Jaargang VRIJDAG 16 MAART 1934 No. 22696 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIENe Bureau NoorcIeind*plein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. [lEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD CM. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle idere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën Stsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Ei een maximum aantal woorden van 30. tcasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cfó. PRIJS DEZER GOURANTV Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35; per week .«n-of. 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd Zijn. per wéék 0.f8 Franco per post f. 2.35 portokosten. iimer bestaat uit VIER bladen lEERSTE BLAD. ekgadering van den GEMEENTERAAD. feester en Wethouders van Lel- jngen ter algemeene kennis, dat tadering van den Gemeenteraad, 1 uitgeschreven op Maandag 19 's., des namiddags te twee uur, van in het gebouw „Tot Nut —Ugemeen" Steenschuur 21, zal ïgehouden in de Graanbeurs, in- Vchtpoort. 7742 ft. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. pAN STRIJEN, Secretaris. chr. reisvereeniging. arvergadering der afd. Leiden. heeling Leiden der Ned. Chr. Reis- Jirig, heeft in „Zomerlust" haar irvergadering gehouden. Dit twee- bm is niet onopgemerkt voorbij - Vele leden en belangstellenden I zich opgemaakt om dit heuglijk fcstelijk te herdenken, zoodat de peel bezet was. iet zingen van Ps. 68 10 en ge- kd de vergadering om circa half- ppend. De voorzitter der afd., de h. Vooys, richtte eenige hartelijke van welkom tot de aanwezigen iste in korte trekken het ontstaan Jeniging en den levensloop der af- werden de notulen der vorige ting voorgelezen en onveranderd d, evenals de jaarverslagen van neester en secretaris. Uit boven- verslagen vernamen wij o.m. |afdeeling 666 leden telt. Er zijn excursies uitgeschreven, waar zijn doorgegaan met een totaal deelnemers van 682. Deze cijfers I voor zich zelf en bewijzen dat de tiet gebodene op prijs weten te De vergaderingen konden op ruim koekers bogen. Het voordeelig kas- Vdraagt f. 49.66'/!. liursverkiezing leverde geen moei- op. daar door de leden geen iididaten waren gesteld, zoodat de fccie alg. secr. bij acclamatie werd bracht de kascommissie verslag [haar bevinding, waarop de pen- pster, onder dankzegging voor zijn [gehouden beheer, werd gedeehar- i de kascommissie voor 't volgen- namen zitting Mevr. Cannoo en pn Breebaart en Brinks. Na rond- 1 het officieele gedeelte der ver- gesloten en na een korte pauze, officieuze een aanvang gemaakt, prwachting voqr dit gedeelte der ring was op het hoogst gespannen l is ook niet teleurgesteld gewor- J heer Spaanderman, bij velen geen pde. zorgde er voor dat de stem- 7 in bleef. afwisseling en propaganda werd, leiding van de heeren T. K. Roos- Ik- P. Baas, een reisje langs den "i door Zwitserland gemaakt. De die een lust voor de oogen wa rden geprojecteerd door het nieuw Jel op dit gebied van de „Projec- [erwijs-Centrale", welwillend voor afgestaan. 1 werd een tooneelstukje voor het gebracht, getiteld „Mijnheer pauffeeren." pertolkers van dit stukje hebben uitnemende wijze van hun taak |n en oogstten een welverdiend Het strijkorkest, „Symphonia" ie de gezelligheid. Aan het slot avond wachtte het bestuur nog ngename verrassing. Bij monde heer A. v. d. Bos werd een en- uiet inhoud overhandigd, een ge- Jder afdeeling, ten einde aan een jtoesterden wensch om een eigen fc bezitten, eerlang gevolg te geven. Onder hartelijken dank F, eerste storting voor het „vaan- P aanvaard. r* was de feestviering voor een ^'eden, ten einde en werd de ver- 1 °P de gebruikelijke wijze geslo- B £huper hetwelk hierna in „Oud- Pcht werd gehouden en waaraan I» ieden werd deelgenomen, ken- flc" eveneens door een ware feest m Heeren Spaanderman en Ie a"' welwillend bijgestaan door „n°e leden, voor de noodige af- reeds ver na middernacht toen ■lnare"tle vereeniging uiteen ging. K™e Jaarvergadering zal nog lang in aangename herinnering l'M-SXELHEID voor trams. lhfeLvan waterstaat heeft voor I tn a8WassenaarLeiden de l'uegelaten snelheid van vervoer 7™'op 45 KM. per uur; voor de eh—Haarlem bedraagt deze I uuximaal 60 K.M.; voor Leiden— «-«oordwijk 35 K.M. en voor p hor burg—Den Haag 45 K.M. VOORDRACHTEN VAN Dr. STANLEY JONES. In de Ned. Zendingsschool en in de Academie. Gisteren heeft dr. Stanley Jones, de be kende publicist op het gebied van de Zending, een bezoek gebracht aan onze stad. Des middags bezocht dr. Jones de Ned. Zendingsschool aan den Rijnsbur- gerweg. Hij hield daar een rede, die zich vooral toespitste op de aanstaande zende lingen. Spr. trok twee richtlijnen voor den zendeling. De eerste is: In het licht van God, die het leven is, moet de zen deling zich vrij houden van ambtelijkheid; de tweede: In het licht van Christus, den Gekruisigde moet hij hij zich vrij houden van het willen ontgaan van Kruis en Offer. Bij het bespreken van deze laatste richtlijn wees spr. er op, dat de zendeling zich vooral moet wachten voor drieërlei trots: de volkstrots, de kerkelijke trots en de persoonlijke trots (zelfverheffing tegenover inheemschen)Spr. besloot met een stichtelijk woord, waarin hij vooral de aandacht vestigde op de gToote waarde en beteekenis van het gebed. Niet alleen de leeraren en leerlingen der School, maar ook vertegenwoordigers van de verschillende Zendingscorporaties en talrijke introducé's woonden de lezing bij. Des avonds hield dr. Jones een rede in het Groot-Auditorium van het Academie gebouw op uitnoodiging van de N.C.S.V., S.S.R.en Indologen-Ver., over het onder werp: „Onze nadering tot een ontwaakt Oosten". Behalve in het Groot Auditorium werd de rede ook in twee andere zaien van het Academiegebouw, door middel van een luidsprekers-installatie beluisterd. Al deze zalen waren tot de laatste plaats be zet. De voorzitter van de N.C.S.V.. de heer Schweliengrebel, sprak enkele inleidende woorden, waarin hij den spreker voor dezen avond welkom heette. Onder de toehoorders in het Groot-Audi torium merkten we o.a. op den president- curator der L. U., mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, den secretaris van curatoren mr. P. J. Idenburg, den rector-magnificus, prof. mr. D. v. Blom. den secretaris van den Senaat, prof. dr. W. v. d. Woude, ver schillende hoogleeraren. tal van predikan ten en studenten. Dr. Jones begon met te zeggen, dat hij in den middag een bezoek had gebracht aan de Pieterskerk, waarbij hij ook den gedenksteen voor de Pilgrim Fathers heeft bezichtigd en daardoor voelde hij zich een weinig verwant aan de Leidenaars, in wier midden die Pilgrim Fathers ge leefd en gewerkt hebben. Komende tot zijn onderwerp wees spr. er op. dat het Oosten, hoewel ontwaakt, altijd het Oos ten zal blijven. Het Oosten hongert en dorst naar vrijheid. Met verschillende voorbeelden uit zijn ervaring in den om gang met den Oosterling toonde spr. dit aan. Wij gelooven in den mensch als mensch. De Geest zal komen voor gekleurd zoowel als voor blank. De visie van den intellectueelen Oosterling op de regelie is aan het veranderen. Zijn godsdienst geeft hem geen volkomen bevrediging meer, maar brengt hem tot scepticisme. De vraag nu is of het Christendom macht ge noeg heeft om in het leven van den Oos terling in te dringen. Daarvoor is iets over weldigends noodig. Spr. vertelde van zijn werk in Indië. Vier maanden van het jaar gaat spr. uit zijn gewonen zendingsarbeid en in deze maanden vormt hij e?n groep menschen om zich heen, voor de helft Westerlingen en voor de andere helft Oosterlingen. Met deze personen houdt hij samenkomsten, waarin de vragen van den godsdienst wor den besproken, waarbij ieder van zijn eigen ervaringen vertelt en zijn eigen kijk op deze vraagstukken weergeeft. Deze kleine gemeenschap wordt in stand ge houden. doordat ieder zijn eigen dagelijk- sche taak krijgt opgedragen om in de dageliiksche behoeften te voorzien. Spr. vertelde verschillende bijzonderheden van de wijze waarop ln dezen kring wordt ge leefd. In deze conferenties van de tafel ronde wordt de vraag gesteld wat religie doet en wat zijn het leven voor een ieder beteekent. De antwoorden waren niet abstract en onvolledig. Het bleek spr., dat het Christendom in alle opzichten de meeste bevrediging gaf. Veertien jaar is spr. in Indië geweest. Nooit heeft hij kun nen denken dat allerlei menschen vrijelijk hun diepste gedachten over den gods dienst zouden zeggen, maar hoe langer hoe meer heeft hij de ervaring gekregen, dat als hij zelf iets gaf, hij ook terug ontving. Spreker wees voorts op de groote be- teekenis van den Christelijken godsdienst voor het menschenleven. Een leven zonder dien godsdienst is zonder kleur, zonder zon, zonder lied. terwijl daartegenover het leven met Christus schoon en heerlijk is Probeer het met Christus. Het gaat! Na afloop werd een intieme samen komst gehouden in het clubgebouw var. de N C.S.V.. waar gelegenheid bestond dr. Jones vragen te stellen. DE GEMEENTERAAD VERHUIST. De Gemeenteraad gaat verhuizen en reeds met ingang van de volgende zitting op Maandag a s. Werd totdusver vergaderd in het Nutsgebouw aan de Steenschuur, voortaan zal men bijeenkomen in de Burchtzaal. De practijk zal moeten uitwijzen, of dat een verbetering zal zijn. Weliswaar was de gelegenheid in de Nutszaal primitief, doch over 't geheel was de acoustiek toch be hoorlijk. LEIDSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. De jaarvergadering. De jaarvergadering van dezen Bond, ge houden in gebouw „Patrimonium", mocht zich in een groot bezoek verheugen. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, de vergadering op gebruikelijke wijze met een welkomstwoord had geopend, volgden en kele mededeelingen van internen aard. Bij de behandeling van het zeer uitge breide jaarverslag van den Secretaris .werd door verschillende personen geklaagd over de werkwijze van het Crisiscomité B. met name over de trage afdoening van de in gediende aanvragen. Nader overleg zal worden gepleegd, om hierin verbetering te brengen. Nadat de Secretaris enkele vragen had beantwoord werd het jaarverslag van den Secretaris onder applaus goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester en de exploitatierekening van „Ons Schild" (het orgaan van den Chr. Besturenbond) werden zonder aanmerkingen eveneens onder applaus goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heer W. Veerman Secr H. G. Wessel, 2e penningm., M. Corpel. Bibliothecaris en H. v. Cittert werden allen herkozen. In de vacature J. B. H. Grotenhuis werd na herstemming gekozen de heer D. Hen driks (voorzitter afd. Chr. Technici). De heer Hendriks heeft deze benoeming aan vaard. Aan den heer Grotenhuis zal schriftelijk dank gebracht worden voor de wijze waar op hij den Bestuurdersbond heeft gediend. Hierna werden enkele voorstellen in be handeling genomen. Aan de afdeelingen werd de medewer king verzocht om bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Chr. Nat. Vak verbond op 30 Juni a s. in of bij Utrecht aan een landelijke samenkomst deel te nemen. Teneinde de deelname zoo groot en gemakkelijk mogelijk te maken, dienen voor dit doel zoo noodig spaarkassen ge vormd te worden door de afdeelingen. De afdeelingen zullen dit plan in eigen kring bespreken. Door de Chr. Bouwvak arbeidersbond werd voorgesteld, aan alle afdeelingen wekelijks een bijdrage van de leden te vragen ten bate van het Comité voor de Chr Werkloozen. Het plan vond instemming bij alle aan wezige bestuurders. De uitwerking ervan is aan den Besturenbond opgedragen. Even eens is medewerking verzocht door het Centr. Bureau woor de Statistiek tot het instellen van een onderzoek naar de kosten van het levensonderhoud in arbeiders- en ambtenaarsgezinnen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de zeer geanimeerde ver gadering met dankgebed door den Voorzit ter gesloten. ZENDINGSSAMENKOMST. In de Marckerk. In de Marekerk werd gisterenavond de laatsbe zendingssamenkomst in dit sei zoen gehouden. Ds. J. de Wit, Herv. pred. alhier, die als spreker optrad, begon met er op te wijzen, dat door velen nog veel te weinig aan de zending wordt gedacht. Wij vragen om veel dingen waar wij per soonlijk belang bij hebben, ons leven draait dan ook veel om het eigen ik. Verstaan wij de zending echter goed, dan zien wij dat zending een zaak is die de geheele wereld omvat, omdat het God's zaak is. Dagelijks zullen wij dan ook bidden om de zaak van het Koninkrijk Gods, zooals ook Jezus eens gebeden heeft: „Uw Koninkrijk kome". Naar aanleiding van deze bede uit het Onze Vader, toonde spr. in een drietal ge dachten de noodzakelijkheid, dc ernst en het uitzicht van deze zendingsbede aan. Bij de ontvouwing hiervan merkte spr. op, dat de belangrijkste uitkomst van de zen ding is, dat de menschen God, den Schep per als hun God en Koning erkennen. De noodzakelijkheid van de bede. dat Gods Koninkrijk kome werd vervolgens uitvoerig door spr. geschetst. Tal van booze machten omringen ons en daarom is het een nood zakelijkheid. doch tevens heerlijk voor recht, dat wij om de komst van Gods Ko ninkrijk mogen bidden. De bede omvat echter meer dan alleen het zendingswerk, ook voor ons zelf, ons gezin, ons land voor geheel dc wereld geldt ze. Wij dienen te gelooven; immers, geloven wij niet dat God er is, dan kunnen wij ook niet bidden om Gods Koninkrijk, de zending is alzoo een geloofszaak. Is de zending een blijde boodschap, dezelfde zending is ook een vraag aan ons: Bidden wij ook om zegen voor ons zelf? Perspectief biedt deze bede eveneens. In de verte wordt ons een heerlijke toekomst geboden onder de tucht van God. God zal Zijn Koninkrijk doen komen! Hiertoe zullen wij bidden maar tevens zullen wij arbeiden. Wij zullen niet vergeten, dat God door middelen werkt ook in het werk der zending. In woord en daad zullen wij in het zendingswerk prediken: Ziet hier is Uw God. Naar aanleiding van enkele gelijkenissen toonde ds. De Wit nog de doorwerking van het evangelie aan. Voorts teekende spr als de zendingsbede. de bede: Maranatha, Kom Heere Jezus kom. In een ernstige pre dikatie wees spr. er op, dat eens het Ko ninkrijk Gods op deze aarde zal komen, dan zal alle knie zich buigen en alle tong Zijn lof getuigen. De samenkomst, welke vrij goed be zocht was. werd beëindigd met het zingen van het Gebed des Heeren, de verzen 3 en 9. „kunstkring voor allen". Solist Nicolai Graudan. Laten wij 't maar dadelijk, nog onder den diepen indruk van het gehoorde vaststellen: dezen avond waren twee vol komen gelijkwaardige elementen aan het woord: de cellist Nicolai Graudan en zijn echtgenoote Hansi Freudberg. Niet een solist met louter een accompagnatrice, doch een „twee-eenheid", muzikaal en technisch uitverkoren, die in een schoon en weloverwogen saamgesteld program ma, volop gelegenheid vond, de veelzij- digste kwaliteiten van geest en spel te openbaren. Aan hen kon men ervaren, wat samenspel kan zijn. Merkwaardig, hoe een ons tot heden onbekende naam, nu plotseling in het geheugen staat ge grift, als een van een zeer groot cellist, wiens virtuose techniek, nobele, goud glanzende toon. ontlokt aan zijn prachtig instrument, wiens vaste en steeds sonore streek, maar bovenal wiens edele, ver geestelijkte opvatting en wonderbaar sentiment direct een wijding gaven, die naar hoogere sferen voerde Zoo ook Hansi Freudberg aan het kla vier: in den werkelijken zin van het woord, zijn „tweede-ik": een diepe muzi kaliteit als eerste kenmerk, een parelen de, luchtig-lenige aanslag van een onge meen differentieeringsvermogen en soe pele charme, stempelden haar tot een rasartiste. Rijp en volmaakt van expres sie in ieder klankbeeld was beider spel, dat tot een homogeniteit „du premier rang" was saamgesmolten. De Sonate in G moll van Henry Eccles (16701742). wiens broeder John mu sicologisch gesproken grootere bekend heid geniet was de treffende inleiding en zij voerde ons in den geest en qua stijl reeds naar de wonderwereld van den „alvader" Bach, van wien een Adagio zich zoo harmonisch aansloot bij Cou- perin's innige „Chanson XIII et Pavane", Karl von Ditterdorf's fijn gracieus Scherzo typische verwantschap met zijn grooten vriend Haydn en het wer velende Allegro spirituoso van Sénaillé, een der eerste Fransche kamermuziek- componisten (1687—1730). Juweeltjes uit de periode der klassie ken. tot een lieflijk bouquet verbonden! En in de verheven stemming, hiermee opgeroepen, kwamen als climax voor de pauze Beethoven's meesterlijke 12 varia- tie's op het beroemde marschthema „Seht Ihr kommt, mit Preis gekrönt" uit Handels „Judas Maccabeus", waarin ook de pianiste, die zich tot dan toe beschei den op den achtergrond gehouden had, kon toonen wat zij in hoofd, hart en vin gers heeft. Een totaal aparte kleur ont stond in haar solistische passages. Méér nog kon zij zich laten gelden in Mendelssohn's Sonate in D dur op. 58. een wat weinig zeggend, maar uiterlijk brillant vuurwerk van noten na het voor afgaande, maar uitmuntend door instru mentale en pianistische schittering. De hoogste eischen stellend aan virtuositeit, waaraan door beiden volkomen werd vol daan. Turina's „Le jeudi saint a Minuit" verplaatste ons in het midden van Spanje's mystisch-religieuse wereld: prachtig hier de wisselwerking tusschen het imiteerende klokgelui in de begelei ding en het typische Spaansche thema, dat steeds weer door den cellist werd op genomen. Manuel de Falla's „Chanson's popu lates Espagnoles" waren subliem verfijn de specimina van folkloristische kleur- schilderingen twee Spaansche „gran- des", geïnspireerd door hun grooten nationalen voorganger Pedrell wisten hier de ziel van hun volk in illustratieve klanken en pittige ryhtmen te uiten. Tot slot Delune's „La Libellule", waarin het zoemen van de libel zoo merkwaar dig realistisch wordt uitgebeeld: men zag het zilveren doorschijnende diertje over de bloemen zweven. Hierin kon Graudan weer een staaltje toonen van zijn bewon derenswaardige losse polstechniek en su perieure trefzekerheid. 't Gehoor betoonde zich geestdriftig: men nistte niet alvorens een toegift kwam in den vorm van Popper's dank baren „Chanson vlllageolse". Graudan's magistraal spel, breed van allure en Hansi Freudberg's toegewijd aanpassingsvermogen, vormden 't waar dig en meeslepend besluit van een reeks „Kunstkring'; concerten, die dit seizoen weer oneindig veel beteekende voor het jnuzikale leven van onze stad. BINNENLAND Zestig millioen voor werkverruiming: wetsvoorstel door de regecring ingediend (4e Blad). Minister Oud over het conversie-voor stel; denkbeeld eener premieiecning van de hand gewezen (Financiën, 3e Blad). Drama te Uitgeest; één doode en één ernstig gewonde in een pakhuis gevonden: later ook de gewonde overleden (Gemengd 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). BUITENLAND. De conferentie van drie te Rome (Bui tenland en Tel., le Blad). Ook stagnatie in de Fransch-Engelsche handelsbesprekingen (Tel., le Blad). De leider der IJzeren Garde in Roeme nië geeft zich over (Buitenl., le Blad). Dreigende staking in de Amerikaansche auto-industrie (Buitenl., le Blad). OUDE ATRONOMISCHE INSTRUMENTEN De Directeur van het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Mu seum alhier is er in geslaagd, aan de hand van een der documenten, geëxposeerd op de tentoonstelling „De Leidsche Academie 18061815", die gehouden wordt in het Academisch Historisch Museum, de oor sprong van eenige oude astronomische in strumenten. die tot nu toe niet bekend was vast te stellen. Het betreft een tweetal groote globes van Adams en een kleino Newtoniaansche spiegeltelescoop. Deze stukken zijn, blijkens bovengenoemd do cument, afkomst van de in 1811 opgeheven Hoogeschool te Franeker en op verzoek van den naar hier gekomen Hooglceraar in de Astronomie, C. Ekema, naar Leiden overgebracht. De drie stukken berusten, als bruikleen der Sterrewacht in het Ne derlandsch Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum. Thans is de spiegelteles coop tijdelijk aan de tentoonstelling in het Academiegebouw toegevoegd. NAAR BUITEN. Hedenmorgen met den trein van half acht vertrok er vanwege de afd Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonles 11 jon gens en 5 meisjes voor een zesweeksch verblijf in de bosschen. Zi| worden ver pleegd ïn het Rivierhuis „De Steeg", een der koloniehuizen van het Centraal Ge nootschap. DE ARBEIDSBEURS. Op den 15den Maart 1934 waren 3432 (v. j. 3406) werkzoekenden ingeschreven. AANGEHOUDEN. De politie heeft den 23-jarigen A. van P. in bewaring gesteld als verdacht van verduistering van een bankbiljet van f- 25.— ten nadeele van D. K. in de Dief- steeg. Tevens is aangehouden een zekere J. K. uit Alphen, die in verschillende plaatsen in den omtrek overtredingen had begaan en daarbij een valschen naam had opge geven. Onze stadgenoot, de heer Henri Welbooren is in Den Haag geslaagd voor het koordirigenten-examen, dat afgeno men werd door de commissie dr. Joh. Wagenaar, J. H. B. Spaanderman, Sem Dresden, Leo Mens en R. Beintema, welke commissie is Ingesteld door den bond van Chr. Zang- en Oratoriumvcreenigjngen ln Nederland. Men verzoekt ons te willen verwijzen naar de in dit blad opgenomen annonce betreffende de plaatsbespreking voor de uitreiking van Mobilisatiekruisen aan de oud-gemobiliseerden te Leiden en er tevens nog op te willen wijzen, dat ook voor de leden van den Bond de plaats bespreking is opengesteld tot 5 uur en niet zooals op de toegezonden program ma's staat vermeld tot 7 u'".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1