. van der Meer als subdiaken, beiden eveneens van de Orde van St. Franciscus, terwijl de lagere be dieningen werden vervuld door studenten der eigen parochie. Het zangkoor St. Cae- cilia voerde zeer verdienstelijk onder lei ding van den dirigent, den heer S. Rede- ker uit: het meerstemmige „Veni Crea tor" van Fr. Witt, de 4-stemmige „Missa Solemnis" van Stale voor jongens- en mannenstemmen, het „Tantum Ergo" van Vittoria en na de Mis de Priestercantate van Elbert Franssen. De feestpredicatle werd gehouden door pater drs. de Goede, die tot tekst had gekozen: „Benedictus qui venit in Nomine Domini Gezegend HIJ, die komt in den naam des Heeren". Spr. schetste de waardigheid van den Priester en diens verantwoordelijkheid. Te 3 uur celebreerde de Neomist een plechtig Danklof met assistentie, waarna een druk bezochte receptie ten huize zijner ouders volgde. Pater Monaldus is de eerste Franciscaan die uit onze gemeente tot de priesterlijke waardigheid is opgeklommen. KATWIJK AAN ZEE. TENTOONSTELLING DER AMBACHTS- TEEKENSCHOOL. Uitreiking der prijzen en diploma's. In tegenwoordigheid van den burge meester, de beide wethouders, den gemeen te-secretaris, het bestuur, de jury, de leeraren, de leerlingen en de ouders werd het jaarverslag van bovengenoemde school uitgebracht, de prijzen en getuigschriften uitgereikt en de tentoonstelling geopend der in het afgeloopen seizoen vervaardigde werkstukken. De voorzitter van het bestuur dier school de heer C. A. Veltkamp, heette het college van B. en W. welkom, dat hier tegenwoor dig heeft willen zijn en daardoor zijn be langstelling toont in dit onderwijs. Het geld door de gemeente aan deze school besteed, is goed besteed. Spr. zei, dat het voor de zevende maal was, dat hij hier het woord voerde, het bestaan der school is er niet gemakkelijker op geworden. Spr. kan de gedachte niet van zich zetten, dat de huisvesting wat al te karig bedeeld is, wat hij nader toelicht. Een ander bezwaar zijn de hulpmiddelen bij het onderwijs; voor uitbreiding daarvan is geen geld aanwezig. Spr, is echter dankbaar voor de subsidie van Rijk en Gemeente. Het nijverheids onderwijs moet in stand gehouden worden. Wij hebben energieke leerlingen en leeraren, die den weg naar succes weten te vinden. Voor vakmenschen moeten theorie en practijk bovenaan komen te staan, De ongeschoolden komen in den strijd om het bestaan achteraan. De resultaten van het onderwijs hier kan de toets met andere inrichtingen vol staan. In een gemeente als deze met on geveer 17.000 inwoners is dit een te be scheiden inrichting; hier past eigenlijk een volledige ambachtsschool. Van de hon derden leerlingen, die deze school verlaten hebben, hebben velen een belangrijke po sitie in de maatschappij verworven. Wij zijn erkentelijk voor het feit, dat de Re geering voor het vakonderwijs een open oog heeft, uit subsidies verkreeg men een bedrag van 4000 a 5000 gulden. Spr. prees den ijver der leeraren, die hun beste krachten aan 't onderwijs besteden. Spr. herdacht den zieken leeraar v Mastenbroek die behalve een goed leeraar ook een kun stenaar in zijn vak is, waarvan het werk der leerlingen getuigt. Hij wenschte hem RECLAME. 8712 een spoedig herstel toe; het verheugde hem, dat de heer Kraal van zijn ziekte weer hersteld was. Spr. bracht dank aan de leerlingen voor hun ijver en toewijding, zonder deze zou het onderwijs niet slagen. Het bestuur lijdt een gevoelig verlies door het bedanken van den heer Haasnoot als bestuurslid en als penningmeester, waarvoor ziekte hem noopte. Spr. wenscht hem Gods zegen toe, en spr. dankte de bouwvakpatroons, die voor de goede leerlingen ook dit jaar prij zen hebben beschikbaar gesteld. Geschool de arbeiders worden door de patroons ge waardeerd. Spr. eindigde met den wensch, dat de sohool moge groeien en bloeien voor de Katwijksohe jeugd en voor de gemeente Katwijk in haar geheel! De directeur der school, de heer W. Ver loop, bracht het 29ste jaarverslag uit. Spr. memoreerde de moeilijkheden, waarvoor het bestuur en de leeraren kwamen te staan in verband met de vele sedert het vorige jaar afgekomen beschikkingen van den minister van O. K. en W. Deze wa ren van zoodanige strekking, dat practisch van goed onderwijs geen sprake meer zou zijn. De lessen werden -25 September j.l. aangevangen met 85 leerlingen. Er werd les gegeven door de leeraren Verloop, Bo- gaars. Haasnoot, Kraal, v. Mastenbroek, Schoneveld en Volbeda. Tot omstreeks half November werd volgens den ingezon den rooster gewerkt, toen bericht werd ontvangen, dat de minister zich niet kon vereenigen met de samenstelling van den lesrooster en die verder gaande bezuini ging eischte. Spr. ging uitvoerig na de wijzigingen, die nu moesten aangewend worden. Niettegenstaande al deze moei lijkheden geven de vorderingen over den afgeloopen cursus weer reden tot tevre denheid. De lessen eindigden den 23ste Maart j.l. Op 24 Februari werd door de leeraren met een aantal leerlingen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen in de lste Ambachtsschool te Den Haag. Zooals gebruikelijk werden ook nu weer verschillende prijsvragen uitgeschreven. De beoordeeling van de handteekeningen in het decoratiefontwerp berustte bij de leeraren, terwijl voor de bouwkundige teekeningen een jury was benoemd be staande uit de heeren J. Dubbeldam, L. Kruyt, W. v. Mels, A. Verloop, A. Dubbel dam en Jac. Haasnoot. Door verhindering konden enkele leden niet aan de beoor deeling deelnemen, zoodat later nog wer den aangewezen als lid der jury de heeren G. de Best Jzn., J. Houwaard en G. Haas noot. Kzn. Oyer het algemeen was, de jury zeer tevredeh. De beoordeeling was dan ook niet altijd gemakkelijk. Het jaarver slag eindigde met een betuiging van har- telljken dank aan de leeraren voor de wijze waarop zij dezen cursus het onderwijs hebben geleid. Vervolgens deed de directeur melding van de bevorderingen en bekroningen. Bevorderd naar de 2de klasse: G. Ouds hoorn, J. Meyvogel, S. v. d. Mey, D. Blok, J. v. d. Plas, J. v. Rijn, L, v. d. Plas, A. Bonefaas. W. J. Ouwehand. J. Langeveld, K. Ros, J. Zwanenburg. Bevorderd naar de 3de klasse: C. Guyt, A. Guyt, H. van Egmond, J Brussee, C. Rijnsent, j. Vooys, W. Stijger, G. P. Schouten. Bevorderd naar de 4de klasse. J. Min- nee, J. Remmelzwaal, A. de Hollander, C. v. d. Bent, J. J. Schoonenberg, Fl. D. Schoonenberg, P. Haasnoot, G. Haasnoot, J. Remmelzwaal Gzn., Jac. v. Rijn, G. Kloos A. de Best, J. Ouwehand, C. Kuyt, C. Par- levliet. Bevorderd naar de 5de klasse: J. Haas noot, Joh, Haasnoot. Jac. van Duyn, C. Guyt. D. C. Varkevlsser. Andr. v. Duyven- bode, C. Varkevisser, Fl. van Duyn De bekroningen waren 41s volgt, voor Iijnteekenen: lste klasse, lste prijs: K. Ros; 2de prijs G. P. Schouten; 3de prijs L. v. d. Plas. Voor projectieteekenen, 2de klasse: lste prijs, C. Rijnsent; 2de prijs C. Guyt. 3de klasse: lste prijs C. Parlevliet; 2de prijs P. Haasnoot. Voor vakteekenen metselaar 4de klas: 2de prijs, C. Guyt: idem voor timmerlie den, 4de klas. lste prijs J. Haasnoot; 2de prijs C. Varkevisser; idem metselaars: 5de klas: 2de prijs D. de Best; 3de prijs: A. v. Duyvenbode; idem timmerlieden 5de klas: lste prijs H. Slingerland; 2de prijs: M. v. d. Plas; 3de prijs: J. Schuitenmaker en P. Bekker. Voor handteekenenlste klas: le prijs J. Zwanenburg; 2de prijs S. v. d. Mey; 3de prijs K. Ros. 2de klas: le prijs: J. Vooys; 2de prijs: W. Stijger. 3de klas: lste prijs: Fl. D. Schoonen berg; 2de prijs C. Parlevliet; 3de prijs J. Minnee. 4de klas. 2de prijs: Fl. v. Duyn. 5de klas: lste prijs: J. P. Bekker; 2de prijs H. Slingerland; 3de prijs M. v. d. Plas. Voor decoratief teekenen: 2de en 3de klasse: lste prijs Fl. D. Schoonenberg: 2de prijs J. J. Schoonenberg; 4de klasse: lste prijs Joh. Haasnoot; 2de prijs Andr. van Duyvenbode. Het getuigschrift werd uitgereikt aan Jac. Schuitemaker, J. P. Bekker, M. v, d. Plas, D. de Best, A. van Duyvenbode en G. Haasnoot, aan wie de directeur 't beste toewenschte op hun verderen levensweg. De voorzitter bracht den directeur dank voor zijn verslag. Deelde nog mede. dat de functie van penningmeester aanvaard wordt door den heer Joh. Verloop. Spr. noodigde den burgemeester, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop uit om de prijzen uit te reiken. De burgemeester zei, dat hij de traditie getrouw dat gaarne aannam en een inlei dend woord daarbij te spreken. Het is het college van B. en W. bekend, dat er dit jaar onder buitengewoon moeilijke om standigheden is gewerkt. Spr. beschreef de moeilijke tijden, die het N.O. meemaakt; hier is het bewijs geleverd, dat men het hoofd niet laat zakteen, wegens de goede resultaten, die verkregen zijn. B. en W. spreken hier een woord van dank daar voor aan de onderwijzers. Spr. behandelde de slechte lokaliteit der school, de hoop moet gekoesterd blijven op de toekomst. Katwijk met zijn nagenoeg 17000 inwo ners groeit steeds sneller en behoort een ambachtsschool te hebben. Deze school getuigt reeds van het goede inzicht der ouders en de werklust der leerlingen, dit stemt hoopvol, Spr. bracht dank aan de bouwvakpatroons voor de beschikbaarstel ling der prijzen, die voor de jeugd een prikkel zijn om boven de andere uit te ste ken. Na nog een opwekkend woord tot de leerlingen gesproken te hebben, ging de burgemeester tot uitreiking der prijzen en diploma's over. De voorzitter dankte den burgemeester voor het uitreiken der prij zen en noodigde hem uit om de tentoon stelling te openen. Adres aan den Raad. De Katwijksche Besturenbond, voorzit ter de heer M. van 't Wout en secretaris de heer Th. Koekebakker, hebben aan den Raad dezer gemeente een adres verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat er gezin nen van trawlvisschers zijn, die door de slechte besommingen van het trawlvis- scherijbedrijf, aan armoede ten onder gaan Aan den Raad wordt verzocht aan ge noemde gezinnen een toeslag van 15"/o te willen geven boven het bedrag, gelijk aan den Rijkssteun per week, wat anders een gezin geniet. Ook wordt verzocht voor werkloozen. die in de werkverschaffing zijn geplaatst een kindertoeslag toe te kennen van 25 cent per kind per week voor degenen, die het maximum steun vol gens de Rijkssteunregeling ontvangen. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 650 werkzoekenden, n.l. 18 opperlieden, 50 grondwerkers. 6 timmerlieden, 3 schilders, 14 metselaars, 4 fabrieksarbeiders, 44 kui pers, 148 losse arbeiders, 135 landarbeiders, 3 tuinlieden, 146 visschers, 1 autogeen- lasscher, 12 stokers, 8 binnenschippers, 7 varensgezellen, 1 mandenmaker. 2 lood gieters, 1 kistenmaker, 7 scheepmakers, 1 typograaf, 1 bloemist. 2 broodbakkers, 1 smid. 1 kok, 1 chauffeur, 6 motordrijvers, 2 machinisten, 22 venters 1 uitvoerder. 1 schoenmaker, 1 kantoorbediende. Beneden 18 jaar 1 landarbeider, 2 visschers, 1 vr. kantoorbediende, 1 vr. winkelbediende. Ge zinsleden van steuntrekkers: 57 jongens en 25 meisjes. Bij de werkverschaffing zijn werkzaam 87 mannen. Geplaatst werden: 10 grondwerkers, 4> losse arbeiders, 10 landarbeiders, 1 visscher, 1 bloemist. Visscherii-examens. Bij de Vissoherijschool alhier afgeno men examens voor het certificaat in ken nis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee, zijn geslaagd: Bouwe van Beelen, Jan van Duyvenbode, Corn. v. d. Plas, Dirk Schaap, Engel Dijkhuizen, Jan van Beelen, Jac. de Zwart, Jac. Hus, Huig Vooys, Huig van Duijn, Jac. Guijt, Jan Guijt, Joh. Bruin, Willem Remmelzwaal, Jan Vooijs, Corn. Haasnoot, Huig van Duijn, KI. Kuijt, Ger- rit van Duijn, Jac. Zwaan, Huig Haas noot, Teun v. Velzen, Maart de Jong, al len van hier en Maarten Cornelis Duin dam van Noordwij k aan Zee. Allen zijn leerlingen van den heer C. Varkevisser, directeur van de Visscherij- school alhier. Rijksgedelegeerde was kapi tein J. H. Götz, lid van de examen-com missie voor stuurlieden. Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen van radio-telegrafist Willem de Vreugd en Willem Klinkenberg, beiden zijn leerlingen van de VisscheriJschool al hier, directeur de heer C. Varkevisser. Daar de geldmiddelen van het Crisis- Comité zijn uitgeput, en het Comité reeds thans naar middelen uitziet om zijn werk zaamheden tegen het najaar met vrucht te kunnen hervatten, noodigt het de Kat wijksche Huisvrouwen beleefd uit, tijdens de schoonmaak te willen nagaan of oude, doch bruikbare kleedingstukken, zoomede beddegoed aan het Comité kunnen worden afgestaan. Het Comité zal zich met het afhalen van een en ander gaarne belasten. Door de politie is met een minimax een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van de wed. van D. in de Louwestraat. KATWIJK AAN DEN RITN. Aanrijding. De heer R. wonende aan het Schelpen pad alhier, kwam met zijn Fordje de van Egmondstraat uitrijden en heeft waar schijnlijk niet gelet op het stopsignaal van de electrlsche tram. en vermoedelijk ook niet op de seinen die daar gegeven wor den, want juist kwam hij de straat uit en was op de rails toen de auto werd gegre pen door de tram. Het Fordje draaide een paar maal in het rond en werd bescha digd zoodat de weg vol scherven lag, doch de inzittende heer R. kwam er wonder boven wonder goed af. Alleen de ook mee rijdende kinderen hadden lichte kwetsuren bekomen. Zij werden door dr. Hueting verbonden. Het geval trok, zeer begrijpe lijk, nog al belangstelling. Bij den landbouwer J. v. P. had een der koelen de besmettelijke ziekte milt vuur. Het dier werd afgemaakt en vernie tigd. De andere koeien werden gedesinfec teerd. Aan de boerderij werd de wettelijke kennisgeving aangebracht. NOORDWIJKERHOUT. J. Bouwmeester Czn Onze algemeen bekende dorpsgenoot, de heer Jan Bouwmeester Czn., die eeni- gen tijd geleden onder groote belangstel ling zijn 90sten verjaardag herdacht, is thans, na kortstondige ziekte, overleden. Raadsmutatie. De heer Johs. v. d. Voet, heeft bedankt voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad. Nu komt in aanmerking de heer A. H. van Noort, die zijn benoeming zal aanvaarden. In café „Gouwenberg" werd een goed geslaagde tooneeluitvoering gegeven, ten bate van het Crisis-comité. De zaal was geheel gevuld. Burgemeester Van Iersel sprak een openingswoord. Ook de R.-K. Geestelijkheid was vertegenwoordigd. De R.-K. zangver. „St. Caecilia" verleende haar medewerking. OEGSTGEEST. Een loge der I.O.G.T. gesticht. In gebouw „Irene" heeft gisteren onder groote belangstelling uit Tempelierenkrin gen uit het geheele land de stichting plaats gehad eener Loge voor Oegstgeest, van de Internationale Orde van Goede Tempelieren (I.O.G.T.) Na ampele bespreking werd als naam der Loge „Aller Plicht" vastgesteld. Het secretariaat is gevestigd bij den heer W. v. d. Heijden Jr. Emmalaan 89 te Oegstgeest. waar inlichtingen omtrent doel en werkwijze der Orde worden verstrekt. Verkeersongelukken. Gistermiddag is mej. N„ wonende te Den Haag, bij het oversteken van den rijweg nabij „de Slaag" aangereden door een vrachtauto van C. Z. v. d. P. te Scheve- ningen. Zij werd een twintig meter mede- gesleurd en heeft daarbij een been gebro ken. Dr. Jasperse uit Leiden verleende de eerste hulp waarna zij per ziekenauto van Nieuwkoop is vervoerd naar het Ac. Zieken huis te Leiden, waar zij ter verpleging is opgenomen. Den bestuurder treft geen schuld. 9 m Dcor het onvoorzichtig oversteken van den rijweg is op den Rijnsburgerweg nabij de 'bloemenveiling ..Flora" de 6-jarige H. van Egmond door een personenauto van en bestuurd door J. v. d. G. wonende te Stompwijk aangereden, waardoor het ventje een viertal meters over den rijweg rolde. Met een dubbele beenbreuk en een hersenschudding bleef hij liggen. Nadat dr. Rijkmans uit Rijnsburg. die spoedig ter plaatse verscheen, het been had gespalkt, is de kleine ln zorgelijken toestand over gebracht naar het Diaconessenhuis te Lelden. Volgens ooggetuigen treft den be stuurder van den auto geen schuld en is het ventje vlak voor den auto den rijweg overgestoken. Naar wij vernemen is de toestand van den jongen thans vooruit gaande. Bij de politie is een groote gele hond te bevragen, die in het nachtelijk uur door de gemeente dwaalde en door de politie is opgevangen. o RIJNSBURG. Jaarvergadering Bloemenlust. De veilingver. „Bloemenlust" hield haar jaarvergadering in het eigen gebouw. De voorzitter, de heer G. den Heyer opende met een hartelijk woord van wel kom. Hij herdacht allereerst het overlijden der Koningin-Moeder om vervolgens de toestand in het bloemenbedrijf te bespre ken. Het tulpenseizoen bracht teleurstel ling door in het algemeen te lage prijzen. Waarschijnlijk zullen ook de snijbloemen gesaneerd worden. Het bestuur zal voor- loopig een afwachtende houding aan nemen. De secretaris de heer D v. Egmond, las de notulen van de vorige algemeene ver gadering, welke onveranderd werden vast gesteld. Daarna bracht hij het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het aantal leden met 30 is vermeerderd, de avondveilingen een groot succes zijn geworden, zoodat de tri bune te klein is en de omzet de begrooting heeft overtroffen. Dit verslag gaf geen reden tot op- of aanmerking. De penningmeester, de heer C. Hogewo- ning gaf een overzicht van de financiën. In 1933 is voor ruim f. 87.000 geveild. Er is een batig saldo van plm. f. 1300. Een uitgebreid rapport van den accoun tant, den heer Sloos, werd daarna in cn- derdeelen voorgelezen en toegelicht. De heeren Joh. Oudshoom en H. v. d. Eykel bespraken nader dat rapport. Ook andere leden namen daaraan deel. De verhouding van het bestuur tot de contrö-commissie uit de Vereeniging en den administrateur gaf eveneens aanlei ding tot breedvoerige discussie. Resultaat was, dat op voorstel van het bestuur besloten werd een accountant aan te stellen voor wekelijksche controle. De aftredende bestuursleden de heeren C. Soeteman en C. Hogewoning werden met groote meerderheid herkozen en namen hunne herbenoeming aan. Na rondvraag volgde sluiting. SASSENHEIM. 219. De mannen bekeken het kwastje van alle kanten en vonden het bewonde renswaardig. Als alle menschen zich daar door konden laten inzeepen, dan wilden ze er ook graag eens de proef van nemen. Het was zeker wel een heerlijk gevoel, als hun baard er weer eens af was. Ja, ja, dat moest Tom dan maar doen. 220. Pijl was het eerste offer. Tom sloeg gewichtig met zijn kapmes uit een boom een kokosnoot af en nadat hij er de bast en de harde schaal van had afgenomen, zeepte hij Pijl met de melk, bij gebrek aan zeep, in. De heer v. R. wilde zijn garage nabij de Molenstraat inrijden, en gaf daartoe tijdig een teeken. Dit werd niet opge merkt door een achter hem komenden motorrijder, met het gevolg dat deze met een flinke vaart tegen de auto opreed. Zelf kwam hij er met eenige lichte ver wondingen af, zijn motorrijwiel werd ech ter zwaar beschadigd. Het ontspanningslokaal „Concordia" voor de werkloozen is gesloten. De heer A. Warnaar Jr. sprak een toepasselijk sluitingswoord. Daartoe door milde schenkers in staat gesteld kon een hoeveelheid spek en vet aan de werkloozen worden uitgedeeld. Onze plaatsgenoot J. Berg verwierf het diploma met het praedicaat „veel lof" van de R.K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk met aanteekening voor Engelsch Fransch, Duitsch, stenografie en machine- schrijven. VOORHOUT. Plan tot inschakeling van werkloozen in de bloembollenbedrijven. Door den secretaris dezer gemeente, den heer Van Elk, is een plan ontworpen tot inschakeling van werkloozen in de bloem bollenbedrijven. Hieraan ontleenen wij: 1. Het plan steunt op het beginsel, dat slechts voor die werkgelegenheid werkloo zen worden ingeschakeld, welke kennelijk boven het normale ligt, en houdt verder geen rekening met de financieele positie van den werkgever. 2. Voor de bloembollenbedrijven worden de normen, aangevende het getal arbeiders dat per H.A. normaal benoodigd moet worden geacht, bepaald als volgt: Van Van Van Van 1/3-31/5 1/6-31/8 1/9-30/11 1/12-28/2 Hyacinthenland 1 11/2 11/2 3/4 Tulpenland 1 11/2 11/4 3/4 Narcissenland 1 11/2 1 3/4 3. De werkkrachten, welke een patroon gemiddeld boven de volgens punt 2 voor zijn bedrijf als normaal berekend in dienst neemt, verstrekt de gemeente uit de werkloozen der gemeente, waarvoor de regeling geldt De patroon betaalt voor eiken ingeschakelden werklooze f. 7.50 per week aan de gemeente. De gemeente stort van dit bedrag een percentage in 's Rijks kas, hetgeen overeenkomt met het percen tage, als bedoeld in punt 7. 4. De patroon is verplicht, wil hij voor tewerkstelling van werkloozen in aanmer king komen, het normaal getal werkkrach ten (volgens punt 2) tegen het geldende contractloon in dienst te nemen. 5. De patroon, die volgens deze regeling werkloozen in het bedrijf wenscht aan te stellen, richt een desbetreffend verzoek aan B. en W. volgens een vastgesteld for mulier. De patroon verbindt zich daarbij voor minstens een der in punt 2 vermelde perioden. 6. De werkloozen ontvangen als inge schakeld zijn hun werkloozensteun, ver meerderd met f. 2.50 per week. De inge schakelde werkloozen blijven, voor wat aangaat de verstrekking van goedkoop vleesch en onvermengde margarine en an dere faciliteiten, als werkloos beschouwd- 7. De gemeente ontvangt van de inge volge punt 6 uit te keeren bedragen uit 's Rijks kas een gelijk subsidie percenta»^, als hetwelk wordt verleend in de onder» steuningskosten van werkloozen. 8. De uitvoering der regeling berust bij B. en W. Bovenstaand plan is door B. en W. dezer gemeente in studie genomen, en zij hebben daarbij het volgend praeadvies gevoegd. Het vraagstuk der inschakeling van de werkloozen in het productie-proces, in- zonderlijk in het bloembollenbedrijf, heeft reeds meermalen een punt van bespreking uitgemaakt, zoowel in de raadsvergadering als in het college van B. en W. De oplos sing van dit vraagstuk is al reeds zeer moeilijk, en doordat ook de regeering in deze aangelegenheid een beslissend woord meespreekt, maakt haar niet gemakke lijker. De opvatting der regeering is, dat voor normaal werk geenerlei toeslag van overheidswege mag worden verstrekt, al leen voor extra werk, hetgeen anders ach terwege zou blijven, kan eenige steunver- leening worden verleend. De schema's der raadsleden van Reisen en Spierenburg houden hiermede niet voldoende rekening en moeten daarom als onaanvaardbaar voor de regeering terzijde worden gelegd. Niettemin koesteren B. en W. waardeering voor de pogingen, welke ook genoemde heeren in het werk hebben gesteld om het onderhavige vraagstuk te helpen oplossen. De inschakeling heeft in de laatste weken meerdere actualiteit verkregen door het besluit van den Minister van Sociale Zaken om in een drietal gemeenten des lands een proef te nemen. Het heeft B. en .W. getroffen, dat daarbij geen proef werd I 8—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7