Azië, het centrum van den storm der twintigste eeuw. GRATIS!!! Jste Jaargang Bultenl. Weekoverzicht LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Maart 1934 Derde Blad No. 22708 Door PHILIP NOEL BAKER, RECHTZAKEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT PAASCH-RECLAME KUNST EN LETTEREN. Burgerlijke Stand v. Leiden (Ui licht in de Ontwapeningskwestie? coals bekend, was destijds overeenge- :m om het Bureau der Ontwapenings- «ftrentle op 10 April a s. weer bijeen te komen, teneinde een datum vast te jen voor een hervatting dezer confe ctie Slechts weinig hoop scheen er Ster te bestaan, dat dit plan voortgang Z. manen hebbenl De Ontwapeningsaf- L leek immers hopeloos vastgeloopen. jwén de algemeene verwachting in, ,ft niettemin voorzitter Henderson, die eens de eeuwige optimist wordt ge ïnd. besloten inderdaad het Bureau op ioemden datum te doen vergaderen: mag niet aannemen, dat dit geheel op gronden geschiedt, daarvoor zou toch verantwoordelijkheid te zwaar drukken, andere woorden, er mag veronder- worden, ook al mankeert nog de ze- ïeid, dat er tenminste kans bestaat op iccesl pies moet er wel een grondige ommekeer ■hben plaats gevonden in de verhoudin- n, anders stond men voor de volslagen [siukking. Die ommekeer schijnt gezocht moeten worden in nieuwe FranschEn- Ische besprekingen inzake het Fransche (ha en omega der ontwapenings-politiek: veiligheidsidee- Nog is te weinig bekend daaromtrent om th een oordeel te kunnen aanmatigen, de sprekingen verkeeren nog in een em- tonaal moment, doch er schijnt kans op oovot resultaat, nu de Belgische mi lter Hymans aankondigde, dat België ■h aansloot bij een regeling betreffende veiligheid tusschen Frankrijk, Enge- nd en ItaliëDan moet er toch wer- hjk reden zijn om succes te durven ver ritten! (i Henderson. lenderson is door sir John Simon daar op de hoogte gesteld en de president Ontwapeningsconferentie ziet dus ook ns op opheldering! iaat ons hopen, dat. zijn optimisme nu os gegronde redenen van bestaan blijke hebben! Het bezoek van den Franschen minister buiten!, zaken Barthou aan Brussel f: geen verrassingen opgeleverd. De iouding tusschen Parijs en Brussel is ös goed geweest, al leek het een oogen door de rede van den premier de Bro- 'ille, dat België een andereh kant op tóe laveeren! Inmiddels kan men veilig memen, dat deze rede geheel is terug nomen en dat de oude vriendschap vol- fog is hersteld. Of Barthou echter ook o gemakkelijk werk zal hebben, als hij ta'ss bezoek brengt aan Warschau en Dat is nog de groote vraag. Polen Tsjecho-Slowakije staan vrij scherp te- tover elkaar, vooral nu Polen's verhou- tot Duitschland zoozeer is verbeterd. Khien ook wel mede een der redenen, tBenesj toenadering tot Duitschland is 3J1 zoeken als tegenhanger tegenover de Ische politiek! Barthou zal daar heel 'te krammen en te lijmen hebben. Ver gelijk gaat hij ook nog door naar Boe- 'sfc en pikt zoo onder het reizen door ren 'Weenen. Het wordt een echt Midden- gopeesehe pelgrimage! £fr beerseht echter weer eenig optimisme, P* ons dat koesteren in watten [^verkiezingen in Italië, voor zoover au Ifeux te nemen, heeft voor de zooveelste aal bewezen, dat de Duce zijn greep op I Itallaansche volk nog in geenen deele fjt verloren, dat hij aan de stembus Fes den uitslag kan verwerven, dien hij fcjert. Het aantal kiezers, dat tegen zijn «gestelde lijst durfde te stemmen, heeft en beteekenis, blindelings volgt men de |°r hem uitgestippelde lijn. Zijn dicta- is weer bevestigd hij blijft volkomen ~[.en meester in en buiten het parle- !ct wat betreft in het parlement, voor JJer als in Italië nog van een narlement rake kan zijn. Het is immers slechts een jfcge van ja-knikkers geworden zonder dat zelfs geen ernstige poging doet 1 het decorum nog te redden! Wat de lee. beveelt, is wet en heeft tevoren actie gekregen. Jct is hetzelfde beeld als Duitschland zij het met nuances, die niet gunstig o voor het Duitsche fascisme! «"kwaardig stil blijft de Nazi-actie in stenrijk. Zou Berlijn eindelijk hebben JJen, dat de Anschluss, die nog kort Jden zoo nabij leek door Mussolini's 3e voorloopig beslist van de baan is? Het J medewerken om rust te brengen in Midden-Europeesche vraagstuk. Joilfuss blijft Oostenrijk's bondskanse- ai wordt Starhemberg dan feitelijk zijn u-ejadiudant en wellicht in waarheid race, die de lakens uitdeelt' JJ^rigens zijn we inderdaad in de „stille •k voor Paschen!" De parlementen zijn !°tendeels naar huis 'tint, bij gelijken prijs en kwaliteit, Nederlandsche Industrie. ermede dient gij Uw land 1 bestrijdt gij de werkloosheid. O Hoogleeraar aan de Economische School te Londen De bekende Engelsche hoogleeraar en politicus Philip Noel Baker, zet in onder staand artikel het Engelsche standpunt uiteen ten aanzien van het Aziatische probleem. „Azië zal het middelpunt zijn van den politieken storm der twintigste eeuw". Aldus sprak generaal Smuts In Februari 1931, weinig vermoedend, dat de gebeur- nissen hem, vóórdat het jaar verstreken was, in het gelijk zouden stellen. En nu, drie jaren later, begint de storm zich samen te trekken in dreigende vol harding. Bijna iederen dag is er een of ander nieuwsbericht, dat melding maakt van toenemende spanning, toenemende vrees in de Stille Zuidzee. De Nederland- sche minister-president brengt per vlieg tuig een bezoek aan Londen. De Engel sche pers verklaart, dat hij gekomen is om gezamenlijk plannen te maken voor de verdediging van Nederlandsch Oost- Indië tegen aanvallen van buitenaf. Lord Allenby bezoekt Singapore. Er wordt ons verteld, dat hij in het geheim deelneemt aan een conferentie op een Britschen kruiser betreffende de verdediging van Singapore. Lord Allenby deelt mede, dat hij een particulier bezoek aflegt; maar de conferentie heeft niettemin plaats. De Australische regeering vraagt raad voor haar verdediging aan den Britschen gene- raien staf; beraadslagingen worden ge houden tusschen Australië, Groot Brittan- nië, Nieuw-Zeeland en Canada om de defensie van het rijk in de Stille Zuidzee te reorganiseeren. Wat beteekent dit? Het beteekent, dat er verdedigingsplannen worden gemaakt. Om de veiligheid van de Engelsche bezit tingen in het Oosten te verzekeren. Te ver zekeren, dat Australië en Nieuw-Zeeland en Indië en Burma en Singapore en Ma- lakka en Hongkong en de internationale nederzetting in Sjanghai en de Britsche i mandaateilanden in de Zuidzee niet aan gevallen en veroverd zullen worden. Aangevallen? Door wie? Van welke der Aziatische volkeren verwachten wij een schending van het Volkenbondsverdrag, het Kellogg-pact, het Negenmogendheden- verdrag van Washington en een binnen vallen in gebieden, waarvan zij niet eens, maar dikwijls de verzekering hebben ge geven, dat zij er g e en aanval op zouden doen. Van elk land, dat bij de Pacific geïn teresseerd is, komt slechts één antwoord de Japanners, Australiërs, Nieuw-Zeelan- ders, Chineezen, Nederlanders, Amerika nen zij zijn het er allen over eens, dat er slechts één „potentieele aanvaller" is, slechts één natie, welker regeering op het oogenblik een bedreiging vormt voor den vrede in de Stille Zuidzee en in Azië. De hooge heeren van Tokio paradeeren en bluffen en dreigen zooals de Duitsche keizer twintig jaar geleden in Europa deed. Zij drijven de landen om de Stille Zuidzee naar een bewapeningswedloop, die gevaarlijk veel weg heeft van dien, welke Europa destijds tot vernietiging heeft ge bracht. Het is een droefgeestige gedachte voor de Europeanen, dat het Japansche mili tarisme, de Japansche bewapening, gene- ïaal Tanaka's „continentale politiek", de verovering en exploitatie van Mandsjoe- rije, allen behooren tot het zuivere type van Westersche export naar het Oosten. Zelfs de bomontploffing op den trein bij Moekden in September 1931 was niet an ders dan een onhandige nabootsing van de bedriegelijke „incidenten" waarin de Europeesche militairen eens uitmuntten. Vijftig jaar geleden hadden Japanners geen moderne vloot, leger en luchtmacht. Gedurende vele eeuwen is hun vrede met China ongestoord geweest. Toen zond En geland een „vlootmissie" om hun te lee- ren, hoe een vloot gevormd moet worden. Britsche bewapeningsfirma's verkochten oorlogsschepen aan hen. Britsche kapita listen zonden Britsche deskundigen en Britsch materiaal om scheepswerven voor de Japansche vloot te vestigen. Geduren de de eerste twintig jaar van haar be staan was de Japansche vloot in alle op zichten wat betreft schepen, uitrusting wapens en de kennis van haar staf, offi cieren en bemanning geheel en al En- gelsch product. En wat Engeland deed voor de vloot, dat deed Duitschland voor het Japansche leger. Zijn tegenwoordige leiders werden onderricht door den staf van den Duitschen keizer. Duitsch was de eenige vreemde taal, die generaal Tanaka ooit gekend heeft. De „Tanaka-politiek" is de „zuivere melk uit de Pruisische leer stellingen", aldus drukten Bernhardi en zijn volgelingen het voor den oorlog uit. Als gevolg daarvan als direct geveolg van wat Europa hun medegedeeld heeft, laten wij dat niet vergeten! zijn de Ja panners de Pruisen van het Oosten ge worden. Als gevolg daarvan valt generaal Araki's leger China binnen om het te veroveren en scheurt het 't Verdrag aan flarden dat den oorlog moest beëindigen. Als gevolg daarvan vraagt Japan nu om pariteit met de Engelsche vloot, terwijl de vrees voor een Japanschen aanval de Australiërs en Nieuw-Zeelanders dag en nacht vervolgt. Hoe denken de ministers In Engeland, Australië en elders dit gevaar te weren? Welk plan hebben zij om Japan in toom te houden? Met welke veiligheidsmidde len denken zij de Engelsche verdediging te organiseeren? Het antwoord is eenvoudig. Door bewa pening. Door te antwoorden in den geest van de bedreiging van Japan. Door het garnizoen van Singapore te versterken, de luchtmacht uit te breiden, de schepen ln de Stille Zuidzee te vermeerderen. Door te vertrouwen op Engeland's sterken, rechtvaardigen arm en daarop alleen. Een blik op de kaart van de Pacific toont aan. dat de zaak er zeer précair voorstaat. Het geheele schema is af hankelijk van de vlootbasis te Sin gapore Singapore is een zwak defen- siepunt voor Sjanghai. Honkong en de Britsche mandaateilanden. Het is een sterk defenslepunt voor Indlë; en ook voor Australië en Nieuw Zeeland, tenzij Japan zich onbetrouwbaar heeft betoond en ge heime bases heeft gevormd op de eilanden, waarover zij van den Volkenbond het mandaat verkreeg. Sterk, dat wil zeggen, als de geheele Engelsche vloot of een groot deel ervan in de Stille Zuidzee werd geconcentreerd. Door de verdragen van Washington en Londen hebben wij op het öbgenblik ten opzichte van Japan een superioriteit in alle categorieën schepen, van 5 3. Japan is in het bezit van negen „superdreadnoughts". Het valt te betwijfelen, om het zacht te zeggen, of de Britsche admiraliteit haar oorlogsvloot daartegen zou willen riskeeren tenzij men tenminste over een gelijk aan tal kon beschikken. Want een nederlaag zou beteekenen. dat de Engelsche bezittin gen in Azie, waar thans het Britsche Rijk nog steeds de grootste macht uitmaakt, voor het grootste deel der letterlijk zonder verdediging zou zijn tegen de aanvallen van Japan. Waar ts, dat het gebruik van de lucht macht den oorlog tot een „gokspel" heeft gemaakt. Er zijn officieren, die gelooven dat er paar Britsche vliegtuigmoedersche pen de geheele Japansche vloot tot zinken kunnen brengen. Maar zouden wij de vliegtuigmoederschepen naar de Stille Zuidzee kunnen zenden. Alleen dan. wan neer wij hen zouden kunnen beschermen tegen de aanvallen van torpedojagers en onderzeebooten. Alleen dan namelijk, wan neer wij een groot deel van onze vloot naar Singapore zouden kunnen sturen. En is het mogelijk een groot deel der Engelsche vloot naar Singapore te zenden? Alleen dan. als er in Europa vrede heerscht. Als er oorlog in Europa gevoerd werd, een oorlog waar wij misschien bij betrokken zouden kunnen worden, zou de admiraliteit de eerste zijn om er op aan te dringen de vloot in de Europeesche wate ren te houden. Het is dat moment, het moment waarop wij als het ware verlamd zijn door de Europeesche gevaren, dat Japan zal kiezen om toe te slaan. Het vraagstuk zal nog ingewikkelder worden, wanneer de Japansche admiraliteit er in slaagt het volgend jaar de hernieu wing van de verdragen van Washington en Londen te voorkomen. Als de vlootcon- ferentie van 1935 is mislukt, wanneer dien tengevolge opnieuw een „vlootwedstrijd" in Europa is begonnen, wanneer de Japanners in werkelijkheid de pariteitsmaatstaf gaan aanleggen, als zij het systeem van vorming van geheime bases op de mandaateilanden, waarvan de meeste menschen gelooven, dat zij er al mede begonnen zijn, voltooien, dan zal het vraagstuk een evenredige sterkte tegen hen uit te sturen inderdaad van groot géwicht wtffSëh. De dagen zijn. voorbij, dat de ander naties tevreden waren met het idee. dat de Britsche sche pen over iedere zee zouden regeeren. De wedstrijd van vandaag zal een krachtigen druk op de hulpbronnen van Groot-Brit- tannië beteekenen Winston Churchill heeft in het Lagerhuis gezegd, dat het vol gende ..groot conflict" heel dichtbij kan zijn. Als dat ..groote conflict" gebeurt, zal een verdediging door Britsche wapenen beteekenen, dat „blank Australië" in een zoo ernstig gevaar verkeert, als het nog nooit gekend heeft. Is er een betere beveiliging voor de Engelsche belangen in de Stille Zuidzee dan een bewapeningswedloop met Japan? Denk eens terug aan de dagen vóór het Mandsjoerijsche avontuur en ge zult zien, dat er natuurlijk iets beters bestaat. Voor September 1931 was de Volkenbond be trekkelijk machtig. De wereld vertrouwde Briand's belofte, dat de bond gebruikt zou worden om den vrede in Europa te be waren. Zijn verdrag was gebruikt om den oorlog in vijf gevallen te beëindigen. De territorale garanties van art. X gaven Australië het recht de Japanners buiten Noord-Australie te houden. De garanties van art. XVI gaven het land recht op den steun van meer dan vijftig andere naties als het aangevallen werd. Australië voelde zich tevreden en veilig. Het had de dienst plicht afgeschaft, de uitgaven voor defen sieve doeleinden verminderd en elke partij in den staat hoopte op groote dingen van de ontwapeningsconferentie. Wat Japan betreft, dit had een burger lijke regeering. Deze regeering had juist het Londensche verdrag geratificeerd, na de hardnekkige oppositie van de vloot- autoriteiten te hebben overwonnen. De Japansche liberalen toonden zich niet moe de militaire veroveringen, die generaal Tanaka had ontworpen aan den kaal: te stellen. De minister van buitenlandsche zaken, baron Shidehara, heeft in een rede gezegd, dat Japan door een invasie in Mandsjoerije zijn materieele belangen zou vernietingen en zijn bijna plechtige inter nationale verplichtingen schenden. Toen kwam de militaire „putsch" van Septem ber 1931 Sir John Simon werkte den Vol kenbond tegen en liet den Japanschen militaristen hun gang gaan. En twee jaar later zien we Australië bezig groote som men uit te geven voor zijn landmacht, plannen maken om de burgerbevolking te oefenen in verdediging tegen gasaanvallen en met dolle voorstellen naar Londen komen om in de verlaten vlakten van Noord-Australië Engelsche werkloozen te huisvesten. Inderdaad, de les kan niet duidelijker zijn. De eenige zekere verdediging voor Australië en voor al de andere Engelsche bezittingen in de Pacific ligt in garantie middelen van geheel anderen aard dan de bewapeningswedloop, waar we nu in ge wikkeld zijn. Een sterke Volkenbond om den vrede in Europa te bewaren en de Engelsche vloot de vrijheid en de mobiliteit te geven, die zij noodig heeft. Het herstel van het vertrouwen in de legale waarde van de garanties van art X en XVI Een ontwapeningsverdrag, waarbij Japan te zamen met andere naties, zijn slagschepen, vllegtuigmoederschepen. on- derzeebooten en luchtmacht zal prijsgeven want deze zijn het, die aanvallen van Japan in de Stille Zuidzee mogelijk maken De vernietiging van Japan's geheime bases op de mandaateilanden. DE ZAAK-ONNES VAN NIJENRODE. KOMT ONNES OP VRIJE VOETEN? Bij de voortzetting dezer zaak is Donder dag door getuigen verklaard dat K. bereid was in verband met het afbranden van een renstal iedere verklaring af te leggen mits de verzekeringmaatschappijen hem 35.000 Rijksmark betaalden. Koning ont kende, weshalve de verdediging van Onnes aandrong op vervolging wegens meineed. Over het verdere verloop der zitting het volgende: Koning zegt, dat hij vroeger verklaard heeft, toen dit gevraagd werd, dat er acht paarden zijn verbrand. Maar hij kan zich wel vergissen, het kunnen er wel 13 of 14 geweest zijn. Precies herinner ik me het niet meer. zegt getuige, want het is al zeven jaar geleden en voor mij heeft de zaak altijd een onaangename kant gehad, want ik ben een groote dierenliefhebber. Koning erkent dat hij te Arnhem eerst met Kölhel, daarna met Kólhel en Dreme gesprekken heeft gehad, maar herinnert zich niet meer precies waarover. In leder geval was het hem, getuige, er daarbij om ■begonnen om uit de zaak te redden wat er nog te redden vlei en daarom is er over een accoord gesproken. „In ieder geval, Kölhel heeft mij zijn woord gegeven er nooit over te zullen spreken en hij heeft zijn woord gebroken. Dat kun je van zulke lui verwachten", zegt Koning. „Maar u zegt niets, wat op het confiden- tieele van het onderhoud zou wijzen", merkt mr. De Gaay Fortman op. „Ik weet niet wat ik daarop antwoorden moet", lacht Koning schamper, als de pre sident hem de mededeeling voorhoudt van de getuigen dat hij voor 35.000 mk. alles wilde verklaren wat men wenschte. ..Het is te gek om alleen te loopen, dat kun je alleen van assuradeuren verwachten" roept Koning en hij voegt er aan toe, dat hij genoodzaakt wordt te verzoeken een strafvervolging in te stellen wegens smaad. De Duitsche getuigen worden weer voor geroepen en blijven bij hun verklaringen. Rechter mr. De Gaay Fortman: IJ komt nu in een nadeelige positie. Tegenover u staan twee beëedigde verklaringen van ge tuigen. Koning: Gaat u eens na: ik zou 35.000 Mk. gevraagd hebben. Voor zooiets zou men zich toch* STv. met 3000 Mk. tevreden stellen. Rechter: Toen ik u onlangs voorhield, dat u voor een paar duizend gulden het werkje voor mijnheer Onnes zou kunnen hebben opgeknapt, antwoordde u, dat u niet met duizenden werkt, maar met mil- lioenen. Nu draalt u het om. Het is van het hoogste belang, dat er nu iets ten bate van uw geloofwaardigheid blijkt. Mr, Muller Massis zegt met stemverhef fing. dat nu gebleken is, dat Koning in strijd verklaart met hetgeen twee getuigen die alles destijds onmiddellijk hebben ge protocolleerd, hebben gezegd. De verdedi ger verzoekt met klem daarom den Officier een vervolging wegens meineed in te stellen. Later zal ik zegt de verdediger nog een andere vraag stellen. President: Doet u dat nu. Mr Muller Massis: Ik zou de vraag niet gesteld hebben, ais Koning zich niet had opgeworpen als dierenliefhebber. Wil ge tuige Koning dan nu zeggen of hij, toen hij ongenoegen had met zijn vrouw, de pooten van haar lievelingshond heeft ge broken? Koning: Nee natuurlijk. Mr. Muller Massis: Getuige ontkent dan zal ik een getuige oproepen, die dit verklaart. Koning: Wie? Mr Muller Massis: De veearts uit Naar- den. Men bespreekt nu nog of de veearts dit kan weten of zeggen en Koning ver klaart. dat hij het op prijs zal stellen, als die veearts gehoord wordt. Na de pauze werdt gesproken over de schetsteekening die Witbraad ter hand werd gesteld en die door Onnes vervaar digd zou zijn Het is gebleken, dat op de schetsteeke ning een groote fout werd gemaakt, die vc'rens de verdedigers nooit afkomstig kan zijn van een insider als de heer Onnes, die de situatie door en door kent. Hadden de „verhuizers" namelijk den weg gevolgd op de schetsteekening aange geven. dan zouden zij bij een groote sloot terecht zijn gekomen, die geen brug had en zeer moeilijk over te steken was. Getuige Rijkst is pachter van het aan den Utrechtschen kant aan Nijenrode grenzende land. Hij verklaart, dat een zeer breede sloot, die men niet zoo gemakkelük kan overtrekken, zijn land van Nijenrode scheidt Getuige Doorenbal heeft tot 1931 een tuinhuis op Nijenrode gehuurd. Om het zijn kippen mogelijk te maken de sloot over te steken had hij een plank gelegd, die hij bij zijn vertrek in Mei 1931 heeft meegenomen. Er worden nu foto's en schet-steekeningen rondgedeeld om de situatie duidelijk te maken en inderdaad blijkt de sloot zoo breed te zijn. dat men zelfs met een fikschen aanloop er niet overheen kan sDringcn. De tuinman Geysendorfer verklaart, dat de poort altijd 's avonds gesloten moest worden Op 1 Maart 1932. den morgen van den inbraak, is ontdekt, dat de poort den geheelen nacht had opengestaan. Hij ont kent. dat de poort zooals de chauffeur beweerde eenige dagen tevoren ook had opengestaan. Nadat nog eenige leden van het perso neel van Onnes zijn gehoord dient zijn verdediging het verzoek in om Onnes in verband met zijn zwakke gezondheid op vrije voeten te stellen. Hierover wordt heden beslist. EERSTE KAMER. HET CONVERSIE-ONTWERP. De Eerste Kamer is Donderdag in een zeer korte vergadering bijeen geweest, ter behandeling van het wetsontwerp tot het aangaan van één of meer geldleeningen ten laste van het Rijk, tot een bedrag van ten hoogste 900 miliioen gulden. De Minister van Financiën heeft de Kamer dank gezegd voor den spoed, waar mee de behandeling is geschied. Hij wees er op. dat de Regeering ten aanzien van den rentevoet der leeningen alle vrijheid bezit: zij kan desnooBS lager gaan dan 4°/o. De wijze, waarop de leeningen zullen worden ingericht één groote leening of een complex van kleinere zal nader onder de oogen worden gezien. De Kamer heeft het wetsontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd cn ging daarna tot 5 April uiteen. HAGENAAR. RECLAME- Bij 6 Foto kaarten ol 6 Cabinet foto's EEN EERSTE KLAS SAL0NVERGR00TING SLEGTENHORST's Foto-Werken (Fa. M. B0NGENAAR) Alleen gevestigd Nienwe Rijn 46. BEIDE PAASCIIDAGEN GEOPEND KON. VER. LITTERIS SACRUM. Naar wij vernemen, zal bovengenoemde vereenigmg op 14, 18 en 21 April a.s. in den Leidschen Schouwburg opvoeren: „Graaf X", blijspel in 3 bedrijven van Molnar, in de vertaling en bewerking van Adolphe Engers. Litteris zal dit stuk ten tooneele brengen in voor Leiden geheel nieuwe decors, die schitterend beloven te worden. Bovendien speelt de Vereeniglng op Maandag 16 April ten bate van de noodlijdende Kinderbewaarplaats, Lange- brug, alhier; voor het verkrijgen van toe gangsbewijzen voor dezen avond zie men de advertentie elders in dit blad. GEBOREN: Regina dr. van J. de Booij en A. Hartman Hendrika Cornelia, dr. van A. v. d. Kuil en W. H. Koopman Franciscus Jacobus Alexander, zn. van H. B. Goudart en N. R. Ludek Johanna, dr. van J. Korbee en J. de Mooij Abigael, z. van I. Fasseur en J. Sleval. Maria Margaretha, dr. van A. C. H. Speel en J. Brittijn Hendrika Johanna, dr. van J. F. E. Westerdijk en G. Willemsen. ONDERTROUWD. J. Kiel jm. 27 jaar en M. J. v. d. Bos jd. 26 jaar. o— OVERLEDEN. R. Kraal, m. 27 jaar. IN EEN LEEGSTAANDE VILLA GELOKT. De rechtbank te Zutphen deed uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen koopman te Apeldoorn, thans gedetineerd, ter zake dat hij op 15 December van het vorige jaar te Apeldoorn een 17-jarigen kruide niersbediende in een leegstaande villa had gelokt en dezen, nadat hij hem wat wis selgeld had laten medenemen, met een zwaren kogel op het hoofd had geslagen, hem van zijn geld beroofde, en hem toen in een kast had opgesloten. De officier eischte een gevangenisstraf van vijf jaar en verdachte hoorde zich tot drie jaar gevangenisstraf veroordeelen wegens ge weldpleging met diefstal. Ter zake van heling in dezelfde affaire werd door de rechtbank veroordeeld een 32-jarige koopman, eveneens te Apeldoorn, thans gedetineerd, tot één Jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis, Deze man had het geld van den eerste in bewaring genomen en wist, dat dit geld van diefstal afkomstig was. Het weer aan de macht komen van een burgerlijke regeering in Japan, als borg voor vrede en internationale samenwer king. Deze dingen schijnen ons droomen toe Zij zullen bmncn ons bereik zijn op den oe EnJelsJhe regeering besluit, dat het allereerste doel van haar politiek is den Volkenbond tot het leven terug te brengen en de wereld tot den vrede te voeren. (Nadruk verboden) WISSELLOOPER BEROOFD TE HILLEGOM. Drie jaren geëischt. Een werklooze opperman uit de Haar lemmermeer had op 19 Februari te Hille- gom een wissellooper overvallen en hem zijn tasch met f. 3500 ontrukt. De politie achterhaalde man en tasch. Voor de recht bank te Haarlem verklaarde de dader uit armoede te hebben gehandeld. Het O. M. eischte drie jaar gevangenis straf. Uitspraak 12 April. IBELINGS ZAL NIET TERECHTSTAAN. De rechtbank acht hem ontoerekenings vatbaar. De rechtbank te Amsterdam heeft den Muiderbergschen strandfotograaf Ibelings ontoerekeningsvatbaar verklaard, zoodat de tegen hem ingestelde strafvordering geen voortgang zal vinden. Zooals men weet heeft Ibelings op 5 September 1933 in de raadsvergadering te Muiden een aantal revolverschoten gelost, waardoor H. Veth werd gedood en eenige anderen, o. w. burgemeester De Raadt, ernstig wérden gewond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9