Het teekenen der rouw-registers in het Paleis aan het Lange Voorhout VEILIGE HAVENS 75»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Rouwbeklag ten Paleize Lange Voorhout. FEUILLETON. EEN BALLONNEN-JACHT te Rome. De ballonnen werden op hun, vlucht door auto's, de jagers, achtervolgd. De start. Zeer velen hebben gisteren ten Paleize Lange Voorhout de rouwregisters geteekend. Den ganschen middag stond een lange rij wachtenden, die de registers wilden teekenen, voor het Paleis. Het overlijden Van de Koningin-Moeder. K. weeskinderen brengen een krans aan het Paleis aan het Lange Voorhout. EEN MASSAAL VERK'EERSEXA MEN. Door de vereeniging voor Veilig Verkeer te Amsterdam werd een massaal verkeersexamen afgenomen^ voor deelnemers aan de winteroursussen voor de jeugd. DE PRINS VAN WALES woonde den ,,cup final"- voetbalwedstrijd bij van twee elftallen vau werkloozen uit Walthamstow en Greenwich. De spelers worden aan, den prins voorgesteld. verwachte ontmoeting niet prettig, omdat die haar misschien onaangenaam zou zijn, maar toen, zij hem met haar racket toe wuifde, was het duidelijk, dat dit met het geval was. Haar glimlach, iets in de wijze waarop zij stilhield, een niet nader te om schrijven gemak, alles verplaatste hen beiden weer naar het tijdstip, waarop zij elkaar hadden leeren kennen. De een beetje schuin staande oogen. waarin een nauwelijks merkbare glimlach speelde, deed het bijzondere, dat haar altijd van andere meisjes had onderscheiden, nog meer op den voorgrond treden. „En hoe maakt u het?" „O, heel goed, dank u." „Hoe hebt u uw betrekking gevonden. „Voortreffelijk! Iedereen is even vrien delijk tegen me geweest." „Dat komt omdat iedereen u graag mag lijden. Maar hoe het ook zij, ik hoop, als men u vraagt het volgende jaar terug te komen, dat u het niet zult doen." „Waarom niet?" „O, zoo maar daarom." Doorloopende, liet zij hem met deze tweede herinnering aan den zomer alleen staan. Zij hoopte, dat hij de betrekking niet weer zou aannemen zoo maar, daarom! Omdat wat? Kon zij mis schien dat bedoeld hebben, wat hij dacht? Dat zij hem liever niet in een betrekking als bediende zag? Hoewel hij haar gedu rende de rest van den zomer eigenlijk niet meer sprak, gaf het hem een wenk, waar over hij eens goed moest nadenken. Toen hij de auto, nadat de hotelclub haai deuren had gesloten, naar Boston te rugreed, ontmoette hij dit jaar Maisle voor het laatst. Niet zeker van zijn diensturen zijnde, had hij geen gelegenheid gehad een afspraak met haar te maken. Daarom zocht hij haar in haar woning op. Het was een klein houten huis, in een buitenwijk van de stad, dat eens donkerrood geverfd was geweest, maar dat door weersinvloe den nu vuil-rood was geworden. Hl een met onkruid begroeid achtertuintje, waar van de leelijkheid verminderd werd door een prachtigen ahornboom, was Maisle bezig het waschgoed met klemmen aan een drooglijn te bevestigen, die tusschen de achterdeur en een paal was gespannen. Twee kinderen, een jongen van zes en een meisje van acht, speelden en solden met een pop. Toen Maisie hoorde, dat de auto aan den overkant van den weg stil hield, draaide zij zich om, een droogklem in de lengte tusschen haar lippen houdend. Zelfs met opgestroopte mouwen en haar haar in een toetje opgebonden, was zij toch knap. Zij ging naast hem in de auto zitten, terwijl de kinderen en de pop verbaasd naar hen keken. „Hè, ik wou. dat hij maar hertrouwde, maar ik vrees dat het nog wel een tijdje zal duren voor het zoover ls. Want hij is met de flesch getrouwd. Eerst zes jaren na mijn moeders dood. nam hij zijn laatste vrouw, En dat maakt me veel ouder dan de zorg voor de vier kinderen. Maar als jij voorgoed chauffeur werd en me zou trou wen, dan ging ik er gewoon van door, want ik ben toch niet verplicht hier te blijven en me als slavin te laten gebruiken!" Dat was altijd het hoofdthema van Maisie's redeneeringen, en hij moest toe geven, dat zij gelijk had. Hij verzocht haar nog vier jaren te wachten voordat hij haar een thuis kon aanbieden. Het leek onzin niger dan het was, want speciaal onder arme menschen kwam een lange verloving met een huwelijk in een nog vaag verschiet dikwijls voor. Iedere man van haar stand zou moeten zwoegen en sparen, en sparen en zwoegen, voordat hij het allernoodigste huisraad zou kunnen betalen, om een huishouden op te zetten. Daar zij eigenlijk niet anders had venvacht, was zij nu ge duldiger, maar geduldig met een tikje opstandigheid tegen Tom's gril om te wil len studeeren. Zij huilde toen hij wegging, en hij zelf bijna ook wegens zijn onmacht om haar dadelijk te onttrekken aan haar slaven leven. De mate van zijn liefde voor haar scheen nu ondergeschikt aan het feit, dat zij hem zoo noodig had. Zeker, hij zou wel een betrekking als chauffeur kun nen krijgen en maandelijks, om mee te beginnen, een honderd dollar kunnen ver dienen. Voor Maisie zou dat rijkdom betee- kenen, maar honderdvijftig dollar zou de uiterste grens zijn van zijn verdienste en van zijn eerzucht. Zelfs al zou 't daar door Maisie dadelijk uit den brand kun nen helpen, kon hij er niet toe besluiten zoodoende niet alleen zijn eigen, maar ook haar toekomst op te offeren. Als hij maar eerst zijn studietijd achter den rug had dan scheen het hem toe, dat de schatka mers der wereld voor hem openstonden Toen hij in de Grove Street aankwam merkte hij dat zijn thuiskomst hem ge makkelijker was gemaakt dan hij had ver wacht. Honeybun, die gedurende den zomer uit zuinigheid een gelijkvloersche slaapkamer had betrokken, had voor Tom een slaapkamer boven gehuurd. Hij vond het een soort weelde niet meer één groote kamer met Honeybun te behoeven te deelen. Maar anderzijds merkte Tom voor de eerste maal sinds hij hem kende, dat Ho neybun somber gestemd en vermoeid was. Ziek was hij niet, maar hij was niet meer de man van vroeger, die geen moeheid kende. Het viel hem zwaarder 's morgens naar zijn werk te gaan en hij was uitge put als hij 's avonds thuis kwam, alsof zijn groote energie door iets van binnen af sleet. De oorlog zat hem dwars. Het feit, dat Engeland een vijand had ontmoet, dien het niet zoo maar dadelijk onder den voet kon loopen, verstoorde zijn denk beelden. wat betreft de wijze, waarop de fundamenten der wereld waren gelegd. „Nu kan er van alles gebeuren, jochie," zei hij, terwijl zij praatten over den terug tocht der Engelschen uit Mons. „Ik heb me nog nooit zoo ontdaan gevoeld sinds die politie-agent me dien mep met zijn gummistok gaf, waardoor ik mijn oog ver loor. Als Engelsche soldaten nu al aan den haal gaan voor Duitsche, ja, dan kunnen we alles verwachten!" Maar toen Tom het plan opperde om naar Canada te gaan en vrijwilliger to worden in het Engelsche leger, was Ho neybun daar sterk tegen. „Je bent te jong. Wat anderen zeggen, kan me niets sche len. Oorlog ls werk voor mannen. Vóór alles en nog wat is jouw taak te gaan stu deeren." (Wordt vervolgd), j door BASIL KING (Uit het Engelsch). tl) •laar de vervolging eindigde. Den vol- morgen waren zoowel juffrouw (L f.J a» Ella haai- grapje vergeten. Ook feSSPiman' die hem al die vragen had veia, kwam niet meer terug en de rest zomer ging kalm voorbij. foor tr^ och ter één klein incident Heel belanrijk was het niet. Op een den weg, die om het meer heen KjJ'y^delend, stond hij plotseling van tot aangezicht tegenover Hil- y- Zii was sinds den afgeloopen ""Toeid, een beetje in de lengte, op een niet onder woorden te wijze. Zij was nu vijftien jaar, J^en u1 zou baar zeventien of achttien fc'isi» kaar wij zo van doen van ouder r beslistheid, haar „volwassen" *ür-r!r woorden, maakte van haar dat, bf*L rj?r wij slechts het woord dame heb- hJr hm Van haar gezegd, dat zij op ten Jongste jaar er als veertig zou uit- tettien °P baar veertigste er zou blijven «1 wa* twintig. Tom dacht, dat dit pfr 2011 kunnen zijn vroeg rijp, Zn rijpheid, die lang zou duren. «Mr getennist, en zwaaide al loo- toet haar racket. Hij vond deze on-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5