LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 Maart STADSNIEUWS. TANDPASTA UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. EXPLOSIE SYMPOSIUM. TWEEDE EN LAATSTE DAG. Slotwoord ran Dr. Jorissen. Dr. de Pauw. De tweede dag van het Symposium werd geopend met een voordracht van dr. De Pauw, van de sprlngstoffabrlek te Naarden, die sprak over de samenstelling en verbrandingstemp. van rookloos bus- krult. Spreker begint met er op te wijzen dat de erosie van het vuurwapen even redig is met de verbrandingstemp. en dat het dus van groot belang is deze temp. te bepalen (2500 gr. i 3000 gr.) Dit ge schiedt in een verbrandingsbom door den druk te meten. De temp. wordt daarna beTekend uit de samenstelling der gas sen! Spreker zette vervolgens uiteen, de wijze waarop men deze verbrandings temp. kan berekenen en waarbij gewezen werd op de verschillende correcties welke moeten worden aangebracht. De Bruin en De Pauw hebben aan een basis kruit di verse stollen toegevoegd en den invloed op de verbrandingstemp. nagegaan. Het bleek dat de Invloed van het toevoegsel alleen afhing van de verbrandlngswarmte daarvan en niet van de samenstelling, terwijl de temp. zeer eenvoudig grafisch kan worden opgemeten. De heer A. J. Dijksman. Vervolgens kwamen drie medewerkers van dr. Jorlssen aan het woord, waarvan A. J. Dijksman (Leldeni begon met een lezing over de verhindering van gas-ex- plosies door vaste stoffen in poedervorm. Spr. wees allereerst op het verschil met stofexplosies, omdat hier niet met de gas sen reageerende vaste stof gebruikt wordt. De gebruikte methode berust op het laten vallen van het in fracties lop korrel grootte) gezeefde stof door een verticale met explosief gasmengsel gevulde buis, wat een homogene en regelbare stof- stroom gaf, waarvan de concentratie een voudig te bepalen was. Van diverse stoffen werd de doovings- grens en 't cxplosiegebied met methaan- luchtmengsels bepaald. O.a. bleken keu kenzout, kallumchloride en natriumbicar bonaat ln zeer kleine concentraties doo- vend te werken, ln tegenstelling met steenstof. Over het verband tusschen chemische eigenschappen en doovende werking was volgens spr. nog niets te zeggen. Voor de practische toepassing zijn nog andere factoren van belang als hygros- copiciteit, prijs, e.d. In de practijk wordt stofdooving van gas-explosies o.a. toege past bij de locallseering van mljngascx- plosles met steenstof en bij de bestrijding van het mondingsvuur van geschut. Dr. A. A. v. d. Dussen. Tweede spreker van het drietal was dr. A. A. v. d. Dussen, over Steenkoolstof- explosles. Spr. wees op de moeilijkheden, die bij proeven over stofexplosies het verkrijgen van een homogene stofverdeeling verhin deren, zoodat hij zich tevreden moest stel len met een reproduceerbare niet homo gene stofwolk. Deze werd verkregen door een steeds constante luchtstoot, ver oorzaakt door een speciale electrische In richting. BIJ dit onderzoek werd in plaats van een vonk een gloeilichaam van te meten temp. gebruikt. Spr. noemde 3 stof fen n.l. Kce, Na Hcos, Kt So< die een goede doovende werking zoowel op kolen als op anthraceenstof-explosles hadden. Het practisch toegepaste steenstof doofde wel, doch veel minder. Uit een onderzoek van bekende kool monsters bleek een betrekking tusschen het percentage vluchtig en de explosie- grens te bestaan, wat spreker, mede om dat een samenhang met de neiging tot zelfontbranding niet gevonden werd, aan leiding gaf, dit als een steun voor de z.g. praedistillatie-theorle te beschouwen. De heer G. J. O. Zonnenberg. De volgende spreker was de heer G. J. O Zonnenberg, eveneens een der leerlin gen van dr. Jorissen, die sprak over dex- trinestof-explosies. Spr. gaat na de oor zaken van het veelvuldig optreden van explosies ln fabrieken waar met poeder- vormige materialen gewerkt wordt, zooals zwavel, meel. dextrine, suikerstof enz. Spr. wees allereerst op het verschil tus schen gas- en stof-explosies en legde den nadruk op het veel grootere gevaar van een stof-explosie. Een onderzoek naar de oorzaken hiervan heeft tot resultaat ge had dat als oorzaken moeten worden uit gesloten zelfontbranding en het optreden van metaalvonken. Stof-explosles kunnen slechts worden toegeschreven aan open vuur of aan het optreden van ontladin gen van statische electriclteit in de fa- brieks-apparaten. Spr. zette vervolgens uiteen hoe ln een fabriek de ontladingsvonk ontstaat en beschreef daarna uitvoerig de proeven, in het Leldsche laboratorium genomen, om te trachten de hypothese te bevestigen, dat ontladingen van statische electriclteit in fabrleksapparaten, in vele gevallen de aanleiding tot een explosie kunnen zijn. Het bleek mogelijk ln 30 sec., alleen door wrijving van stof langs een metaal- wand ladingen van ongeveer 15000 volt te verkrijgen. Dr. W. R van Wijck. Vervolgens sprak dr. W. R. v. Wijck van de Bataafsche Petr. Mij to A'dam over het tegenhouden van explosies ln leidin gen. Spr. merkt op, dat het door hem te be spreken onderwerp een mooi voorbeeld is van de toepassing der resultaten verkre gen door de onderzoekingen van Dr. Jo rissen De vrije ruimten in de benzine tanks zijn door leidingen verbonden met een centrale gashouder om terugwinning vair benzinedampen mogelijk te maken. Het gevaar is, dat bij explosie van een van de tanks ook do andere explodeeren. Men heeft dit bezwaai ondervangen door in de leidingen z.g. grindpotten aan te brengen, die zoodanig geconstrueerd zijn dat een explosie, alvorens een volgende tank te bereiken, eerst een grindpot door loopt en daarin gedoofd wordt. Men ge bruikt ook vaak Raschigrlngen. De doo vende werking is nog opgevoerd door Kce aan het grind toe te voegen Het handels Kce vervloeit eerst bij een vochtigheid van 0.75 en is dus uitstekend houdbaar. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het gebruik van een breekflens alleen onvoldoende bleek om de explosie te lo- callseeren, Prof. Dr. P. van Romburgh. De vergadering werd heropend met een lezing van prof. dr. P. van Romburgh uit Baarn over aromatische intramlnen. Spr. vertelde iets over de ontdekking van de eerste vertegenwoordigers van deze groep die veel springstoffen heeft opgeleverd: n.l. het tetranitro methyl aniline, ln de techniek bekend als tetryl. Spr. besprak voorts de bereiding van ver schillende andere Intramlnen met 4 tot 7 introgroepen. Van Duyn heeft proeven gedaan over de ontleding dezer stoffen bij verhitting. Daaruit bleek dat de stof fen met 2NO, groepen naast elkaar ln de benzeenkern snel ontleden, terwijl de geschiktheid van tetryl en pentryl naar voren kwam. Dr. H. F. Coward. Dr. H. F. Coward van de Safety ln Mi nes Research Board te Sheffield, viel ver volgens ln, wegens verhindering van dr. H. J. Donker, met een lezing over Igni tion temperature experiments of the late prof H. B. Dixon. Bij het verbeterde z.g. „concentrlx tube apparatus" stroomde lucht door een elec trische oven. Op een bepaald oogenblik werd plotseling gas toegelaten. Het ont- vlammingspunt was bereikt, indien b.v. na 0.5 sec. een vlam optrad. Ontvlam- mlngstemperaturen konden zoo bij lagen druk gemeten worden; bij hoogen druk gebeurt dit door snelle adlabatlsche com pressie. Spr. wees verder op de verlaging der ontstekingstemp. door aanwezigheid van kleine hoeveelheden NO., wat met grafieken verduidelijkt werd. Het tegen overgestelde, n.l. verhooging der ontste kingstemp. van methaan-luchtmengsels werd bij toevoeging van enkele stoffen b.v. C: Hi-Br, POCh en Pb (Cr Hs)< ge vonden, wat van groot belang is wegens vermindering der explosiviteit. Bij de proeven was wandinvloed uitge sloten. De resultaten kwamen zeer goed overeen met die van eveneens homogene reacties in een gesloten vat, onderzocht door Semenov en Hlnshelwood. De com binatie van hun resultaten kan door ket tingreacties verklaard worden. Dr. J. H. de Boer. In de tweede plaats sprak dr. J. H. de Boer van de Phllipsfabrleken over stabi liteit van metaal-azlden. Aan de hand van de electrostatische bindingstheorie en potentlaalkurven toonde spreker aan, dat de explosiviteit der verschillende azi- den bepaald wordt door de grootste der lonlsatie-energie van het metaal. Bepa lingen van de explosiviteit van Cs, LI, Tl en Ag azide leerde inderdaad dat deze toenam evenredig met de ionisatie-energie Cd, Pb, Hg en Ag azide bleken de meest explosieve aziden te zijn. De ontleding door verwarming gaat het gemakkelijkst als reeds kiemen van het betreffende me taal aanwezig zijn. Zoowel alkali- als aard-alkali aziden zijn niet explosief. Het meest gevaarlijk Is HNj. Dr. J. D. van Roon. Na de thee besprak dr. J. D. van Roon uit Muiden het meten van de verbran dingssnelheid van buskruit met de indi- cateur volgens Thring. Spr. gaf enkele theorieën die een practische maat voor de verbrandingssnelheid van het buskruit konden geven en kwam daarbij tot de formule: in p At; A is dan de z.g. viva- citelt, die een maat is voor de verbran dingssnelheid van het kruit. Volgens Schmitz is p dt altijd een constante, in dien t genomen wordt tot het moment waarop alles juist verbrand is. Spr. gaf aan hoe hij met de indicateur van Thring enkele druk-tijd curven van explosies in een bombe en in een geweer kon opnemen op een snelbewegende foto grafische plaat. Dr. G. de Bruin. Als laatste spreker hield tenslotte dr. G. de Bruin te Ouderkerk a. d. Amstel een voordracht over de bestrijding van het mondingsvuur van geschut. Een van de nadeelen van het rookloos buskruit is het sterke mondingsvuur. Kinematogra- fisch bleek, dat eerst na eenigen tijd de uit de loop ontsnappende gassen ontbran den. Het mondingsvuur werd veroorzaakt door verbranding van CO en Hr. Men kan deze vlam wegwerken. Ie. door toevoeging van koolstof afge vende stoffen; 2e door de verbrandings snelheid snel op te drijven; 3e. door de verbrandingstemp. te verlagen; 4e. door aikalizouten toe te voegen. Men heeft een combinatie van deze vier methoden toegepast en zoo een vlam- loos krult verkregen, dat een slechts wei nig geringere aanvangssnelheid geeft. Men kan ook zorgen dat de gassen niet ontbranden. Spr. beschrijft een methode, welke het mondingsvuur geheel dooft, door de ontwijkende gasmassa even van de lucht af te sluiten met behulp van een van de monding divergeerende water bundel. Tijdens de koffie werd beide dagen door de deelnemers druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de toestellen, die in de afdeeling van dr. Jorissen gebruikt wor den. en waarmee deze in de laatste jaren reeds zoovele voor wetenschap en prac- tijd belangrijke onderzoekingen deed. tot bezichtigen. Dr. Jorissen sloot tenslotte het sympo sium met een woord van dank aan de medewerkenden. Het geheel heeft stellig zeer veel bijgedragen tot verruiming van inzichten, zoowel van technici, als van de wetenschappelijke onderzoekers, zooals uit de steeds zeer geanimeerde nabesprekin gen o.a. duidelijk bleek. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „Voor waarden voor maatschappelijke ontwik keling in het centrale Batakland", de heer A. J. van Zanen, geboren te Gouda. NED. STUDENTENHUIS TE PARIJS. A.S. Vrijdagmiddag te 4 uur zal in het Academiegebouw worden geïnstalleerd de groep Leiden van het Provinciaal Comité Zuid-Holland van het Algemeen Comité tot afbouw en Inrichting van het Neder- landsch Studentenhuis te Parijs. Dr. A. R. Zimmerman zal een installatierede hou den. RECLAME- 8042 bijzonder voordeelig ONZE DERDE PLANETARIUM.EXCURSIE Gisteravond heeft onze derde excursie naar het planetarium der „Haagsche Cou rant" plaats gevonden. Ongeveer 150 lezers van ons Blad hebben opnieuw het „Wonder van Jena" aanschouwd en in stille aandacht geluisterd naar de boeien de populair-wetenschappelijke voordracht van den heer Van Houten de Lange. Een blik in den nachtelijken sterrenhemel van 2 op 3 Januari 1942 vormde het besluit van deze excursie, waarover wij van allen kant blijken van groote waardeering en tevredenheid ontvingen. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMNASIUM EN H. B. S. AAN DE BOOMMARKT. Ouderavond. Aan deze school is een tamelijk goed bezochte ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer Van Rijswijk opent deze laatste door hem gepresideer de vergadering met een woord van wel kom aan de aanwezigen, in 't bijzonder aan den Inspecteur, den heer Baak, den heer Van der Wal, inspecteur van politie alhier, die een voordracht zal houden over „het straatverkeer", alsmede aan den heer Hokkeling, opvolger van het scheldende hoofd. Na een inleiding door den voorzitter, waarin door hem nogmaals wordt gewe zen op het doel van de ouderavonden, n.l. het brengen van nauwere samenwerking tusschen huis en school, ouders en on derwijzers, wordt het woord gegeven aan den secretaris, den heer Hekstra, voor het lezen der notulen der vorige vergade ring, welke ongewijzigd worden goedge keurd. Hierna verkrijgt de heer Van der Wal het woord tot het houden van zijn cau serie. In een heldere en geestige voordracht memoreert spreker de ontwikkeling van het verkeer, vanaf de komst van het eer ste rijwiel en de eerste automobiel. Hij schetst de vele gevaren en moeilijkheden, waarmee de eerste snelheidsmaniakken hadden te kampen, alsmede het vooroor deel. waarmede ze werden begroet. Dat enkele gemeenten de maximum snelheid op 4 K.M. of nog minder bepaalden, spreekt voor zich zelf. Thans overgaande naar het tegenwoor dige ontzaglijke snelverkeer, wijst spre ker op de groote gevaren, hieraanver bonden, speciaal voor de jeugd, die daar om beschermd dient te worden. Hier heb ben overheid, school en ouders een taak. Eenige cijfers van verkeersongevallen be wijzen het groote gevaar, waarmee het moderne verkeer gepaard gaat. De voordracht, die met lantaarnplaatjes wordt toegelicht, werd met groote aan dacht aangehoord. Ngdg.t eenigë vragen en opmerkingen ddörjspr. zijn beant woord, spreekt de voorzitter woorden van dank tot den spreker, hetgeen met ap plaus wordt begroet. Thans wordt het woord verleend aan den voorzitter der oudercommissie, die in enkele, welgekozen woorden dank en hul de brengt aan het scheidende hoofd, ter wijl hij hem, namens de oudercommissie een bloemenmand aanbiedt. Ook de heer Baak dankt den heer Van Rijswijk voor hetgeen hij voor de school heeft gedaan en wenscht hem geluk met zijn promotie. Verder richt hij het woord tot den heer Hokkeling met den wensch, dat deze zijn beste krachten aan de. school zal wijden. Nadat de heeren Van Rijswijk en Hok keling de met applaus begroete toespra ken hebben beantwoord, breekt de pauze aan, waarin de ouders gelegenheid heb ben, te informeeren naar het gedrag en de vorderingen hunner kinderen en het op school gemaakte schriftelijke werk te zien. Tevens wordt thee rondgediend. Na de pauze doet de voorzitter der Oudercommissie mededeeling van het ant woord van het Gemeentebestuur op een verzoek van den ouderavond om de speel plaats voor schooltijd open te stellen, om borden te plaatsen met opschrift „school" alsmede om het trottoir langs de Boom- markt door te trekken tot de Aalmarkt. De eerste twee punten werden ingewil ligd, het derde moest wegens daaraan verbonden kosten worden afgewezen. Thans volgt de verkiezing van een nieuw lid der Oudercommissie wegens het bedanken van mevr. Van Es. Na stem ming en herstemming werd gekozen mevr. Hof, die deze benoeming aanneemt. Hierna wordt, de vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord, de ouderavonden steeds trouw te bezoeken, gesloten, waarna velen nog persoonlijk afscheid nemen van 't scheidende hoofd. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Jaarlijksche openbare les. De traditie der laatste jaren getrouw werd gistermiddag in het gebouw der Huishoud- en Industrieschool, tevens Vak school voor Meisjes aap het Rapenburg een openbare les gehouden teneinde de ouders en andere belangstellenden ln de gelegenheid te stellen nader met de school de daaraan verbonden leerkrachten en hetgeen door hen onderwezen wordt, ken nis te maken. In een vijftiental lokalen werd aller eerst een overzicht gegeven van de ge bezigde leermiddelen, omvattende boek werken op het gebied vap algemeen ont wikkelend onderwijs, voedselleer, waren kennis e.d.. terwijl ln alle overige vertrek ken de werkzaamheden van eiken dag in vollen gang waren. Hier was een klasse meisjes bezig met lingerie-naaien, teeke nen of fraaie handwerken; ginds beoefen den zij het strijken, costuumnaaien of de practische huishoudkunde in meer al- gemeenen zin: weer een eindje verderop werd de wasch behandeld of werden de gerechten voor het komende Paaschfeest toebereid. Maar ondanks alle bedrijvig heid en het ongewone verschijnsel, dat ditmaal behalve de leerares en de leer- AALSMEER. Interessante Bijbeltentoonstelling. De Bijbeltentoonstelling, welke In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Aalsmeer-Oost wordt gehouden, is ge opend door ds. Boeke, van Amsterdam, be stuurslid van het Ned. Bijbelgenootschap, in tegenwoordigheid van plaatselijke pre dikanten, kerkeraadsleden en andere be langstellenden. De tentoonstelling is het bezichtigen zeer waard; een kerncollectie bijbels ln een groot aantal talen gedrukt, is aanwezig. Van Ned. Indië zijn er 53 bij bels in even zoovele talen, terwijl de Euro- peesche talen ook ruim vertegenwoordigd zijn. Jaarvergadering Chr. Schoolvereeniging Deze vereeniglng heeft haar jaarverga dering gehouden in „Irene." Uit het jaar verslag bleek, dat het ledental nog steeds groeit, evenals het getal der leerlingen op de drie scholen. De opbrengst der contri butie door de leden was in 1933 gestegen tot ruim f. 700.De heer Dijkstra, hoofd der school aan de Ophelialaan, behandelde het onderwerp „De schoolmeesters, hun onderwijs in den tijd der Reformatie", een onderwerp, waarin het verschil werd aan getoond tusschen vroeger en thans, wat de opvoeding der schooljeugd betrof. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. v. d. Meer Pznterwijl in de plaats van den heer J. Pik (niet herkiesbaar) werd ge kozen de heer T. Groeneveld. Een voorstel, om het bestuur te machtigen tot het be waren van goederen der vereeniging, werd goedgekeurd. Bij Arbeidsbemiddeling staan thans nog 218 werkloozen ingeschreven, waarvan 138 landarbeiders en bloemisten. Als een gelukkig verschijnsel kan hier geconsta teerd worden, dat het aantal werkloozen de laatste weken beduidend kleiner is ge worden. HAARLEMMERMEER. Op de 11e Paaschveetentoonstelling te 's-Hertogenbosch werd de kampioens- prijs (kampioen runderen, zilveren wis selbeker van Vroom en Dreesmann) aan gebr. Knoop te Nieuw Vennep toegekend. HILLEGOM. Demonstratieve vergadering van R.K. Middenstanders. In de groote zaal van „Flora" werd een buitengewone demonstratieve vergadering gehouden door de Gew. R.K. Midden stands-federatie „St. Nicolaas". De zaal was geheel bezet; uit alle afdeelingen was men gekomen; op en voor 't podium stonden vaandels en vlaggen. De vergadering werd geleid door den heer F. C. J. van der Eerde uit Lisse, die het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder herdacht, hetgeen door de aan wezigen staande werd aangehoord. De voorzitter der Hanze-afdeeling, de heer P. Klaver bedankte het federatie- RECLAME. 8036 Ruwe, Roode, Stukke Handen door de schoonmaak weer snel genezen, zacht en gaaf met PUROL. lingen ook nog gasten in de lokalen rond wandelden heerschte overal volkomen orde en voorbeeldige netheid. De keukens b.v. waren een toonbeeld van oud-Hol- landsche zindelijkheid. Een korte wandeling door deze school, waarvan sedert kort mej. C. H. Hoytlnk directrice is, bracht ons tot het inzicht, dat er binnen deze muren veel goeds en nuttigs geleerd wordt, dat het onderwijs bij den tegenwoordigen staf in vertrouwde handen berust en deed het ons ten slotte verklaarbaar voorkomen, dat het aantal leerlingen, dat zich Jaarlijks aanmeldt, nog gedurig toeneemt. Hetgeen te meer tot verheugenis stemt in een tijd, waarin de vrouw liet zwaarte punt harer werkzaamheden meer en meer heet te verplaatsen van het terrein der huishouding naar dat van de studie of de sport. De Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg heeft middels deze openbare les de aandacht weer eens op zich geves tigd en daardoor indirect ook het alge meen belang gediend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Antiloop Anti-loopen. Jan Livenstraat 2. Leiden. Taxi-onderneming. Door uittreding van den vennoot: J. J. Gyzeny, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den overgebleven vennoot: F. A. Kuyvenhoven, Leiden, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. K. F. W. van Luyken Sr., Weth. v. Dui venvoordestraat 21a. Grossier in koeien. Uittredend.eigenaar: K. F. W. van Luy ken, Oegstgeest. o Het is heden 25 jaar geleden dat A. Kromwijk, boekdrukker bij A. W. Sijt- hoff's Uitgeversmij N.V., alhier, bij deze Vennootschap in dienst trad. Overeenkomstig het verzoek van den jubilaris bleef de gebruikelijke huldiging achterwege. Daartoe gedwongen door de nood zakelijkheid van uitbreiding heeft de in 1900 opgerichte firma P. Nederlof uit de Janvossensteeg heden in het voormalige Dekenhuis van de firma Meyers in het perceel Haarlemmerstraat 113 een filiaal geopend. De heer Nederlof heeft zich gedurende de laatste 14 jaar vooral toegelegd op den massaverkoop van rijwielen en daarin een verbazingwekkenden omzet bereikt. In 't nieuwe pand. dat Inwendig geheel geres taureerd is, bestaat nog volop gelegenheid tot expansie, daar niet minder dan 200 M2. oppervlakte beschikbaar is. Behalve rijwielen en onderdeelen zijn ook de andere artikelen als lampen, elec trische instrumenten e.d. op overzichte lijke wijze uitgestald. HEDEN. Kagerstraat: Jaarverg. Chr. g B uur nam. Vrijdag. Zoeterwoude (Ik leer Wilhelminaver. te 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 urn „20.000 jaar in Sing-Sing". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 ea i' Trlanon-Theater, Breestraat, 8 uur „Koning der Wildernis". Woensdag en Zaterdag nam. 2 na. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en s' Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 8 uur nam. Zondag van 2 uur af d pende voorstelling. „Im Westen nlchts Neues". Casino-theater. Hoogewoerd 49, 8 a „De heer met de 13 koffers". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondag- der apotheken wordt van Maandag u en met Zondag 25 Maart a.s. waarg men door de apotheken: G. H. Bla Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. Driesum, Mare 110, telef. 406. bestuur voor het besluit om hier te gaderen en zei als lid van het Ir' bestuur. dat dit voldaan is over de p om de wenschen van het program ui dragen. De voorz. heette in 't bijzonder we" de geestelijken, de burgemeesters Lisse en Sassenheim, den loco- meester van Hillegom <mr. Pont was hlnderd), de Kamerleden de h" Kampschöer en van der Weiden, 1 van de K. van K„ vertegenwoordi van zustervereeniginggn te Hillegom Lisse, eenige wethouders, de K. J. V. enz. Eerste spreker was de heer J, s. Erftemeijer uit Amsterdam, die zeide de R.K. middenstanders het plan ben de leiding van hun hoofdbestu volgen. Op het congres in Den H het ordenings-, saneerings- en besc mingsprogram opgesteld; gevaar dat program afgebroken wordt, schuilt in Nat. Soc. Beweging. De R.K. middenstander heeft de p" om tegen het fascisme op te komen, de geschiedenis alleen hem al leert, wij bereikt hebben, moeten wij vast li den. Tegenover „Hou Zee", zullen 1 „Hou vast" bulderen, aldus spr., die applaus beloond werd De tweede spreker was de heer v. d. Brule uit Rotterdam. Deze zeide, er alle reden was, om de autorite' voor te houden langs welken weg wenschen zijn te bereiken. Hij besprak het liberale stelsel van heid en recht, waartegenover de K- lieken stellen: rechtvaardigheid, en solidariteit. Het ordenings-, s rings- en beschermingsprogram der tholieke middenstanders is niet on* na het fascisme, zooals enkelen be maar in den loop der tijden, wat aantoonde met het aanvoeren van en feiten. In den breede besprak hij het i program en in het bijzonder Zond rust; winkelsluiting, arbeidstoest' concurrentie, warenhuizen, coó kleinbedrijf en middenstandsraden, vraagd wordt: spertijd van vestiging uitbreiding, vakkennis, bestrijding oneeerlijke concurrentie, vergunning" sel voor warenhuizen en coöperaties, Ook deze toespraak werd luide juicht. Na gedachtenwisseling werden de schen der R.K. middenstanders v legd in resolutie, welke onder app' met alg. st. is aangenomen. Vervolgens is nog het woord door weth. Vermeer namens net meentebestuur en door den heer O water namens de K. J. M. V. De voorzitter heeft ten slotte alle kers en alle medewerkenden dant zegd, waarna sluiting volgde. Cursus electriciteitsleer gesloten. De cursus in electriciteitsleer voor j werkloozen, die onder leiding van den Henkus uit Lisse gegeven is, werd, g- middag gesloten met een filmvoorsteu in „Patrimonium". Aldaar waren aanw- weth. Vermeer, de leeraren de heeren Henkus, J. J. C. de Koning en K. Heirmann, burgemeester Pont. ourgem ter Gouverneur uit Sassenheim, oe Van der Meer van de Lichtfabrieken Leiden, weth. Klaver, directeur van de heer Van Gemert en natuurlijk oe sisten en personeel der Arbeidsbeurs. Weth. Vermeer heeft eerst gespr namens de commissie voor werkvers. fing. Hij was voldaan over de oeianB ling voor de cursussen, die op kostei de gemeente gegeven zijn door deu Van Lingen. De Koning. Heirman en kus. Hij bedankte het gemeentebestuur ae leeraren en het Electricitem voor het beschikbaar stellen der rialen- Jar M' Daarna lichtte de heer Van do een populair wetenschappelijke m™ het verwekken en het benutten va triciteit toe. De beelden waren z ressant, film en toelichting waren en leerzaam. Na deze film volgde ereen over weddenschap in verband met oe baarheid van electriclteit en eenk film, die ook al electrisch geladen. Hierna spraken burgemeester rfj burgemeester Gouverneur uit p- de laatste als voorzitter van do van Beheer van de N.V. Electricity drijf Hli.S. Bain De heer R. J. J. Heirmann sprak de onderwijzers, was zeer voldaan orde en de goede stemming op oe sen en bedankte tenslotte Sfvel® jonge werkloozen, waarop wetn. de cursussen gesloten verklaarae. De draadversperring aan de "°e In de draadversperring ■•JJlLp p laan, ook wel het concentratie r.oemd, is eenige verandering b0 Het prikkeldraad aan de zijde o is er niet meer. en het gladde m de zijde van den weg is gedeei De palen staan er echter nog. j-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6