BE.Ui KWALITEIT VOORDEEL'' AKKER.CACHETS De automaten-wet ingediend. zegt het BLUE BAND-Meisje |75sle Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Maart 1934 Vierde Blad No. 22708 1 APRIL I April Is de maand der verrassingen. |r.nt men bijvoorbeeld, wat het weer aan- Eat, wel een wispelturiger maand? I* Aprilletje zoet, FAILLISSEMENTEN. De verstopte Paascheieren. FINANCIEN. Ik breng U en Bijvulling tijdens winkelsluiting verboden. Overgangsperiode van twee jaar. WETENSCHAPPEN. I Geelt ook wel eens een witten hoed," Lt het in een oud rijmpje en zoo ls het. Kerdag zonneschijn, uren achtereen, en Knachts een daling van de temperatuur E., onder het nulpunt, De natuur doet feh dus in April van haar grilligsten kant tnnen en zeer waarschijnlijk heeft ze Kar invloed uitgeoefend op vele volksge- Sralken en volkseigenaardigheden. i April ia een dag van verschrikking Lor alle lichtgeloovigen. Van alle kanten lorden ze door gevaren bedreigd. Niet Lor niets heet het in den volksmond: [pen eersten April stuurt men de gekken, Carheen men wil." De geleerden met Eime de folkloristen, zijn het niet eens [ver den oorsprong van dit eigenaaiuig lebnilk. Vast staat in elk geval, dat men let een zeer oud gebruik te doen heeft. Keer dan 2000 jaar geleden hield men in Cjie elkander reeds ter gelegenheid van ln lentefeest op allerlei wijzen voor den Lal Naar Julius Caesar mededeelt, trof Een het zonderling gebruik ook aan bij [e Kelten en de soldaten der Romeinsche Cgloenen vonden het wel aardig, deden 1 braaf aan mee en hebben bij hun terug- leer te Rome het ook daar ingang doen Inden. I De oorsprong dezer nog in zwang zijn- Li,. eigenaardigheid ligt dus in het grijs lerleden. In de Grieksche fabelleer leest hen reeds het verhaal van de goden- poeder Rhea, die haar gemaal Chronos petneemt, door hem in plaats van den pnggeborene, Zeus, een in geitevel getvik- blden steen in slaap te laten wiegen, [Jacob en Wilhelm Grimm zeggen ervan: [Het gebruik, dat men in vroegere tijden p Duitschland niet kende, schijnt eerst p de laatste eeuwen uit Frankrijk te zijn pgevoerd. fin Frankrijk kent men echter den oor- [rong ook niet; in elk geval hangt het Ftl samen met het begin van het Nieuwe par in April." Het Fransche spreekwoord voor April- bap is „Poisson d'Avril" (Aprilvisch). Hoe pen aan deze uitdrukking is gekomen, Eter weet men het niet. Sommigen mee- jen er een aanduiding in te zien, dat in frankrijk op 1 April de visscherij begon, liideren zien er een herinnering in aan poeger dagen, toen het gebruik was, ei lander een soort makreel, dien men ook Fel April- of Meivisch noemde, op 1 April Ier gelegenheid van de jaarwisseling ten leschenke te geven. In dien tijd vierde pen n.l. Nieuwjaar op 1 April. [Eerst in 1564 heeft koning Karei IX den lieuwjaarsdag op 1 Januari gesteld. Van ben af gaf men elkander natuurlijk op Januari allerlei geschenken. Er waren [venwel menschen, die zich met de nieu wigheid niet wilden inlaten en hun schonk ten dan op 1 April spottenderwijs een [aar van die makreelen, terwijl men bij let geschenk den een of anderen geluk- lensch schreef. [in Rusland was de Aprilgrap ook heele- kaal doorgedrongen. In de hoogste krin- |en, ja zelfs aan het hof, hield men zich imede bezig. Peter de Groote bij voor leid heeft eens de volgende Aprilgrap Itgehaald. Stilletjes liet hij in de buurt pn St. Petersburg een grooten houtstapel «richten, 's Nachts liet hij het hout in pand steken. Toen de boeren ver in den ■trek den vuurgloed zagen, snelden ze Ie. in de meening, dat een deel der resi- Intle van den vorst in brand stond, om If) spoedig mogelijk hulp te verleenen bij |r blusschingswerk. Tot hun verwonue- waren de wegen naar de stad afgezet Ier soldaten, die hen tegenhielden en fcmend riepen I - Stommeriken, weet jullie dan niet, lat iet 1 April is. Ift geschiedschrijvers vertellen van tsaar ■jan, dat hij eens het gerucht heeft rond- Bttrooid, dat in den schouwburg een fctemaker zonder aanloop 10 Meter ver springen. Daar tevens werd rondver- dat de keizer met zijn hofhouding voorstelling zou bijwonen, was de zaal Pfijpelijkerwijs geheel uitverkocht. Den fond van de voorstelling zaten de nieuws- ["igen enkele uren te wachten, maar 'lieerscher aller Russen kwam niet. Toen ion drie en een half uur had gewacht, 'ng het gordijn omhoog en op 't tooneel 'erd een groot, zwart bord zichtbaar, 'aarop slond: „Maak, maar gauw dat je naar huis 'mt Het is 1 April!" Te Lissabon is het gewoonte op 1 April kkbijgangers nat te spuiten of hun meel 'liet gezicht te blazen. °°k in Engeland houdt men elkander dien dag op allerlei wijzen voor den gek. RECLAME. 8613 Hier een scheut en daar een steek, hangerig, rillerig, koortsig en lusteioos? Gij hebt kou gevat I Neem een "AKKERTJE" en nog een als "•(hrlandich Ge naar bed gaat. Morgen Product voeit Ge 'n ander mensch. AKKER-CACHETS helpen buitengewoon bij Griep, Influenza, Spierpijn Kiespijn, Hoofdpijn en Rheumatiek. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruik! dut voorlaan uitsluitend Volgent recept von Apotheker Dumont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd Det Bijslag voor Omzet-Belasting. Uitgesproken: N.V. Gebr. Bergman '•oembollenkweekerij en Handel, Sassen- [e'm. R.c. mr. H. Haga Cur. mr. M. B. '0s. Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: C. J. Blom, Hoogmade, B. Miloo, Leiden. „Moeder mag ik nu gaan zoeken?" Neen mijn meisje, nog niet. Je moet even geduld hebben tot ik terug ben, dan gaan we samen". Het was op eersten Paaschdag, wanneer de Paaschhaas zooals bekend is, voor de kinderen mooie gekleurde eieren In min of meer verstopte nestjes legt en kleine Dora trappelde van ongeduld, alhoewel het nog heel vroeg in den morgen was, om in den tuin naar het verstopte nestje te gaan zoeken. Maar moeder wist niet van toegeven; zij moest wachten. Moeder moest eerst nog even een paar boodschap pen ln de buurt gaan doen. Ik ben binnen een paar minuten weer terug". Juffrouw van Dalen kuste haar klein meisje op de frissche roode lipjes en liep snel de trappen af. Beneden gekomen ver borg zij eerst eén geheimzinnig bundeltje onder een rozenstruik en begaf zich toen naar verschillende klanten, die wacht ten op het naaiwerk, dat zij vervaardigde om voor haar en haar kleine meid het brood te verdienen. Kleine Dora trachtte onderwijl Moeder's bevel op te volgen door heel gehoorzaam met haar pop te gaan spelen en kleine Dolly het verhaaltje te vertellen, dat Moeder over de komst van den Paasch haas verteld had. Doch zij was veel te ongeduldig en haar hartje popelde te erg van reeds dagen lang verborgen verlangen, dat zij lang op een plaats kon blijven zitten. Zij zette de pop weer in den wieg terug en huppelde naar het raam om met haar neusje tegen het venster gedrukt naar moeder uit te kijken. Maar het duurde zoo lang en de wijzers van de groote hangklok kropen zoo traag voort, dat kleine Dora opeens haar groot verlangen niet langer kon bedwin gen en tegen alle waarschuwingen van Moeder in op zoek ging naar het geschenk van de Paaschhaas. Zij behoefde niet lang te zoeken. Reeds onder den eersten dikken boom, vader Eik noemde ze hem altijd, vond zij een nestje, dat o wonder vol lag met eieren van marsepein en chocolade en daartusschen zat een groote dikke haas van chocolade. Uitgelaten van vreugde over zoo'n mooi geschenk pakte Dora ai die heerlijkheden in haar schortje en liep zoo hard als zij kon weer de trappen naar Moeders woning op. Zooveel kostbare eieren had zij nog nooit in haar nestje gehad en boven gekomen, drukte zij den Paaschhaas voorzichtig tegen zich aan en fluisterde Wel bedankt, lieve, lieve Paaschhaas! Inmiddels was Moeder teruggekeerd en was een weinig verwonderd, dat haar kleine meid niet beneden op de trap op haar wachtte of haar tenminste tegemoet stormde. Toen zij de deur van de kamer opendeed, bleef zij een oogenblik ver baasd staan kijken naar Dora, die met rood-gloeiende wangen over haar schat gebogen zat en moeder's binnenkomen niet eens bemerkte. Toen maakte de ver bazing plaats voor een schrik, die haar den adem benam. Om hemelswil, wat had Dora gedaan? Wiens nestje had de kleine leeggehaald? Dit waren niet de eenvoudig beschilderde kippeneieren met papieren mutsjes en rokjes. Die groote voorname haas leek geenszins op de bont gekleurde, die zij van stroo met lapjes gemaakt had. Deze verzameling behoorde aan een ander in dit huis Toen de deur piepte, keek Dora verrast op en slaakte een blijde kreet. „Moeder kom toch eens gauw kijken, wat de Paaschhaas allemaal voor mij ge bracht heeft!" Moeder zei niets van de vergissing en toen zij naast Dora neerhurkte om de schat mede te bewonderen lag er zelfs een glimlach om haar lippen. Hoe prachtig glommen al die lekkernijen. Maaren opeens betrok haar gelaat opnieuw, zij zouden wel heel duur zijn. Dat kon zij van haar schamele verdienste nooit betalen. Wat dan? Het kind van haar schatten be- rooven en zeggen, dat de Paaschhaas dit voor een ander kind had bestemd? Neen, dat zou al te wreed zijn, voor het kind was het beter om nog niet te weten, dat er groote verschillen tusschen rang en stand in de wereld bestonden. Terwijl zij dit overdacht, kon zij slechts met moeite een zucht bedwingen. Ei" was nu niets meer aan te veranderen en het was het beste, dat zij naar den eigenaar toeging om met hem een regeling te treffen en dan moesten zij deze week maar wat zui niger leven. Uit haar kommervolle gedachten keerde zij weer tot de vreugdevoile realiteit terug en met de vingers op de knieën gevouwen, keek zij glimlachend naar haar kleine, die aan één stuk door babbelde en aan haar kostbaarheden niet kwam uitgekeken. „Wat heerlijk Moeder, echt marse pein, ruik eens! Die goeie lieve Paasch haas. Toch maar goed. dat ik den laatsten tijd niet ondeugend ben geweest, nietwaar Moeder?" Zij knikte en rees overeind Ze zou nu maar snel de zaak in het reine gaan bren gen, de menschen waren toch al zoo gauw bereid om lasterpraatjes over iemand rond te strooien. Zij behoefde er niet lang naar te raden aan wie de paascheieren toebehoorden. Op de eerste etage woonde een oud kin derloos echtpaar, dus moesten zij het eigendom zijn van de bewoners van het benedenhuis, een man, die zich hier kort geleden had gevestigd. Zij kende hem slechts van aanzien en had hem een paar keeren gegroet, als zij hem toevallig op straat tegenkwam. Ze had nu niet bepaald een buitengewoon prettigen indruk van hem gekregen. Om zijn mond lag een norschen trek die niet voor hem innam. Naar zij had hooren ver tellen had hij over het verlies van zijn vrouw veel verdriet gehad en hij woonde nu alleen met zijn dochtertje. Juffrouw van Dalen schelde bedeesd aan. want het was nog zoo vroeg in den morgen. Toen de deur door den vreemden man werd geopend en hij haar verbaasd aanstaarde, kleurde ze en wist niet zoo gauw, hoe ze moest beginnen. Ze keek verlegen naar hem op en kreeg plotseling een klein schokje van vreugde, toen zij bemerkte, dat er thans inplaats van die verbitterden trek, een stille glim lach om zijn mond lag: „Goeden morgen, juffrouw", opende hij t gesprek, ,waar kan ik u mee van dienst zijn?" Heel aarzelend stak zij van wal en vertelde in korte trekken, a at er was voorgevallen. Hij luisterde glimlachend toe en toen zij klaar was met spreken, zei hij rustig: „Nu, dat is niet zoo erg hoor en wat wel het aardigste was: mijn dochtertje was in het geheel niet teleurgesteld over haar Paaschverrassing. De eieren waren zoo aardig beschilderd, dat zij er niet over uitgepraat kon komen. En zoo'n Paasch haas had ik vast ln geen enkelen winkel kunnen koopen Wanneer u er nu geen be zwaar tegen hebt, zou ik mijn dochtertje gaarne die geschenken willen laten hou den. De dingen, die je in den winkel koopt zijn zoo koud en zonder eenige liefde ver vaardigd, maar vanuit uwe geschenken gaat als het ware een warme, koesterende liefde uit, die ieder kind intuitief aanvoelt, DusDe jonge vrouw zag den man onzeker aan. Dreef hij den spot met haar? Maar nee, z'n oogen stonden ernstig en zijn glimlach was in overeenstemming met zijn kalmen rustigen blik. Maar. maar, begon zij haperend, dat is toch geen vergelijking, die paar kippen eieren met die dure dingen van chocolade en marsepein? Laten we liever zeggen de met veel geduld en liefde vervaardigde eieren met de onverschillige massaproducten." Zij boog nu blozend het hoofd en wist hier niets meer tegenin te brengen." Dus?" Ja, als u het graag wilt!" Natuurlijk". Maar, maar dan moet u me be loven, dat u vanmiddag met uw kleine dochtertje een kopje thee komt drinken. Nu. dat neem ik heel graaz aan, juf frouw. mijn kleine meld zal het wat leuk vinden om voor een middag een speel kameraadje te hebben." Met een handdruk namen zij afscheid van elkaar en juffrouw van Dalen liep snel en heerlijk opgelucht naar boven. En zij neuriede zelfs een vroolijk wijsje, toen zij in de kamer bij haar lieveling terug keerde. Toen 's middags de kinderen in hun poppen verdiept waren en beiden het spel der kinderen gadesloegen, hcerschte er een vredige stemming in de zondoorsche- nen huiskamer. Zoowel de man als de vrouw overdachten wat er in het verleden gebeurd was en beiden voelden de een zaamheid van hun tegenwoordige leven meer dan ooit. Zoo verstreken de uren, en zonder, dat er lange gesprekken over werden gehou den kwam het geluk in beider leven terug. Ze dachten er aan. hoe heerlijk het zou zijn, wanneer zij niet meer alleen waren en op elkander konden steunen. Dat was hun Paaschgeschenk! (Nadruk verboden.) SUZIE VAN DOORNE. DE A S. CONVERSIE VAN STAATSSCHULD. Aflosbaarstelling der betrokken leeningen. De Minister van Financiën maakt be kend, dat, voor zoover zij niet reeds vroe ger door uitloting ter aflossing zijn aan gewezen, alle schuldbekentenissen, behoo- rende tot de volgende Staatsleeningen, op de na te noemen data worden aflosbaar gesteld 4 Staatsleening 1916, per 1 October 1934: 41/j°/o Staatsleening 1916, per 1 Novem ber 1934: 41/i°/o Staatsleening 1917, per 1 Augustus 1934; 4Vs°/o Staatsleening 1928, per 1 October 1934; 5" Tweede Staatsleening 1932, per 1 Mei 1934. De voor heden aangekondigde uitloting van de 5"'o Staatsleening 1932 gaat niet door. OBLIGATIEHOUDERS EN HUN BELANGEN. Wetsontwerp ingediend. Verschenen is e enwetsvoorstel, houden de voorschriften voor de vergadering van houders van reeds uitgegeven, niet onder trustverband staand'., schuldbrieven aan toonder. Het eerste artikel luidt: Hij, te wiens laste in omloop zijn, niet onder trustverband staande, aan toonder luidende schuldbrieven tot een bedrag van nominaal ten minste honderdduizend gul den, kan zich wenden tot den president der arrondissements-rechtbank van de plaats zijner vestiging, met het, met re denen omkleede, verzoek hem te machti gen tot het houden eener vergadering van de houders van zoodanige, tot eenzelfde soort behoorende, schuldbrieven, tentinde deze beraadslage en besluite over, bij het verzoek vermelde, onderwerpen, de rech ten dezer houders betreffende. Schuldbrieven, welke zich zakelijk slechts onderscheiden door het bedrag, waarop zij luiden, worden tot eenzelfde soort gerekend. Ten aanzien van schuldbrieven, welke zich zakelijk op andere wijze onderschei den, kan de president. Indien het onder scheid voor de te behandelen onderwer pen van ondergeschikte beteekenis is, op door den schuldenaar gedaan verzoek be slissen, dat zij voor de te houden verga dering zullen worden beschouwd tot de zelfde soort te behooren. Wyst de president een verzoek af, dan is zijn beschikking met redenen omkleed. Een besluit van de vergadering van houders van schuldbrieven vervalt van rechtswege, indien binnen drie maanden na de dagteekening van de rechterlijke bekrachtiging de schuldenaar in staat van faillissement wordt verklaard of sur séance van betaling verkrijgt. NED. BANKINSTELLING VOOR WAARDEN. In het jaarverslag wordt gezegd, dat het bedrijf in het bijzonder den terugslag der ongunstige economische verhoudin gen ondervond. Bovendien aldus het verslag hebben de ingrijpende maat regelen, die in Duitschland behalve op financieel gebied ook ten opzichte van het onroerend goed en verschillende daar in uitgeoefende bedrijven zijn genomen, hun invloed op den gang van ons bedrijf gevoelig doen gelden. Daar er naar enze meening nog geen aanleiding bestaat om aan te nemen, dat de moeilijkheden, waar voor wij ons in het afgeloopen jaar ge plaatst zagen, in de naaste toekomst zul len verdwijnen, vinden wij het niet ver antwoord uitkeering van een dividend voor te stellen iv.j. 8°/.), behoudens een uitkeering van 4"? pCt. uit het winstsaldo aan die aandeelhouders, welke hun aan- deelen onverplicht hebben volgestort. Na diverse afschrijvingen bedraagt de winst f. 9393.58. RECLAME 8593 Ik vraag van U slechts een bescheiden post in Uw huishoudboekj'e, en ik geef U Hollands beste standaardmerk - beroemd om de heerlijke kwaliteit. GEKARND Het verbod tot bijvulling van automa ten gedurende winkelsluitingstijd is de voornaamste bepaling van het door minis ter Verschuur bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten. Echter zal dit verbod niet onmiddellijk na de afkondiging der wet in werking treden. De minister acht een overgangstermijn van twee jaar uit een oogpunt van billijk heid geboden, en gedurende dien tijd zal bijvulling dus nog geoorloofd blijven. De minister meent, dat door het bijvul- verbod de exploitatie van vele automaten in de toekomst niet meer op even inten sieve wijze zal kunnen geschieden als thans het geval is. De billijkheid brengt mede, de winkeliers, waar onder er wel licht vele zijn, die een min of meer kost baren automaat van geringe capaciteit hebben aangeschaft, in dc onderstelling, dat de verkoop door middel daarvan aan geenerlei beperking zou zijn onderworpen, en die mogelijk nog niet voldoende gele genheid hebben gehad de aansehaffings- kosten daarvan eenigszins goed te maken, door uitstel van het bijvulverbod daartoe in staat te stellen. Een tweede leidend principe van het wetsontwerp is dit, dat de automaat uit sluitend dient te worden toegelaten als het z.g. verlengstuk van een winkel. Dit principe vindt uitdrukking in het verbod, voorwerpen of stoffen aan het publiek te verkoopen door middel van een verkoop- automaat, welke niet bij een winkel be hoort, en in het verbod, door middel van een automaat andere voorwerpen te ver koopen dan zoodanige als in den winkel waarbij de verkoop automaat behoort, in het klein plegen te worden verkocht. Voorts bepaalt het ontwerp nog, dat een verkoop-automaat op zoodanige wijze ge plaatst dient te zijn, dat het publiek zich daarvan uitsluitend buiten den winkel kan bedienen. Deze bepaling is natuurlijk niet van toepassing op automaten in hotels, restaurants, koffiehuizen e.d. Ten slotte wordt nog bepaald, dat ver koop automaten zoodanig moeten zijn ge plaatst, dat bijvulling daarvan uitsluitend op den openbaren weg of gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden, waarbij ten aanzien van automaten in hotels enz. de woorden „van den openbaren weg af" vervallen. De bepaling, dat het publiek zich van een automaat uitsluitend buiten den win kel moet kunnen bedienen ls gemaakt, wijl de omstandigheid, dat automaten tot dus ver in winkels geplaatst kunnen worden, aanleiding geeft tot ontduiking van de Winkelsluitingswet. Ten einde echter aan den verkoop door automaten niet te veel belemmering in den weg te leggen, is het wel toegestaan, automaten b.v. in de éta- age-ruimte te plaatsen, mits de betrek king der zich in de automaat bevindende voorwerpen buiten den winkel geschiedt. Het bijvulverbod gedurende sluitingstijd van den winkel komt, naar het oordeel van den minister, tegemoet aan den wensch van de overgroote meerderheid der win keliers. De bepaling stelt zich, evenals de Winkelsluitingswet, de bevordering van de rust van den winkelier ten doel. Dit bijvulverbod wordt nog aangevuld met een bepaling, dat automaten behoo rende bij winkels, die gedurende een be paalden tijd voor den verkoop van bepaal de waren geopend mogen zijn, gedurende dien tijd van openstelling slechts zullen mogen worden bijgevuld met de waren, voor den verkoop waarvan de winkel is geopend. Men denke hierbij b.v. aan ban ketbakkerswinkels ed. op Zondag. De bepalingen dezer wet zijn niet van toepassing op verkoop-automaten, bi] Rijkskantoren in gebruik, op automaten voor de levering van brandstof of smeer middelen voor voer- en vaartuigen en op automaten in openbare middelen van vervoer Langzamerhand zijn ook uit den Mid denstand stemmen opgegaan, die, in te genstelling tot het aanvankelijk ingeno men standpunt, een wettelijke regeling van den verkoop door middel van automaten dringend noodig achten. Naar den minis ter gebleken is, wordt deze meening thans gedeeld door de overgroote meerderheid van den middenstand. De Middenstandsraaid, wien in deze aan gelegenheid advies verzocht is, stelt zich op het standpunt, dat een wettelijke rege ling betreffende den automatenverkoop zou dienen in te houdenhet toelaten van den verkoop-automaat uitsluitend als het z.g. verlengstuk van den winkel een verbod tot bijvullen van den verkoopautomaat gedurende den tijd, dat de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn en een voorschrift tot plaatsing van den verkoop automaat op zoodanige wijze, dat bijvul ling alleen op van den openbaren weg af controleerbare wijze kan geschieden. MEDISCHE VINDINGEN IN SOVJET RUSLAND. Het medisch instituut te Leningrad heeft een nieuw geneesmiddel uitgevonden tegen de griep. Het instituut heeft nl. geconstateerd, aldus meldt het agentschap Tass, dat griepbacillen gedood worden door chloor- houdende lucht. Patlènten aan griep die driemaal daags een half uur lang chloorhoudende lucht inademen, waren in hoogstens twee dagen volkomen genezen. Het instituut heeft reeds ln verschillen de bedrijven te Leningrad chloorkamers voor de behandeling van griep-patlenten ingericht. Ook heeft het instituut een nieuw serum bereid tegen nekkramp, waardoor het percentage van volkomen genezing van lijders aan nekkramp aanzienlijk wordt verhoogd. Vele buitenlandsehe instituten o.a. het Listerinstituut in Engeland hebben om inlichtingen verzocht ter vervaardiging van dit serum.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13