Onze Marine en het )ezuinigings-rapport Idenburg. Neem 'n "AKKERTJE" LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Maart 1934 Vierde Blad No. 22695 GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. Jaargang n (Slot) wijze om de bezwaren tegen «stelde verdeeling der vloot, alles te zeggen is weg te «1 dus moeten zijn, dat men de dootsterkte opvoert tot een dus- nootte. dat niettegenstaande een van 1 kruiser, 2 jagers en 5 on- iten in Nederland vertoeft, het In indië minstens op de volle van plan 1 komt, n.l. 3 kruisers j één in reserve), 8 jagers en 17 ibooten. ile vlootsterkte zou dan worden: s, 10 jagers en 22 onderzeeboo- Vraag mag nu gesteld worden, of h te hoog is. rien sinds 1927 de economische, als de politieke constellatie in de en vooral in de Pacific alles be- verbeterd zijn, daarentegen dus- slechterd, dat men kan spreken voortdurend toenemende span- het wel de moeite waard hier te •n dat bij Koninklijk Kabinets- 'van 18 Maart 1927 no. 49, voor de gaande vloot" in Indië een mlni- Tkte werd vastgesteld van 2 8 jagers en 12 onderzeebooten, teneinde steeds daadwerkelijk leze macht te beschikken, een ■1 reserve werd vastgesteld van 1 4 jagers en 6 onderzeebooten. Een lus van 3 kruisers, 12 jagers en 18 ebooten. Deze minimum sterkte rmen noodzakelijk in het jaar 1927; 'en door ons gestelde eisch van 4 kruisers, 10 jagers en 22 on- jten blijkt dus voor het jaar ;er niet te hoog. men de laatste Jaren niet op iuw gaan bezuinigen en had men 1927 geheel uitgevoerd, dan had door toevoeging van een toerde de vlootverdeeling van plan 1, .als wij aantoonden groote voor biedt, zonder risico kunnen ver ken. men met dit programma hopeloos ip, n.l.: een derde kruiser, welke 1936 gereed komt. 4 jagers, waar- 3g niet eens de gelden gevoteerd iwijl de 6 onderzeebooten, welke gereed zijn gekomen, niet voor dienen, maar tot vervanging van m materieel. verdeeling der vloot dus, gezien jwoordlge stand van het materieel gespannen toestand in de Pacific Itengewoon gevaarlijk te beschou- io zal men noodgedwongen in Ne- met een nog bruikbaar gedeelte iet oudere, eventueel verouderde, ;el genoegen moeten nemen. Men nu eenmaal geen oude schoenen len, voor men nieuwe heeft, jmmissie staat hier anders tegen- Iet oudste materieel wordt uit de afgevoerd lezen wij. De twee pant- sn „Heemskerck" en „Hertog de oude kruiser „Gelderland", jtserbooten, 8 kleine onderzeeboo- nog wat kleiner materieel moeten |nen. Wanneer men de verdeeling ot volgens plan 1 zou doorvoeren, D^Hdus in vollen vredestijd in Neder- iwezig zijn: 1 kruiser, 2 jagers, 5 ibooten alle feitelijk bestemd 'van spanning naar Indië te gaan "menleggers en 6 kleine mijnenleg- nog wat kleiner materieel. Minister van Defensie verklaarde ort voor de verdediging in Neder- 10 onderzeebooten noodig te ach- Sjden van spanning, zooas wij te- bordig beleven en men dus liefst de Ie zeegaande vloot in Indië gecon- prd zou willen zien, zouden dus in land slechts eenige mijnenleggers Wren en alle oefening van het per- I spaak loopen. Trouwens de mo- Ikrulsers en jagers mogen geschikt (eel zijn ter vervanging van het ver ft- zwaardere materieel voor de noo- Nfening in open zee, zij zijn uit den per zaak minder geschikt voor oefe- p in onze zeegaten en de toestand Jen gedeelte van het kleine oudere Peel is nog niet van dien aard, dat vil loutere bezuinigingsoverwegingen w naar de oudroesthoop mag ver- Een gedeelte kan, gezien de kust- ülging van Nederland, welke geba- I la op mljnversperringen, kustbatte- n onderzeebooten, in de eerste ja- 'entueel nog zeer goede diensten Jn. Het materieel is trouwens in ttljd voor opleiding en oefeningen moeilijke vaarwaters der Nederland- kegaten grootendeels onmisbaar. |de invoering van plan 1 zien wij J net schip uit de West, de „Johan P® van Nassau" voor goed terugkee- TJ hier optreden als artillerie-instruc- PP- Het schip wordt in de West dan mgen door een bewapend politievaar- Jet als gevolg, dat Curagao, wat zijn Wng betreft, binnen korten tijd T weer over een zelfde goede ver- "8 zou beschikken als ten tijde van *n Fruitier en Urbino. 'net afbraakplan 1, blijkt echter «n voldoende bezuiniging te geven, peest een bedrag van 7.8 millioen «terleel gevonden worden. Ten einde jhnnlging te verkrijgen geeft men weging de 3 kruisers de derde is W eens klaar 8 jagers alle jt-mnh nieuw te vervangen door «jje-leiders. Deze noodsprong der behoeft nauwelijks commen- l.„Is ?°°r een outsider, jmmissie zelf deelde trouwens hier- dat deze vlootsterkte niet aan beantwoordt. Dit behoeft geen U ,™8 te baren, aangezien plan 1 1,aan deze eisch voldoet. l<Se "Ogelijkheid z.iet de com- w„,uee' ln een groote duikboot- tenH bovenwater-strijdkrach- m„ een vergroote luchtmacht ^"jouden worden. missie merkt hier echter bij op, LrpbfPtaak met deskundigen op Wel! aan cen harmonisch sa- K»t Tl00t een veel grootere pre- JtnatsH m°et worden toegekend, het bezuinigingen kunnen dus "l'meen als onaanvaardbaar ■veeih ij Wel zal men geleidelijk 0 maai J,oud materiaal af kunnen 1 eisch tegenover staat de drin- an den noodlgen nieuwbouw ln zoo snel mogelijk tempo uit te voeren. Blijft dus de mogelijkheid van de ver mindering der personeelsuitgaven, welke uit den aard der zaak door invoering van militie zeer groot kan zijn, mits de volks vertegenwoordiging dezen ingrijpenden maatregel accepteert en waartegen o.i. geen bezwaar kan bestaan, mits men den diensttijd zoo lang maakt, dat men de absolute zekerheid heeft, dat men steeds zal beschikken over geoefend personeel. Zonder goed geoefend personeel zijn de millioenen, welke aan de vloot worden uitgegeven, weggegooid geld! Het belangrijkste element in het mili tiestelsel vormt natuurlijk de zeemilitie bestemd voor den dienst zoowel in Neder land als in Indië. De twee andere cate gorieën der militie kunnen hier buiten beschouwing blijven. De commissie stelt voor hen voor een diensttijd van 2 jaar en 8 maanden, waar van 2 maanden militaire vorming en 4 maanden voortgezette opleiding. De com missie teekent hierbij aan, dat het een minimumdiensttijd is en deze tijd als eerste voorwaarde wordt gesteld. Zij meent terecht tegen de neiging te moeten waar schuwen in de toekomst dezen tijd te ver korten met alle catastrofale gevolgen van dien. Dit is zeker een niet te onderschatten gevaar! Inderdaad is deze diensttijd een mini mum. Wanneer men ziet, dat in de Duit- sche marine bij de militie proefondervin delijk werd ondervonden, dat pas ln de eerste helft van het tweede dienstjaar goed geoefend personeel wordt verkregen, is de diensttijd, waar men toch steeds over zooveel mogelijk afgeoefend perso neel zal wenschen te beschikken, zeker nog aan den krappen kant. De compensatie voor de miliciens van deze categorie denkt men zich door invoe ring van een z.g. capitulantenstelsel, waar bij de na afloop van hun diensttijd ont slagen miliciens in voor hen geschikte rijksbetrekkingen worden ondergebracht. De tijd om de mogelijkheid hiervan te onderzoeken ontbrak; echter is de com missie zelf niet zeker van de mogelijkheid en is het dus voorbarig hierover een oor deel te vellen. Een oplossing in deze rich ting wil ons echter niet onmogelijk voor komen. Verdere bezuinigingen worden ge vonden door opheffing van het korps ma riniers, hetwelk wordt betiteld als niet be paald onmisbaar. De commissie drukt zich hier terecht zeer voorzichtig uit. Uit de overwegingen, welke men opgeeft en welke tot deze con clusie aanleiding gaven blijkt dan ook, dat het kader uitmuntende en onmisbare diensten bewijst o.a. bij de militaire oplei ding en vorming, maar dat hierin voor zien zou kunnen worden door o.a. over gang van personeel van het korps politie- troepen naar de Zeemacht. Voor diensten in den vreemde, Curacao b.v., zal het korps mariniers door legeronderdeelen zijn te vervangen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de mis baarheid zeer betrekkelijk is wanneer blijkt, dat men een groot gedeelte weer door landmacht-personeel moet gaan ver vangen. Trouwens een korps als de mari niers, een van onze meest bekende en ge waardeerde keurkorpsen, is wel ln één slag te vernietigen, maar moeilijk weer opnieuw op te bouwen', men bedenke zich twee maal! En heeft men de gemeente Rotter dam al gepolst; weet men hoe daar de aanwezigheid der mariniers op prijs ge steld wordt? Na de overval op Curacao, nog pas eenige jaren geleden, vond men gegronde aanleiding het korps uit te breiden. N u is het niet bepaald onmisbaar. Ons inziens is het korps mede om zijn goede militaire eigenschappen en in verband met de min dere militaire geaardheid van het verdere marine-personeel in het marine-verband zeer bezwaarlijk te missen. De voorstellen gedaan betreffende de rangverhoudingen ten aanzien van het be- roepspersoneel, zijn ten volle te onder schrijven; door wijzigingen is terecht veel te bezuinigen; het aantal hoogere onder officieren is veel te hoog en kan belang rijk minder. Door invoering van een lang- durigen diensttijd der Nederlandsche zee miliciens kan het korps Inlandsche sche pelingen belangrijk worden ingekrompen, hetgeen oJ. slechts toegejuicht kan wor den, niet alleen uit finantieel standpunt. De dure opleidingen voor inlanders kun nen vervallen. Wat betreft het officierscorps de Marine-Officieren en de officieren der Marine Stoomvaart Dienst wordt voor gesteld deze een langeren diensttijd van ongeveer 2'/: jaar op te leggen en hiervan meer dan tot nu toe gebruik te maken ter vervanging in de lagere officiersrangen De mogelijkheid hiertoe lijkt ons niet uit gesloten. Tot nu toe was de waarde van Reserve-Officieren voor de Marine slechts zeer gering door de zeer korte opleidings- tijd, waardoor deze officieren slechts voor enkele werkzaamheden te gebruiken waren De moeilijkheid is hier echter ook weer gelegen in de herplaatsing van dit per soneel in de burgermaatschappij na af loop der 2Vi jaar. Zullen de scheepvaart maatschappijen hunne medewerking wil len verleenen? Daar staat en valt de ge- heele opzet mede. De commissie stelt voor een samentrek king der opleidingen in Den Helder; de maritieme opleidingen in Vlissingen en Amsterdam vervaUen dan. Ten aanzien van Amsterdam bestaat bij deskundigen geen bezwaar; het verlaten van Vlissingen blijft oi. zeer bedenkelijk in verband met onze positie op de Schelde. Verder zijn er nog eenige maatregelen, welke, hoe zeer ook voor betrokkenen te betreuren, onafwijsbaar zijn, te weten een beperking van het medenemen van gezin nen naar Indië en een intrekking van de tegemoetkomingen aan jonggehuwden be neden een bepaalden diensttijd. Terecht schrijft de commissie betref fende de laatsten, dat vooral bij de Marine de liefde voor 't varen voorop moet staan Wij zouden hier alleen aan toe willen voe gen: Geeft hun dan ook de schepen om mede te varen! Onze slotconclusie betreffende het rap port Idenburg kan zijn, dat aanneming van het rapport betreffende het mate rieel zelfs al zou men Plan 1 aanvaarden HET GROOTE AANTAL „ZITTEN-BLIJVERS" OP DE LAGERE SCHOOL. PAST DE LEERSTOF ZICH WEL VOLDOENDE AAN? (Van een specialen medewerker.) Het aantal leerlingen, dat elk jaar op onze lagere scholen niet bevorderd wordt is onrustbarend hoog. Blijkens statische gegevens bedroeg dit aan het einde van het schooljaar 19291930 reeds 139.757. Dat wil zeggen, dat 12.3?» van het totaal aantal bleef zitten. Gedurende een nor male schoolperiode van zes jaar zijn er dus ver over de 800.000 leerlingen, die een bepaalde klasse moeten doubleeren. Wat dit jaarlijks aan de Overheid kost, valt niet zoo bij benadering te zeggen, doch wij kunnen veilig aannemen, dat hier mil lioenen mee gemoeid zijn. Doch naast de financieele zijde spelen de psychologische factoren hier nog een groote rol. Wie zal zeggen hoeveel kinderen door dezen lij densweg voor hun geheele verdere leven gehandicapt zijn? Hoevelen wordt de moed ontnomen om hun energie verder te ontplooien? Het vraagstuk van de „zitten-blijvers" wordt langzamerhand zóó urgent, dat het niet langer genegeerd kan worden en dat er naar middelen moet worden omgezien om aan dit kwaad een einde te maken. Dat het aantal doubleerders zoo hoog is, is het gevolg van de verkeerde meening, dat de kinderen er zijn voor de school in plaats van de school voor de kinderen. Onze jeugd gaat nu eenmaal met een be paalde hoeveelheid intellect naar de school toe en de logische consequentie hiervan is, dat het leerplan afgestemd wordt op die hoeveelheid en niet, zooals thans het ge val is, dat de leerling een stof moet door werken, die eigenlijk voor zijn leeftijd niet geschikt is. In de eerste klasse van de lager school is het percentage „zittenblijvers" het hoogst, n.l. 15.1 Onderwijzers, die meer malen betoogd hebben, dat de leerstof voor dit eerste leerjaar te zwaar is. blijken ge lijk te hebben. Als de leerlingen slechts enkele dagen afwezig zijn geweest, moeten zij als regel steeds bijgewerkt worden. Zij kunnen het hun voorgezette dus niet op normale wijze verwerken. Wel mogen wij veronderstellen, dat in de komende jaren het percentage dou bleerders ln de eerste klasse zal vermin deren. doch dit is niet het gevolg van het feit. dat men rechtstreeksche veranderin gen in het leerplan heeft gemaakt, doch zal voortspruiten uit de onlangs genomen maatregel om den toelatingsleeftijd van 5Vs op 6 jaar te brengen. Bezuinigings overwegingen waren dus noodzakelijk om een gezonde verhouding te scheppen tus- schen leerstof en intèllectueele ontwik keling. Het tweede schooljaar is belangrijk een voudiger, hetgeen direct tot uiting komt in het zooveel lagere percentage van 11.1. In de derde, vierde en vijfde klasse zijn de percentages weer hooger: resp. 11.2. 11.8 en 12.5. Deze opgaande lijn wordt echter onderbroken in de zesde klasse, waar slechts 11% van het totaal aantal bleef zitten. Wij spreken van de omgekeerde wereld. In de klasse waar het percentage het hoogst behoorde te zijn, is het zoo laag als in geen enkel ander leerjaar. Als wij nagaan, dat bijna een derde deel van de leerlingen na de lagere school een andere instelling van voortgezet dagonderwijs be zoekt en dat 75»/» van deze categorie uit dP zesde klasse komt. dan is toch duide lijk. dat in laatstgenoemd leeriaar een be hoorlijk scherpe toets moet worden aan gelegd om een fiasco op de u. 1. o.- of middelbare school te voorkomen. En dat deze toets niet aanwezig is. blijkt wel uit het feit, dat het percentage niet-bevor- derden in de eerste klasse van de instel lingen voor voortgezet onderwijs geweldig hoog is (voor de u. 1. o.school bedroeg het b.v. 19%)On HB S. en Gvmnasium zul len deze percentages nog hooger zijn en nu laten we nog buiten beschouwing dat honderden en wellicht duizenden leer lingen deze scholen reeds na enkele maan den verlaten, omdat zij blijk geven niet mee te kunnen. Dat in het zevende leerjaar weer 14.9% blijft zitten, schijnt het gevolg te zijn van de mindere begaafdheid der leerlingen, die hierbij betrokken ziin, zoodat de leerstof hier geen verwijt treft. Vermeldenswaard is nog, dat het gemid delde percentage „zitten-blijvers" onder de iongens 13.4 bedroeg en onder de meisjes 11.3. In de eerste leerjaren hebben de meis jes een belangrijken voorsprong, doch ge leidelijk aan moeten zij dien weer ver liezen om in het zesde leerjaar met de jongens gelijk te staan. RECLAME- 7619 bij Gevalle kou, Griep, Influenza. zonder de verdere bezuinigingen, waar mede de laatste millioenen gevonden wer den zou leiden tot een verdere defini tieve afbraak onzer vloot; dat op perso- neelgebied echter zeer waardevolle aanwij zingen voor een mogelijke reorganisatie worden gegeven, welke zeer belangrijke bezuinigingen zullen kunnen geven. Men zal echter dez bezuinigingen geheel of gedeeltelijk moeten gebruiken voor nieuw bouw ter completeering der vloot en voor modemiseering van het materieel, hetgeen hiervoor nog in aanmerking komt. De tijdsomstandigheden laten nu een maal niet toe Nederlandsch Indië prac- tisch onverdedigd te laten. De spanning in de Pacific is grooter dan ooit. De bewape ningswedstrijd tusschen Japan en Amerika is in vollen gang. Engeland volgt noodge drongen. Singapore wordt in versneld tempo versterkt en bewapend. Port Darwin op de Noordkust van Australië wordt een groote militaire basis. Frankrijk bouwt een onderzeebootbasis in Cochin-China. Japan, uit den Volkenbond getreden, heeft be reids aangekondigd het vlootbeperkings- verdrag hetwelk in 1935 afloopt, niet te zullen verlengen- Niet afbraak, maar opbouw en reorga nisatie der vloot zal het parool moeten zijn voor de eerstkomende jaren. Moge men dit tijdig beseffen! BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Gistermorgen is op den Haagweg nabij de Broeksloot te Rijswijk (Z.-H.) een aan rijding geschied tusschen een tram en een vrachtauto, geladen met varkens. Beide voertuigen reden in de richting van Den Haag. Doordat de bestuurder van de vrachtauto naar rechts uithaalde, juist toen de tram voorbijreed, ontstond de bot sing. De vrachtauto kantelde. De 42-jarige landbouwer D. de P., uit Goudriaan, die naast den chauffeur zat, liep vermoedelijk een gecompliceerde been breuk op. Hij is per ziekenauto naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. Van de tram werden de lampen beschadigd. Het tramverkeer had eenige vertraging. GERUCHTEN, DIE ONJUIST WAREN. De Rotterdamsche centrale recherche heeft in samenwerking met de Amster- damsche politie een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de door de Amster- damsche politie in beslag genomen drie geslachte runderen. Daarbij is niet geble ken, dat men hier te doen heeft met vleesch van de Rundveecentrale. In de steeds opduikende geruchten van fraude met vleesch van de Rundveecentrale, dat in plaats van te worden verwerkt tot ge conserveerd vleesch in blik, in den vrijen handel zou worden gebracht, heeft men aanleiding gevonden een onderzoek te ge lasten, dat zich tot het geheele land zal uitstrekken en dat is opgedragen aan den onlangs in het leven geroepen Crisis Op sporingsdienst. welke hierdoor vroeger in werking treedt, dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. BANG VOOR DEN RECHTER. Twee Groningsche jongens op stap. De 16-jarige de J. en de evenoude N. uit Groningen, die gisteren voor den kan tonrechter aldaar moesten verschijnen, hebben Maandagavond de ouderlijke wo ning verlaten en zijn daarin niet meer teruggekeerd. Men neemt aan, dat zij via Nieuweschans naar Duitschland zijn ge vlucht. De politie, die een onderzoek in stelt, heeft de verblijfplaats van de jon gens nog niet kunnen ontdekken. KNOEIERIJEN MET CONCENTEN. De politie te Roermond is een uitgebreide knoeierij met vervoerbewijzen voor aard appelen op het spoor gekomen. De knoeie rijen strekken zich uit over Noord-, Mid den- en Zuid-Limburg. Verschillende ver- valschte vervoerbewijzen zijn reeds in be slag genomen terwijl het onderzoek voort duurt. IN EEN GELADEN REVOLVER GEKEKEN Te Middelburg had gisteren een ernstig ongeval plaats. De 21-jarige v. d, D. was in zijn werkplaats aan den Wal bezig met het repareeren van een automatische re volver, die hem door een ander was toe vertrouwd. Toen de jongeman de revolver in 'n schroefbank had vastgemaakt, wilde hij in den loop kijken. Plotseling ging het wapen af en de kogel drong v. d. D. bij het linkeroog in het hoofd. In ernstigen toestand is v. d. D. naar het gasthuis over gebracht, waar operatief Ingrijpen nood- zakelfbleek. SPELEN MET LUCIFERS. Te Eem (gem. Norg), is door het spelen met lucifers door kinderen, de woning, bewoond door den heer P. Smit, afgebrand De geheele inboedel is verloren gegaan. Het vee werd gered; huis en inboedel wa ren verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEBOUW TE BEIROET INGESTORT. Te Beiroet is een groot ouderwetsch gebouw waarin een hotel en een drukbe zocht café gevestigd waren, ingestort. On der de puinhoopen werden reeds 25 slacht offers gevonden, van wie er 15 overleden waren. Men vreest dat het aantal slacht offers nog belangrijk grooter zal blijken. VISSCHERSVAARTUIG OPZETTELIJK TOT ZINKEN GEBRACHT. Op 26 Februari is in de buurt van IJs land bij goed weer gezonken -het visscher schip „Dodan" uit Wesermiinde. De be manning kon worden gered. Aangezien de omstandigheden verdacht waren, zijn arrestaties verricht. De ree der Kuhr, zoomede de eerste machinist Skoerup werden achter slot en grendel gezet. De daad is thans opgehelderd. Kuhr en Skoerup hebben bekend. Het schip was door de reederij, de firma Kohlenberg en Putz, verzekerd voor 180.000 R.M. en 9000 pond. Deze verzeke ring dekte de schade volkomen. Niette min bad Kuhr het schip, dat hem in het geheel niet toebehoorde, voor nog 40.000 R.M. op zijn eigen naam verzekerd. Deze verzekering was gesloten met het oog merk bedrog te plegen. Skoerup zou voor het tot zinken bren gen van het schip een belooning van 10.000 R.M. krijgen en een functie op een visscherschip, dat te Hamburg gebouwd wordt voor rekening van Kuhr. ONGELUK IN DE BERGEN. Gisteren ondernamen 13 heeren en da mes in het Kleine Walsertal bij Oberst- dorf een ski-tocht naar de 1700 meter hooge Kugernspitze. Ongeveer 100 meter onder den top werden zij door een lawine verrast. Twee heeren en een dame wer den 400 meter mee omlaag gesleurd Te gen den avond had men de lijken der twee heeren gevonden. De dame. kon men nog niet vinden, maar er bestaat geen twijfel, dat zij ook was omgekomen. VOOR VRIJDAG 16 MAART. Hilversum, 1875 M 8.00: VARA 12.00: AVRO 4.00: VARA 8.00: VPRO 11.00: VARA 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Declamatie M. Beversluis 10.30: Trio Guaronl o. 1. v. L. Cohen 11.00: Vervolg declamatie 11.15: Vervolg trioconcert 11.45: Gram.- platen 12.00. Gram.pl. 12.30: Kovacs Lajos en zijn orkest en Gram.pl. 2.30: Causerie door Mevr. I. de Leeuw-van Rees 3.00: Gram.pl. 4.00: Gram.pl. 4.30: Voor de kinderen 5.00: De Flierefluiters o. 1. v. J v. d Horst - 6 00: Orgelspel J. Jong 6.15: De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins 6.45: Gram.pl. 7.00: Klein- VARA-ensemble o. 1. v. F. Bakels 7.30: G. J. Zwertbroek: Socialisme en wereld beschouwing 7 50: Gram.pl. 7.57: Her haling SOS-berlchten 8.00: Causerie Ds, F. Oort 8.30. Concert door G. Haft (cello) en Mevr. Baljon-Dominik (plano) 9 00: Causerie Dr. P. D Tjalsma 9.30: Vervolg concert 10.00: Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: Causerie door Dr. G. Knuttel 10.45: Gram.pl. 11.00: Gram.pl. Huizen, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de NCRV. 8 00: Schriftlezing en meditatie 8.159.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst o. 1. v. Ds. P. F. v. Noort 11.00: Concert d. h. ensemble v, d. Horst 12.15: Gram.pl. 12.30: Orgel concert L. Blaauw 130: Vervolg ensem ble v. d. Horst 2 30: Chr. Lectuur 3.00: Gram.pl. 4.00: Concert. A. Hermes (alt) E. Biele (cello) en S. Wintershoven piano) 4.50: Declamatie door A. Hofland 5.20: Vervolg concert 6 00: Gram.pl. 6 30: Tuinbouwpraatje A. J Herwig 7.00: Ned. Chr. Persbureau 7.15: Gram.pl. 7.30: Literair halfuur door D. Wouters 8.00: PTT-kwartlertje door J. G. Pater 8.15: Arnhemsche Orkestvereen. o. I. v. J. Spaanderman m. m. v. Mevr, H. LamérLs- van Spanje (sopraan) 9.00: Causerie door J. Overweel 9.30: Vervolg concert. In de pauze om 9.40: Vaz Dias 10.40 11.30: Gram.pl. Daventry 1500 M. 10.35: Morgenwijding 10 50: Tijdsein en Berichten 11.05—11.20: Lezing 12.20: Orgelspel A. Porter 12 50: BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall I.35: Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge 2.20: Voor de scholen 4.10: Ch. Manning en zijn orkest 4.50: E. Co lombo en zijn orkest 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Zang door J. Arm strong (tenor) 7.10. 7.30 en 7.50: Lezin gen 8 20: „The Hero", klucht van A. de Staffani Regie: L. Sievekin? 9.20: Be richten. Lezing 9.55: BBC-orkest o. 1. v. J. Lewis, m. m. v. L. Palkin (sopraan) II.05: Voordracht 11.10—12.20: Dans muziek door Harry Roy en zijn band. Parijs „Radio-Paris" 1796 M. 7 20 en 8.20: Gram.pl. 12.50: Krettly-orkest 8.20: Radio-tooneel. Kalundborg, 1261 M, 11.201.20: Concert uit rest. „Wlvex" 2.204.20: Omroep orkest en solisten o. 1. v. P. Müller 7.30: Orgel- en koorconcert o. 1. v. Wöldike 8 15: Vioolrecital 8.35: Radiotooneel 9.30: Omroeporkest o. 1 v. Gröndahl 10.15—11.50: Dansmuziek o. 1. v. Jens Wamy. Langenberg, 456 M. 5.25, 6 30 en 10.50: Gram.pl. 11.20: Blaasconcert o. 1. v, Mann 1.20: Concert 3.20: Weragklein- orkest o. 1. v. Eysoldt 7.30: „Euryanthe". opera van Weber. Leiding: H. Welsbach 10 20—11.50: Weraeorkest o. 1. v. Kühn. Rome, 421 M. 8.05: ,JSi", operette van P. Mascagni. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1 30: Gram pl. 5.20: Dansmuziek 6.50: Om roepkleinorkest o. 1. v Leemans 8.20: Gram.pl. 8 30: Radiotooneel 9.10: Gram.pl. 9 20: Pianorecital 10 30: Gram pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 1 30: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 5.20: en 6.35: Gram.pl. 7.10: dito 8 20: Svmphonieconcert m. m. v, solisten o. 1. v. Kumps 10 30: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Ber- lijn»ch Philh. Orkest m. m. v. solisten o. 1. v W. Lindner 9.25 en 10.05: Berichten 10.2011.50: Gevarieerd muzikaal pro gramma uit Leipzig o. 1. v. Th. Blumer. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 16 Maart. Iste Programma: Hilversum van 8-24 u. 2de Programma: Huizen van 824 uur. 3de programma: 8.0012.20: Langen berg 12.2014.20: Brussel VI. 14.20 —16.10: Midland Reg. 16.10—afl.: Lon den Reg. 4de programma: 11.2012.20: Kalund borg 12.2014.30: Luxemburg 14.30 —15.20: Kalundborg 15.20—17.20: Lan genberg 17.2020.00: Brussel Fr. 20.0023.00: Locale uitzending waaraan medewerken: I. mevrouw G. Stiasny Wijnhof (alt), n. de heer Han Zirkzee (piano). III. Dubb. mannenkw, Sempre Avanti, o.l. v. d. heer J. v. d. Broek. IV. Amateur Dance Band „The Blue Lyres, o. 1. v. d heer H. P. Veldhuyzen Jr. 23.00afl.: Langenberg. De uitzending der R.O.V. geldt niet voor het locale Leidsche programma; ln de plaats hiervan omvat programma 5 der R.O.V. den geheelen dag Daventry. DYNAMIETONTPLOFFING. Volgens een bericht uit La Libertad in de republiek San Salvador zijn daar bij een dynamietontploffing 110 personen gedood. Voorts zijn talrijke menschen gewond. Tweehonderdvijftig kisten met dynamiet, die in een kelder waren opgeslagen, zijn in de lucht gevlogen. De meeste gebouwen zijn vernield; er ontstond op verschillen de plaatsen brand. AMERIKAANSCH OORLOGSVAARTUIG IN BRAND. Naar uit Hongkong gemeld wordt, is op een Amerikaansch oorlogsvaartuig de kanonneerboot „Fulton" brand ontstaan, die zulke afmetingen aannam, dat de be manning het schip moest verlaten. Zij is door andere schepen o"»°"oinen. AUTO IN EEN VIJVER GEREDEN. Een auto met 5 inzittenden is bij Limo ges in Frankrijk ln een vijver gereden. Drie der inzittenden verdronken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13