Bescherming tegen griep. '-CU&foi' 4. /f ooit doox\ i €QA*P QUéips CUOJXe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 Maart 1934 Derde Blad No. 22701 BINNENLAND. bescherming tegen [besmettelijke ziekten. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. uit ned. oqst-indie. buitenlandsch gemengd. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FINANCIEN. I WETSONTWERP INGEDIEND. jjedlend is een wetsontwerp tot be aming van leerlingen tegen de gevol- fran besmettelijke ziekten van onder lid personeel. Steend is aan de toelichting. De vraag ffelke wijze zooveel mogelijk kan wor- j voorkomen, dat leerlingen aan het ge- ran besmetting met t.b.c. door leer den worden blootgesteld, is reeds ge- juen tijd onderwerp van overleg ge- tusschen de ministers, belast met jig voor het onderwijs en de volks- (ondheid. Eenige recente gevallen heb- s je volstrekte noodzaak aangetoond afdoende wettelijke voorschriften. Een pLng van de keuring der leerkrachten t door de regeering wordt beoogd, be lt geen groote kosten met zich te mgen. De thans voorgestelde regeling Et als een eersten stap beschouwd, ktrder gaande bepalingen zijn echter in L tijdsomstandigheden bezwaarlijk te bvaarden omdat daarmede belangrijke tien zouden zijn gemoeid. Van de rege- I worden alleen uitgezonderd universi- tèn. hoogescholen. de instellingen, be tid in art. 153 en 154 der Hoogeronder- jjitet en die inrichtingen, welke niet Eer het Rijkstoezicht vallen, noch op Eigerlei wijze uit openbare kassen geheel fjedeeltelijk worden bekostigd. In de re- ng is ook het overige schoolpersoneel tokken. e opzet van deze regeling is er één van troudige preventie. Er wordt nl. in art. tan het ontwerp als voorwaarde voor de rbindbaarheid in vasten dienst aan een fichtlng van onderwijs gesteld, dat de krokkene in het bezit is van een verkla- t, die voldoende zekerheid heeft, dat j niet aan open tuberculose lijdende is. in iets afwijkende regeling is getroffen ir het tijdelijk personeel, let Rijks- en Gemeentelijk Gezond- itoezicht krijgt de bevoegdheid een touring te vorderen in elk geval, waar- twijfel omtrent de gezondheid van een van het onderwijspersoneel bestaat, hen, die in vasten dienst zijn, of in lelijken dienst voor ten minste 1 jaar, een verlof tot herstel kunnen worden jeven. Is aan het einde van het verlof gn herstel ingetreden, dan zal pensioen- uiring en ontslag moeten volgen. Het mt de regeering billijk voor, dat hij, die er ontslag in aanmerking komt, in de Jegenheid wordt gesteld zich aan een Tisie-onderzoek te onderwerpen. De Ge- odheidsraad lijkt het aangewezen cen- i!e orgaan om deze keuring te bewerk- illigen. Bet ontwerp beoogt het hoofd of plaats- mngend hoofd aansprakelijk te stel- voor het toelaten van een lid van het rsoneel tot de inrichting in strijd met de orschriften van deze wet. krachtens art. 2 der wet zal de Kroon alen welke andere ziekten dan open «culose leacht moeten worden voor rllngen ernstig besmettingsgevaar op te wen. o BURGEMEESTERS MET PENSIOEN. Op 65-jarigen leeftijd. aar het „Handelsblad" verneemt heb- alle burgemeesters in ons land een ■rijven ontvangen van het departement Binnenlandsche Zaken, dat zij voor- ji op 65-jarigen leeftijd zullen worden ifnsionneerd. lp de vraag, of dit ministerieel besluit geldt voor hen, die minder dan tien rastjaren hebben, antwoordde men het M. dat in een dergelijk geval het ge- eentebelang kan eischen dat hiervan wat afgeweken. Aan burgemeesters, die reeds den 65- rigen leeftijd hebben bereikt of over treden, zal echter pensioen worden ver re™, wanneer hun ambtsperiode is ge- ïndigd. nederlandsche exporteurs van vleesch. Vergadering der groep „bacon". Gisteren is te 's-Gravenhage de jaar- e nigemeene vergadering gehouden »n leden van de groep „bacon" van de 'wniging van Nederlandsche exporteurs "0 vleesch en vleeschproducten. "a een openingsrede van den voorzitter, .neer J. H. W. Pasman, werd het jaar- over 1933 uitgebracht, waaraan wat ontleend, dat als gevolg van de door g tngelsche regeering getroffen regeling con tingen teer mg van den invoer van [r™ de uitvoer uit ons land geleidelijk lm? i ?orden ingekromcen. Bedroeg het baconvarkens, dat in den aanvang hpt o verslagjaar uit ons land wekelijks i-,,J'"eenigd Koninkrijk kon worden in- laniti n°s 18.500, in Mei d.a.v. werd dit ii jfi. TCrlaagd tot 17.500, in September tot 14.000 stuks. „IJ verhouding tot de Nederlandsche - Ss"centraIe bleef van vriendschap- aard en de van tijd tot tijd met auctie en bestuur gevoerde onder is' ai u-n ha<iden meestal tot resultaat, 'KI m wenschen der leden zoo mogelijk tegemoet werd gekomen jl°orzitter, de heer J. H. W. Pasman, e twee andere aftredende bestuurs- ^en werden herkozen. argentijnsche gezant in Nederland benoemd. D® van Argentinië heeft tot Iq in Brussel benoemd dr Car- (*-: üoan en tot gezant voor Nederland «er José Danuel Llobet. tt£t aantal bezoekers op de jaarbeurs. liS.^htal bezoekers der Nederlandsche Üie ~s was gisteren, op den 9den dag, (ij dan op den correspondeeren- bftg? cler voorjaarsbeurs 1933. In totaal vagen was het aantal bezoekers 26to RECLAME. 80t 8 i-'—'-teh'ng en verkoudheden Bij Apothekers es drogisten verbond van nederlandsche werkgevers. Ledenvergadering te Utrecht. Onder leiding van den algemeenen voorzitter, den heer H. P. Gelderman CMzn., heeft het Verbond van Neder landsche Werkgevers gistermiddag te Utrecht een druk bezochte buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden. Alvorens de vergadering te openen, ver zocht de voorzitter allen zich van hun zetels te verheffen, waarna hij in gevoel volle woorden het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder herdacht. Vervolgens heeft de voorzitter een over zicht gegeven van de werkzaamheden, zoowel van het bestuur als van het bureau van het Verbond gedurende het laatste half jaar. Mr. A. N. Molenaar, algemeen secreta ris, heeft een inleiding gehouden over de beteekenis van de onderhandelingen met het buitenland inzake handelsverdragen voor onze Industrie. Hij deed hierin o.m. de noodzakelijkheid uitkomen eenerzijds van voortdurend contact van de leden van het Verbond met het Bureau, om het Bureau over de verschillende belangen der leden te oriënteeren, anderzijds van een nauw contact zoowel vóór als tijdens de onderhandelingen van de regeering met de deskundige vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Spr. gaf een over zicht in vogelvlucht van de verschillende verdragen met het buitenland, die sinds de invoering van de Crisis Invoerwet wer den afgesloten. Mr. Molenaar stelde daar bij in het licht, dat daar, waar het ge- wenscht contact het nauwst was geweest, ook de bereikte resultaten de meeste be vrediging hebben gegeven. Hij kon mede- deelen, dat er thans goede verwachtingen zijn omtrent een nauwere samenwerking tusschen de regeering en het bedrijfs leven bij voorkomende onderhandelingen met het buitenland. Na deze inleiding werden verschillende vragen gesteld, die door den voorzitter en den inleider werden beantwoord. Tenslotte werd een bespreking gehou den over het wetsontwerp tot heffing van belastingen op besloten vennootschappen. Dit onderwerp werd ingeleid door den algemeen secretaris, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, daartoe bijgestaan door den heer W. J. de Langen, lid van het Consultatiebureau voor belastingzaken Loyens en Volkmaars te Den Haag, belas tingadviseur van het Verbond. Mr. Cort van der Linden gaf een over zicht van de voornaamste bepalingen van het ingediende wetsontwerp en con cludeerde. dat de regeering dit wetsont werp niet heeft ingediend, om de op brengst van de belastingen, die reeds met 200 millioen gestegen zijn, nog verder op te voeren, maar uitsluitend om belasting ontduiking tegen te gaan. Het ontwerp gaat echter veel verder en in een uit- voerig betoog stelde spr. in het licht dat dit wetsontwerp rechtsonzekerheid en rechtsongelijkheid schept; het verwekt ongerustheid in het zakenleven ln een tijd dat juist gerustheid noodiger is dan ooit. Dit wetsontwerp is voorts psycholo gisch fiscaal èn belastingtechnisch on juist en moet daarom z. i. verworpen worden. Uit de vergadering werd het van de bestuurstafel gesprokene nog met voor beelden ondersteund en drongen ver schillende sprekers op een krachtige actie aan. De voorzitter deed mededeeling van de tot dusver ondernomen stappen en aan vaardde de opdracht der algemeene ver gadering om van de ongerustheid in het zakenleven die door dit ontwerp is ge wekt, te bevoegder plaatse uitdrukking te geven. Daarna werd de vergadering gesloten. DE NIEUWE DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN. Een zeer bevredigend resultaat van de proefritten. Naar van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen wordt medegedeeld, hebben de met den Dieseltrein gehouden proefritten een zeer bevredigend resultaat opgeleverd. De maximum snelheid, welke tot dusver bereikt werd, bedraagt 146 K.M. per uur. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" 'uitreis) is van Jodhpur te Calcutta aangekomen. De „Pelikaan" (thuisreis) landde giste ren te Singapore. De „Rfjstvogel" (thuisreis) is van Ruthba te Athene gearriveerd. man dood gereden. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft op den Rijksstraatweg in de gemeente Duivendrecht halverwege het dorp en de brug tegenover Betondorp een rrnstig on geluk plaats gehad. Op genoemd tijdstip werd aldaar een inwoner uit Amsterdam, die naast zijn rijwiel liep, door een uit de richting Utrecht met groote snelheid na derende personenauto aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de auto, die het ongeluk veroorzaakte, is zonder te stoppen doorgereden. In de nabijheid van den plek waar het ongeval gebeurde vond men op den weg een koplamp van den wagen liggen. Onmiddellijk werd de politie uit Duivendrecht van het geval in kennis gesteld die op haar beurt die van Amster dam waarschuwde. Deze stelde onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek in. doch de wagen kon nog niet opgespoord worden. Nadere bijzonderheden omtrent leeftijd en identiteit van het slachtoffer zijn nog niet bekend. o inbrekers aangehouden. Te Wijchen bij Nijmegen is aangehou den de 22-jarige J. v. d. B„ die gisternacht te Wijchen ingebroken heeft in een mar- garinefabrlek en den laatsten tijd de om streken van Nijmegen onveilig heeft ge maakt. Eenige maanden geleden werd in een perceel aan de Stationsstraat te Utrecht ingebroken, waarbij een brandkast gesto len werd. In verband hiermede werden destijds twee personen gearresteerd. Toen voor eenige weken de brandkast in een woning aan de Haverstraat gevonden werd had de politie waarschijnlijk een nieuw spoor. Thans is door de Utrechtsche politie een derde persoon gearresteerd, die ver moedelijk bij het complot betrokken is. jan van herwijnen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek met 1 Mei eervol ontslagen met dank H. Gaaikema als burgemeester van Gaaster- land. Bij Kon. Besluit is aan H. J. van Egge- len op zijn verzoek, met ingang van 15 April eervol ontslag verleend als burge meester der gemeenten Heusden en Herpt met dankbetuiging voor de goede dienster door hem als burgemeester bewezen. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 26 Maart a.s. niet plaats hebben. DE OVERSTROOMINGEN IN CHERIBON. CHERIBON. 21 Maart (Aneta). Het aantal gevonden slachtoffers van de ramp te Sangkanoerip bedraagt thans zeven, waaronder een vrouw en een kind. De geruchten dat elf personen ver dronken zouden zijn, vonden nog geen bevestiging. De modderlahar is waarschijnlijk ont staan door een aardschuiving op de Hali- ONDER DE TRAM GERAAKT. Gistermiddag omstreeks half twee werd de ongeveer 8-jarige M. P. te Roermond bij het oversteken van de straat, door een uit de richting Echt komende tram ge grepen en op slag gedood. Bij het oversteken van de spoorrails der Z.V.T.M. nabij de tramhalte aan de Axel- schestraai, te Terneuzen is het elfjarig zoontje van den heer H.. wonende in de Dekkerstraat, door de Juist passeerende stoomtram aangereden. De kleine werd een tiental meters meegesleurd, waarna de tram tot stilstand werd gebracht en het kind van onder den wagen werd weg getrokken. Bij aankomst ln het zieken huis bleek het knaapje reeds overleden te zijn. Naar verluidt treft den bestuurder geen schuld. o ARBEIDSONGEVALLEN IN ITALIË. Bij Livorno stortte plotseling een ge deelte van een s'óhacht in een mijn van de onderneming Monte Cattini in, waar door vier arbeiders werden gedood en één zwaar gewond. Te Verres in het Aosta-dal ontplofte in een fabriek een zuurstofcylinder, waar door twee arbeiders werden gedood en vier zwaar gewond. Het dak der fabriek werd door de kracht der explosie 20 meter ver weggeslingerd. BRANDEN. In een verscheidene verdiepingen hoog huurhuis aan de 2de Avenue te New-York is door onbekende oorzaak een brand uit gebroken. welke met razende snelheid om zich heengreep. Zeven personen, onder wie drie kinde ren, zijn in de vlammen omgekomen. Ver scheidene personen worden nog vermist. Dank zij het opofferend optreden der brandweerlieden is men erin geslaagd, on danks de paniek, die onder de door de vlammen ingesloten bewoners van het huis was uitgebroken, zestien gezinnen door middel van brandladders en spring- zeilen uit de vlammen in het trappenhuis te redden. Dit is reeds de zesde woningbrand in de laatste anderhalve maand, waarbij in totaal 26 personen om het leven zijn ge komen, terwijl veertig personen werden gewond. In verband hiermede wordt geëischt, dat alle verouderde, licht brandbare gebouwen zullen gesloopt worden. Bij een reusachtigen brand, die reeds het grootste deel van Hakodatoe, een stad van bijna tweehonderdduizend inwoners ln Japan totaal verwoest heeft, zouden, naar schatting duizend personen om het leven gekomen zijn. De brand, die nog voortwoedt, zou zijn ontstaan door het omvallen van eenige schoorsteenen tengevolge van den hevigen wind. o FAMILIEDRAMA IN POMMEREN. In de woning van den bij het majoraat Lupow werkzamen administrateur Keiser in Runow, heeft men den man, zijn vrouw en zijn 20-jarige dochter doodgeschoten gevonden. Uit nagelaten brieven blijkt, dat K-'ser uit wanhoop over ziekte en slechte ec/nomische omstandigheden besloten had met zijn gezin uit 't leven te scheiden. moen, een der uitloopers van de Tjerimai. Het regentschap Koeningan beschikt over een flink weerstandsfonds, waaruit voor- loopig de getroffen bevolking kan worden geholpen. o DE NIEUWE PENSIOENREGELING. BUITENZORG, 21 Maart .(Aneta). Bepaald Is, dat ook na de invoering van het Herziene Bezoldigingsbesluit voor Bur gerlijke Landsdienaren de ambten in de aensioensgroep voorioopig blijven gehand- raafd, in afwachting van de herziening der pensioenwetgeving. In de Lakenhal. In de Lakenhal is thans een zeer be langrijke tentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Jan van Herwijnen. De teekeningen hebben opvallende kwali teiten. Er is in de eerste plaats geen streven naar mooimakerij, doch naar niets dan eerlijkheid en waarheid. De zeer knappe, geheel beheerschte techniek wordt volkomen aan dit streven dienstbaar ge maakt. Houtskool, zwart krijt en een enkele maal rood krijt, zijn de materialen, welke Van Herwijnen bezigt. Hoe hij ze bezigt, toont ons al dadelijk de teekening „Mijn Moeder", de kop van een slapende vrouw, het hoofd iets terzijde, met forsche con tourlijnen neergezet. Even forsch en raak zijn de schaduwpartijen en nuances over wangen, neusvleugels, oogen, mond en verder aangegeven. Dit .alles is krachtig „aus einem Guss" en tegelijkertijd gevoe lig. Men vergelijke daarnaast No. 69 „Vrouw met hoofddoek", waarvan het ge laat iets meer is doorgevoerd. De groeven en rimpels van den verweerden kop, het samenstel van trekken is hier wat meer genuanceerd. Doch overigens is het de zelfde groote. rake manier van werken, de directe weerga ook van een psychische ge steldheid. Aan één zoo'n teekening kan men een geruimen tijd van aandachtige beschouwing wijden. En dan valt 't steeds duidelijker op, hoe Van Herwijnen met een paar vlotte halen van zijn houtskool of zwart krijt allerlei details laat spreken. Men lette er eens op. hoe al die rimpels en aderen over de handen van de oude I vrouw zijn geteekend, hoe er in het mo- I notome zwart van de kleeding allerlei schakeeringen van plooien en vouwen liggen. Van de afzonderlijke teekeningen noem ik nog één in rood krijt van een blinde, waarvan niet meer dan 't gelaats profiel is gegeven. Hoe gevoelig is dat met sobere middelen tot stand gekomen. Ge weldig forsch is weer het liggend naakt, waarbij de kunstenaar de eischen aan zichzelf heel hoog heeft gesteld. Immers de figuur ligt, slechts weinig beneden oogshoogte, met het hoofd naar ons toe, het eene been gestrekt, het andere opge trokken. Bijna alle lengte-proporties zien we dus sterk verkort. Dat is een zeldzaam krachtige tee kening, een stuk zware realiteit, eer ruig dan in den gewonen zin mooi. Doch ze is waar en eerlijk. Dan is er een groote serie teekeningen die we niet afzonderlijk kunnen noemen. Het zijn figuren van imbeëilen, idioten en geesteskranken. waaraan Van Herwijnen zijn uitmuntend psychologisch inzicht heeft vertolkt. Men lette op het stunte lige en onbeholpene van de houding, waarin ze voor ons zitten; het willooze en slappe, het totaal ongecontroleerde, waar mee ze hun handen op de knieën laten rusten of samengevouwen houden. Men lette op de oogen, waaruit hier meer daar minder, het symptoom van denkend, ordenend bewustzijn is verdwe nen; oogen, die niet levendig tintelen, doch doelloos dwalen of mechanisch staren in 't onbewuste. Men lette verder op de meermalen eenigszins abnormale vorm van 't hoofd. Het is wel merkwaardig, dat de heer Van Herwijnen het zielkundig talent bezit, al de differentiaties, welke zich bij die geesteszwakken of zieken voordoen, zoo nauwkeurig te kunnen vertolken. Nu we het een en ander over het teeken- werk hebben gezegd, wenden we ons tot de schilderijen. Ons uitgangspunt kan hierbij zijn het meer dan levensgroote, zwaar geschilderde zelfportret Een kop, die verbeten dreigend en tegelijkertijd zwaarmoedig, een vaag gehouden land schap met. sombere onheilspellende luch ten als achtergrond, beheerscht. Dit zelf portret is in zijn zware en onverbloemde realiteit een belijdenis, een zelfopen baring. Het legt er getuigenis van af, de roerselen en bewegingen van eigen ziel in een bepaalde levensperiode doorgrond te hebben, gelijk dat steeds bij de beste por tretschilders het geval was. Zelfkennis is menschenkennis. Dat geldt in beperkte mate voor de parade-portrettisten van vorsten, prelaten en aanzienlijken. Het geldt in vollen omvang voor hen, die ge worsteld hebben met het leven, die door het leven zijn geknoeid, gebeukt en gemar teld tot de grenzen der vertwijfeling toe. Zij maakten ook nimmer 't mooie, gladde, sierlijke portret. Rembrandt is hiervan nog altijd het allergrootste voorbeeld. Wij vergelijken Herwijnen natuurlijk niet met Rembrandt, doch naar psychisch begrip staat hij althans dichter bij hem. dan de mooi-weer en salonschilders, die hun toe vlucht zoeken in de behaaglijke weelde der paleizen. Ik houd van kunstenaars, die midden in de branding van het leven hebben gestaan, en die de zware worste ling hebben gekend, om zich te handhaven in een moordende werkelijkheid, en die ten slotte de kracht ontvingen, om ver rijkt en gelouterd, hun zelfbezit te hand haven. Men vrage niet, wat dit somtijds heeft gekost, en hoevele kunst-uitingen uit smart werden geboren. Naast het zelfportret noem ik No 8, „Man met flesch" een drinker, met het uitdagend onverschillig uiterlijk van: wat scheelt mij 't leven? Wat bomt mij alles? Ik ben toch verloren! Somber en grauw is dit werk van sentiment. Ik denk verder aan No. 6, „Spaansche Boer", donker en doorgroefd, een zwoeger, een vechter met de stugge aarde, waarop hij leeft. Het zelfportret is een zelfbelijdenis; de andere figuurstukken en teekeningen van menschen zijn dit tot zekere hoogte even eens. Immers de schilder vertolkt hierbij zijn eigen zielkundig inzicht. Doch is hij een waarachtig kunstenaar tenslotte met elk onderwerp een zelfopenbaring? Men uit aan het geschilderde zijn eigen droo- men. wenschen, hartstocht, verlangen, zijn eigen duistere of blijde gemoedsstemming Dat kunnen we ook hier opmerken Nemen we b.v. het uitnemend geschil derde en suggestief voorgedragen „Land schap bij Cagnes", een sterke, gesloten compositie, de huizen der stad op den voorgrond, daarachter het zware bergland schap met de lucht, die met haar witte wolkenflarden onheilspellend oplicht Een prachtschilderij vol nauwelijks be heerschte hartstocht, voor velen wellicht het voortreffelijkste werk van de geheele collectie. Donker van stemming en van winter- sche verlatenheid is ook het Landscnan bij Blaricum", met den kalen in leed ver starden boom op den voorgrond, die heel cic troosteloosheid, v&o. dit geval accen- RECLAME. 8057 Ma l/l j* V^lvUivl tueert. Groot, vol donker geheim ls de sombere schilderij „Pleintje te Parijs," grauwe contouren tegen grauw. Ook een aantal Stillevens zijn er in dien donker zwaarmoedigen toon, waarin nochtans zoo'n rijk genuanceerd leven zit; b.v. dat stuk met die beide klompen, die niets dan tragiek schijnen te ver raden. Zoo noem ik verder No. 11, een Stilleven van vruchten op een antieke schaal. Hoe goed is hier de donkere gloed van appels, bananen, een komkommer enz. voorgedragen. Verder No. 14 „Pot met Gla diolen". rose, paars en rood heel mooi van kleur, doch het geheele kleuraccoord is sterk in mineur. En dan No. 20, „Dahlia's, kleurig, ln verschillende nuan ces ,rijk en toch een belijdenis van don keren weemoed. Ik zwijg nu verder van ander werk in dien geest. Zooals we reeds bij de opening hoorden, komt er omstreeks 1930 een keerpunt en als eerste uiting daarvan zien we de „Ponte Vecchio" te Florence. Dit is inderdaad reeds veel klaarder dan de genoemde werken. We zien hier op den voorgrond genoemde brug over de Arno en verder nog een drietal Romeinsche boogbruggen. Rechts en vooral links de stad en daar achter het begroeide Toscaansche berg land, alles overwelfd door een blauwen hemel. Hierna volgt al spoedig een groote schil derij van de „Willebrord buiten de Vest" te Amsterdam, in het donzige licht van den ochtend. Doch in verschillende Stillevens treedt de verheldering van 't gemoedsleven misschien nog overtuigender naar voren. De sombere, wrange hartstochtelijkheid maakt plaats voor ontspanning, of wil men, voor een meer aandachtige, liefde volle spanning, waarin het begrip van den schilder milder en ingetogener wordt. We wijzen hiervoor naar No. 23, appelen die verspreid liggen over het blauwe kleed van een tafel, groen, geel, rood gestreept en gevlekt, heel mooi van kleur. Fijner en verinnigder, ook als compositie, dunkt ons No. 36, een lila vaas met eenige groene peren er om heen, een werk dat een zeld zame rust ademt en waarin de droom van het leven heroverd is. In denzelfden geest is No 33: Vijf ap pelen met een kannetje. We denken verder aan de aandachtige vertolking van de materie bij de nummers 30 en 35, grof aardewerk en bloempotten; aan No. 26 een groot bloemstuk met bloemen van allerlei soort in een vaas. En ten slotte wijzen we nog op het groote doek met het Skelet. Er is natuurlijk veel meer dan we hier noemden, doch de lezer zie in het mede gedeelde niet meer dan een warme aanbe veling voor deze belangrijke tentoonstel ling van een man, die wat te zeggen heeft en bij machte is. dat te doen. Men ver- zuime niet, zich daarvan te overtuigen. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 23 MAART. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam 7 uur (Biduur gewas), ds. Leemans van Delft. NIEUW VENNEP. Geref. Kerk: Nam. half acht (Jeugd dienst), ds. Boeyenga van Haarlem. SASSENHELM. Pinkstergemeente (Zaal Oude Pust): Nam. 8 uur, de heer P. van der Woude van Rotterdam. NED HERV. KERK. Drietal: Te Rotterdam (vac. dr. Berkel- bach v. d. Sprenkel) J. G. Franck te Bilt- hoven; D. Tromp te Zandvoort en A. A, Wildschut te IJmuiden. Beroepen: Te Steggerda (toez.) K. Rou- bos, cand. te Driebergen. Aangenomen: Naar Mastenbroek P Hak- kesteegt te Kortenhoef. Bedankt: Voor Dinteloord P. Hakke- steegt te Kortenhoef. GEREF KERKEN. Aangenomen: Naar Lunteren W. C v d Brink, cand. te Hilversum. BELANGRIJK CREDIET AAN FRANKRIJK Honderd millioen voor één jaar. Een Nederlandsch bankierssyndicaat, bestaande uit de heeren Mendelssohn en Co., Amsterdam, de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Twentsche Bank, de Incasso-Bank, de heeren Lippmann, Ro senthal en Co.. de Nederlandsch-Indische Handelsbank, de heeren Plerson en Co., de Rotterdamsche Bankvereeniglng te Am sterdam, de heeren R. Mees en Zoonen te Rotterdam en de heeren Heldring en Pierson te 's Gravenhage, heeft, nadat de Nederlandsche Bank verklaard had daar tegen geen bezwaar te hebben, een crediet van maximum f. 100.000.000 voor den duur van één jaar verleend aan den Franschen Staat. De Fransche regeering geeft tegen dit crediet drie-maands-sehatklstblljetten uit. die driemaal kunnen worden verlengd De remises voor dit crediet zijn reeds voor het overgroote deel verzekerd uit eigen goud. en wisselvoorraden der parti cipanten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9