HET NATIONAAL DÉFILÉ IN DEN HAAG LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 Maart Ij; DE NEDERLANDSCHE NATIE BET00NT_HAAR ROUW. TELEGRAMMEN. buitenlandsche regeeringen In verband met het eenvoudige karakter dat de blj- zettlngsplechtlgheden zullen hebben, den wensch te kennen gegeven, dat er geen bijzondere missles zullen worden gezon den om de begrafenis bij te wonen Aangenomen kan dus worden, dat er geen vorstelijke personen als vertegen woordigers van buitenlandsche staats hoofden of vertegenwoordigers van an dere staatshoofden uit het buitenland bij de bijzetting aanwezig zullen zijn, met uitzondering van die. welke aan de Ne- derlandsche Koninklijke familie direct verwant zijn. De werkzaamheden in de Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk te Delft wordt dag en nacht gewerkt om de reparatie-werk zaamheden zooveel mogelijk aan het oog te onttrekken. Van den hoofdingang der Kerk naar het Koor, ls thans een 45 meter lange tunnel met zijnissen getimmerd, welke bekleed zal worden door de fa Pander en Zn. De kleur der bekleeding ls nog niet officieel bekend, doch verondersteld wordt, dat deze zal zijn zwart met wit en grijs. Door Philips wordt een luidspreker- Installatie aangebracht. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft Prins Hendrik een bezoek aan de Kerk gebracht. HIJ was vergezeld van ds. Wei- ter en burgemeester Van Baren. Het be zoek duurde een halfuur in welken tijd het koor en de grafkelder werden be zichtigd. Uitvoerige verkeersmaatregelen. Naar wij vernemen zijn reeds uitvoe rige verkeers-maatregelen getroffen voor de gansche route van den stoet. De bin nenstad van Delft wordt reeds om 9 uur voor alle auto-verkeer afgesloten. Zoo wel de Nieuwe als de Oude Rijksweg wor den om 10 uur voor asverkeer gesloten. Ook de tram valt onder deze regeling; na 10 uur vertrekt geen tram meer uit Delft naar Den Haag en evenmin van Den Haag richting Rljswijksche weg. Na 10 uur wordt er dus geen auto of wagen meer op de afgezette wegen toegelaten. Wie de stoet wil gadeslaan en zich per as naar de plaats, waar hij zich wil opstel len, wenscht te begeven, moet dus zor gen voor tienen present te zijn. Daarna zal men zich te voet naar de langs de route vrijblijvende ruimten moeten be geven; ook deputaties van vereeniglngen, die per trein te Delft arrlveeren en in dit geval een vrij aanzienlijk eind zullen moeten loopen .In het algemeen wordt aangeraden zich zooveel mogelijk te con- centreeren langs den Rijksweg, omdat de ruimte die ln Delft beschikbaar is spoedig door bewoners van de stad zelf bezet zal zijn. In overleg met den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, maken de Burgemeesters van de ge meenten 's-Gravenhaee, Rijswijk en Delft bekend: 1. Op Dinsdag 27 Maart a.s. zal ten be hoeve van den doortocht van den begra fenisstoet van H. M. de Koningin-Moe der het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen, zoomede rij wielen, verboden zijn op de door den stoet te volgen route van het paleis langs het Lange Voorhout en Kneuterdijk, den Vij- verdam, den Hofweg, het Spul, de Flette- rljkade, het Rijswljkscheplein, den Rljks- wijkscheweg, den Haagweg, den nieuwen Rijksweg, het Noordeinde, het Oude Delft de Nieuwstraat en de Markt, tot de Nieu we Kerk, zoomede den ouden Delftweg van de Hoornbrug tot en met de nieuwe dwarsverbinding met den nieuwen Rijks weg. 2. Geen der genoemde vervoermiddelen zal na 8 uur voor zooveel betreft het ge deelte van het palels tot en met de Hoorn brug, en na 9 uur voor zooveel betreft het verdere gedeelte van het face op deze wegen worden toegelaten, terwijl van den kant van Delft de nieuwe Rijksweg en de Oude Delftweg van 8 uur af zijn geslo ten ln de richting naar 's-Gravenhage. Het parkeeren op deze route, waar ook, ls verboden van Maandagavonu af. Het verkeer in alle op de genoemde route uitkomende straten en wegen zal dus geen doorgang kunnen vinden. Vervoermiddelen waarvan de geleiders zijn voorzien van een bewijs van voorrang, uitgegeven door den hoofdcommissaris van politie der gemeente 'sGravenhage zullen mogen doorrijden. 3. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zijn, dat het doorgaande verkeer tusschen 's Gravcnhage en Rijswijk eenerzijds met Delft en Rotterdam anderzijds of in Ooste lijke of ln Westelijke richting zijn weg zal moeten vinden. In Oostelijke richting wordt aanbevolen de route over Leidschen- dam en Zoetermeer Zegwaart en vervol gens over Pijnacker naar Delft of over Bleiswljk en Hillegersberg naar Rotterdam. In Westelijke richting zal over Loosduinen en Monster naar 's Gravenzande en ver volgens over Maassluis naar Rotterdam kunnen worden gereden, en over Naaldwijk en De Lier ook naar Delft. Verder zal zoo veel mogelijk van Noord naar Zuid de Oos telijke. van Zuid naar Noord de Westelijke route zijn te volgen. De plaatsenhandel langs de route neemt voortdurend grooteren omvang aan. Overal voor de ramen (in Delft zelfs vrijwel huls aan huis) treft men biljetten aan met het opschrift „plaatsen te huur". Op tal van plaatsen worden door particulieren tribu nes opgeslagen. Voor f. 30 a f40 werden reeds plaatsen verhandeld In Den Haag worden hier en daar etalages uitgebroken en ln tribunes veranderd! Voor het paleis in het Voorhout te Den Haag heerschte ook gisteravond weer enor me drukte. Al vrij vroeg op den avond werd het teekenen van de rouwregisters echter stopgezet wegens de voorbereidingen voor het défilé. Te ruim 9 uur kwamen van het Koninklijke Palels aan 't Noordelnde drie hofauto's voorgereden. De geheele Konink lijke Familie met de vorstin van Erbach- Schönberg en den Vorst en de Vorstin van Waldeck-Pyrmont brachten bloemen, om op de baar te leggen. Het was de eerste maal. dat de Konink lijke Familie zich in rouw ln het publiek vertoonde. De Koningin was geheel in het zwart, evenals de vorstinnen van Erbach en Waldeck; Prinses Juliana droeg een zwarten hoed en een grijzen bontmantel; aan den linkerarm droeg zij een rouwband. De beide prinsen waren ln het zwart. Het bezoek duurde ongeveer drie kwar tier. Daarna nam de publieke belangstel ling vrij snel af. Door H M. de Koningin zijn alsnog om. de volgende telegrammen ontvangen: van de ex-koning George van Griekenland, van den koning van Joego-Slavië, van den koning van Roemenië, van de Groother togin en den Prins Gemaal van Luxem burg, van de ex-keizerin van Oostenrijk, van den koning van Italië, van de presi denten van Finland, Griekenland, Letland Argentinië, Venezuela, Turkije, Nationale Chlneesche Regeering. van den keizer van Ethiopië, van den president van Uruguay en van den chef van de voorloopige regee ring van Brazilië. Namens Rijkspresident von Hindenburg is gisteren een groote krans van ander- halven meter middellijn aan het Palels van wijlen H.M. de Koningin-Moeder bezorgd. De krans bestond uit dennegroen en witte aronskelken; aan de krans hingen witte linten, waarop in zwarte letters de woor den: ..Rijkspresident von Hindenburg". Namens de Duitsche Rijksregeering ls eveneens een groote krans bezorgd. De Engelsche Koning heeft bepaald, dat Dinsdag de vlaggen van de regeerlngsge- bouwen halfstok zullen worden geheschen. Het heengaan van H.M. de Koningin- Moeder heeft in Hongarije een diepen Indruk gemaakt; begrijpeljk indien men weet hoe bemind de Kon. Hollandsche Familie in Hongarije is. De bladen leggen den nadruk op Haar succesvol beleid tijdens Haar regentschap. De Beurs is Dinsdag gesloten. De minister van Financiën heeft be paald, dat op Dinsdag 27 Maart de beur zen voor den geld. en fondsenhandel zul len zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleenlngen als bedoeld in af- dcellng V der Beursvoorschrlften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. De rouw in Indië. Alle Europeesche dagbladen te Batavia maakten bekend dat zij om redenen van pieteit hadden besloten om op den alge- meeen rouwdag niet te verschijnen terwijl dien dag evenmin bulletins zullen worden uitgegeven. Zoowel te Buitenzorg als te Batavia zal gelijktijdig het plechtige moment waarop het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit het paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen worden meegeleefd. Op beide plaatsen zal een Europeesche eere compagnie en een batterij houwitsers wor den opgesteld. Terwijl de houwitsers 33 saluutschoten afgeven, zal de compagnie eerbewijzen brengen. Te Buitenzorg zullen op dat tijdstip aanwezig zijn de Gouver neur-Generaal, de Raad van Ned. Indië de Legercommandant, de Chef van den Generalen Staf, de Commandant der Zee macht en de Hoofden der overige Departe menten. De dienst in de Nieuwe Kerk. Voor den dienst als adjunct-ceremonie meester op 27 Maart in de Nieuwe Kerk te Delft bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder zijn de volgende officieren aange wezen: de luitenants ter zee le klasse: J. J. L. Willinge en M. M. Merens: de le lui tenant der artillerie van het Indische leger Buurman van Vreeden; de le luitenant der infanterie van het Indisch leger R. Roos; de kapitein van den Generalen Staf A. G. •J. M. F. v. d. Kroon; de le luitenant der grenadiers K. F. Puffius en C. F. H. Seijf- fardt; de reserve- eerste-luitenant der grenadiers H. F. D. Oxenaar; de kapitein der jagers K. J. Evenwel; de reserve-kapi tein der Jagers J. Kruis; de le luitenant der jagers L. T. F. J. S. van Embden; do le luitenant der infanterie S..v. d. Kloet; de reserve-eerste-lulteant der infanterie D. J. Karres; de ritmeester der huzaren A. D. C. v. d. Voort van Zijp; de reserve- eerste-luitenant der huzaren Dr. H. L. M. van Schaik; de le luitenants der artillerie P. J. G. Doorman en A. C. J Valk; de re- serve-eerste-luitenant der artillerie W. A. H. C. Boellaard: de le luitenant magazijn meester der artillerie J. G. M. Huisman en de le luitenant der genie C. van Boven. Ministers niet in den stoet. Naar wfl vernemen zullen de ministers bij de bijzetting niet ln den stoet mede- rijden, maar zich rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daarheen begeven. Koninklijke familie op 31 Maart naar Het Loo. Wij vernemen, dat het ln het voornemen van de Koninklijke familie ligt om zich op Zaerdag 31 Maart a.s. naar Het Loo te begeven. Zilveren krans van de weermacht. Op Maandag 26 Maart 12 uur, zal vol gens aanwijzingen van den Minister van Defensie door een deputatie, bestaande uit lult. generaal H. H. Seyffardt. chef van den Generalen Staf, oudste officier der Nederlandsche weermacht, vlce-ad- miraal C. J. E. Brutel de la Rivière, com mandant der Marine in Nederland, oudste officier van de Koninklijke Marine, de adjudanten van genoemde opper- en vlag officieren, een onderofficier en een ma troos van de Koninklijke Marine, zoomede een onderofficier en een soldaat van de Koninklijke Landmacht, namens de ge heele Nederlandsche Weermacht 'n groote zilveren krans worden gelegd aan de baar van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder. De krans, welke vervaardigd wordt door de Haagsche juweliers H. B. Lohman en Zoon, wordt gemaakt met orchideeën en zal op zilveren lint de inscriptie dragen: „Van de Koninklijke Nederlandsche Weermacht aan H. M. de Koningin-Moe der, 20 Maart 1934. Aan het Roemeensche Hof zal tot en met 27 Maart zware rouw worden aange nomen. VELE TIENDUIZENDEN TROKKEN LANGS DE STATIEKIST MET HET STOFFELIJK HULSEL. In den loop van den nacht ls de statie- kist met het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit de sterfkameif naar beneden gebracht en in de vestibule van het Paleis aan het Lange Voorhout geplaatst. In deze vestibule had men zorgvuldig alle rouw vermeden. De kist stond in het midden; ter weerszijden waren standaarden met kaarsen geplaatst terwijl de groote licht kroon boven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekt met kransen en bloemstuk ken en met het prachtige orchideeënklced der Nederlandsche vrouwen. De achter grond werd door een eenvoudige palmver- siering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke Prinses Juliana dezer dagen persoonlijk geplukt heeft en als een laatsten groet aan haar Groot moeder heeft gebracht. De deuren van de vestibule waren reeds lang vóór 9 uur open; een houten schot onttrok echter de kist nog aan aller blikken. Daarbuiten stond de menschenmenigte reeds lang te wachten om aan het défilé deel te nemen. Op verschillende plaatsen in de omgeving van het Voorhout, zag men reeds ln den vroegen ochtend, ondanks den regen zich groepen menschen verza melen, die gezamenlijk langs het stoffelijk hulsel van H. M. de Koningin-Moeder wil den trekken. Velen van hen torsten kran sen of palmtakken, anderen weer vaandels of banieren. Het Voorhout zelf was door de politie geheel afgezet. Door het spannen van touwen had men verschillende paden gemaakt, waarlangs het publiek uit de richting van hotel Paulez kon opmar- cheeren en dan, nadat het een blik in de vestibule had kunnen werpen, via den Denneweg aftrok. Reeds lang vóór 8 uur stonden eenige duizenden op het Voorhout te wachten; dit aantal groeide ziender- oogen aan. Eenige minuten vóór 9 uur werd de ves tibule geheel geopend en dadelijk daarop betrokken eenige heeren der Hofhouding de eerewacht. Ter weerszijden van de Kist stelden zij zich, gekleed in ambtscostuum, op. Deze eerewacht werd voor de eerste uren betrokken door Baron Taets v Ame- rongen en jhr. Repelaer v. Driel. Deze wer den afgelost door Baron v Haerlnxma thoe Slooten en jhr. v. d. Wijck en deze weer door Baron Bentlnck en Baron v. Heem stra. Op het bordes van het paleis stonden twee kamerdienaars van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Voor déze functie waren om beurten aangewezen de heeren Jansen en Roel, de beide kamerdienaars, die ge durende den tijd, dat Koningin Emma ln het paleis aan het Voorhout gewoond heeft, steeds in haar onmiddellijke nabij heid zijn geweest, alsmede de heer Kaan. Nadat de vestibule geopend was. trad het voltallige college van B. en W. van Den Haag met den gemeente-secretaris, mr. Boasson en den fungeerend chef van het kabinet van den burgemeester, de heer Robin, naar voren om namens de ge meente 's-Gravenhage een krans bij de baar te leggen. Deze krans werd gedragen door twee boden van het Stadhuis, en door burge meester Bosch v. Rosenthal bij de baar gelegd. Daarna volgden de besturen van den Ned. Journalistenkring en de Haag sche Journalisten-Vereeniging. uit welker naam de heer D. Hans een krans legde, vervolgens werd namens de Buitenland sche Persvereeniging een palmtak neerge legd. Hierop trad een deputatie van de Haagsche politie onder aanvoering van commissaris Paré naar voren en "legden twee agenten namens het geheele corps een krans. Toen nam het défilé een aanvang. In rijen van ongeveer tien trok de Haagsche bevolking, die vanzelfsprekend in de och tenduren nog het grootste gedeelte van de belangstellenden vormde, voorbij de kist van de zoozeer beminde Vorstinne. Omstreeks 10 uur werd het aantal van de belangstellenden reeds op 4 a 5 dui zend geschat en van alle kanten zag men de menschen optrekken. Van buiten de stad begon langzamerhand ook het publiek toe te vloeien, voornamelijk nog ln de vele autobussen, die zoo ver mogelijk ln de bin nenstad werden toegelaten. De stroom van menschen groeide steeds aan. Omstreeks 11 uur was het geheele bordes van het Paleis reeds bedekt met bloemen. Ook het tweede gedeelte van het Lange Voorhout moest toen in gebruik genomen worden om de menschenmenigte te groepeeren. Uren lang trok men in on afgebroken rijen met ontbloot hoofd en omfloerde vaandels langs de vestibule. Eenige minuten na 11 uur kwamen de vertegenwoordigers van de verschillende Nederlandsche Universiteiten bijeen en toen werd het défilé voor eenige oogen- blikken onderbroken om aan deze deputa tie gelegenheid te geven een reusachtige krans aan den voet van de baar te leggen. Deze kranslegging geschiedde door den praeses collegü van 't Leidsche Studen tencorps Jhr. W. C. S. Laman Trip. Aan deze krans waren de linten van de ver schillende studentenkorpsen van onze Universiteiten bevestigd. De regen, die in de vroege ochtenduren velen er van terug had gehouden, zich naar het Voorhout te begeven, hield op. Het weer werd zachter en zelfs leek het alsof het zonnetje nu en dan zou doorbre ken. Echter bleef de lucht den geheelen voormiddag loodgrijs. 6teeds maar door stroomden de men schen. Vooral na 12 uur werd het een overstelpende drukte. Naar schatting van de politie hadden alleen in de ochtend uren reeds meer dan 10.000 personen een laatsten groet aan het stoffelijk hulsel van Koningin Emma gebracht. Telkens werd het voorbijtrekken voor eenige minuten onderbroken om aan de putaties gelegenheid te geven een krans te leggen. Door het Roode Kruis en de Eerste hulp Brigade waren maatregelen getroffen om in geval van ongelukken hulp te kun nen verleenen. Enkele personen, die door het lange wachten onwel geworden waren, moesten per brancard weggebracht worden. EEN PLECHTIGE MANIFESTATIE. (Van een onzer redacteuren.) Op waarlijk grootsche wijze heeft de Nederlandsche natie heden bij het natio nale défilé langs het stoffelijk omhulsel van wijlen H.M. de Koningin-Moeder haar rouw betoond en daarmede een treffende getuigenis afgelegd van haar diepe ver knochtheid aan het Oranje-huis. In vol komen overeenstemming met het leven van de Overledene was de vestibule tot een hoogsteenvoudige „chapelle ardante" ingericht; een tweetal luchters overtoog de met de smalle zijde in de openstaande deuren opgestelde en met het door de Nederlandsche vrouwen aangeboden bloemenkleed van paarse seringen en orchideeën bedekte kist met een stemmig licht. Alles getuigde van eenvoud. Waaraan echter niet alleen door de zelden ver broken intense stilte, maar meer nog door de zwijgende rijen wachtenden een diep medegevoel gepaard werd. Op het in de druilenden regen glinsterende asphalt vqn het Voorhout voltrok zich een plechtige manifestatie van rouw en liefde, gebracht door eenvoudige Nederlandsche onderda nen niet alleen aan het stoffelijk omhul sel van de overleden Hooge Vrouwe en aan het in rouw gedompelde Koninklijke gezin, maar in grootere mate aan het regeerend Vorstenhuis. Met devoten eerbied schreden de defi- Ieerenden een voor een langs het bordes, vertegenwoordigende de geheele Neder landsche natie: alle rangen en standen. Het waren plechtige oogenblikken voor- elk der deelnemers. Ieder nam afscheid van de door Haar Koninklijken eenvoud tot een Majesteit in den meest uitgebrei- den zin van het woord geworden Vor stinne, Die in de nagedachtenis van allen zal blijven voortleven als de Moeder des Vaderlands. Naast de schitterende kransen van de gemeente Den Haag en het Haagsche po litiecorps werden verschillende kleine,; maar door de oprechtheid van het gebaar en de uiting van het persoonlijke gevoe len niet minder indrukwekkende bloe- menhuldes gelegd. Dat paars de kleur van het alom bekende Emmabloempje overheerschte in deze bloemenhulde is 'n bewijs te meer hoe zeer de natie het grootsche werk der verscheiden Vorstinne op prijs stelt! Steeds stroomde de drom defileerenden door; de rijen der wachtenden vermin derden echter niet maar namen steeds grooteren omvang aan. Van heinde en ver was men naar de residentie getogen om hulde te brengen aan het stoffelijk omhulsel van wijlen H. M. de Koningin- Moeder. Zoo ging het défilé door, minuut na minuut, uur na uur, van den vroegen ochtend tot den avond toe. Op ondubbelzinnige wijze heeft het Ne derlandsche volk door dit défilé zijn aan hankelijkheid aan en medegevoel met het Huls van Oranje getoond. Sluiting beweegbare bruggen te Den Haag. B. en W. van 's-Gravenhage maken be kend, dat op Dinsdag 27 Maart as. alle beweegbare bruggen in die gemeente van des nachts 0 uur af gedurende den ge heelen dag voor de scheepvaart gesloten zullen zijn, met dien verstande, echter, dat, indien mogelijk, in de avonduren van dien dag alsnog gelegenheid wordt gegeven tot doorvaren. Gemeenschappelijk eerbetoon van burgemeesters. Ervan uitgaande, dat in den kring der ge meenten behoefte wordt gevoeld haar te doen vertegenwoordigen bij de uitvaart van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, is bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten de gedachte gerezen, dat er al leszins aanleiding bestaat de individueele beteekenis van zulke vertegenwoordiging te verheffen tot het karakter van een ge meenschappelijk eerbetoon van de zijde der Nederlandsche Gemeenten. Na beraad over mogelijkheden tot ver wezenlijking van die gedachte heeft de Vereeniging den Burgemeester van 's-Gra venhage bereid gevonden een schikking te treffen, volgens welke naast het Palels aan het Lange Voorhout een terrein beschik baar wordt gesteld, als staanplaats uitslui tend voor de burgemeesters der gemeenten De vereeniging heeft de gemeentebe sturen van een en ander ln kennis gesteld en hen verzocht, indien zij zich bij deze stille hulde wenschen te doen vertegen woordigen. ten spoedigste telegrafisch daarvan aan de Vereeniging te doen blijken. SPANJE EN DE R. K. K£RIl MADRID, 23 Maart. (Reuter; I Cortez heeft met groote meerderheid! sloten, om aan de lagere geestelijkhelJ Spanje, die door de scheiding van en Staat financieel sterk is acht» gegaan, een jaarlijksche ondersteurm, verleenen van 16'/: millioen peseta's Dit bedrag staat ongeveer gelijk I tweederde deel van het salaris, dy hiervoor in aanmerking komende ters voor den val van de Monarchie t vangen hebben. Een voorwaarde is, dat de geesteliiL die deze ondersteuning ontvangen opd 14en April 1931 een bediening uitoeë den, en, dat hun jaarlljksch inkomen r hooger is dan 7.000 peseta's. Dank zij den steun van de Kathol rechterzijde is dit regeeringsvoorstei genomen. De Katholieken zien in J voorstel immers niet slechts de uitdri king van een geest van verzoening! hun bedoeling is niet alleen, om metl tijd nog meer concessies op dit gebied verkrijgen, doch zij willen hjertnee oo kennen geven, dat zij de regeerinj haar streven naar herstel van het sta_ gezag, niet wil verzwakken door haart Katholieke stemmen ln den Cort«| onthouden. o DE STAKINGEN IN DE VER. STATI NEW-YORK, 23 Maart. (Reuter). L teravond hebben weer onlusten plL gehad ln verband met de staking vanl taxi-chauffeurs. In verschillende deelen van de i werden ongeveer 50 taxi's vernield, wijl ook een aantal particuliere auto'slj moesten ontgelden. De taxi-maatschi pijen hebben een open brief aan bui meester Laguardia gepubliceerd, war zij de wandaden van de stakers opso men en verklaren, dat achter deze onlij ten de communistische partij zit, hetge blijkt uit het feit, dat de Amerikaani bond van vakvereenigingen de stakl niet erkent. In den nacht doorkruisten polity auto's de stad en velen werden ge: resteerd. Ook burgemeester Laguarf die herhaalde oproepen tot de stakl deed de ongeregeldheden te staken, is a door hen aangehouden: toen hij zich efl wel bekend maakte, kon hij ongehindej zijn weg vervolgen. WASHINGTON, 23 Maart. (Reuter;., staking in de automobiel-industrie is L verzoek van Roosevelt opnieuw 48 uur ui gesteld om gelegenheid te hebben een if geling van het conflict te zoeken. Johl son en Green verklaren, dat men een r) geling nadert. Verder hebben de hava arbeiders langs de kust van den Aüa' tischen Oceaan Roosevelt medegeto dat zij op zijn verzoek niet zullen star- Hun organisatie omvat 12.000 man. De mijnwerkers ln het Appalsche stee kool-gebied hebben evenwel gedreigd 1 werk tegen 1 April a.s. neer te leggen. Hierdoor neemt de staklngsbewep weer een scherper vorm aan. DE STAVISKY-AFFAIRE. CHAMONIX, 28 Maart (Reuter).l eigenaar van de villa van Stavisky, va ln werd ingebroken, heeft geconstam dat geen enkel voorwerp verdwenen is. Een getuige deelde mede, dat hü Zo«J vier wandelaars had vergezeld, die M een kelderraampje ln de villa waren ofl nengedrongen en foto's van het intens hadden genomen. PARIJS, 23 Maart (Reuter) Een van een Stavisky-cheque droeg het va ininkte kenmerk „Tardi....", wat doo:« Socialistische pers gelezen wordt „Tardieu". Tevens publiceert de „Populaire aanbevelingsbrief van Tardieu aan Franschen Resident-Generaal ln ^ar0~. Deze brief bevat een aanbeveling u» Albert Dubarry, die in verband met affaire Stavisky is gearresteerd De „Populaire" trekt de conclusie «I wijst op het verband Tardieu—DuMrij-j Stavisky. De veronderstelling, dat de afgevaa™ de van Guyana. Galmot, op Instigatie v. Stavisky om het leven is gebracht, senp bevestigd te worden door een v®. u] van den schrijver Josef Kessel, die Stavisky zeer bevriend was. Kessel heeft een boek over Stavisk) ge schreven en daarin o.a. een ondernw geschilderd met den financier, die Gaim als zijn doodsvijand kenmerkte en oea gingen tegen hem uitte. Volgens de „Echo de Paris" komen de uiteenzettingen van Henriot °°'v vroegere Procureur-Generaal Proi"1*Jj en de vroegere minister van Justitie Renault, onder ernstige verdenking staan. NOG EENS DE DUITSCHE KOLONIËN. LONDEN, 23 Maart. (V.D.). —Jf.X Mail" publiceert een artikel van het nas huislid Llewellyn Jones, waarin deze zijn oordeel te kennen geeft, dat ae k roep van Lord Rothermere tot tenigs van eenige mandaatgebieden aan Dui» land de welwillende aandacht van -oe i> -blieke opinie ln Engeland verdient. geen politiek die geschikter is om ctot eed werkelijke duurzame pacif icatie T®' Europa te lelden. De bereidheid van w Brittannie om de rechtvaardigheid het Duitsche verlangen naar teru„- der koloniën te erkennen, zou een nieuwe internationale atmospheer sc pen en de oplossing van het pr° van de herziening der territoriale lingen in Europa aanzienlijk ver8f'"Li(l3 lijken. Alvorens dit probleem opg wordt, kan er slechts weinig hoop j staan, dat werkelijke ontwapenlngs»1 regelen zullen slagen. ONTPLOFFING TE CHICAGO CHICAGO, 23 Maart. (Reuter), naast hotel „Embassy" gelegen cawr,! een ontploffing ontstaan, waardoor personen werden gewond en een rieele schade van 75.000 dollar wem gericht. De hotelgasten moesten hals o> uit het met rook gevulde en hieri brandende gebouw vluchten. j jen Tot nu toe weet men nog nlei 0^|| te doen had met een gas-, dan een bom-ontploffing. j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2