Humor uit het Buitenland. 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Maart 1934 Zesde Blad No. 22708 FINANCIEEL OVERZICHT. VRAGENRUBRIEK. SCHEEPSTIJDINGEN. Losse nummers van ons Blad Paspoort-fotograaf, tot generaal Bulder: „Nu, meneer, trekt u nu het gezicht van volkomen onschuld, dat u zou zetten, als de douane-beambte vroeg, of u Iets te declareeren had," (Humorist)., „Hebbe ze een x-strale PMo van Je vrouw der kaak gemaakt „Nee, ze hebbe ln plaats dervan een film motte neme." (Humorist). „Waarom wl) Je hier toch zoo graag wonen, Sandy 1" „Heb Je dan geen oogen Die lantaarn bulten zal ons het licht ln alle voorkamers uitsparen 1" (Happy Mag.) „En nu ls het uitals Je niet gauw ophoepelt, dan. eh.... dan trekt lk aan de noodrem 1" (Humorist), Brandweerman ,Jk wou maar, dat u platlna-blond haar had lnplaats van dat roole; mijn maat daar ls zoo bijziende,'' (Happy Mag.) Financiering der werkverschaffing in Duitschland; een wissel op de toekomst Het evenwicht in de Belgische begrooting opnieuw bedregid Nederlandsch credict aan Frankrijk Lichte verstijving der Amsterdamsche geldmarkt Verdere be perking van de rente transfer uit Duitsch land? Finaneieele transactie der Aku Een stille Beursweek. Het vraagstuk tot bestrijding der werk loosheid houdt vrijwel alle regeeringen in gelijke mate bezig. Niet overal roert men hierbij zoo zeer de groote trom als in Ame rika en ln Duitschland en niet overal waagt men het, den strijd aan te binden met middelen, die voor het oogenblik wel licht eenige verademing kunnen brengen, doch die op den duur een zoodanige belas ting voor de volkshuishouding moeten vor men, dat deze hieronder dreigt te zullen ineenzakken. In Amerika legt het Nira- systeem, met zijn gedwongen verkorting van werktijden tezamen met het verhoo- gen van loonen een voortdurend zwaarde ren druk op het bedrijfsleven. Het opzet telijke bederf van het ruilmiddel en de met milliarden aanzwellende staatsschuld als gevolg van de financiering van open bare werken ter verschaffing van arbeid heeft er toe geleid, dat de Amerikaansche financiën hoe langer hoe dieper in het moeras geraken. Daarover bekommert men zich echter slechts weinig, zoolang maar kan gewezen worden op het te werk stel len van een grooter aantal arbeiders, on verschillig of deze al dan niet productleven arbeid verrichten. Ook in Duitschland wijst de regeering telkens weer op de vermindering van het aantal werkloozen, als een der belangrijk ste prestaties van het tegenwoordige be wind. Verschillende middelen, welke hier voor in Duitschland worden aangewend, echter in den grond genomen aanzienlijk van die. welke in Amerika worden toege past? Een officieele depreciatie van het ruilmiddel is er weliswaar achterwege ge bleven. In werkelijkheid moeten buitenlan ders, die hun tegoed in Rijksmarken te gelde willen maken, echter genoegen ne men met een aanmerkelijk lagere waarde dan het nominale bedrag. De z.g. ..Regis- termarken" worden in den jongsten tijd verhandeld met een disagio van circa 401, zoodat voor elke mark. in plaats van 60, slechts 42 cent kan worden verkregen. Met deze „goedkoope" Marken wordt een groot deel van den Duitschen uitvoer betaald. Alleen de .Devisensperre", d. w. z. het ver bod van uitvoer van geld belet, dat de fei telijke waardevermindering van de Mark zich in de wisselkoersen weerspiegelt. Wat de financiering van de werkver schaffing betreft, heeft Duitschland een geheel eigen systeem, n.l. dat der „belas tingbons", dat echter in wezen ook al weer niet veel verschilt van de wijze, waarop Amerika zijn extra uitgaven dekt. Zoowel hier als daar loopt men vooruit op in la tere jaren verwachte inkomsten. Amerika leent groote bedragen bij de banken enz., er op rekenend, dat deze „later, wanneer de welvaart eenmaal zal zijn teruggekeerd" gemakkelijk zullen kunnen worden terug betaald uit de alsdan binnenkomende be lastinggelden. Duitschland trekt eveneens een wissel op de toekomst door een belang rijk deel van de in de eerstvolgende zes jaren te verwachten belastingen reeds thans in te teren, ook al in de hoop, dat men „later" minder geld noodig zal hebben Ronduit heeft de Duitsclre Minister van Financiën het verklaard: .Wij maken ge bruik van de reserves der toekomst". Wat hij echter zal doen. wanneer mocht blijken dat in de toekomst geen „reserves" ge kweekt kunnen worden, heeft hij niet medegedeeld. Wel heeft hij dengenen, die mochten meenen, dat in de wissels op de toekomst een gevaar voor de valuta ligt, bij voorbaat den mond gesnoerd door te beweren, dat zij er niets van begrijpen, of er niets van willen bgrijpen. Inderdaad een zakenman, die gewend is, zijn ver plichtingen stipt na te komen uit de mid delen, waarover hij beschikt, begrijpt nu eenmaal niet de methoden van een ander, die een wissel durft uitschrijven, in de door niets gemotiveerde hoop, dat té gelegener tijd daarvoor wel dekking aanwezig zal zijn Aan „belastingbons" ls in Duitschland tot dusverre een bedrag van circa 4 mil liard Mark uitgegeven. Men zal zich herin neren, dat met dit, door Von Papen ge- introduceerde systeem, eerst anderhalf jaar geleden begonnen is en dat deze bons o.a. worden verstrekt als premie voor het extra in dienst nemen van arbeiders aan industrieelen enz die er "hun belastingen mee kunnen betalen. Behalve dit in ander half jaar tijds ontstane gat ln de belas tingen van vier milliard bestaat er uit vroegere jaren nog een tekort van twee milliard en zelfs kan men uit de, eenigs- zins vage bewoordingen in de jongste uit eenzetting van den Minister van Financiën opmaken, dat de regeering bovendien nog credieten op korten termijn heeft opge nomen, die evenals de belastingbons in den loop van vijf jaar gedekt „moeten" zijn. Of zij dat ook werkelijk kunnen wor den, zal de toekomst moeten leeren. Het buitenland is te dien aanzien nu een keer sceptischer gestemd dan de Duitsche Mi nister van Financien, vooral ook omdat men rekening houdt met het feit, dat de inkomsten van den Duitschen Staat in 1932 reeds 3'/= milliard kleiner waren dan in 1929, hoewel inmiddels 3 milliard aan nieuwe belastingen zijn ingevoerd. Voor 1933 zal de vergelijking vermoedelijk nog ongunstiger uitvallen. Is er dus alle aanleiding om de ontwik keling van den toestand bij onze Ooste lijke naburen met bezorgdheid gade te slaan, ook van de andere zijde der grens komen minder gunstige berichten binnen. Wel behoort de finaneieele toestand van België langs niet tot de slechtste; zonder al te groote moeilijkheden is het de Bel gische regeering gelukt, de begrooting sluitend te krijgen. De mentaliteit van het Belgische volk is van dien aard, dat men zich gemakkelijker dan in vele andere lan den aan een lager levenspeil weet aan te passen. Dit komt niet alleen ten goede aan de positie van de schatkist, die de noodzakelijk geachte bezuinigingen door inkrimping van salarissen en pensioenen heeft weten door te voeren, maar ook aan het concurrentievermogen van het land. In den jongsten tijd zijn echter ook daar nieuwe moeilijkheden opgedoken, die, als ze niet overwonnen kunnen worden, het evenwicht in de begrooting opnieuw drei gen te verbreken. Het is vooral de finaneieele positie van de Belgische gemeenten, die groote zorgen baart. Dezer dagen werd medegedeeld, dat reeds meer dan honderd gemeenten haar betalingen hebben moeten staken en dat van 15 April a.s. af 250 gemeenten niet in staat zullen zijn, haar personeel en leve ranciers te betalen. Bij de instelling voor het Gemeentecrediet kunnen ruim 300 ge meenten geen gelden meer opnemen, om dat zij er reeds te zeer in het krijt staan. Omstreeks negen tiende van alle Belgische gemeenten hebben met ernstige moeilijk heden te kampen, die voor een deel ook worden toegeschreven aan het uitblijven van den door den Staat toegezegden steun voor uitkeerlngen aan werkloozen. Ook hier ls het weer 't werkloosheidsprobleem, dat zulke zware eischen aan de openbare financiën stelt, dat het budgetatre even wicht er telkens opnieuw door wordt ver stoord. In Frankrijk dreigt het binnenkort „hard tegen hard" tetzullen gaan.De bezuinigings plannen van het kabinet-Doumergue heb ben hoofdzakelijk betrekking op een in krimping van het corps van ambtenaren en op een algemeenc korting van sala rissen en pensioenen. Door dit laatste zou den ook de oud-strijders getroffen worden; verwacht moet worden, dat het verzet tegen de regeeringsplannen vooral van die zijde zal komen. Bij de jongste Parljscne woelingen is gebleken, welk een onrust deze elementen kunnen veroorzaken. Niettemin heeft de publicatie van de vermoedelijke bezuinigingsvoorstellen sen gunstigen indruk gemaakt op de Parijsche beurs. Zoowel Fransche aandeelen als Staatsfondsen waren vaster gestemd dan in de laatste weken het geval was geweest. Hierbij deed zich mede de invloed gevoelen van het door een Nederlandsch bankiers syndicaat aan de Fransche regeering ver strekte crediet van 100 miliioen gulden, dat voor de Fransche schatkist, die dringend behoefte had aan nieuwe middelen, een belangrijke verlichting vormt. De gelden zijn voor het overgroote deel geput uit de eigen goud- en wisselvoorra- den der banken, zoodat de overmaking er van geen druk op den Nederlandschen wisselkoers legt. Voor de banken, die nog altijd over ruime middelen beschikken, waarvoor nauwelijks emplooi is te vinden, vormt de transactie een aantrekkelijke be legging op korten termijn, te meer. omdat de Fransche regeering alle mogelijke ga ranties heeft gegeven met betrekking tot de terugbetaling der gelden in de tegen woordige goudwaarde. Hoewel de geldmarkt in Amsterdam nog steeds ruim is, heeft de plaatsing van het bovengenoemde belangrijke bedrag aan Fransche schatkistbiljetten toch de geld koersen iets doen aantrekken. De prolon gatie-koers, die tijden achtereen op 1 pet. was gehandhaafd, is gestegen tot 1'/- pet. Ook bij de jongste uitgifte van Neder landsch schatkistpapier was het disconto aanmerkelijk hooger dan bij de vorige uit gifte; voor de driemaands promessen be droeg het 15/16 pet. tegen 3/8 pet. den vorigen keer, voor de zesmaandspromes- sen l'/i pet. tegen 3/4 pet., de éénjaarsbtl- jetten werden geplaatst op basis van een rente van 2 1/8 tegen 1 3/4 pet.; voor de biljetten met een looptijd van vijf jaar bleef de rente onveranderd 3 3/8 pet. Dat laatstgenoemde soort biljetten als een aantrekkelijk beleggingsobject worden be schouwd. blijkt wel daaruit, dat voor een totaal bedrag van f. 47 millloen werd inge schreven, waarvan de schatkist slechts f. 18'/! miliioen heeft opgenomen. De beleggingsmarkt werd door het aan trekken der geldkoersen nauwelijks be ïnvloed. In Nederlandsche staatsfondsen en andere binnenlandsche beleggingswaar den is niet veel omgegaan, maar de koer sen hebben zich over het geheel tamelijk goed kunnen handhaven. Duitsche obliga- tlën ondervonden den invloed van de on gunstige berichten uit Duitschland, welks devlezensituatie hoe langer hoe nijpender wordt. Met een verdere inkrimping van het voor invoer bestemde deviezencontingent, waaronder ook de invoer van Nederland sche en Ned. Indische producten verder zal lijden, zal men er vermoedelijk nog lang niet zijn. Op de in April a.s. met de bui- tenlandsche schuldeischers te houden nieuwe besprekingen zal zeer waarschijn lijk ook wel een verdere vermindering van de „transfer" der rente op buitenlandsche leeningen aan de orde worden gesteld. Zelfs schijnt het in de bedoeling te liggen, om in de plaats van de tegenwoordige be taling van 30 pet. in deviezen en 70 pet. in .scrips" een 100 pet. voldoening in scrips te stellen. Terwijl de Golddlskontbank op het oogenblik de scrips tegen 50 pet. van de nominale waarde terugkoopt, zou dan tegelijkertijd deze aankoopprijs lager ko men te liggen. Mag men den Berlijnschëh correspondent van „Financial News" ge- looven, dan zal ook de voorkeursbehande ling van de Youngleening, welker rente- dienst tot dusverre voor de volle 100 pet. in buitenlandsche deviezen wordt nageko men, niet langer worden gewijzigd. Bij dit alles zou dan nog een algemecne verlaging van den rentevoet der leening komen. De positie van Nederlandsche houders van Duitsche leeningen is weliswaar in zooverre gunstiger dan die van de meeste andere buitenlandsche houders, omdat door een regeling tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering inzake „Zu- satzexport" de rente tot dusverre, zij het met vertraging, geheel wordt overge maakt. Of dit systeem kan worden voort gezet bij een betaling van de volle 100 pet. ln scrips, of zulk een extra Import uit Duitschland wel in het belang is van de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel, zal nader onder de oogen dienen te worden gezien. De stemming op de aandeelenmarkt te Amsterdam was in het algemeen ongeani meerd, mede in verband met het flauwe verloop van de New Yorksche beurs, die sterk onder den invloed heeft gestaan van den strijd om de beurscontrölewet. Presi dent Roosevelt is niet bereid gevonden, deze te verzachten, ondanks den op hem door het New Yorksche beürsbestuur ge- oefenden aandrang. Onder deze omstandigheden heeft de oplossing van het arbeidsconflict in de automobielindustrie geen herleving van den handel ter beurze kunnen brengen. Op de Amsterdamsche beurs heeft de onderbreking van zaken op Dinsdag jJ. en de komende reeks van vacantiedagen den handel tot een minimum doen inkrim pen. De koersfluctuaties bleven binnen zeer beperkte grenzen, zelfs voor de lei dende fondsen der industriëele afdeeling, zooals Unilever en Philips'. De meeste be langstelling bestond nog voor Aku's, in verband met de aangekondigde transactie tot het omwisselen van f. 15 miliioen uit staande 6 Vo cum. pref. aandeelen in f. 10 miliioen obligatiën. Deze laatste krijgen het recht van conversie in gewone aan deelen der Mij. en wel in verhouding van één obligatie voor I1/: aandeel, met bij betaling van een zeker.bedrag ln con tanten. De meeningen over de vraag, of de positie van aandeelhouders door deze transactie verbetert, loopen nogal uiteen. Eenerzijds wijst men er op. dat de Mij. thans een verplichting tot rentebetaling krijgt te torschen, terwijl op de pref. aan deelen slechts dividend behoefde te wor den betaald, wanneer de finaneieele resul taten dit toelieten. In plaats van pref. aandeelen worden thans obligatiën vóór de aandeelen geschoven Hiertegenover kan als voordeel van de transactie wor den aangevoerd, dat het bedrag aan obli gatiën geringer is dan dat aan pref. aan deelen, terwijl ook op de gewone aandeelen kan worden overgegaan, worden verlicht. Men verwacht thans spoedig de indiening van reorganisatie-voorstellen door de Aku, waarbij naar verluidt, de aandeelen tot 65 van de moninale waarde zouden worden afgestempeld. De overige afdeelingen der beurs geven weinig aanleiding tot een afzonderlijke bespreking, daar zich geen speciale facto ren deden gelden. Het koersverloop blijkt uit het hieronder volgende staatje: Aku 42, 44, 43, 42 3/4. Ford Automobielfabriek 159'/», 158 3/4, 159 3/4. Unilever 77'A, 78, 77, 77'A, 77 1/4. Philips' 242, 243'/i. 239'/., 241. Redjang Lebong 166, 163 3/4, 163 3/4, 165. Koninkl. Petroleum 163'/., 164, 161'/», 162'/» Handelsver, „Amsterdam" 178 1/4, 180 3/4 176'/., 178'/i. Dell Batavia Mij. 126 3/4, 124 1/2, 123 1/4. 123. Deli Mij. 124 122, 120 1/2, 122 Amsterdam Rubber 104 3/8, 102'/», 104'/i. Oost Java Rubber 97 3/4, 98 1/4, 97 1/4 73 5/8. 4'Ned, Indlë 1931 96 16/16, 96 3/8 96 13/16, 4 Ned. Indië 1934 97 5/8, 97 3/8, 97'/j. 4'/i Amsterdam 97 3/4, 97 1/2, 98. Abonné, te L Aan het Paaschtour- nooi van Ajax wordt deelgenomen door- Go Ahead, Bohemians F. C„ Ajax en C S. Brugeois. De ploeg van „Admira" zou gespeeld hebben tegen het Amsterdamsche elftal, doch deze wedstrijd is afgelast. De profs zijn nu met Paschen niet ln ons land. o HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SEROOSKERK, uitreis, pass. 30 Maart Dungeness. HOLLAND—BRITSCH INDIK LIJN. HOOGKERK, uitreis, pass. 30 Maart Vllssingen, van Antwerpen. STREEFKERK, thuisreis, pass. 30 Maart Perim. HALCYON LIJN. STAD ZALTBOMMEL, 30 Maart v. Huelva te Sas van Gent. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 30 Maart n.m. 1 uur van Genua. ROTT. LLOYD. DEMPO, uitreis, 30 Maart van Southamp ton. KOTA TJANDI, thuisreis, pass. 30 Maart Sagres. SIBAJAK, thuisreis, 30 Maart van Lissa bon KOTA AGOENG, uitreis, 30 Maart van Suez. KON. HOLL LLOYD. FLANDRIA, uitreis, 30 Maart van Bahia. MIJ. OCEAAN. EURYSATES, 30 Maart van Java te A'dam KON. NED. STOOMB. MIJ. PLUTO, 30 Maart van A'dam n. Gothen burg, EUTERPE, 30 Maart van A'dam naar Bordeaux. o DIVERSE STOOMVAARTEFRICHTEN LEKHAVEN, Antwerpen n. Philadelphia, pass, 30 Maart Vllssingen. HOOGLAND, 30 Maart van Blyth te Ant werpen. «IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhanüél, Heerenstraat 2. F a. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126' Joh. HOGER VORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 Kiosk Prinsessekade. p- -V!» - r 3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19