LÖÖSCH BAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 21 Maart l| STADSNIEUWS. - AGENDA. HET OVERLIJDEN VAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. De uitwerking in onze stad. Naar aanleiding van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder zijn gisteren ten teeken van rouw aan de Rijksuniver siteit alhier geen colleges gehouden. Op den dag der bijzetting zal de Universiteit gesloten zijn. Voorzitter en secretaris van het College van Curatoren der Universiteit hebben gisteren in de registers van deel neming in het sterfhuis en ten palelze in het Noordelnde geteekend, terwijl zoowel het College van Curatoren als de Acade mische Senaat brieven van rouwbeklag aan H.M. de Koningin hebben gezonden. Van alle academische gebouwen wordt halfstok gevlagd. De deelnemers aan de Bloemenweek Breestraat hebben gisteravond een sym pathieke daad verricht, door alle etalage- verlichting om 8 uur geheel te dooven. Dit als bewijs van deelneming bij het over lijden van HM. de Koningin-Moeder. Het was dan ook somber op de Breestraat gis teravond. De anders in een lichtzee badende straat werd nu alleen door een enkele straatlantaarn verlicht. Heden avond zullen de etalagellchten tot 10 uur blijven branden. Het bestuur der Staatkundig Geref. Partij afd. Leiden verzond onderstaand telegram van rouwbeklag aan de Konink lijke Familie: Bén in liefde en verknochtheid aan U en Uw Koninklijk Huis betuigen wij Uwe Ma jesteit en Uw doorluchtig Huls, ons diep gevoeld leedwezen bij het overlijden van Uw voortreffelijke Moeder, Hare Majesteit Koningin Emma, en bidden Uwe Majesteit des Heeren vertroostingen toe. w.g. C. H. O VERDUIN, V<x>rzitter. w.g. M. J. DOOL, Secretaris. De C. J. V. „Nomateg" verzond het vol gende telegram: De Chr. Jeugd Ver. „N.O.M.A.T.E.G." te Leiden betuigt met diepen eerbied haar Innige deelneming met het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. w.g. A. J. y. 't RIET, Voorzitter, w.g. Ji HE75MANS, Secretaris. Ook de Vrijw. Landstormcorps motor- dienst gaf van haar deelneming blijk in de volgende bewoordingen. Ver. Vrijwillige Landstormcocps Motor- dienst, sectie Lelden, betuigt haar innige deelneming met het overlijden van onze geëerbiedigde Koningin-Moeder en bidt U toe kracht en troost in deze smartelijke dagen. wg. E. RAAMS, Voorzitter, wig. J. v. d. STEEN, Secretaris. Terwijl tenslotte de afd. Leiden der Oranje-Garde haar condoleantie als volgt formuleerde: Namens „Oranje-Garde" afd. Leiden bieden eerbiedig blijken van deelneming in smartelijk verlies voor Uwe Majesteit. Het bestuur: w.g. M. C. WULFFRAAT, Voorz. w.g. J. OVERDUIN JznSecretaris wg. Mej. J. WOLTERS, Penningm. De vier Leldsche bioscoop-theaters zul len hedenavond weer geopend zijn. Op ver zoek van den burgemeester zullen de lich ten aan de voorgevels niet ontstoken worden. De Polygoon-fabrieken te Haarlem dee- len ons mede, dat zij uit haar archief een film hebben samengesteld, welke geheel gewijd is aan het leven van H.M. de Koningin-Moeder en door mevr. Charlotte Kohier van een gesproken toelichting ls voorzien. De film zal binnenkort ook hier ter stede worden vertoond. De ontspanningsavond, welke The Dutch Players morgen voor de werkloozen zou houden is in verband met het overlijden van HM. de Koningin-Moeder tot nader aankondiging uitgesteld. ALG. VERGADERING VER. „AMBACHTSSCHOOL". DE HOOGE BESCHERMVROUWE, WIJLEN H.M. DE KONINGIN-MOEDER HERDACHT. De heer A. M. Touw benoemd tot eere-voorzitter. KON. INSTITUUT VOOR TAAL-, LAND EN VOLKENKUNDE VAN NED.-INDIË. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het Kon. Instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Neder- landich-Indië. Van Galenstraat 14, te 's-Gravenhage, zijn de volgende heeren tot bestuurslid benoemd: dr. C, W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, prof. mr. H. A. Idema, mr. F. D. E. van Ossenbruggen en H. T. Damsté. Het bestuur ls thans als volgt samenge steld: prof. dr. N. J. Krom. voorzitter; prof. dr. Ph. S. van Ronkel. onder-voorzit ter; dr. F. W. Stapel, secretaris: mr. H. D. Rubenkoning, penningmeester: dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, H. T. Damsté, prof. mr. H. A. Idema. dr. J. P B. de Josselin de Jong. R. A. Kern, dr. Alb. C. Kruyt. mr. F. D. E. van Ossen bruggen en dr. W. H. Rassers. TENTOONSTELLING „DE LEIDSCHE ACADEMIE 1S06—1815". De Historische Commissie der Rijks universiteit alhler heeft, na ter zake de welwillende medewerking van de inzen ders te hebben verkregen, besloten de openstelling van de tentoonstelling „De Leldsche Academie 18061815", die ln het Academiegebouw wordt gehouden, gezien de groote belangstelling, die daarvoor nog bij voortduring bestaat, te verlengen tot en met 21 April aanstaande. De tentoon stelling blijft gelijk tot nu toe op alle Werkdagen geopend. De heer A. M. Touw. In tegenwoordigheid van de wethouders Tepe en Romijn, bestuur, directeur, onder wijzend personeel en leerlingen heeft gis termiddag de vereeniging .Ambachtsschool Lelden" haar jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer A. M. Touw heette allen welkom en memo reerde vervolgens in gevoelvolle bewoor dingen het overlijden van H.M. de Konin gin-Moeder. Beschermvrouwe der vereeni ging, Die oprecht belang stelde in het wel en wee der school. Zulks kwam het beste tot uiting bij Haar persoonlijk bezoek aan de school, toen deze 40 jaar bestond in :1923, bij welke gelegenheid Zij belangstel lend informeerde naar allerlei bijzonder heden, de school betreffende. En ook bij het 50-jarig jubileum der school toonde Zij Haar warme belangstelling door het schen ken van een voorname gift ten behoeve van het fonds voor onvermogende leerlin gen met bijzonderen aanleg. De naam van Koningin Emma. aldus spr., zal met diepen eerbied en groote "dankbaarheid in de geschiedenis der Leid sche Ambachtsschool vermeld blijven. Komende tot zijn overzicht over 1933, zeide de heer Touw, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een goed en be langrijk jaar was, waarin het 50-jarig be staan der school werd herdacht en de officieele opening der nieuwe uitbreiding plaats vond. De school mocht zich in een toenemenden bloei verheugen, waardoor het niet mogelijk was aan alle aanvragen van leerlingen om plaatsing te voldoen. Op 1 Januari 1933 telde de school 407 leerlingen, waarvan er 97 met het eind diploma de school verlieten. Er melden zich 230 nieuwe leerlingen aan. waarvan 202 werden toegelaten. De nieuwe cursus begon met 486 scholieren, welk aantal op 31 December j.l. was teruggeloopen tot 457. Thans kan het einddiploma worden uitge reikt aan 104 leerlingen, waarvan 24 tim merlieden. 4 meubelmakers, 7 schilders, 42 metaalbewerkers en 27 electriclens-instru- mentmakers. Voor den nieuwen cursus meldden zich 240 nieuwe leerlingen aan. waarvan 168 aan de eischen van toelating voldeden en 133 konden worden geplaatst. De school betreurde in het afgeloopen Jaar het overlijden van den leeraar in machine-bankwerken. den heer Jansen Hendriks, die van 1914 aan de school ver bonden was. De vakavondschool en cur sussen werden goed bezocht en het onder wijs met belangstelling gevolgd. Aan 19 be zoekers kan het diploma worden uitgereikt. Zich richtende tot de leerlingen, die thans de school gaan verlaten, wenschte spr. hen geluk met het behalen van het einddiploma en spoorde hen aan tot ijver, lust en plichtsbetrachting in hun verder leven, opdat zij door hun werk den goeden naam van de Leidsche Ambachtsschool be vestigen. Den directeur, den heer O. E. E. Kuijn- tjes bracht spr. hulde en dank voor zijn ijver, bekwaamheid en onvermoeid werken in het belang der school, zoomede den leeraren, die in het afgeloopen jaar hun krachten aan de school gaven. Aan het slot van zijn toespraak, dankte de heer Touw, die gelijk bekend, binnen kort onze stad gaat verlaten en dienten gevolge het voorzitterschap der vereeniging neerlegt, zijn mede-bestuursleden voor de krachtige en uiterst, aangename medewer king. zoomede den directeur en de leeraren voor hun energieken bijstand Spr. eindigde met den oprechten wensch, dat de Leidsche Ambachtsschool steeds moge bloeien en gedijen, (applaus). De directeur, de heer Kuijntjes dankte allereerst den voorzitter voor zijn vriende lijke woorden en richtte zich vervolgens tot de scheidende leerlingen, hen geluk wen- schend met het behaalde succes en hen op het hart bindend niet tevreden te zijn met de bereikte resultaten, maar door be zoek aan de avondscholen te trachten hun kennis te vermeerderen Tenslotte verklaarde hij zich bereid zijn oud-leerlingen te allen tijd met zijn ad vies van dienst te willen zijn en vestigde hij de aandacht op het bestaan der Ver. van oud-leerlingen, opdat de band, thans gelegd, niet verbroken worde. Namens de oud-leerlingen richtte de scholier H. J. Karstens woorden van dank tot directeur en leeraren voor het geno ten onderwijs, waarbij hij onder aanbie ding van een bloemstuk zijn beste wen- schen uitsprak voor den groei en bloei der school tot heil van allen, die haar bezoeken en van de velen, die haar nog zullen bezoeken. De ondervoorzitter, de heer L. A. van der Laan, sprak daarna den scheidenden yoorzitter toe en schetste diens belang stelling voor de Leidsche Ambachtsschool, welke reeds dateert van het jaar 1890, toen de heer Touw zich aanmeldde als lid der vereeniging. In 1906 als nummer 2 voor het eerst candldaat gesteld voor het bestuurslidmaatschap, werd hij bij tus- schentljdsche verkiezing ln 1909 voor het eerst in het bestuur benoemd. In 1910 af getreden, werd hij ln 1911 definitief in het bestuur gekozen, waarin hij sedert 1918 onafgebroken het presidium be kleedt. Zijn goede leiding komt bet beste tot uiting ln den groei en gestage uit breiding der school, welke in 1918 be stierd werd door een directeur en elf leeraren met 200 leerlingen en thans 823 leerlingen telt met aan het hoofd een directeur en 29 leeraren. De regeering er kende zijn verdiensten door hem te be nomen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en door zijn benoeming tot voorzitter van de bezuinigingscom missie voor het nijverheidsonderwijs. Voor alles, wat gij, aldus spr., voor de Leidsche Ambachtsschool hebt gedaan verdient gij een groote ovatie (aanhou dend applaus). Tenslotte stelde spr. namens het bestuur .voor den heer Touw bij acclamatie te be- Inoemen tot eere-voorzitter, waaraan de Ivergadering andermaal door luid applaus 'haar goedkeuring hechtte. Wethouder Tepe sloot zich namens het .gemeentebestuur aan bij de hulde aan den Iheer Touw gebracht en wees er op, dat Leiden zonder zijn krachtige leiding zeker niet in het bezit zou zijn van zulk een voortreffelijke ambachtsschool. Spr. bracht hem dank voor het zeer groote aandeel, dat hij heeft gehad in den bloei der school en middels deze ln het welzijn der geheele gemeente. De heer mr. Sipkens, secretaris van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- nitrix", dankte den heer Touw voor de prettige samenwerking tussehen belde in richtingen en wenschte hem alles goeds toe ln zijn toekomstige woonplaats. De heer De Geus vertolkte den dank van de ouders der leerlingen. Tenslotte dankte de heer Touw geroerd voor de hartelijke woorden en de hooge onderscheiding, welke hij, overvloeiend van dankbaarheid, gaarne aanvaardt. Spr. weet werkzaam te zijn geweest ln het be lang der school, doch dat was geen ver dienste, want wat men graag doet, valt niet moeilijk en als oud-Industrieel heeft hij steeds de groote beteekenls van deze school voor de industrie ingezien. Spr. besloot met de verzekering, dat hij Leiden en de Leidsche Ambachtsschool niet zal vergeten en de toezegging, dat hij nog meermalen in deze omgeving hoopt terug te keeren. Tot besluit verzocht hij de ouders ken nis te willen nemen van door leerlingen vervaardigde werkstukken, waarbij hij in het bijzonder de aandacht vestigde op een monumentale bank, welk eerlang ter herinnering aan de nagedachtenis van den oprichter van den Leidschen Hout, wijlen den heer B. F. Krant®, in dit wandelpark zal worden geplaatst. ''9 - In de directeurskamer volgde daarna de uitreiking der diplomq'A De einddiploma's. Timmerlieden: A. Bakker, G. de Best, W. J. van den Bosch, P. Dreef, C. J. de Jeu. G. de Jong. J. Jurgens, J. Korbee, W. C. Koreman, H. Maat, M. Meijers, C. J. v. d. Ploeg, F. L. Smit, H. Stikkelorum, A. J. Terruwe, W. v. Tongeren, D. de Vink, C. P. v. d. Vooren, W. B. Vooys, Th. J. Voskuil, A. J. Wessellus, B. H. Wetter, J, C. Wurzer en W. Zijerveld. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Meubelmakers: H. Mens, L. J. H. Pop- tie, M. Spek en J. P. Verhaar. Schilders: H. Brasker, H. Doove, C. Eikerbout, N. v. Iterson, A. G. Kop, J. V. d. Post en P. Wilschut. Metaalbewerkers: J. A. Beekman, W. V. Beelen, F. Betcke, D. G. v. d. Boogaart, C. J. Cramer, H. Daneel, J. M. Duiker, W. M. Dusoswa, P. v. Duijn, M. J. v. Duyven- bode, J. Gelb, C. Goedhart, G. J. Hage- man, B. A. van Halderen, C. I. Hansen, P. C. Hendriksen, P. Houwe- ling, J. H. D. Hozee, H. J. Karstens, D. J. Monshouwer, A. M. Tand, W. J. Wij- benga, C. Dijkdrent, J. A. Kuijpers, A. de Lange, S. v. Leeuwen, J. Nuyen, J. den Os, A. Oudshoorn, Th. H. Peterzen, M. H. J. Popken, D. Schouten, H. v. Sprang, W. Stichter, H. J. Teyn, H. M. Tuurenhout, A. v. Varlek, W. C. B. Veltman, E. A. Th. Vogelenzang, J. G. Vonk, J. J. Witteman en C. v. Wijk. Aan 1 leerling kon de diploma niet worden uitgereikt. Electriciens-lnstrumentmakers: M. K. J. Bon, D. van den Bos, A. v. Duyven bode, B. A. v. Ees, J. W. Fakkel, R. P. de Geus, H. Gouw, P. J. v. Haasteren, A. A. M. v. d. Hoeven, C. v. d. Klaauw, M. L. H. Koeken, W. v. d. Lelie, M. de Meij, J. C. Meijers, W. J. J. Polane. N. Raaphorst, A. S Schüller, H. M. Seijn, J. Slootweg, J. Spanjaard, L. Tol, J. C. Verschoor, H. C. J. Vorst, J. C. Warmerdam, C. A. v. d. Wilk, W. J. Witteman en A. v. Zuilen, Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. De overgangsexamens. Timmerlieden, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 19 leerlingen, J. W. Beijersbergen, J. R. Bouwer, C. Briejer, J. A. A. v. Dongen, P. v. Dijk, P. de Groot, C. Th. v. d. Horst, J, P, v. Hoven, Th J. Ketel, P. Oudshoorn, A. J. M. van de Ruit. C Smit. Th. Stikvoort. J. de Water. A. de Wolf. H. Zandvliet en J. W. v. d. Linden. Voorwaardelijk: L. W. Dekker en D. Nagtegaal. Van de le naar 2e klasse: 52 leerlingen: I. Arnold us. T. Bax, Th. v. d. Berg, B. v. Berkel, K v. Biezen, D. Bol, F. G. Bouhof, C L. de Bree, A. H. J. Brugman, K. Dan- tuma J. Dekke, D. v. Delft. I, V. Elk, N. v. d Eist. J. v. d. Eng, H. J. v. Eygen, J. J. v.' Gaaien. W. C. v. d. Geer, E Gelten- beek, L. Guilt, J. 't Hart, C. Th. Hillebrand, C. J, Hinderks, J. V. d. Hoeven, W. C, A. de Jong. J. Karstens, J. Klinkhamer. W. J. v. Laar, J. Leicher. L. v. d. Marei, P. Mleloo, W. Nievaart. J. P. Noest. D. Noordhoek, H. Outshoorn, K. Ouwerkerk. S. A. Pierot, P. M. du Prle. J. Rührwiem, J. Schrier, R. J. Slrre, L. J. Snoeck, G. N. Stikkelorum. H, Stoeken. G de Stoppelaar, H. Swinkels, G. Uljee. C. Veerman en J. de Wolf. Voorwaardelijk: G. W, Bouhof, K. v. Dijk en J. J. de Jong. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Meubelmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 3 leerlingen: J. G. J. Roden burg, D. W. Visch en H J. v. d. Woerd. Van de eerste naar de 2e klasse: 7 leer lingen: H. S. v. Iterson, D. de Jong, J. C. v. Kempen, W. J. M. Kriek en H. L. v. d. Vos, Voorwaardelijk: C. Vreeken en H. v. Zanten. Niet bevorderd: 1 leerling. Schilders, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 7 leerlingen. P J. J. Duindam, J. Klinkhamer, D. Munnik, A. Ramak, F. D. Schoonenberg. I. J. Schoonenberg en G. M. Seijn. Van de le naar de 2e klasse: 9 leerlingen: H. G. J. v. Hartevelt, M. Koningen. M. G. LLnk, A. G. v. Maren. J. G. L. Otgaar, B. Prins, J. Riethoven en J. M. v. Vliet. Voorwaardelijk: M. Broers. Niet bevorderd: 1 leerling. Metaalbewerkers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, 77 leerlingen. C. Barthen J. W. v. d. Berg, A, P. Blok., A. P. Brand horst J, v. Damme, P. Delver, Th. A. v. Duuren, W. v. Ek. H. M. Heemskerk, W. 'Jongejan, B. v. Klinken, H. v. Leeuwen, K. F. H. Morsman, J. Nuyen, W. M. A. Oppe- laar, J. Piket, H. A. Prent, E. v. Vreeden- daal, W. J. H. Aniba, P. J. Boot, G. H. Heij-nes, J. W. de Jong. H. Laman, M. v. d. Meer, J. D. Mol. G. L. Palm, L. A. Plas- schaert, W. Reichweln, N. W. Schouten, J. v. Sonsbeek, D. Teske, J. v. Tongeren. Th. v. d. Veer L. C. J. A. Volkers, P. G. J. Belt, D. Braamzeel. C. v. Duijn. S. v. Gijn, J. T. Haan, P. C. Hekker, A, Hoogeboom, J. G. Janssen. D. P. Kuyvenhoven, F. J. de Laaf, J. Ligtvoet, F. Mak, J. Mes, C. J. Roos, J. C. v. d. Steen, P. v. d. Steen, H. J. Visser, J. A. Willemsen. Q. A. Wijsman, L. de Boer, A. de Bree, G. J. v. d. Burg, J, de la Beye, J. Cival. S. C Dietz, C. le Febre, C. J. Fuchs M. W. Galjaard. S. de Groot, Th. W. M. de Grijs, P. Holswilder, S. M. Hurkmans. J. Llna, H. C. Menger, H. Stebrecht, A. Ver hoeven, A. W. Visser en J. v. d. Wijngaard. Voorwaardelijk: M. v. Berkel, A. Blok, J. Oldenhove, J. H. Oudshoorn en P. H. Ver kerk. Niet bevorderd: 13 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: 106 leer lingen: J. C. v. Apeldoorn, W. Arnoldus, A. H. M. Bakker, Th. M. Bakker, F. P, E. v. Beek, D. J. v. Bemmelen, A. C. Beurse, J. v. d. Blom, J. Boersma, C. v. d. Boon, P. J. Boot, A. van den Bos, A. v. Breda, N. F. A. Broeken, B. M. v. Brummelen, J. v. d. Burg. W. L. Buts, A. Buutfeld, H. J. du Chateau, S. Collé. F. P. C. Cornelis- sen, P. Crama, C. du Croix, J. Delfos, C. Th. v. Dorp, J. Dusoswa, C. Th, v. Eg- mond, S. Fuchs, W. J. J. Glasbergen, P. J. Gouw, H. de Graaf, H. Guijt, W. van den Haak, W. de Haas, A. Hakkert, W. A. de Heer, H. Hegeman, E. C. v, Heuzen, L. Heijboer, W. L. Hobijn, L. den Hoed, J. Hollander, C. Houthoff, D. Jasperse, C. E. de Jong, C. J. de Joode, G. Ju, M. Keere- weer, J. P. Kemp, G. J. v. Kempen, H. A. C. de Koning, C, Koordes, H. J. Koppler, J. W. v. Laar, A. D. J. Labordus, L. P. Lammersen, H. J. Larrewijn, J. v. Leeuwen J. v. Leeuwen, H. v. d. Lelie, H. Lieftink, J. Limburg, H. Los, S, v. Maanen, H. M. Mak, W. Mark, W. Ober, H. W. Onderwa ter, T. H. Overdijk, J. A. Parlevliet, W. A. Prins, A. H. Ramak, C. Reichwein, H. de Reus, C. Rhijnsburger, W. Rhijnsburger, J. J. Rhijnsburger, L. de Romijn, W. J. v. Rooijen, D. Sajtos, T. Schaafstra, G. Schalkers, P. Sjaardema, W. Smit, K. F. v. Venetiën, G. Verbaerschot, P. Verbeek, W. Verloop, J. A. Versluis, B. Verstraten, J. Ververs, J. W. Visch, C. J. v. d. Voort, C. Voorzaat, J. de Wagenaar, C. A. Warmer dam, H. de Water, C. v. Wezel, R. Wielin- ga, P. J. de Wolf en J. v. Zeijst. Voorwaardelijk: C. Flippo, A. v. Lien- den, P. A. J, de Nobel, A. Spierenburg en A. B. Starkenbrug, Niet bevorderd: 7 leerlingen. Electriclens-instrumentmakersbevor derd van de 2e naar de 3e klasse: 25 leerlingen: C. Baart, A. Breedeveld, C. v. Egmond, J. J. Flamman, D. Flippo, E. de Heer, W. J. Hensing, C. K. Hoogeveen, J. L. Kanbier, J. A. Koevoet, C. Koster, G. R. E. Kuijntjes, J. N. C. v. Leeuwen, C. J. v. Leeuwen, P. Loovens, A. de Meij, J. de Roo, H. Schoo, B. Schootemeijer, P. G. Spierenburg, J. Taverne, L. V. Veggel, en B.. E. Zondervan. Voorwaardelijk: A. Beij en P. Koeken. Niet bevorderd: 1 leerling. De Vakavondschool. Een diploma der Vakavondschool kon worden uitgereikt aan: P. F. Bik, Katwijk aan Zee voor bouw kundig teekenen; N. C. de Haas, Leiden, idem; J. Kikkert, Leiden, idem; P, A. de Lange, Leiden, idem; J. Hes Jr., Leiden, voor meubel teekenenP. v. Duy venboden Katwijk aan Zee, voor stoffeeren; D. Hus Katwijk aan Zee, idem; Chr. Kok, Leiden, idem; W. L. v. d. Gugten, Rijnsburg, voor hout. en marmerschilderen; A. Rijsdam, Katwijk aan Zee, idem; P. Doeven, Leiden, voor auto- en motorherstellen; H. J. Heshusius, Leiden, idem; J. P. Lakeman, Voorhout, idem H. H. Omtzigt, Zoeter- woude, idem; C. v. d. Plas, Leiden, idem: A. R. v. Rhijn, Noordwijk aan Zee, idem; H. Valk. Voorschoten, idem; H. v. Weeren Leiden, idem; B. Wlssekerke, Leiden, idem BELGISCHE ORTHOPAEDISTEN BEZOEKEN DE ANNAKLINIEK. Vol lof over de inrichting. De Belgische Orthopaedlsche Vereeni ging heeft dezer dagen een bezoek ge bracht aan de Annakliniek voor Ortho- paedie alhier, waar de directeur, dr. Murk Jansen, het gezelschap heeft ontvangen en een inleidend woord sprak, waarna in een zeer kort tijdsbestek dank zij een goede organisatie, veel natuurschappelijk- werk kon worden getoond. Enkele voordrachten werden gehouden. Dr. Van Nes sprak over de behandeling van de groote verkortingen van de onderste extremiteit, waarbij hij de uit stekende resultaten daarbij verkregen, door een tweetal films verduidelijkte. Dr. E. H. la Chapelle heeft een voor dracht gehouden over een geval van progressieve myositis ossificans en de zeer merkwaardige observatie van een zeld zaam familiaar geval van de aangeboren luxatie van de knieschijf. Dr. Murk Jansen sprak over chronische niet-ontstekingsachtige gezichtsaandoe ningen en het begrip rheumatiek. De werking van drie biomechanische beginse len werd daarbij behandeld: le. de plasti citeit van het beenweefsel onder den invloed van overmatigen druk, 2e, de gfoeivermindering door drukvermeerde- HEDEN. Jeruël: Lichtbeelden-avond te nam. K a t w ij k-a a a n-Z e e Casa c Geref. Bond. Spr. ds. Pop, van Ui 7'/s uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk) prof. de Hartog van Amsterdam te' jl nam. Donderdag. Breestraat 27: Openb. verg Reuvens; 4'/i uur nam. Kagerstraat: Jaarverg. Chr, H B J uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling van van Jan van Herwijnen. 104 uur 's dags 12'/:—4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsd der apotheken wordt van Maandag en met Zondag 25 Maart a.s. waarj men door de apotheken: G. H. BIsl Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. Driesum, Mare 110, telef. 406. ring van het beenweefsel, 3e. de van beenweefsel door beschadi respectievelijk door kalkresorphie. Veranderingen in pols-elleboogen, kniegewrichten, door overbelasting staan, werden door lichtbeelden veil delijkt. Eveneens de groeiwijziging ln wrichten, welke het gevaar van irüng van weeke deelen verhoogtl tenslotte de gevreesde heupaandoe van den rijperen leeftijd. Spr. wees o. gevaar deze aandoeningen rheumatiil noemen, waardoor een behandeling! wordt gevolgd met warmte, electrii en zelfs met massage, waardoor nta verbetering kan worden verkregen, i vaak de tijd ongebruikt wordt geld waarin doelmatige behandeling nogl kan hebben. Dr. W. C. Meiss, de theoriën van Murk Jansen nader belichtend, uiteenzetting van de resultaten van practische onderzoek onder een aantal werklieden, die uit hoofde van"| arbeid veel ln aanraking komen apparaten, bewogen door samengepi lucht. Deze werklieden lijden in b mate aan afwijkingen in pols-, ellet en schoudergewrichten. Dr. E. Hustinx, heeft met behulp! enkele films een voordracht gehou| over den toegang, welke hij heeft f den voor operaties aan de knie (het| maken van de streek der tubero tibiae en de doorsnijding van de tin ste zijband). In de middagzitting werd streerd met een toestel voor lachgi cose door dr. M. Schreuder. Dr. P. van Dijk besprak vervolg) behandeling en de prophylax var ronden rug en van de scoliose achterwaartsche en zijdelingsche tenaar". Spr. heeft geconstrueerd gipsbed-in-zijligging voor de behand van Scoliose, Niet het minst belangrijke van bijeenkomst was de zaalvisite aan dr. Murk Jansen geopereerde patli waarbij de toehoorders kennis M maken met gevallen van scloliose, construeerde beenige steunpunten komdaken en subluxatie van de heup vallen van arthrodise van de heup, vallen van heupontsteking en een l van myssitis ossificans. Spr. heeft nog duidelijk overzicht gegeven van de der kwetsbaarheid van snelgroe! cellen ln gevallen van kleinheid van amnion. Onder leiding van dr. Murk Janse zijn assistenten, dr. Schreuder, dr. 1 en dr. Van Dijk hebben de Belg gasten de Anna-kliniek bezichtigd, voor zij vol bewondering waren. Namens de gasten dankte dr. M. Bol voorzitter van de Belgische Orthopaedl Vereeniging, voor de ontvangst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexaj wis- en natuurkunde letter A. de I W. Eisberg, Nootdorp, idem letter B heer J. van IJzeren, den Haag; docri examen wis- en natuurkunde (hooio sterrekunde) mej. H. A. Kluyver Gr» gen; idem met hoofdvak wiskunde de J. J. Dronkers (Poortvliet.) Men verzoekt ons mede te dee dat hoewel de Academie ln verban0 de begrafenis van wijlen prof. nu. Blok morgen gesloten is. de lezms prof. Kelsen dien dag van 2—4 uur gaat. Met de a.s. zomerdienstregehnS Ned. Spoorwegen, welke 15 Me' a°n zal de dienstregeling op de lijn t*- Utrecht een belangrijke wijz]gtn|. gaan, daar niet alleen de rijtijd den versneld, maar ook een z.g-l"" Ingevoerd zal worden. Van Woerden zal na trein 5i8 n latere trein (in aansluiting v5nJiven naar Leiden loopen, die te Bodt%,n«i Alphen aan den Rijn zal stoppen kwart over twaalf in Lelden aan a aansluiting geeft op Den Haag en dam. De politie alhier heeft zekeren W. K„ die gisteravond ln ken toestand verkeerde en van a ceel aan de Steenstraat een beneden haalde. Hoewel het niet onze Fallen 1 len wij heden toch melding een aardige reclame. De firma J 'bIu geeft haar clientele een han°'t teller cadeau precies aangeven telling die men noodlg heeft. worfl Met ingang van 1 April as- onder-machinist der Ned. Sneeboer overgeplaatst naar v* •k*

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6