DE PLECHTIGE BIJZETTING VAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER Overweldigende deelneming uit alle lagen van ons Volk BIJ DE NIEUWE KERK IN DELFT 75* Jaargang DINSDAG 27 MAART 1934 No. 22705 eerste blad LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen RRIJS PËR ADyERTENTIENi; 30 Cte» rëfeel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agent-slappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlëö, uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Ct5. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CTS. Bureau Noor<Je!n'd*pIein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. BR1JS DE'ZBR CÖÜRANTvl Voor lelden per t maanden f-2196; per week .Jr.-.1.0/16 Biliten Lelden, waar agenten gevestigd afci, pSr 0.M Franco per post 1.2.35 portokosten. Reeds hedenmorgen vroeg begonnen de belangstellen den zich op de Groote Markt te Delft nabij de Nieuwe Kerk in rijen te scharen. Het is thans een week geleden, dat Ko ningin Emma na een kort ziekbed aan Haar Koninklijke Nabestaanden, aan land en volk ontviel. Groot was de ont roering, die door allen ging, toen zij ver namen: de Koningin-Moeder is niet meer. Allerwege rouwde men, uiterlijk en in nerlijk. om het verscheiden van de zoo geliefde Vorstinne. Deze nationale bewo genheid bleek bij het défilé, dat in ont róerenden eenvoud zoo treffend was; zij bleek overduidelijk bij de plechtige uit vaart van H. M. de Koningin-Moeder, welke heden heeft plaats gevonden. De schaduv/en van dit oogenblik wier pen zich reeds dagen vooruit. Reeds gis teravond vereenigüen zich ontelbare scha ren van allerlei richtingen en gezindten in plechtige Ure des Gedenkens om in de kerkgebouwen in een godsdienstig samen zijn aan haar gevoelens van droefheid uiting te geven. De roepstem van den Raad van Ministers had aldus alom weer klank gevonden. Vandaag was het dan een dag van rouw voor ons geheele land, maar wel zeer in het bijzonder voor de vorstelijke residentie, nu het stoffelijk overschot van de Konmgin-Moeder van uit Haar paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen om te worden ter ruste gelegd in den Koninklijken grafkelder van de Oranjes en hun Verwanten in de oude Prinsenstad, het naburige Delft. De weersomstandigheden waaronder de plechtigheden van de uitvaart van Ko ningin Emma's stoffelijk hulsel een aan vang namen, waren zoo gunstig als men maar had kunnen hopen: een egaal blauw uitspansel welfde zich over ons land en de lentezonne straalde boven het geheele gebeuren, dat daardoor een maximum van wijding en stemming verwierf. Aan de stations en in de buitenwijken van de Residentie vloeiden de voórstroo- men aan, die zich binnen den „ring" ver- eenigden tot de ontzagwekkendste massa, welke langs de route kon worden ge plaatst. Bij het Hollandsche Spoorstation werden eenige verkoopers van program ma's door aangekomen reizigers als het ware bestormd, zoodat agenten van poli tie moesten ingrijpen om ruimte te reser veeren: papieren van oranjekleur vlogen daarbij door de lucht. Tusschen acht en negen uur in den ochtend groeide de menschenhaag langs de route tot ondoordringbaren omvang: vóór 8 uur kon men zich overal in de stad, zelfs op het Voorhout, den Kneuter dijk en het Buitenhof nog vrij bewegen en toen was het nog mogelijk, zich een goede plaats in de rijen van toeschouwers te verzekeren. Voor degenen, die den nacht b.v. op het Voorhout hadden door gebracht. was het wellicht een tegenval ler, in zooverre dat zij, hadden ze dat tevoren geweten, een meer geriefelijke plaats voor hun nachtrust zouden heb ben gekozen. Nog is het vroeg in den morgen; het ochtendgloren is nauwelijks zichtbaar en reeds vullen zich de straten met duizen den en nog eens duizenden, van heinde en verre samengestroomd om getuige te zijn van den laatsten tocht van de alom in alle lagen onzer samenleving zoozeer geliefde Vorstinne, die leefde in de harten van oud en jong, omdat de ouderen on der ons volk bij het klimmen der jaren Haar steeds meer achting en liefde toe droegen en omdat het jongere geslacht vol eerbied tot Haar opzag, daar 't steeds zooveel goeds over Koningin Emma hoorde. In de ochtenduren. Iets onzegbaars lag in die vroege och tenduren over de stad: die duizenden, welke zich door de straten bewogen, met als uiterlijk teeken van deelneming in den nationalen rouw strikjes of rosetten van oranje met zwart dragende. Men vast het: de plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen wor den. Strenge politiemaatregelen waren noodig om de orde te handhaven. De bin nenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus gelegd was van Staatsspoor station naar Hollandsche spoorstation. Een plechtigheid als deze is voor ons land zonder precedent. Wel zijn er ook in vroe gere jaren begrafenissen van vorstelijke personen geweest, maar de omstandighe den waren toen geheel anders. Dank zij de ontwikkeling van de verkeersmiddelen, kan heden een groot deel van onze bevol king de plechtigheid bijwonen. De auto riteiten hadden dan ook thans, veel meer dan ooit te voren, te rekenen met een massale belangstelling, welke strenge voorschriften noodzakelijk maakte. Dit kwam duidelijk tot uiting, toen de poiltie er toe overging, reeds om 7 uur vanoch tend, den grooten ring te sluiten om de binnenstad, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht begeven. Langzaam maar duidelijk kwam er teekening in den chaos van het verkeer; de weg. waarlangs de stoet zou gaan. begint zich reeds te on derscheiden. Het aanzien van de stad teekent ook rouw af door de tallooze vlaggen, welke halfstoks zijn uitgestoken, door de om floerste lantaarns, die aanstonds ontsto ken zullen worden, wanneer de stoet voor bij trekt. Het zakenleven ligt heden na tuurlijk zoo goed als stil. De meeste open bare diensten zijn stopgezet. Aan de De partementen en andere Rijksgebouwen en aan provinciale en gemeentelijke dien sten wordt niet gearbeid; winkels en ma gazijnen zijn gesloten. Op het Voorhout. Het statige Voorhout, waar, op dezen droeven ochtend, de voorjaarsbloemen als teeken van jong en nieuw leven uit den grond opschieten, bood al vroeg een on gekend schouwtooneel. Langs de fraaie lanen dikten zich gaandeweg de rijen tot een compacte menigte, welke zich daar langs den weg geschaard had, zoo dicht mogelijk bij het paleis van de betreurde doode. Maar ondanks de aanwezigheid van die duizendkoppge schare verstomde elk rumoer. Veeleer heerschte er een aan grijpende, beklemmende stilte, welke een pijnlijk contrast vormde met de vreugde tonen, welke anders in dat zelfde Voor hout steeds uit de menigte opschallen bij gelegenheid van vorstelijke feestdagen, in vroeger jaren onder een dak van glanzen de illumineerglaasjes, in lateren tijd in de bevlagde lanen. De massa realiseerde zich zichtbaar dit contrast. Thans op dezen rouwdag, zweeg de menigte eerbiedig stil, een devote stilte, welke slechts verbroken wordt door het gebeier der klokken, waarmede wijding wordt gegeven aan de droeve plechtig heid, welke zich straks voltrekken gaat. Onder den indruk daarvan wachten de duizenden. Inmiddels gaan de uren voorbij en wordt het tegen half tien. De militaire troepen komen aanmarcheeren. Zij be- hooren tot onderdeelen van onderscheide ne eenheden onzer weermacht. Een deta chement van de brigade Grenadiers en Jagers betrekt de eerwacht bij het paleis. Het omfloerste vaandel met vaandelwacht van de Jagers en het muziekkorps van het Vde Regiment Infanterie. De verdere troepenmacht dient voor de afzetting van het begin van den te vol gen weg: Voorhout en Kneuterdijk. Het is een vertegenwoordiging van ons gehee le leger, een groote verscheidenheid van weermachtaf deelingen: huzaren, lucht- vaartafdeeling, schoolcompagnie van den motordienst, regiment wielrijders, veldar tillerie, motorartillerie, corps rijdende ar tillerie, luchtdoelartillerie, genietroepen, pontonniers, torpedisten, hospitaalsolda ten, enz. enz. Maar tevens komen van de richting Denneweg aangerukt de detachementen, bestemd voor het militaire gedeelte van den rouwstoet. Tegen kwart voor tien is de Kon. Familie met de vorstelijke verwanten van wijlen H.M. de Koningin-Moeder en de verdere vorsten en vorstinnen, die voor de begra fenis zijn overgekomen, in het paleis sa mengekomen. De oud-hofprediker, de hoogbejaarde ds. Weiter, leidde daar een rouwdienst. Het uur van vertrek nadert meer en meer. Voor zoover het Voorhout niet is afge zet, is het één menschenmenigte. Talrijke deputaties hébben in de omgeving van het paleis een plaats gekregen. Op het voor de Burgemeesters gereserveerde ter rein, rechts naast het paleis aan het Voorhout, stonden de vertegenwoordigers van ongeveer 500 gemeenten. Hieronder bevonden zich bijna alle bur gemeesters van de 47 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners en verder de vertegenwoordigers van kleinere gemee- ten uit alle deelen des lands. De omstandigheden, dat eenige Burge meesters een uitnoodiging ontvingen voor de Kerk te Delft, heeft deze verhinderd uitvoering te geven aan hun te voren kenbaar gemaakt voornemen om op dit gereserveerde terrein aanwezig te zijn. Ook zijn er opgesteld de weeskinderen, ver pleegsters, de leden van het Haagsch Co mité voor Volksfeesten, de leden van de vereeniging van oud-Indische generaals en hooge militaire autoriteiten en voorts verschillende andere corporaties. Ook voor de schoolkinderen was een regeling ge troffen. Van elke school waren vijf kin deren aangewezen, die gezamenlijk bij het paleis een plaats gekregen hadden. Dan tal van officieren en reserve-offi cieren. De rouwstoet opgesteld Tegen half elf wordt in de nabijheid van het paleis de rouwstoet opgesteld. Deze wordt geopend door een detachement ma rechaussee te paard met omfloersten stan daard en standaardwacht. Daarachter volgde de algemeen e troepen commandant, generaal-majoor van Andel, als bevelheb ber in de eerste militaire afdeeling met zijn staf. Dadelijk daarop volgt in den stoet de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van zijn directeur, kapitein Wal- ther Boer. Met militair escorte van den rouwstoet bestond uit twee gedeelten, het eene. dat aan den rouwwagen en de volg koetsen voorafging en het tweede, dat den stoet sluit. Het eerste militaire gedeelte omvatte een bataljon infanterie met om floerst vaandel en vaandelwacht van het Regiment Grenadiers en wordt gevormd door vier compagnieën, resp. uit de lie, Ille. IVe en Vde Infanterie Brigade. Daar achter kwam een escadron huzaren met omfloersten standaard van het IHde half- regiment Huzaren. Nadat dit gedeelte van het Militair es corte zich had opgesteld, reed de rouwstoet van het Koninklijk Huls voor. Achter de Huzaren kwam een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard. Direct daar achter volgde een Hofrijtuig met een lakei gaande naast elk portier en waarin geze ten waren de waarnemend Kamerheer Ceremoniemeester. Jhr. A. G. Sickinghe en de Kamerheer in b.d., jhr. ir Six In een tweede Hofrijtuig namen plaats de oud intendant van Soestdijk. den heer Groene- veldt, de secretaris van wijlen II.M. de Ko ningin-Moeder, Jhr. Witsen Elias en de

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1