NEDERLAND IN ROUW. Lie Jaargang WOENSDAG 21 MAART 1934 No. 22700 ficieele Kennisgevingen. bbele Rouwplechtigheid in de Universiteit. Plechtige bijzetting van H.M. de Koningin-Moeder op Dinsdag vastgesteld. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENl 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatewi waAr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn, Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bjj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending y&B brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Crar. Bureau Noortlelncfopfefn Telefoonnummers voor Dhwatie an Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. ÖRl'JfB DfiZfiR GÖÜRANT*! Muar Bekten per 3 maanden frM6; per week ......,t ft (h>8 Buiten Lelden, waar agenten geveettgd etjei, per week „01M Franco per post ft-2.35 portoltoeten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. aan de burgerij van leiden. opdracht van Harer Majesteits Re- Ing brengt ik te Uwer kennis, dat Hare stelt de Koningin-Moeder is over- a. vervul dezen plicht met diepe droef- n zware slag heeft Hare Majesteit de in gin en het Koninklijk Huis getroffen [ederland in rouw gedompeld, oot zijn de verdiensten van wijlen Majesteit de Koningin-Moeder jegens Nederlandsche Volk. oot ook is de verslagenheid door haar beiden bij het Nederlandsche Volk orzaakt. t, vele goeds, hetwelk deze Hoogver- Vorstin aan Nederland deed, Haar en oprecht medevoelen met ons volk »r- en tegenspoed en Haar vriende persoonlijkheid hebben Haar de liefde erbied van geheel Nederland doen ten en zullen Haar nagedachtenis doen leven. lioud er mij van overtuigd, dat een alles zal nalaten, hetgeen niet In lenstemming is te achten met den om de droeve gebeurtenis. De Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN ken, 21 Maart 1934. 8028 0 spoedeischende raads vergadering. demniddag te kwart over vijf zal in de nbeurs een spoedeischende vergade- van den Gemeenteraad plaats vinden rband met het overlijden van H. M. de ngin-Moeder. —o drankwet. jemeester en Wethouders van Leiden !en ter algemeene kennis, dat G. te Leiden, een verzoek heeft inge- ter bekbming van een verlof B voor erkoop uitsluitend van alcoholvrijen vcor gebruik in het perceel Groe- No. 41, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, ïen, 21 Maart 1934. 8027 H M. de koningin-moeder fROF. mr. a. J. blok herdacht. 00r prof. mr. J. M. van Bemmelen. PROF. VAN BEMMELEN. j? °ver te gaan tot zijn gewone W.1 hedenmorgen prof. mr. J. M. •'ens hoogleeraar in het straf- 14» i-e strafvordering den dood van tee..- tngin-Moeder en van zijn ^Hanger prof. mr. A. J. Blok 'ïgfj^o'ks in ongeveer de volgende feu '^hoilt ons. Het is ons allen onge- ton behoefte bij het weder aan- toj ÏJ °nze werkzaamheden na den va Van Sl^teFOh Haar te geden- is heengegaan, onze ge- '£Ëd» Koningin-Moeder. Overal in '■.:-ifrifeschiedt dit °P de hij de om- f -... P Passende wijze, overal ge- loaarbij in de eerste plaats, wat tsartp ,?sch. en als moeder van onze ^.vorstin beteekend heeft. Ook "4ine gedachten zijn daarop voor- In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder is heden besloten dat de Hofrouw voor den tijd van 10 weken zal ingaan, waarvan de eerste 5 weken zware rouw, daarna 3 weken mid^ delbare rouw en 2 weken lichte rouw. De Eerste Kamer heeft gisteren een plechtige bijeenkomst gehouden. De voor zitter hield de volgende rede: Het heeft Gode almachtig in Zijne aan biddelijke wijsheid en liefde behaagd voor Zich te roepen Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, Weduwe van wijlen Zijne Majesteit Willem III Koning der Nederlanden. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods buigen wij ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag Vorstenhuis en volk toegebracht, welke beiden in ontróerenden rouw dompelt. Gaat bij dit zoo groot en droevig ver lies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Konin gin aan Wie plotseling een teeder lief hebbende Moeder, Leidsvrouw en Raad geefster van Hare jeugd, is ontvallen; met de Dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken. Gedurende meer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalinne van onzen laatsten Oranjevorst, Wiens lenvens- avond Zij heeft mogen verhel deren, later, toen Haar de Regee- ringstaak toeviel, als Koningin-Regentes, en ten slotte als Koningin-Moeder, Neder land onschatbare diensten bewezen. Zich van meet af één gevoelende met Haar nieuw Vaderland, heeft Zij, met onbezweken trouw, onder gansch ver schillende omstandigheden en verhou dingen Zich geheel aan de op Haar rustende, dikwerf uiterstmoeilijke taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerwege veel leed verzachtende. Zulks was weelde voor Haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo menigmaal hulde en liefde bood, zal Haar nimmer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koninginne, het volk van Nederland nabij met Zijne alleen troostende genade. Alle ministers, behalve minister Kalff, waren in deze vergadering aanwezig. Later is het volgende adres van rouwbe klag aan H.M. de Koningin vastgesteld: Officieel wordt medegedeeld, dat de plechtige begrafenis van wijlen H. M. de Koningin- Moeder zal plaats hebben Dins dag 27 Maart a.s. De stoet zal te elf uur uit Den Haag vertrekken en tusschen 2 en 3 uur via den nieuwen Rijksweg te Delft arriveeren. „Mevrouw, De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft met diepe ontroering kennis geno men van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en Haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwe Majesteit in deze beproeving Godes heiligen bijstand toe". Herdenkingsbijeenkomsten werden gis teren gehouden door de gemeenteraden van tal van plaatsen in ons land, o.a. te Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, enz. De Haagsche Raad stelde een adres van rouwbeklag op, hetwelk aan H. M. de Koningin zal wörden gezonden. Deelneming in het buitenland. Hoezeer het buitenland meeleeft blijkt uit de talrijke condoleance-telegrammen, bezoeken bij gezanten, enz. De Oosten- rij ksche bondspresident Miklas zond het volgende telegram aan H. M. de Ko ningin: „Met diep leedwezen verneem ik het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder Met dit zware verlies, dat Uwe Majesteit en de Koninklijke familie trof, betuig ik mijn diep gevoelde deelneming." Bondskanselier Dollfuss zond minister president Colijn een telegram van deel neming van de Oostenr ij ksche p,egeering. De president der Ver. Staten van Ame rika: Roosevelt, heeft een condoleance telegram aan Koningin Wilhelmina gezon den, waarin hij spreekt van het groote verlies, dat het Nederlandsche volk heeft geleden met het overlijden van Koningin Emma. Het Belgische vorstenpaar, dat op de begrafenis zal vertegenwoordigd zijn, zond een telegram van innige deelneming aan Koningin Wilhelmina. Uit Brussel wordt gemeld, dat het gis teren op het Nederlandsche gezantschap een bijna onafgebroken 'défilé is geweest van Belgische persoonlijkheden en leden van de Nederlandsche kolonie, die het re gister van rouwbeklag kwamen ondertee kenen. Onder deze Belgische personen be vonden zich talrijke leden van den adel, verschillende ministers van Staat, minis ters in functie en oud-ministers, Kamer leden, enz. De Fransche en Vlaamsche zenders in België hebben gisteren een moment stilte betracht. De president van Frankrijk, de heer Lebrun, zond gisteren onmiddellijk kolo nel Noirot-Nirin van het Militaire Huis naar ons gezantschap om een bezoek van rouwbeklag af te leggen. Ook de minister van buitenlandsche zaken, de heer Barthou, heeft een van de hooge ambtenaren, die het ministerie van buitenlandsche zaken vertegenwoordigt, zijn deelneming laten betuigen. Onze gezant, jhr. Loudon, ontving ach tereenvolgens tal van bestuurderen van de verschillende Nederlandsche verecni- gingen te Parijs, die ook telegrammen van rouwbeklag aan H. M. Koningin Wilhel mina hebben gezonden. De regeering van de Unie van Zuid- Afnka heeft haar gezant te 's-Graven- hage opdracht gegeven om, namens de Unie-regeering, haar innige deelneming over het ontzettende verhes van H. M. de Koningin, zoowel als van het volk van Nederland aan H. M. over te brengen. De bladen in Noorwegen wijden sympa thieke artikelen aan de nagedachtenis van Koningin Emma. Het Koninklijk Hof zal twee weken rouw aannemen. In Zwitserland, waar H.M. herhaalde malen enkele weken heeft doorgebracht, is de tijding van Haar overlijden met groot leedwezen vernomen. Het „Journal de Genève" gaf gisteravond een uitvoerige levensbeschrijving van de Koningin-Moe der, waarin o.a. wordt gezegd: „Van haar moeilijke taak als regentes heeft Zij zich met een autoriteit, intelligentie, gemakke lijkheid en welgevalligheid gekweten, die haar den bijnaam van de beminnelijke Emma hebben verworven". Tenslotte herinnert het „Journal de Genève" er met trots aan, dat het Oranje huis in zijn wapenschild het wapen van de graven van Genève gevoegd heeft. De Koningin-Moeder had voor Genève een bijzondere genegenheid en de bekende Geneefsche dominee Frank Thomas heeft verschillende malen voor het Hof gepre dikt. De Belgische minister van landsverdedi ging Devèze heeft het volgend telegram aan den minister van Defensie gezonden: Smartelijk bewogen door de tijding van het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der dat Uw land zoo diep treft, stel ik er prijs op in eigen naam en in naam van het Belgische leger uitdrukking te geven aan de gevoelens van innige en diepe deel neming. Met eerbied blijven wij H.M. gedenken wier voortreffelijke eigenschappen van hoofd en hart eenparige bewondering wek ten en Haar de grootste aanhankelijkheid verzekerden van Haar geheele volk. Minister Deckers heeft telegrafisch zijn dank betuigd. Reuter meldt hedenmiddag uit Londen: De deelneming van het Britsche volk in namelijk gericht. Daarnaast moge ik in dit oogenbiik kort stilstaan bij de beteekenis, die de periode van het Regensschap van H. M. de Koningin-Moeder voor ons rechtswezen en deszelfs ontwikkeling heeft gehad. De periode van Haar Regentschap is wellicht het best te schetsen als eene van voorbereiding van datgene wat de Regee ring van Koningin Wilhelmina moest brengen, de verwezenlijking van de toen in de lucht hangende denkbeelden dei- sociale wetgeving en democratie. Op staatsrechtelijk gebied is dit tijdperk ge karakteriseerd door den strijd over de Kieswet. Het is in deze jaren, dat de eerste aanloop naar 't algemeen kiesrecht wordt gedaan. Het ontwerp Tak van Poortvliet, dat hiertoe op den duur waarschijnlijk ge leid zou hebben, werd echter verworoen en het denkbeeld van het algemeen kies recht moest voorloopig nog plaats maken voor een stelsel van attributief kiesrecht. Toch heeft dit nieuwe stelsel tengevolge gehad, dat ons geheele volk zich meer voor 's lands zaak is gaan interesseeren. Op het terrein van het privaatrecht waren ha^ vooral het faillissement en 't burgerlijk procesrecht, welke in deze ja ren van het Regentschap verbeterd wer den. Wat het eerste aanging was van be lang, dat de scheiding tusschen kooplie den en niet-kooplieden op dit stuk van rechtspleging verviel en er geen verschil meer werd gemaakt tusschen eerlijke en niet eerlijke kooplieden, m.a.w. dat het faillissement niet meer werd beschouwd als een maatregel,, die den persoon van den gefailleerden aantast, maar alleen als een middel van inbeslagneming van het vermogen van den debiteur, die niet meer in staat is zijn geldelijke verplichtingen na te komen, ten bate zijner gezamenlijke schuldeischers. De wijziging van het pro cesrecht, gewoonlijk de wet Hartogh ge naamd bracht betere handhaving van 't recht door vereenvoudiging en bespoe diging der procedure en door uitbreiding der middelen tot bewaring van ieders rechten. Zooals echter Simons destijds reeds zeide: „Voor verbetering van het burger lijk recht had de wetgever der toekomst, wilde hij de rechtsbehoeften der maat schappij naar waarheid bevredigen, nog een omvangrijke taak te vervullen." De beloften in de vorige eeuw op dit gebied gedaan zijn zeker nog niet alle vervuld. Gij zult mij vergeven, dat ik hierbij niet langer stilsta, maar nog een oogen biik kijk naar wat in den tijd van het regentschap op sociaal en strafrechtelijk gebied zijn eerste begin vond. Ik stip daarbij alweder slechts even aan dat in deze periode Pierson op het gebied der belastingen het beginsel belasting naar draagkracht op den voorgrond wist te brengen en dat in 1895 de Veiligheidswet tot stand kwam. Maai* verreweg het belangrijkste uit deze jaren is ongetwijfeld dat het kind in de belangstellingssfeer van onzen wetgever werd getrokken Het is toen geweest dat gevoeld is, dat de Staat het recht en de plicht heeft de ouders te verbieden hunne kinderen te verwaarloozen en dat het be lang van de Maatschappij een inbreuk eischte op de ouderlijke macht. Maar niet alleen dat alom in den lande de overtui ging zich baan brak. dat de Staat aan de ouders duidelijk moest maken wat in dezen hun plicht was. men begreep ook dat de Staat zelf te dien opzichte een taak had. Wij kunnen het ons nu bijna niet meer begrijpen, dat toen jaarlijks ongeveer 3500 kinderen met de gevangenis kennis maak ten. Het is ongetwijfeld één der schoonste bladzijden uit de geschiedenis van de re- geeringsperiode van onze Regentes, dat daarin de voorbereidende stappen zijn ge daan voor onze Kinderwetgeving. die wij thans veertig jaar later als één der meest heilzame deelen van ons burgerlijk en strafrecht beschouwen Voor ons jongeren is het een heel men- schenleven, dat ons scheidt van deze jaren van voorbereiding voor wat wij thans ten deele verwezenlijkt zien. Nieuwe noo- den der maatschappij zijn sedert dien in overstelpend aantal opgekomen en de idealen, waardoor deze tijd gedragen werd zijn ook niet meer geheel de onze. Toch vervult ons nog steeds eerbied voor wat In die jaren werd gepresteerd. Wij wisten ook allen uit geschrift of mondelinge overlevering, dat de Regentes in dien tijd „politieke moeilijkheden heeft weten te voorkomen of te verhelpen" en, zooals Brugmans het heeft gezegd, „in breede kringen van ons volksleven weer toenade ring wist te kweeken tot het koninklijk huis, een toenadering die weldra tot sym pathie en liefde werd". Het is ons allen ongetwijfeld een be hoefte deze gevoelens van sympathie en warme vereering hier nog eenmaal uit te spreken en ik verzoek U in een oogenbiik van stilte Haar te herdenken, die van ons is heengegaan. Ook hierna kan ik echter niet overgaan tot onze gewone werkzaamheden alvorens ik nog een doode heb herdacht. Ik sprak U zoo even van de gevoelens van warme aanhankelijkheid en sympathie, die ons aan ons Vorstenhuis binden. Voor onze faculteit zijn die waarschijn lijk wel nimmer op schooner en treffender wijze vertolkt dan in 1925 toen mijn hoog geschatte ambtsvoorganger als rector- magnificus het voorrecht genoot aan H.M. de Koningin het eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uit te reiken. Het stemt ons tot groote droefheid, dat wij op dit oogenbiik ook hem moeten herdenken. Den meesten Uwer is het ongetwijfeld vergaan zooals mij, dat gij Prof. Blok niet als docent hebt gekend Maar voor U is zijn naam onafscheidelijk verbonden aan de studie van het Strafprocesrecht, waar over hij samen met Besier het groote standaardwerk heeft geschreven. BehaLve dat heeft hij echter groote verdienste ge had, doordat hij voortdurend getracht heeft om naast de theoretische scholing die hij aan zijn studenten gaf, hen ook met de praktijk van het strafrecht en van de misdaadbestrijding in aanraking te brengen. Hij nam hen mee naar terecht zittingen en gestichten en dat heeft onge twijfeld er toe bijgedragen, dat menigeen die thans in magistratuur of advocacie werkzaam is met grooter begrip voor de oorzaken van de misdaad en voor de moei lijkheid harer bestrijding zulks doet, dan anders het geval zou zijn geweest. Moge ik hier volstaan met te zeggen, dat wij zijn nagedachtenis in hooge eere zullen houden. BINNENLAND. Na het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder; plechtige bijzetting bepaald op aanstaanden Dinsdag. (Ie Blad.) Prof. mr. J. M. van Bemmelen herdenkt in de Leidsche Universiteit de Koningin" Moeder. (Ie Blad.) Onze stadgenoot, de heer A. M. Touw is benoemd tot eere-voorzitter der Vereen. Ambachtsschool. (Sadsnieuws, 2e Blad.) Uiteenzetting over de dienstregeling bij de spoorwegen, ingaande 15 Mei. (Binnen land, 3e Blad.) Morgen vindt de plechtige opening der nieuwe Geref. Kerk te Lisse plaats. (3e Blad.) Tusschen Doesburg en Dieren is een autobus van den dijk gestort; acht per sonen zijn gewond. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND Engeland wjl inzake de veiligheid met Frankrijk besprekingen openen. (Buiten land, le Blad.) Nieuwe arrestaties in Frankrijk inzake spionnagc. (Buitenland, le Blad.) Rond het Stavisky-schandaal. (Buiten land, le Blad.) Roosevelt grijpt in inzake de dreigende stakingen in Amerika. (Buitenl., le Blad.) Men zie voor Stadsnieuws het Tweede Blad.) ONZE PLANETARIUM. EXCURSIES. In verband met de hedenavond te houden populair"wetenschappelijke voordracht over de Wonderen van het Heelal in het Haag sche Planetarium, herinneren we er de deelnemers aan onze excursie aan, dat de trein om 7 uur 53 van het station alhier vertrekt. Op het perron zal worden bekend gemaakt in welk gedeelte van den trein plaatsen voor hen zijn gereserveerd. DE DIRECTIE. het verlies dat Nederland door het over lijden van Koningin-moeder Emma heeft getroffen, komt tot uiting in sympathieke artikelen van alle ochtendbladen, die een lange levensbeschrijving van de koningin moeder plaatsen en foto's genomen bij het laatste bezoek in 1929, dat de thans ont slapen vorstin aan Engeland heeft ge bracht De „Times" plaats boven haar levens beschrijving het opschrift: „Een nobel karakter". De „Daily Mail" schrijft, dat in Neder land de naam van koningin moeder Emma op dezelfde wijze werd vereerd en een legendarisch symbool werd, als die van Koningin Victoria in Engeland. In een hoofd-artikel schrijft de „Daily Telegraph": Koningin Emma zal blijven voortleven in de vereering van een volk, waarvan zij zelf deel is gaan uitmaken. Als Duitsche prinses heeft zij op bewonderenswaardige wijze den nationalen geest van het Neder landsche volk aangevoeld en haar dochter Wilhelmina opgevoed om op waardige wijze de troon van Nederland te kunnen bestij gen. Zij verrichtte haar roeping met kalme waardigheid en zij toonde zich toegewijd en één met de natie voor welks welzijn zij steeds op den bres gestaan heeft. Uit Parijs meldt men ons hedenmiddag: Alle kranten publiceeren foto's en bio- grafien van koningin Emma. Le Journal schrijft: „Zij heeft van ko ningin Wilhelmina een model-constitutio- neel-koningin weten te maken. Dit is geen kleine verdienste". Heden, morgen en Dinsdag geen openbare vermakelijkheden? De minister van binnenlandsche zaken heeft een telegram verzonden aan de commissarissen der Koningin in de on derscheidene provincies. Dit telegram heeft den volgenden inhoud: „Hierbij heb ik de eer, U H.E.G. te ver zoeken, het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder in alle gemeenten Uwer provincie te doen afkondigen en de be sturen dier gemeenten uit te noodigen, Woensdag 21 Maart en op den dag der begrafenis de klokken te doen luiden drie malen daags, te weten van 8 tot 9 uur 's voormiddags en van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur 's namiddags. Voorts noodig ik u uit. wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de bestaande wette lijke voorschriften, of, zoo noodig, ten gevolge van een verzoek, daartoe aan de ondernemers dier vermakelijkheden van overheidswege te richten, en wel van he den tot en met 22 Maart en op den be grafenisdag.?

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1