'OND ROLLADE Na hef Rooken JDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 Maart 1931 katwijk aan den rijn. katwijk aan zee. reclame- I "^ave Bureau Arbeidsbemiddeling. noordwijk. noordwijk binnen. noordwijk aan zee. noordwijkerhout. oegstgeest. rijnsburg. sassenheim. warmond. wassenaar. liuiversadering R.-K. Vrouwenbond. M Hillegom van den R.-K. Vrou- sond heeft haar Jaarvergadering ge- L Doordat de presidente ongesteld leidde de geest, adviseur, pastoor j. de goedbezochte bijeenkomst. Vol- jet jaarverslag is het ledental ach- f. gegaan, doch staande de vergade- ttonden 20 nieuwe leden ingeschreven Ln Het instituut Moederzorg is opge- en verheugt zich in veel belangstel de moedercursus is goed geslaagd. De Tjng sloot met een klein batig saldo, llgens hield pater Vijge uit Noord- -tiout een rede over' de gesloten gedachten wisseling en verloting t sluiting. I pc wedstrijden in schieten, welke Za- jsvond door de Hillegomsche Vrij- Burgerwacht gehouden zouden en, zhn een week uitgesteld in ver- jd met het overlijden van de Koningin- itcrgadering Geref. Knapenvereeniging Geref. Knapenvereeniging „Samuel" j onder voorzitterschap van één der jers haar jaarvergadieing in de zaal F Geref. Kerk. K teer G. v. d. Perk opende het samen. door te laten zingen Ps. 68 vers 10, na hij voorging in gebed. Na het I van 1 Sam. 3 heette hij de ouders [begunstigers hartelijk welkom. In zijn fcicgwoord wees hij er verder op, dat [met tevredenheid op de afgloopen Wrcampagne kan worden teruggezien, i. bracht nog een bijzonder woord van [rdeering aan den afgetreden leider, J heer Joh. Korpelhoek, en wees op [goede samenwerking tusschen de te- ^soordige leiders. Voorts sprak hij er [blijdschap over uit, dat de heer W. L. irdijk. één der leiders, wien een ongeluk fïivam, thans tegenwoordig kon zijn. Èema werden de verschillende jaar lagen uitgebracht, die getuigden van gezond vereenigingsleven. Twintig jaderlngen werden gehouden. In kas [en batig saldo van f. 29.40. Van de J.V. 1 de geheele bibliotheek overgenomen, eonderd de bronnen. Vervolgens rden we een mooie voordracht ,X)e |t naar Bethlehem" van Joh. Boter- it, Naar aanleiding van het opstel „De Abiding" door J. Schoneveld Jzn. onte i zich een leerzame bespreking. Ter sseling werd er door een dameskoor fee liederen gezongen. De voordracht .'enuwachtige voordrager" van. J. D. i Delft oogstte een daverend applaus, [heer W. L. Noordijk hield een toe- bek, waarin hij dankte voor het mee- bn van de knapen tijdens zijn ziekte lervonden. bdat Joh. van Delft nog een keurig lel had gelezen ov.er „De Twaalfjarige i in den Tempel" werd gepauzeerd. de pauze kregen de verschillends [vaardigden gelegenheid hun geluk- bchen over te brengen. Er volgde nog 1 opstel „Wilhelm en Sadrach" van P. Ito en een voordracht van P. Wasse la Van de samenspraak „Professor |itnan" was veel werk gemaakt. Ook i bijdrage werd door de aanwezigen togen prijs gesteld. I een slotwoord van ds. H. Meijering Ji deze uitstekend geslaagde jaarver- [ring, waar 'n prettige sfeer heerschte, I dankgebed gesloten. VOOR die den juisten naam van onze f «koe raadt. (Zie raambiljet) RAADT MEE. 808S I.RHIJN - Seer. Varkevisserstr. 55 Katwijk aan Zee. p1 verruiming der Winkelsluitingswet. 1 afd. Katwijk van den Chr. Handel- i vinden- en Industrieelen Midden- tooond heeft een telegram aan den ™tter der Twéede Kamer in Den Haag tonden: afd. Katwijk in vergadering bijeen l'bandag 19 Maart betreurt, dat door roering aafi de orde is gesteld een T"™ng van de winkelsluitingswet, ten 'Hebbende den Zondagverkoop uit te F*a. gezien het karakter van het kabl- dat alleen als crisls-regeering.zou op- E® en de principieele vraagstukken j 'n eerste Instantie aan de orde zou Tl, Mekt uw Hooggeacht College ernstig |J;™Send genoemde verruiming niet aau l zijnde in strijd met Zondags- Zondagsheiliging." Voor de afdeeling, w6 c. VAN TONGEREN, voorzitter w. VAN BEELEN. secretaris. De ontspanningsavond die heden- I ifs v e Zaa' voor PTot- Belangen door (j P Katwijk van den Ned. Bond van rraor. en Transportarbeiders zou ge- J'Ln vorden, is wegens het overlijden 'V. de Koningin-Moeder uitgesteld. 8039 Verzachtvn do keel en verfrisechen den mond E en W. is besloten, dat vóór oaj 26 Maart a.s. alle mannelijke en t*r il Kezlnsleden van steuntrekkers ."■'i jaar en tot werken in staat, wen h l)ureau der arbeidsbemiddeling dién 'nschrijverl en met ingang n datum iederen dag moeten stem- t„??^er de arbeiders, die onderstand KJontevredenheid uitgebroken FtnA aantal dagen verplicht wer- F- mMien. Deze bepalingen werden U ;ionhim>k geacht, daar zij er dan "ten tij konden verdienen; de hen zijn vischventers. Dit [uw aandagmorgen. Direct is van öf„een, schrijven uitgegaan, dat zij !:'cn" "olgenden morgen vóór 7 uur ij j„j®e'den op de Gemeentewerf, 'ngang van 18 Maart jl. M u ™and werd Ingetrokken. Tevens e aanschrijving de bepaling i flat op eventueele verzoeken om ïoM.„ °.u<i omtrent deze zaak niet <Uaiaa'ngegaan- Het V€rPlichtc werk Raadsstukken. B. en W. zijn voornemens aan den Raad voor te stellen aan het plein naast de openbare school aan de van Panhuys- straat de naam van Irisstraat te geven. De gemeentebegrootfng. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten geen ge noegen genomen met de wijze van dek king van het tekort op de begrooting 1934. waartoe de Raad had besloten. Met name hebben Ged. Staten geëischt op voering van het aantal opcenten op de Personeele Belasting tot een gemiddelde van 150. In verband hiermede hebben B. en W. een nieuw tarief ontworpen voor de heffing van opcenten op de personeele belasting aanvangende met 90 en eindi gende met 200 opcenten. Het bestaande tarief ving aan met 65 opcenten en ein digde met 115 opcenten. B. en W. stellen aan den Raad voor een kampeerverordening vast te stellen. Voorgesteld wordt het kampeeren te ver bieden zonder vergunning van B. en W. terwijl de bevoegdheid van B. en W. om deze vergunningen te verleenen beperkt wordt voor het strand tot het afgeven van dagvergunningen, terwijl vergunnin gen om ook gedurende den nacht te kampeeren alleen gegeven zullen mogen worden een door de gemeente te stichten en te explolteeren kampeerterrein. B. en W. stellen den Raad definitief voor te besluiten tot verhooging van het aantal opcenten op de Gemeentefonds belasting van 42 op 80. Ingekomen is een verzoek van den Ned. R.K. Bond van hotel-, café-restaurant houders en slijters „St. Joseph" te Utrecht en van exploitanten van in deze gemeente gevestigde café's en restau rants, waarbij verzocht wordt de perso neele belasting voor café's enz. te begin nen met ingang van 1 Jan. 1934 te verla gen. Dit verzoek werd door den raad om advies in handen gesteld van B. en W.; B. en W. stellen thans aan den raad voor af te wijzen het verzoek voor zoover dit betreft verlaging van de huurwaarde en toe te wijzen dit verzoek voor zoover dit betreft verlaging van het verschuldigde voor biljarts van f.20 per biljart tot f.8 In hoofdsom hetgeen met opcenten mede- gerekend een gemiddelde verlaging be- teekent van f.30 per biljart. Gevonden voorwerpen: een paar beige dameshandschoenen; een heeren rijwiel; een kluwen blauwe wol; een klein zwart-bruin hondje (teef). Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitsluitend des Woensdags en des Zater dags van 12—1 uur n.m. ten Politiebureele te Noordwijk-Blnnen verstrekt. Telegram van rouwbeklag. De Oranje-vereeniging alhier verzond het volgende telegram van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin Hare Majesteit de Koningin, 's-Gravenhage. De Oranje-vereeniging te Noordwijk- Binnen diep getroffen, door het nog zoo plotseling verscheiden van Hare Majesteit onze geërbledigde Koningin-Moeder, be tuigt Uwe Majesteit en Haar Gezin haar innige deelneming met het zoo droevig verlies. w.g. H. A. Mathöt, voorzitter. F. H. van Spanje, Secretaris. Lezing R. S. P. In de zaal aan Óen Julianaweg verga derde gisteravond de R. S. P. De heer Langkemper hield een lezing over de ge schiedenis in Duitschland, verduidelijkt met lichtbeelden. De heer de Bolster uit Leiden opende, waarop de heer Langkemper zijn rede aanving met de uiteenzetting, dat de arbeidersklasse van het fascisme geen verbetering te verwachten heeft. Vervol gens beantwoordde spr. de vraag waarom de groote soc. partij in Duitschland in 1914 mede ten oorlog trok en hoe zij door Hitler ten onder ging. Het is noodig, aldus spr., de geschiede nis van een volk te kennen want in. het verleden ligt het heden en in het nu ligt de toekomst. Hierna behandelde spr. de geschiedenis van Duitschland van vóór 1870'71 af, om te komen tot de eigen lijke oorzaak van den wereldoorlog van 1914. De rol die de soc. dem. in deze en in de na-oorlogsche geschiedenis heeft ge speeld werd door den spr. nauwkeurig uiteengezet, evenals de vele fouten die zij daarin hebben gemaakt. Spr. behandelde nog het ontstaan en de ontwikkeling van het nat. soc. waarop een aanvang werd gemaakt met het reproduceeren der lichtbeelden, die door den spr. afdoende werden toegelicht. Vertoond werden o.a. de voorbereidingen tot den oorlog, eenige oorlogsfragmenten met hun gevolgen, ook uit den burgeroorlog, vervolgens het nat. soc. met zijn concentratie-kampen enz. Hierna sluiting. Verkooping. Ten overstaan van notaris Wagemaker te Noordwijk had in hotel ,,'t Rechthuis" de verkooping plaats bij opbod en afslag van: Het onverdeelde 13/84 deel in eenige huizen, kassen, schuren, houtwal en eenige perceelen -land -in den Hoogeveenschen polder. Bezwaard met vruchtgebruik. Kooper van alles te zamen was de heer D. Hogewoning te Oegstgeest, voor f. 1500. Vergadering „Bloembollencultuur". In café „De Zwaan" vergaderde de afd. Noordwijkerhout van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur (B.B.C.l. De voorzitter de heer E. Oostdam. opende en heette allen welkom. De heer L. M. van Noort las de notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Hierna bracht de heer L. C. Bouwmeester een uitstekend verzorgd jaarverslag uit. Dank zU het zuinig beheer, beschikt de kas over een batig saldo van ruim f. 51. De afdeeling telt alhier ruim 80 leden. Als afgevaardigden naar de alg. verg. op 26 Maart a.s. te Haarlem werden ge kozen de heeren L. M. van Noort en E. Oostdam. Tot hun plaatsvervangers de heeren W. J. Guldemond en L. C. Bouw meester. Hierna was aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algem. verg. Deze gaf geen aanleiding tot bijzon dere op- of aanmerkingen. Hierna had een geanimeerde bespreking plaats over de tentoonstelling te Heem stede in 1935. De afd. Noordwijkerhout was reeds voortvarend en heeft reeds de beschikking gevraagd over een stuk der terreinen. De bedoeling is die te doen be- {ilanten uitsluitend met narcissen in aller- ei vormen en soorten, waarvan Noord wijkerhout een specialiteit in 't telen ls. Omstreeks half Mei a.s. zal de afdee ling Noordwijkerhout weer vergaderen en dan zullen de tentoonstellingsplannen de finitief worden vastgesteld en een ten toonstellingscommissie benoemd worden. De voorzitter twijfelt niet of alle afdee- lingsleden zullen hun volle medewerking willen verleenen: de inzending der afd. moet een volledig succes worden en be wijzen dat Noordwijkerhout een vooraan staande plaats inneemt in het bollenvak en vooral zich toelegt op de narcissen- teelt. Na de rondvraag bleven allen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van J. L. van W. uit Voor hout is een rijwiel ontvreemd, dat hij on beheerd bij het café „De Roodc Leeuw" had neergezet. Aanrijding. Op den Rijnzichtweg had een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto en een handwagen bestuurd door C. L. de H„ wonende alhier. De handwagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de vracht auto is doorgereden, doch letter en num mer zijn bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ernstig ongeval. Gistermiddag had op den Rijnsburger- weg een ernstig ongeval plaats. Het 6-j. zoontje van den heer J. S. alhier, is bij het plotseling oversteken van den rijweg, door een zandauto, bestuurd door F. C. R., wonende te Leiden, aangereden. Het knaapje werd aan het hoofd ernstig ge wond en is door een passeerende auto naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden overgebracht ter verdere behandeling. Naar wij ver namen is de toestand van het knaapje gunstig. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden betreffende de operette uitvoering der vereeniglng „Willen is kunnen." Door de politie is in het nachtelijk uur een hond doodgeschoten, die er zijn werk van maakte om achter de schapen te Jagen. Terzake van overtreding der Winkel sluitingswet is tegen C. A. Z. proces-ver baal opgemaakt. De groentenhandel. Aan de groentenveiling werden de vol gende prijzen besteed: Gele kool f. 8.50 17.50 per 100; roode kool f. 8.2510.50 per 100; uien f. 0.650.90 per 100 KG.; peen f. 0.90—1.10 per 100 KG. De bloemenhandel. Aan de bloemenveiling werden de vol gende noteeringen gemaakt: Rauwenhof 1820 et. per dozijn; Bartigon 21—25 ct.; Oostenrijk 17—21 ct.; Murillo 16—23 ct.; Theeroos 1527 ct.; Couland 1823 ct, Moore 1620 ct.; Azalia 2324 ct.; Electra 20—24 ct.; Flamingo 16—17 ct.; Witte Valk 2933 ct.; La Reine 1619 ct.; Pe likaan 22—27 ct.: Iris 1420 ct., alle per dozijn. Duifjes 5560 ct., Crocus 85120 ct.; Hyacinthen f. 3.554.50; Ornatus 35 45 ct.; Costers 811 ct. per 100. Elisabeth 2728 ct. per dozijn; Le Notre 2123 ct.; William Pitt 18—26 ct.; Gele Prins 25—31 ct.; Schlegel 1820 ct.; Ibis 1823 ct.; Grisdelin 10—13 ct., alle per dozijn. Vergadering van „St. Deus Dedit". Onder voorzitterschap van den heer N. v. d. Zwaan hield de Bloemist- en Land- arbeidersbond afd. Sassenheim in het K.S.A.-gebouw een vergadering. Na een welkomstwoord werden de notulen voor gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd dat zij, die vrijgesteld zijn van contributie- betaling, hun werkloozen-verzekerlngs- premie op tijd moeten afdragen. Tevens werd medegedeeld dat ook de contributie op tijd voldaan moet worden, ter voor koming van royement. Voorts werd medegedeeld, dat zij die door het crisiscomité B. gesteund worden, uitgesloten zijn van comité A. Totdusver geschiedde dit hier wel. Op aandrang van de regeering is het comité georganiseerd. In het comité mogen geen werkloozen zit ting hebben. Iedere steuntrekkende mag niet meer dan f. 4 ontvangen, daar anders het meerdere van zijn steun wordt afge trokken. Daar de middelen ontbreken, zal het wel October worden eer met uitkee- rlng kan worden begonnen. Uit de vergadering werd met klem ge wezen op het feit, dat in het comité geen arbeiders-afgevaardigde zitting heeft. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de te houden algemcene vergadering be handeld Art. 15 van het reglement werd gewij zigd. Na rondvraag volgde sluiting. Rouwdienst in de Geref. Kerk. In de Geref. Kerk alhier is een rouw dienst gehouden, in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, waarin ds. P. D. Kuiper voorging Gezongen werd Ps 121 2, waarna Ps. 90 werd voorgelezen. Hierna ging ds. Kui per voor in gebed. De organist, de heer H. M. Keuning, speelde treurmuziek, een voorspel op Ps. 103 8 en 9. welke gemeenschappelijk ge zongen werden. Ds. Kuiper sprak naar aanleiding vari Romeinen 12 15: „Verblijdt U met cte blijden en weent met de weenenden". Spr. gaf een korte levensbeschrijving van de overleden Koningin. De belangrijkheid, van Haar plaats in het Huls van OranjeL allereerst als echtgenoote van Konlny Willem III en vervolgens als moeder van) onze vorstin werd door spr. uiteengezet. Spr. gewaagde van de blijdschap en dank baarheid voor hetgeen H.M. Koningin Emma voor ons volk ls geweest, niet alleen krachtens Haar hooge positie, maar ook door Haar innemende persoonlijkheid. Het Nederlandsche volk is bedroefd, maar tevens vervuld met innige dankbaarheid. Hierna werd gemeenschappelijk gezon gen Ps. 27 7 waarna ds Kuiper voorging in dankgebed. De talrijke bezoekers van dezen dienst zongen tenslotte staande „Mijn schild ende betrouwen", Propaganda-avond „De Hanze." In het K S. A.-gebouw hield „De Hanze" een propaganda-vergaderlng. waarvoor tamelijke belangstelling was. De bijeen komst werd geopend door den voorzitter, den heer H. Otto, die allen hartelijk wel kom heette, in 't bijzonder den spreker, prof Cleophas van Warmond. Deze had als onderwerp ,.De R.K. Middenstand en de bedrijfsorganisatie." Deze gaf een zeer duidelijk beeld van 't streven van „De Hanze", om te komen tot meer saamhoo- righeid. Na uitvoerige gedachtenwissellng volgde sluiting. Jaarvergadering „School met den Bijbel" De Vereen. „Een school met den Bijbel" alhier hield haar jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer W. Los, die met gebed opende waarna schrift lezing en zang volgden. In zijn openings woord herdacht spr. het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Het afgeloopen jaar is zeer goed voor de school geweest. Uit het jaarverslag bleek, dat de school zich, ondanks den moeilijken tijd en bezui niging mocht verheugen in een voorspoe dig vereenigingsjaar. De heer G. J. Boers- ma, overleden onderwijzer, werd herdacht Zijn nagedachtenis zal in hooge eere blij ven! In zijn plaats werd benoemd de heer W. v. d. Molen. De school telt thans 130 leerlingen. Er werden 10 bestuursvergade ringen gehouden; het ledental bedraagt 98. De penningmeester had een batig saldo van f. 2344.18 bij een ontvangst van f 19236.75 en een uitgaaf van f. 16892 53. Het aftr. bestuurslid, de heer J. E. Wyn- tjes werd herkozen. Na rondvraag volgde sluiting met dankzegging. Vergadering Joseph-Gezellenvereeniging. Onder groote belangstelling had in hotel de Zon een bijeenkomst plaats, waarbij als spreker optrad kapelaan van Galen uit Amsterdam en Praeses van de Joseph Ge- zellenvereenlging. met het doel om ook in deze gemeente te komen tot oprichting van een dergelijke vereeniglng. De verga dering werd geopend door pastoor Oude- jans op wiens Initiatief de oprichting der vereeniging zal plaats vinden, Spr. heette allen hartelijk welkom vooral den spreker, die bij velen onzer nog goed bekend is uit den tijd dat hij kapelaan was te Oegstgeest Kapelaan v. Galen gaf een levensschets van den stichter der Jospeh Gezellenver- eenlging den heer Adolph Kolping. die van schoenmakersjongen, zich mede door zijn roeping, geworden is Dom-kapelaan van Keulen Uitvoerig stond hij stil bij het doel der vereeniglng waarbij spr. er speciaal op wees, dat de vereeniging be doeld was als opvoedingsinstituut, v.n. met betrekking tot een bewustlevend Christen dom, sociale vorming en cultureele scholing op R.K. terrein. De pastoor bracht den spr. een woord van hartelljken dank voor zijn keurige rede en meende dat voor hem de belooning het mooist zou zijn, indien ook hier een bloeiende Joseph Gezellen vereeniging tot stand zou komen. EENDENKOOI DOOR GEMEENTE AANGEKOCHT.. Behoud van natuurschoon. Pe bij alle beoefenaars der watersport wel bekende Eendenkool gelegen aan de Kagerplassen alhier, ter grootte van ruim 2'/s H A. is met het daaraan verboden kooi recht, aangekocht door de gemeente. Dit besluit kan niet anders dan toegejuicht worden, omdat men nu verzekerd is van het behoud van een stuk natuurschoon. Tragisch! Gistermorgen te omstreeks 10 uur werd in een sloot nabij de timmerfabriek de Padox alhier drijvende gevonden het lijkje van het 5-jarige zoontje van de familie R. alhier. Hoe het ongeval heeft plaats gehad is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Bijeenkomst der R.K. Klesvereeniging. Op de propaganda-vergaderlng van de R.K. Klesvereeniging hebben de bezoekers een beter inzicht gekregen in de verschil lende stroomingen, dien dezen tijd beroe ren. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den pastoor en kapelaan, prof. J. H. Niekel, directeur van het Philosophicum en prof. Verhaar en de R.K. Raadsfractie. De voorzitter opende en heette allen hartelijk welkom. Ook bracht hij een woord van dank aan den heer J. H. van Egmond, dié bereid gevonden was deze bijeenkomst met zijn zangers en zangeressen op te luisteren. Hierna herdacht de voorzitter in een paar gevoelvolle woorden het verscheiden van onze geliefde vorstinne H. M, de Koningin- Moeder; hij schetste in groote lijnen de ontelbaar vele en groote vérdiensten, die Zij voor ons land heeft gehad. Deze woor den werden door allen staande aangehoord. Nadat het zangkoor op keurige wijze een j paar liederen ten gehoore had gebracht was het woord aan mr van Haren tot het uitspreken tot het uitspreken van zijn rede ..Naar het einde van het parlementaire stelsel" Zij, aldus spr., die het einde van het parlementaire stelsel in het verschiet zien en alle hoop hebben gevestigd op een l fascistisch of Nationaal Socialistisch stelsel, zijn meestal personen, die niet eens welen wat een parlementair stelsel is. en wat een dergelijk stelsel in onze staatkundige ver houdingen beteekent. Zij, die dit wel weten weten ook dat de ondergang van het par lementaire stelsel voor Nederland een ramp zou beteekenen en niet het minst voor de Katholieken in ons land. Wij behoeven slechts naar het naburige Duitschland te kijken, om te zien, wat den Katholieken in een fascistische staat te wachten staat. Wij Katholieken willen geen gelijk gescha kelde slaven worden van een dictator, wij willen niet dat de opvoeding der jeugd: dienstbaar gemaakt wordt aan den staat en dat deze opvoeding aan de kerk ont nomen wordt ja zelfs zoor een groot ge deelte ook aan de ouders. Het is een dema gogie van de zuiverste soort als de Natio naal Socialisten beweren dat zij met een handomdraai den toestand zullen verbete ren. als zti aan de macht komen. Dat ls volksbedrog en- volksmisleiding van de erg ste soort en hiertegen kan niet genoeg ge waarschuwd worden. De crisis is een inter nationaal verschijnsel en geen macht ter wereld kan deze crisis voor zich zelf op lossen. Een andere vraag is of het parle mentaire stelsel een stelsel is voor al tij dl en alle volkeren. Dit zou ik niet gaarne durven beweren, aldus spr. en zulks be weert onze Kerk evenmin. Het is toch van voldoende bekendheid dat de Kerk zich niet bindt aan bepaalde staatsvorm, maar wel dat het parlementaire stelsel is een hoo- gere vorm van staatkundige ontwikkeling dan het fascisme of Nationaal Socialisme. De vraag is nu of het parlementaire stel sel gehandhaafd kan blijven. Dit kan als wij hebben vrije mannen met eigen mee ning. geen baantjes jagers die op het vin kentouw zitten om te zien aan welke zijde het meeste voordeel te behalen ls Aan zulke karakterloozen hebben wij niets; ilj zijn juist de bewerkers van den ondergang van dit stelsel Wij moeten allen medewerken om het parlementaire stelsel te handhaven. Het is daarom ten zeerste te betreuren dat zoovele inteliectueele Jongeren zich uit de politiek hebben terug getrokken Doch laten wij dit goed voor oogen houden n.l. dat alle pogingen tot vervorming van de maat schappij vruchteloos zullen blijken, indien deze vervorming niet zal geschieden op Chr. grondslag en niet teruggekeerd wordt tot het Evangelie Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn rede. Na zang volgde sluiting. Vergadering „Tuinbouw en Plantkunde". In Kasteel Oud Wassenaar werd door de afd Wassenaar van de Kon. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde ln samenwerking met de ver. „Wassenaar Vooruit" een lezing met lichtbeelden gehouden over het on derwerp „Hoe kan een kleine tuin zoodanig beplant worden, dat steeds bloemen aan wezig zijn?" Door den voorzitter van de afd,, den heer Polderman werd deze eerste bijeenkomst met een kort woord geopend. Spr. vroeg het overlijden van H.M, de Koningin-Moe der. Beschermvrouwe der Maatschappij, te gedenken door zich van de zetela een wijle te verheffen. Hieraan werd ln atllte door allen voldaan. Na enkele mededeelingen behandelde de heer Mater, Chef-kweeker bij den Hortus te Lelden bovengenoemd onderwerp. Deze betuigde zijn genoegen over het feit, dat van de Kon. Mij. het initiatief was uitge gaan, door er bij de afdeellngen op aan te dringen, zich met de bouwvereeniglngen enz. ln verbinding te stellen, met het doei om bij en voor de woningen mooiere tui nen te verkrijgen. Momenteel tuiniert leder. Nu zijn kleine tuinen in het algemeen moeilijker van on derhoud en aanleg dan grootere, aange zien men zich ln de keuze van het mate riaal moet beperken, en men zich tot enkele soorten tevreden moet stellen. Want de tuin moet voor de planten zijn. en tedere plant moet zijn goede plaats hebben en het groeien moet mogelijk worden ge maakt. De tuin behoort bij het huis zooals het huis behoort bij den tuin. los van el kaar is niet mogelijk, vooral bij stadstui nen, Een tuin moet doelmatig zijn en het gebrek van vele kleine tuinen ls, dat te veel plaats wordt ingeruimd voor struik en heester en te weinig aan bloemplanten. De voortuinen vooral zijn niet alleen tot genot van de bewoners, doch dienen aller eerst voor het genot van de geheele om geving en tot versiering van straat en weg. Daarom moeten zij worden aangelegd in overeenstemming met de omgeving en vooral met de naastliggende tuinen. De tijd van mozaiekvakken, ronde en ovale vakken ls voorbij, maar niettemin zijn de daarvoor gebruikte planten zeer goed voor losse be plantingen te gebruiken Rozen laten zich ook goed in groepen vereenigen, stam- en struikrozen door elkaar harmonieert bij zonder goed. Spr. deed hierop een opsom ming van goede rozensoorten die uitste kend geschikt zijn voor kleine tuinen, vele oude soorten die volgens spr. nog niet door nieuwe en betere te vervangen zijn verdie nen bij hem voorkeur. Van de rozen stapte spr over naar de 1-jarige planten voor de meeste tuinen het best geschikt en de massa soorten met hunne verschillende groeiwijzen en vormen, is schier onuit puttelijk Spr. wees op het feit dat men veel mank gaat aan 't euvel, van het te dik zaaien. De meeste 1 Jarige planten moeten worden gedund tot op onderlinge afstan den van 15 c.M.; dan verkrijgt men de beste resultaten, zoowel wat groei en bloei betreft. Voorts ging spr, over naar de 2-Jarlge planten. Met diverse voorbeelden, behan delde hij hiervan den groei en bioeiwljze.de tijd van bloeien enz. Ook een lijst waaruit men een keuze kan doen. Tevens wijdde hij aandacht aan de diverse heesters en klimplanten, om leelljke muren en schutten en groote muurvlakten een waar genoegen te kunnen maken, Na de pauze werd door spr. een serie lantaarnplaatjes vertoond, waarop bloemen in volle pracht werden vertoond vanaf het vroege voorjaar. Tenslotte een serie stads tuinen. die de één al mooier dan de andere door tuinliefhebbers waren aangelegd en het vertoonen ten vollen waard bleken. Gezien het late uur werd van het stellen van vragen afgezien. Den heer Mater werd door den voorzitter dank gebracht voor het naar voren gebrachte. De voorzitter wekte op om aanwezig te zijn ln de tweede ge combineerde vergadering waar o.a. zal wor den vertoond de film van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Hierop volgde sluiting, t 3—9

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7