LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 Maart TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTENJ SPREEKCEL^ pionierswerk kwamen gevoel, practlsch inzicht en scherpzinnigheid samen, maar het getuigde bovendien van moed en durf Met echt vorstelijk begrip en vorstelijke mildheid ls dit werk door de ontslapen Vorstin verricht. Haar hoogheid lag be sloten ln Haar eenvoud. Weer zie ik Haar, een Moederllgnurtje, met oogen vol begrip en belangstelling. Moeders begrijpen alle leed, en daar ligt de sleutel van Haar werk voor lijdenden. Koningin Emma heelt Zichzelf een eerezuil gesticht ln het hart des Volks. In heel het land, in alle lagen wordt thans Haar goedheid her dacht een goedheid die ZIJ kon schen ken doordat een Innerlijke voorraad van naastenliefde In Haar hart bloeide. Haar voorbeeld wekte anderen tot vol gen, een daad die meer nog om de geeste lijke dan om de materleele beteekenls zal voortleven ln de Volksherinnering. Zij deed toen andelren nog niet dachten aan eenlge hulp. Haar waarachtige hulp en aandacht trol mli bizonder op de hygië nische tentoonstelling ln het Palels voor Volksvlijt. In het kleine tentje van het Koperen Stelenflonds toefde Zij lang. té lang naar de meening der leiding. Het werd Haar eerbiedig maar met klem on der de aandaciht gebracht. Dat baatte niets. ZIJ was vervuld van het pogen mij ner kameraden om gezamenlijk hulp en redding te brengen. Haar trof dit zoo, dat de wensch om meer te weten van dit werk. Haar tot langer blijven drong. Het getuigde van odht menschelljke warmte, die door mij nooit vergeten wordt Mijn woorden mogen zoo een klein rood takje zijn tuss'then de vele bloemen die bij de doodsbaar zullen worden neerge- vlel t bloemen die niet kunnen over treffen de schoonheid van het schoone Emmabloempje. Hoe eeren wij Haar nage dachtenis op zljin best? Slechts door Haar voorbeeld te volgen. De tuberculosebestrij ding, die Haar onafgebroken liefde en toewijding had heeft dringend hulp noo- dlg. Vereenigen wij ons daartoe, toonend dat wij Haar voorbeeldige offervaardigheid en liefde hebban begrepen. ZIJ ruste ln wrede. Deze toespraak werd door eenlge oogen- bllfcken van stilt» gevolgd. Het adres van antwoord der Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer be noemde gisteren een commissie, die het reeds vermelde Adres van Antwoord aan H. M. de Koningin zal gaan aanbieden, en waarvan hij zelf president zal zijn. De overige leden zijn de heeren Aal- berse, Schouten, De Geer, Joekes, Biere- ma, Vliegen, Albxrda en me], Meyer. Zooals men ziet, maken dus twee so ciaal-democraten deel van deze commis sie uit. terwijl isn de Redactiecommissie voor het Adres van Rouwbeklag in de Eerste Kamer eveneens een sociaal-demo craat zitting had. Ten teeken van rouw heeft de Kamer besloten, deze week niet meer te verga deren. Namens de Commissaris der Koningin heeft de minister van Staat. Commissaris der Koningin, irt Zuid-Holland gisteren een krans aan deia kamerheer van dienst van Hare Majestolt de Koningin-Moeder overhandigd. Herdenking door Boegen Raad. den De Hooge Raad der Nederlanden heelt ln zijn zitting vaai heden de eerste sinds het overlijden van Koningin Emma de nagedachtenis van H. M. de Koningin Moeder herdacht. De president mr. L. E. Viseer de pro cureur-generaal mt A. Tak en de Lands advocaat mr. J. H. Telders, deken van de orde der advocaten, bij den Hoogen Raad hielden redevoeringen. De zitting werd daarop geschorst. Een krans namens de weermacht. Naar wij van den luitenant-generaal, gouverneur, der uesidentie vernemen zal er naar aanwijzing van den Minister van Defensie, namens de geheele weermacht een krans aan het Baleis aan het Voorhout worden aangeboden door den chef van den Generalen Staf en de commandant der marine ln Den Helder vergezeld van hun adjudanten en van een onder-officier en een mindere resp. van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. In verband daarmede kan. onder vol ledige waardeering van eventueel ten deze bestaande voornemens en bedoelingen, het aanbieden van kransen of bloemstukken door afzonderlijke corpsen, vereeniginven of personen den Weermacht betreffende in deze algemeene hulde begrepen worden ge acht en mitsdien van een eventueel ten deze bestaande voornemen worden afge zien. Blinden ef gordijnen langs de route niet gesloten. De opper-ceremoiiiemeester van H.M. de Koningin verzoekt ons bekend te maken, dat het niet de bedoeling is. dat van de huizen, waarlangs de rouwstoet zich be weegt. de blinden of gordijnen gesloten worden; zoodat een. ieder in de gelegen heid zal zijn ook vanuit de woning een stille hulde te bremgen aan de overleden Hooge Vrouwe. Herdenking te Berlijn. In de gewone maandelijksche bijeen komst van de Nederlandsche Burgerver- eeniging „Hollanctla" te Berlijn is H M. de Konlngin-Moedper plechtig herdacht. De groote theaterzaal der Kammersale was geheel met landgenooten gevuld. Op den vleugel werd door den heer A, de Lange de treurmarsch van Beethoven ten gehoore gebracht. Daarna zongen de aanwezigen gemeenschappelijk Psalm 103 8. „Gelijk het gras ls ons kortston dig leven". De voorzitter hield een korte herden kingsrede, waarin hl) de Koningin-Moeder vooral herdacht als een goede, verstan dige, eenvoudige, vriendelijke vrouw, die, door een diep Godsvertrouwen gesterkt, steeds wilde dleneai en iedereen een voor beeld was. Corn. v. Rhjm zong daarop „Gute Nacht, ihr Freunde" van Kienzl, verder „Bist du bei mir" en „Komm sü&ser Tod" van Bach. Daaruft heerscüte enkele mi nuten plechtige stilte, waarna de Indruk wekkende gedenkstonde met het gemeen schappelijk zingen van het Nederland sche Ev. Gezang 187 1 en 2, „Hoe zacht zien wij de vromen. Den dood hier zon der schromen. Blijmoedig tegengaan", ge sloten werd. Na afloop werd door alle aanwezigen een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Moeder geteekend. Naar wij vernemen, zal op den dag der begrafenis in het gezantschapsgebouw ln de Rauchstrasse eveneens een herden kingsbijeenkomst plaats vinden. Het défilé voor het stoffelijk overschot. Omtrent het morgen te houden défilé, vernemen wij dat de kist met het stoffe lijk overschot van HM. de Koningin- Moeder geplaatst zal worden in de vesti bule van het Palels voor de open deuren. De paaltjes, welke voor het Palels staan, zullen gedeeltelijk worden weggenomen. Het publiek, dat voorbij de kist zal defi- leeren zal niet zooals ln het voornemen lag het Palels aan de voorzijde betreden en aan de achterzijde weder verlaten, dit zou te veel stagnatie veroorzaken. Daarom ls thans besloten, dat het publiek op het voorplein langs het bordes zal trekken. De vestibule zal geheel in rouw worden ge bracht. Bloemenzee in het paleis. Ook heden duurde de stroom van men- schen, die in de condoleanceregisters ten Paleize aan het Voorhout hun handteeke- nlng wilden zetten, onverminderd voort. Dank zij een goede politieregehng had echter alles een ordelijk verloop. WIJ waren ln de gelegenheid een oogen- blik te vertoeven ln de balzaal van het Paleis, aan de achterzijde gelegen, waar alle kransen en bloemen gedeponeerd worden. Een ware bloemenweelde treft hier het oog; groote kransen zijn langs de wanden opgesteld en bedekken voor een deel de vloer. Daartusschen zijn lan ge tafels geplaatst, bedenkt met wit da mast. waarop een ontelbaar aantal klei nere bloemstukken en losse bloemen zijn gelegd Een groote verscheidenheid open baart zich hier; groote kransen van vor stelijke personen voegen zich bij een nie tig takje vergeet-mfj-nletjes of lelietjes- van-dalen, welke door een eenvoudig vrouwtje, of soms door een klein meisje zijn afgegeven. Het is ondoenlijk een volledige opsom ming te geven van alle bloemstukken, die tot nu toe reeds bezorgd zijn; slechts en kele kunnen wij noemen: midden op den vloer der zaal ligt een krans met oranje- bloemen van de Koningin en den Prins; op de linten vermeldende een gekroonde W en een gekroonde H. Voorts is er een groote krans van witte tulpen met arons kelken van den sultan van Langkat; de commissarissen der Koningin ln de pro vinciën hebben een krans gezonden van aronskelken met oranje linten. Ook is er een groot bloemstuk van de Hofhouding van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en van verschillende Hofdepartementen. Een deputatie van Oranje Nassau's Oord bracht juist een groote krans namens de verpleegden. De dochter, kleinkinderen en achterkleinkinderen van wijlen dr. L. A Beynen, die door Z. M. Koning Willem III naar Arolsen was gezonden om onze toekomstige vorstinne bekend te maken met land en volk, waarover zij later zou regeeren, hebben eveneens een krans ge zonden. Verder mogen nog1 vermeld wor den de bloemstukken van de Orde van Vrijmetselaren, van den Bond van Oran jeverenigingen. van de Leproserie Bethes da te Suriname en tenslotte van een groot aantal gemeentebesturen, corpora ties en vereenigingen. De Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen in Nederland zond telegrammen van deel neming aan de Koningin, den Prins en Prinses Juliana. Tevens werd een krans neergelegd in het Paleis aan het Voorhout. Ook het Koningin-Emma-fonds zond een dergelijk telegram. In verschillende plaatsen van ons land zijn commissies gevormd om gelden in te zamelen voor een bloemenhulde aan wijlen HM. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen zal de afscheidsbloe- menhulde der Nederlandsche vrouwen be staan uit een kleed van paarse seringen en orchideeën, dat morgen bij het défilé de lijkbaar zal dekken. HERDENKING IN DEN INDISCHEN VOLKSRAAD. BATAVIA, 22 Maart (Aneta). Heden morgen kwam het College van Gedele geerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen, ter herdenking van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder. Boven het Nederlandsche wapen ln de groote vergaderzaal van den Volksraad was een eenvoudige rouwverslering aan gebracht. Vooral de stemmige, zwarte kleeding der aanwezigen droeg bij tot de plechtige sfeer waarin de redevoeringen werden uitgesproken, nadat een gongslag aan allen de aanvang der plechtigheid had verkondigd. Op de gereserveerde tribune namen plaats jhr. de Jonge (de zoon van den Gouverneur-Generaal) die in uniform was gekleed, de freules de Jonge, en de echt- genooten van vele Volksraadsleden en hoofdambtenaren. De Raad van Ned.-Indië was voltallig aanwezig. In de Regeerings-banken hadden alle Hoofden van Departementen en Regee- rlngsgemachtlgden plaats genomen. De Legercommandant en de Commandant der Zeemacht waren in uniform, de andere heeren in jaquet. In de Volksraadzaal zelve bevonden zich, behalve de leden van het College van Ge delegeerden. ook de gewone leden van den Volksraad, voor zoover deze bereikbaar waren geweest om de plechtigheid bij te wonen. Voorts werden op de tribunes opgemerkt de plaatselijke militaire en civiele auto riteiten. de leiders der bankinstellingen, en andere vooraanstaande particulieren. De publieke tribune was geheel gevuld. Onder diepe stilte verzocht de Voorzitter Mr. H. J. Spit de aanwezigen op te staan, en sprak een herdenkingsrede uit. Spreker verklaarde uit naam van het College van Gedelegeerden en van den Volksraad te spreken, wanneer hij constateerde dat het overlijden van Koningin Emma alle poli- DE ONTWAPENING. LONDEN. 22 Maart. (Reuter) Giste ren heelt het kabinet ten tweeden male in deze week vergaderd en ook heden zal het bijeenkomen. Officieel wordt omtrent de behandelde onderwerpen niets medegedeeld, doch naar verluidt wordt hoofdzakelijk de ont wapeningskwestie besproken. In verband hiermede wordt de aan dacht gevestigd op een uitlating van Bald win in het Lagerhuis, dat de regeering de kwestie van economische sancties gron dig bestudeert. „Daily Telegraph" bericht, dat op goe den grond kan worden aangenomen, dat Frankrijk bereid is een nauwkeurige uit eenzetting van de gewenschte sancties te geven. Indien b.v. een internationaal gerecht de overtreding van een verdrag heeft vastgesteld, moeten de andere ondertee kenaars de betrokken regeering hierop opmerkzaam maken en een spoedige rege ling verzoeken. Indien dit niet helpt zal een tijdstip worden vastgesteld, waarop de kwestie geregeld moet zijn. Indien dit niet helpt zullen verdere maatregelen worden genomen, als afbreken van finan cieel verkeer, afbreken van diplomatieke betrekkingen enz. OTTAWA, 22 Maart. (Reuter) De Canadeesche Senator McRae heelt Woens dag in den Canadeeschen Senaat een re solutie ingediend waarin hij voorstelt dat Canada uit den Volkenbond zal treden. De resolutie zal 17 April worden behan deld Als motief voerde McRae aan, dat alge meen wordt toegegeven, dat de Volken bond zijn doel niet heeft bereikt, nl. het behoud van den wereld-vrede. Iedere vriend van den vrede huivert als hit de toebereidselen tot oorlog over de geheele wereld ziet. De verantwoording, welke op Canada valt indien het deelneemt aan onderhan delingen. welke misschien tot een komen den oorlog zullen leiden, valt op iederen Canadees terug; ook de zware lasten, weike het lidmaatschap meebrengen, moe ten in oogenschouw worden genomen. Tijdens den wereld-oorlog was senator McRae generaal-kwartiermeester van het Canadeesche expeditie-leger. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. PARIJS, 22 Maart (Reuter). - Pertinax schrijft ln de „Echo de Paris", dat Sovjet- Rusland bereid zou zijn tot den Volken bond toe te treden, mits enkele voorwaar den worden vervuld, o.a. het aanknoopen van de diplomatieke betrekkingen en het erkennen van Sovjet-Rusland, door de staten, die lid zijn van den Volkenbond en tot nu toe Rusland nog niet erkenden, zooals Nederland. Het schijnt, dat Frankrijk wel geneigd is het toetreden van Rusland te begunstigen, als tegenwicht tegen Duitschland en de hervormings-voorstellen van Italië. Pertinex waarschuwt Frankrijk zich niet in avonturen te laten meeslepen. DE ZWITSERSCHE BONDSRAAD. BERN, 22 -Maart. (V. D.). Hedenmor gen kwam voor het eerst sedert vier jaar de Vereenigde Zwitsersche Bondsraad, bestaande uit Nationalen Raad en Stan denraad bijeen ter verkiezing van een nieuw lid van den Bondsraad als opvolger van het afgetreden lid Haeberlin. De vrijzinnige fractie had candidaat gesteld het lid van den Standenraad Baumann uit Appenaell, de Katholiek- Conservatieven en de Liberalen den re- geertngsraad Ludwig uit Bazel en de sociaal-democraten het lid van den Na tionalen Raad Huber uit St. Gallen. Tot Bondsraad werd gekozen de candi- caat Baumann met 141 stemmen. De andere burgerlijke candidaat Ludwig kreeg 76 stemmen en de sociaal-demo craat Huber 52 stemmen Tot secretaris met den titel van Bonds kanselier werd gekozen Dr. Bovet. tiek zwijgend plaats doet ruimen voor de overheerschende algemeen menschelijke gevoelens van diepe ontroering, en eer biedige herinnering aan het waarlijk Koninklijke leven, dat thans is afgesneden. Als Koningin-Moeder was zij om het treffende woord van H. M. de Koningin te gebruiken ons aller Moeder. Nadat zij uit het staatkundig leven was terugge treden verdween het beeld van Emma echter niet uit het hart en het hoofd van het volk. dat zij op ander gebied bleef dienen, steunen en beschermen. Deze steun, gegeven met liefde, wortelde in diepe Godsvrucht. Want was niet de le vensspreuk van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder; „God is liefde, en die in de liefde blijft, blijft in God, en God in hem." Niet het minst in deze periode zijn in deze landen de eerbied en bewondering voor de thans ontslapen Vorstin gestegen tot een hoogte, die slechts voor een ware Koningsvrouw bereikbaar is. In vrede moge Zij rusten. Onze innige deelneming gaat eerbiedigst uit naar het Koninklijk Huls, in het bijzonder naar de Koningin, die deze slag het zwaarst moet hebben getroffen. Prof. Schrieke sloot zich namens de Re geering van Ned. Indië vol weemoed aan bij de door den voorziter gesproken woor den van rouw. Dankbaar voor wat Zij. één met ons, als moeder, opvoedster van H.M. Koningin Wilhelmina, als regentes doch bovenal als nobele wijsheid en dienende liefde van zichzelf gaf, treuren wij bij Haar heen gaan. Zoo verstilt zich thans de diepe ontroering over het verscheiden, tot de innige bede, dat de droefenis over wat God heeft genomen, worden gelenigd door dank voor hetgeen Hij gaf. Moge in deze moei lijke dagen het besef dat Haar verlies is ons verlies. Haar smart onze smart, de Koningin en de Koninklijke Familie ver troosten en tot kracht sijn. God zij met Haar. CONFLICT TE MEMEL. KOWNO, 22 Maart (Reuter). Omtrent een controverse tusschen den gouverneur van het Memel-gebied en den president van het directorium wordt thans verno men, dat de gouverneur een aantal amb tenaren beschuldigde lid te zijn van ver eenigingen, welke gewapenderhand een deel van het Lithausch gebied willen af scheiden. De gouverneur eischt schorsing van deze ambtenaren. Uit Memel wordt gemeld, dat deze beschuldigingen onge grond zijn en ziet men erin een poging van den gouverneur om het directorium tot aftreden te dwingen. DE DREIGENDE CONFLICTEN IN AMERIKA. WASHINGTON, 22 Maart. (Reuter). De leiders der automobiel-industrie hadden een voorloopig onderhoud met Roosevelt. Daarna vond een conferentie plaats waarop ook de vertegenwoordigers der ar beiders onder wie Green, de president der Federation of Labour, waren vertegen woordigd. De regeering is optimistisch en hoopt de meeningsverschlllen te kunnen overbrug gen. Het Arbeidsbureau deelt mede dat in de maand geëindigd per 15 Februari de werk loosheid is gestegen met 345.000 arbeiders. GROOTE BERGSTORTINGEN IN DE ANDES. LIMA. 22 Maart. (V.D.). Tengevolge van de wolkbreuken, waardoor boven som mige deelen van Peru reusachtige hoeveel heden regen zijn gevallen, hebben zioh aan de steile wanden van de Andes ten Noorden van Lima reusachtige bergstor- tingen voorgedaan. Door een dergelijke bergstorting over een lengte van 5 mijl en een breedte van 3/4 mijl, ls het ge heele dorp Chaccho bedolven. Omtrent ver liezen van menschenlevens is nog niets bekend. ROND DE STAVISKY-AFFAIRE. PARIJS, 22 Maart (Reuter) Henriot heeft Chéron een dossier brieven over handigd, waaruit blijkt, dat Stavisky in betrekking stond tot den afgevaardigde Jean Calmot, die in Augustus 1928 in Fransch Guiana door vergiftiging om het leven ls gekomen. In de brieven wordt ge zinspeeld op de honoraria voor de verde digden van de beschuldigden uit de om geving van Stavisky in inbraakzaken te Saint Germain cn op de aanwezigheid van een lid der bende-Stavisky Charles Brouil- het geheeten, in Fransch Guyana kort voor den dood van Galmot. Het dossier zou ook een brief bevatten van de hand van Stavisky, waarin gezegd zou worden, dat Galmot. omdat hij de plannen van Sta visky had gedwarsboomd, moest ver dwijnen. Als gevolg van de verklaring van Henriot zou de aanhouding van dr. Vachet en Brouilhet aanstaande zijn. CHAMONIX, 22 Maart (Reuter) In de villa, waar Stavisky zelfmoord heeft ge pleegd. is Ingebroken Men weet nog niet of waardevolle voorwerpen zijn ontvreemd. PARIJS. 22 Maart (Reuter) In ver band met de belangrijke onthullingen welke Henriot heeft gedaan voor de en- quete-commissie naar het Stavisky-schan- daal, heelt de commissie besloten hiervan niets te publiceeren, doch deze onthullin gen aan den Minister van Justitie voor te leggen. Naar vernomen wordt is minister van Justitie Chéron nog ln de loop van den avond begonnen de stukken te bestu- deeren en men vermoedt dat binnenkort vérgaande besluiten zullen worden geno men. Het schijnt dat het Stavisky-schan- daal zich thans ook tot Engeland zal uit strekken. Het gerucht gaat. dat de Lon- densche politie heelt ontdekt, dat hoog geplaatste Engelschen bij de zaak betrok ken zijn. Commissaris Canning van de Londensche politie is met een geheime op dracht te Parijs geweest en is met docu menten teruggekeerd welke momenteel bestudeerd worden. Naar verluidt worden hierdoor hooggeplaatste personen belast. PARIJS, 22 Maart. (Reuter) De Ra dicaal-socialistische leden van de parle mentaire commissie tot onderzoek naar de Stavisky-allalfe hebben zich genood zaakt gezien het partijbestuur voor te stellen de beide afgevaardigden Froust en Hulin als lid van de partij te royeeren. WOELIG SPANJE. MADRID. 22 Maart. (Reuter). De Ka mer heeft het wetsontwerp inzake den vlootbouw goedgekeurd, waarvan de kos ten 90 millioen peseta (ruim 18 millioen gulden) bedragen. Het program omvat het op stapel zet ten van twee mijnleggers, twee onder zeeërs en een opnemings-vaartuig. Te Tertosa hebben syndicalisten de kas van den gemeenteraad gerooid. Tusschen Valencia en Millares zijn electrlsche geleidingen doorgesneden. Te Alelra ontploften een aantal bom men aan de voet van de geleidingen. Uit Huelva wordt gemeld, dat een ge wapende socialistische organisatie zou zijn ontdekt onder het personeel van de mijn Cuevas de la Mora, welke bende 550 leden zou tellen; de leider zou zijn gearresteerd. GEEN UNIFORMVERBOD OP IERLAND. DUBLIN, 21 Maart. (Reuter). De Senaat verwierp met 50 tegen 18 stem men in tweede lezing de wet tot beper king van het dragen van uniformen. Het wetsontwerp zal dus voorloopig nog niet van kracht worden. DE BRAND IN JAPAN'. TOKIO, 22 Maart (Reuter). 5, te Hakodate is niet meer te bed» alle groote gebouwen zijn een ntr„ vlammen geworden. Ook de cite» centrale ls vernield, waardoor de sS duister is gehuld en de telegrafist telefonische verbindingen zijn verbn Slechts de schepen in de haven ku door middel van hun radio-installatï richten overbrengen. Oorlogsschepen zijn onderweg om 1 te bieden, doch koopvaardijschepen nen de noordelijke havens niet va door de stormen. Het lijden van de getroffen bevol wordt nog verzwaard door de hevige h. en het gebrek aan levensmiddelen! drinkwater. TOKIO, 22 Maart. (Reuter) orad den brand te Hakodate wordt verder! meld. dat ongeveer 80V« van de hJ der plaats zijn vernield. Het aantal] sonen, dat door den brand daklooL geworden wordt op meer dan 100 0M| schat. Talrijke vluchtelingen hebben! onderdak gezocht op de schepen welk de haven liggen. Hakodate is de tiende stad var, jd en de grootste stad benoorden Tokio. CHAUFFEURS-STAKING TE N.-ÏOffl NEW-YORK, 22 Maart (Reuter). OliHt avond hebben stakende taxi-chaullj op Broadway een gevecht met de ontketend. Zij hielden de taxi's van hun werkt^® collega's aan en sleurden de lnzitten_ eruit, bedekt met de scherven van di| broken ruiten. Toen bij het uitgaan van de thea^ eenige honderden personen een wenschten begonnen de ongeregeldhi in nog grooter omvang. Op een gegeven moment joegen de pa kers zelfs de politie op de vlucht; kreeg onmiddellijk hierna versterking.! VREEMDE ZEE-GESCHIEDENTSSej BRISBANE, 22 Maart. (Reuter). Cairus is een geheimzinnige Jap; sampan ontdekt, de bemanning I uit dertig goedgewapende mannen. Zij verklaarden aan de bemannm» een logger, dat zij elke blanke, die schip zou naderen zouden neersc Verder deelde de bemanning van de log mede. dat de Japanners aan boord van| sampan, welke sterke motoren vrouwen had. HONKONG. 22 Maart, (Reuter). He: R sische schip Kunnetslessoe, op weg 1 Leningrad naar Wladiwostok la op 1 Fratz-rif vastgeloopen. Het schip kan slechts worden vlot maakt, als een deel van de lading m gelost, doch de kapitein wil hiertoe f toestemming geven. Hij weigerde zelfs 1 leden van de reddlngs-organlsatle T Hongkong den toegang tot zijn schip I Het schip is zwaar geladen en het d rucht gaat, dat deze lading bestaat uitj gedemonteerde torpedo-boot, motorbii en andere machines. Een ander Russisch schip is in de* heid van het gestrande schip, terwi* derde van Wladiwostok is vertrokken I IJMUIDEN, 22 Mu VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.70—1.40, Griet A kist van 50 K.G. f. 38—21, Tongen per K-T f. 1.50—1.05, Groote Schol per kist vanj K.G. f. 18.50—13.50, Middelschol 17.50. Zetschol f. 18.50—8, Kleine S:!J f. 3.80—2.60, Bot f.7—1.60. Schar f 41- Tongschar f. 2013. Pieterman en Pooo f. 11.50—8, Groote Schelvisch f. 28-17.» del Schelvisch f. 2422.50, Kleinm» Schelvisch 1.24—18. Kleine Schelvisch tl —6.60, Kabeljauw per kist van 125 MI f42—19.50, Gullen per kist van 50 KJ f. 15—6 Lengen per stuk f. 1 50-0 MJ bot per K.G. f. 1—0.62. Wijting per f van 50 K.G. f. 5.50—2.10, Koolvisch stuk f. 1.10—0.12. Levende Beugvisch: Kabeljauw f j per stuk, Gul f0.740.25 per stuk, f. 2.50 per stuk. Doode Beugvisch: Kaw jauw f.32—22 per 125 K.G. Groote O f.11 per 50 K.G. Kleine Gul f-75J^Ï per 50 K.G. Wijting f. 5.50—4.70 per 50 Kf Vleet f. 2.10—0.50 per stuk. Rog 1 per hoop. Aangekomen 4 Stoomtrawlers. met f.2068, IJM. 39 met f.3459, jl met f.3287, IJM. 29 met f.2026; 8 log.eur K.W. 44 met f. 615 K.W. 135 met J °'J K.W. 45 met f.741 K.W. 29 met t "J K.W. 4 met f. 721. K.W 51 met l K W. 43 met f. 868 SCH. 201 met 1 J de beugel-: VL 208 met f.932; de sou E 390 met f.704. HET GEBEUREN OP 6 FEBR. PARIJS, 22 Maart. (Reuter). Uit de ge tuigenverklaringen inzake de gebeurtenis sen van 6 Februari voor de enquete-com- missie blijkt, dat de sommaties van de po lities niet zijn gehoord en dat in het al gemeen niet door de menigte op de politie is geschoten. OVER M. H. EN HET STADSBEEl"- Een abonné bepleit afschaffing W® dragen van gummistokken door_de bezoekers van Maatschappelijk HUiP Tevens verzocht hij het sloopen I bewoonbaar verklaarde woningen e i(i ten in een sneller tempo te doen den, terwijl hij tenslotte aandj1 ontruiming van de Stadhuisruine richting van een verkeersplein en aldaar. Steunt, bij gelijken prijs e„ kwali^1 De Nederlandsche Industrie' Hiermede dient gij Du) '°n En bestrijdt gij de werklo"1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2