Aan den vooravond van de plechtige bijzetting van H.M, Koningin Emma. Portret van wijlen H.M. Koningin EMMA. Het wordt een dag van nationalen rouw. BON A. BON B. 75ste Jaargang MAANDAG 26 MAART 1934 No. 22704 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN S 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CTS. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0:18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. badhuis van der werffstraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat het emeentelijk Badhuis in de Van der erffstraat op Dinsdag 27 Maart as. den eheelen dag zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1934. 8350 ophalen huisvuil. Directeur van den Gemeentereini- gs- en Ontsmettingsdienst brengt ter getneene kennis dat op Dinsdag 27 Maart vanwege bovengenoemde diensten geen beid wordt verricht, derhalve ook geen uisvuil wordt afgehaald. tegenstelling met andere jaren zal dit atste op Goeden Vrijdag wel plaats vin- 8351 De Directeur, J. H. DE JONG. ONZE PLANETARIUM EXCURSIES. de laatste excursie ook uitverkocht. Reeds vanochtend 9 uur waren er voor laatste excursie op 20 April a.s. meer «vragen binnen dan er plaatsen be- baar zijn. Over eenige dagen zullen wij berichten neer de plaatsbewijzen worden be rt. De rouwstoet. Wij zijn thans in staat 't volgende mede te deelen omtrent de samenstelling van den rouwstoet bij de begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder opinorgen 11 uur: Na de reeds gemelde 'militaire af deelin gen ter opening van den stoet volgen een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Vervolgens komt een hofrijtuig, waarin de waarnemende kamerheer-cere moniemeester jhr. Sickinghe en de kamer heer in buitengewonen dienst jhr. ir. Six gezeten zijn. Naast elk portier gaat een lakei. Daarna volgt waarschijnlijk een hof rijtuig. waarin de oud-intendant van Soest- dijk, de heer Groeneveldt, de secretaris van de Koningin-Moeder, jhr. Witsen Elias. en de geneesheer dr. De Jongh. Hierachter sluiten zich aan, zes hof rij tuigen, bestemd voor de 24 kamerheeren, dragers van het stoffelijk overschot, een hofrijtuig, bestemd voor de dragers van de slippen van het rouwkleed en een hof rijtuig waarin de opperceremoniemeester van H.M. graaf Du Monceau gezeten is. Naast elk portier van deze laatste hof rij tuigen gaat een lakei. Dan volgt de rouw dagen, bespannen met acht paarden be hangen met rouwkleeden, gaande een koetsier naast elk paard. Op het rouwkleed, dat de kist dekt. zullen worden geplaatst de kroon van H.M. de Koningin-Moeder en een rood fluweelen kussen, waarop de orde- teekens van H.M. zijn gehecht. De vier slippen van het rouwkleed wor den vermoedelijk gedragen door de heeren jhr. mr. Schimmelpenninck. waarnemend Zooals reeds aangekondigd, stellen wij voor onze abonné's beschikbaar een reproductie van een door den heer M. Tonkes jeteekend portret in zwart crayon van wijlen H.M. de Koningin- Moeder. De grootte is 50 bij 39 c.M. De plaat is aan ons Bureau verkrijgbaar tegen den prijs van slechts f. 0.20 per stuk. Des- gewenscht kan men het portret verkrijgen in lijst tegen den geringen prijs van f. 1.45 per stuk. De plaat is te zien in de Tijdingzaal van ons Bureau en bij den Kunsthandel S. Bonte, Breestraat alhier, terwijl daartoe tevens gelegenheid bestaat op de navolgende adressen, waar ook bestellingen worden aangenomen: P- Schipperus, Rijnsburg. A. v. d. Berg, Katwijk-Binnen M. C. v. d. Lee, Katwijk a. Zee P. A. Woest, Wassenaar M. G. Emeis, Voorschoten J. C. Ruys, Noordwijk a. Zee H. Buyze, Noordwijk-Binnen W. de Gruyter, Sassenheim Tegen afgifte van dezen BON heeft houder, zoolang de voor raad strekt, recht op een PORTRET VAN WIJLEN H.M. KONINGIN EMMA (naar een teekening van M. TONKES) Niet ingelijst a f.0.20 p. stuk. Boekh. „De Volharding", Lisse Firma J. G. Kat, Hillegom. Kantoorhouder A. W. Buntsma, Woubrugge. Kemp's Boek- en Kunsthandel, Alphen a. d. Rijn Jongejan's Boekhandel, Boskoop Sigarenmagazijn F. A. Grégoire, Pr. Hendrikstr. 25, Bodegraven. Tegen afgifte van dezen BON beeft houder, zoolang de voor raad strekt, recht op een PORTRET VAN WIJLEN H.M. KONINGIN EMMA (naar een teekening van M. TONKES) Ingelijst a f. 1.45 per stuk. grootmeester van H.M. de Koningin-Moe der, Juckema van Burmania. baron Ren- gers van Warmenhuizen. hofmaarschalk van HM. de Koningin-Moeder, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van Soestdijk, en Sixma baron van Heemstra particulier secretaris van H M de Konin gin-Moeder Aan weerszijden van de rouwwagen gaan de 24 kamerheeren-dragers; resp. ter rech ter en ter linker zijde van den rouwwagen rijden de chef van het Militaire Huis. adj.- generaal vice-admiraal Bauduin en de gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. Röell Achter den rouwwagen volgen te voet de officianten en het personeel van H.M. de Koningin-Moeder. Daarachter komen te paard de officie ren der landmacht van het militaire huis twee aan twee naar ouderdom van rang. Het zijn: de adjudanten i.b.d. luitenant- generaal Borel en generaal-majoor Ram- bonet, de adjudant in gewonen dienst generaal-majoor De Jonge van der Halen, de adjudanten i.b.d, kolonel baron Van Voorts tot Voorts en res kolonels Froger en Van Hoogenhuyze, de adjudant in gewo nen dienst luitenant-kolonel jhr De Jonge van Ellemeet en de adjudant i.b.d. majoor b.d. De Josselin de Jong; de ordonnans officieren ritmeester jhr. Verheyen, eerste luitenant jhr. Van Kinschot en eerste luitenant Römer. In een hofrijtuig volgen de hofdames van H.M. de Koningin-Moeder, naast elk portier een lakei. Hierop komen de hof- rijtuigen. waarin de vorstelijke personen zijn gezeten, die in den stoet mederijden. Alleen de mannelijke vorstelijke perso nen zullen in den rouwstoet meerijden; de vrouwelijke zullen zich rechtstreeks naar Delft begeven. In het eerste rijtuig is de Prins der Nederlanden gezeten met den vorst van Waldeck en Pyrmont. Naast het rechter portier gaan een hof jager en twee lakeien; naast het linkerportier drie lakeien. Het zelfde is het geval met de volgende rijtui gen. waarin gezeten zullen zijn de prins Eugen van Zweden, de hertog van Nericie en prins Karei van België Voorts de erfprins van Oldenburg; de hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; de Erfprins van Waldeck en Pyrmont; de Vorst van ErbachSchönberg; Prins Felix van Luxemburg en de reeds gemelde ver dere vorstelijke verwanten van H.M de Koningin-Moeder Na deze vijf rijtuigen komt vermoedelijk in een hofrijtuig, als vertegenwoordiger van de Luxemburgsche regeering. de minis ter-president van Luxemburg, de heer Bech. Voorts komen er eenige hof rij tuigen waarin de groot-officier van H.M. de Ko ningin, luit. gen. jhr. Van Suchtelen van de Haare, de opperhofmaarschalk van H.M. de Koningin jhr. Boreel van Oldenaller en de opperkamerheer van H M. de Koningin mr. baron Van Lijnden gezeten zyn, als mede de adjudant van den Prins van Zweden en de oud-ordonnans officier van wijlen Koning Albert van België. Vervolgens Oberst Freiherr Von Grass en Coburg's Forstmeister und Oberhof jaeger- meister von Plötz, en eindelijk de hofmaar schalk van de Koningin, mr. baron De Smeth. Het is mogelijk, dat in deze volgorde eenige verandering komt. Na de hof rij tui gen volgen de officianten en het personeel van H M. de Koningin die de Koningin- Moeder onder haar regentschap hebben gediend, alsmede luit -kol. Van den Wall Bake, commandant van het corps Rijdende Artillerie, toegevoegd aan Z.KH Prins Eugen van Zweden, de kapitein ter zee baron De Vos van Steenwijk. adjudant i.b.d. van de Koningin commandant van het Kon. Instituut van de Marine te Wil lemsoord, toegevoegd aan Z.K H den graaf van Vlaanderen; den majoor van den gene- ralen staf baron van Voorts tot Voorts toe gevoegd aan Z.K.H den Prins van Luxem burg en jhr. mr. dr. De Beaufort, kamer heer i.b.d. van de Koningin, secretaris van den Raad van State, toegevoegd aan Lady May Abel Smith. Op een aantal voertuigen, vermoedelijk drie. liggen de kransen en bloemen, de stoet wordt gesloten door de reeds gemelde militaire afdeelingen De genoodigden bij de rouwplech- tigheid in de Nieuwe Kerk. Ofschoon het mogelijk .bleek in de Nieuwe Kerk ruim 900 zitplaatsen te re serveeren voor de genoodigden ter bijwo ning van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Konin gin-Moeder, heeft men bij de uitnoodi- gingen de grootst mogelijke beperking moeten inachtnemen Zoo bleek, het, ge lijk reeds gemeld, onmogelijk, alle leden van de beide Kamers der Staten-Gene raal in de gelegenheid te stellen, de plechtigheid bij te wonen en heeft men zich moeten bepalen tot uitnoodiging van de voorzitters der beide Kamers met de leden van de commissies van redactie van de adressen van rouwbeklag aan H. M. de Koningin. Ook bleek het ondoenlijk, de uitnoodigingen uit te strekken tot die genen. die tijdens het regentschap van H M. de Koningin-Moeder in R^geering en Volksvertegenwoordiging of in andere hooge colleges functies hebben bekleed. De Kerk is voor de plaatsing der ge noodigden in acht vakken r.ngedeeld; in vak A zijn de voorste drie rijen bestemd voor de leden der Koninklijke Familie en de vorsten en vorstinnen, die aan de rouw plechtigheid deelnemen. Daarachter vol gen plaatsen voor de Groot-officieren, den Hofmaarschalk, den Stalmeester, de Kamerheeren, allen met hun dames, den Raad-adviseur van het Koninklijk Huis, de Grootmeesteres, de Dames du Palais en de Dames du Palais honoraires. de Hofdames van de Koningin en de Hof- dames-honoraires van de Koningin en de Koningin-Moeder, Jagermeester en Jacht- jonker, adjudanten en adjudanten i.b d. van de Koningin met hun dames, ordon nans-officieren, den directeur van het Ka binet der Koningin, den Commandant van het Veldleger, de adjudanten van Z. K. H. den Prins en de Hofdames van H. K H. Prinses Juliana. In dit vak zijn tevens zitplaatsen aan gewezen voor den luitenant-kolonel Van de Wall Bake, commandant van 't Korps Rijdende Artillerie, toegevoegd aan Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, de. kapitein ter zee baron de Vos van Steenwijk, adju dant i.b.d van H. M de Koningin, com mandant van het Instituut voor de Ma rine te Willemsoord, toegevoegd aan Z. K. H. den Prins van Luxemburg, de majoor van den Generalen Staf baron Van Voorst tot Voorst, toegevoegd aan Z. K. H. Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen. In vak B zijn plaatsen gereserveerd voor den oud-adjudant van Z. K. H. den Prins en mevrouw Termijtelen, voor da mes van verschillende leden der Hofhou ding, den Hofprediker en de geneeshee- ren van het Kon Huis met hun dames, de leden van de commissies van redactie van het adres van rouwbeklag van de Eerste en Tweede Kamer, Burgemeester en Wethouders van Amsterdam. 's-Gra- venhage. Rotterdam en Delft, allen met hun dames, de burgemeester van Rijswijk de lectrices van wijlen de Koningm-Moe- der, en leden van Haar Hofhouding, den oud-Hofpredikei, ds. Weiter, den Hof prediker ds Gounelle den president van de Nederlandsche Bank. een deputatie van het Roode Kruis bestaande uit lui- tenant-generaal jhr. J. H. Röell luitenant generaal W baron Röell van Hazerswoude en W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst den intendant van Het Loo en den direc teur van het Koninklijk Huis-Archief, dr. Japikse met hun dames Vak C biedt plaats aan verschillende Delftsche autoriteiten, als president en secretaris van Curatoren der Technische hoogeschool, den rector-magnificus, den secretaris van den Senaat; den secretaris rentmeester van het Hoogheemraadschap Delfland, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel pastoors en pre dikanten der verschillende R.-K en Pro- testantsche Gemeenten, Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk, den kantonrechter en den secretaris van Delft. In vak D zullen gezeten zijn de garni zoenscommandant, majoor Versteeg, ver schillende Delftsche belasting-autoritei ten, de pl voorzitter en leden van den Raad van Beroep der Koninklijke Hof houding. prof. mr. IJzerman en jhr. mr. Van Asch van Wijck. als vertegenwoordi gers van 't Kon. Emma Jubileum Fonds, dr. Astro, notaris Walter en jhr. Van Cit- ters, namens het College van Regenten van de Koningsschool te Apeldoorn, en andere autoriteiten met hunne dames. Vak E is in tweeën ingedeeld, de rech terhelft is gereserveerd voor de diploma ten en hunne dames en de leden van het Permanente Hof van Internationale Jus titie, tezamen 85 plaatsen, terwijl in de linkerhelft zullen plaats nemen de voor zitters der beide Kamers der Sta ten- Generaal de ministers, hoofden van de partementen. de Ministers van Staat de leden van den Raad van State, den Hoo- gen Raad en de Alg. Rekenkamer de ridders-Grootkruis in de Nederlandsche Orden en de Commissarissen der Ko ningin, allen met hunne dames In vak F zijn een aantal hooge militaire autoriteiten gezeten, de leden van het Hoog Militair Gerechtshof en leden van Ge± Staten van Zuid-Holland met den griffiers, de burgemeesters van de hoofd- steden der verschillende provinciën, de gTif fiers van de beide Kamers der Staten- Generaal, een deputatie van het Ned - Ind. Leger bestaande uit kol. Schulman, de majoors van den Generalen Staf Overakker en Vink, de burgemeesters van Soest en Baarn en de commandant van BINNENLAND. Aan den vooravond van de plechtige uit vaart van H. M. Koningin Emma (1st® Blad). Ernstig auto-ongeval bij Delden. Eén doodfe, vier gewonden i Gemengd Nieuws, 3de Blad). Ernstige kolendampvergiftiging te Noord- wijkerhout; één doode. (Uit de Omstreken, 2de Blad). BUITENLAND. De Stavisky-sieraden te Londen gevon den (Buitenland, 3de Blad en Tel., 2de Blad). Verkiezingen in Italië (Tel., 2de Blad). Het dreigend conflict in de Amerikaan- schc auto-industrie afgewend (Tel., 1ste Blad). Rede van den Duitschen minister van financiën (Buitenland, 3de Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. Bronbeek, gcneraal-majoor-titulair Reyn- ders en de hoofdcommissaris van politie van Den Haag, de meesten met hunne dames. Vak G is gereserveerd voor vertegen woordigers van de verschillende Kerk genootschappen in Nederland, als presi dent en secretaris van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. de priml van Deputaten der Geref. Kerken, vertegenwoordigers van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, van de Doopsgezinde Socletelt, van het Ned. Isr. en het Port. Isr. Kerkgenoot schap, de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem, 's-Herto- genbosch, Breda en Roermond van de R K Kerk: de aartsbisschop en bisschop pen van de Oud-Kath. Kerk, de hier ver toevende Indische vorsten, de rector- magnificus en de secretaris van de Leid- sche Universiteit, de geneesheer-direc teur en de secretaris van het Sanatorium. Oranje-Nassau-Oord, de hoofdaalmoe zenier van Leger en Vloot en de leger- en vlootpredlkant ds. Janssen en een afvaar diging van het Diaconesserihuis Bronovo. Vak H eindelijk is bestemd om o.a. plaats te verleenen aan de officianten en verder personeel van de hofhoudingen van H M. de Koningin-Moeder en H. M. de Koningin, die te voet in den rouw stoet zijn medegegaan. De Opperceremoniemeester van H. M. de Koningin maakt bekend, dat de ge noodigden voor de Nieuwe Kerk hunne oranje (c. q. witte) toegangskaarten moeten vertoonen. zonder vertoon waar van geen toegang kan worden verleend. De Muzikale verzorging van den Rouwstoet. Wij hebben ons tot den luitenant-gene raal. gouverneur der Koninklijke Residen tie, jhr. W. Roell, gewend om inlichtingen inzake de muzikale verzorging van de marschplechtigheid van den stoet. Ons is daarop medegedeeld, dat, zooals bekend ls, ingedeeld zijn behalve de tam boers en pijpers bij de 3 batalllons, vier muziekkorpsen, te weten bij de Eerewacht aan het Paleis aan het Lange Voorhout het muziekkorps van het 5de regiment infanterie, bij de Eerewacht te Delft aan de Nieuwe Kerk te Delft de Marinekapel, aan het hoofd van het voorste gedeelte van den militairen stoet de Koninklijke Militaire Kapel, aan het hoofd van het laatste bataillon van het achterste ge deelte van den stoet het muziekkorps van het Vide regiment infanterie. Het muziekkorps bij de eerewacht aan het paleis Lange Voorhout zal geen andere muzikale honneurs bewijzen dan die aan het stoffelijk overschot, n.l bij het opbaren de Treurmarsch van Grieg, „Ases Tod" en bij het wegrijden van den rouwwagen het Waldecksch Volkslied. Verder zal gedurenden den tocht van den Haag naar Delft tusschen het paleis en de Hoornbrug door de beide muziek korpsen en de pijpers en tamboers bij af wisseling treurmuziek gegeven worden, in verband waarmede de marschsnelheld in dat gedeelte van den weg gering zal zijn. Tusschen de Hoornbrug en den ingang van Delft zullen de muziekkorpsen niet spelen, doch zullen dan bij de drie batall lons de tamboers en pijpers slaan en blazen, in verband waarmede op dit ge deelte van den tocht de marschsnelheld grooter zal kunnen zijn. Eindelijk zullen in Delft wederom alle muziekkorpsen spelen. De Koninklijke Militaire Kapel zal, wan_ neer het hoofd van den stoet de Nieuwe Kerk bereikt, spelende uitzwenken ter hoogte van het standbeeld van Hugo de Groot en treurmuziek blijven geven tot dat de rouwwagen zelf het Kerkplein (stadhuis) nadert. Wanneer de rouwwagen het kerkplein oprijdt, zal alle muziek ter plaatse op houden, totdat het stoffelijk overschot de Nieuwe Kerk op korten afstand genaderd ls, ais wanneer de Martnekapel, behooren- de tot de Eerewacht der Nieuwe Kerk het Wilhelmus (oude toonzetting) zal inzet ten, gedurende het afbaren en het bin nendragen van het stoffelijk overschot.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1