1 iSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 21 Maart 1931 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. EXPLOSIErSYMPOSIUM. u VAN WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN. Heden voortzetting. ren en heden wordt in het Anorg. •scli Laboratorium alhier,, uitgaan de secties voor Physische Chemie -r Bedrijfs-chemie der Ned. Chem. 'ng een symposium gehouden explosieve reacties en explosieve ml De vergadering werd door prof. ir C. J- van Nieuwenburg geopend een korte herdenking van H. M. de -in Moeder, welke door de aanwezi- staande werd aangehoord. ■er de ruim 100 aanwezigen bevon- eldi, naast docenten en studenten, -nwoordigers van alle mogelijke en van staatsdienst en industrie: o.a. de Artillerie te Den Haag en aan de rug, van de Generale Staf, van de jj A. van de Staatsmijnen, van de 'e van de Bataafsche Petr. Mij., van ijeidsinspectie, van de Marine, van lab. der Philips fabrieken, van de Iv in Mines Research Board (te Shef- I van de K.L.M., van den Octrooi van de Brandweer, enz. Deze groote -gstelling toont, zooals dr. W. P. Jo- ri in zijn inleidende voordracht op- te, dat hier gesproken kan worden een „ronde tafel conferentie" over ieve stoffen en reacties, waarbij chap, practijk en techniek samen tten om door gedachtenuitwisseling uleerend te kunnen werken op ver- onderzoek en verdere toepassing. Dr. W. P. Jorissen. rste spreker was dr. W. P. Jorissen, een inleidende voordracht hield over 'osie-gebieden. Spr. vestigde voorna- "fc de aandacht op de analogie, die t tusschen de verschijnselen, waar men bij explosieve reacties in gas- jampmengsels, en die, opgemerkt bij ysels van gassen en fijn verdeelde brandbare stoffen (stofexplosies) en .■ens bij de voortschrijdende reacties engsels van poedervormige vaste stof en gegelatineerde mengsels van ex- 'eve stoffen. Dit werd toegelicht door demonstratie van snelheidscurven en verschillende typen van explosiegebie- Men kan op deze wijze alle in meng- voortschrijdende reacties van het- de gezichtspunt uit behandelen en o.a. nu toe niet waargenomen explosie- lijkheden voorspellen, deze inleiding werd met groote in- ming der vergadering besloten een am van hulde te sturen aan prof. F. M. Jaeger, bij zijn 25-jarig profes- t te Groningen. Ir. A. I. der Weduwen. olgens sprak Ir. A. I. der Weduwen de Artillerie-inrichtingen aan de brug over de praktijk van de inlei- ipringstoffen. Spreker zeide dat inleiding vroeger, toen nog slechts buskruit bekend was, heel eenvoudig en geschiedde met lont en tondel- Nobel ontstak het door hem gevon- nitro glycerine in den beginne op 'de wijze. Hij heeft daarvoor later k gebruikt hetgeen op zichzelf ook een springstof is. De eene springstof dus de andere in. De springstoffen en ingedeeld in directe en indirecte, directe worden reeds door een vlam ontsteking gebracht terwijl de Indi- een inleidingsspringstof behoeven, de eerste groep behoort b.v. het "it terwijl tot de tweede groep het gerekend moet worden. Spreker is nader ingegaan op de vraag wat eigenlijk het essentieele verschil is. verschillende grootheden, toege- ier beoordeeling van een springstof dat dit niet bestaat. Vervolgens spreker uiteen dat de hoeveelheid mgsspringstof welke men noodig afhankelijk is van het s.g. en de tie van de sec. springstof, slagkwik heeft men een grootere noodig als van eenige andere Jngsspringstof, daartegenover staat r weer dat voor ongevoelige spring- weinig meer slagkwik noodig is voor gevoelige. Men heeft echter op hoev. benoodigde slagkwik kunnen inigen door een deel ervan door 1 te vervangen. Men heeft zoo- de toch een krachtige inleiding kun- tehouden. Ir. G. D. Boerlage. "tste spreker van den ochtend was G. D. Boerlage (Bat Petr. Mij) over natie in verbrandingsmotoren. Spr. bouwde benzine en snelloopende Imotoren. Het tijdstip waarop deto- e optreedt, wordt bepaald door de pressieverhouding. 'i de benzinemotor ontstaat door een een verbranding van het gecom- ""de gas (begingas). Terwijl de ver- ng zich voortplant veroorzaakt de pnde druk een detonatie van het nog gerende onverbrande zgn. eindgas. De ending begin-eindgas bepaalt de °t der detonatie. Een zwakke deto- 5 (b gewenscht. de Dieselmotor treedt detonatie op ra de eerste hoeveelheid brandstof oe heete gecomprimeerde lucht wordt ■roten. De verdere hoeveelheid ver- -dt onmiddellijk. Het tijdstip van in. dus maatgevend voor de kracht .detonatie. Spr. demonstreert een en m het compressie-diagram, be- -M verder de toegelaten compressie '«band met de kwaliteit der brand en de hand van octaan en cetaan- W) benevens verhooging der anti- waarde door toevoeging van be- e stoffen. Tot slot besprak spr. theoriën over de aard der deto- Dr. J. A. M. van Liempt. "l'ddagvergadering werd geleid door A. M. van Liempt van de Philips- sen, welke sprak over de"toepassing "avelkoolstof stikstofoxyd explo ot Stzliclltlanrpen. mtgebreid laboratorium onderzoek bier geleid tot een uitstekende awamp. De eerste moeilijkheid was „,tLnS van het No, tenslotte ver- een ®9-8 product, d» 3^ werd met de photoelectrische .hoeveelheid licht bepaald, die bij "lal» vrij ^wam. Het bleek dat de Men-. veelheid bereikt werd met s„ïsel CS2 No 1:2 1/4, terwijl ing slechts weinig van de Ds e,ïï£elUk is. ":'en geven by een vulling yao 70 c.M. 53 lumen watt, wat ver uitgaat boven de gewone halfwattlamp. Het spectrum bleek vrijwel geheel over een te komen met dat van zwavel, blijk baar wordt dit intermediair gevormd. Volgens de Agfa methode werd de kleur gevoeligheid voor 4 kleuren bepaald, zoo wel voor daglicht als bliksemlicht. Alleen bij een panplaat bleek het bliksemlicht te kort te schieten. Het gemis aan roode en gele stralen werd aangevuld door op de gloeldraad bepaalde zouten natriumazide trontiumchloride enz.) te brengen. Spreker zette tenslotte uitvoerig uiteen de meting van de intensiteitscurve met behulp van de kathodestraalosclllograaf. De maximale intensiteit bleek 1/25 sec. na Inschakeling bereikt te wórden- Eindelijk stipte spreker nog aan het voordeel boven andere lampen gevuld met aluminiumfolie en zuurstof. Lekkage en dus gevaar bij gebruik verraadt zich hier door bruinkleuring. Dr. M. I. V. d. Wal. Over explosieve reacties van brandbare gassen met stikstofoxyde sprak dr. M. I. van der Wal. Explosiegebleden van NO met CH4, NH3 H2S butaan enz. werden door spr. behandeld. Wegens de aan tasting van het afsluitende kwik door onzuiver NO werd met een kwikvrij toestel gewerkt, dat verder een zeer practische magnetische roerder bezat. Spr. besprak nog eenige proeven nvfet quarterns ire mengsels, waarbij echter tevergeefs naar een gesloten reactlegebied gezocht werd. Dr. W. C. de Liefde. Vervolgens sprak dr. W. C. de Liefde uit Amsterdam over „De explosiviteit van acethyleen in verschillende vormen." Spr. behandelt achtereenvolgens: lo. gasvormig acethyleen; 2o. gepolymeriseerd Cs Hi; 3o. Vloeibaar Ct Hj; 4o. Vast C: H2. Gasvorming C2 H: kan zoowel tot explol- sies aanleiding geven wanneer het reageert met andere gassen, zooals Os en lucht, als ook op zichzelf Ci Hj luchtmengseLs hebben zeer wijde explosiegrenzen (3—60%). Na de vele ongelukken in het buitenland heeft men in Zwitserland en Duitschland deze questies op aandringen van de fabri kanten aan een zeer grondig onderzoek onderworpen. Het gevolg was, dat het aantal ongelukken sterk verminderde. Cj Hj is bij gewonen druk door temp.- verhooging niet tot explosie te brengen, wel echter indien de druk verhoogd wordt boven l'/j atm. De benoodigde temp. is dan minstens 500 gr. Men heeft berekend, dat adiabatische compressie bij 170 atm. tot zelf-explosie zou leiden. Wat het vloei bare Cj Hj betreft kan opgemerkt worden, dat deze vloeistof bij kamertemp. zeer ge vaarlijk is, wrijving met de wand is vol doende om de explosie ln te lelden. Het kookpunt ls 84 gr. Gemengd met aceton is, zooals bekend acethyleen veel minder gevaarlijk. Explosie is dan eerst te verkrij gen door den druk op te voeren boven 25 atm. Cj Ht wordt o.a. gebruikt tot bereiding van roet, hetgeen eruit gevormd wordt door ontleding in de elementen. Na vele ongevallen in deze bedrijven heeft men tenslotte de voorwaarde gerealiseerd, waaronder de reactie regelmatig verloopt. Cupren, het gepolymeriseerde Cj H- wordt verkregen door acethyleen bij 300 gr. te leiden over een katalysator. Het Holland- sche product is een bruin poeder van de samenstelling (CH)n. Het heeft een groot absorbtievermogen en geeft met vloei bare Oj een springstof. Het vaste Cj Hj is veel minder gevaarlijk dan het vloeibare. Gemengd met vloeibare lucht is het volgens sommigen de sterkst be kende springstof. De brisantie van dit mengsel is zeer gToot. Prof. dr. H. I. Waterman. Na de thee deed prof. dr. H. I. Water man uit Delft een mededeeling over: Een explosie van aethyleen, die spr. verkregen had bij een poging om uit aethyleen ben zine te bereiden. Bij hooge temp. en ge wonen druk is aethyleen stabiel; bij een proef, waarbij tevens onder hoogen druk werd gewerkt volgde een zelfexplosie van het aethyleen. Spr. waarschuwde in ver band met de meerdere toepassing in de practijk voor deze zelfexplosiviteit. Drs. P. A. Jonquière, Laatste spreker van den eersten dag was drs. P. A. Jonquière, die sprak over Ver hindering van mijngasexplosies. Spr. deelde deze verhindering in twee groepen in, n.L ten eerste maatregelen, die de vor ming 'van een explosief mengsel voor komen, waartoe vnl. het uitgebreide ven tilatie- en mijngascontrole-systeem be hoort en ten tweede maatregelen te nemen indien toch een explosief methaanlucht mengsel ontstaan is. Onder de laatste groep vallen o.a. het gebruik van de zgn. steenstofgrendels en het ongevaarlijk ma ken der methaan-luchtmengsels door toe voeging van andere stoffen. Op dit laatste punt ging spr. dieper in. Verschillende gassen en dampen zijn onderzocht op hun doovende werking. Daarbij bleken enkele b.x. propylbromide wel een doovende wer king te bezitten aan de bovenexplosiegrens, doch een tegenovergestelde werking aan de benedenexplosiegrens. Twee gassen, n.l. isoamylbromide en fosforoxychloride ble ken in hoeveelheden van slechts 1,2 alle methaan-luchtmengsels ongevaarlijk te maken; terwijl van het ook op grooter schaal geprobeerde kooldioxyde ongeveer 20 noodig is. Aan de hand van een grafiek maakte spr. nog duidelijk, dat bij wegventileeren van een gasmengsel met voldoende doo vende stof we tooh nog in het explosie- gebied kunnen komen door de verdunning met lucht. Over het verband tusschen constitutie en doovende werking der stof is volgens spr. nog weinig te zeggen, al leen zij opgemerkt dat alle doovende gassen halogeenderivaten zijn. DE NOODZAKELIJKHEID VAN OECUMENISCHE SAMENWERKING DER KERKEN. Rede van prof. dr. Adolf Keller. Over bovenstaand onderwerp heeft voor de N. C.S. V., de V. C. S. B. en de theolo gische faculteit der Leidsche studenten in het Klein Auditorium der Universiteit, voor een druk bezochte vergadering onder voorzitterschap van prof. dr. F. M. Böhl gesproken prof. dr. Adolf Keller, de nijvere 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 21 Maart 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 17410 17776 f 100.— 6208 6494 9866 Prijzen van 20. 20 95 193 209 494 583 674 787 870 1031 1174 1215 1394 1904 2193 2321 2355 2576 2818 3168 3183 3410 3480 4251 4386 4428 4921 5095 5176 5204 6187 6332 6542 6569 6916 6968 7451 7453 7647 7672 7790 8900 9048 9179 9433 9437 9806 10138 10461 10552 10553 10562 11403 11970 12103 12233 12504 12713 12875 12893 13047 13229 13366 13645 13714 13930 14270 14599 14700 14924 14992 15050 15195 15504 15666 16041 16304 16650 16745 17083 17178 17248 17534 18034 18198 18406 18447 18597 19109 19271 19585 19708 20445 20941 20989 werker voor de oecumenische beweging, schrijver o.a. van het boek „De onbekende God". Waarom, aldus vroeg prof. Keller ln het begin van zijn rede is oecumenische sa menwerking noodig? Reeds terstond om practische redenen. Over de geheele wereld is het protestantisme ln strijd betrokken en geen zijner afzonderlijke groepen bezit voldoende kracht, middelen en geloof om daarin alleen te kunnen staan. De strijd gaat dus allereerst om het bestaan. Vooral ln Oost-Europa verkeert het protestan tisme in een benarde positie. De nood zelf dwingt ons tot samenwerking. In den nood zelf leert God ons, dat wij de handen ineen moeten slaan. Die strijd gaat vervolgens om de vrij heid. Overal waar de vrijheid bedreigd wordt, worden wij, Protestanten, bedreigd. In Polen dreigt een kerkwet uitgevaardigd te worden, die de kerk onder den staat zal brengen. In Italië is het protestantisme, dank zij Mussolini's opvatting van het Lateraan verdrag een chiesa amissa, niet een chiesa volevata. Maar het verdrag be vat een zinsnede, die door een ander re geerder gemakkelijk ten nadeele van het protestantisme kan worden uitgelegd. In Rusland is de kerk van orthodoxen en protestanten beide gedwongen in de catacomben te gaan. Bijbels mogen niet Ingevoerd worden. Rellgieuse opvoeding vóór het 18de jaar mag niet plaats vinden. Geestelijken is het verboden te reizen. Toch leeft de godsdienst daar nog: velen laten zich kennelijk tot geestelijke wijden. In Duitschland ls de strijd om de Evange lische vrijheid in vollen gang, nu de kerk onder den druk van een almachtige partij is gesteld Die strijd gaat tenslotte om de Evange lische waarheid. Niet alleen ln Duitschland, waar Karl Barth de wapenen smeden moest voor den kamp tegen de richtingen die bewust heidenseh willen zijn of een synthese van natuurlijke (scheppings-) theologie en Christendom voorstaan, maar in de geheele wereld strijdt men hem. om dat in ons allen iets van den helden woont. Om nu te weten wat evangelische waar heid is, is het noodig, dat wij eerlijker en deemoediger de gegevenheid der openba ring onderzoeken, gezamenlijk, want onze strijd is overal dezelfde. Daarom is nadenken over de laatste overtuigingen, die onzen gezamenlijken practlschen strijd dragen en 't meestrijdèn van eikaars strijd om de evangelische waarheid is oecu menische samenwerking noodig. De oecumenische beweging spoort aan tot grootere kerkelijke deemoed en wil het groote kerkelijke gesprek, waarbij wij el kander moeten trachten te verstaan vóór wij elkander beschimpen, tot stand bren gen. Hopeloos is dat werk niet. In kringen waar men vroeger slechts de leuze „social gespel" kende spreekt men nu over de souvereiniteit Gods en het blijkt mogelijk door 't anders te zeggen de Grieksch- Katholieke kerk te doen verstaan wat rechtvaardiging door het geloof is. Na gedachtenwlsseling sloot prof. Böhl de vergadering, welke prof. Keiler haar bijval niet had onthouden. KATWIJK AAN ZEE. Het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. In deze gemeente. die door zoovele hechte banden met het Oranjehuls ver bonden isvertoefde niet het Koninklijk Gezin in 1916 eenige weken in villa Duin- lust de tegenwoordige Leidsche Buiten school en heeft H. K. H. Prinses Juliana Katwijk aan Zee tijdens Haar studietijd aan de Leidsche Universiteit tot tijdelijk residentie verkozen? heeft het over lijden van Koningin Emma een diepen in druk achtergelaten. Bli vele Katwijkers leeft nog in de herinnering voort het be zoek van de Koningin-Moeder op 4 Sept. 1913 aan het Zeehospitium. Van alle open bare. gemeente- en rijksgebouwen, kerken, liefdadige inrichtingen en vele particuliere woningen wapperde gisteren reeds vroeg de vlag halfstok. Het volgende telegram van rouwbeklag werd verzonden aan H.M. de Koningin te 's-Gravenhage. „Met het smartelijk verlies van H. M. „Uwe Moeder betuigen wij Uwer Majesteit, Zijn K. H. den Prins en H. K. H. Prinses „Juliana, mede uit naam der bevolking, „die zoo zeer aan Uw Huis is verknocht, „onze eerbiedige deelneming. Namens het Gemeentebestuur van Katwijk w.g.Mr. W. J. WOLDRINGH v. d. HOOP burgemeester D. C O. BOEKHOVEN, Secretaris. Namens de Oranjevereeniglng werd het volgende telegram verzonden: „Aan H. M. Koningin Wllhelrqjjja, te 's-Gravenhage: Oranjevereeniglng Katwijk a. Zee, smar telljk getroffen door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, zoo geliefd door ons volk, betuigt Uwe Maje steit en Haar gezin Innige deelneming en wenscht Haar de vertroostingen Gods. (w.g.) J. VOLBEDA, voorzitter. D. C. O. BOEKHOVEN, secr. Voor het Openbaar Onderwijs. Alhier heeft een vergadering plaats ge had van voorstanders van het Openbaar Onderwijs. Na een inleiding door den heer Kl. de Vries uit Amsterdam, is een afd. Katwijk opgericht van de Ver. „Volkson derwijs". Het bestuur is als volgt samen gesteld: A. Verdoes. voorzitter; C. van Rijs, secretaris; L. Hus, penningmeester; M. Slingerland en J. C. Zuyderduyn, com missarissen. Het ligt ln de bedoeling zoo spoedig mogelijk een openbare vergade ring te beleggen. Wegens het overlijden van de Konin gin-Moeder ls de uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah", die heden avond zou plaats hebben, uitgesteld tot 11 April. LISSE. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, z. van A. Koppen an T. J. Overweel Geertruida maal en van T. J. Overweel Geertruida Eliza beth, d. van F. Verdijk en van C. Half- schepel Cornelia Johanna, d. van Th. F. Duivenvoorde en van M. E. Doeswljk Neeltje, d. van S. v. Voorst en van C. v. Blitterswijk. Marianne Jozef ine, d. van A de Lange en van M. Salman. Overleden: Thomas Visser 2 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wed. K. Teeuw geb. Hassing van Hillegom. Wllheimlnastraat 7 T. Daudeij geb. de Graaf, van Haarlemmer meer, Crocussenstraat 11 J. de Leeuw, van Hillegom, Crocussenstraat 15. Vertrokken: N. J. F. de Mooij naar Delft P. M. Rijnders naar Lichten voorde. Aanleg nieuwe straat. Door de fa. Schoorl is bereids een aan vang gemaakt met rioleerings- en grond werken voor de nieuwe straat, parallel loopend met de Veldhorststraat. Eenige werkloozen werden geplaatst voor de uit voering van deze werken. Volgens de laatste telling stonden bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkloozen inge schreven: 432 landarbeiders, 32 bouwvak arbeiders en 31 tot andere groepen be- hoorend. NOORDWIJK. De groote nieuwe visscherij-film, welke door het Chr. Comité voor Werk- loozenzorg aangezocht was op morgen en Vrijdagavond is uitgesteld tot 28 en 29 dezer De kaarten blijven geldig. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. H. M. de Koningin-Moeder herdacht. Alle punten z. h. s. aangenomen. Onder voorzitterschap van burgemees ter Van Gerrevink kwam de Raad gister avond in openbare vergadering bijeen; afwezig was de heer Kortman. Na de opening der vergadering hield de voor zitter een korte rede naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder, welke rede door den Raad staan de werd aangehoord. Burgemeester Van Gerrevink sprak ongeveer als volgt: „Een zware slag heeft hedenmorgen ons Vorstenhuis getroffen en het komt mij voor, dat hier elk woord van lof profaan zal klinken. Ons past slechts een woord van dank aan God, die ons deze hoog staande en trouwe Vrouwe heeft ge schonken. De Heere geeft en heeft geno men; Zijn wil geschiede." Het volgende condoleance-telegram werd vervolgens aan H. M. de Koningin verzonden: „De Raad der gemeente Oegstgeest in vergadering bijeen moge Uwe Majesteit, Hare Koninklijke Hoogheid en Zijne Ko ninklijke Hoogheid zijn innige deelne ming betuigen met het smartelijk verlies" Na goedkeuring der notulen werden de ingekomen stukken en mededeelingen in handen van B. en W. gesteld c.q. voor kennisgeving aangenomen. Alle voorstellen van B. en W. werden vervolgens z.h.s. aangenomen. Ten aan zien van het voorstel tot het deelnemen in een van Rijkswege aan de kleine zelf standigen te verleenen crediet drong de heer Uitenboogaard er bij B. en W. op aan met de cerdietverleening de uiterste voorzichtigheid te betrachten; hetgeen B. en W. verzekerd achtten door de instel ling van een plaatselijke en een Centrale Commissie; terwijl B. en W. de uiteinde lijke beslissing zullen nemen. De subsidie aan de R.-K. H.B.S. te Leiden werd ver leend, met de aanteekenlng dat de hee- ren Simon Thomas en Kruisinga be schouwd wilden worden te hebben tegen gestemd. Tot waarnemend hoofd aan de open bare school aan den Terweeweg, werd benoemd de heer J. Droffelaar. Bij het volgende agendapunt het verleenen van een crediet aan deze school van f 300 bracht de heer Bakker hulde aan de oudercommissie der school, welke uit eigen middelen dat crediet tot het sala ris van een kweekeling met akte aanvult. Bij de rondvraag Informeerde de heer Van Breda naar de verlichting van den Rijnzichtweg, terwijl de heer Uitenboo gaard er op aandrong de materialen voor de doortrekking van het rijwielpad aan den Rijnzichtweg weg te halen. Hierna behandelde de Raad in besloten vergadering schoolgeldrcclames en enkele andere punten verhuur en pacht betref fend. Hevige auto-botsing. Op den Rijksstraatweg achter het Groene Kerkje reed, een Mercedes-auto bestuurd door M. K. wonende te Amsterdam ln de richting van ons dorp. Bij het passeeren van een voor hem rijdende auto reed K. tegen een van tegenovergestelde richting komende auto van W, H. H. te Rijnsburg, waardoor een hevige botsing ontstond. Belde auto's werden zwaar beschadigd. De auto van H sloeg om en kwam in de tram baan terecht, waardoor het tramverkeer een 3/4 uur vertraging had. Een inzitten de heer A. v. d. W. uit Amsterdam kreeg Inwendige kneuzingen. Dr. Hugenholtz ver leende de eerste hulp, waarna v. d. W. met een auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd ter verdere behan deling. De Mercedes-auto ls zoo goed als «eheel vernield. De auto van H. die aan de car rosserie zwaar beschadigd werd, is met den kraanwagen van de firma Kamsteeg weg gesleept. WASSENAAR Demonstratie „De Verdedigingsliond" Op het terrein achter de oude toren gaf de vereenlglng „De Verdedigingshond" alhier onder groote belangstelling een demonstratie. Deze stond onder leiding van den heer Hartman uit Lelden. Nadat de voorzitter van de vereeniging de aan wezigen hartelijk wolkom had geheeten en een en ander had uiteengezet werd tot afwerking van het programma overge gaan. Het was werkelijk schitterend/wat hier met de honden bereikt was: de af richting dezer dieren eischt buiten een bijzondere kennis ook een zeer groot ge duld. Er werden door de dieren staaltjes vertoond die aan het wonderbaarlijke grensden en duidelijk bleek het groote nut van dergelijke goed afgerichte en gedresseerde honden. Na afloop dankte de voorzitter de aanwezigen voor de belang stelling en bracht hij tevens een woord van bijzonderen dank aan de gebr. Hart man te Leiden voor hun medewerking. Tevens vertrouwde de voorzitter dat deze demonstratie voor velen aanleiding ge worden ls, de vereeniging hier te steunen. Burgerlijke Stand. Geboren: Christiana Wllhelmina, d. V. J. Remmerswaal en C van Haastrecht Petronella Maria Agatha, d. v. J. W. v. d. Krogt en J. H. C M. Beijersbergen Cornells, z. v. K. Koenrades en S. Veloo Maria Theresia, d. v. A. A. W. van Gent en J. P. Augustinus Helena Wilhel- mina, d. v. C. van de Munt en M. M. Boer man. Overleden: Elisabeth Versteeg 59 J„ echtgene van P. Roodhuijzen Maria Francina Elisabeth Verboom Soumaln 74 j. ongeh. Ondertrouwd: J. C. van der Voort en J. M. Paardekooper. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. Waasdorp, uit Oegstgeest Ridderlaan 1 E. C. M. Strumpff, uit Den Haag, Ridderlaan 1 H. Kruschlns- kl, uit Rastede, Gr. Haesebr.weg 63 J. Vos, uit Hengelo (O.), Vinkelaan 3 L. Weidenfeld. uit Koudekerk, Raaphorst- laan 28 M. E, Wolfs, uit Den Haag, Gr. Hoefijzerlaan 67 A. A. Lenerz, uit Gel- senkirchen, Beukenlaan 2 J. S. F. Rich ter, uit Dresden, Kerkeboschlaan 4 L. Rodel, uit Papenburg, Wassenaerstraat 13 M. Matheij, uit Den Haag, Victorialaan 4. A. E. Stute geb. van Waasdijk, uit Den Haag. Wlttenb.weg 130 H. G. J. van Voorst van Beest en gez., uit Driebergen, Narcislaan 22 J. G. Henderson en gez., uit Den Haag. Oostd.weg 77 C. Hooger- vorst, uit Voorhout, L. Kerkdam 74 H. E. H. Borger, uit Duitschland, Schouwweg 81 II E. Michaells, uit Berlijn, Gr. Haesebr.weg 62 M. Stramma, uit Gel- senkirchen, v. Calcarlaan 7 E G. Wesch uit Dinslaken, van Calcarlaan 13 C. de Graaf, uit Brunssum, Raaphorstlaan 3 A. A. Schulz, uit Duitschland, L. Kerk dam 50 F. Tkalec, uit Y.-Slavie, Oud Clingendaal 7 R. M. Ceresole, uit Lau sanne. Meijboomlaan 1 G. F. Hartman, uit Den Haag, Kerkehout 19 B. C. van de Griend, uit Den Haag, Wassenaarsche- weg 90 P. Storm, uit Pernis, L. Kerk dam 56 Wed. J. F. Sylvius geb. F. H. Meindersma, uit Den Haag. L. Kerkdam 48. J. Klaybanova, uit Mastenlca, Ker keboschlaan 4 W. A B. Hoogenberk, uit Wageningen, van Calcarlaan 6. Vertrokken; C. W. Tresfon, na Pa- lembang J. Dijkstra, n. Voorschoten, Papelaan 17 Th. van Essen, n. Katwijk Voorstraat 21 C. Cossee, n. Den Haag. Atjehstraat 38 Wed. A. J. Hoogeweerff geb. Van Stolk, n. Den Haag, Roelofstr. 76 C. van Kampen, n. Noordwijkerhout Delfweg 20 A. Boers, n. Den Haag, Van Swletenstraat 78 A. H. J. ten Bruggen- cate, n. Den Haag Laakkade 80 M. A. Gamelkoorn, n. Brummen, Rijksweg A 69 E. B. Romstedt, n. Den Haag, Prinsen Vinkenpark 12 J. Grimbergen en gez n. Noordwijkerhout, Delfweg 16 Wed. P. W. Oelrich. n. Amsterdam. Amstelkade 69 H Clemens, n. Den Haag, Roelof straat 76 C. W. van Tol, n. Den Haag, Sonoystraat 11 Ph. en J. L. M. van Kempen, n. Den Haag, Stuyvesantstraat 74 A. Prins n. Clifton (Amerika) Wed. G. Klein geb. Jkvr. v. Beijma, naar Oegstgeest. Julianaweg 12 H. Schweit zer, naar Straatsburg. Door N. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van tuinge reedschap uit een leegstaande villa aan den Wittenburgerweg alhier. ALPHEN. Vergadering van „De Hanze". In de vergadering van de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" werd met een toepasselijke toespraak door den voor zitter als nieuwe geestelijk-adviseur ge ïnstalleerd kapelaan K. Cosse. Uit het ver slag van den penningmeester bleek de ver. een nadeellg saldo te hebben. De aftr. bestuursleden de heeren C. Y. Ponsioen, A. D. v. Vliet en C. v. d. Bosch werden herkozen, terwijl in de vacature van den heer Bahlman en ld. door het overlijden van den heer J. B. v. Halderen werden be noemd de heeren S. Breukel en W. Zand vliet. Auto in de sloot. Gisteravond is alhier ln de Hoorn, nabij de Hoornstraat een vrachtauto uit Woer den in de langs den weg gelegen sloot gereden. De bestuurder en mede-inzit tende werden dank zij de hulp van de heer van K. alhier gered, die beiden bo vendien naar hun woning te Woerden bracht. Hedenmorgen werd de auto door een kraanwagen van den heer Jac. Boot gelicht. Op initiatief van de Chr. Oranje vereeniglng alhier zal Donderdagavond 8 uur in de Ned. Herv. Kerk Jullanastraat, in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder een rouwdienst wor den gehouden, waarbij ds. C. Schoneveld als spreker zal optreden. Het Bestuur van de Chr. Zangver. „Hosanna" verzocht ons mede te deelen, dat hedenavond de uitvoering van het kinderkoor In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder niet zal door gaan. -V- 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7