Un de betoovering PALMOLIVE faadversperring te Hillegom LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Maart 1934 Derde Blad No. 22695 BINNENLAND. van ïliw huid... ...de zeep dar jeugd FAILLISSEMENTEN. Jaargang vreemde geschiedenis speelt zich [ft oogenblik af aan de Meerlaan te lom! dezen Provincialen weg is een ..aie huizen gebouwd, waarvan db liers, die er nog niet lang geleden intrek namen, nu echter veel onge- ondervinden, tengevolge van on- Jieid tusschen Gedeputeerde Sta len den Hiilegomschen bouwonder- den heer Vermey. enkele dagen wordt van de zijde zich beroepend op het aan welks voorwaar- voldaan een stevig hek vóór de huizen, op ongeveer 2 afstand van de tuinen, een af- van palen verbonden door glad aan de zijde van den weg, prikkels aan den huizen en ander kan men op de hier- geplaatste foto zien. en daar wordt een opening vrij- zoodat den bewoners ten- nog eenige vrijheid van in- en is toegestaan. Toch lijkt ons deze voor hen werkelijk geen pretjel en ander is het gevolg van het feit, heer Vermey die wij over deze spraken geen noodzaak ziet, door de Provincie geëisehte kosten van den weg en voor de dragen. In totaal wordt ge en noodzakelijk geacht de van f. 1475 (nadat dit aanvanke- 3000 was). Wel is hij bereid voor ander in totaal f. 700 te betalen voor wegverbreeding en f.300 voor waarmede de kosten z. i. kunnen worden. Ook is de vereischte werkzaamheden beheer uit te voeren. Vermey, die eerst ging bou- nadat hij van B. en W. van Hille- en van het Bestuur der Venneper- daartoe vergunning had gekregen, evenwel onjuist, dat de Provincie voor de genoemde kosten aan stelde, nadat hij reeds gerui- met den bouw begonnen was. Hij toch meende aan alle verplichtingen inzake vergunning-aanvragen voldaan te hebben en verklaarde ons dan ook niet te zullen toegeven. Van de zijde der gemeente werd ons meegedeeld, dat de Provincie zich in haar eischen niet door een „denkbeeldig recht" laat lelden zooals gemeend wordt doch dat wettelijk wel degelijk aan be paalde voorwaarden der Provincie vol daan moet worden, wil men aan een Pro vincialen weg bouwen. Dat de heer Vermey hiervan blijkbaar niet op de hoogte was, terwijl de Pro vincie vermoedelijk van dezen huizen bouw eerst kennis kreeg, nadat de wo ningen reeds voor een deel waren vol tooid, is intusschen voor de nu gedu peerde bewoners wèl te betreuren! Volgens den heer Vermey heeft het Hillegomsche Gemeentebestuur verzuimd zijn bouw aanvrage aan Ged. Staten door te zenden: op het gemeentehuis werd ons echter verklaard, dat hiertoe geen ver plichting bestaat. Tengevolge van al dit geharrewar zien nu de Hillegommers een prikkeldraad versperring verrijzen, die er sterk en degelijk genoeg uitziet, om het maanden, desnoods jaren uit te houden! Zij lijkt ons daarbij, tenminste aan den binnenkant en vooral bij avond over de onvoldoende verlichting op dezen weg is reeds meermalen in den Raad ge klaagd! voor de passeerenden niet van gevaar ontbloot, terwijl de Ingangen voor oningewijden in het donker wel moeilijk te vinden zullen zijn! Intusschen voldoet deze versperring, gelijk ons op het gemeentehuis verklaard werd, aan de Politieverordening, zoodat het gemeentebestuur hier geen noodzaak ziet, om in te grijpen 't Betreft hier een kwestie tusschen Ged. Staten en den bouwondernemer, waarmee het verder niets uitstaande heeft. Wij hopen echter, dat deze merkwaar dige toestand, die aan de loopgTaven her innert, in het belang der gemeentenaren spoedig opgelost moge worden! WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. kamerfractie tegen ver- i rcdiing zondagsverkoop. ■lutomatenwet wordt binnenkort ingediend. >een „praatavond" van de A R. Kies- olgiug te Hoorn heeft het Kamerlid yan den Heuvel, naar de „Stand." Bedeelt, in antwoord op vragen betref- p het ontwerp-Verschuur tot wijziging I Winkelsluitingswet meegedeeld dat de Kamerfractie zich zal verzetten tegen [erruiming van de verkoopgelegenheid «ndag. je fractie acht dit onderwerp niet alleen "is met haar beginselen, maar be- «mt het ook als een inbreuk op den KïTede" bij het optreden van het met-Colljn gesloten. i eensgezindheid van het kabinet be- aldus de heer Van den Heuvel, niet wijziging maar een andere aan- igenheid. teravond is de memorie van antwoord de Tweede Kamer inzake bedoeld uitwerp verschenen. De minister zegt ie wenschelijkheid een wijziging van kmiel5luitingswet te bevorderen in h tin. dat zij alleen een regeling ten 'en van de groote bedrijven zou in- geenszins overtuigd te zijn; eis wil het hem voorkomen, dat het ln van een juiste differentiatie ten dp aroote bezwaren stuiten zou, ter- dovendien de behoefte voor kleinere F" aan een regeling van de winkel- Plaatselijk zal verschillen. I tetvallen van de in het eerste lid h- van art. 3 opgenomen uitzonde- dttreffende den verkoop door middel r™ ma ten vond zijn oorzaak in de dM'gheid. dat een wettelijke regeling te materie in voorbereiding is, welke eerstdaags bereiken zal. In ver- "«mede was de minister aanvanke- meening dat genoemde uitzonde- -pter geheel kon vervallen. Bij nadere d =ln? is hem evenwel gebleken, dat rje"lke oolossing een dubium zou Eln. loen ohtstaan betreffende de ver- It«L schen de Winkelsluitingswet en 1 tot stand te brengen ver- T^wmatenwet. Om'deze reden acht 6 ïf,v aad beter, de vermelding van Me i door middel van automaten - P de WinkelsHï,fingswet te doer Hierdoor blijft tevens vaststaa.. Gemeenteraden de bevoegdheid "hnen het Kader dezer wet een verordening betreffende deze materie vast te stellen. Met het standpunt van de leden, die zich tegenstanders verklaarden van het denk beeld van een gelijkstelling van kiosken en kapperszaken in stations met openbare middelen van vervoer en restaurants in stations, kan de minister zich geheel ver eenigen Met een wijziging van de in de artt. 4 en 5 voorkomende woorden: „waar uit sluitend of in hoofdzaak.... worden ver kocht" in: „waar uitsluitend of in hoofd zaak.... ten verkoop in voorraad zijn" kan de minister zich vereenigen. Daargelaten de principieële bezwaren, die zich tegen verruiming van verkoopgelegen heid op Zondag in het algemeen verzetten, is den minister niet gebleken van een ge- lijdelijk over het geheele land bestaande behoefte aan langdurige openstelling van banketbakkerswinkels enz. op St. Nicolaas- dag indien deze dag een Zondag is. Het is den minister niet bekend, dat de huidige regeling betreffende de melkwin- kels ten plattelande bezwaar ontmoet. Wat betreft het toestaan van afwijkin gen van de wettelijke regeling van de Zondagsluiting aan winkeliers, die den wekeüjkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevende dag vieren, meent de minister te mogen opmerken dat. nu in de Winkelsluitingswet eenmaal en terecht het beginsel aanvaard is, dat ook met een anderen rustdag dan den Zondag wordt rekening gehouden, thans geen aan leiding bestaat, op dit standpunt terug te komen De praktijk heeft uitgewezen, dat de thans geldende compensatie niet vol doende is. Daarom ligt het voor de hand, dat een verruiming wordt toegestaan. Van een behoefte aan verruiming van de mogelükheid van venten op Zondag is geen sprake. o regeling invoer tapijten, matten enz. Wetsontwerp ingediend. Bij de Staten-Generaal Is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers kleedjes en matten. Het onderzoek naar de gevolgen van de geldende contingenteeringsmaatregelen, merkt minister Verschuur m de memorie van toelichting op, leidde tot de opvatting, dat de tot 1 Januari j.l. geldende maat regelen de Nederlandsche tapijtindustrie onvoldoende beschermden tegen den ab- normalen buitenlandschen invoer. De zeer scherpe prijsdaling, gepaard aan een dui delijk waarneembare toeneming van de vrarf' naar de goedkoopste der onder deze contingentcering ressorteerende artikelen, bracht met zich, dat de maatregelen voor een belangrijk deel hun kracht verloren. ,r,waardige kwestie tusschen Provincie en Bouwondernemer. het smeult in de anti-rev. partij. Ontevredenheid der Hervormde Gereformeerden. Prof. dr. Hugo Vlsscher, het bekende anti-rev. Kamerlid, de voornaamste ver tegenwoordiger van de groep van Her vormde anti-revolutionairen, heeft al dus het Vad. eenige mededeelingen gedaan over de steeds stijgende ontevre denheid der Hervormde Gereformeerden over de anti-revolutionaire partij. Die wrijving bestaat eigenlijk al jaren en, zei hij „de Hervormde Gereformeerden uit onze partij hebben mij al menigmaal ge vraagd om een nieuwe partij te vormen. Ik heb dat steeds geweigerd. Dit betee- kent niet, dat ik hun bezwaren niet voel, maar de vraag is of het hoogere volks belang niet eischt dat de politieke ver deeldheid wordt vermeerderd." Na de lintjeszaak is in de anti-revolu tionaire partij een andere generatie naar boven gekomen, die in sterke mate ker kelijk georiënteerd was en anderzijds niet meer het zuiver anti-revolutionair stand punt vertegenwoordigde Zoolang de partij in strijdpositie verkeerde, merkte men van verschillen weinig, maar zoodra zij eenige malen aan de Regeering was geweest, deden andere elementen hun intree, en lieten zich andere factoren gelden. Van dien tijd af dateeren het wantrouwen en de ontevredenheid bij de Hervormden die 't vele malen zagen ge beuren, dat in kleine plaatsen, waar de bevolking overwegend Hervormd is en waar de doleerenden een onbeteekenen- de minderheid vormen, Gereformeerde burgemeesters werden benoemd. Er komt nog een diepere, principieele kwestie bij. In 1905 hebben de Geref. Kerken een wijziging gebracht in de be lijdenis, waarbij uit artikel 36 een stuk is weggenomen dat handelt over de Over heid Aanvankelijk leek het of er niets veranderd was, maar, later openbaarden zich de gevolgen, en in de Partij wekte het al-meer verwijdering Heemskerk en zijn school hebben in beginsel de stelling verkondigd dat de Staat geen bemoeienis moet hebben met het geestelijk leven van het volk. Toen dan ook een aantal jaren geleden in Den Haag een bord werd rond gereden waarop stond „God is het groot ste kwaad", meende Heemskerk dat daartegen niets behoefde te gebeuren, maar als God souverein is heeft ook de Regeering aan Hem onderworpen te zijn, meent prof. Visscher en dus heeft de overheid God te erkennen. Zoo was er allerlei brandstof.. In 1929 hebben de meeningsverschillen, meer onmiddellijk n.a.v. het Belgisch Tractaat. geleid tot een conflict, dat op een uiteen spatting van de Partij had kunnen uit- looDen, ware het niet dat men van de andere zijde alles had gedaan om de scheuren te krammen en te dichten. Tijdens de hiervoor gehouden conferentie heeft het Partijbestuur beloofd een com missie te benoemen tot eventueele nadere aanvulling van het program in verband met het standpunt jegens de Overheid. Het Partijbestuur heeft deze belofte echter nooit ingelost. De Partij heeft er blijkbaar de voorkeur aan gegeven de moeilijkheden uit den weg te gaan, terwijl orof. Visscher van meening is, dat men vóór alles dergelijke principieele moeilijkheden heeft op te lossen „De partij van ds. Kersten heeft al lang een groote aantrekkingskracht op onte vreden groenen. Prof. Visscher is over tuigd, dat 80 pet. van de Kerstenianen bestaat uit oud-leden van de a.-r. partij en wel voor het grootste gedeelte lidma ten van de Hervormde Kerk. Zijn vaste overtuiging is, dat het Partij bestuur èn de Regeering ongewild niets anders doen dan propaganda maken voor de Staatkundig Geref. Partij. Er bestaat in de anti-rev. partij allang een combi natie van ontevreden Hervormden, waar aan niet minder dan 80 a 100 predikan ten verbonden zijn. En hier wordt telkens de vraag gesteld: moeten wij niet een éénheid zoeken onder alle Gereformeer den. die de onverkorte belijdenis hand haven?" RECLAME- 7621 ligt een onuitputtelijke bron van romantiek! Want een frissche. jeugdige huid verleent U een lief talligheid, die door geen regelmatige trekken of kostbare kleedij wordt geëvenaard. Gebruik dus uitsluitend Palmolive zeep, de zeep die wereld beroemd is geworden door haar verzachtenden invloed op de teint. Zij laat de jeugd en charme van Uw huid volle recht wedervaren. Waaraan dankt Palmolive deze toovermacht Eenvoudig aan de groote hoeveelheid oIijfolie.de sedert tientallen eeuwen terecht geprezen schoonheidsolie, welke in elk stuk Palmolive zeep wordt verwerkt. Olijfolie geeft een fluweel-zacht schuim, dat zelfs de fijnste poriën binnendringt en alles verwijdert wat Uw charme zou kunnen schaden. voorzitterschap der s. d. a. p. k. Vorrink de eenige candidaat. Uit de mededeelingen van het Partij- secretariaat der S.D.A.P. over de candi- daatstelling voor bestuursfuncties blijkt, dat Koos Vorrink de eenige candidaat voor het voorzitterschap van de S.D.A.P. is, die zich bereid verklaard heeft een candida- tuur te aanvaarden. Overeenkomstig de statutaire bepalingen staat thans vast, dat Vorrink op het Paaschcongres bij enkele canaidaatstel- ling voor verkozen zal worden verklaard. Het Volk. de jaarbeurs. Meer bezoek dan het vorige jaar. Het aantal bezoekers was op den eersten dag der Nederlandsche Jaarbeurs 9'/o en op den tweeden dag 16°/o hooger dan op de overeenkomstige dagen der vorige Voorjaarsbeurs. minister hijmans over de belgisch-nederlandsche handelsbetrekkingen. Gistermiddag werd in den Belgischen Senaat een drukke bespreking gevoerd over de te volgen handelspolitiek. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Paul Hijmans, wees erop, dat deze politiek slechts een doel kan hebben, n.l. het bestrijden van de crisis. De minister gaf een overzicht van de handelsbesprekingen van België met andere staten, en verklaarde daarbij, o.m. het volgende: Onze betrekkingen met Nederland op economisch gebied waren steeds van een bijzonder hartelljken aard, gedurende de laatste Jaren. Beide landen hebben hun krachten vereend om het te bestrijden. Nederland heeft echter sedert enkele maanden een politiek van contingentee- lng gevolgd. Het was noodig onderbande, lingen te voeren en aanzienlijke afzetge bieden te verzekeren. Zij hebben geleid tot voldoening ge- yende overeenkomsten. nationale coöperatieve raad. Men schrijft ons: In coöperatieve kringen heeft men den laatsten tijd feiten geconstateerd, waar voor men niet blind mag zijn Men ziet een toenemende actie tegen de coöperatie, welke zich schijnt te willen ontwikkelen tot een min of meer stelselmatig pogen tot belemmering in de uitoefening van een grondwettelijk recht, dat de wetgever aan den Nederlandschen staatsburger verze kert Deze verschijnselen hebben belang hebbenden aangespoord om zich op te maken tot gezamenlijke hechtere verde diging en tot bevordering van de coöpe ratie, niet slechts om te behouden, wat ls bereikt, doch ook om haar te beschermen tegen elke poging, welke strekt haar in haar verdere groei te belemmeren. Te dien einde hebben diverse groote coöperatieve organisaties, die tezamen eenige honderdduizenden leden omvatten, zich vereenigd en is door haar een comité opgericht: de Nationale Coöperatieve Raad Deelnemers zijn aanvankelijk, de Coöperatieve Aankoopvereeniging .Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw-Comité" G. A. te Rotterdam, waarbij zijn aangesloten pi m. 500 coöpe raties met pl.m. 63.000 leden; de Centrale Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties (C.B.N.V.) te 's-Gra- venhage, omvattend 140 vereenigingen met 220.000 nersonen als lid: de Federatie van Diocesane Bonden van Roomsch Katholieke Vereenigingen ln Nederland, te Utrecht, waarbij 108 ver eenigingen met 36.000 personen zijn aan gesloten: de Coöperatieve Groothandelsvereeni- ging „De Handelskamer" G A te Rotter dam. met 280 vereenigingen, tellende 200.000 personen als lid; de Coöperatieve Handelsvereeniging van den Noordbrabantsehen Christelijken Boe renbond te Veghel bestaande uit 255 af delingen met 30.000 leden; de Handelsraad van den Aartsdiocesa- nen R.K Boeren- en Tuindersbond te Arnhem, idem uit 108 vereenigingen met ruim 10.000 leden: de Vereeniging „Landbouwbelang" te Ro-rmond. idem uit 165 vereenigingen met 16.500 leden. Men heeft zich niet een gezamenlijk op treden van tijdelijken. doch een federatief instituut van permanenten aard gedacht. De Raad. zooals kortheidshalve het comité in zijn statuut en program wordt genoemd bestaat uit een vertegenwoordiger van elke deelnemende organisatie, uit wier midden een bureau-commissie ls ingesteld. Met de dagelijksche leiding der werkzaam heden wordt belast een Directeur van het Bureau van den Raad. De samenstelling van den Raad is als volgt: G. W. Stroink. te Steenwijkerwold, voorzitter; K de Boer te 's-Gravenhaee, J. Kolkman te Utrecht. J. Warmolts te 's-Gravenhage, J. F Doelen te Veghel. W. J. M. Hoefnagels te Nijmegen, Ir. Dr. W. J. Droesen te Roermond. De bureau-commissie bestaat uit de heeren: G. W Stroink, K. de Boer en Ir. Dr W J. Droesen. De Nationale Coöperatieve Raad is ge vestigd te Rotterdam, voorloopig Haring vliet 100 Het secretariaat herust vooreerst bij mr. D. R. Brouwer, aldaar. STEUN AAN GARNALENVISSCHERS. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot uitvoering van art. 37 der Landbouwcrisiswet ten aanzien van het bepaalde in het Kon. besluit van 2 Nov. 1933, zegt de minister dat de noodzake lijkheid om aan de arbeidzame groep der garnalenvisschers een, zij het ook gerin gen. steun te verleenen, hem bewogen heeft maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een Kon. besluit, waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te verwachten. Het bezwaar dat deze steunverleenlng uit het Landbouwcrisisfonds moet worden bekostigd, zonder dat daar eenize bate voor dat fonds tegenover kan worden ge steld wil de min'ster niet ontkennen. In tusschen bestaat dit bezwaar ook voor den steun aan verschillende andere soorten van producenten van crisisoroducten Zeer groote bedragen zijn echter voor deze steunverleenng niet noodle. Op de begroo" ting van het Landbouwcrisisfonds is hier- yoor uitgetrokken een bedrag van f. 100.000 maar verwacht mag worden, dat het den minister mogelijk zal zijn, daar belangrijk beneden te blijven. Indirect komt deze steunverleenlng mede den pluimveehouders ten goede. Ge droogde garnalen immers zijn een zeer goed eiwitrijk krachtvoeder voor de pluim veehouderij, hetwelk vroeger niet daar voor gebruikt kon worden door de hooge prijzen, welke deze gedroogde garnalen bij export konden opbrengen, waardoor heel weinig in het binnenland tegen lagere prijzen kon worden afgezet. Thans worden de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluimveehouders mogelijk maken, deze in het mengsel-rantsoen op te nemen eerste kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal komt Woensdag 21 Maart a.s. bijeen om in de afdeelingen een aantal wetsontwer pen te onderzoeken. verspreide berichten. Naar het Hbld. verneemt zal ritmees ter D. A. Camerling Helmolt, thans in structeur aan de Militaire Rijschool te Amersfoort, met ingang van 1 Mei a.s. wor den benoemd tot directeur dezer school, als opvolger van luitenant-kolonel J. H. van Reede, die op dien datum den militairen dienst met pensioen gaat verlaten. Rit meester Camerling Helmolt wordt met in gang van dien datum bevorderd tot majoor. Bij Kon. besluit is aan B. Ets op zijn verzoek, met ingang van 26 April 1934, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Giessendam. RECLAME. 7601 BESCHERM U TEGEN GRIEP EN INFLUENZA. Door Karsote-Inhalatie-middel, dat onmiddellijk de bacteriën doodt. De meest doeltreffende bestrijding van griep, influenza, etc. is de oorzaak der ziekte te vernietigen. En de oorzaak zijn de bacteriën, die door neus of mond bin nendringen en zich nestelen in de holten der ademhalings-organen, waar ze zich snel vermenigvuldigen. Het is bewezen, dat de damp van Karsote influenza-bacte- riën in 60 seconden volkomen vernietigt. Wanneer U nu de zuiverende damp van Karsote inademt, worden Uw ademhalings organen gevuld met een atmosfeer, waarin bacteriën van verkoudheid, Influenza etc. onmogelijk kunnen bestaan. Sprenkelt dus 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en ademt den aangenamen damp goed in. ('s Nachts wat Karsote op het hoofdkus sen). Het moeilijke ademhalen gaat weer gemakkelijker, verstopte neusgaten worden bevrijd, pijnlijke, ontstoken keel verzacht, het vermoeiende oorsuizen houdt op. Spoe dig zult U ondervinden dat Karsote het zekerste en snelste middel is, om U van verkoudheid, griep of influenza te bevrij den. Karsote is verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a f0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. Uitgesproken: J. Spaargaren, rozenkweeker, Aalsmeer, Zwatreweg. R.-c. mr. S. J. Pit, cur. mr. L. G. van Dam, Haarlem. W. Hansen, rozenkweeker. Aalsmeer, Zwarteweg. R.-c. en cur. als voren. F. Clay, slager, Hillegom. R -c. als voren, cur. mr. mevr. E. J. Scheltema Conradi, Haarlem. Opgeheven, wegens gebrek aan actief: J. van Steyn, Hillegom.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9