HET WETSONTWERP OP DE „BESLOTEN" NV' HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 bordW. voor 70 ets. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 19 Maart 1! TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. DE HINDERLIJKE GEVOLGEN. RECLAME. 4453 30-JARIG BESTAAN VAN „HENGELSPORT." Zaterdagavond heeft de Hengelaarsver- eenlglng „Hengelsport" in de zaal „Con cordia", haar 30-jarig bestaan feestelijk herdacht. De zaal was geheel gevuld met eere-leden, leden en genoodlgden en er heersche den geheelen avond een aange name sfeer. Medewerking werd verleend door het dubbelmannenkwartet „Internos", dat on der groote stilte werd aangehoord, door de tooneelvereenlglng „Leldsche Dllettan- tenclub", welke twee aardige tooneelstuk- jes gaf, en de acrobatenclub „The young Fellows", die prachtige toeren vertoon den. De zustervereeniging „Hengelaars- bond voor Lelden" gaf als herinnering een zilveren krans cadeau voor het vaan del. De vereeniglng „Door Vriendschap Vereenlgd", schonk 'n zilveren beker, de vereeniglng „Onder Ons" eveneens. De aanbieding ging gepaard met de gebrui kelijke toespraken door de respectievelijke voorzitters. Voorts ontving het bestuur nog mooie bloemen van caféhouder v. Rijze. Als herinnering kregen 200 aanwe zigen een cadeautje. De avond werd be sloten met een gezellig dansje met mu ziek van Hofenksband „Hengelsport" en allen die er geweest zijn, denken met genoegen terug aan deze geslaagde feestviering. DE GEREF. KERKEN EN DE N.S.B. Het lidmaatschap onvereenigbaar geacht. De „Leldsche Kerkbode", het orgaan voor de Gereformeerde Kerken van de classis Lelden bevat het rapport van de commissie ad hoe, welke in een der voor gaande classlcale vergaderingen werd be noemd om rapport uit te brengen over de verhouding tusschen de Geref. Kerk en de Natlonaal-Socialistische Beweging. De commissie, bestaande uit de predi kanten H. Ph. Ingwersen (Katwijk aan Zee), P. D. Kuiper (Sassenhelm) en A. de Bond (Leiden), rapporteur, komt tot de volgende conclusie: De Classis Leiden der Geref. Kerken in Nederland, geroepen om te oordeelen, of het lidmaatschap van de N.S.B. vereenig- baar is met het lidmaatschap van één der Geref. Kerken, overwegende, dat de Kerk niet geroepen Is zich ln te laten met allerlei politieke, sociale en financieel-economlsche vraag stukken, maar dat zij wel heeft te beoor- deelen, of haar leden, op welk terrein ook, beginselen voorstaan of propageeren, die in strijd zijn met de Geref. belijdenis; kennis genomen hebbend van de offi- cleele bescheiden van het Hoofdbestuur der NS.B. te Utrecht, waarin verklaard wordt, dat de N.S.B. niet maar een poli tieke partij is, maar „een beweging, die gedragen wordt door een ernstige en wel overwogen wereld- en levensbeschouwing, door een krachtige ethische idee; gelet hebbend op de duidelijke verkla ring van het Hoofdbestuur, dat de N.SB. de „groote beginselen" en „hervormings gedachten" van het Itallaansche fascisme en het Dultsche nationaal-sociallsme in Nederlandschen geest verwerkelijken wil; oordeelende, dat de hier bedoelde „groote beginselen", uiteengezet in de toe lichting van het Hoofdbestuur, wel steu nen op de menschelljke wijsheid, maar niet gebaseerd zijn op Gods Woord: van meening, dat inzonderheid het staatsabsolutisme in flagranten strijd is met den elsch, dien God in het eerste ge bod ons stelt en derhalve geoordeeld wordt door onze belijdenis, zooals die vervat is in Zondag 34 van den Heidelbergschen Catechismus; kennis genomen hebbend van het stand punt der N.S.B. dat de eenheid van den Staat boven de vrijheid van godsdienst en geweten gaat, zoodat de belangen van den Staat boven de elschen van Gods Woord gesteld worden, welk standpunt geoordeeld wordt door de artt. 28 en 36 onzer Ned. Geloofsbelijdenis; gelet hebbend op de officieele uitlating van het Hoofdbestuur der N.SB., dat men desnoods met geweld de verwerkelijking van de fascistische Ideeën zal doorzetten en alzoo tegen het wettig gezag der over heid zal ingaan, wat in strijd is met Gods Woord en dus met onze Geref. Belijdenis, zooals die uitgedrukt Is ln art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis en Zondag 39 van den Heidelbergschen Catechismus; spreekt als haar meening uit: a. dat ieder, die de beginselen van de NS.B. onderschrijft en daaruit begeert te leven, daarmee verwerpt de belijdenis zoo als die in de Drie Formulieren van Eenig- heid is neergelegd en daarom onmogelijk tegelijkertijd lid kan zijn van één onzer Geref. Kerken in Nederland; b. dat, waar vele onzer jonge menschen door fascistische en nationaal-socialisti- sche leuzen bekoord worden, zonder kennis genomen te hebben van, of in te stemmen met de beginselen van de N.S.B., het aan de prudentie van de plaatselijke Kerken moet worden overgelaten, hoe in elk con creet geval behoort gehandeld te worden. De alhier tot arts bevorderde seml- arts S. Drukker is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Nieuwkoop, is benoemd me). J. W. Wilbrink alhier. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Leldsche Burgerwacht zal op 18 April a.s. in de groote Stadszaal een propaganda-feestavond worden ge- geven. Als spreker zal optreden de burgemees ter van Woubrugge, de heer J. E. Biad- dens Hosang, terwijl verder medewerking verleenen de Jager Band; de heer Clinge Doorenbos e. a. Hedenmorgen omstreeks halftien bemerkte de vrouw van den schoen maker J. L., Hooigracht 4, die ziek te bed lag en zich alleen thuis bevond, dat het behang nabij de kachel ln brand was ge raakt. Zij slaagde er ln het bed te ver laten en de buren te waarschuwen, die daarop de brandweer alarmeerden. Toen deze ter plaatse verscheen, had de politie met behulp van een minlmax bereids het brandje gebluscht. NA HET OVERLIJDEN VAN PRINS SIXTÜS VAN BOURBON. PARIJS, 18 Maart. (Reuter). Vanoch- ochtend om 11 uur werd het stoffelijk overschot van prins Sixtus van Bourbon opgebaard. Bij de absoute waren aanwezig prinses Sixtus. de Groothertogin van Luxemburg, Keizerin Zita, Aartshertog Otto, prins Felix van Luxemburg en anderen. De baar is geplaatst op een auto, waar mede de kist naar Souvigny in het De partement Allier zal worden overgebracht, waar de lijkplechtlgheden zullen plaats hebben. NIEUW SCHANDAAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 19 Maart (Reuter). De Socia listische Populaire deelt mede een nieuw financieel schandaal te hebben ontdekt bij de Parljsche gasmaatschappij. Hier zouden 50 mlllioen franc zijn ver dwenen. Het blad kondigt binnenkort nadere bijzonderheden aan. DE SPAANSCHE REGEERING TREEDT OP TEGEN DE STAKINGEN. MADRID, 19 Maart. (Reuter). De Spaan se he minister van Binnenlandse!: e Zaken heeft gisteren bh decreet de hervatting van den arbeid in de bouwbedrijven gelast. Arbeidgevers en wernemers worden ge last de maatregelen van den minister, welke bestaan in een werkweek van 44 uur zonder loonkorttng aan te nemen. Wie op den vastgestelden tijd het werk niet hervat wordt ontslagen. De werknemers, die het weer aan het werk gaan trachten te beletten, zullen streng worden gestraft. De socialistische vakbonden hebben ver klaard zich aan dit decreet te onder werpen. De syndicalisten daarentegen hebben hun leden aangespoord de staking door te zetten. Zij hebben hun betrekkingen met de socialisten, met wie zij tot nu toe een bond van bouwvak-arbeiders vormden, los gemaakt. In Barcelona zijn de stakende arbeiders ln het gas- en electriclteitsbedrijf door militairen vervangen. De electrische centrale wordt bovendien door afdeelingen infanterie bewaakt- Zaterdag heeft een zevental syndicalisten een volbezetten tram aangehouden en de passagiers met pistolen gedwongen uit te stappen, waarna de wagen in brand werd gestoken. Een bende syndicalisten overviel vervol gens een tweetal wandelaars en plunder den hen uit. waarna zij een winkel bin nendrongen en plunderden. Een politie-patrouille die de bandieten wilde arresteeren werd hevig beschoten. De politie beantwoordde het vuur en ver wondde drie syndicalisten zonder evenwel iemand te kunnen arresteeren. DORP DOOR WATER ONDERMIJND. NEW YORK, 19 Maart (V. D.). Ten gevolge van den hevigen regenval van den laatsten tijd begon te Celicia in Ecuador de bodem af te brokkelen en was de bevolking gedwongen de geheele stad te verlaten; de woningen werden door het water ondermijnd en de regee ring heeft maatregelen getroffen voor de huisvesting van de verdreven bevolking. DE TJILJOESKIN. MOSKOU, 19 Maart (Reuter). De vlie genier Liapidewski heeft medegedeeld, dat hij 6 mijl ten Zuid-Westen van het eiland Kolioschino een noodlanding heeft moeten maken. De bemanning is ongedeerd. Het landingsgestel van het toestel ls be schadigd. Men hoopt de averij ter plaatse te kun nen herstellen. In het kamp van professor Schmidt gaat alles goed. Door een sneeuwjacht is de redding der bemanning der Tsjiljoeslin zeer bemoei lijkt. De voorstelling van het Leidsche Studententooneel in den Leidschen Schouwburg op hedenavond gaat niet door wegens rouw voor prof. Blok. De Buurtver. „Eensgezindheid" houdt op Woensdag 4 en Donderdag 5 April des avonds van 79 uur in het gymnastieklokaal van de scholen Ooster en Munnikenstraat een huisvlijttentoon- stelling, terwijl op Woensdag 11 April een feestavond zal volgen. Zaterdagavond heeft de explolitant van „Elgenzorg" aan den Stationsweg bij de politie aangifte gedaan dat zekere A. v. d. H. in zijn café een ruit had ver nield. De politie heeft den man aange houden en proces-verbaal tegen hem op gemaakt. De heer D. Groeneveld, Hoogland- sche Kerkgracht 27 deelt ons als bijzon derheid mede. dat hij de vorige week een zending pasgeboren kuikens naar Spanje heeft overgemaakt. De diertjes werden per vliegtuig ver voerd van Amsterdam naar Parijs, per trein tot Toulouse en vervolgens weer per vliegtuig tot de plaats van bestemming, Barcelona, Ze waren juist 19 uur onderweg ge weest en kwamen in schitterende con ditie aan! In de Stedelijke Werkinrichting zijn ln de afgeloopen week opgenomen: Maandag 12 Maart 54 volw. personen Dinsdag 13 Maart 58 Woensdag 14 Maart 59 Donderdag 15 Maart 58 Vrijdag 16 Maart 60 Zaterdag 17 Maart 59 CHIAPPI WEIGERT. PARIJS, 18 Maart (Reuter). De regee ring heeft aan Chiappi medegedeeld, dat zU voornemens was hem in een hoogen post te benoemen, maar Chiappi heeft daarvoor bedankt. FRANKRIJK TEGEN MUSSOLINI's REDE PARIJS, 19 Maart (Reuter). De rede van Mussolini heeft te Parijs groot opzien gebaard. De Fransche pers becritiseert de rede scherp en algemeen is men van oordeel, dat door deze rede de toestand in Midden. Europa niet is verbeterd. Journal noemt het een oproep tot allen, die onder het voorwendsel van onrecht te herstellen een omwenteling verlangen. WAARHEID OF FANTASIE? LONDEN, 18 Maart. (Reuter). De „Sun day Chronicle" bericht, dat de Britsche admiraliteit in het geheim proeven neemt met een schip van 10 ton, dat geladen met springstoffen, langs radio-grafischen weg wordt bestuurd. Het wordt door mid del van een kraan door het moederschip buiten boord gezet en naar vijandelijke slagschepen en kruisers gestuurd. Het scheepje vaart zeer snel, zoodat het deze schepen steeds kan inhalen. Is het vijan delijk schip bereikt, dan wordt het tot ontploffing gebracht. Mocht het doel wor den gemist, dan kan het scheepje naar het moederschip terug worden gestuurd. In het vlootbouw-programma zijn schepen van dit soort opgenomen in de rubriek „overige kleine schepen". INSULL. ATHENE, 18 Maart. (Reuter). Insull's rechtsgeleerd raadsman Pop verklaarde dat het mogelijk ls, dat de .Meotis" zijn koers wijzigt. Een broeder van mevrouw Coyoumajoglow, die bevriend werd met Insull, terwijl hij in Griekenland vertoef de, heeft bezittingen ln Perzië en Meso- potamië en men veronderstelt, dat Insull zich daarheen zal begeven. Verschillende van Insull's vrienden ver klaren echter dat hij naar Egypte gaat. Naar gemeld wordt is mevrouw Insull Woensdag met onbekende bestemming vertrokken. Het ministerie van Marine weigert het bericht te bevestigen, dat een geheimzinnig jacht onder Amerikaansche vlag de „Meotis" zou achtervolgen. Insull heeft geen visum gekregen voor Egypte of voor Fransch grondgebied, zoo dat, als hij in Djibouti zou aankomen op weg naar Ambessynië moeilijkheden kun nen ontstaan. Volgens een Reuterbericht uit Beiroet is aan Insull reeds geweigerd in Syrië aan land te gaan. daar hij geen Fransch visum heeft. Hij zelf zeide heimelijk te zijn ver trokken. omdat hij gehoord had, dat Ame rikaansche politie-mannen waren aange komen om hem te arresteeren. Insull heeft door zijn advocaten de Grieksche regeering bedankt voor haar gastvrijheid en uitte zijn spijt, dat hij door zijn vlucht de regeering in een moei lijk parket had gebracht. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hedenmorgen stond voor de Politie rechter terecht J. K. 28 jaar, van beroep tuinman en wonende te Leiden. Verd. had op 2 Jan. j.l. op het Voor hout te Den Haag aan een voorbijganger een aalmoes gevraagd. Als getuige werd gehoord de adsp.- inspecteur van politie T. J. Visser aldaar. Verd. bekende. De verd. verklaarde dat hij over 14 da gen weder in dienst der gemeente Leiden als tuinman kan komen. De officier van justitie mr. N. S. Hoek stra eischte 3 dagen hechtenis en plaat sing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar, alles voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch. HET DRAMA TE MUIDEN. Aan den strandfotograaf Ibelings, die op 5 September 1933 in de raadsvergadering te Muiden een aantal revolverschoten loste, waardoor H. Veth werd gedood, is een ken nisgeving van verdere vervolging betee- kend. Aanvankelijk bestond het plan hem bui ten vervolging te stellen wegens krank zinnigheid en hem naar een gesticht over te brengen. In deze kennisgeving is aan Ibelings moord op H. Veth ten laste gelegd. Voorts zegt de Officier in dit stuk, van oordeel te zijn, dat art. 37 le lid W. v. Strafrecht toepasselijk is (niet strafbaar is hij. die een feit begaat, dat hem wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner geestvermogens niet kan worden toegere kend. Tevens dient, naar het oordeel van den Officier last worden gegeven tot plaat sing in een krankzinnigen gesticht, gedu rende een proeftijd, den termijn van een jaar niet te boven gaande, terwijl tevens het bevel dient te worden gegeven, dat Ibelings ter beschikking van de Regeering zal worden gesteld, ten einde van harent wege te worden verpleegd. De Officier zal het bovenstaande bij de rechtbank vorderen, terwijl hij tevens zal vorderen, dat de zaak in raadkamer zal worden behandeld. Tegen deze kennisgeving kan de ver dachte binnen acht dagen een bezwaar schrift indienen. Naar wij vernemen heeft Ibelings, in overleg met zijn verdediger mr. dr. Benno J Stokvis, daarvan afgezien, zoodat de zaak binnenkort in raadkamer zal dienen. Als Officier in deze zaak treedt op mr. D. Reihngh. ——O- IL In het vorige artikel over dit wetsont werp zijn bezwaren van meer algemeenen aard naar voren gebracht; in deze be schouwing zal nu in beknopten vorm uit eengezet worden welke onrechtvaardig heden in de praktijk veroorzaakt zullen worden, wanneer b.v. de eene onderneming haar bedrijf als „publieke" N.V. kan uit oefenen en een concurreerende N.V. door den fiscus als „besloten" wordt aangewe zen. De „publieke" N.V. blijft vrij in hare reserveerings- en afschrijvingspolitiek en zij is dus in staat om desgewenscht nieuwe machines of nieuwe fabrieksgebouwen in eens af te schrijven. Een dergelijke finan- cieele politiek zal haar intrinsiek sterk maken en, wanneer zulks op een 'gegeven moment noodzakelijk mocht blijken, een beroep harerzijds op geldgevers vergemak kelijken. Een „besloten" N.V. zal daaren tegen in fiscaal opzicht niet meer vrij zijn in hare reserveerings- en afschrijvingspo litiek; hare reserveeringen zullen belast worden evenals te rigoureuse afschrij vingen en de „besloten" N.V. kan zoo doende in een minder gunstige financieele positie geraken dan haar concurrente de „publieke" N.V. Bovendien worden op het moment van aanwijzing de bestaande re serves eener „besloten" N.V. door den fis cus vastgesteld dit is op zichzelf een schier onmogelijke taak en is de „be sloten" N.V. over deze reserve dividend en tantièmebelasting verschuldigd, naar gelang er uitdeelingen zullen plaats vinden En aangezien deze reserves veelal niet als kasmiddelen beschikbaar zijn. maar in het bedrijf zijn geinvesteerd, zal deze verplich ting meermalen tot een onplezierige ont trekking van kasmiddelen leiden. Een „besloten" N.V. zal hare verliezen uitsluitend kunnen compenseeren met de winsten van de twee volgende jaren; de „publieke" N.V. kan echter onbeperkt ver liezen compenseeren met de winsten van volgende jaren, hetgeen eveneens een voordeel beteekent voor de „publieke" N.V. De aandeelhouders eener „besloten" N.V., die achtereenvolgens een verlies lijdt van f. 100.000.daarna twee jaren zonder verlies werkt en vervolgens f. 75.000.ver dient, zullen volgens dit wetsontwerp over dit geheele bedrag van f. 75.000.— rijksin komstenbelasting verschuldigd zijn. De „publieke" N.V. kan onder dezelfde om standigheden de geheele f. 75.000.af schrijven op het verlies-saldo. De directie eener „besloten" N.V. wordt verplicht jaarlijks een opgave aan den fis cus te verstrekken met de namen en adressen harer winstgerechtigden. En wanneer de directie niet in staat is al hare aandeelhouders, houders van winst bewijzen e.d., aan den fiscus kenbaar te maken, dan wordt de „besloten" N.V. voor het overeenkomstige aandeel in de be haalde winst aangeslagen in de inkom stenbelasting en gemeentefondsbelasting en wel naar zeer hooge percentages, n.l. 32% van de winst, terwijl bovendien voor de vermogens- en verdedigingsbelasting 1 nog 7.4% van de waarde van het overeen komstige deel van het vermogen van de N.V. verschuldigd zal zijn. De ontwerper van het wetsvoorstel schijnt er van uit te gaan, dat de directie eener „besloten" N.V. al hare aandeelhouders e.d. zal kunnen op sporen. Deze zienswijze is echter ten eenen male onjuist. De houder van een toonder aandeel behoeft zich n.l. niet bekend te maken. Het is b.v. zeer goed denkbaar, dat aandeelhouders om bepaalde redenen hun bezit juist niet aan de directie kenbaar willen maken. De aandeelhouder, die on bekend wenscht te blijven, zal de „be sloten" N.V. dus zeer onaangename „aan slagen voor onbekende aandeelhouders" kunnen bezoregn, terwijl hij toch in staat zal zijn zijn dividendbewijzen te incas- seeren. Eveneens schept dit wetsontwerp de mogelijkheid tot ongewenschte manipula ties. De meerderheid van de aandeelhou ders eener „besloten" N.V. zal de minder heid in ernstige moeilijkheden kunnen brengen door weinig of geen dividend te declareeren. De aandeelhouders zijn des ondanks toch inkomstenbelasting ver schuldigd over de volle behaalde winst en wanneer zij door dergelijke manipulaties geen inkomsten verkrijgen, zal deze mani- puleerende meerderheid hen kunnen dwingen deze aandeelcn met negatieve opbrengst voor een appel en een ei te ver- koopen. Wanneer een N.V. tot „besloten" wordt gebrandmerkt, dan zal de inspecteur der directe belastingen drie jaren mogen te ruggrijpen. Wanneer de wet eenige jaren in werking is, zal deze bepaling voor de „besloten" N.V. en hare aandeelhouders zware fiscale verplichtingen kunnen ver oorzaken. En het is alleszins denkbaar, dat de belangen der crediteuren zoodoende eveneens in het gedrang kunnen komen; als gevolg van de rechtsonzekerheid, die veroorzaakt wordt door een mogelijke aan wijzing tot „besloten" N.V., zal de finan ciering van candidaat-besloten N.V.'s met moeilijkheden gepaard kunnen gaan. Bij de „publieke" N.V. doen zich al der gelijke eigenaardigheden niet voor en hare aandeelen vormen dientengevolge een aantrekkelijker bezit, hetgeen voor de aan deelhouders niet alleen bij realisatie, maar ook bij andere financieele transacties b.v. beleening met onderpand van aan deelen een groot voordeel kan be- teekenen. Daarbij verdient ook nog de volgende merkwaardige figuur de aandacht. De „be sloten" N.V. is aansprakelijk voor de betaling van de inkomstenbelasting van haren aandeelhouder A., indien deze zijn belastingschuld niet voldoet en niet slechts voor het deel van den aanslag, dat betrek king heeft op de winst van de N.V., maar op den vollen aanslag van den aandeel houder. Al zit er in een aanslag van f. 10.000.ook slechts f. 50.— die betrek king heeft op de winst van de N.V terwijl de verdere f. 9.950.— verband houdt met Inkomsten van anderen aard van A., dan kan de N.V. voor de volle f. 10.000.aan gesproken worden. Er is nog meer. Wanneer A. zijn verkodpt aan B., zal laatstgenoemde eens aansprakelijk worden voor de ting, die A. verschuldigd is, maar i taald heeft, en weer niet slechts v.„. deel van den aanslag, dat betrekking! op winst van de N.V., maar voor den vg| aanslag Het is duidelijk, dat dergelijke onnL lijke risico's aan de realiseerbaarheid! de aandeelen van „besloten" N.V.< ten goede komen. Alweer een ivaaj drukkende factor ten aanzien van 't s deelenbezit in voor aanwijzing in aam king komende vennootschappen. Uit de hier opgesomde' verschillen t voldoende, dat het fiscale onderscheid! schen de „publieke" en de „besloten" uit een belasting- en financieel o een bevoorrechting beteekent van blieke" N.V., en zooals vanzelf spi een dergelijke fiscale begunstiging eenen rechtspersoon boven den and< zacht uitgedrukt, in strijd met red billijkheid. Als gevolg van zulk een 1 pende wijziging van ons bestaande I tingstelsel zullen vanzelfsprekend dere N.V.'s, welke Nederland alleen e sluitend als domicilie hebben gekoa goed vertrouwen op de bestendiging j dit belastingstelsel, ons land met spl verlaten. De gevolgen zullen door veleq den lande aan den lijve gevoeld ra en niet het minst door de schatkist i Verplaatsing van bestaande N.V.'s het buitenland en vestiging van een] ringer aantal N.V.'s in ons land. al paard gaan met minder werkgelegenl voor kantoorpersoneel, verminderde I komsten voor K. v. K„ notarissen en vocaten en een geringer opbrengst i registratie- en zegelrechten, vermindl couponbelasting. Ook de geld- en kapitj markt en het beurswezen zullen hierr aan belangrijkheid inboeten. De Mini bedenke welk een liberale houding de cus in andere landen, b.v. Zwitserld Luxemburg en Liechtenstein aannee ten einde het internationale kapitaall het vennootschapswezen tot zich te rl ken. Nederland is met het oog op 1 gansche structuur bij uitstek op den inf nationalen handel aangewezen; een r ging onzer belastlngpolitiek, welke tot vlucht van het Internationale kapitaal leiden, schijnt derhalve niet in ovei stemming met onze economische pc die juist zoo afhankelijk is van den i nationalen handel en het lnternatioi| kapitaal. Wanneer men de in het wetsontl geraamde opbrengst van f. 5V> voor de rijksinkomstenbelasting rijksopcenten) en f. 7 millioen voor meentefondsbelasting (met op' analyseert, dan blijkt, dat de waarschijnlijk niet minder dan 80 i niet uitgekeerde winst meent te opsporen. Wanneer men n.l. verouder» dat het gemiddelde jaarlijksche in'sr van de betrokken aandeelhouders tuss de f. 20.000 en f. 25.000 bedraagt moeten zij per f. 100.meer-inkomenl rijksinkomstenbelasting met 20 rija centen f. 6.96 betalen. Een meerderej brengst van f5'/s millioen stemt dus o een met een verhooging van de inkom der betreffende aandeelhouders van c 80 millioen gulden! De inspecteurs r deze nieuwe fiscale zweep duchtig m hanteeren om een dergelijk bedrag i kaar te halen. In den tegenwoordige I moet zelfs betwijfeld worden, of zulk J bedrag ueberhaupt uit de belastingphc tige aandeelhouders geperst kan word] zelfs wanneer men het gemiddelde jM lijksche inkomen dezer aandeelhoooj belangrijk hooger stelt dan f. f""1* f. 25.000, blijft een dergelijke c problematiek. Het woord ls thans aan de Twej Kamer der Staten-Generaal. Moge dit ff lege bij de behandeling van het wetsc werp op de besloten N.V. een oper hebben voor de zeer ernstige fouten, dit wetsontwerp aankleven en mogej college zich er van bewust zijn, dat r de Noderlandsche volkshuishouding. het Nederlandsche bedrijfsleven in zoo ernstige tijden gebaat ziin door hooging van den belastingdruk, en a minst op de thans voorgestelde wijze. De Regeering heeft in de Troon: aangekondigd, dat Haar streven naar nancieel herstel er vóór alles op gen™ dit herstel te bereiken door aanzien beperking der uitgaven en voorts maatregelen aangekondigd, welke I perk moesten stellen aan belasting1 king. Het onderhavige wetsontwerp m geenszins in overeenstemming met de ste gedachte, aangezien de Minister o bate volgens zijn begrootingsprogr™ niet noodig heeft, terwijl het, wat de r* tingontduiking betreft, het doel ver schiet. Het is in ons algemeen beiai hopen, dat de Minister tijdig zal fen, dat de stroom van adressen en i testen, welke dit wetsvoorstel neen oorzaakt, inderdaad op zeer deg-m grondslagen berust. GEBOREN: Alida Wilhelmina, dr. van W. v- den en A Flanderhijn Elisabetn. M W. v. d. Steen en A. Stol „er, Jacoba, dr. van J. Verloop en E. oer o ONDERTROUWD. H. Ulje, jm. 32 j. en A. A. v. d. &f jd. 25 j. W. Harland, jm 25 J. j. Zwetsloot, jd. 22 j. M. P. Ouwerze en J. Heijink, jd. G. v. Zonne j 32 j. en G. de Gunst jd. 35 j- Pjc Zlrkzee, jm. 29 j. en M. Doesburg jd. 21 j. OVERLEDEN- M. ArnoldusVroom, vr. 73 J- Los, zn. 3 j.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2