VI 30E RAPPEN EURT millioen voor werkverruiming Ml Het jubileum van Zuster Tempelaar te Warmond. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Maart 1934 Vierde Blad No. 22696 |Bestrijding van werkloosheid en uitvoering van productieve werken. Een wetsontwerp is ingediend. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. o tónd Is een wetsontwerp tot wyzi- D reriiooglng Tan het zevende hoofd je Rtjksbegrooting voor het dienst ee Memorie van Toelichting is het ontleend: [Voorzitter van den Ministerraad 1 de vergadering van de Eerste l'fan 8 Februari jj. namene de Re- mededeeling gedaan van het voor- fom ten spoedigste aan de Staten- «1 een crediet aan te vragen, strek- fa ter bestrijding van de werkloos- meel mogelijk productieve werken [roeren. Het thans ingediende wets- bevat van die toezegging de Juitwerking. Alvorens dit voorstel [toe te lichten merken de ministers, I toelichting hebben onderteekend lsters Colijn, Kalff, Verschuur, Slo- de Bruïne, de Wilde en Oud navolgende op de teekening van frohe crisis-beleid, dat de Regeering huidige omstandigheden geboden De te volgen politiek. den omvang van de werkloos- f te lande zijn een en andermaal iegeeringswege cijfers gepubliceerd; lijnt onnoodig daaromtrent thans in fge beschouwingen te treden; dat de 1 ernstig is, nu gemiddeld ongeveer ut van de arbeidersbevolking werk- 1 geworden, zal wel door niemand i weergesproken. |:egelen, welke de oorzaken van de osheid kunen verzwakken of weg- 1, kunnen ten deele door de Overheid (iig worden tot stand gebracht, t behooren b.v. alle Overheidsvoor- ^en. welke In positieven zin den af- Nederlandsche producten in de [rerken als de organisatie van den >chen voorlichtingsdienst, de recla- r gebruik van Nederlamdsche fabri- i de regeling van de exportcrediet- pes. landige bevoegdheid heeft de Over at ten aanzien van de lasten, die t bedrijfsleven van harentwege zijn Vermindering van deze lasten, [wenscht ter verlichting van den de bedrijven, zal echter in menig |nlet mogelijk zijn, zonder andere be- Jte schaden. [Overheid kan voorts in sommige ge- 1 het bedrijfsleven tegemoetkomen pecte hulp, hetzij in den vorm van Weening, hetzij in dien van concur- terktng (contingenteering) ■aast staat een andere groep van pingen, niet minder belangrijk voor 'ndering van de werkloosheid, wel- i Regeering slechts kan tot stand l met de medewerking van Regee- Im andere landen. [«betering van den bedrijfstoestand Ids zijn te verkrijgen door vermin- lan op het bedrijf drukkende kapi- •fn en van de loonen. ten aanzien van de loonen hebben andermaal verlagingen plaats ge- pttemin eischen de groote moeilyk- Maarin een groot aantal takken van [Seven verkeeren, dat in deze rich- R verder wordt gegaan. Rechtstreek - I invloed op de loonbepaling in het piiere bedrijfsleven kan de Regeering poefenen. Middellijk kunnen haar telen echter van groote beteekenis fefeerlng ls er zich van bewust dat te maatregelen in ruimen kring te dragen offers moeten worden op zij zal harerzijds doen wat in haar t|en ligt om het dragen dezer offers i. mogelijk te verlichten, p eerste plaats zullen daartoe strek te maatregelen tot vermindering van «en van het levensonderhoud. Daar- te het uiterste moeten worden be- tot verlaging van de budgetten van en de gemeenten, die thans nog aan het volksinkomen een jaar- jen last opleggen van meer dan 1 mlliioen. atregelen om langs den weg van vrij- eonversie te komen tot een veria- tan de last der publieke schuld, verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Voorts zijn bij de Regeering maatregelen in voorbereiding om binnen koten rijd te komen tot een verlaging van de huur van arbeiderswoningen, alsook tot de produc tie van goedkoope woningen. De werkverruiming. De werkverruiming, die het gevolg zal zijn van de uitvoering der werken, waar voor by dit ontwerp het vereischte crediet wordt aangevraagd, zal met het hierboven geschetste Regeeringsbeleid in overeen stemming moeten zyn, Eenerzyds heeft deze werkverruiming de strekking een groot aantal arbeidskrachten in de gelegen heid te stellen, weder door eigen arbeid in hun onderhoud te voorzien anderzyds zul len de te ondernemen werken moeten worden uitgevoerd op zoodanige wijze, dat 't bovenvermelde aanpassingsproces daar door zal worden bevorderd. Daarby zal het loon moeten worden bepaald op een zoo danige hoogte, als in de bestaande omstan digheden redelyk kan worden geacht. De weg naar het herstel. Gelukt het op deze wyze den ban der werkloosheid aanvankelijk te verbreken, dan zal daarmede een belangrijke stap zün gezet op den weg naar het herstel. Ook al zal het loon van den arbeider dan geringer zyn dan in de betere dagen, die achter ons liggen, het geval was, het zal een be- langryke vooruitgang beteekenen by den toestand van dit oogenblik, omdat daardoor voor een groote groep van arbei ders, die thans werkloos zün, een einde zal worden gemaakt aan het demoraliseerend en zeker ook door de overgroote meerder heid der betrokkenen zelf diep verafschuwd steuntrekken. De uit te voeren werken. Wat de uit te voeren werken betreft, denkt de regeering aan werken als de ver snelling van den aanleg van den scheep vaartweg van Amsterdam naar den Boven RÜn, de versnelling van de Maasverbete ring, den aanleg van een nieuwe haven te Terneuzen, de scheepvaartverbinding van Groningen met de Zuiderzee en het IJssel- meer, veerhavens by Hansweert en Wals oorden. een afwateringskanaal voor de Gel- dersche Vallei en verder verschillende wegverbeteringen By deze laatste zal ook in het bijzonder worden gedacht aan de belangen van Amsterdam en Rotterdam en van andere gemeenten waar de werkloos heid groot is. Deze laatste factor is mede de oorzaak, dat de Regeering de vrije hand moet houden om te beoordeelen, welke groote werken zullen worden uitgevoerd en in welke volgorde. In de bovenstaande opsomming is niet begrepen de Inpoldering van den N.O. polder en evenmin de versnelling van den bruggenbouw over de groote rivieren, welke niet ten laste van het thans aangevraagde crediet zullen worden gebracht, doch on derscheidenlijk ten laste van de begroo ting van het Zuiderzeefonds en van het Wegenfonds (c.q. Verkeersfonds) De Regeering stelt zich voor een commis sie te vormen voor de voorbereiding en uitvoering van een en ander onder leiding van den minister-president en voorts be staande uit de ministers van Waterstaat, van Economische Zaken, van Sociale Za ken, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, Waar van te voren niet is te zeggen, tot welk departement ieder der te verrichten uitgaven betrekking zal hebben en het on- gewenscht voorkwam een aantal posten te brengen op verschillende begrootingen wordt het geheele crediet aangevraagd ten laste van den kapitaaldienst van hoofdstuk VU B (Financiën) Voor andere vergelyk- bare doeleinden zyn ook vroeger de benoo- digde gelden ten laste van dit hoofdstuk der Rijksbegrooting gebracht. Op den kapitaaldienst wordt daartoe het reeds eerder aangekondigde bedrag van f. 60.000.000 uitgetrokken. RECLAME. 7674 RECLAME- GEVAL VAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN. ..Men wist geen raad meer" In drie maanden de ph'n verdwenen en voor goed. „Het is my een behoefte," schrijft de heer J. G. ,te Amsterdam, „U te laten weten, dat het gebruik van Kruschen Salts my radicaal heeft bevrijd van zware rheumatische pyn. Ik heb speciaal hier mede gewacht, totdat ik de absolute zeker heid had, dat geen herhalingen zich voor deden. Had twee jaar geleden hevige rheu matische pynen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met my wist. Heb toen langen rijd getobd met kruiden, magnetiseurs en dergelyke, totdat ik ben overgegaan tot Krusohen Salts en na drie maanden was alle pyn verdwenen, zoodat ik weer kan loopen, fietsen en autoryden als gewoonlyk. Heb echter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blyven doen. U kunt volgens goeddunken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig." J. G. te A. Alweer een verklaring by de zoovele dui zenden de origineele brief is desge- wenscht voor ieder ter inzage dat Kruschen Salts zelfs de zwaarste rtieuma- tiek bestrijdt. Wat zeer begrijpehjk is. De oorzaak der rheumatiek is immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan, wanneer de inwendige organen niet vol doende werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneet U dan bedenkt, dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoerorganen aansporen, zoodat alle onheilbrengende afvalstoffen dus ook het kwaadaardig urinezuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwyderd worden, dan zult U toegeven, dat Kruschen Salts by rheumatiek ver lichting móét brengen. En indien dan „de kleine, dagelyksche dosis" U inwendig „schoon" blyft houden, kan de rheumatiek nooit meer vat op U krijgen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy Amsterdam voorkomt. 7667 UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR BELGIË. De Nederlandsche Aardappel Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden by den uitvoer van aardappelen naar België, dat dezer dagen afkondiging kan frorden verwacht van de volgende voor schriften. 1. De uitvoer van consumptie- en goed gekeurde pootaardappelen naar België (transitozendingen vallen hier buiten) zal ingaande 19 Maart slechts mogelijk zyn op machtiging tot uitvoer, door de N. A. C. te verstrekken. 2. Aanvragen voor bedoelde machtigingen kunnen dagelyks door erkende exporteurs worden ingediend op daarvoor bestemde formulieren. 3. »a. Consumptie-aardappelen zullen slechts mogen worden uitgevoerd, indien gesorteerd minstens 50 m.M. opwaarts. b. Goedgekeurde pootaardappelen, in dien gesorteerd 2860 m.M. of tusschen- liggende maten. 4. Tot nader order zal het prijsverschil, bedoeld In het Monopollebesluit 1933 als volgt worden bepaald: a. voor consumptie-aardappelen, met uitzondering van Bintjes van den klei grond, op f. 0.45 per 100 K.G. b. voor Bintjes van den kleigrond op f. 0.35 per 100 K.G. c. voor goedgekeurde pootaardappelen op f. 0.60 per 100 K.G. 5. De groothandelsprijs in België, waar beneden de aardappelen niet mogen wor den verkocht, is tot nader order bepaald op frs. 27.per 100 K.G. 6. Invoer-consenten, door de Belgische Regeering afgegeven, zullen met ingang van 19 Maart vervallen, terwijl de expor teur zich voor restitutie der taxe eventueel tot Brussel zal moeten wenden. 7. Alle zendingen, die echter vóór 18 Maart zyn afgezonden en waarvoor Bel gisch invoer-consent aanwezig is, zullen ten uitvoer worden toegelaten tot 25 Maart 1934. 8. Alle zendingen, die na 18 Maart 1934 worden afgezonden, moeten in elk geval gedekt zyn door een monopolie-consent van de N. A. C. 9 De door den Nederlandschen Alge- meènen Keuringsdienst afgegeven verkla ring voor zendingen goedgekeurde poot aardappelen moet voorloopig wel worden by gevoegd. 10. Transito-zendingen, dus zendingen, die niet in Bel gië blijven, worden als voor heen behandeld. Daarvoor benoodigde ge wone vervoerbewijzen blyven gehandhaafd Het is beslist noodzakelyk, dat de expor teurs op de bevrachtingspapieren goed duideiyk laten uitkomen, dat het een transito-zending betreft, anders zal zeer zeker oponthoud aan de grens kunnen ontstaan. In vervolge op ons verslag van het 25- jubileum van de wykzuster Tempelaar, te Warmond, vernemen wy, dat na de aan bieding van het cadeau van den wyk- krans dr. Walenkamp nog het woord nam en zuster Tempelaar dankte voor de bui tengewone samenwerking steeds van haar ondervonden. Hiermede was de officieele huldiging ten einde en begon de receptie: een ko men en gaan van talryke belangstellen den, uit alle standen en rangen. O.m. merkten wy hierbij op: dr. P. Ie Grand uit Sassenheim en de doctoren F. W. N. Hugenholtz en H. Varenkamp uit Oegst- geest, Wijkverpleegsters uit Leiden en omgeving, burgemeester Ketelaar, de hee- ren H. L. van Delft, J. H. Kruseman, C. Breedyk en W. Ouwburg, dominé De Bel en mevr. De Bel, notaris Romeyn en me vrouw Romeyn, vele bakerkinderen van de zuster, welke laatsten op aardige wyze hun felicitaties uitten! Behalve de reeds genoemde huldeblyken werden nog ver schillende geschenken in zilver aangebo den. Het aantal bloemstukken, manden met fruit was evenals dat der ingekomen gelukstelegrammen, poststukken enz. enz. ontelbaar. Circa halfnegen werd de jubilaresse door Warmonds Fanfare 'n serenade ge bracht met fakkellicht, wat half War mond op de been bracht. Een prachtig slot van een welgemeene en spontane huldiging! Hierboven de jubilaresse temidden van belangstellenden en bloemen! STEUN FABRIEKSAARDAPPELEN. De Regeeringscommissaris voor de steunverleenlng aan de fabrieksaardappel teelt maakt in aansluiting op zyn vorige desbetreffende mededeeling alsnog be kend: le. dat exploitanten van geheele nieuwe bedrijven op nieuw-ontgonnen dalgronden zich voor den verbouw van fabrieksaard appelen. rechtstreeks, doch voor 20 Maart 1934, tot hem kunnen wenden, onder op gave van zoo veel mogelijk Inlichtingen omtrent het bedrijf en den verlangden uitpoot; 2e. zy, die een uitpootvergunning ver krijgen voor den verbouw van fabrieks aardappelen mogen geen andere aardap pelen op hun bedrijf verbouwen, dan in deze uitpootvergunning zyn aangewezen. Het hebben van een uitpootvergunning PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 MAART. ABBENES. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer J. D. van der Meer. BENTHUIZEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, lees- dienst; nam. 6 uur, ds. Jellema van Wou- brugge. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bydemast. Remonstr. Kerk voor Vryz. Hervormden: Voorm. 10 1/4 uur, de heer Niesink. HOOG MADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Waardenburg. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer W. de Jong van Dordrecht. KATWIJK 4AN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Meyering. KATWIJK AAN ZEE. 1 Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 I en nam. 6 uur, leesdienst. KOUDEKERK. 1 Ned. Herv. Kerk: -Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dyk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Aa,ders. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. v. Wyngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Speelman van Nieuwveen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nienhuis. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Bouman; nam. 6 uur, ds. Salverda van Hoofddorp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur. ds. Hen- nemann. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds. Jansen Schoonhoven: nam. 5 uur, de heer J. Smit van Heemstede. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. van Wyngaarden van Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. voor consumptie-aardappelen en één voor fabrieksaardappelen op één bedryf is dus niet toegestaan: 3e. de verbouwer van fabrieksaardap pelen is ook gehouden aan het voorschrift, waar bij de verbouw van de navolgende vroege aardappelsoort: Eersteling, Ideaal, Ninetyfold en Wilde Due, afgezien van den verbouw in 1929 is beperkt tot 65% van 1933. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, leesdienst. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Vennet. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Boukema. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Verheul van Gouda; nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnlgt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tichelaar van Lisse; nam. 6 uur, ds. de Bel WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10 uur, dr. Honders; nam. halfzes, ds. ten Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, ds. ten Kate. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jellema, nam. halfzeven, ds. Schoneveld van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Windemeulen van Am sterdam. Ned. Prot. Bond: Nam. 7 uur, ds. G. Westmijse van Rotterdam. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Eykman. LEEWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder botemoteering is giste ren vastgesteld op 43 cent per K.G. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enter en te Sexbierum (toez.) H. W. Lovink te Gramsbergen. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Bedum (hulppredi ker) G. H. Schuppert, cand. te Eefde (Gel derland). EEN DIAMANTEN JUBILEUM. De Utrechtsche Zendingsvereeniging, een van de grootste zendingscorporaties hier te lande zal weldra 75 jaar bestaan. Ze werd opgericht 10 Mei 1859. Het diamanten jubileum zal worden gevierd in de op 29 Mei as. te Utrecht te houden algemeene vergadering. De Ned. Zendingsvereeniging, mede een van de grootste zendingscorporaties hier te lande bestaat dit jaar eveneens 75 jaar. Ze werd opgericht op 3 Dec. 1859. Op den met Hemelvaartsdag te houden zendingsdag en de daags daarna plaats hebbende voorjaarsvergadering, zal dit jubileum worden gevierd. VERHOOGING VAN EXAMENGELDEN. Wijziging Nijverheidsonderwijswet. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer kon men zich ln het al gemeen wel vereenigen met het voorstel, de examengelden voor de nyverheids- examens voortaan by alg. maatregel van bestuur te doen vaststellen. Tegen een inderdaad matige verhooging van die gel den zouden verscheidene leden zich niet verzetten. Echter verluidt, dat de minis ter voornemens ls, de bedragen nagenoeg te verdubbelen en daartegen werden ern stige bezwaren ingebracht. Overigens ver zocht een aantal leden de verhooging eerst ln 1935 ln werking te doen treden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13