Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Maart 1934 Derde Blad No. 22696 ouden jubileum der Chr. Werkliedenver. „De Eendracht" te Katwijk aan Zee. FINANCIEN. IHerojrius Havermout PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. Redactie1507 Directie en Administr 2500 DE HEER H. VAN DIJK I tandpasta Burgerlijke Stand v. Leiden Een halve eeuw van schoonen arbeid. joven het bestuur der jubileerende vereeniging „De Eendracht" te Katwijk- [- Zittend v. 1. n. r. de heeren G. v. d. Plas (1ste secr.l; G. Vooys (voorz.); C. sent (1ste penn.); B. v. d. Bent (2de voorz.). Staand v. 1. n. r. de heeren B. van Rhijn (2de secr.); Jac. Parlevliet (2de penn.). [engenoemde Vereeniging herdenkt i haar gouden jubileum en het feit, j een halve eeuw practisch heeft toe- t: de schoone regel: „Draagt elkan- fissten en vervult alzoo de wet van Lat in een voorloopige vergadering [Maart 1884 reeds in beginsel hiertoe Un was, werd in de vergadering van d.a.v. de oprichting van de Chr. kliedenvereeniging „De Eendracht" te rot aan Zee een voldongen feit. [l9 Maart a.s. zal het dus 50 jaren zijn, dat deze inderdaad hoogst fcgijke vereeniging haar mooie werk: [iartiging van de stoffelijke, zoowel geestelijke belangen harer leden zeedorp aanving. «Is bij aanvang een aantal van 35 i tellende, groeide dit ledental ge- Momenteel staat er bij den pen tas ter een aantal van 234 leden lek. 1 vereeniging had aanvankelijk het iter van een gewone werklieden-orga- I? op Christelijken grondslag. En liere jaren was zij dan ook aange- v bij het Christelijk Werkliedenver - I „Patrimonium". Idea loop der jaren ontwikkelde zij Ichter meer en meer als een onder- Jspaarkas, om in gevallen van ziekte laarmede gepaard gaande loonder- yaar leden belangrijken financieelen [te verschaffen. Uit de rente van het nog gevormde reserve-kapitaal werd een kas „Hulp in Nood" geformeerd, die menigmaal (soms b.v. door het ver strekken van gratis brandstoffen aan alle leden, soms door meer indi'ld--ole steun- verleening) mooi philanth-c. 'sc i werk verrichtte. Er zijn wel jaren geweest, waarin meer dan f. 2000 aan ziektegeld werd uitge keerd, terwijl toch het hiertoe benoodio 'e kapitaal met losse dubbeltjes per week werd bijeengegaard. Van de eerst toegetreden leden zijn er nog een 4-tal in leven, n.l. de heeren D. Blok, Ant. Wassenaar en C. v. d. Wiel, die reeds bij de oprichting als lid werden in geschreven, en de heer P. Schuitemaker, die 1 October 1884 lid werd. De jubileerende vereeniging herdenkt heden het heugelijk feit van haar 50-jarig bestaan op feestelijke wijze. Hedenmiddag is er receptie van het be stuur in de Zaal voor Prot. Belangen en vanavond is er onder leiding van den heer A. den Dikken, lid van de commissie van advies, een groote samenkomst van leden en genoodigden, waarvoor een goed ge vuld programma reeds veel goeds en lie felijks belooft. Het zal „De Eendracht" aan blijken van waardeering zeker wel niet ontbreken! Velen zullen wel in den wensch deelen, dat „De Eendracht" nog vele jaren haar belangrijke taak zal mogen blijven ver vullen tot leniging van velerlei nood in breeden kring! STER OUD OVER CON VERSIEV OORSTEL. BEELD EENER PREMIELEENING VAN DE HAND GEWEZEN. lie Memorie van Antwoord aan de Re Kamer betreffende het wetsont- I inzake het aangaan van geldleenin- |ten laste van het Rijk verklaart de fser van Financiën het vertrouwen |We leden te deelen, dat het volk zal i medewerken tot het slagen van de J&S, om tot verlaging van den op het l irukkenden rentelast te geraken. ten aanzien van de beoogde rente- fing desnoods het wapen eener ge- to leening zou kunnen worden ge werd, kan de minister niet toestem- t Met de andere leden, hier aan het is hij integendeel van meening. dat, Irenschelijk voor het Rijk de voorge el verlichting van leeningslasten f zijn, elke dwang daarbij moet wor- lv:r meden. p- door dwangmiddelen doch door F'ettende zorg voor een gezond finan- P beheer dient het staatscrediet in U te worden gehouden en bevorderd. denkbeeld, de nieuw uit te geven ■b?en of leeningen te stellen in trust- and. is kwalijk met het karakter van fbleeningen in overeenstemming te Ter ft het denkbeeld eener premieleening r de Minister afwijzen. Deze vorm tchulduitgifte ontmoet velerlei be- f d van principieelen en practischen Slechts met schade voor ons staats- ■tt en declasseering der staatsschuld L uitgifte van een premieleening Pn Plaats vinden. fut aanleiding van de vraag of het ik is, deze gelegenheid aan te grij- tevens te komen tot verdere con- tan Indische leeningen, wordt op- J'tt, dat het juister voorkomt. Ne- ®dsche en Indische leeningen niet in roe operatie te betrekken. Het spreekt ®Jhen van zelf, dat de aandacht der op een verdere verlaging van de U«st der Indische schuld gevestigd ld') hoopt, na de conversie der Ne st» e sclauld ook de Indische lee- ^op een lagere rentebasis te kunnen jelling van couponbelasting der nt ükt inderdaad in het voor- u't ls reeds hierom gewenscht, wijl [rV/bmkelijk bedrag 4'/: en 5°/o schuld, pjj' leening 1928 en de 5°/« leening bi ns reeds van deze belasting zijn F ttaoSter acht het voor het sla?en Vi weinig bevorderlijk, aan hou- leenineen, naast verlaging der jtn, opheffing der thans genoten in uitzicht te stellen. o SCHATKISTPAPIER. e van ten hoogste f. 50 millioen. 22 Maart wordt, ten kantore 0 Agent van het Ministerie van RECLAME. 6S79 VlU GKOXEND cent per pondspak EENIG NEOERLANOSCH FftBRiKAAT.' Financiën te Amsterdam, de Bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en het Agentschap van de Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, de inschrijving opengesteld op: a. Schatkistpromessen: b. éénjarige Schatkistbiljetten, rentende twee en een half percent 'sjaaxs, opvor- derbaar 3 April 1935; c. vijfjarige Schatkistbiljetten, rentende drie en een half percent 'sjaars, opvor- derbaar 3 April 1939. Aan Schatkistpromessen en Schatkist biljetten gezamenlijk zal in het geheel worden uitgegeven een totaal bedrag van ten hoogste 50 millioen gulden. De Schatkistpromessen, groot f. 10.000, f. 50.000 en f. 100.000, onder dagteekening van 3 April 1934 uit te geven, worden ge steld ten name van den nemer of order; zij hebben een looptijd van 3 of 6 maan den en zijn derhalve op 3 Juli 1934, res pectievelijk 3 October 1934, betaalbaar De sub b vermelde Schatkistbiljetten dragen 21/: pCt. rente per jaar en worden uitgegeven onder dagteekening van 3 April 1934; zij hebben een looptijd van 1 jaar en zullen op 3 April 1935 worden af gelost. De sub c vermelde Schatkistbiljetten dragen 3'/; pCt. rente per jaar en worden uitgegeven onder dagteekening van 3 April 1934; zij hebben een looptijd van 5 iaar en zullen worden afgelost op 3 April 1939. biljetten, ten bedrage van f. 1000, f.5000 en f. 25.000, zijn voorzien van half- jaarlijksche coupons, betaalbaar bij het Agentschap van het Ministerie van Fi nanciën en bij de kantoren van de Neder landsche Bank (Hoofdbank, Bijbank en Agentschappen). De Schatkistpromessen zijn betaalbaar ten kantore van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. De geboden prijs voor Schatkistpromes sen moet per f. 10.000. die voor Schatkist biljetten per f. 1000 in Nederlandsche munt kunnen betaald worden. De storting van de verschuldigde som moet geschieden op 3 April. N.V. ROTTERD. HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. In de gistermiddag te Rotterdam ge houden vergadering van Commissarissen dezer bank ls bepaald, dat aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders op Woensdag. 28 Maart a.s. te houden ten kantore der Bank, zal worden voorgesteld om het dividend over 1933 vast te stellen op f. 20.-— per aandeel. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De begrooting van Economische Zaken heeft nog enkele sprekers in het vuur ge bracht. Hoewel met dat vuur liep het nog al los; het was alles pays en vree. Wij zullen volstaan met een korte me- dedeeling omtrent de redevoeringen, want er werd waarlijk niets nieuws te berde ge bracht en de besproken onderwerpen zijn ook „aan de overzijde van het Binnenhof" uit den treure aan de orde geweest. Zoo pleitte de heer ter Haar er over om niet te ver te gaan met de contingenteeringen; steun aan den landbouw is noodig en is rechtvaardig meende hij maar ook hier betrachte men matiging, want die steun maakt voor het geheele volk de lc- venskosten duurder en verhindert aldus om een lager economisch niveau te berei ken, wat toch voor aansluiting aan het buitenland noodzakelijk is. Dat de con tingenteeringen echter in den heer Blom- jous, die fabrikant is, een overtuigd voor stander vonden, lag voor de hand. Daar tegenover trad de heer de Vos van Steen- wijk weer meer speciaal voor den land bouw in het krijt en vroeg dringend om de mede-aanstelling van een directeur- generaal voor dien dienst. Voor bevorde ring van den boschbouw pleitte de heer Smeenge en tusschen hem en enkele an dere afgevaardigden ontstond eenig debat over den vraag, of de maatregelen, ten bate van de binnenscheepvaart genomen, voldoende uitkomst hebben gebracht. Intusschen had de Minister ook nog al scherpe critiek in ontvangst te nemen van zijn partijgenoot Blomjous, die zelfs zeide dat de Minister hem in zijn verwachtin gen had teleurgesteld en dat er op het De partement een geest, een mentaliteit heerscht, die te zwak is om den uitvoer te bevorderen. De afgevaardigde gaf ver schillende cijfers om te doen zien dat wij, naar zijn meerling, tegenover verschil lende landen in een ongunstigen positie staan (textiel, wol, steenkolen), en het het economisch beleid van den Minister er niet in slaagt, een gunstige verhouding te scheppen tusschen in- en uitvoer. De Minister heeft, in zijn antwoord, ten aanzien van verschillende speciale punten door de sprekers te berde gebracht, over weging en tegemoetkoming toegezegd. De Regeering is bereid, onder bepaalde voor waarden, welke de Minister noemde, het bedrijf in de Venen verder te helpen, al geldt het hier een zaak die economisch niet geheel te verantwoorden is. Tot de meer algemeene punten komend heeft de Minister verklaard, dat de Regee ring alles zal doen, om uitwassen en mis standen bij de uitvoering der crisiswetten de kop in te drukken, al voegde de Mi nister er bij, dat er verschrikkelijk over dreven wordt. De minister verklaarde zich bereid den landbouw te blijven steunen, maar liet toch uitkomen, dat die steun niet overdreven mag worden en de land bouw „niet mag vegeteeren op de rest dei- natie." De minister heeft verder een klacht doen hooren over de houding van vele boeren ten aaitzien van de vermindering van den veestapel waartegen zij maatre gelen namen, die het effect gedeeltelijk te niet deden. Er zijn zelfs riep de mi nister uit schanddaden, die de boeren bevolking niet tegengaat en waarvan men dan de Regeering de schuld geeft. De boeren dienen de ontzagliike opofferingen van ons volk op een waardiger wijze te be antwoorden, aldus de Min. En hij zette uit een, dat zij over geheel aan medezeggen schap niet te klagen hebben, en dat som mige afgevaardigden de boeren betel- moesten voorlichten. Ook ten aanzien van de industrie heeft de Minister betoogd, dat de Regeering al het mogelijke doet. De Minister erkende, dat een groot deel van de industrie in „een erbarmelijken toestand" verkeert (de scheepvaart ook) en dat het noodig is tot haar bevordering en ontwikkeling bij te dragen. Maar hij kan niet tooveren en ook de contingentee- ring is geen Haarlemmer-olie voor alle kwalen. Hij hield vol. dat dit middel be langrijke steun aan bepaalde industrieën heeft geschonken, maar men kan het niet altijd loeoassen. en met name niet, wan neer contingenteering tot gevolg zou heb ben een opdrijving van de prijzen. Met greote kracht heeft de Minister van zich afgeslagen in de richting van den heer Blomjous. Uw mentaliteit riep hij uit zou ons volk ten verderve voeren, omdat uw actieve handelspolitiek voor ons land ongeschikt is. Wij zijn geen Lamme Goed zak meer, maar een Dolle Dries mogen wij ook niet worden. De Minister riep uit. dat de door den heer Blomious gegeven cijfers verkeerd waren, en dat deze met even groote oppervlakkigheid als vrijmoedigheid de zaken heeft behandeld. Wat hij wilde zoo vervolgde de Minister is een economische oorlog met tal van landen, en de Regeering weigert daartoe mede te werken. Aan het slot van zijn rede liet de Mi nister zich nog al pessimistisch uit over de loopende onderhandelingen met Frank rijk en Engeland, doch hij hoopte dat ook met hen een economische oorlog zou ver meden kunnen worden. Bij de replieken toonde de heer Blom jous zich zeer verbolgen over de wijze, waarop de Minister hem had beantwoord. Hij sprak van een ..schandelijke" manier, waarop zijn rede uit haar verband was gerukt en gewaagde van een vierjarige lakschheid" aan het departement. Daarna werd de begrooting zonder stemming aangenomen, evenals na kort debat het wetsontwerp inzake contin genteering van draadnagels en enkele andere ijzerwaren. De vergadering werd daarna gesloten. HAGENAAR. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) VERZEKERING TEGEN WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID. Een enquête van de K.N.A.C. Door de K.NA.C. ls een enquete gehou den inzake de wenschelijkheid van ver plichting tot verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid, die reeds ln acht Euro- peesche landen in diverse vormen is ingevoerd. Ruim 90 procent der inzenders heeft de vragen bevestigend beantwoord, gelijk in een uitvoerige brochure wordt uiteengezet. Na voor- en tegenstanders aan het woord te hebben gelaten komt de K.N.A.C. tot de volgende conclusie. Het is het oordeel van velen, dat de verplichting tot verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid in de wet dient te worden opgenomen. Toegegevan moet worden, dat enkele bezwaren van een verzekerings-technlsch standpunt bezien niet uit het oog dienen te worden verloren. Velen echter zijn de meening toegedaan dat deze bezwaren en de daaraan ver bonden nadeelen niet kunnen opwegen tegen de voordeelen, welke de verzeke ringsplicht medebrengt. Dit door velen gehuldigde standpunt spruit voort uit de overweging, dat de verplichting in het belang is van het auto. mobilisme en van den automobilist. Van den automobilist omdat zijne aan spraken, die onder vigeur van de huidige regeling illusoir kunnen zijn, zeker gesteld worden. Van het automobilisme omdat de positie van dit machtig raderwerk in de maat schappelijke machine zuiverder zal wor den. Een sociaal belang is zonder twijfel in het spel zoolang de mogelijkheid van schrijnende onbillijkheid jegens wegge bruikers nlet-automobilisten bestaat. Het zou daarom ten zeerste zijn te be treuren indien, zoo al niet een wetsont werp te dezer zake binnen afzienbaren tijd kan worden ingediend, ook een offi cieel onderzoek naar de wenschelijkheid van opname der besproken verplichting, zoude achterwege blijven. BELEEDIGING VAN MINISTER VERSCHUUR. Proces-verbaal tegen Roelofsen opgemaakt. Gisteren is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Roelofsen te Rotterdam, wegens beleediglng van den minister van economische zaken. De vervolging ge schiedt naar aanleiding van een klacht, welke genoemde minister bij de Justitie heeft ingediend. De beleedlging zou zijn geuit op een vergadering te Barneveld, waar de heer R. het woord heeft gevoerd over de rundvee-crisis-maatregelen. Op die vergadering zou de heer R. n.l. hebben ge zegd, dat „de minister er zijn ambtseed heeft geschonden ,door een groeps-belang boven het algemeen belang te stellen". Gelijk bekend zijn er meer klachten ter I zake beleedlging tegen den heer R. aan hangig, zooals van den burgemeester van Oss, den directeur van het slachthuis te Wageningen en den heer S. Zwanenburg. Bovendien is er nog een klacht van den minister van economische zaken naar aan leiding van uitlatingen van den heer Roe lofsen op een vergadering van slagers te Rotterdam. In verband met enkele van deze klachten is reeds proces verbaal opge maakt ter zake van de overige klachten is het vooronderzoek nog aan den gang. Er zij hierbij aangeteekend. dat op tal van vergaderingen de heer R. heeft ge vraagd te worden vervolgd wegens belee dlging. omdat hij, naar hij dan beweerde, voor de rechtbank in staat zou zijn, te be wijzen, dat hij de waarheid had gesproken. WIJZIGING EN AANVULLING VAN DE PENSIOENWET 1922. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de pen sioenwet 1922 vestigden verse.ïeidene leden er de aandacht op, dat de voorgestelde verhooging van het pensioenverhaal neer komt op het heffen van een hoogere bij drage van een lager inkomen. Zij vroegen zich af of het wel gerechtvaardigd is dezen nieuwen last op het personeel in over heidsdienst te leggen. Vele leden stelden hiertegenover dat de verhooging van de pensioenbijdrage, niét moet worden gezien als een nieuwe last, welke op de ambtenaren wordt gelegd, doch als een onderdeel van de jongste salariskorting. Het imperatief stellen ook voor dè la gere publiekrechtelijke lichamen van het voile in de wet genoemde pens.oenverhaal vond bij verscheidene leden bedenking. Vele andere leden achtten het bestre den voorschrift niet meer dan billijk. Zonder een bepaling als deze toch zouden de ambtenaren van vele gemeenten boven de Rijksambtenaren bevoorrecht blijven. Tenslotte werd nog o.a. de vraag gesteld of ook met betrekking tot de militaire pensioenregeling een ontwerp strekkende tot verhooging van het premieverhaai, zal worden ingediend. OVEREENSTEMMING OOK IN HET MAATCONFECTIEBEDRIJF BEREIKT. Men deelt ons namens de samenwer kende bonden in de kleedlng-lndustrie mede De Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Heerenkleedingbedrijf deelde gisteren schriftelijk aan de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie mede, dat zij de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst aanvaardt, waarbij de loonsverlaging, evenals ln het maatbednjf, op twee cent per uur zal worden gesteld. Overigens blijft de C.A.O. ongewijzigd. Het nieuwe uurloon geldt voor het werk, dat van morgen af zal worden uitgegeven. N.H. Weesvader te Alphen. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" (uitreis) en de „Rijstvo- gel" (thuisreis) zijn belde gisteren te Bangkok aangekomen. De „Ijsvogel" (uitreis) landde gisteren te Rome en de Snip (thuisreis) eveneens. Zeer onverwacht is te Alphen gisteren op 59 jarigen leeftijd overleden de in die gemeente zeer bekende en hooggeachte heer H. van Dijk, ln leven Weesvader van het Ned. Herv. Tehuis, Jdlianastraat aldaar. Sinds de oprichting dezer inrich ting is de overledene met zijn echtgenoote aan deze inrichting reeds verbonden. Hij heeft zijn arbeid daar ruim 15 jaar ver richt. Dat zijn werk evenals dat van zijn echtgenoote gewaardeerd werd is wel bijzonder tot uiting gekomen bij het 12'/: jubileum der inrichting. Daar het echt paar van Dijk met liefde in zijn arbeid opging, beteekent dit zoo plotseling ver scheiden van Vader van Dijk, voor deze inrichting en de verpleegden een zeer groot verlies. Bijzonder groot is echter wel het verlies voor „Moeder van Dijk"! Ook bij de leden van de Ned. Herv. Gemeente verwekte deze droeve tijding algemeen groote ontroering. De teraarde bestelling is bepaald op a.s. Maandagmid dag 2 uur op de algemeene begraafplaats a.d. Schoolstraat te Alphen. Moge zijn heengaan vrede zijn! NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Nederland sche Reisvereeniging heeft de algemeene penningmeester verschillende mededeelin- gen gedaan betreffende den financieelen toestand der Vereeniging. Hieraan is het volgende ontleend: Het jaar 1933 was voor de Vereeniging gunstig. Het voordeelig saldo bedraagt f. 33499.41 (vorig jaar f. 20327.93). De in ventaris staat na afboeking der nieuwe aanschaffingen weder voor f. 1.te boek. Aan de gezelschapsreizen namen 16478 leden deel (vor. jaar 14811) met een totaal bedrag aan reissommen van f. 1.314.756.80 (vorig jaar f. 1.237.365.67). De gemiddelde reissom daalde van f85.10 op f. 79.79. De exploitatie van het orgaan was f. 9330 gun stiger dan in 1932. De omzetten der afdee- ling Privéreizen waren 15"/o hooger. Het effectenbezit steeg van f. 32785 tot f. 64403.12. De kas- en bankmiddelen be droegen f. 65574.61 (vorig jaar f. 62108.48). Als nieuw lid traden ln 1933 toe 8819 per sonen (vorig jaar 8063). De Kapitaalreserve der Vereeniging be droeg per 1 Januari 1934 f. 91074.54 (v. j. f. 57575.13). DE JAARBEURS. Het aantal bezoekers der Jaarbeurs te Utrecht was gisteren 20°/» hooger dan den correspondeerenden derden dag van de voorjaarsbeurs 1933. In totaal over drie dagen was het aantal bezoekers 18"/» hooger. ZES WETHOUDERS TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag het voorstel van B. en W. om het aantal wethouders van 6 op 5 te bren gen. verworpen met 21 tegen 18 stemmen, nadat de leden van de Middenstandspartij en Dr. de Hartogh de zaal hadden verlaten. VERSPREIDE BERICHTEN. In het Koloniaal Museum te Amster dam is gisteren een internationale Heem schut-tentoonstelling geopend. RECLAME. 7673 bijzonder, voordeelig GEBOREN: Robert, z. van A. G. Lucassen en E. Kloos Johanna Petroneila, d. van P. Willemse en C. P. Franke Pieter, z. van A. v. Soest en S. v. Dijk Willem, z. van W. v. Weerlee en N. Ouwersloot Theodorus Jacobus, z. van Th. J. A. Roest en A. J. v. d. Linden. ONDERTROUWD. S. W. Tromp jm. 25 j. en M. de Blauw jd. 25 j. J. C. Rijsbergen en C. J. da Haas jd. o OVERLEDEN. C. L. de Graaf z. 36 j. M. Angenent ongeh. vr. 67 j. F. J. Beijersbergen van Henegouwen m, 52 j. C. J. L. Gottmer wedn, 69 j.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9