Van Houten 5* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Maart 1934 Vierde Blad flo. 22702 BUITENLAND. algemeene toestand. belgie. duitschland. engeland. zwitserland. „Carlton frankrijk. J.AND- EN TUINBOUW. De nieuwe Hofbrug in den weg Leiden-Utrecht te Alphen. SPORT. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Morgen heb ik weer koorts Child in Europa. w te Londen aangekomen bijzondere \Usadeur der Vereenlgde Staten, Child ttterklaard dat hij twee of drie weken Londen zal blijven, om vervolgens een door Europa aan te vangen, waarbij moeken zal brengen aan Berlijn, ij, Rome, Praag, Den Haag, Genève, Enen, Boedapest en Warschau. Child niet naar Moskou gaan. Overigens e hü er den nadruk op, dat hij slechts rapporteur naar Europa is gekomen geen volmacht heeft te onderhandelen. nrer de Engelsch-Fransche economische prekingen wordt nader gemeld, dat e onderhandelingen geslaagd zijn voor ver zü betrekking hadden op land- ïaangelegenheden, maar dat Enge- d op industrieel gebied tegenstander •ft van het principe van contingentee- gen. Oangezien Engeland om fiscale enen weigerde de tarieven te ver en en Frankrijk de gegrondheid van de «elsche opvatting in dezen erkende, fde laatstgenoemd land voor de thans -ande tarieven voor een jaar te stabi jen. terwijl dan over de contingen- ringen zou worden onderhandeld. Toen geland echter hier niet op Inging wer- n de besprekingen onderbroken. RECLAME. 8117 De premier in de Kamercommissie. Minister-president De Broquevllle heeft de Kamercommissie voor buitenland- e zaken een vertrouwelijke nota voor ezen, waarin een historisch overzicht rdt gegeven van de gebeurtenissen, t hem er toe hebben gebracht, zijn ver- ngen in den Senaat onlangs af te ~en. De nota bevat op enkele punten mede- lingen van groote beteekenis. In zijn conclusie zegt De Broqueviile, het bij den huldigen stand van zaken Europa de voornaamste zorg der Bel- lie regeering is, het eenheidsfront chen de vroegere geallieerden en Bel- te handhaven. Hymans, de minister van buitenland se zaken vulde De Broqueville's exposé verscheidene punten aan. Daarna vond gedachtenwisseling tusschen eenige en der commissie plaats. Aan het slot der bijeenkomst verklaar de leden der regeeringsmeerderheid, t de mededeelingen van De Broqueviile Hymans hen volkomen hadden bevre- d en een uitnemenden indruk .iten. De begrootig. t»t Duitsche Kabinet heeft zich gisteren en zitting van meer dan 4 uren in haak beziggehouden met de Rijks- -tlngen voor 1934—'35. De door den er van Financiën ingediende en oerig toegelichte begrootingswet voor iinancieele jaar 1934, werd afgehan- i. De Rijksbegrootlng sluit met een aal van in. en uitgaven van ca. 6.4 Bard mark. De begrooting wijst dus getover 1933 een toeneming aan met ca. millioen Rit. De Iersche Senaat. Ten gevolge van de, verwerping door den aat van den Ierschen Vrijstaat van het tivoorstel tot beperking van het dragen n uniformen, heeft De Valera in de "mer een wetsontwerp ingediend, dat de schaffing voorziet van den Senaat ais "Oer met wetgevende macht, be oppositie verzette zich tegen het in- ""eu van het wetsontwerp, maar de "oer stond het toe met 59 tegen 43 mmen. Minister Musy afgetreden. ®*t aftreden van den minister van ""ncièn Musy werd reeds eenigen tijd fwacht. Na de verwerping van de wet 1 bescherming van den staat op 11 Maart het aftreden van Bondsraad Haeberlin •ie Musy het ontslag nemen van den «neelen Bondsraad voor. De zes andere :e.h. ook Haeberlin, waren tegen een der den stap. Hierna diende Musy een eco- 1sch en financieel programma in. Deze bcurtenissen hadden ten gevolge, dat in wn nationalen raad door verschillende -rtijen interpellaties werden gehouden -ei de gebeurtenissen in en de politiek van Bondsraad. In een der interpellaties Ed dat de niet-eensgezindheid in en Bondsraad een pijnlijk opzien had ge- fi en het gevaar veroorzaakte, dat de 'enientaire instellingen en het aanzien ,den Bondsraad in de pubileke opinie den worden geschaad. Bondsraad besloot deze interpellatie hi deze zitting te beantwoorden. Aan tweede zitting van den bondsraad oe minister van Financiën niet meer Janomen. Het werd bekend, dat hij den Ebbent van de Vereenigde Bondsverga- ontslag heeft ingediend. Hij jl'Jaart in zijn schrijven dat hij gedu- Ia' e veertien jaar als lid van den Bonds- moeilijke functie heeft waar- hien en dringend behoefte gevoelt aan ©tof verlof. Onder de tegenwoordige (toto^vheden ^o"11 h!1 een lange afwezig- echter niet kunnen rechtvaardigen, jj; m bij bondsvergadering verzoekt, j. mtélae te aanvaarden. W 5uur van de bondsvergadering zal verlengd worden. De ver- fciSÜv van €en nieuwen minister van wncl,en zal in het begin van de volgende p*aats vinden. Een laagje marsepein, een laagje lichte Zwltsersche nougat en een halve araandeL Deze drie vereenigd in een bonbon, prachtig gevormd, uit de fijnste chocolade en verpakt In stanioi Dat is .Carlton'. een meesterwerk van Van Houtens fameuzen kokeen verrassing voor hen. die van iets fijns cn iets origi neels houden. Los 35 cL per ons Ook in hel speciale 35 ets. assortiment. 6 &S-£ Rondom het Stavisky-sc.il and aal. Een nieuwe vereeniging. Het dossier betreffende de verklaringen van Henriot is door minister Chéron aan den procureur-generaal ter hand gesteld. In de woning van dr. Vachot heeft een huiszoeking plaats gehad, die echter niets schijnt te hebben opgeleverd. De rechter van instructie heeft zich met Hayotte naar het Empir Theater begeven, om ook daar een onderzoek in te stellen. De commissie van onderzoek naar de Stavisky-affaires heeft de regeering ver zocht haar een substituutofficier en een rechter van instructie ter beschikking te stellen opdat de justitioneele werkzaam heden, welke door de commissie noodig worden geoordeeld, zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Er is een kabinetsraad gehouden, waar in minister Chéron een overzicht gaf van den stand van het onderzoek in de Sta- visky-zaak en tevens verschillende hervor mingen bij de rechtspraak aankondigde, waarvan belangrijke besparingen te ver wachten zijn. De commissie van onderzoek in de Sta- visky-afaire heeft de oud-ministers Julien Durand en Dallmier gehoord tot het geven van nadere inlichtingen over het alge meen karakter van de nota's, die uit hun ministeries verzonden werden en waarin de verzekeringsmaatschappijen er aan her innerd werden, dat zij de bons van de Credits Municipaux konden koopen. Beiden herhaalden Stavisky niet te hebben ge kend. Naar het schijnt heeft Durand zich weten te rechtvaardigen door aan te too- nen, dat de brieven een zuiver administra tief karakter droegen en dat het onmoge lijk was, op het oogenblik, waarop zij wer den opgesteld, te vermoeden, dat oplich ting in het spel was. De verklaringen van Dalimier echter wa ren niet steeds bevredigend, van tijd tot tijd scheen hij zelfs eenigszins in het nauw te zijn gebracht. Het voornaamste punt, waar de aandacht hierbij op viel. was een schrijven van 25 September 1932, waarin Dalimier aan Dubarry antwoordde en welk schrijven gericht schijnt aan de directeu ren van verzekeringsmaatschappijen met het doel de aankoop van bons van de Cré- dits Municipaux te bevorderen en daar mede dus de oplichting te vergemakkelij ken Guernut, de voorzitter van de com missie laakte het optreden van Dalimier als minister van arbeid en vroeg hem zich ter beschikking te houden van de com missie voor de nadere getuigenissen. De diamanthandelaar Brusschwick, waarvan men veronderstelt dat hij een der talrijke personen is, die voordeel heb ben getrokken van de chèques van Sta visky, heeft in een Parijsch hotel de hand aan zich zelf geslagen. Hij heeft een schrij ven achtergelaten, waarin hij zijn voor nemen om een einde aan zijn leven te maken, mededeelt. Onder den naam „Februari-Club" (naar aan leiding van de straatonlusten te Parijs in Februari j.l.) is door de vertegenwoor digers van een aantal vereenigingen een anti-Communistische beweging voor een „Fransche revolutie" gesticht. ONZE EIERENHANDEL MET DUITSCHLAND. Besprekingen der Nederlandsch-Duitsche Commissie. Naar wij vernemen heeft te Berlijn een conferentie plaats gehad voor de Neder- landsch-Duitsche commissie met betrek king tot den eierenhandei, ingesteld over eenkomstig het Ned.-Duitsche handelsver drag. Van Nederlandsche zijde zijn in deze commissie benoemd de heer J. M. Breikers te Roermond. K. Enthoven te Bennebroek en J. G. Tukker te Beekbergen. Het resultaat der besprekingen is voor onzen eierenhandei zeer belangrijk. Er is oil. met de Duitsche vertegenwoordigers overeengekomen, dat vanaf gisteren voor den verkoop van Nederlandsche kippen eieren naar Duitschiand minimum prijzen zullen gelden. In overleg met Berlijn zullen deze prijzen tweemaal per week worden vastgesteld. Tevens is bepaald, dat de eieren moeten verkocht worden tegen over gave van documenten of contant. De Duitsche importeurs zullen nergens op andere betalingsvoorwaarden meer kun nen betrekken. Elke afnemer is in de ge legenheid gesteld om in guldenschèques te betalen, zoodat deze betaling kan worden verlangd. Tegen inbreuk op de gestelde be palingen zal zoowel van Nederlandsche als Duitsche zijde ten strengste worden opge treden. o CENTRALISATIE VAN CRISISORGANEN. Een gewestelijke organisatie in iedere provincie voor alle soorten landbouwsteun. In den loop van de maand April zal wor den overgegaan tot centralisatie van de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisatie, zulks ten einde zooveel mogelijk eenheid in het Landbouwcrisisbeleid te bevorderen. Thans is er in nagenoeg iedere provincie een Gewestelijke Varkenscentrale, een Gewestelijke Rundveecentrale, een Ge westelijke Aardappelcentrale, enz., ter wijl ieder dier Centralen een eigen huis houding en een eigen controle-apparaat ter beschikking heeft. I Ten einde op de meest doelmatige en economische wijze het landbouw-crisis- I werk in de provincie te regelen zullen de bestaande gewestelijke organisaties worden ondergebracht bij één Gewestelijke Crisis- Organisatie der provincie. Voor een veelzijdige samenstelling van de besturen dier gewestelijke organisaties zal worden zorg gedragen. Elk dier bestu ren zal zich doen bijstaan door meerdere commissies voor de uitvoering der ver schillende crisismaatregelen (rundveecom missie, tuinbouwcommissie, vlascommissie, etc.). Door den voorzitter van elk dier commissies zitting te doen nemen in het bestuur der gewestelijke organisatie en door die commissies zooveel doeniijk te doen samenstellen uit de besturen der thans in elke provincie werkende crisis- centralen zal een hechte band gelegd kun nen worden tusschen de onderscheidene geledingen der nieuwe gewestelijke orga nisaties en tusschen die nieuwe organisa ties en de bestaande gewestelijke crisis- centralen. Door deze centralisatie zal ten aanzien van alles wat de boerderij aan gaat, het gewestelijk crisisbeeld in één hand worden gelegd. In aansluiting hiermede zal ook de tuchtrechtspraak der gewestelijke organi saties, welke tot heden was gelegd in han den van de organen dier organisaties, in elke provincie worden samengebracht in één instituut, de provinciale commissie voor de Crisis-Tuchtrechtspraak. VOOR KLEINE TUINEN. MOOIF VFRBFTFRING VOOR HFT VERKRER. u<a piaatsen wij een io.o van de plaatsing van de nieuwe Hofbrug in den Rijksstraatweg LeidenUtrecht, in de l Julianastraat te Alphen a. d. Rijn. Na 1 eenige dagen van voorbereidende werk zaamheden is men gistermorgen te 6 uur begonnen met het plaatsen van de brug op de hoofden of z.g. kunstwerken. Deze brug, vervaardigd door de Utrechtsche Machinefabriek Frans Smulders Utrecht, is een z.g. Electrische Basculebrug, voor zien van zijtrottoirs voor voetgangers en heeft een totale breedte van 10 Meter, terwijl het gewicht der brug, geheel ge reed, niet minder dan 40 ton zal bedra gen. Zooals men begrijpen zal, was het aanbrengen en het plaatsen dan ook geen 1 gemakkelijk werk, temeer daar men de brug op een vlet moest transporteeren en het vaarwater ter plaatse te smal is, om het transport zóódanig te doen plaats hebben, dat men de brug in haar breedte kon vervoeren. Door een en ander moest men de brug thans langsop tot de hoof den brengen, om haar dan zoodanig te i_f.il draaien dat zij in haar goeden stand komt, wat men op deze foto duide lijk kan zien. Gisteren is men echter reeds zoover met het werk gevorderd, dat waarschijnlijk hedenavond de plaatsing een feit zal zijn. Ter gelegenheid van de plaatsing der brug was het geheele verkeer thans ook voor de voetgangers gesloten; ook het bekende Noodbruggetje was buiten dienst gesteld. Wat de verdere afwerking betreft zal het nog enkele weken duren voor de brug geheel gereed door de aannemers de fa. Gebrs. A. en J. den Ouden te Alphen en Oegstgeest zal kunnen worden opgele verd. Van hetgeen wij inmiddels echter reeds van de brug hebben gezien, betee- kent zij in vergelijking met haar voor gangster, uit verkeersoogpunt een bui tengewoon goede verbetering! Immers zoowel voor voetgangers maar speciaal voor het autoverkeer was de bekende oude ophaalbrug een ware „sta in den weg." SPANJE. Voortdurende woelingen. Te Santander werden twee banken ongeveer tegelijkertijd overvallen door twee verschillende benden, ieder bestaan de uit vier man, die de employé's met revolvers in bedwang hielden en insloten. In totaal viel den roovers een bedrag van 150.000 peseta's in handen, waarna zij wisten te ontkomen. Uit het provinciaal museum te Burgos hebben onbekenden eenige Arabische sieraden gestolen, die een waarde van een half millioen peseta's hebben. Bij Vigo werd een dorpskerk in brand gestoken. Te Valencia worden nog steeds daden van sabotage aan de electrische hoog- spar ningslei ding gepleegd. Alleen reeds in den afgeloopen nacht zijn veertien bommen bij verschillende masten der hoogspanningleiding ontploft. Zomerbloemen in de bak zaaien. Onder de éénjarige zomerbloemen zijn er welke zeer goed buiten kunnen worden gezaaid; andere moet men zelfs, omdat ze niet of slecht kunnen worden verplant, direct ter plaatse zaaien. Maai ook zijn er verschillende soorten, die bepaald onder glas moeten worden gezaaid en verspeend om ze dan later in den tuin uit te plan ten. Onder deze laatste groep zijn ver schillende zeer mooie bloemplanten, welke we met eenige zorg heel goed in een bak kunnen opkweeken, en daarover willen we het hier hebben. Celosia cristata of ahne- kam en C. Thompsoni of pluimhanekam zijn twee prachtige bloemplanten voor be planting van perken. Ze verlangen een voedzame humusrijke grond. Met moet de verspeende zaailingen nog een keer onder glas verplanten, ook kan men ze dan in potten plaatsen om ze als flinke planten omstreeks einde Mei op de perken te zet ten. Chabaud-anjelieren zijn mooie dub bele anjers, die veel op de bekende Ame- rikaansche anjers gelijken. Het zijn dan ook prachtige snijbloemen. Ze worden onder glas gezaaid en verspeend en met kluit of indien in kleine potjes verdei gekweekt, met potkluit, omstreeks einde Mei buiten geplant. Zomerviolieren zijn behalve goede snijbloemen ook goede perkplanten. Omdat ze op lateren leeftijd moeilijk te verplanten zijn plaatsen we de verspeende zaailingen als spoedig in kleine potjes. Met potkluit kunnen ze dan einde Mei in den vollen grond komen. Voor balconbakken zijn vooral Lobelia erinus. Petunia hybrida en Verbena hy- brlda aan te bevelen. De verspeende zaai lingen kweeken we verder in kleine potjes van waaruit ze omstreeks begin Juni in de balconbakken komen. Voor beplanting van perken is vooral Petunia nana com- pacta geschikt. Betrekkelijk hoog groeiende bloemplanten hebben we in siertabak of Nlcotlana. Vooral de witbloeiende, welrie kende N. affinis groeit en bloeit nog zeer goed in de schaduw. Het verdiend aanbe veling de verspeende zaailingen in potjes verder te kweeken. Omstreeks einde Mei plaatsen we ze bulten. Een andere hoog groeiende is Cosmis bipinnatus welke op dezelfde wijze wordt behandeld Boven staande soorten kunnen nu worden ge zaaid in een met broeimateriaal ver warmde bak. We zaaien in potten, zaai- pannon of kleine kisties waarover totdat he* - d opkomt een ruit wordt gelegd. Bij -innig weer schermen we hierover met een krant. Als grondmengsel gebruiken we fijn gezeefde biadgrond met een weinig zand. Voor het oppotten of bij het ver planten van de verspeende zaaiingen voe gen we hier een weinig mestaarde aan toe. A.G. VOETBAL. DE DEGRADATIEWEDSTRIJD A. S. C.—B. T. C. De voor a.s. Zondag vastgestelde degra datie-wedstrijd A.S.C.—B.T.C., welke in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder werd afgelast, is door den K.N.V.B. thans nader bepaald op Tweeden Paaschdag. ATHLETIEK. DE WEGWEDSTRIJD TE BOSKOOP GAAT NIET DOOR. De vergunning voor den aangekondig- den wegwedstrijd welke morgenmiddag om 4 uur te Boskoop zou worden gehou den, is in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder door den bur gemeester ingetrokken. RECLAME. 8128 WIELRENNEN. HET KOPPEL RIETHOVEN-VERSCHOOR De Leidsche renner Riethoven opent a.s. Zondag zijn seizoen te Zwolle waar dan de eerste officieele wedstrijd op die baan gehouden wordt. Riethoven start daar met den Goudschen amateur Bies heuvel in dén koppelwedstrijd. Het koppel Riethoven—Verschoor dat dit verdere seizoen tezamen rijdt, start 1 April te Leeuwarden, om zich 2 April te meten op de Goudsche Wielerbaan tegen: Albert BuysseDeneef. WalsHoek en anderen. Dat dit koppel populair is be wijst wel het feit, dat zij dit geheele seizoen reeds bezet zijn in binnen- en buitenland. RECLAME- 8122 het voorjaar, koop tijdig een pot VRAGEN EN ANTWOORDEN. Gaarne zouden we vernemen, hoe we een stuk grond (als bijgaande teekening) het geheele jaar door met veel snijbloemen kunnen bezetten. te L. Antwoord Hiervoor doet u goed een vakman in de buurt te raadplegen. Om u naar behooren in te lichten zouden we een groot gedeelte van dezen courant noo dig hebben. We raden u aan op onze eerst volgende artikelen te letten. Vraag Ben in het bezit van kunst mest, door U voorgeschreven voor groen- tentuin. Kan deze ook gebruikt worden voor kamerplanten? G. C. J. R„ te L. Antwoord Dat kunt u zeker wel. Meng de drie soorten goed dooreen en gebruik van dit mengsel pl.m. 10 gram per Liter water. Hiermede de planten gieren. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw." is Uw verzuchting als Gij Uw keel voell dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaal niet door". AKKER-CACHETS kosten slechts 50 ct. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-Belastlng. SCHAKEN. COMPETITIE VAN DEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Na den uitslag der laatste competitie wedstrijden is de stand als volgt: aant.p. gsp.gew.gel.vrl. v.-t. tot. Leiderdorp 5 5 36'/i-13'/i 10 p. Hazerswoude 6 5 1 41 -19 10 p. Philidor 5 3 1 1 30'/,-19'/, 7 p. Bodegraven I 6 3 1 2 34,/i-25'/= 7 p. L. Arb." sch.cl. 6 2 4 22>/i-37'/i 4 p. S.c.a.e.c (U.) 6 1 5 19 -41 lp. Bodegraven II 6 I 5 16 -44 lp. De afgebroken wedstrijd Leiderdorp Philidor zal dus de beslissing brengen voor de definitieve bezetting der eerste, tweede, derde en vierde plaats. Aan den staart komt geen verandering meer. De Leidsche Arbeiders-Schaakclub bezet de 5e plaats met 2 gewonnen en 4 verloren wedstrijden. De beide laatste plaatsen worden ingenomen door S.c.a.e.c. en Bodegraven II, die geen enkelen wed strijd wonnen en slechts tegen elkaar ge lijk speelden. Het zou het beste zijn, dat deze tientallen het volgende jaar in een lagere groep meer kansen op suc ces werden gegeven. De strijd tusschen Leiderdorp en Hazerswoude. en Philidor en Bodegraven I blijft tot het einde span nend. De drie afgebroken partijen van den wedstrijd Leiderdorp-Philidor zijn ter beslissing naar arbiters in Den Haag op gezonden, terwijl a.s. Maandag de partij van het le bord Van der Nat-Ouwerkerk wordt gespeeld. Mogelijk is dan ook de beslissing over de drie afgebroken partijen afgekomen en kan de eindstand opge maakt worden. UIT BODEGRAVEN. Men meldt ons uit Bodegraven: Hedenavond wordt een massakamp ge houden tusschen een 40-tal leden van de Schaakclub Messemakers te Gouda en de schaakclub alhier. De club kwam met haar tweede tiental uit tegen het eerste van Hazerswoude. Ver loren werd met Vh tegen 2'/;.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13