nieuwe Geref. Kerk te Lisse. AKKEmCHEÏÏ LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Maart 1934 Derde Blad No. 22700 mrni i {9 BINNENLAND. J** ?al deseleiden. 'Akkertje" beschermt U! GEMENG0 NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Een aanwinst voor de gemeente. r --u- r - RBOVEN DE FRAAIE NIEUWE GER. KERK TE LISSE, WELKE MORGEN AVOND GEOPEND ZAL WORDEN. morgen voor de Gereformeerde j te Lisse een plechtige ure zijn. als peuwe Kerk, gebouwd onder architec- ran den heer W. J. Dirkmaat te i op Langendijk in gebruik zal wor- genomen een 19-tal jaren in een zeer een- Ig kerkgebouw te zijn samengeko- I is de Geref. Kerk van Lisse thans let bezit gekomen van een waardig (tuis, dat zeer zeker een sieraad voor ïgeving genoemd mag worden! [korte trekken willen wij hier weer- op welke wijze deze kerk is ge- Vooraf dient opgemerkt, dat met beschikbare ruimte gewoekerd moest [en om een kerkgebouw te stichten, i de toekomst voldoende ruinmte zal ten. kerk is in zaalvorm gebouwd. De touwen, kerkeraadskamer waar bo- een catechisatie- en vergaderzaal, opzij hiervan achteraan gepro- De toren is aan de zelfde zijde peer halverwege naast de kerk ge- Ti In den toren bevindt zich een lok en tevens de ingang naar de raadskamer en vergaderzaal, gebouwen werden gefondeerd op Jilngen van 2 a 2</i M. diep,gevuld beton. Hierop ligt een gewapend be- waarop trasraam van donkere Het in het gezicht komende Irerd verdiept gevoegd. |iouten kapconstructie is een com- Hollandsche en spitsboog, welke tot op de betonfondeering door- lïoodat de anders zoo hinderlijke togen overbodig werden. De afdek- peschiedde met blauwe Romaansche p; de toren werd met leien afge- Het spitsbooggewelf in de kerk I met Ten-Test-platen afgewerkt, de plafonds der bijgebouwen. Sta- Iramen werden toegepast, met glas de vestibule der kerk en traphal F" lambrizeeringen gemaakt van hte paarse tegels, terwijl in de kerk tigebouwen lambrizeeringen werden wracht van Ocoumé-triplex. De in de kerk eveneens. Het triplex Pta rood-mahonie kleur gebeitst en plakt, in combinatie met paars voor Nd en dergelijke. pen de lambrizeering alle in het ge- t tomend muurwerk vlak geschuurd raentmortel in heldere tint F kerk wordt verwarmd met centrale «etwarming; bijgebouwen en vesti- |bet radiatoren. Ook hier werd door [leveranciers, de firma De Vries te rjhb oen nieuw systeem toegepast. Ibehoeve van een in versneld tempo ^operatuur brengen der kerk is aan- scnt een hulp-circulatiepomp van IMsdanige constructie, dat merkbare 1 h uitgesloten. f preekgestoelte met het daarboven wacht orgelbalcon vormen het cen- .Punt van het interieur der kerk; ran het spreekgestoelte op het zijn de banken voor de ambts- geplaatst. Nen voor den kansel heeft het J°bt een plaats; dit doopvont is een "P.van éen der leden van de bouw- en in natuur mahoniehout Pw-rd door enkele leden der Jonge- •neniging. be ontwerping is op juiste wijze p> Behouden met stijl en vorm van JÏÏ PikUnrn, waarin de ontwerper J®11 is geslaagd. l.j? «et spreekgestoelte prijkt het Ent1j' dat Scheel sprekend is, werd E7 boot een lid van de bouw-com- f; ™™orpen. Het heeft een hoogte Ja a cn een breedte van 4 meter; be laagste pijp 1.10 meter hoog een neerhangende lijn gevormd filing met den kapvorm. De 'Pet, 29 in getal, zijn in natuur neur gehouden, terwijl de omlijs- -jT fflahonie-kleur gebeitst werd, m» ?e' geheele orgelfront als het °®vat wordt. L^jbele orgelfront is eveneens door I ook k gemeente zelf vervaardigd. |a UI berustte de restauratie van het iKto] oulJe kerk bij den voorzitter fey^bbbnissie die met zijn staf van ™erkers IbnèV een orsel wist te plaatsen, Vim ®raad in het mooie kerkgebouw raw3® worden en de gemeente- Isb»;® .0r8el met zijn zwaren aan- (Haai n' wellenborden, aangehan- - VmLenz' is geheel gemetamorpho- mechanisch, thans is het 'bieet v^?ai'sch volgens het kegellade «u het oude orgel is eigenlijk overgebleven dan «*e pijpen, 330 in getal. Bijgemaakt is een geheel nieuw register (Bourdon 16 II) van eiken hout (54 pijpen). Totaal zijn er dus nu 384 sprekende pijpen. Het pedaal is ge heel vrij maar kan ook op het manuaal gekoppeld worden met elk willekeurig re gister in de baskant of met het volle werk naar keuze. Verder is aangebracht 'n z.g. „Tremolo" het geheim van den organist, die daar door sommige registers zoo bijzonder mooi kon laten uitkomen. De registers werken natuurlijk ook pneumatisch. In tegenstelling met het oude orgel heeft thans elke pijp windtoevoer uit een ruim windkanaal. Een nieuwe blaasbalg moest worden aangebracht omdat de oude niet voldoende lucht kon toevoeren voor de nieuwe 16 II in de baskant. De oude elec- tramotor bleek van voldoende capaciteit te zijn voor het nu gerestaureerde orgel en uitbreiding is nog mogelijk zonder dat een nieuwe motor moet worden aan geschaft. Verder is een nieuwe speeltafel en een nieuw pedaal aangebracht. Het geheel geeft een moderne en smaak volle indruk. Nog een enkel woord over de stoffeering en aankleeding. Bij de kleuren, waarin de kerk is uit gevoerd, imitatie mahoniehout en lila verf met zwart, moesten zoowel loopers als vast tapijt en gordijnen passen. Als kleur der loopers en vast tapijt (co- cos) voor de banken werd gekozen effen grijs. Voor het vaste moquette tapijt op po dium en platvorm werd lila uitgezocht. Beide kleuren harmonieeren schitterend met het geheel, Het vaste tapijt werd voorzien van een onderlaag van matten wat het zacht loopen zeer bevorderd. De bovenranken van het platvorm werden bekleed met lila laken. Alle aangebrachte gordijnen in crème linnen loopen op rails. De trappen en de bordes zoowel naar ver gaderzaal als galerij werden belegd met rubber. Consistorie en vergaderzaal heb ben een vast cocostapijt. In de consisto rie zijn geplaatst armstoelen in glad no tenhout, gegroepeerd in een U-vorm om lange tafels. In de vestibule en torenin gang werden kapstokken geplaatst. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Gebr. Van der Zaal alhier, terwijl het Electro-technisch bureau Nic. Nieu- wenhuis alhier, voor de electrische instal latie zorgde, waarbij technisch advies werd opgevolgd van de fa. Philips te Eind hoven. De kerk werd uitgevoerd door de aan nemers Giltjes en Scheepsbouwer te Broek op Langendijk. Wij meenen hiermede een getrouwe weergave te hebben gegeven van dit nieuwe kerkgebouw waarmede wij de Ge reformeerde Kerk van Lisse van harte gelukwenschen. RECLAME. 7987 Als '1 gure weer U koud en rillerig doet ihuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor 'f naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid er staal morgen gezond en pretlig op! Nodurlandcch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Gnep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ent Per 12 stuks slechts 50 cent Volgens recept van Apotheker Di/mont AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd Set Bij-lag voo> Ojpzet-BelasUng. DE NIEUWE DIENSTREGELING BIJ DE SPOORWEGEN. INGAANDE 15 MEI A.S. In een te 's-Gravenhage gehouden bij eenkomst van den Spoorwegraad, waarbij ook de pers was uitgenoodigd, is een uit eenzetting gegeven van de dienstregeling, zooals deze bij de Nederlandsche Speor- wegen met ingang van 15 Mei a.s. in wer king zal treden. Bij den aanvang van deze bijeenkomst heeft de voorzitter van den Spoorwegraad de heer T. M. B. van Marie, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven eenige woorden van eerbied gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder. Vervolgens het doel van deze bijeen komst schetsende, zeide de heer Van Marie, dat de Nederlandsche Spoorwegen ernaar gestreefd hebben, een dienstrege ling vast te stellen, welke beter dan de bestaande zal beantwoorden aan de eischen van den tijd. In dit verband wees spr. tevens op de electrificatie van het traject Rotterdam-Dordrecht en op de in voering van Diesel-electrische tractie op verschillende lijnen, welke te Utrecht sa menkomen. De heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie bij de N. S. gaf daarop een uiteenzetting van den nieuwen gang van zaken. De invoering van de Diesel- electrische tractie zal ten goede komen aan de verbindingen met Amsterdam, Den Haag en Rotterdam eener- en met Arn hem, Eindhoven een Den Bosch ander zijds. Deze verbindingen zullen als regel met een uur tusschenruimte worden onder houden. De treinen van deze diensten zullen bestaan uit wagens met een be perkt aantal plaatsen. De doortrekking van de electrificatie van de baan Amsterdam-Rotterdam naar Dordrecht maakt het mogelijk, op deze trajecten een halfuur-dienst in stand te houden, waarbij alle treinen zullen stop pen te Rotterdam-Beursstation. De oude dienstregeling was gebaseerd op de historie en op plaatselijke belan gen. Bij de nieuwe regeling heeft voor op gestaan het maken van snellere ver bindingen over grootere afstanden. Dit is zoodanig geschied, dat het mogelijk wordt gemaakt, op één dag de grootste trajecten in ons land heen en terug af te leggen en daarbij dan voldoende tijd over te hou den tot het afwikkelen van zaken. De heer G. F. H. Giesbergen, hoofd ingenieur, chef van de dienstregeling, heeft daarna een gedetailleerde toelich ting gegeven van een en ander. Practisch is, behoudens de dadelijk te noemen uitzonderingen, geen trein onge wijzigd gebleven. Deze uitzonderingen zijn de treinen, welke loopen op de thans reeds geëlectrificeerde baanvakken en de treinen in Noord-Holland, die daarmede nauw verbonden zijn, zoomede de z.g. fo rensentreinen rond Amsterdam. Het ge bruik, dat van meerdere stoptreinen wordt gemaakt, is zoodanig teruggeloo- pen, dat het rijden ervan niet meer loo- nend is; dit heeft' hét mogelijk gemaakt, de dienstregeling radicaal te herzien en den opzet te richten op het lange-af- standsverkeer. De reisduur kan op verschiHende wij zen worden bekort. Ie door alleen op die plaatsen te stop pen, waar zulks in verband met de be langrijkheid van het reizigersvervoer ge wettigd is; 2e. door verhooging van de snelheid, waarmee de reizigerstreinen worden in gelegd; 3e. door invoering van een tractie, wel ke net mogelijk maakt, in den kortst mo gelijken tijd den afstand tusschen twee plaatsen af te leggen zonder overschrij ding van de vastgestelde maximumsnel heden. Het laten vervallen van stoppingen, waarvan een onvoldoend gebruik placht te worden gemaakt, bekort bij stoomtrac- tie den reisduur gemiddeld met 3 tot 5 minuten per stopping. Tevens wordt daar mee een niet onbelangrijke besparing ver kregen op de exploitatiekosten, omdat een stopping kolen kost, slijtage veroorzaakt en een factor vormt bij de personeelsuit gaven. Door de invoering van de Diesel-elec trische tractie op de baanvakken Amster dam-Utrecht-Arnhem, en Rotterdam-Den Haag-Gouda-Utrecht-'s-Hertogenbosch- Eindhoven, hebben de N.S. een belangrij ken stap gedaan, welke op een dergelijke uitgebreide schaal nog door geen spoor weg in Europa is geëvenaard. In de a.s. dienstregeling van 15 Mei kan nog niet ten volle gebruik worden gemaakt van de snelheidsmogelijkheden met de Diesel- electrische tractie, omdat op 15 Mei nog niet volledig kan worden beschikt over de benoodigde Diesel-electrische eenhe den.. Om den reisduur te bekorten was het een dringende eisch, de oponthouden van de snelverbindingen op de stations zoo kort mogelijk te doen zijn; dus niet langer dan in verband met de uitvoering van den dienst noodig is. Door de sneltreinen van Rotterdam- Den Haag en van Amsterdam naar Gro ningen te doen samenvallen met die naar Twente wordt bereikt, dat te Amersfoort tegelijk binnenkomen de trein van Am sterdam en die van Rotterdam-Den Haag Door nu om beurten den eenen trein door te laten gaan naar Groningen en den anderen naar Twente wordt het combi neeren der treinen te Amersfoort onnoo- dig en wordt het mogelijk, na 4 minuten oponthoud te Amersfoort den eersten trein van daar te laten vertrekken en, in verband met het feit, dat de tweede trein tot de splitsing hetzelfde spoor moet be rijden; dezen tweeden trein 4 minuten achter den eersten. In omgekeerde rich ting geschiedt hetzelfde. In denzelfden geest zijn aansluitingen op andere knooppunten ten aanzien van andere groote verbindingen gezocht. De Diesel-Electrische treinen vormen een systeem op zichzelf. Wat de internationale treinen betreft, deze zijn aan de nieuwe ligging van de nationale treinen aangepast, dank zij de medewerking van de buitenlandsche spoorwegmaatschappijen. De forensen treinen rond Amsterdam blijven vrijwel ongewijzigd bestaan. Het zal duidelijk zijn, dat in een zoo sterk aaneengeknoopte spoorwegdienstre geling niet kan worden gewacht op even tueel in vertraging zijnde treinen. Er zul len dan ook geen wachttijden gegeven worden en het publiek tal moeten mee- DE ROOFOVERVAL TE MARIA HEIDE. Weer twee verdachten gearresteerd. In verband met den roofoverval te Mariaheide Op Zaterdag j.l., waarbij de heer Scheeper van f. 1600 werd beroofd en Zondag J. v. D. te Uden werd gearresteerd, die nog in de marechausseekazerne te Vegchel verblijft, zijn, in samenwerking met de brigades te Uden en Oss. gisteren te Oss gearresteerd J. de V. en A. H. Ze zijn per auto door 5 marechaussees naar Vechel overgebracht en in de kazerne daar opgesloten. o AAN EEN ERNSTIG ONGELUK ONTSNAPT. Op de brug over de Maas bij Empel is gistermorgen te omstreeks 12 uur een ongeluk gebeurd, dat wonder boven won der goed is afgeloopen. Een auto, bestuurd door den heer Tuschinski, waarin ook ge zeten waren de heeren Max Tak, Alex de Haas en de Belgische acteur Robert Tim mermans, reed tegen de leuning van de brug aan. De zwaar beschadigde wagen bleef boven het water hangen. De heeren waren op weg naar de Philips-studio te Eindhoven om de laatste opnamen voor de film van den heer Tuschinski te ver vaardigen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Msb. DE MOORD TE BOVEN-HARDINXVELD. Men meldt ons omtrent de te Boven- Hardinxveld plaats gehad hebbende moord nog, dat de man zijn daad bedreven heeft in een vlaag van godsdienstwaanzin. NEDERLANDSCH STUDENT IN ZWITSERLAND OMGEKOMEN. Reuter seint uit Glarus: De 19-jarige Nederlandsche student aan de Züricher Technische Hoogeschool J. S. Wolfer, die met een tweetal Poolsche ka meraden eenige dagen de wintersport be oefende, is Zondag bij een toer op den Guldenstock door een onweer overvallen. In verband met het warme weer bij zijn vertrek was Wolfer slechts zeer dun ge kleed. Een reddingcolonne, die onmiddellijk vertrok, nadat bekend was, dat hij in ge vaar verkeerde, kon hem niet bereiken en keerde onverrichter zake terug. Zijn lijk is thans geborgen. werken om vertraging te voorkomen. Men zal snel in en uit moeten stappen. Ook reize men niet met een Dieseltrein, wan neer de eindbestemming even snel kan worden bereikt met treinen, welke voor die bestemming zijn ingelegd. Leemten, welke mochten blijken aan wezig te zijn in de straks in te voeren dienstregeling zullen zooveel mogelijk in die van 1935 worden aangevuld. JAC. VISSER OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar is te IJmuiden plotseling overleden de heer Jac. Visser, een der pioniers van het stoomtreilerbedrijf. Hij heeft als schipper op den eersten IJmuider stoomtreiler, de Betsy, der firma Groen, gevaren en maak te aldus het wel en wee van de thans zoo uitgebreide treilervloot mee. Later werd de overledene oprichter van de Visscherij Mij. „IJsland", terwijl hij ook lid was van de Commissie van Toezicht op de Visscherijschool alhier. Een beken de persoonlijkheid op visscherijgebied is dan ook door het overlijden van den heer Visser heengegaan. Hbld. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" (heenreis) vloog gisteren van Dj ask naar Jodhpur, De „Rijstvogel" (thuisreis) is uit Djask vertrokken en landde te Rutbah Wells. DIRECTIE NEDERLANDSCHE BANK. Ingediend is een wetsontwerp tot in krimping van de directie der Nederland sche Bank. De verplichte minimum be zetting zal worden teruggebracht tot een president, een secretaris en één secretaris. DE UITVOER VAN ZUIVEL- EN MELK PRODUCTEN NAAR ITALIË. Een commissie ingesteld. De minister van Economische Zaken heeft een commissie voor den uitvoer naar Italië van zuivel- en melkproducten inge steld. In deze commissie zijn benoemd tot leden de heeren G. J. Blink te Wassenaar (tevens voorzitter), L. F. Britzei te Usquert J. A. Geluk te 's-Gravenhage, U. Kooistra te Leeuwarden, J. M. Wagenaar—Humme- link te Vlaardingen en A. van Wijnen te Gouda. o „PATRIMONIUM." Blijkens het jaarverslag telde het Neder- landsch werkliedenverbond „Patrimonium" op 1 Jan 1934 210 afde-ehngen met 13.352 leden tegenover 13,648 leden op 1 Januari 1933. 14,547 leden op 1 Januari 1932 en 14,430 leden op 1 Januari 1931. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiënties van den Minis ter van Justitie op Vrijdag 23 Maart en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Maandag 26 Maart zullen niet plaats hebben. De Minister van Staat, Conanissaris der Koningin in de provincie Zuid.-Holland jhr. mr. dr. van Karnebeek zal in verband met het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder geen audiëntie verleenen op Don derdag 22 Maart a.s. De directie van de „Dameskroniek" te Amsterdam deelt mede, dat de tentoon stelling in het R.A.I.-gebouw van 9 t.m. 18 Maart j.l. door meer dan 100.000 per sonen is bezocht. TREINDIEFSTALLEN. Reeds geruimen tijd hadden op 't baan vak Roosendaal—Dordrecht verschillende treindlefstallen plaats, zonder dat men den dader kon ontdekken Dezer dagen heeft de recherche de arbeider-remmer v. der A. uit Rotterdam op heeterdaad op treindiefstal betrapt. De man is ln bewaring gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ITALIAANSCHE KROONPRINS BIEDT HULP. Terwijl de prins van Piemont gisteren met zijn auto op de Via Caracclola te Napels reed, botsten daar twee andere auto's tegen elkaar. Bij het ongeluk wer den drie menschen gewond, van wie twee er vrij ernstig aan toe waren. De prins sprong onmiddellijk: uit zijn auto en bracht de gewonden naar het zie kenhuis, waar hij bleef bij hun behande ling en hun vervolgens aan hun bed moed insprak. VLIEGONGELUKKEN IN ITALIË. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen zijn met elkaar in botsing gekomen en neer gestort, De bestuurder van het eene vlieg tuig wist zich. hoewel gewond, met behulp van zijn valscherm te redden, de andere is echter om het leven gekomen Een militair watervliegtuig, dat werd be stuurd door een kapitein, bijgestaan door een sergeant en een technicien is bij Trescia neergestort. De drie inzittenden zijn gedood. PANIEK IN EEN BIOSCOOP. In de Zuid Amerikaansche stad Baran- quilla ontstond in een bioscoop tijdens een kindervoorstelling een paniek, doordien iemand plotseling „brand" riep. De kinde ren drongen naar den uitgang, waarbij 5 kinderen doodgedrukt en ongeveer 30 ge wond werden. VREEMD VUURGEVECHT. Volgens een bericht van de Associated Press uit Havana is door schoten, welke een jaloersche minnaar gelost heeft op zijn meisje, een vuurgevecht en een paniek in de stad ontstaan. De ter bescherming van het Kapitool op gestelde wachtposten hielden de schoten in het begin voor een aanval op het Kapitool en begonnen eveneens te vuren, zoodat de schietpartij zich uitbreidde tot over de verschillende stadswijken. De rust keerde pas weer, nadat een doode was gevallen en talrijke personen waren gewond. o MIJNRAMP IN ZUID-SLAVIE. De Prawda meldt, dat in een steengroeve bij Prisjtina in Zuid-Slavie, een ontzet- tenden dynamiet-ontploffing heeft plaats gehad. Een groote rotswand is door ver keerde behandeling ingestort, waarbij zestig arbeiders zijn bedolven, van wie tot nu toe slechts zes met ernstige beenbreu ken konden worden geborgen. Voor de anderen moet men alle hoop op redding opgeven, aangezien de steen klompen zoo hoog op de bedolven arbeiders zijn opgestapeld, dat de opruimingswerk zaamheden eenige dagen zullen duren. Te Prisjtina heerscht een paniekstem ming. De oorzaak van het ongeluk is niet nauwkeurig vastgesteld. Er zouden te weinig vakmenschen bij het werk zijn ge weest. Van officieele zijde wordt de om vang. zooals die door Prawda wordt ge schilderd. bestreden. Van bevoegde zijde wordt als aantal dooden opgegeven vier, als aantal zwaargewonden eveneens vier, terwijl veertien arbeiders licht zouden zijn gewond. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 22 MAART. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal van Mandersloostraat; Nam. 7.15 uur, de heer Schoonenbeek, van Lunteren ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder); Nam. 6.45 uur, ds. D. Driessen, van Amsterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kedichem (toez.), mr. H. van Ewijck. voorg. v. d. afd. v. d. Ver, v. Vrijz. Herv. te Hillegersberg. Te Aruba (West-Indië) G. E. Alers, te Hoorn. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Groningen P. Deddens te Rijswijk (Z.-H.) E. G. van Teylingen te Oostwold. Beroepen: Te Oldekerk J. v. d. Sluis, cand. te Amsterdam-Oost. Bedankt: Voor Middelburg M. B. v. 't Veer te Zevenbergen. GEREF GEM. Tweetal: Te Giessendam J. D. Barth te Borsselen en M. Hofman te Krabbendijke. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Kornhorn A. Grappen te Zwaagwesteinde en D. Hemstra te Dok- kum. DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT. Zestal: Te Amsterdam A. Keuter te Den Haag, I. v, d Meulen te Akkrum, P. Vis te Arnhem. J. Vntema te Leeuwarden, J. J. G. Wuite te Zaandam en D. L. v, d. Veen te Groningen. Zestal: Te Utrecht A. L. Broer te Har- lingen, I. v. d. Meulen te Akkrum, F. A. Parma te Grouw, P, Vis, te Arnhem, J. Yntema te Leeuwarden en J. J. O. Wuite te Zaandam.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9